Jaká jsou nejkrásnější místa Šumavy? 29 tipů na výlety s dětmi i bez

nejkrásnější místa Šumavy

Šumava – to jsou ledovcová jezera, rozhledny, rašeliniště, krásná příroda a dechberoucí výhledy. Jaká jsou nejkrásnější místa Šumavy, která stojí za výlet a turistické trasy, které stojí za to si projít?

Co najdete v tomto článku? Kompletního průvodce, který vám před cestou ukáže:

✅ Co navštívit na Šumavě?

✅ 6 tipů na nejlepší ubytování na Šumavě

✅ Mapu ke stažení, díky které si vyberete to nejlepší ze Šumavy

Jak nás nechávala Šumava chladnými a jak nás nakonec dostala

S Péťou jsme krušnohorci jako poleno. Šumava nás ještě pár let zpět nechávala chladnými. Když už jiné české hory než ty Krušné, tak Krkonoše (kde jsme si vždycky dělali zastávku v Českém ráji).

Ale pak jsme se jednou hecli, že bychom měli dát Šumavě taky šanci a pořádně jí prošmejdit. Nedělat ukvapené názory, dokud si jí pořádně neprošlápneme. A na vlastní nohy si tak neuděláme názor. A dopadlo to tak, že za těch pár let jsme prošmejdili nejen českou část Šumavy, ale později i tu německou.

A teď o pár let později s pár kily navíc (samozřejmě jen u mě 😃), o pár vlasů méně (naštěstí jen u Péti 😃) a jedním dítětem k tomu (zatím 😃 – edit 2020: už jsou dvě 😃) jsem všechna tahle místa hodila na jeden virtuální papír.

Nejkrásnější místa na Šumavě: interaktivní mapa

Přehledná interaktivní mapa, která vám ukáže, co navštívit a vidět na Šumavě.

📱 Stačí si jen mapu stáhnout do mobilu, propojit nebo vyznačit místa, která vás zaujala a můžete začít balit 🙂.

Nejkrásnější místa Šumavy: LEDOVCOVÁ JEZERA

Černé jezero

Nejsme žádní troškaři, takže začneme hned tím největším a nejznámějším ledovcovým jezerem u nás. Leží v nadmořské výšce 1008 m a zaujímá 18,47 hektarů šumavské plochy.

Černé jezero

Trasa k Černému jezeru

Černé jezero je tak dobře dostupné, že by bylo hřích ho při návštěvě Šumavy vynechat. Pohodová procházka lesem. Vyrazit sem můžete s dětmi i kočárky.

K jezeru se dostanete ze Špičáckého sedla v Železné Rudě. Tady zaparkujte auto na placeném parkovišti a dál se dáte po lesní cestě, která vás dovede až k Černému jezeru. Trasa je dlouhá 4 km.

🚶‍♂️ Trasa k Černému jezeru

Čertovo jezero

Čertovo jezero je takový menší bráška Černého jezera. Je téměř o polovinu menší (10 hektarů). Od Černého jezera vás čeká pořádný kopec k Malému Špičáku a pak pozvolný sestup k Čertovu jezeru do nadmořské výšky 1030 m.

nejkrásnější místa na Šumavě
Zdroj: Ferenc

Trasa k Čertovu jezeru

Náročnější trasa k Čertovu jezeru vede přes Černé jezero Jezerním okruhem po červené turistické značce. Od Černého jezera vás čeká ještě kilometr.

Lehčí trasa, kterou dáte i s kočárkem, vede přes rozhlednu Špičák. Sem se necháte od sportovního areálu vyvézt lanovkou (berou i kočárky) a pak následujete ukazatele na Čertovo jezero po lesní pohodlné cestě.

Jezero Laka

Jezero Laka má dvě nej – je nejmenší ze šumavských jezer na české straně (2,53 ha) a zároveň je nejvýše položené (1096 m).

jezero Laka

Jak se dostat k jezeru Laka?

Nejoblíbenější trasa k jezeru Laka začíná v obci Nová Hůrka. Tady necháte auto na placeném parkovišti (100 Kč) a vyrážíte po modré turistické značce. Cesta je pohodlná, kopíruje cyklostezku 2115 a je vhodná i pro kočárky (jen místy by to mohlo drhnout, ale nic, co by terénní kočárek nezvládl).

Trasa je dlouhá 4,3 km a pozvolně překonáte převýšení 200 m.

🚶‍♂️ Trasa k jezeru Laka

Plešné jezero

Plešné jezero je nejširším ledovcovým jezerem u nás. Jeho rozloha činí 7 hektarů a leží pod vrcholem Plechý v nadmořské výšce 1089 m.

nejkrásnější místa na Šumavě
Zdroj: Prochaine

Jak se dostat Plešnému jezeru?

Turistická trasa na Plešné jezero začíná v obci Jelení vrchy, kde můžete parkovat na placeném parkovišti (v sezóně 100 Kč na celý den, mimo sezónu 80 Kč).

Vyrazíte severozápadně po modré turistické značce, která kopíruje Schwarzenberský plavební kanál (ten dříve sloužil k plavení dřeva). U rozcestí Hučina-potok opustíte modrou a dáte se po zelené turistické značce doleva. Ta vás dovede až k Plešnému jezeru.

Trasa vede z velké části po asfaltce nebo zpevněné lesní cestě. Zvládnete jí i s kočárkem nebo s dětmi.

Cesta je dlouhá 6 km a nastoupáte při ní pozvolně 200 výškových metrů.

Šumava je oblíbená u cyklistů a i Plešné jezero je dobře dostupné na kole.

🚶‍♂️ Trasa k Plešnému jezeru

Prášilské jezero

Prášilské jezero leží 1080 m. n. m. a je druhým nejmenším po jezeru Laka – 4 hektary. Chrání ho 9 metrů vysoký val žulových kamenů.

Zdroj: Ježek

Jak se dostat na Prášilské jezero

V nedaleké obci Prášily začínají dvě turistické trasy na Prášilské jezero. První placené parkoviště Slunečná (100 Kč/ den) pro Prášilské jezero najdete kousek za obcí směrem na Srní. Druhé parkoviště je přímo v obci Prášily – na den vás vyjde parkovné na 70 Kč.

Tip: Směrem na Srní pak můžete mrknout do návštěvnického centra s vlčím výběhem.

Turistické trasy na Prášilské jezero

Červená turistická trasa, která začíná u rozcestníku U Prášil je vhodná jen pro pěší. Až k jezeru sledujete červené ukazatele. Celkem nastoupáte za 1,5 hodiny 200 výškových metrů lesem.

🚶‍♂️ Trasa k Prášilskému jezeru po červené

Druhá trasa je o čtvrt hodiny kratší. Ze začátku kopíruje žlutou turistikou trasu směr Liščí díra. U rozcestníku Slunečná odbočíte na zelenou. Ta se u Liščích děr mění na červenou – k jezeru se dáte doprava. Doteď byla cesta pohodová. Poslední část po červené stoupáte skrz kameny a kořeny stromů až k jezeru. Tahle část není vhodná pro kočárky ani kola, takže je to na vás, zda to risknete a jen vyběhnete na horu po svých. Viděli jsme tady odložených hned několik kol.

🚶‍♂️ Trasa k Prášilskému jezeru přes Liščí díry

Nejkrásnější místa Šumavy: ROZHLEDNY A VYHLÍDKY

Rozhledna Poledník

Rozhlednu Poledník najdete na stejnojmenném vrcholu v nadmořské výšce 1315 m. Je velmi oblíbeným výletním místem, tak se hlavně v letní sezóně připravte na větší nápor turistů a především cyklistů.

Zdroj: Huhulenik

Jedná se o 37 metrů vysokou betonovou věž, která byla v 60. a 70. letech 20. století postavena jako tajný vojenský objekt.

Přímo pod rozhlednou na Poledníku se můžete občerstvit a nabrat síly na cestu zpět.

Otevírací doba

Rozhledna Poledník není otevřená celoročně, takže pokud jste jí chtěli navštívit v zimě, budou na vás čekat zavřené dveře. V měsících květen a říjen je rozhledna otevřená o víkendech a svátcích v čase 10:00 – 16:30. V hlavní sezóně od června do září si sem můžete udělat výlet každý den – otevřeno je opět od 10:00 do 16:30.

Vstupné

Za vstup na vyhlídkovou věž Poledník zaplatíte symbolický poplatek 30 Kč a děti snížený poplatek 15 Kč.

Symbolický hlavně proto, že kromě výhledu vás čeká v jednotlivých patrech i několik expozic – o lesní zvěři, historii rozhledny a orkánu Kyrill.

Pokud se budete chtít pokochat z nejvyšší bodu rozhledny – věže, budete muset vylézt po strmém žebříku.

Trasa na rozhlednu Poledník

Nejblíže se autem dostanete k rozhledně Poledník do obce Prášily, kde auto necháte na jednom z placených parkovišť. Bližší info o parkovištích najdete o kousek výš u Prášilského jezera, protože trasa na Poledník kopíruje trasu na Prášilské jezero.

První možností je vyrazit po červené lesní cestou po Jezerní cestě (nevhodnou pro kočárky a kola). Dojdete až k Prášilskému jezeru, které obejdete a pokračujete dál po červené až na rozhlednu.

Trasa je dlouhá 9 km, časově 3 hodiny 20 minut a nastoupáte při ní přes 500 výškových metrů.

🚶‍♂️ Trasa na rozhlednu Poledník po červené z Prášil

Druhá možnost je super variantou pro kočárky a cyklisty. Od parkoviště Slunečná vyrazíte přes Liščí díry po žluté, ze které odbočíte po zelené u rozcestníku Slunečná. Zelená končí u Liščích děr. Tady máte dvě možnosti:

  • udělat si odbočku doprava k jezeru a následně se stejnou cestou vrátit. Tuhle variantu můžeme doporučit. K jezeru to není daleko, ale nedostanete se sem kočárkem a kolem.
  • rovnou pokračovat po červené doleva až k Poledníku.

Trasa je bez odbočky k jezeru dlouhá 7 km, časově 2,5 hodiny a nastoupáte při ní přes 400 výškových metrů.

🚶‍♂️ Trasa na rozhlednu Poledník přes Liščí díry

Přímo u rozhledny je nouzové nocoviště, takže pokud se chcete probudit a kochat se východem slunce z jednoho ze šumavských vrcholů, nezapomeňte si přibalit stan.

nouzové nocoviště Poledník
nouzové nocoviště Poledník

Parádní celodenní trasa vede i z Modravy po červené, ale tady je část trasy každoročně do poloviny července uzavřená, tak na to myslete před cestou. A pokud byste si vzpomněli až po cestě, vždy se to dá obejít po Javoří cestě a udělat si odbočku na vrchol Oblík s vyhlídkou.

🚶‍♂️ Trasa na rozhlednu Poledník z Modravy

Rozhledna Špičák

Rozhledna Špičák je 26,5 metrů vysoká rozhledna na stejnojmenném vrcholu nedaleko Železné Rudy.

Otevírací doba a vstupné

Rozhledna je otevřená v letní sezóně od poloviny června do poloviny září.

Vstupné je zdarma. Platíte za lanovku, kterou se můžete nechat vyvézt až k rozhledně.

Trasa k rozhledně Špičák

První možností pro pohodlnější z nás je lanovka, která začíná u sportovního areálu.

Po svých se dostanete k rozhledně po modré turistické značce. Trasa je dlouhá 1,7 km a nastoupáte při ní 340 m.

Od rozhledny pak můžete pokračovat dál k Černému nebo Čertovu jezeru.

🚶‍♂️ Trasa na rozhlednu Špičák

Vyhlídkové místo Březník

Osada Březník. To je přesně to místo, kde si jen tak sednete, kocháte se přírodou a rozjímáte. Za slunečného počasí je tohle naprosto perfektní výlet.

Zdroj: Harold

V osadě najdete několik laviček, odkud budete mít skvělý výhled na Luzenské údolí. O Vrcholu Luzný, který najdete za údolím, jsem psala tady.

Během sezóny se můžete občerstvit v Březnické hájence.

Trasa na Březník

K Březníku se dostanete po modré turistické značce z Modravy, která zároveň kopíruje cyklostezku. Cesta je super i pro kočárky.

Čeká vás jen mírné stoupání. Trasa je dlouhá 8,1 km a časově zabere 2 a půl hodiny.

🚶‍♂️ Trasa k osadě Březník z Modravy

Rozhledna Soumarský most a NS Soumarské rašeliniště

1,5 kilometru dlouhá naučná stezka Soumarské rašeliniště, která je skvělou volbou pro malé děti nebo s kočárkem. Stezka končí pár set metrů za rozhlednou Soumarský most, ze které se s dětmi pokocháte přilehlým okolím a rašeliništi.

Zdroj: Richenza

Otevírací doba rozhledny je 24/7 a vstupné je zdarma.

Auto necháte na neplaceném parkovišti u kolejí. Je tady malý plácek pro několik aut. Přejdete koleje a hned vlevo uvidíte označení na naučnou stezku.

Kousek od naučné stezky pak najdete muzeum lehkého opevnění, které bývá otevřené od května do října.

Rozhledna Knížecí Stolec

Dřevěnou rozhlednu Knížecí Stolec najdete přímo na vrcholu Knížecí Stolec (1236 m) ve Vojenském újezdu Boletice.

Zdroj: Krabat77

Otevírací doba je omezená jen na víkendy a státní svátky právě z toho důvodu, že vstupujete do Vojenského újezdu. Vstupné je volné.

Z parkoviště u Záhvozdí vyrazíte po modré turistické značce. U rozcestí Uhlíkovský potok – most se modrá rozdvojuje. Je jedno, kterou trasu zvolíte – obě vás zavedou k rozhledně. My můžeme doporučit udělat si okružní cestu.

Většina trasy je vhodná i pro kočárky, ale posledních 200 metrů přímo k rozhledně výrazně stoupáte po pěší cestě, kde by to s kočárkem pořádně drhlo.

Okružní trasa je dlouhá 13 km a zabere vám přes 4 hodiny. Čeká vás převýšení cca 450 metrů, tak si nezapomeňte přibalit dostatek vody :).

Nejkrásnější místa Šumavy: VRCHOLY

Vrchol Ostrý (1293 m)

Ostrý se skládá ze dvou vrcholů – Velký Ostrý (1293 m) a Malý Ostrý (1266 m). Z toho důvodu si vysloužil přezdívku “Prsa matky boží”.

Najdete ho přímo na hranicích s Německou. Němci ho přezdívají Matterhornem Bavorského lesa.

výhled z vrcholu Ostrý na Malý Ostrý
výhled z vrcholu Velký Ostrý na Malý Ostrý (směr Německo)

Pokud jste si zapomněli svačinu, tak vás žaludek nemusí smutnit – přímo na vrcholu najdete restauraci.

Trasa na vrchol Ostrý

Nejkratší trasa na Velký Ostrý vede z parkoviště v Hamrech po naučné stezce Z Hamrů na Ostrý, která kopíruje modrou turistickou značku. Nejkratší za českou stranu, za německou ani náhodou 🙂 (více o německé trase v článku o vrcholu Ostrý). Až k rozcestníku Stateček to dáte i na kole. Poslední kilometr vás čeká výšlap kamenným horským chodníkem.

Délka trasy na Velký Ostrý přes PP Královský hvozd je 6,4 km a nastoupáte při ní téměř 700 výškových metrů.

🚶‍♂️Trasa na vrchol Ostrý na Šumavě

Skvělé video s výhledem na Velký Ostrý z ptačí perspektivy

Skalní masiv Dreisesselberg – Třístoličník (Hochstein – Třístoličník – Trojmezí)

Jestli vám u tohoto místa můžu něco zaručit, tak to, že tu nebudete sami. Na skalním masivu Třístoličník se to turisty jen hemží a kolem oběda je tu už dost plno.

Zdroj: Aconcagua

Třístoličník (německy Dreisesselberg) je skalní masiv s nejvyšším vrcholem Hochstein (1333 m). Jeho název vyplynul z nedalekého Trojmezí – místa, kde se stýkají české, německé a rakouské hranice a kde se dle legendy scházeli panovníci těchto zemí.

Pro Třístoličník jsou typické četné žulové skalní útvary, které vznikly větráváním.

Na vrcholu najdete restauraci a několik kamenných vyhlídek. Pod vrcholem Hochstein byla postavena kaple biskupa Neumanna.

Zdroj: Aconcagua

Trasa na vrchol Třístoličník

Nejjednodušší variantou je vyjet autem až na parkoviště, které najdete 700 m pod vrcholem. To oceníte zejména s menšími dětmi nebo pokud plánujete výlet dál po hřebeni. Na vrcholu se pak v pohodě můžete pohybovat i s kočárkem (až na vyhlídky se schody).

Šumavská hřebenovka i s dětmi

Pokud máte čas, určitě vyrazte na nedaleké Trojmezí, což je horské sedlo v nadmořské výšce 1324 m. S většími dětmi to zvládnete určitě. Trasa vede po parádní šumavské hřebenovce přes vrcholy Vysoký hřeben (1341 m) a Trojmezná (1361 m) a zabere vám hodinku (3 km tam).

A když už tady budete a jste zatím plný sil, můžete pokračovat dál na půl hoďky vzdálený nejvyšší vrchol Šumavy – Plechý (1378 m).

Osobně hřebenovky milujeme a vyhledáváme. Krásné výhledy do všech stran. To nikdy neomrzí. O krkonošské hřebenovce jsem psala tady.

Trasa na Třístoličník z Nového Údolí

Obtížnější celodenní trasa začíná v Novém Údolí, kde se napojíte na červenou turistickou značku (Trojmezná cesta). Ta vás dovede až na vrchol.

Cesta je dlouhá 6,6 km a zabere vám necelé 3 hodiny. Nastoupáte při ní téměř 500 výškových metrů.

🚶‍♂️ Trasa na Třístoličník z Nového Údolí

Vrchol Plechý (1378 m)

Nejvyšší vrchol Šumavy tu nemůže chybět. Aspoň tedy za tu českou část. Za celou Šumavu včetně německého Bavorského lesa je nejvyšším vrcholem Velký Javor, kam určitě taky vyrazte, pokud budete ubytovaní nedaleko Železné Rudy. Ale o tom až za chvíli :).

nejkrásnější místa na Šumavě
Zdroj: Raab

Hora Plechý je relativně izolovaný vrchol, na jehož vrcholu nehledejte občerstvení. Po cestě k němu se pokocháte českou stranou Šumavy, ale ze samotného vrcholu pak už uvidíte jen do Německa.

Výstup na vrchol Plechý

Na Plechý se dostanete z osady Jelení nebo obce Nová Pec. V obou případech vás čeká náročnější celodenní výstup.

Výstup na Plechý z osady Jelení

V osadě Jelení najdete placené parkoviště, odkud se pak dáte po modré turistické značce směr Plešné jezero. Cesta je k jezeru totožná, tak mrkněte výš :).

Od jezera vás čeká nejnáročnější a nejstrmější část celé cesty po NS Duch pralesa a následně žluté turistické značce až na vrchol. Sice si zafuníte, ale získáte za to skvělé výhledy na českou část Šumavy z vyhlídky Lipno a Kučerovy vyhlídky.

Trasa k vrcholu je dlouhá 8,1 km a časově vám zabere 3 hodiny. Celkem překonáte převýšení téměř 500 výškových metrů.

Výstup na Plechý z Nové Pece

Pokud jste autem, necháte ho na placeném parkovišti u horské služby. Odtud vyrazíte po zelené, která bude zčásti kopírovat NS Schwarzenberský plavební kanál. Zelená vás dovede kolem nouzového nocoviště až k Plešnému jezeru. Pokud nechcete vidět Plešné jezero, můžete si cestu zkrátit – u rozcestníku Pod kamenným mořem nebudete dál pokračovat po zelené, ale začnete sledovat žluté značení, které vás dovede až na vrchol.

Pokud jste se dali kolem Plešného jezera, navážete jako v případě cesty z osady Jelení na NS Duch pralesa a následně žlutou turistickou značkou až na vrchol.

Trasa k vrcholu je dlouhá 8,3 km a časově vám zabere 3 hodiny a čtvrt. Celkem překonáte převýšení téměř 600 výškových metrů.

🚶‍♂️ Trasa k vrcholu Plechý z Nové Pece

Velký Javor (1456 m)

Velký Javor sice leží v německém Bavorském lese, ale je od hranic takový kousek, že jsem ho sem zařadila. Ze Železné Rudy sem autem dojedete za čtvrt hodinky.

Velký Javor je stejně jako Třístoličník plochý vrchol s řadou vyhlídek a turistických tras. Perfektní i s malými dětmi a kočárky. Nahoru vyjdete lanovkou nebo po svých.

Podrobně jsem se o Velkém Javoru a turistických trasách v okolí rozepsala v článku:

Vrchol Vítkův kámen (1035 m)

Vrchol Vítkův kámen najdete pod Lipnem a budete z něj mít skvělý výhled právě na přehradu Lipno a okolní Šumavu.

Na vrcholu vás čeká nejen výhled, ale taky si můžete prohlédnout zříceninu hradu Vítkův hrádek.

Zdroj: spalletii

Trasa na Vítkův kámen a zříceninu Vítkův hrádek

Lehčí už to být ani nemůže. Auto zaparkujete kousek pod vrcholem a vyrazíte po červené turistické značce do kopce. Za necelou čtvrt hodinku jste v cíli.

🚶‍♂️ Trasa na Vítkův kámen a zříceninu Vítkův hrádek

Vrchol Oblík (1225 m)

Vrchol Oblík je nezalesněný, takže z něho budete mít okolní Šumavu jako na dlani. Postupně se ale zalesňuje a během několika let už výhled nebude nejspíš nic moc, tak návštěvu neoddalujte :).

Zdroj: dingoa

A pokud je vám jeden Oblík málo, udělejte si výlet na Oblík v Českém středohoří, o kterém jsem už taky psala :).

Výstup na vrchol Oblík

Nejkratší trasa na Oblík vede z Modravy. Tady necháte auto na placeném parkovišti a vyrazíte po červené turistické značce kolem Roklanského potoka. U rozcestí Javoří pila začnete sledovat modrou značku. Ta vás dovede až k vyhlídce na Oblíku.

Tip: Zpět se držte stále modré a odbočte z ní až u rozcestí Pod Oblíkem. Uděláte si tak okružní cestu přes Tříjezerní slať.

Trasa je dlouhá 8,4 km a časově vám zabere 2 hodiny a 40 minut. Stoupání je celkem nenáročné – 250 výškových metrů.

Nejkrásnější místa Šumavy: SLATĚ

V oblasti národního parku Šumava najdete celou řadu rašelinišť. Jen tři z nich jsou ale zpřístupněné.

Tříjezerní slať

Začneme tou nejmenší. Tříjezerní slať o rozloze 19 hektarů leží nedaleko Modravy. Místem vás provede naučná stezka Tříjezerní slať o délce 250 m.

Zdroj: Richenza

Trasa k Tříjezerní slati z Modravy

Nejkratší turistická trasa k Tříjezerní slati vede z Modravy. Auto necháte na placeném parkovišti u mostu a vyrazíte po červené značce. U rozcestí Rybárna pokračujete rovně po cyklostezce 3122.

🚶‍♂️ Trasa k Tříjezerní slati

Jezerní slať

Jezerní slať leží na náhorní plošině mezi Kvildou a Horskou Kvildou. Její rozloha je něco málo přes 100 hektarů.

Šumava turistické trasy

Naučná stezka skrz Jezerní slať je dlouhá jen 0,5 kilometru. Hravě jí zvládnete i s kočárkem, protože vede z části po písčité cestě, která se pak mění na typický dřevěný chodník.

Přímo u NS Jezerní slať stojí dřevěná vyhlídková věž, ze které budete mít skvělý výhled na okolní šumavskou pláň.

Zdroj: Wakowlk

Jak se dostat k Jezerní slati?

Parkoviště se nachází hned na začátku naučné stezky. Po levé straně ve směru z Kvildy na Horskou Kvildu.

Chalupská slať

Chalupská slať je největším šumavským rašeliništěm. Rozkládá se na ploše 137 hektarů v I. zóně NP Šumava. A část tohoto rašeliniště je zpřístupněná i turistům díky NS Chalupská slať. Ta je dlouhá 1 km a zavede vás přímo k největšímu rašeliništnímu jezeru u nás – Chalupskému jezírku.

Trasu zvládnete s přehledem i s kočárkem, protože vás nejprve vede po hrubé asfaltce a následně širokém dřevěném chodníku.

Zdroj

Jak se dostat k Chalupské slati?

Parkoviště se nachází nedaleko obce Borová Lada směrem na Kvildu. Jen kousek od Chalupské slati.

Přímo naproti parkování je cesta, kterou se vydáte. Po pár minutách vás zavede k naučné stezce. Je tu i dětské hřiště, takže i děti tenhle výlet určitě ocení.

Nejkrásnější místa Šumavy: ZAJÍMAVOSTI

Hrad Kašperk

Hrad Kašperk je nejvýše položeným královským hradem v Čechách. Otevírací doba se liší podle období. Mimo sezónu bývá otevřeno o víkendech a pak i některých dnech v týdnu a v hlavní sezóně každý den.

Aktuální info najdete přímo na stránkách hradu Kašperk.

Zdroj: Strašek

Kromě hradu určitě doporučujeme i vyhlídku ze zříceniny hradu Pustý Hrádek. Dostanete se k ní po naučné stezce, která začíná přímo naproti hradu (je tam rozcestník). Zřícenina leží o něco výš než hrad Kašperk, takže odtud budete mít hrad jako na dlani.

Jak se dostat na hrad Kašperk?

Auto necháte na placeném parkovišti, odkud je to k hradu po značené trase ještě cca 1,5 km. Trasa je vhodná i pro kočárky.

Pramen Vltavy

Pramen Vltavy je jedno z nejoblíbenějších míst na Šumavě. Co tu najdete, je asi všem jasné :). Pramen Vltavy (resp. Teplé Vltavy) leží v nadmořské výšce 1172 m na úpatí vrcholu Černá hora.

meandry Vltavy

Trasa k Prameni Vltavy

Nejoblíbenější trasy k Prameni Vltavy jsou celkem dvě. Z Kvildy po modré turistické značce, která je vhodná i pro kočárky (5,6 km, 1h 45 minut) nebo z Modravy po červené (10 km, 3 h).

Pokud půjdete od Kvildy, doporučujeme pokračovat dál a na dalším rozcestníku odbočit doprava po červené k vyhlídce nad prameny Vltavy. Jen 2 kilometry a za odměnu získáte parádní výhledy na Šumavu, Bavorský les a za dobrého počasí i Alpy.

Z Modravy budete mít vyhlídku po cestě (odbočka doleva).

🚶‍♂️ Trasa k Prameni Vltavy z Kvildy

🚶‍♂️ Trasa k Prameni Vltavy z Modravy

Boubínský prales

Boubínský prales tu nesmí chybět. Jedná se o třetí nejstarší národní přírodní rezervaci u nás. Rozprostírá se na ploše 686 hektarů.

Zdroj: Chmee2

Boubínským pralesem vede naučná stezka NS Boubínský prales, která začíná u Boubínského jezírka. Ta je 4 km dlouhá a provede vás kolem jádra Boubínského pralesa.

Cesta není vhodná s kočárkem, protože některá místa jsou prudší s kořeny. Menší děti ale stezku zvládnou v pohodě.

Jak se dostat k Boubínskému pralesu?

Auto zaparkujete na placeném parkovišti pod Boubínem u kempu, odkud vyrazíte směr informační středisko Idina Pila po zelené. Ta vás dovede až k Boubínskému jezírku, kde začíná okružní cesta kolem Boubínského pralesa.

Celková okružní trasa od parkoviště a zase zpět je dlouhá 8 km a zabere vám bez přestávek 2,5 hodiny.

🚶‍♂️ Trasa k Boubínskému pralesu

Rozhledna Boubín

Rozhledna Boubín byla postavena na vrcholu Boubín (1362 m). Dostanete se k ní od Boubínského jezírka, kde odbočíte doprava po modré značce. Ta vás dovede až k rozhledně.

Od Boubínského pralesa vás čeká dvouhodinové stoupání a za odměnu parádní výhledy :).

Zdroj: Marzper

Vlčí výběh Srní

Vlčí výběh Srní na Šumavě se rozprostírá na 3 hektarech, kde máte možnost pozorovat vlky v jejich přirozeném prostředí. Uprostřed výběhu je 300 m dlouhá lávka, která je vyvýšená 3-4 m, s pozorovacími přístřešky.

K výběhu pak vede 2 km dlouhý naučný okruh s informacemi o šelmách vyskytujících se na Šumavě a některými místními stromy a rostlinami. Součástí je i pěkné venkovní hřiště pro děti.

Zdroj: npsumava.cz

Naučná stezka Povydří na Šumavě

Naučná stezka Povydří o délce 7,5 km se skládá z 12 stanovišť, na kterých se dozvíte s dětmi víc o zdejší přírodě. Po cestě se pokocháte Obřími hrnci, což jsou hluboké kamenné mísy vyhloubené pískem a kamením. V Turnerově chatě pak děti uvidí opravdovou vydru :).

Naučná stezka končí (nebo začíná) u Čeňkovy pily, která dříve sloužila jako pila na vodní pohon a zpracovávala dřevo ze šumavských lesů. Tady se můžete najíst i ubytovat.

Zdroj: melachovsky

Stožecká kaple

Stožecká kaple je dřevěná poutní kaple v lesích pod Stožeckou skálou. Najdete jí v nadmořské výšce 950 m.

Dostanete se sem po modré z Českých Žlebů nebo žluté od obce Stožec.

NS Medvědí stezka

Medvědí stezka nese název po posledním šumavském medvědovi. Je nejstarší stezkou na Šumavě a druhou nejstarší v ČR.

Trasa je dlouhá 14 km (zkrácená 7 km) a tvoří jí řada skalních útvarů.

skalní útvar Viklan

6 tipů na nejlepší ubytování na Šumavě

Penzion U Mauritzu s polopenzí a farmou

Penzion v srdci Šumavy 💚. Ubytování v pokojích nebo teepee, ze kterého budou určitě děti nadšené. Stejně jako z místní zvířecí farmy 🐴.

Penzion Grantl

Pro někoho, kdo žije v paneláku bez balkónu, je tahle veranda ráj ❤. Nádherné apartmány, skvělé služby a boží výhled na Šumavu 🌲.

Chalupa na Šumavě

Kouzelný apartmán v Kašperských horách 💚. Ideální pro rodinu s dětmi 👨‍👩‍👦‍👦 nebo skupinku přátel.

Penzion Stará Vápenka

Penzion uprostřed šumavské přírody 🌲. S farmou a hřištěm pro děti. Ráj pro všechny rodiče 🙏, kteří si chtějí na chvíli odpočinout od svých ratolestí 😃.

Volarská roubenka

Miluju horské chaty, roubenky, sruby. Vylézt s ranní kávou ☕ na verandu a jen pozorovat, jak se krajina probouzí do dalšího dne…stejně jako já. Jen ta příroda u toho vypadá krapet lépe 😀.

Hotel Šumava Inn

Hledáte ubytování v srdci Šumavy 💚? Tam, kde si pořádně zadrkotáte zuby, protože zdejší teploty 🌡soupeří o celoročně nejnižší v ČR? Ano, mluvím o Kvildě, kde najdete tenhle parádní hotel. A až přijdete zmrzlí z procházky nebo sjezdovky, můžete se ohřát ve zdejší sauně nebo vířivce 👍.

Užitečné odkazy, kde najít ta nejlepší ubytování

Chaty a venkovské domy na Šumavě

Hotely a penziony na Šumavě

Ubytování pro rodiny s dětmi na Šumavě

Ubytování pro páry na Šumavě

Ubytování s polopenzí (i wellness) na Šumavě


A mně už zbývá jediné – popřát vám šťastnou cestu a perfektně strávenou dovolenou v šumavské přírodě 🌲👍.

Další inspirace, protože na cesty je třeba nejen Tatranka 🙂:

A dejte mi vědět, která místa zaujala vás a jak se vydařila šumavská dovolená 💚.

Znáte někoho, kdo hledá inspiraci? Udělejte mi radost a pošlete článek do světa :).
5 1 vote
Líbil se vám článek?
Subscribe
Upozornit na
2 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Anna
7 měsíců před

Dobrý den. Na to doporučuji kouknout ještě sem na článek, kde jsou také nějaké tipy http://www.nadrybnikem.eu/kam-vyrazit-na-podzim-staci-to-spravne-ubytovani-na-sumave/ 🙂

Scroll to Top