10 tipů na zajímavosti a památky, co vidět v Prachaticích (užitečné tipy a mapa)

Prachatice

Plánujete navštívit Prachatice? Podívejte se na naše tipy na památky a zajímavosti, co stojí za to navštívit v Prachaticích. V článku najdete taky užitečné informace a fotografie, které se vám budou před výletem do Prachatic hodit. 

Prachatice jsme navštívili při naší cestě do Českého Krumlova. Je to krásné historické město, které určitě stojí za vidění.

Prachatice jsou jedním z nejznámějších jihočeských měst. Projděte se uličkami starého města, vystoupejte na věž kostela svatého Jakuba Většího nebo si prohlédněte rozsáhlou sbírku loutek v Muzeu české loutky a cirkusu. 

Prachatice zajímavosti

Prachatice jsou menší město na západě Jihočeského kraje. Jsou druhým nejmenším okresním městem v České republice. 

Samotné centrum Prachatic projdete jen za několik málo hodin, ale přesto představují Prachatice ideální základnu pro objevování okolí. Leží totiž na úpatí Šumavy a v okolí je řada zajímavosti. Několik turistických tras začíná přímo v centru města. 

Prachatice Velké náměstí

První zmínka o Prachaticích pochází z 11. století. Velkého rozkvětu se dočkaly Prachatice ve 14. století za vlády Václava IV., který jim přiznal právo na skladování a prodej soli, která se sem dovážela po tzv. Zlaté stezce z Pasova

Prachaticemi týdně procházelo na 1 200 soumarských koní a převezlo se 3 miliony litrů soli ročně. 

Dříve se jednalo o jednu z nejvýznamnějších obchodních cest – více se dozvíte v Prachatickém muzeu (viz níže).

Za vlády Viléma z Rožmberka pak byla postavena řada krásných renesančních domů v okolí Velkého náměstí. Ty tu stojí do dnes a lemují zdejší dlážděné uličky.

Co vidět v Prachaticích a okolí: mapa

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu pro Prachatice s tipy na památky, co navštívit. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci o Prachaticích. Pokud si chcete mapu uložit, označte ji hvězdičkou. Poté se vám uloží mezi Google mapy a můžete si jí kdykoliv načíst v mobilu nebo počítači. Pro větší verzi mapy klikněte na ikonu v pravém horním rohu.  

Nejlepší výlety a památky, co navštívit v Prachaticích

1. Historické centrum 

Historické centrum Prachatic se rozprostírá kolem Velkého náměstí, které lemují krásné novorenesanční budovy. Patří mezi nejkrásnější místa, co navštívit v Prachaticích.

Prachatice Velké náměstí / co vidět v Prachaticích
Velké náměstí / Památky v Prachaticích

Mezi nejvýznamnější stavby na Velkém náměstí patří Stará radnice nalevo od městského divadla a napravo pak Nová radnice s věží, která je postavená v novorenesančním stylu. Obě radnice mají spoustu zajímavých detailů. 

Prachatice Velké náměstí Radnice / Prachatice památky
Radnice na Velkém náměstí / Co vidět v Prachaticích
co navštívit v Prachaticích
Velké náměstí / Co navštívit v Prachaticích

Od Velkého náměstí se pak můžete vydat po jedné z úzkých dlážděných ulic starého města, které uzavírá zachovalé městské opevnění. Součástí středověkých hradeb je Dolní brána, které se říká taky Písecká. 

Prachatice památky a zajímavosti
Staré město Prachatice
Písecká brána Prachatice
Písecká brána Prachatice

Tip: Pokud jedete do Prachatic autem, můžete zaparkovat za drobný poplatek přímo na náměstí. 

2. Prachatické muzeum

Prachatické muzeum se nachází přímo na Velkém náměstí v krásné, historické budově. Expozice je rozdělena do několika menších částí a vezme vás v čas zpět napříč historií Prachatic. Je interaktivní a nudit se tu nebudou ani děti.

Prachatické muzeum
Prachatické muzeum / Co dělat v Prachaticích

Kromě toho se konají v Prachatickém muzeu dočasné výstavy. Momentálně tu probíhá do konce roku výstava kostek Seva. 

Plné vstupné na stálé expozice Prachatického muzea je 60 Kč a snížené 30 Kč. Otevírací doba se liší podle období: 

  • duben-květen ÚT-NE 10:00-16:00
  • červen-září PO 10:00–17:00, ÚT-NE 9:00-17:00
  • říjen-prosinec ÚT-NE 10:00-16:00
  • leden-březen zavřeno

3. Muzeum české loutky a cirkusu

Jen kousek od Prachatického muzea leží Muzeum české loutky a cirkusu, další oblíbené muzeum v Prachaticích. V muzeu jsou vystavené krásné loutky, cirkusové kostýmy a je tu spousta interaktivních prvků pro zpestření. Návštěvu si užijí děti i dospělí. 

Muzeum české loutky a cirkusu Prachatice
Muzeum české loutky a cirkusu / Co dělat v Prachaticích

Vstupné do Muzea české loutky a cirkusu je 50 Kč a snížené 30 Kč (děti do 15 let mají vstup zdarma). V sezóně od dubna do října je muzeum otevřené denně kromě pondělí v čase 9:00-17:00. Od listopadu do března je muzeum uzavřené. 

4. Kostel svatého Jakuba Většího

Kostel svatého Jakuba Většího leží jen kousek od Velkého náměstí – jeho věž uvidíte vykukovat už z dálky. Je to krásný, nově zrekonstruovaný kostel v pozdně gotickém stylu.

Kostel svatého Jakuba Většího Prachatice
Kostel svatého Jakuba Většího
Kostel svatého Jakuba Většího Prachatice
Kostel svatého Jakuba Většího

V letní sezóně můžete za drobný poplatek vystoupat na věž a užít si výhled na staré město a okolí. 

Kostel je přístupný zdarma. Dary jsou vítané. 

5. Areál lesních her 

Pokud nemáte děti, můžete rovnou přeskočit k dalšímu bodu. V opačném případě zpozorněte, protože v areálu lesních her se bude dětem určitě líbit. 

Areál lesních her Prachatice
Areál lesních her / Kam v Prachaticích s dětmi

Jak už napovídá název, jedná se o dřevěné herní prvky rozmístěné po lese na kraji města. Dokonce tu nechybí ani posezení s lesní knihovnou, sítě, kam si můžete lehnout a pozorovat hvězdy a lávka přes rybníček. 

Areál lesních her Prachatice
Areál lesních her / Kam v Prachaticích s dětmi

Takže pokud hledáte místo, kde se děti v Prachaticích zabaví, sbalte svačinu a vyrazte sem. Bezplatné parkoviště se nachází na kraji areálu. 

Dalším tipem, kam s dětmi v Prachaticích, je zoopark Feferské rybníčky. Ten jsme sice nestihli, ale slyšeli jsme na něj pozitivní recenze. 

6. Rozhledna Libín

Rozhledna Libín je 27 metrů vysoká zděná rozhledna, odkud budete mít Prachatice jako na dlani. A nejen Prachatice – krásný výhled je odtud taky na Šumavu

Na rozhlednu se dostanete více směry. Nejkratší trasa začíná na bezplatném parkovišti pod Libínem, odkud se vydáte po modré turistické značce. Nahoře jste za půl hodiny. Nebo spojte návštěvu rozhledny s areálem lesních her (viz předchozí bod). Odtud vyrazíte po křížové cestě nebo po červené hřebenové trase. 

Rozhledna Libín je otevřená celoročně zdarma. V letní sezóně se tu můžete taky občerstvit. 

7. Státní zámek Kratochvíle

Státní zámek Kratochvíle se nachází jen 15 minut autem od Prachatic. Jedná se o renesanční zámek ze 16. století, který byl sídlem Viléma z Rožmberka a své doby vzorem okázalosti. Zámek obklopují udržované zahrady, které rozděluje vodní příkop. 

státní zámek Kratochvíle
Státní zámek Kratochvíle / Co navštívit v okolí Prachatic

Prohlídky jsou komentované. Při koupi vstupenky si můžete zvolit, zda chcete navštívit jen zahrady nebo celý areál. Plné vstupné je 180 Kč, za vstup do zahrady se platí jen 50 Kč. Veškeré informace najdete tady

8. Zřícenina hradu Helfenburk u Bavorova 

Helfenburk je rozsáhlá zřícenina hradu, kterou založil ve 14. století u Bavorova rod Rožmberků. Z Prachatic jste tu autem za půl hodiny. 

Helfenburk u Bavorova
Zřícenina hradu Helfenburk / Co navštívit v okolí Prachatic

Zřícenina je ve skvělém stavu. Doporučuji vystoupat na věž a užít si výhled na okolí. Nechybí ani aktivity pro děti – hřiště a velké Člověče nezlob se. 

Parkoviště se nachází kousek od hradu – cca 15 minut procházkou lesem. Vstupné je 60 Kč, snížené 35 Kč. Otevírací doba se liší podle období – zkontrolujte si otevírací dobu na oficiálních stránkách

9. Boubínský prales

Přesouváme se na Šumavu, která leží od Prachatic, co by kamenem dohodil. Boubínský prales je jednou z nejvýznamnějších oblastí v České republice. Jedná se totiž o třetí nejstarší přírodní rezervaci. Rozprostírá se na ploše 686 hektarů. 

Boubínský prales
Boubínský prales / Co navštívit v okolí Prachatic

Jádro Boubínského pralesa, kterým vede naučná stezka, je momentálně uzavřené z důvodu pádu suchých stromů (rok 2022). V okolí se ale nachází další turistické trasy (mimo turistické trasy je vstup zakázaný).

Boubínský prales

Můžete dojít až na rozhlednu Boubín, která je přístupná. Ta se nachází ve výšce 1362 m, takže výhledy nebudou zadarmo, ale stojí za to. Výstup z Kubovy Hutě je dlouhý 4 km a časově zabere cca 1,5 hodiny. Část trasy vede taky po povalových chodnících. 

Za vstup na rozhlednu zaplatíte pomocí karty (50 Kč; stačí přiložit kartu k automatu) nebo zasláním sms, kdy je pak vstupné 60 Kč. 

10. Naučná stezka Soumarské rašeliniště

Naučná stezka Soumarské rašeliniště je dlouhá 1,5 km a nachází se kousek od Prachatic. Provede vás částí Soumarských rašelinišť. Seznámíte se s okolím a navíc můžete vystoupat na dřevěnou rozhlednu, která je součástí stezky. Trasa je nenáročná a vede po povalovém chodníku. 

Auto necháte na neplaceném parkovišti u kolejí. Je tady malý plácek pro několik aut. Přejdete koleje a hned vlevo uvidíte označení na naučnou stezku. Kousek od naučné stezky pak najdete Muzeum lehkého opevnění, které bývá otevřené od května do října. Od května je na kraji stezky otevřené občerstvení. 

Kde se ubytovat v Prachaticích?

Pivovar Prachatice: Pivovar Prachatice leží v boční uličce u Velkého náměstí. Je tu klid a zároveň jste v centru. Součástí je restaurace a snídaně jsou v ceně. 

Apartmány Křišťanka: Pokud hledáte stylové a vřelé ubytování v centru Prachatic, tyto apartmány jsou skvělou volbou. Apartmány jsou plně vybavené včetně kuchyně a ráno se podává bohatá snídaně. 

Volarská roubenka: Volary leží jen pár minut od Prachatic uprostřed Šumavy, takže mají ideální základnu pro prozkoumání celé oblasti. Volarská roubenka je útulná a nádherně zařízená včetně venkovní zahrady. 

Apartmány Křišťanka patří k nejkrásnějším ubytováním v Prachaticích

Kam na jídlo v Prachaticích? 

Na jídlo můžeme doporučit Celtic Bar přímo na náměstí vedle radnice. Mají tu výborné burgery a belgické hranolky. Nebo vyzkoušejte jejich quesadillu a obloženou bagetu.

Na rohu směrem ke kostelu pak najdete kavárnu Café Madona, kam můžete skočit na něco dobrého. 

co navštívit v Prachaticích

Toto byly naše tipy, co vidět v Prachaticích. Máte dotaz? Dejte vědět v komentáři níže nebo se podělte o své zkušenosti. Šťastnou cestu!

VÍCE INFORMACÍ O JIŽNÍCH ČECHÁCH

JIŽNÍ ČECHY: Hledáte tipy, co navštívit v jižních Čechách? Podívejte se na náš článek s tipy na výlety v jižních Čechách.

ŠUMAVA: V našem průvodci nejkrásnějšími místy na Šumavě si ukážeme víc jak 30 tipů, kam zajít na výlet nebo na jídlo.

NEJKRÁSNĚJŠÍ MĚSTA V JIŽNÍCH ČECHÁCH: Když budete v Prachaticích, nenechte si ujít návštěvu Českého Krumlova. Nebo si udělejte výlet do Českých Budějovic.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *