STANOVÁNÍ V ČR: vše, co jste chtěli vědět

Stanování je skvělá možnost, jak být blíž přírodě 🌲. A taky načerpat nové zážitky a posunout svou komfortní zónu. Především s dětmi 😃. Je možné stanování v ČR mimo kempy? A které kempy jsou nejlepší? Co si sbalit pod stan? Vše ohledně stanování najdete v tomto článku.

Kde je povolené v ČR stanovat?

Možná si říkáte, že sbalíte stan a vyrazíte stanovat do přírody.

Kamkoliv.

Třeba někam na pěkný kopec, odkud budete večer sledovat západ slunce. A ráno vás budou šimrat ranní paprsky na tváři. Idylka.

Má to jen jeden háček.

České zákony. 

Kde je zakázáno nocovat v ČR? 

📜 Zákon o ochraně přírody a krajiny totiž říká, že v národních parcích (České Švýcarsko, Šumava, Podyjí Krkonoše), chráněných krajinných oblastech, přírodních rezervacích a dalších chráněných oblastech se nesmí: 

❌ tábořit mimo místa vyhrazená orgánem ochrany přírody

❌ rozdělávat ohně mimo místa vyhrazená orgánem ochrany přírody

Zákon ale nevymezuje, co se myslí pojmem “táboření”🏕.

Obecně se za táboření považuje přespání pod stanem, kde si třeba rozděláte oheň, pověsíte na šňůru prádlo apod.

Prostě se na místě pěkně usídlíte.

V těchto případech vás pak mohou strážci parku a další odpovědné osoby z místa hodně rychle vykázat a ještě vám dát pokutu za přestupek. 

Stanovat nesmíte taky na soukromých pozemcích nebo na pozemcích těch obcí, které vydaly zvláštní opatření o zákazu táboření na jejich území.

Kdy je v ČR povolené nocovat v přírodě? 

Něco jiného je, pokud jen přespíte a ráno necháte místo v takovém stavu, že po vás nebude ani památky. Patří sem bivakování, spaní v hamace a problémem nemusí být ani malý stan. 

Za těchto okolností můžete přespat i v chráněné oblasti. Jen v národních parcích je zakázáno pohybovat se mimo značené turistické trasy, takže na to myslete i při hledání místa na přenocování. 

Národní park Krkonoše

Existuje ale jedna výjimka – České Švýcarsko. Tady zákon zakazuje nocování na vyhrazených místech. Nocování je už konkrétní pojem, který zahrnuje i spaní pod širákem, tak si nezapomeňte zajistit ubytování předem v kempu

Naopak o hodně benevolentnější je Šumava, která na řadě míst zřídila nouzová nocoviště. Jedná se o místa, kde můžete na jeden den přenocovat. I se stanem. Jedno se nachází například u rozhledny Poledník

🌲 Samotnou kapitolou jsou lesy. Zde se smí tábořit pouze na vyhrazených místech (a je jedno, zda se jedná nebo nejedná o chráněnou oblast).

Upéct nebo neupéct buřta? 

🔥 Co se týká ohně, rozdělávejte jej jen na vyhrazených místech. Mimo chráněné a soukromé území pak můžete rozdělat oheň na místě 50 m vzdáleném od lesa a v dostatečné vzdálenosti od budov a dalších míst, kde hrozí potenciální nebezpečí rozšíření ohně. V období sucha neriskujte a oheň nerozdělávejte nikde. 

Užitečné odkazy při spaní v přírodě

Štěstí přeje připraveným. Mrkněte na odkazy, které se vám můžou před vaší cestou hodit: 

Mapy.cz – nejlepší mapy, co se týká turistických tras a míst. Tohle je povinná appka pro každého turistu a milovníka přírody. Někteří nedají dopustit na Google mapy. Jsou fajn, ale v přírodě vám nepomůžou. 

Maps.me – nejoblíbenější cestovatelské offline mapy. Taky jsou zdarma a využijete je kdekoliv na světě (nejen v přírodě). 

Wildcamping.tips – váš původní plán vám může překazit šeredná průtrž mračen. Je proto lepší mít v záloze nějakou opuštěnou boudu nebo přístřešek, kde v případě nutnosti přespíte. Řadu z nich (nejen v ČR) najdete právě na Wildcamping. 

Boudy.info – stejný princip jako v případě Wildcamping. 

Bezkempu.cz – tohle jsou stránky (i aplikace), které využijete v případě, že nechcete do kempu a zároveň nemůžete přespat ve zcela volné přírodě. Bezkempu funguje jako Airbnb pro stany i karavany 🙂. Vlastníci soukromých pozemků nabízejí “kousek louky”. Často i s vybavením.

Na stránkách si můžete půjčit dokonce i karavan, stan nebo jiné vybavení. Popř. nabídnout to své. 

Mapa přístřešků a nouzových nocovišť v ČR – pro více info klikněte na mapu, která vás přesměruje na mapy.cz od Seznamu.

Pozn.: Informace o přístřešcích a nouzových nocovištích jsou vytvořené od mapy.cz od Seznamu (ne mnou). Před cestou zkontrolujte, zda se nejedná o soukromý pozemek.

Jak na spaní v přírodě – tipy a triky

🏕 Projeďte mapy a místo si předem vyberte. Aspoň přibližně. Nějaká pěkná vyhlídka, lom, u lesního jezírka. Ať to máte hezký 🙂 .

🏕 Zkontrolujte si, zda místo není na soukromém pozemku nebo nespadá pod obec, která vydala zvláštní opatření, kdy se na jejím území nesmí tábořit. 

🏕 Vyhněte se místům, u kterých je v blízkosti parkoviště nebo tu končí silnice apod. Nejspíš byste pak měli návštěvu.

Jen si to představte: vyberete si parádní místo, ze kterého budete mít skvělý výhled na okolí a západ slunce. Stejný nápad ale může dostat i skupinka mladých, kteří se sem přijedou zašít na jointa. Atmosféra je v tu chvíli fuč. Ledaže byste se nadýchali výparů 😀.

🏕 Sledujte, zda je v dosahu pitná nebo aspoň užitková voda. Můžete omrknout národní registr pramenů a studánek, kde najdete i přehlednou mapu zdrojů pitné vody. Vystačíte si ale i s užitkovou vodou, pokud máte láhev s filtrem. 

jak na spaní v přírodě - tipy
Mapa pitných zdrojů v ČR

🏕 Stanujete v létě? Pak možná bodne přenocování poblíž místa, kde se i vykoupete. Ne všechna místa jsou ale ke koupání vhodná. Bohatým  zdrojem míst, kde se bez obav smočíte, jsou stránky Kde se koupat. Mají i aplikaci. 

🏕 Jste na místě a hledáte ideální místo? Překontroluje, zda si neplánujete ustlat na mraveništi. O zábavu byste pak měli postaráno celou noc 😀. Nebo že skrz vaše místo nevede frekventovaná zvířecí trasa. Tři čunící jdou, v řadě za sebou 🐖🐖🐖. Tipuju, že o tuhle společnost taky nestojíte 🙂.

🏕 Nerozdělávejte si stan přímo u řeky, kde bývá zemina často podmáčená. Najděte si místo pod stromem na nějaké vyvýšenině, kde budete i přes den pěkně v chládku. 

Jak vybrat správný kemp?

Kempování nadivoko není pro každého. Navíc ne všude to jde. Pak přicházejí na řadu kempy

Pokud jste nenároční a bez dětí, můžete se ubytovat takřka kdekoliv. S malým dítětem už pak většinou volíte kemp s lepším sociálním zázemím. Někdo zase rád tráví čas pod stanem, ale nechce se vzdát běžného komfortu

Nejlepší kempy v ČR – mapa

Jako pomocnou berličku jsem vytvořila interaktivní mapu s nejlepšími kempy, kde si podle oblasti můžete vybrat ten “svůj”: 

Všechny tyto kempy jsou dobře vybavené a vhodné i pro rodiny s dětmi. 

Pokud ale hledáte kemp, kde si to děti skvěle užijí, mezi každoročně nejlepšími se umísťují kempy Sedmihorky u Českého ráje, Vranovská pláž na jižní Moravě a Kemp Karolína na Plzeňsku. 

Jak vybrat stan?

Pamatuju si časy, kdy jsme spali ve starém áčkovém stanu. Ve Skotsku. Tři týdny plné deště, promáčeného oblečení a spaní mezi ovčími bobky 🐑. 

ovce na ostrově Skye ve Skotsku 🙂

Byl to zážitek, na který ráda vzpomínám. V té době bych ale z fleku dala mých zbylých 20 liber za lepší stan a trochu tepla 😀.

I když zahřáli jsme se v místní palírně whiskey Talisker 😃.

A jak pátky plynuly, my si pořídili lepší stan. Takový, který ráno nebude z půlky plavat ve vodě.

Našli jsme a áčko letělo do koše.

A tím končí naše stanová pohádka 😀.

O tom, jak vybrat stan, jsem se rozepsala podrobněji v článku níže (otevře se v novém okně):

Uvedu tu aspoň v bodech, čeho se při výběru držet:

🏕 Jste 4? Berte stan pro 5 osob (popř. 4+), ať dovnitř vměstnáte i batohy (pokud nemáte větší předsíň).

Příklad stanu, kam se v pohodě vejdete 4 a ještě máte navíc předsíňku – Coleman Darwin 4+

🏕 Stany s předsíní jsou fajn pro delší stanování – mají v předsíňce podlážku, díky které vám věci zespoda nenavlhnou (viz výše).

Ideální stan, když chcete mít trochu soukromí od dětí 😃 – Stan Coleman Bering 4

🏕 Prodloužená tropika jsou zase ideální pro páry, které se často přesouvají, nebo stanují jen krátce – viz stan Hannah Covert 2 WS pro 2 osoby.

Místo prodlouženého tropika je za nás lepší stan s menší předsíňkou, kde máte zespod podlážku a můžete si tam dát věci – v dešti je to k nezaplacení. Třeba stan Coleman Kobuk Valley pro 3 osoby.

🏕 Vybírejte stany ve světlejších barvách – neupečete se a bude vevnitř víc světla. Lepší stany pak mívají zatmavěnou ložnici, takže vás nevzbudí první ranní paprsky.

🏕 Pokud stanujete v ČR, většinou vám postačí vodní sloupec u vnějšího pláště 2 500 mm a u podlážky 5 000 mm. Ve specializovaných eshopech, jako je 4camping nebo Hanibal, nesáhnete vedle s žádným stanem.

🏕 Před koupí zkontrolujte, zda má stan větrání, abyste nebyli jak v pařníku.

Recenze stanů a další užitečné informace:

Jak vybrat spacák a karimatku?

Máte stan. Látkovou střechu nad hlavou. A teď řešíte další otázku: jste v suchu, ale je vám zima.

To jsme řešili i my. Na první větší cestu sbalili bez rozmyslu spacáky u rodičů. A vyrazili. To, že možná nejsou spacáky vhodné na chladnější noc, jsme v tu chvíli vůbec neřešili.

Spacák jako spacák. Vše na jedno brdo.

No není. Málem jsem si do rána vydrkotala zuby 😀. 

Jak vybrat spacák?

Spacáky se v základu dělí na syntetické a péřové. Je to stejné jako u přikrývek. Péřové lépe zahřejí, ale jsou náročnější na údržbu. Syntetické přesně naopak.

Pokud neplánujete stanovat v zimních horách, vystačíte si se syntetickým spacákem. Za nás jsou skvělé třísezónní spacáky, který využijete od jara do podzimu a nemrznete, když v létě mimořádně spadnou teploty na 10 stupňů. Ty lepší vydrží i klidně do -10 stupňů.

Spacák je ideální vybírat cca o 10 cm delší.

Pokud hledáte spacák na kempování u nás nebo na místech, kde nepanují extrémní teploty, dobrou službu vám udělají spacáky Zulu Talas. V pohodě zvládnou i teploty lehce pod nulou a dělají se v několika délkách.

Z dětských spacáků je fajn tento od Husky, protože je rostoucí a nemusíte ho každých pár let obměňovat.

A pak tu máme karimatky. Dříve jsme mívali ty tenké, asi za 2 stovky. A přesně tak i izolovaly 😃.

Jak vybrat karimatku?

Karimatky se dělí na pěnové a nafukovací. Pěnové jsou fajn do teplejšího počasí, když nepotřebujete nic extra izolačního a nevadí, že nasáknou. Pak tu jsou karimatky z EVA pěny, které toho už vydrží o mnohem víc.

Nafukovací karimatky jsou pohodlnější, ale cena už je o něco vyšší. Oblíbené jsou samonafukovací karimatky.

Asi většina z vás sáhne při výběru po pěnové nebo samonafukovací karimatce. Pokud plánujete stanovat častěji, určitě bych volila karimatku s vyšší tloušťkou, ať lépe izoluje. Pro děti vždy, ať jsou v teple 🙂.

My máme i matraci, ale tu bereme jen na delší stanování. Je těžká a kdo by se s ní tahal 😃. Ale připadáte si na ní jako doma v posteli 😃

Skvělé průvodce výběrem spacáků najdete na 4camping:

Jak se obléct pod stan?

Tohle je chvíle, kdy nejen ženy, ale i chlapi často neví, co na sebe 😀.

Má základní rada zní: oblečete se jako cibule 🧅.

Když vám bude zima (vítejte v mém týmu), máte možnost na sebe navléct všechny vrstvy, co jste si s sebou zabalili. Pokud jste ale naopak horkokrevní (vítejte v Péťovo týmu 😀), možnost postupného odhazování jednotlivých vrstev se bude hodit.

Odlupujete slupku po slupce, dokud se necítíte akorát v teple. 

Jaké vrstvy a materiály jsou ke stanování a celkově turistice nejvhodnější?

Jako spodní vrstva je ideální merino vlna, která zahřeje a v létě chladí. Vyrábí se z vlny Merino ovcí, což v překladu znamená putující ovce. V současné době se chovají hlavně na Novém Zélandu, kde se teploty pohybují v rozmezí minus 15 až plus 35 stupňů. Právě před těmito výkyvy je chrání jejich vlákna, ze kterých se oblečení vyrábí.

Nabídka merino oblečení je v dnešní době široká – ponožky, termo prádlo, trička s dlouhým i krátkým rukávem, mikiny nebo legíny.

Na základ z merino vlny pak už můžete vrstvit dál – skvěle zahřeje například fleece nebo svetr z vlny. Pokud ale máte pořádný spacák, nejsou často další vrstvy potřeba 🙂.

Co si sbalit pod stan?

Základ je jasný – stan, karimatka a spacák.

Další důležitou součástí je jídlo a nezbytnosti k tomu – cestovní vařič a plynová bomba, sirky nebo křesadlo, cestovní nádoby nebo staré dobré ešusy, kapesní nožík a popř. i chladící box nebo taška, pokud stanujete v teplejších měsících. A sáček na odpadky, ať místo zůstane netknuté.

A hlavně – vodu. Hodit se může filtrační láhev na vodu, díky které si můžete načepovat klidně z potůčku. Nebo kapky pro dezinfekci vody. Stojí kolem 250 Kč a vydrží na 60 l vody. Jen kápnete a zahubíte všechny bakterie.

Další možností je zjistit si předem, zda je v okolí nějaká studánka. Když pojedete sem k nám do Slavkovského lesa, nebudete mít o prameny nouzi 😃.

Až půjdete v noci na záchod, může se hodit čelovka nebo svítilna, abyste nezakopli o první strom. Ledaže by byl měsíc v úplňku a krásně vám svítil na cestu 😃.

Hodit se budou i takové vychytávky, jako je powerbanka (popř. solární powerbanka, kterou si nabijete ze slunce) nebo rychleschnoucí ručník.

solární powerbanka

Plánujete stanovat déle a udělat si to ještě pohodlnější? Mrkněte po kempingových židlích a stolku nebo hamace, kterou si rozprostřete mezi stromy.

Zapomenout nemůžeme ani na osobní věci, jako je oblečení, kartáček (i když řada z nás si už asi čistila zuby po ránu prstem, když kartáček zůstal doma 😃), toaletní papír, repelent.

Používáme přírodní repelent Incognito. Je stejně účinný na každou havěť jako klasický repelent a neobsahuje škodlivý pesticid DEET, který může zapříčinit likvidaci nervových buněk. To se mi na kluky úplně stříkat nechce 😃.

V neposlední řadě to chce taky všechno zabalit do pořádného batohu. Takového, který něco vydrží, pěkně rozloží váhu a vy tak svůj náklad téměř neucítíte.

Podrobného průvodce výběrem batohu s tipy na batohy i pro kempování najdete v tomto článku: Jak vybrat batoh? 10 tipů na nejlepší batohy na turistiku, cestování letadlem a do města | Průvodce

Jaké jídlo pod stan?

Pod stan to chce něco, co bude hotové raz dva.

Ještě doma můžete napéct (nebo vás vybaví babička 😃) a dát si k snídani bábovku. Skvělé je i müsli a k tomu tvrdší ovoce, jako jsou jablka nebo hrušky. Zkusit můžete taky instantní kaše, které stačí jen smíchat s vodou + vylepšit ovocem.

K obědu jsou pak skvělé konzervy. V dnešní době se dají najít i takové, které mají větší podíl masa. Klasika je vepřový, maďarský či segedínský guláš.

Nebo přibalte těstoviny a k tomu omáčku ve skle. Třeba boloňskou. Nebo jen kečup. Za tenhle oběd vás budou děti milovat 😃. Dobré a zdravé omáčky mají v DMku.

Dobře se najíte taky z rýže, do které zamícháte hrášek nebo kukuřici v plechovce.

Posledním tipem na oběd (nebo klidně večeři), je pak polévka z červené čočky. Ta se nemusí předmáčet a je hotová během chvilky.

My jí děláme takhle venku na 2 způsoby: buď jen čistě čočka a k tomu přihodím bujón (dělají se i bujóny se skvělým složením), nebo jí uděláme exotičtější – ještě doma si odsypu trochu kurkumy, kari, muškátového oříšku a ke konci vaření pak čočku zaleju kokosovým mlékem v konzervě a ještě chvíli povařím (taky klidně můžete přidat bujón). Dosolím, pokud je potřeba.

Do polévky je skvělá mrkev nebo batáta, pokud vaše krosna ještě něco pojme.

A večeře je jasná – špekáčky musí být 😃. Nebo brambory v ohni.

Univerzální seznam věcí pod stan

Seznam ke stanování – zdarma ke stažení

+ k tomu jako bonus:

  • hry do auta v pdf
  • univerzální seznam na cesty a dovolenou v pdf
  • spousta inspirace, průvodce a tipy na zajímavá místa

Kam to bude dál?


Ať se stanování vydaří a načerpáte pohodu a nové zážitky. Protože o tom to je 💚.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.