Stanování v ČR: vše, co jste chtěli vědět

Stanování je skvělá možnost, jak být blíž přírodě ?. A taky načerpat nové zážitky a posunout svou komfortní zónu. Především s dětmi ?. Je možné stanování v ČR mimo kempy? A které kempy jsou nejlepší? Co si sbalit pod stan? Vše ohledně stanování najdete v tomto článku.

Kde je povolené v ČR stanovat?

Možná si říkáte, že sbalíte stan a vyrazíte stanovat do přírody.

Kamkoliv.

Třeba někam na pěkný kopec, odkud budete večer sledovat západ slunce. A ráno vás budou šimrat ranní paprsky na tváři. Idylka.

Má to jen jeden háček.

České zákony. 

Kde je zakázáno nocovat v ČR? 

? Zákon o ochraně přírody a krajiny totiž říká, že v národních parcích (České Švýcarsko, Šumava, Podyjí Krkonoše), chráněných krajinných oblastech, přírodních rezervacích a dalších chráněných oblastech se nesmí: 

❌ tábořit mimo místa vyhrazená orgánem ochrany přírody

❌ rozdělávat ohně mimo místa vyhrazená orgánem ochrany přírody

Zákon ale nevymezuje, co se myslí pojmem “táboření”?.

Obecně se za táboření považuje přespání pod stanem, kde si třeba rozděláte oheň, pověsíte na šňůru prádlo apod.

Prostě se na místě pěkně usídlíte.

V těchto případech vás pak mohou strážci parku a další odpovědné osoby z místa hodně rychle vykázat a ještě vám dát pokutu za přestupek. 

Stanovat nesmíte taky na soukromých pozemcích nebo na pozemcích těch obcí, které vydaly zvláštní opatření o zákazu táboření na jejich území.

Kdy je v ČR povolené nocovat v přírodě? 

Něco jiného je, pokud jen přespíte a ráno necháte místo v takovém stavu, že po vás nebude ani památky. Patří sem bivakování, spaní v hamace a problémem nemusí být ani malý stan. 

Za těchto okolností můžete přespat i v chráněné oblasti. Jen v národních parcích je zakázáno pohybovat se mimo značené turistické trasy, takže na to myslete i při hledání místa na přenocování. 

Národní park Krkonoše

Existuje ale jedna výjimka – České Švýcarsko. Tady zákon zakazuje nocování na vyhrazených místech. Nocování je už konkrétní pojem, který zahrnuje i spaní pod širákem, tak si nezapomeňte zajistit ubytování předem v kempu

Naopak o hodně benevolentnější je Šumava, která na řadě míst zřídila nouzová nocoviště. Jedná se o místa, kde můžete na jeden den přenocovat. I se stanem. Jedno se nachází například u rozhledny Poledník

? Samotnou kapitolou jsou lesy. Zde se smí tábořit pouze na vyhrazených místech (a je jedno, zda se jedná nebo nejedná o chráněnou oblast).

Upéct nebo neupéct buřta? 

? Co se týká ohně, rozdělávejte jej jen na vyhrazených místech. Mimo chráněné a soukromé území pak můžete rozdělat oheň na místě 50 m vzdáleném od lesa a v dostatečné vzdálenosti od budov a dalších míst, kde hrozí potenciální nebezpečí rozšíření ohně. V období sucha neriskujte a oheň nerozdělávejte nikde. 

Užitečné odkazy při spaní v přírodě

Štěstí přeje připraveným. Mrkněte na odkazy, které se vám můžou před vaší cestou hodit: 

Mapy.cz – nejlepší mapy, co se týká turistických tras a míst. Tohle je povinná appka pro každého turistu a milovníka přírody. Někteří nedají dopustit na Google mapy. Jsou fajn, ale v přírodě vám nepomůžou. 

Maps.me – nejoblíbenější cestovatelské offline mapy. Taky jsou zdarma a využijete je kdekoliv na světě (nejen v přírodě). 

Wildcamping.tips – váš původní plán vám může překazit šeredná průtrž mračen. Je proto lepší mít v záloze nějakou opuštěnou boudu nebo přístřešek, kde v případě nutnosti přespíte. Řadu z nich (nejen v ČR) najdete právě na Wildcamping. 

Boudy.info – stejný princip jako v případě Wildcamping. 

Bezkempu.cz – tohle jsou stránky (i aplikace), které využijete v případě, že nechcete do kempu a zároveň nemůžete přespat ve zcela volné přírodě. Bezkempu funguje jako Airbnb pro stany i karavany ?. Vlastníci soukromých pozemků nabízejí “kousek louky”. Často i s vybavením.

Na stránkách si můžete půjčit dokonce i karavan, stan nebo jiné vybavení. Popř. nabídnout to své. 

Mapa přístřešků a nouzových nocovišť v ČR – pro více info klikněte na mapu, která vás přesměruje na mapy.cz od Seznamu.

Pozn.: Informace o přístřešcích a nouzových nocovištích jsou vytvořené od mapy.cz od Seznamu (ne mnou). Před cestou zkontrolujte, zda se nejedná o soukromý pozemek.

Jak na spaní v přírodě – tipy a triky

? Projeďte mapy a místo si předem vyberte. Aspoň přibližně. Nějaká pěkná vyhlídka, lom, u lesního jezírka. Ať to máte hezký ? .

? Zkontrolujte si, zda místo není na soukromém pozemku nebo nespadá pod obec, která vydala zvláštní opatření, kdy se na jejím území nesmí tábořit. 

? Vyhněte se místům, u kterých je v blízkosti parkoviště nebo tu končí silnice apod. Nejspíš byste pak měli návštěvu.

Jen si to představte: vyberete si parádní místo, ze kterého budete mít skvělý výhled na okolí a západ slunce. Stejný nápad ale může dostat i skupinka mladých, kteří se sem přijedou zašít na jointa. Atmosféra je v tu chvíli fuč. Ledaže byste se nadýchali výparů ?.

? Sledujte, zda je v dosahu pitná nebo aspoň užitková voda. Můžete omrknout národní registr pramenů a studánek, kde najdete i přehlednou mapu zdrojů pitné vody. Vystačíte si ale i s užitkovou vodou, pokud máte láhev s filtrem. 

jak na spaní v přírodě - tipy
Mapa pitných zdrojů v ČR

? Stanujete v létě? Pak možná bodne přenocování poblíž místa, kde se i vykoupete. Ne všechna místa jsou ale ke koupání vhodná. Bohatým  zdrojem míst, kde se bez obav smočíte, jsou stránky Kde se koupat. Mají i aplikaci. 

? Jste na místě a hledáte ideální místo? Překontroluje, zda si neplánujete ustlat na mraveništi. O zábavu byste pak měli postaráno celou noc ?. Nebo že skrz vaše místo nevede frekventovaná zvířecí trasa. Tři čunící jdou, v řadě za sebou ???. Tipuju, že o tuhle společnost taky nestojíte ?.

? Nerozdělávejte si stan přímo u řeky, kde bývá zemina často podmáčená. Najděte si místo pod stromem na nějaké vyvýšenině, kde budete i přes den pěkně v chládku. 

Jak vybrat správný kemp?

Kempování nadivoko není pro každého. Navíc ne všude to jde. Pak přicházejí na řadu kempy

Pokud jste nenároční a bez dětí, můžete se ubytovat takřka kdekoliv. S malým dítětem už pak většinou volíte kemp s lepším sociálním zázemím. Někdo zase rád tráví čas pod stanem, ale nechce se vzdát běžného komfortu

Nejlepší kempy v ČR – mapa

Jako pomocnou berličku jsem vytvořila interaktivní mapu s nejlepšími kempy, kde si podle oblasti můžete vybrat ten “svůj”: 

Všechny tyto kempy jsou dobře vybavené a vhodné i pro rodiny s dětmi. 

Pokud ale hledáte kemp, kde si to děti skvěle užijí, mezi každoročně nejlepšími se umísťují kempy Sedmihorky u Českého ráje, Vranovská pláž na jižní Moravě a Kemp Karolína na Plzeňsku. 

Jak vybrat stan?

Pamatuju si časy, kdy jsme spali ve starém áčkovém stanu. Ve Skotsku. Tři týdny plné deště, promáčeného oblečení a spaní mezi ovčími bobky ?. 

ovce na ostrově Skye ve Skotsku 🙂

Byl to zážitek, na který ráda vzpomínám. V té době bych ale z fleku dala mých zbylých 20 liber za lepší stan a trochu tepla ?.

I když zahřáli jsme se v místní palírně whiskey Talisker ?.

A jak pátky plynuly, my si pořídili lepší stan. Takový, který ráno nebude z půlky plavat ve vodě.

Našli jsme a áčko letělo do koše.

A tím končí naše stanová pohádka ?.

O tom, jak vybrat stan, jsem se rozepsala podrobněji v článku níže (otevře se v novém okně):

Uvedu tu aspoň v bodech, čeho se při výběru držet:

? Jste 4? Berte stan pro 5 osob (popř. 4+), ať dovnitř vměstnáte i batohy (pokud nemáte větší předsíň).

Příklad stanu, kam se v pohodě vejdete 4 a ještě máte navíc předsíňku – Coleman Darwin 4+

? Stany s předsíní jsou fajn pro delší stanování – mají v předsíňce podlážku, díky které vám věci zespoda nenavlhnou (viz výše).

Ideální stan, když chcete mít trochu soukromí od dětí ? – Stan Coleman Bering 4

? Prodloužená tropika jsou zase ideální pro páry, které se často přesouvají, nebo stanují jen krátce – viz stan Hannah Covert 2 WS pro 2 osoby.

Místo prodlouženého tropika je za nás lepší stan s menší předsíňkou, kde máte zespod podlážku a můžete si tam dát věci – v dešti je to k nezaplacení. Třeba stan Coleman Kobuk Valley pro 3 osoby.

? Vybírejte stany ve světlejších barvách – neupečete se a bude vevnitř víc světla. Lepší stany pak mívají zatmavěnou ložnici, takže vás nevzbudí první ranní paprsky.

? Pokud stanujete v ČR, většinou vám postačí vodní sloupec u vnějšího pláště 2 500 mm a u podlážky 5 000 mm. Ve specializovaných eshopech, jako je 4camping nebo Hanibal, nesáhnete vedle s žádným stanem.

? Před koupí zkontrolujte, zda má stan větrání, abyste nebyli jak v pařníku.

Recenze stanů a další užitečné informace:

Jak vybrat spacák a karimatku?

Máte stan. Látkovou střechu nad hlavou. A teď řešíte další otázku: jste v suchu, ale je vám zima.

To jsme řešili i my. Na první větší cestu sbalili bez rozmyslu spacáky u rodičů. A vyrazili. To, že možná nejsou spacáky vhodné na chladnější noc, jsme v tu chvíli vůbec neřešili.

Spacák jako spacák. Vše na jedno brdo.

No není. Málem jsem si do rána vydrkotala zuby ?. 

Jak vybrat spacák?

Spacáky se v základu dělí na syntetické a péřové. Je to stejné jako u přikrývek. Péřové lépe zahřejí, ale jsou náročnější na údržbu. Syntetické přesně naopak.

Pokud neplánujete stanovat v zimních horách, vystačíte si se syntetickým spacákem. Za nás jsou skvělé třísezónní spacáky, který využijete od jara do podzimu a nemrznete, když v létě mimořádně spadnou teploty na 10 stupňů. Ty lepší vydrží i klidně do -10 stupňů.

Spacák je ideální vybírat cca o 10 cm delší.

Pokud hledáte spacák na kempování u nás nebo na místech, kde nepanují extrémní teploty, dobrou službu vám udělají spacáky Zulu Talas. V pohodě zvládnou i teploty lehce pod nulou a dělají se v několika délkách.

Z dětských spacáků je fajn tento od Husky, protože je rostoucí a nemusíte ho každých pár let obměňovat.

A pak tu máme karimatky. Dříve jsme mívali ty tenké, asi za 2 stovky. A přesně tak i izolovaly ?.

Jak vybrat karimatku?

Karimatky se dělí na pěnové a nafukovací. Pěnové jsou fajn do teplejšího počasí, když nepotřebujete nic extra izolačního a nevadí, že nasáknou. Pak tu jsou karimatky z EVA pěny, které toho už vydrží o mnohem víc.

Nafukovací karimatky jsou pohodlnější, ale cena už je o něco vyšší. Oblíbené jsou samonafukovací karimatky.

Asi většina z vás sáhne při výběru po pěnové nebo samonafukovací karimatce. Pokud plánujete stanovat častěji, určitě bych volila karimatku s vyšší tloušťkou, ať lépe izoluje. Pro děti vždy, ať jsou v teple ?.

My máme i matraci, ale tu bereme jen na delší stanování. Je těžká a kdo by se s ní tahal ?. Ale připadáte si na ní jako doma v posteli ?

Skvělé průvodce výběrem spacáků najdete na 4camping:

Jak se obléct pod stan?

Tohle je chvíle, kdy nejen ženy, ale i chlapi často neví, co na sebe ?.

Má základní rada zní: oblečete se jako cibule ?.

Když vám bude zima (vítejte v mém týmu), máte možnost na sebe navléct všechny vrstvy, co jste si s sebou zabalili. Pokud jste ale naopak horkokrevní (vítejte v Péťovo týmu ?), možnost postupného odhazování jednotlivých vrstev se bude hodit.

Odlupujete slupku po slupce, dokud se necítíte akorát v teple. 

Jaké vrstvy a materiály jsou ke stanování a celkově turistice nejvhodnější?

Jako spodní vrstva je ideální merino vlna, která zahřeje a v létě chladí. Vyrábí se z vlny Merino ovcí, což v překladu znamená putující ovce. V současné době se chovají hlavně na Novém Zélandu, kde se teploty pohybují v rozmezí minus 15 až plus 35 stupňů. Právě před těmito výkyvy je chrání jejich vlákna, ze kterých se oblečení vyrábí.

Nabídka merino oblečení je v dnešní době široká – ponožky, termo prádlo, trička s dlouhým i krátkým rukávem, mikiny nebo legíny.

Na základ z merino vlny pak už můžete vrstvit dál – skvěle zahřeje například fleece nebo svetr z vlny. Pokud ale máte pořádný spacák, nejsou často další vrstvy potřeba ?.

Co si sbalit pod stan?

Základ je jasný – stan, karimatka a spacák.

Další důležitou součástí je jídlo a nezbytnosti k tomu – cestovní vařič a plynová bomba, sirky nebo křesadlo, cestovní nádoby nebo staré dobré ešusy, kapesní nožík a popř. i chladící box nebo taška, pokud stanujete v teplejších měsících. A sáček na odpadky, ať místo zůstane netknuté.

A hlavně – vodu. Hodit se může filtrační láhev na vodu, díky které si můžete načepovat klidně z potůčku. Nebo kapky pro dezinfekci vody. Stojí kolem 250 Kč a vydrží na 60 l vody. Jen kápnete a zahubíte všechny bakterie.

Další možností je zjistit si předem, zda je v okolí nějaká studánka. Když pojedete sem k nám do Slavkovského lesa, nebudete mít o prameny nouzi ?.

Až půjdete v noci na záchod, může se hodit čelovka nebo svítilna, abyste nezakopli o první strom. Ledaže by byl měsíc v úplňku a krásně vám svítil na cestu ?.

Hodit se budou i takové vychytávky, jako je powerbanka (popř. solární powerbanka, kterou si nabijete ze slunce) nebo rychleschnoucí ručník.

solární powerbanka

Plánujete stanovat déle a udělat si to ještě pohodlnější? Mrkněte po kempingových židlích a stolku nebo hamace, kterou si rozprostřete mezi stromy.

Zapomenout nemůžeme ani na osobní věci, jako je oblečení, kartáček (i když řada z nás si už asi čistila zuby po ránu prstem, když kartáček zůstal doma ?), toaletní papír, repelent.

Používáme přírodní repelent Incognito. Je stejně účinný na každou havěť jako klasický repelent a neobsahuje škodlivý pesticid DEET, který může zapříčinit likvidaci nervových buněk. To se mi na kluky úplně stříkat nechce ?.

V neposlední řadě to chce taky všechno zabalit do pořádného batohu. Takového, který něco vydrží, pěkně rozloží váhu a vy tak svůj náklad téměř neucítíte.

Podrobného průvodce výběrem batohu s tipy na batohy i pro kempování najdete v tomto článku: Jak vybrat batoh? 10 tipů na nejlepší batohy na turistiku, cestování letadlem a do města | Průvodce

Jaké jídlo pod stan?

Pod stan to chce něco, co bude hotové raz dva.

Ještě doma můžete napéct (nebo vás vybaví babička ?) a dát si k snídani bábovku. Skvělé je i müsli a k tomu tvrdší ovoce, jako jsou jablka nebo hrušky. Zkusit můžete taky instantní kaše, které stačí jen smíchat s vodou + vylepšit ovocem.

K obědu jsou pak skvělé konzervy. V dnešní době se dají najít i takové, které mají větší podíl masa. Klasika je vepřový, maďarský či segedínský guláš.

Nebo přibalte těstoviny a k tomu omáčku ve skle. Třeba boloňskou. Nebo jen kečup. Za tenhle oběd vás budou děti milovat ?. Dobré a zdravé omáčky mají v DMku.

Dobře se najíte taky z rýže, do které zamícháte hrášek nebo kukuřici v plechovce.

Posledním tipem na oběd (nebo klidně večeři), je pak polévka z červené čočky. Ta se nemusí předmáčet a je hotová během chvilky.

My jí děláme takhle venku na 2 způsoby: buď jen čistě čočka a k tomu přihodím bujón (dělají se i bujóny se skvělým složením), nebo jí uděláme exotičtější – ještě doma si odsypu trochu kurkumy, kari, muškátového oříšku a ke konci vaření pak čočku zaleju kokosovým mlékem v konzervě a ještě chvíli povařím (taky klidně můžete přidat bujón). Dosolím, pokud je potřeba.

Do polévky je skvělá mrkev nebo batáta, pokud vaše krosna ještě něco pojme.

A večeře je jasná – špekáčky musí být ?. Nebo brambory v ohni.

Univerzální seznam věcí pod stan

Seznam ke stanování – zdarma ke stažení

+ k tomu jako bonus:

  • hry do auta v pdf
  • univerzální seznam na cesty a dovolenou v pdf
  • spousta inspirace, průvodce a tipy na zajímavá místa

Kam to bude dál?


Ať se stanování vydaří a načerpáte pohodu a nové zážitky. Protože o tom to je ?.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *