STANOVÁNÍ V ČR: vše, co jste chtěli vědět

stanování v čr

Kde je povolené v ČR stanovat?

Možná si říkáte, že sbalíte stan a vyrazíte stanovat do přírody.

Kamkoliv. Třeba někam na pěkný kopec, odkud budete večer sledovat západ slunce. A ráno vás budou šimrat ranní paprsky na tváři. Idylka.

Má to jen jeden háček. České zákony. 

Kde je zakázáno nocovat v ČR? 

📜 Zákon o ochraně přírody a krajiny totiž říká, že v národních parcích (České Švýcarsko, Šumava, Podyjí Krkonoše), chráněných krajinných oblastech, přírodních rezervacích a dalších chráněných oblastech se nesmí: 

❌ tábořit mimo místa vyhrazená orgánem ochrany přírody

❌ rozdělávat ohně mimo místa vyhrazená orgánem ochrany přírody

Zákon ale nevymezuje, co se myslí pojmem “táboření”🏕. Obecně se za táboření považuje přespání pod stanem, kde si třeba rozděláte oheň, pověsíte na šňůru prádlo apod. Prostě se na místě pěkně usídlíte. V těchto případech vás pak mohou strážci parku a další odpovědné osoby z místa hodně rychle vykázat a ještě vám dát pokutu za přestupek. 

spaní v přírodě v ČR

Kdy je v ČR povolené nocovat v přírodě? 

Něco jiného je, pokud jen přespíte a ráno necháte místo v takovém stavu, že po vás nebude ani památky. Patří sem bivakování, spaní v hamace a problémem nemusí být ani malý stan. 

Za těchto okolností můžete přespat i v chráněné oblasti. Jen v národních parcích je zakázáno pohybovat se mimo značené turistické trasy, takže na to myslete i při hledání místa na přenocování. 

Existuje ale jedna výjimka – České Švýcarsko. Tady zákon zakazuje nocování na vyhrazených místech. Nocování je už konkrétní pojem, který zahrnuje i spaní pod širákem, tak si nezapomeňte zajistit ubytování předem v kempu

Naopak o hodně benevolentnější je Šumava, která na řadě míst zřídila nouzová nocoviště. Jedná se o místa, kde můžete na jeden den přenocovat. I se stanem. Jedno se nachází například u rozhledny Poledník

🌲 Samotnou kapitolou jsou lesy. Zde se smí tábořit pouze na vyhrazených místech (a je jedno, zda se jedná nebo nejedná o chráněnou oblast).

Upéct nebo neupéct buřta? 

🔥 Co se týká ohně, rozdělávejte jej jen na vyhrazených místech. Mimo chráněné a soukromé území pak můžete rozdělat oheň na místě 50 m vzdáleném od lesa a v dostatečné vzdálenosti od budov a dalších míst, kde hrozí potenciální nebezpečí rozšíření ohně. V období sucha neriskujte a oheň nerozdělávejte nikde. 

Užitečné odkazy při spaní v přírodě

Štěstí přeje připraveným. Mrkněte na odkazy, které se vám můžou před vaší cestou hodit: 

Mapy.cz – nejlepší mapy, co se týká turistických tras a míst. Tohle je povinná appka pro každého turistu a milovníka přírody. Někteří nedají dopustit na Google mapy. Jsou fajn, ale v přírodě vám nepomůžou. 

Maps.me – nejoblíbenější cestovatelské offline mapy. Taky jsou zdarma a využijete je kdekoliv na světě (nejen v přírodě). 

Wildcamping.tips – váš původní plán vám může překazit šeredná průtrž mračen. Je proto lepší mít v záloze nějakou opuštěnou boudu nebo přístřešek, kde v případě nutnosti přespíte. Řadu z nich (nejen v ČR) najdete právě na Wildcamping. 

Boudy.info – stejný princip jako v případě Wildcamping. 

Bezkempu.cz – tohle jsou stránky (i aplikace), které využijete v případě, že nechcete do kempu a zároveň nemůžete přespat ve zcela volné přírodě. Bezkempu funguje jako Airbnb pro stany i karavany 🙂. Vlastníci soukromých pozemků nabízejí “kousek louky”. Často i s vybavením.

Na stránkách si můžete půjčit dokonce i karavan, stan nebo jiné vybavení. Popř. nabídnout to své. 

Mapa přístřešků a nouzových nocovišť v ČR – pro více info klikněte na mapu.
Jak na spaní v přírodě – tipy a triky

💡 Projeďte mapy a místo si předem vyberte. Aspoň přibližně. Nějaká pěkná vyhlídka, lom, u lesního jezírka. Ať to máte hezký 🙂 .

stanování v čr

💡 Zkontrolujte si, zda místo není na soukromém pozemku nebo nespadá pod obec, která vydala zvláštní opatření, kdy se na jejím území nesmí tábořit. 

💡 Vyhněte se místům, u kterých je v blízkosti parkoviště nebo tu končí silnice apod. Nejspíš byste pak měli návštěvu.

Jen si to představte: vyberete si parádní místo, ze kterého budete mít skvělý výhled na okolí a západ slunce. Stejný nápad ale může dostat i skupinka mladých, kteří se sem přijedou zašít na jointa. Atmosféra je v tu chvíli fuč. Ledaže byste se nadýchali výparů 😀.

💡 Sledujte, zda je v dosahu pitná nebo aspoň užitková voda. Můžete omrknout národní registr pramenů a studánek, kde najdete i přehlednou mapu zdrojů pitné vody. Vystačíte si ale i s užitkovou vodou, pokud máte láhev s filtrem. 

jak na spaní v přírodě - tipy
Mapa pitných zdrojů v ČR

💡 Stanujete v létě? Pak možná bodne přenocování poblíž místa, kde se i vykoupete. Ne všechna místa jsou ale ke koupání vhodná. Bohatým  zdrojem míst, kde se bez obav smočíte, jsou stránky Kde se koupat. Mají i aplikaci. 

stanování v čr

💡 Jste na místě a hledáte ideální místo? Překontroluje, zda si neplánujete ustlat na mraveništi. O zábavu byste pak měli postaráno celou noc 😀. Nebo že skrz vaše místo nevede frekventovaná zvířecí trasa. Tři čunící jdou, v řadě za sebou 🐖🐖🐖. Tipuju, že o tuhle společnost taky nestojíte 🙂.

💡 Nerozdělávejte si stan přímo u řeky, kde bývá zemina často podmáčená. Najděte si místo pod stromem na nějaké vyvýšenině, kde budete i přes den pěkně v chládku. 

Jak vybrat správný kemp?

Kempování nadivoko není pro každého. Navíc ne všude to jde. Pak přicházejí na řadu kempy

Jak si mezi nimi vybrat ten správný? 

Možná čekáte jasnou odpověď, ale tu nemám. Jednotné řešení, které bude vyhovovat všem, totiž neexistuje.

Pokud jste nenároční a bez dětí, můžete se ubytovat takřka kdekoliv. S malým dítětem už pak většinou volíte kemp s lepším sociálním zázemím. Někdo zase rád tráví čas pod stanem, ale nechce se vzdát běžného komfortu. 

stanování v čr

Jako pomocnou berličku jsem vytvořila interaktivní mapu s nejlepšími kempy, kde si podle oblasti můžete vybrat ten “svůj”: 

Všechny tyto kempy jsou dobře vybavené a vhodné i pro rodiny s dětmi. 

Pokud ale hledáte kemp, kde si to děti skvěle užijí, mezi každoročně nejlepšími se umísťují kempy Sedmihorky u Českého ráje, Vranovská pláž na jižní Moravě a Kemp Karolína na Plzeňsku. 

Jak vybrat stan?

Pamatuju si časy, kdy jsme spali ve starém áčkovém stanu. Ve Skotsku. Tři týdny plné deště, promáčeného oblečení a spaní mezi ovčími bobky 🐑. 

Byl to zážitek, na který dnes ráda vzpomínám. V té době bych ale z fleku dala mých zbylých 20 liber za lepší stan a trochu tepla 😀.

A jak pátky plynuly, my si pořídili lepší stan. Takový, který ráno nebude z půlky plavat ve vodě. Našli jsme a áčko letělo do koše. A tím končí naše stanová pohádka 😀.

Jak vybrat spacák a karimatku?

Máte stan. Látkovou střechu nad hlavou. A teď řešíte další otázku: jste v suchu, ale je vám zima.

To jsme řešili i my. Na první větší cestu sbalili bez rozmyslu spacáky u rodičů. A vyrazili. To, že možná nejsou spacáky vhodné na chladnější noc, jsme v tu chvíli vůbec neřešili. Spacák jako spacák. Vše na jedno brdo. No není. Málem jsem si do rána vydrkotala zuby 😀. 

Pokud tápete, co vybrat, mrkněte na podrobného průvodce, jaký spacák a karimatka jsou pro vás ideální. 

jak vybrat spacák a karimatku


Jak se obléct pod stan?

Tohle je chvíle, kdy nejen ženy, ale i chlapi často neví, co na sebe 😀.

Má základní rada zní: oblečete se jako cibule 🧅. Když vám bude zima (vítejte v mém týmu), máte možnost na sebe navléct všechny vrstvy, co jste si s sebou zabalili. Pokud jste ale naopak horkokrevní (vítejte v Péťovo týmu 😀), možnost postupného odhazování jednotlivých vrstev se bude hodit. Odlupujete slupku po slupce, dokud se necítíte akorát v teple. 

A jaké vrstvy a materiály jsou ke stanování a celkově turistice nejvhodnější? Mrkněte na článek Jak vybrat a vrstvit funkční outdoorové oblečení

Univerzální seznam věcí pod stan

>>> UNIVERZÁLNÍ SEZNAM VĚCÍ NA STANOVÁNÍ KE STAŽENÍ ZDARMA

Máte dotaz ke stanování? Šup sem s ním :). 

Mohlo by vás zajímat:

Mně už nezbývá nic jiného, než vám popřát vydařené stanování, pohodu, klídek a nové zážitky. Protože o tom to je 🙂.

Napsat komentář