Jaké jsou nejlepší stany pro 4 osoby? Recenze na TOP 5 stanů | Kompletní průvodce 2024

Kompletní průvodce pro nejlepší stany pro 4 osoby, kde se navíc dozvíte další užitečné informace – jak vybrat stan, jak o něj pečovat a čistit ho a kde si můžete stan postavit.

Pamatuju ty časy, kdy jsme spali ve starém stanu ve Skotsku. Tři týdny deště, promáčeného oblečení a spaní mezi ovčími bobky. Skvělý zážitek, na který ráda vzpomínám. V té době bych ale z fleku dala mých zbylých 20 liber za lepší stan a suché oblečení. 🙂

A jak roky plynuly, my si pořídili lepší stan. Takový, ze kterého nebude ráno vodní postel.

A protože vím, že ze všech těch parametrů jde hlava kolem (ano, taky jsem byla jak v Jiříkově vidění ?) a výběr stanu je občas docela fuška, vytvořila jsem seznam na nejlepší stany pro 4 osoby. S jednoduchým návodem, co si hlídat při koupit stanu a dalšími užitečnými informacemi, které při stanování můžete potřebovat.

Jaký je nejlepší stan pro čtyři? Srovnání pro TOP 3 stany

Pozn.: Uvedené ceny jsou platné k 30.1.2022.

Recenze na nejlepší stany pro 4 osoby a rodinu

1. Stan pro čtyři MSR Elixir 4

nejlepší stany pro čtyři / nejlepší stan pro 4

Americká značka MSR ze Seattlu ve Skalnatých horách patří k absolutní špičce v outdoorovém vybavení už víc jak 50 let. Vychází z filozofie technologického inženýra a celoživotního horolezce Larryho Penberthyho, který si zakládal na inovativních a kvalitních materiálech s důrazem na jednoduchost a praktičnost v terénu. Firma navíc při své výrobě smýšlí ekologicky (nepoužívají žádné ftaláty, bifenyly apod.) a vše poctivě vyrábí v USA (jen o patro výš, než probíhají technologické návrhy) nebo v irském Corku.

Pokud hledáte nejlepší stan pro čtyři, skvěle vám poslouží stan MSR Elixir 4. Je to stan, který vydrží léta. Při velikosti ložnice 223 x 223 cm se sem akorát vejdou 4 dospělí a s dětmi se tu můžete roztahovat jako králové. Výška ložnice je 121 cm, takže se tu pohodlně posadí i dospělí, když budete hrát karty během venkovního slejváku. Velkou výhodou stanu je jeho snadné rozložení, takže ho postavíte během pár minut.

Stan váží jen 4,2 kg a tím se řadí mezi nejlehčí stany ve své kategorii. Pokud berete stan na pěší túru a šetříte každé deko, dá se váha ještě snížit na 3,6 kg tím, že si vezmete jen tropiko (vnější plášť) a náhradní podlážku. Ve sbaleném stavu má stan rozměry 56×17 cm.

Stan má 2 předsíňky bez podlážky s odvodňovacími kanálky, kam si můžete odložit boty nebo jiné věci, popř. za deště něco uvařit. Zda je podlážka v předsíňce výhoda nebo nevýhoda, už záleží na tom, co hledáte. Váha je díky tomu nižší a ze své zkušenosti musím říct, že zablácená podlážka v předsíňce od bot taky není úplně výhra ?. Potěší i svítící jezdce zipů v ložnici (až se budete v noci hrabat ze spacáku na záchod, je to k nezaplacení) nebo barevně odlišené upínací prvky pro snadnější postavení.

Aby to ve stanu pěkně luftovalo i v teplém počasí, střídají se v ložnici síťované a pevné bloky látky. Stan se dá navíc velmi rychle vyvětrat otevřením obou předsíněk.

Vydrží stan víc než rekreační stanování?

Stan MSR Elixir 4 vydrží všechno. Rekreační kempování i stanování v deštivých a větrných horách. Nenechte se odradit výškou vodního sloupce – odolnost tropika je 1500 mm a podlážky 3000 mm. Přesto vodu jen tak nepropustí a to díky lepeným švům a speciální úpravě DWR (Durable Water Repellent). Úprava funguje na tom principu, že dopadající voda na stanu vytvoří kapky, které okamžitě odtečou pryč. Voda se tak k materiálu vůbec nedostane.

Právě nižší vodní sloupec stanu zajistí, že je materiál stanu prodyšný. Platí totiž úměra – čím vyšší vodní sloupec, tím menší prodyšnost. Výrobce tak skvěle vybalancoval prodyšnost a vodoodpudivost materiálu. Předsíně mají navíc odvodňovací kanálky. Ve slunečných dnech se zase hodí UV ochrana materiálu.

Stan MSR Elixir 4

Pokud hledáte vysoce kvalitní a spolehlivý stan pro časté stanování do náročného terénu, je MSR Elixir 4 jedním z nejlepších stanů na trhu. Díky inovativním hi-tech materiálům vám vydrží dlouhé roky. Plusem je taky ekologická výroba a udržitelnost.

2. Stan pro čtyři Husky Bizon 4 Plus

Věděli jste, že z Husky spolupracují se členy horských služeb a testují své výrobky na horolezeckých výpravách do Himalájí? Když vydrží stany Husky Himaláje, vydrží všechno ?. A zaslouží si zařazení mezi nejlepší stany pro 4 osoby.

nejlepší stan pro 4

Pro čtyři nebo rodinu je ideální model Husky Bizon 4 Plus. Je to univerzální stan v nižší cenové relaci, který vám ale poskytne dostatek komfortu.

Stan Husky Bizon 4 Plus má rozměry vnitřní ložnice 230 x 200 cm. Rozměry jsou ideální pro rodinu s 2 dětmi, ale vejdou se sem i 4 dospělí. Jen bych si dala pozor u délky. Pro vyšší lidi to bude na knop. Stan je se svou výškou 145 cm vyšší než stan MSR Elixir 4. To se hodí, když venku leje jako z konve a vy musíte zůstat ve stanu.

Na druhou stranu je s váhou 5,7 kg o něco těžší, ale pořád je to snesitelné pro přesouvání se bez auta. Stan má dvě předsíňky. Hlavní předsíňka s podlážkou je dostatečně velká na to, abyste si tady odložili věci nebo si tu uvařili za deště. Druhá předsíňka je menší a bez podlážky. Stan má navíc dobře řešené větrání a v teplém počasí se tu nesráží voda.

A vydrží Husky Bizon 4 Plus větší déšť?

S podlážkou s vodním sloupcem 7000 mm a odolností tropika 3000 mm včetně podlepených švů budete v suchu i za deštivého počasí. Hlavní zip má navíc krytí, takže nehrozí, že vám do stanu zespoda nateče. Díky UV ochraně materiálu vydrží nápor sluníčka. Hodí se i moskytiéra proti hmyzu.

Stan Husky Bizon 4 Plus

Stan Husky Bigless 4 je jedním z nejlepších stanů v nižší cenové relaci. Kvalitou svou cenu dokonce o něco převyšuje. Není to stan do náročného počasí, ale v běžných podmínkách svou službu odvede víc než dobře a pro většinu lidí bude skvělým parťákem.

3. Stan pro čtyři Jurek Midi 4 DUO

Stany české značky Jurek nemůžou v žebříčku nejlepších stanů chybět. Je to už po desítky let ověřená klasika, se kterou nešlápnete vedle.

Stan Jurek Midi 4 DUO je ideální volba pro 3-4 osoby. Jedná se o kopulovitý stan se 2 předsíňkami, které jsou pro 4 lidi komfortnější. S rozměry ložnice 220×220 cm je o chlup menší než MSR Elixir 4, ale s výškou ložnice 140 cm zase o něco vyšší. S dětmi budete mít místa habaděj, v dospělých se budete muset víc uskromnit, ale i tak se pohodlně vyspíte.

Díky hmotnosti 4,5 kg patří k lehčím stanům a bez obav ho unesete i na cestách, kdy necestujete autem. V teplých dnech oceníte větrání ve vchodech ložnice a větrací otvor na vrchu vnitřního stanu.

nejlepší stany pro čtyři / nejlepší stan pro 4

Stan Jurek Midi 4 DUO je celoroční stan, který využijete i v náročnějších podmínkách, kde potřebujete, aby stan něco vydržel. Nemusíte se bát, že se zbortí první větrem nebo prosákne po větším dešti. Vodní sloupec podlážky je 10 000 mm a vnějšího pláště 5 000 mm, obojí s dodatečným PU zátěrem a silikonovou úpravou. Samozřejmostí je taky UV ochrana. Ložnice je vyrobená z prodyšného polyesteru, který odpuzuje vodu a je vysoce odolný proti protržení.

Stan Jurek Midi 4 DUO

Stan Jurek Midi 4 DUO je kvalitní celoroční stan, který vás nenechá ve štychu ani v náročných podmínkách a díky použitému materiálu vám vydrží po mnoho let.

4. Stan pro čtyři Pinguin Interval 4

nejlepší stany pro 4

A máme tady dalšího českého výrobce, protože Češi stany prostě umí. Pinguin je český výrobce kempingového vybavení z Náchoda, který vyrábí oblíbené rodinné stany (a nejen to).

Stan Pinguin Interval 4 je tunelovitý stan, který bez problémů můžete sbalit i do náročnějšího počasí, kde potřebujete stabilní stan. Vodní sloupec tropika 4000 mm a vodní sloupec podlážky 10000 mm vám zaručí, že se ze stanu po vydatném dešti nestane rázem vodní postel. Tenhle stan ocení ti, kteří hledají větší komfort na delší kempování. Vykoupením je vyšší váha 14,6 kg.

Stan má rozměry ložnice 285 x 215 cm a výšku 195 cm v ložnici a 210 cm v předsíni. Díky tomu se tu dobře vyspí i vyšší lidé. Ložnice je rozdělená na dvě části. V prostorné předsíni si můžete uvařit, odložit věci nebo schovat kola.

Snadné složení stanu a následně sbalení je už u těchto lepších stanů téměř samozřejmost. Výhodou je taky tropiko s integrovanou podlážkou. Díky tomu se vám nestane, že vám do stanu nateče, když ho budete stavět za deště. Nejprve postavíte vnější část a poté ložnici. Výhodou je skvělé větrání, díky kterému vám vzduch cirkuluje i v uzavřeném stanu.

Stan Pinguin Interval 4

Stan Pinguin Interval 4 je tunelovitý prostorný stan na delší kempování, kdy potřebujete ve 4 lidech víc komfortu a místa na věci. Díky použitým materiálům a vysoké odolnosti ho využijete i do náročnějšího počasí.

5. Stan pro čtyři Coleman Hayden 4

nejlepší stany pro čtyři

Stan Coleman Hayden 4 je kopulovitý stan s 2 předsíňkami. Stany Coleman jsou obecně oblíbené díky své cenové dostupnosti a odpovídající kvalitě. Stan je ideálním příbytkem pro nenáročné kempaře do běžných podmínek. Nižší cena je tady vykoupená taky vyšší váhou 6,9 kg oproti modelům MSR Elixir 4 a Jurek Midi 4 DUO. Na druhou stranu nabízí o něco víc prostoru v ložnici (rozměry 250 na 210 cm s výškou 135 cm).

Hlavní předsíňka je větší a má podlážku. Zadní předsíňka je bez podlážky. Díky UV ochraně a síťovaným otvorům ho využijete i do teplého počasí. Stan má pevnou podlážku z polyethylenu, který zaručeně nepromokne. S vodním sloupcem 3000 mm (včetně podlepených švů) si v běžných podmínkách vystačíte úplně s přehledem.

Stan Coleman Hayden 4

Stan Coleman Hayden 4 je jedním z nejlepších stanů v nižší cenové relaci pro rekreační stanování v běžných podmínkách.

Průvodce výběrem stanu pro čtyři

Velikost stanu

Pokud nechcete být ve stanu jako sardinky, volte stan pro větší počet osob, tj. pár zvolí stan pro 3 osoby, čtyřčlenná rodina stan pro 5 osob apod. A jestli se vaše děti roztahují jako náš tříleťák, pořiďte si stan pro 10 osob ?.

Proč brát větší stan? Výrobci měří počet osob podle toho, kolik osob ležících v mumiových pytlích se dovnitř vejde v sardinském stylu. A ano, sardinský od slova sardinky, což nezní moc pohodlně, co si budeme povídat :). Navíc se nepočítá se zavazadly.

Zdroj: NY Times

Kde a jak často budete stan používat

Před koupí stanu si rozmyslete, kde a v jakých podmínkách budete stan používat:

Plánujete stanovat jen v létě v Česku? Nebo vyjdete do hor, kde potřebujete odolnější stan proti větru a náporu deště?

Na výběr jsou 3 typy stanů:

 • Letní stany z lehkého materiálu, které mají víc větracích ploch, aby stan v teplém počasí dobře luftoval.
 • Stany na tři sezóny musejí ustát silný déšť a poskytnou ochranu před chladem.
 • Celoroční stany zvládnou letní žár i kempování na sněhu.

V případě, že plánujete stanovat jen rekreačně v mírných podmínkách, nepotřebujete drahý, extra odolný stan.

Coleman Hayden 4 je do ČR ideální.

Stan budete využívat často i v náročnějším počasí (např. hory)? Pak zainvestujte do stanů z odolnějších materiálů, jako je například stan MSR Elixir 4 nebo Jurek Midi 4 DUO.

Odolnost proti větru a dešti

Všechny stany by měly vydržet slabý déšť. Odolnější vůči silnému větru a dešti jsou pak stany ve tvaru kopule, jako je například model Husky Bizon 4 Plus.

Sledujete při výběru stanu výšku vodního sloupce? Myslíte si, že čím vyšší hodnota vodního sloupce, tím lépe? Tak jsem si to myslela, ale ne vždy to platí. Pojďme se na to blíž podívat.

Co je vodní sloupec?

Vodní sloupec představuje množství milimetrů vody, které může sedět na povrchu materiálu stanu, aniž by začala voda prosakovat dovnitř.

Platí úměra, že čím vyšší je hodnota vodního sloupce, tím nižší je pak propustnost stanu. Co to znamená? Například v létě nebude materiál tak dobře luftovat, jak byste v teplém počasí chtěli. Pravidlo platí i obráceně: Čím nižšího je hodnota vodního sloupce, tím více materiál stanu propustí. Vzduchu, takže v létě vám tu bude příjemně, ale naopak vám do stanu snáz naprší.

Chce to tedy najít kompromis mezi oběma hodnotami – vodním sloupcem a propustností. Vždy záleží na podmínkách, ve kterých plánujete stanovat.

Inovativnější výrobci mohou mít u stanu nižší vodní sloupec, ale na materiál stanu aplikují dodatečnou ochranu, která vodu nepropustí. Můžete si to představit jako impregnaci na boty.

nejlepší stany pro čtyři / nejlepší stan pro 4

Jakou hodnotu vodního sloupce vybrat?

Než si uvedeme konkrétní hodnoty pro stany, pro představu vám prozradím výšku vodního sloupce u deštníku – ta je 420 mm.

V našich podmínkách vám bohatě postačí výška vodního sloupce v rozmezí 1500 – 3000 mm. Do hor pak vybírejte vyšší.

Podlepené švy a kvalitní podlážka

Výška vodního sloupce ale není to nejdůležitější, aby vám do stanu nenateklo. Tím jsou lepené švy a kvalitní podlážka. Sledujte, zda má vámi vybraný stan lepené švy, kterými se voda může dostat přím do stanu. Viz doporučené modely výše, které je podlepené mají. Problém s nepodlepenými švy bývá spíš u levnějších stanů.

I když je materiál vnějšího pláště stanu horší, ale máte kvalitní podlážku, je výrazně nižší pravděpodobnost, že vám do stanu nateče. Kvalitní podlážka odvede velkou službu. Ideálním případem jsou 2 podlážky, které mohou být klidně z tenčího materiálu.

Podlážku si můžete dokoupit i samostatně. A nemusí shánět podlážku od stejného výrobce, od kterého máte stan. Důležité je, aby byla podlážka stejně velká nebo o kousek menší než je plocha stanu. Podlážce se ještě trochu pověnujeme o pár řádků níž.

Časté otázky při výběru stanu pro čtyři

Jaký je nejlepší stan pro čtyři na běžnou turistiku a kempování?

Typ stanu, po kterém asi pokukuje většina rodin. V našich podmínkách si bohatě vystačíte se stanem Coleman Hayden 4. Pokud chcete o něco kvalitnější stan, dobře vám poslouží Husky Bizon 4 Plus nebo pak prostorný tunelový stan Pinguin Interval 4.

Jaký je nejlepší stan pro čtyři na náročnější cesty a počasí?

Čeká vás delší cesta, kdy se taháte celý den s krosnou? Každé půl kilo se počítá a vybraný stan musí být lehký. Příkladem jsou kopulovité stany. Uprostřed vysoké a zešikmené po stranách. Jsou lehčí, zaberou méně místa a díky svému tvaru jsou odolnější vůči větru a dešti.

Ideálními adepty pro delší a náročnější cesty jsou stany MSR Elixir 4 a Jurek Midi 4 DUO.

nejlepší stany pro čtyři

Jakou vybrat karimatku?

Na trhu je několik typů karimatek a každý má nějaká pro a proti:

 • Pěnové karimatky jsou ideální do teplejšího počasí, kdy nepotřebujete extra izolační spodní vrstvu.
 • Karimatky z EVA pěny vydrží o mnohem víc než ty pěnové – více izolují od chladu a vlhka.
 • Nafukovací karimatky jsou pohodlnější. Cena je ale o něco vyšší. Oblíbenou variantou jsou pak samonafukovací karimatky.

Většina lidí sahá po karimatkách pěnových nebo samonafukovacích.

Při výběru karimatky sledujte taky tloušťku karimatky. Karimatky s vyšší tloušťkou lépe izolují. Pro děti bych vždy sáhla po karimatce s vyšší tloušťkou, ať jsou v teple. Mým tipem je karimatka Vango – 7,5 cm silná s rozměry 130 x 200 cm a protiskluzovou úpravou. Položením dvou těchto karimatek vedle sebe získáte pěknou spací plochu. Levnější variantu pak vyrábí Zulu, ale tloušťka už je tady 3x nižší a taky je užší.

karimatka Vango

Jaký vybrat spací pytel?

Při výběru spacáku máte 2 možnosti:

 • syntetické spacáky, které méně hřejí, ale jsou lehké na údržbu.
 • hřejivé péřové spacáky, které jsou ale na údržbu náročnější.

Jak poznám, která spacák vybrat? Do hor bych je lepší volbou péřový spacák, který opravdu zahřeje i v chladném počasí. Na běžné stanování ale postačí syntetické spacáky. Skvělou možností jsou třísezónní spacáky, které využijete kromě zimy po celý rok. Lepší syntetické spacáky vás zahřejí i do -10 stupňů.

Spacák je ideální vybírat cca o 10 cm delší.

Hledáte levnější spacák do našich podmínek? Dobrou službu vám prokážou spacáky Zulu Talas. Dělají se v několika délkách a zvládnou i teploty lehce pod nulou.

Z dětských spacáků je fajn tento od Husky, protože je rostoucí a nemusíte ho každých pár let obměňovat.

Užitečné tipy pro používání vašeho nového stanu pro čtyři

Máte stan doma? Na nic nečekejte a rozložte ho. Klidně uprostřed obýváku, abyste zkontrolovali, zda je v pořádku. Stan není levná záležitost a nikdo nechce zjistit až na místě, že má jeho stan nějakou výrobní vadu.

Kde si venku rozložit stan?

 • Pokud to půjde, najděte si místo ve stínu. UV paprsky totiž snižují živostnost stanu. Nápor slunečních paprsků vydrží nejvíc bavlna, pak polyesterové stany a nakonec nylonové (ty mají zase ale jiné výhody). ať bavlna nebo nylon, vždy je lepší nechat stan ve stínu.
 • Než stan rozložíte, pořádně si místo prohlédnete, ať později nezjistíte, že se vám udělala do podlážky díra o kámen, na kterém jste stan postavili. Nebo že je poblíž mraveniště, popř. tudy vede zvířecí trasa.
 • Stanujete nedaleko řeky? Postavte si stan trochu opodál, kde není zemina tak podmáčená. Nejlépe někde pod stromem na vyvýšenině.
 • Kde vychází slunce? Otočte si stan směrem k rannímu slunci, ať jen ráno rozepnete stan a ještě ze spacáku se můžete pokochat vycházejícím sluncem. To máme moc rádi :).
nejlepší stany pro čtyři / nejlepší stan pro 4

Jak postavit stan?

 • Očistěte zem tam, kde stan plánujete rozložit. Odstraňte větvičky, kamínky a podobné ostré předměty, které by mohly poškodit podlážku a v noci nepříjemně masírovat vaše záda.
 • Jestli máte náhradní podlážku, rozložte jí na zem jako první. Náhradní podlážka neboli Footprint slouží jako dodatečná ochrana, která pomůže prodloužit životnost vašeho stanu. Náhradní podlážku je ideální vybírat v rozměru stanu. Neměla by přesahovat rozměr stanu, aby se vám na ní při dešti nehromadila voda, která by následně stékala pod stan.

Když neseženete stejný rozměr, berte o něco menší, popř. přesahující část jednoduše zastrčte.

Skvělé jsou podlážky od MSR – u rodinných stanů sáhněte po největším rozměru. Jsou lehké a z rychleschnoucího materiálu.

 • Postavte stan. Podle návodu (a později i s praxí) to půjde raz dva. Zvlášť u stanů od lepších výrobců nebo kopulovitých stanů, které nemají složitou konstrukci. Pořádně roztáhněte vnější plášť, aby se nedotýkal vnitřního pláště, který by v případě deště mohl navlhnout.
 • Před složením stan vyčistěte a vysušte, pokud si nechcete z dovolené kromě vzpomínek přivézt i plíseň ?. Jenže ne vždy to jde. Třeba ve Skotsku nám neustále pršelo a stan jsme museli složit ještě mokrý. V podobných případech doma stan co nejdříve roztáhněte na sušáku, zahradě nebo kdekoliv jinde to jde a nechte ho vyschnout zevnitř i zvenku.
 • Chcete prodloužit životnosti stanu? Rozložte stan doma po každém kempování. I když vám stan připadal při skládání suchý. Čím déle je rozložený, tím lépe pro jeho životnosti, protože i sebemenší vlhkost vede k plísním nebo k chemickém rozložení vrchních nátěrů, které se následně odlupují. Popř. vám začne stan nehezky vonět.
 • Až si budete jistí, že vám stan proschl skrz na skrz, složte ho. Důležité je složit ho jinak než naposledy, aby se vám na stanu nezačaly tvořit trvalé záhyby, ve kterých se materiál časem stává křehčí a náchylnější k opotřebení.
nejlepší stan pro dva

Jak pečovat o stan?

Jednou za čas stan očistěte. Po použití na stanu zůstávají stopy, flíčky, popř. se o to postarají ptáci na stromě ?.

Jak vyčistit stan?

Je to jednodušší, než jste si možná mysleli – stačí vám sluníčko a teplá voda.

Obyčejným hadříkem namočeným v teplé vodě omyjte všechny stěny stanu. Pokud by nestačila samotná voda, použijte jemné mýdlo. Žádnou chemii, která by mohla přinést víc škody než užitku. A už vůbec ne tu voňavou, která vám při stanování naláká nevítané návštěvníky od brouků po šelmy.

Snažte se vyhnout praní stanu v pračce. Časem by mohlo dojít k uvolnění švů a opotřebení materiálu.

Jak se starat o stan?

Při mytí rovnou překontrolujte stav stanu:

 • Jak jsou na tom švy? Nezatékalo vám skrz ně při stanování? Švy bývají podlepené z výroby lepící textilní páskou. Pokud došlo na nějakém místě k poškození, podlepte místo speciálním lepidlem.

Shrnutí průvodce a recenze na nejlepší stany pro 4 osoby

Při výběru jakéhokoliv stanu si musíte předem ujasnit, kam všude a jak často budete stan využívat. Od toho se odvíjí vše. Do našich podmínek se budete poohlížet po jiném stanu než do deštivého Skotska, kde kolikrát sněží i v červenci (vyzkoušeno ?).

Pro delší kempování jsou ideální stany ve tvaru tunelu, které mají rozdělenou ložnici a prostornou předsíňku, kde se můžete volně pohybovat a schovat si tu například kola. Mezi nejlepší prostorné stany pro 4 osoby patří stan Pinguin Interval 4, který vydrží časté stanování i v náročnějším počasí. Do našich podmínek a na rekreační stanování vám dobře poslouží kopulovité stany Husky Bizon 4 Plus a Coleman Hayden 4.

Jestli hledáte stan s nízkou váhou pro časté přemísťování, mrkněte na MSR Elixir 4 nebo Jurek Midi 4 DUO. Oba vám vydrží roky i v náročném prostředí.


Další informace o stanování:

Inspirace, kam vyrazit za dobrodružstvím: