nejlepší stany pro čtyři / nejlepší stan pro 4

Jaké jsou nejlepší stany pro 4 osoby? Recenze na TOP 5 stanů | Kompletní průvodce 2022

Kompletní průvodce pro nejlepší stany pro 4 osoby, kde se navíc dozvíte další užitečné informace, jako jak vybrat stan, jak o něj pečovat a čistit ho a kde si můžete stan postavit.

Pamatuju ty časy, kdy jsme spali ve starém stanu ve Skotsku. Tři týdny deště, promáčeného oblečení a spaní mezi ovčími bobky.

Skvělý zážitek, na který ráda vzpomínám. V té době bych ale z fleku dala mých zbylých 20 liber za lepší stan a suché oblečení 😀.

A jak roky plynuly, my si pořídili lepší stan. Takový, ze kterého nebude ráno vodní postel.

A protože vím, že ze všech těch parametrů jde hlava kolem (ano, taky jsem byla jak v Jiříkově vidění 😃) a výběr stanu je občas docela fuška, vytvořila jsem seznam na nejlepší stany pro 4 osoby. S jednoduchým návodem, co si hlídat při koupit stanu a dalšími užitečnými informacemi, které při stanování můžete potřebovat.

Jaký je nejlepší stan pro čtyři? Srovnání pro TOP 3 stany

Recenze na nejlepší stany pro 4 osoby a rodinu

1. Stan pro čtyři Ferrino Meteora 4

nejlepší stany pro čtyři / nejlepší stan pro 4

Italská značka Ferrino patří k absolutní špičce v outdoorovém vybavení už víc než 150 let. Jako jediný výrobce stanů garantuje minimálního hodnotu vodního sloupce na přelepené švy a že hodnota vodního sloupce na plochu materiálu je 1,5x vyšší než udávaná minimální hodnota. Právě díky svým kvalitním výrobkům se nebojí poskytnout prodlouženou záruku 3 roky.

Pokud hledáte nejlepší stan pro čtyři, pohodlně se vyspíte ve stanu Ferrino Meteora 4.

Při velikosti ložnice 240 x 210 cm se sem tak akorát vejdou 4 dospělí a s dětmi se tu můžete roztahovat jako králové. Ložnice se dá navíc rozdělit na 2 samostatné části a je vybavená moskytiérou, takže se ráno neprobudíte seštípaní od aktivních komárů 😃. Výška stanu je 140-175 cm (nejvyšší je v oblasti předsíňky a pozvolna klesá do ložnice).

Velkou výhodou stanu je jeho snadné rozložení, takže ho postavíte raz dva.

Stan váží 10,5 kg, což je průměr u větších tunelových stanů. Ve sbaleném stavu má rozměry 55×25 cm.

Stan má velkou předsíň s podlážkou, kam si můžete odložit své věci, kola, vybavení. Větší předsíňka je skvělá i v deštivém počasí – ukuchtíte si tu a i děti se tu lépe zabaví.

Aby to ve stanu pěkně luftovalo i v teplém počasí, je stan vybavený ventilačními okny a otvory. I vnitřní plášť stanu vyrábějí z vysoce prodyšného materiálu, který má navíc vodoodpudivou úpravu, takže jen tak nenavlhne.

Vydrží stan víc než rekreační stanování?

Stan bez problémů využijete, i pokud plánujete stanovat častěji po většinu roku. V deštivém i větrném počasí. Jak jsem už zmínila, stany Ferrino mají jako jediní na trhu garanci na minimální hodnotu v oblasti švů.

Co to znamená?

Hodnota vodního sloupce, která se udává u stanů, platí pro materiál na jeho ploše. Nikoliv švy. A právě švy jsou místo na stanu, kudy nejčastěji do stanu protéká. Proto musíte při koupi stanu hlídat, zda má stan švy lepené (všechny stany v tomto článku je podlepené mají).

Vodní sloupec u švů je 2 000 mm pro vnější plášť (tropiko) a 10 000 mm pro podlážku. Vodní sloupec pro plochy je pak ještě vyšší – tropiko 3 000 mm a podlážka 15 000 mm. Stan má navíc vychytávku v podobě termoregulační alu vrstvy, díky které je odolný proti světlu. U stanů to není běžné.

Stan Ferrino Meteora 4

Stan Ferrino Meteora 4 je ve zkratce kvalitní, odolný a prostorný stan, který využijete i v náročnějším počasí po dlouhá léta.

2. Stan pro čtyři Coleman Galileo 4

nejlepší stany pro čtyři / nejlepší stan pro 4

Výrobce stanů Coleman je klasika, co se týče stanů pro běžnou turistiku. Tady určitě vedle nešlápnete.

Stan Coleman Galileo 4 je ideální pro 4 člennou rodinu (pro 5 dospělých osob bych sáhla po stan Coleman Galileo 5, který se liší větší ložnicí).

Rozměry ložnice jsou 240 x 210 cm a dělí se na 2 části. Stan je o kousek vyšší než stan Ferrino Meteora 4 – 170-180 cm, takže pokud vás příroda obdařila více centimetry, v tomto stanu asi zajásáte.

Skvělá je i velikost předsíňky 200 x 260 cm, kde si pohodlně uvaříte, uložíte věci nebo tu zahrajete karty, když bude venku pršet.

Stan má pevnou podlážku z polyethylenu, která zaručeně nepromokne. Ani nehřeje, tak určitě nezapomeňte přibalit především v chladnějších měsících pořádnou karimatku.

nejlepší stany pro čtyři / nejlepší stan pro 4

S vodním sloupcem 3000 mm (včetně podlepených švů) si v běžných podmínkách vystačíte úplně s přehledem. Stan Ferrino Meteora 4 vydrží víc, co se týče větru a deště, ale určitě bych se nebála, že by vás stan Coleman Galileo 4 v běžném deštivém počasí nepodržel.

Váhově je s svými 11,9 kg o kousek těžší, ale u rodinných stan asi nikdo nepočítá, že je bude nosit celý den na zádech.

Stan Coleman Galileo 4 využijete od jara do podzimu. V teplých dnech se vám bude hodit 100 % UV ochrana tropika i vnitřního stanu. Díky větracím otvorům vám bude ve stan příjemně.

Stan Coleman Galileo 4

Stan Coleman Galileo 4 patří k levnějším stanům ve své kategorii, ale určitě to neubírá na jeho kvalitě. Pro běžné kempování v ČR je to ideální parťák

3. Stan pro čtyři Husky Bigless 4

Věděli jste, že z Husky spolupracují se členy horských služeb a testují své výrobky na horolezeckých výpravách do Himalájí?

Když vydrží stany Husky Himaláje, vydrží všechno 😃. A zaslouží si zařazení mezi nejlepší stany pro 4 osoby.

Pro čtyři nebo rodinu je ideální model Husky Bigless 4. Je to univerzální stan, který postavíte prakticky všude.

nejlepší stany pro čtyři / nejlepší stan pro 4

Stan Husky Bigless 4 má rozměry vnitřní ložnice 260 x 190 cm. Skvěle se tu ve 4 vyspíte, ale jen bych si dala pozor u délky. Pro vyšší lidi to nebude. Stan je se svou výškou 210 cm vysoký výrazně více než stany Ferrino Meteora 4 nebo Coleman Galileo 4. To se hodí, když venku leje jako z konve a vy musíte zůstat ve stanu. My vždycky bereme karty 😃.

Dostatečně velká předsíňka s rozměry 175 x 270 cm včetně podlážky vám ochrání boty i věci před ranní rosou a deštěm.

Hlavní výhodou stanu je, že ho postavíte takřka kdekoliv. Je samonosný a hodí se i pro stanování na pláži nebo u vody.

A vydrží Husky Bigless 4 větší déšť?

S podlážkou z nepromokavého polyethylenu a odolností tropika 3000 mm včetně podlepených švů budete v suchu i za deštivého počasí. Hlavní zip má navíc krytí, takže nehrozí, že vám do stanu zespoda nateče. Kopulovité stany jsou taky obecně odolnější, protože lépe odvádí vítr a sráží déšť.

Díky UV ochraně materiálu vydrží nápor sluníčka. Hodí se i moskytiéra proti hmyzu.

Hmotnost 10,4 kg patří k průměru u stanů pro 4 osoby. Na celodenní nošení to není, ale pokud jedete autem, problém to určitě nebude.

Stan Husky Bigless 4 využijete až na mrazivé počasí téměř celý rok. V teplých dnech vzduch ve stanu dobře cirkuluje díky ventilaci v horní části stanu. A v dešti se vám vevnitř nezapaří.

Stan Husky Bigless 4

Stan Husky Bigless 4 je ideální parťák pro všechny, co stanují častěji v nepříznivém počasí i na místech, kde není možné zakotvit stan pomocí kolíků. Je odolný, skladný a prostorný.

4. Stan pro čtyři Pinguin Omega 4

Stan Pinguin Omega 4 od české značky Pinguin je tunelovitý stan, který bez problémů můžete sbalit i do extrémnějšího počasí. Vodní sloupec tropika 4000 mm a vodní sloupec podlážky 10000 mm vám zaručí, že se ze stanu po vydatnějším dešti nestane rázem vodní postel.

Stan má rozměry ložnice 270 x 220 cm a výšku 160-200 cm (nejvyšší je v předsíňce, kde umožňuje volný pohyb). Ložnice není oddělená, což je výhoda u rodin s menšími dětmi.

S váhou 13,9 kg je nejtěžší ze všech vybraných stanů. Snadné složení stanu a následně sbalení je už u těchto lepších stanů téměř samozřejmost.

Výhodou je skvělé větrání, díky kterému vám vzduch cirkuluje i při zavřeném stanu.

Stan Pinguin Omega 4

Stan Pinguin Omega 4 je ideální parťák pro všechny, co hledají stan pro delší kempování s opravdu velkým prostorem i do náročnějšího počasí.

5. Stan pro čtyři Husky Baron 4

Stan Husky Baron 4 se od předchozích stanů liší svojí váhou 5,1 kg. Je skvělý pro časté přemísťování a krátké kempování.

I přes jeho nízkou váhu se pyšní prostornou ložnicí s rozměry 270 x 210 cm. Na druhou stranu se vám sem musí vejít zavazadla, takže bych ho doporučovala spíš pro rodinu s dětmi.

nejlepší stany pro čtyři / nejlepší stan pro 4

Stan má dvě menší předsíňky, které umožňují během mžiku vyvětrat celý vnitřek stanu, ale nemají podlážku. Jestli to je výhoda nebo nevýhoda, už záleží na tom, co hledáte. Váha je díky tomu nižší a ze své zkušenosti musím říct, že zablácená podlážka v předsíňce od bot taky není úplně výhra 😃.

Stan Husky Baron 4

Stan Husky Baron 4 je parádní stan pro krátkodobé stanování, při kterém se často přemísťujete. Má nízkou váhu a postaveno máte raz dva i v 1 člověku.

Průvodce výběrem stanu pro čtyři

Velikost stanu

Pokud nechcete být ve stanu jako sardinky, volte stan pro větší počet osob, tj. pár zvolí stan pro 3 osoby, čtyřčlenná rodina stan pro 5 osob apod. A jestli se vaše děti roztahují jako náš dvouleťák, pořiďte si stan pro 10 osob 😃.

Proč brát větší stan? Výrobci měří počet osob podle toho, kolik osob ležících v mumiových pytlích se dovnitř vejde v sardinském stylu. A ano, sardinský od slova sardinky, což nezní moc pohodlně, co si budeme povídat :). Navíc se nepočítá se zavazadly.

Zdroj: NY Times

Kde a jak často budete stan používat

Před koupí stanu si rozmyslete, kde a v jakých podmínkách budete stan používat:

Plánujete stanovat jen v létě v Česku? Nebo vyjdete do hor, kde potřebujete odolnější stan proti větru a náporu deště?

Na výběr jsou 3 typy stanů:

  • Letní stany z lehkého materiálu, které mají víc větracích ploch, aby stan v teplém počasí dobře luftoval.
  • Stany na tři sezóny musejí ustát silný déšť a poskytnou ochranu před chladem.
  • Celoroční stany zvládnou letní žár i kempování na sněhu.

V případě, že plánujete stanovat jen občas v mírných podmínkách a v mírnějších podmínkách, nepotřebujete drahý, extra odolný stan.

Coleman Galileo 4 je pro ČR ideální.

Stan budete využívat často i v náročnějším počasí (např. hory)? Pak zainvestujte do stanů z odolnějších materiálů, jako je například stan Ferrino Meteora 4.

Odolnost proti větru a dešti

Všechny stany by měly vydržet slabý déšť. Odolnější vůči silnému větru a dešti jsou pak stany ve tvaru kopule, jako je například model Husky Bigless 4.

Sledujete při výběru stanu výšku vodního sloupce? Myslíte si, že čím vyšší hodnota vodního sloupce, tím lépe? Tak jsem si to myslela, ale ne vždy to platí. Pojďme se na to blíž podívat.

Co je vodní sloupec?

Vodní sloupec představuje množství milimetrů vody, které může sedět na povrchu materiálu stanu, aniž by začala voda prosakovat dovnitř.

Platí úměra, že čím vyšší je hodnota vodního sloupce, tím nižší je pak propustnost stanu. Co to znamená? Například v létě nebude materiál tak dobře luftovat, jak byste v teplém počasí chtěli. Pravidlo platí i obráceně: Čím nižšího je hodnota vodního sloupce, tím více materiál stanu propustí. Vzduchu, takže v létě vám tu bude příjemně, ale naopak vám do stanu snáz naprší.

Chce to tedy najít kompromis mezi oběma hodnotami – vodním sloupcem a propustností. Vždy záleží na podmínkách, ve kterých plánujete stanovat.

Inovativnější výrobci mohou mít u stanu nižší vodní sloupec, ale na materiál stanu aplikují dodatečnou ochranu, která vodu nepropustí. Můžete si to představit jako impregnaci na boty.

nejlepší stany pro čtyři / nejlepší stan pro 4

Jakou hodnotu vodního sloupec vybrat?

Než si uvedeme konkrétní hodnoty pro stany, pro představu vám prozradím výšku vodního sloupce u deštníku – ta je 420 mm.

V našich podmínkách vám bohatě postačí výška vodního sloupce v rozmezí 1500 – 3000 mm. Do hor pak vybírejte vyšší.

Podlepené švy a kvalitní podlážka

Výška vodního sloupce ale není to nejdůležitější, aby vám do stanu nenateklo. Tím jsou lepené švy a kvalitní podlážka. Sledujte, zda má vámi vybraný stan lepené švy, kterými se voda může dostat přím do stanu. Viz doporučené modely výše, které je podlepené mají. Problém s nepodlepenými švy bývá spíš u levnějších stanů.

I když je materiál vnějšího pláště stanu horší, ale máte kvalitní podlážku, je výrazně nižší pravděpodobnost, že vám do stanu nateče. Kvalitní podlážka odvede velkou službu. Ideálním případem jsou 2 podlážky, které mohou být klidně z tenčího materiálu.

Podlážku si můžete dokoupit i samostatně. A nemusí shánět podlážku od stejného výrobce, od kterého máte stan. Důležité je, aby byla podlážka stejně velká nebo o kousek menší než je plocha stanu. Podlážce se ještě trochu pověnujeme o pár řádků níž.

Časté otázky při výběru stanu pro čtyři

Jaký je nejlepší stan pro čtyři na běžnou turistiku a kempování?

Typ stanu, po kterém asi pokukuje většina rodin.

V našich podmínkách si bohatě vystačíte se stanem Coleman Galileo 4. Pokud hledáte stan do deštivějšího a větrnějšího počasí, mrkněte na stan Ferrino Meteora 4. Oba stany jsou prostorné a poskytnou vám pohodlí i při delším kempování.

Pro rybáře nebo k vodě je pak skvělý samonosný stan Husky Bigless 4.

Husky Bigless 4

Jaký je nejlepší stan pro čtyři na náročnější cesty a počasí?

Čeká vás delší cesta, kdy se taháte celý den s krosnou? Každé půl kilo se počítá a vybraný stan musí být lehký.

Ideálním příkladem jsou kopulovité stany. Uprostřed vysoké a zešikmené po stranách. Jsou lehčí, zaberou méně místa a díky svému tvaru jsou odolnější vůči větru a dešti.

Ideálním adeptem pro delší a náročnější cesty je stan Husky Baron 4.

Jakou vybrat karimatku?

Na trhu je několik typů karimatek a každý má nějaká pro a proti:

  • Pěnové karimatky jsou ideální do teplejšího počasí, kdy nepotřebujete extra izolační spodní vrstvu.
  • Karimatky z EVA pěny vydrží o mnohem víc než ty pěnové – více izolují od chladu a vlhka.
  • Nafukovací karimatky jsou pohodlnější. Cena je ale o něco vyšší. Oblíbenou variantou jsou pak samonafukovací karimatky.

Většina lidí sahá po karimatkách pěnových nebo samonafukovacích.

Při výběru karimatky sledujte taky tloušťku karimatky. Karimatky s vyšší tloušťkou lépe izolují. Pro děti bych vždy sáhla po karimatce s vyšší tloušťkou, ať jsou v teple.

Mým tipem je karimatka Vango – 7,5 cm silná s rozměry 130 x 200 cm a protiskluzovou úpravou. Položením dvou těchto karimatek vedle sebe získáte pěknou spací plochu.

Levnější variantu pak vyrábí Zulu, ale tloušťka už je tady 3x nižší a taky je užší.

Jaký vybrat spací pytel?

Při výběru spacáku máte 2 možnosti:

  • syntetické spacáky, které méně hřejí, ale jsou lehké na údržbu.
  • hřejivé péřové spacáky, které jsou ale na údržbu náročnější.

Jak poznám, která spacák vybrat? Do hor bych je lepší volbou péřový spacák, který opravdu zahřeje i v chladném počasí. Na běžné stanování ale postačí syntetické spacáky. Skvělou možností jsou třísezónní spacáky, které využijete kromě zimy po celý rok. Lepší syntetické spacáky vás zahřejí i do -10 stupňů.

Spacák je ideální vybírat cca o 10 cm delší.

Hledáte levnější spacák do našich podmínek? Dobrou službu vám prokážou spacáky Zulu Talas. Dělají se v několika délkách a zvládnou i teploty lehce pod nulou.

Z dětských spacáků je fajn tento od Husky, protože je rostoucí a nemusíte ho každých pár let obměňovat.

Užitečné tipy pro používání vašeho nového stanu pro čtyři

Máte stan doma? Na nic nečekejte a rozložte ho. Klidně uprostřed obýváku, abyste zkontrolovali, zda je v pořádku. Stan není levná záležitost a nikdo nechce zjistit až na místě, že má jeho stan nějakou výrobní vadu.

Kde si venku rozložit stan?

Pokud to půjde, najděte si místo ve stínu. UV paprsky totiž snižují živostnost stanu. Nápor slunečních paprsků vydrží nejvíc bavlna, pak polyesterové stany a nakonec nylonové (ty mají zase ale jiné výhody). ať bavlna nebo nylon, vždy je lepší nechat stan ve stínu.

Než stan rozložíte, pořádně si místo prohlédnete, ať později nezjistíte, že se vám udělala do podlážky díra o kámen, na kterém jste stan postavili. Nebo že je poblíž mraveniště, popř. tudy vede zvířecí trasa.

Stanujete nedaleko řeky? Postavte si stan trochu opodál, kde není zemina tak podmáčená. Nejlépe někde pod stromem na vyvýšenině.

nejlepší stany pro čtyři / nejlepší stan pro 4

Kde vychází slunce? Otočte si stan směrem k rannímu slunci, ať jen ráno rozepnete stan a ještě ze spacáku se můžete pokochat vycházejícím sluncem. To máme moc rádi :).

Jak postavit stan?

Očistěte zem tam, kde stan plánujete rozložit. Odstraňte větvičky, kamínky a podobné ostré předměty, které by mohly poškodit podlážku a v noci nepříjemně masírovat vaše záda.

Jestli máte náhradní podlážku, rozložte jí na zem jako první. Náhradní podlážka neboli Footprint slouží jako dodatečná ochrana, která pomůže prodloužit životnost vašeho stanu. Náhradní podlážku je ideální vybírat v rozměru stanu. Neměla by přesahovat rozměr stanu, aby se vám na ní při dešti nehromadila voda, která by následně stékala pod stan.

Když neseženete stejný rozměr, berte o něco menší, popř. přesahující část jednoduše zastrčte.

Skvělé jsou podlážky od MSR – u rodinných stanů sáhněte po největším rozměru. Jsou lehké a z rychleschnoucího materiálu.

Postavte stan. Podle návodu (a později i s praxí) to půjde raz dva. Zvlášť u stanů od lepších výrobců nebo kopulovitých stanů, které nemají složitou konstrukci. Pořádně roztáhněte vnější plášť, aby se nedotýkal vnitřního pláště, který by v případě deště mohl navlhnout.

nejlepší stan pro dva

Před složením stan vyčistěte a vysušte, pokud si nechcete z dovolené kromě vzpomínek přivézt i plíseň 😃. Jenže ne vždy to jde. Třeba ve Skotsku nám neustále pršelo a stan jsme museli složit ještě mokrý. V podobných případech doma stan co nejdříve roztáhněte na sušáku, zahradě nebo kdekoliv jinde to jde a nechte ho vyschnout zevnitř i zvenku.

Chcete prodloužit životnosti stanu? Rozložte stan doma po každém kempování. I když vám stan připadal při skládání suchý. Čím déle je rozložený, tím lépe pro jeho životnosti, protože i sebemenší vlhkost vede k plísním nebo k chemickém rozložení vrchních nátěrů, které se následně odlupují. Popř. vám začne stan nehezky vonět.

Až si budete jistí, že vám stan proschl skrz na skrz, složte ho. Důležité je složit ho jinak než naposledy, aby se vám na stanu nezačaly tvořit trvalé záhyby, ve kterých se materiál časem stává křehčí a náchylnější k opotřebení.

Jak pečovat o stan?

Jednou za čas stan očistěte. Po použití na stanu zůstávají stopy, flíčky, popř. se o to postarají ptáci na stromě 😃.

Jak vyčistit stan?

Je to jednodušší, než jste si možná mysleli – stačí vám sluníčko a teplá voda.

Obyčejným hadříkem namočeným v teplé vodě omyjte všechny stěny stanu. Pokud by nestačila samotná voda, použijte jemné mýdlo. Žádnou chemii, která by mohla přinést víc škody než užitku. A už vůbec ne tu voňavou, která vám při stanování naláká nevítané návštěvníky od brouků po šelmy.

Snažte se vyhnout praní stanu v pračce. Časem by mohlo dojít k uvolnění švů a opotřebení materiálu.

Jak se starat o stan?

Při mytí rovnou překontrolujte stav stanu:

  • Jak jsou na tom švy? Nezatékalo vám skrz ně při stanování? Švy bývají podlepené z výroby lepící textilní páskou. Pokud došlo na nějakém místě k poškození, podlepte místo speciálním lepidlem.

Shrnutí průvodce a recenze na nejlepší stany pro 4 osoby

Při výběru jakéhokoliv stanu si musíte předem ujasnit, kam všude a jak často budete stan využívat.

Od toho se odvíjí vše.

Do našich podmínek se budete poohlížet po jiném stanu než do deštivého Skotska, kde kolikrát sněží i v červenci (vyzkoušeno 😃).

Pro delší kempování jsou ideální stany ve tvaru tunelu, které mají rozdělenou ložnici a prostornou předsíňku, kde se můžete volně pohybovat a schovat si tu například kola. Mezi nejlepší stany pro 4 osoby patří stan Ferrino Meteora 4, který vydrží časté stanování i v náročnějším počasí. Do našich podmínek vám bohatě vystačí Coleman Galileo 4.

Pro kratší stanování je zase skvělý Husky Bigless 4, který má pěkný vnitřní prostor a je samonosný, takže ho bez problémů rozbalíte i u vody. A jestli hledáte stan s nízkou váhou pro časté přemísťování, mrkněte na Husky Baron 4, který vydrží i horské počasí.


Další informace o stanování:

Inspirace, kam vyrazit za dobrodružstvím:

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top