nejlepší stany pro čtyři / nejlepší stan pro 4

Jaké jsou nejlepší stany pro 4 osoby? Recenze na TOP 5 stanů | Kompletní průvodce 2021

Tento průvodce vám ukáže, jaké jsou nejlepší stany pro 4 osoby. Najdete tady i další užitečné informace, jako jak si vybrat stan, kde si stan postavit nebo jak o něj pečovat a čistit ho.

Pamatuju si časy, kdy jsme spali ve starém áčkovém stanu. Ve Skotsku. Tři týdny plné deště, promáčeného oblečení a spaní mezi ovčími bobky.

Byl to zážitek, na který ráda vzpomínám. V té době bych ale z fleku dala mých zbylých 20 liber za lepší stan a trochu tepla 😀.

I když zahřáli jsme se v místní palírně whiskey Talisker 😃.

A jak pátky plynuly, my si pořídili lepší stan. Takový, který ráno nebude z půlky plavat ve vodě.

Našli jsme a áčko letělo do koše.

A s dětmi se nároky zvyšují.

A protože vím, že výběr stanu je občas docela fuška a ze všech těch parametrů jde hlava kolem (ano, taky jsem byla jak v Jiříkově vidění 😃), vytvořila jsem seznam na nejlepší stany pro 4 osoby. Vše přehledně a jednoduše vysvětleno na jednom místě s dalšími informacemi, které při stanování můžete potřebovat.

Jaký je nejlepší stan pro čtyři? Srovnání pro TOP 3 stany

Recenze na nejlepší stany pro 4 osoby a rodinu

1. Stan pro čtyři Ferrino Meteora 4

nejlepší stany pro čtyři / nejlepší stan pro 4

Italská značka Ferrino patří k absolutní špičce v outdoorovém vybavení už víc než 150 let. Jako jediný výrobce stanů garantuje minimálního hodnotu vodního sloupce na přelepené švy a že hodnota vodního sloupce na plochu materiálu je 1,5x vyšší než udávaná minimální hodnota. Právě díky svým kvalitním výrobkům se nebojí poskytnout prodlouženou záruku 3 roky.

Pokud hledáte nejlepší stan pro čtyři, pohodlně se vyspíte ve stanu Ferrino Meteora 4.

Při velikosti ložnice 240 x 210 cm se sem tak akorát vejdou 4 dospělí a s dětmi se tu můžete roztahovat jako králové. Ložnice se dá navíc rozdělit na 2 samostatné části a je vybavená moskytiérou, takže se ráno neprobudíte seštípaní od aktivních komárů 😃. Výška stanu je 140-175 cm (nejvyšší je v oblasti předsíňky a pozvolna klesá do ložnice).

Velkou výhodou stanu je jeho snadné rozložení, takže ho postavíte raz dva.

Stan váží 10,5 kg, což je průměr u větších tunelových stanů. Ve sbaleném stavu má rozměry 55×25 cm.

Stan má velkou předsíň s podlážkou, kam si můžete odložit své věci, kola, vybavení. Větší předsíňka je skvělá i v deštivém počasí – ukuchtíte si tu a i děti se tu lépe zabaví.

Aby to ve stanu pěkně luftovalo i v teplém počasí, je stan vybavený ventilačními okny a otvory. I vnitřní plášť stanu vyrábějí z vysoce prodyšného materiálu, který má navíc vodoodpudivou úpravu, takže jen tak nenavlhne.

Vydrží stan víc než rekreační stanování?

Stan bez problémů využijete, i pokud plánujete stanovat častěji po většinu roku. V deštivém i větrném počasí. Jak jsem už zmínila, stany Ferrino mají jako jediní na trhu garanci na minimální hodnotu v oblasti švů.

Co to znamená?

Hodnota vodního sloupce, která se udává u stanů, platí pro materiál na jeho ploše. Nikoliv švy. A právě švy jsou místo na stanu, kudy nejčastěji do stanu protéká. Proto musíte při koupi stanu hlídat, zda má stan švy lepené (všechny stany v tomto článku je podlepené mají).

Vodní sloupec u švů je 2 000 mm pro vnější plášť (tropiko) a 10 000 mm pro podlážku. Vodní sloupec pro plochy je pak ještě vyšší – tropiko 3 000 mm a podlážka 15 000 mm. Stan má navíc vychytávku v podobě termoregulační alu vrstvy, díky které je odolný proti světlu. U stanů to není běžné.

Stan Ferrino Meteora 4

Stan Ferrino Meteora 4 je ve zkratce kvalitní, odolný a prostorný stan, který využijete i v náročnějším počasí po dlouhá léta.

2. Stan pro čtyři Coleman Galileo 4

nejlepší stany pro čtyři / nejlepší stan pro 4

Výrobce stanů Coleman je klasika, co se týče stanů pro běžnou turistiku. Tady určitě vedle nešlápnete.

Stan Coleman Galileo 4 je ideální pro 4 člennou rodinu (pro 5 dospělých osob bych sáhla po stan Coleman Galileo 5, který se liší větší ložnicí).

Rozměry ložnice jsou 240 x 210 cm a dělí se na 2 části. Stan je o kousek vyšší než stan Ferrino Meteora 4 – 170-180 cm, takže pokud vás příroda obdařila více centimetry, v tomto stanu asi zajásáte.

Skvělá je i velikost předsíňky 200 x 260 cm, kde si pohodlně uvaříte, uložíte věci nebo tu zahrajete karty, když bude venku pršet.

Stan má pevnou podlážku z polyethylenu, která zaručeně nepromokne. Ani nehřeje, tak určitě nezapomeňte přibalit především v chladnějších měsících pořádnou karimatku.

nejlepší stany pro čtyři / nejlepší stan pro 4

S vodním sloupcem 3000 mm (včetně podlepených švů) si v běžných podmínkách vystačíte úplně s přehledem. Stan Ferrino Meteora 4 vydrží víc, co se týče větru a deště, ale určitě bych se nebála, že by vás stan Coleman Galileo 4 v běžném deštivém počasí nepodržel.

Váhově je s svými 11,9 kg o kousek těžší, ale u rodinných stan asi nikdo nepočítá, že je bude nosit celý den na zádech.

Stan Coleman Galileo 4 využijete od jara do podzimu. V teplých dnech se vám bude hodit 100 % UV ochrana tropika i vnitřního stanu. Díky větracím otvorům vám bude ve stan příjemně.

Stan Coleman Galileo 4

Stan Coleman Galileo 4 patří k levnějším stanům ve své kategorii, ale určitě to neubírá na jeho kvalitě. Pro běžné kempování v ČR je to ideální parťák

3. Stan pro čtyři Husky Bigless 4

Věděli jste, že z Husky spolupracují se členy horských služeb a testují své výrobky na horolezeckých výpravách do Himalájí?

Když vydrží stany Husky Himaláje, vydrží všechno 😃. A zaslouží si zařazení mezi nejlepší stany pro 4 osoby.

Pro čtyři nebo rodinu je ideální model Husky Bigless 4. Je to univerzální stan, který postavíte prakticky všude.

nejlepší stany pro čtyři / nejlepší stan pro 4

Stan Husky Bigless 4 má rozměry vnitřní ložnice 260 x 190 cm. Skvěle se tu ve 4 vyspíte, ale jen bych si dala pozor u délky. Pro vyšší lidi to nebude. Stan je se svou výškou 210 cm vysoký výrazně více než stany Ferrino Meteora 4 nebo Coleman Galileo 4. To se hodí, když venku leje jako z konve a vy musíte zůstat ve stanu. My vždycky bereme karty 😃.

Dostatečně velká předsíňka s rozměry 175 x 270 cm včetně podlážky vám ochrání boty i věci před ranní rosou a deštěm.

Hlavní výhodou stanu je, že ho postavíte takřka kdekoliv. Je samonosný a hodí se i pro stanování na pláži nebo u vody.

A vydrží Husky Bigless 4 větší déšť?

S podlážkou z nepromokavého polyethylenu a odolností tropika 3000 mm včetně podlepených švů budete v suchu i za deštivého počasí. Hlavní zip má navíc krytí, takže nehrozí, že vám do stanu zespoda nateče. Kopulovité stany jsou taky obecně odolnější, protože lépe odvádí vítr a sráží déšť.

Díky UV ochraně materiálu vydrží nápor sluníčka. Hodí se i moskytiéra proti hmyzu.

Hmotnost 10,4 kg patří k průměru u stanů pro 4 osoby. Na celodenní nošení to není, ale pokud jedete autem, problém to určitě nebude.

Stan Husky Bigless 4 využijete až na mrazivé počasí téměř celý rok. V teplých dnech vzduch ve stanu dobře cirkuluje díky ventilaci v horní části stanu. A v dešti se vám vevnitř nezapaří.

Stan Husky Bigless 4

Stan Husky Bigless 4 je ideální parťák pro všechny, co stanují častěji v nepříznivém počasí i na místech, kde není možné zakotvit stan pomocí kolíků. Je odolný, skladný a prostorný.

4. Stan pro čtyři Pinguin Omega 4

Stan Pinguin Omega 4 od české značky Pinguin je tunelovitý stan, který bez problémů můžete sbalit i do extrémnějšího počasí. Vodní sloupec tropika 4000 mm a vodní sloupec podlážky 10000 mm vám zaručí, že se ze stanu po vydatnějším dešti nestane rázem vodní postel.

Stan má rozměry ložnice 270 x 220 cm a výšku 160-200 cm (nejvyšší je v předsíňce, kde umožňuje volný pohyb). Ložnice není oddělená, což je výhoda u rodin s menšími dětmi.

S váhou 13,9 kg je nejtěžší ze všech vybraných stanů. Snadné složení stanu a následně sbalení je už u těchto lepších stanů téměř samozřejmost.

Výhodou je skvělé větrání, díky kterému vám vzduch cirkuluje i při zavřeném stanu.

Stan Pinguin Omega 4

Stan Pinguin Omega 4 je ideální parťák pro všechny, co hledají stan pro delší kempování s opravdu velkým prostorem i do náročnějšího počasí.

5. Stan pro čtyři Husky Baron 4

Stan Husky Baron 4 se od předchozích stanů liší svojí váhou 5,1 kg. Je skvělý pro časté přemísťování a krátké kempování.

I přes jeho nízkou váhu se pyšní prostornou ložnicí s rozměry 270 x 210 cm. Na druhou stranu se vám sem musí vejít zavazadla, takže bych ho doporučovala spíš pro rodinu s dětmi.

nejlepší stany pro čtyři / nejlepší stan pro 4

Stan má dvě menší předsíňky, které umožňují během mžiku vyvětrat celý vnitřek stanu, ale nemají podlážku. Jestli to je výhoda nebo nevýhoda, už záleží na tom, co hledáte. Váha je díky tomu nižší a ze své zkušenosti musím říct, že zablácená podlážka v předsíňce od bot taky není úplně výhra 😃.

Stan Husky Baron 4

Stan Husky Baron 4 je parádní stan pro krátkodobé stanování, při kterém se často přemísťujete. Má nízkou váhu a postaveno máte raz dva i v 1 člověku.

Průvodce výběrem stanu pro čtyři

Velikost stanu

Pokud se chcete ve stanu roztahovat, vybírejte stany pro větší počet osob, tj. pár by měl sáhnout po stanu pro 3 osoby, čtyřčlenná rodina po stanu pro 5-6 osoby. A pokud se vaše děti roztahují jako náš dvouleťák, pořiďte si stan pro 10 osob 😃.

Proč?

Výrobci měří kapacitu osob dle toho, kolik osob ležících v mumiových pytlích se dovnitř vejde v sardinském stylu. Ano, sardinský jako od slova sardinky 😃. A to nezní moc pohodlně, co si budeme povídat. Navíc se vám dovnitř nevejdou ani vaše zavazadla.

V případě, že cestujete s dětmi, ale tenhle problém odpadá.

Zdroj: NY Times

Kde a jak často budete stan používat

Před koupí stanu si rozmyslete, v jakých podmínkách plánujete stan používat:

Plánujete kempovat jen v létě v Česku? Nebo plánujete vyjet do oblastí, kde bude stan odolávat většímu náporu větru a deště?

Letní stany jsou z lehkého materiálu a budou mít víc větracích ploch.

Stany na tři sezóny vyrábějí tak, aby přežily silný déšť a poskytly ochranu před chladem. Jsou nejčastější volbou.

Celoroční stany zvládnou i kempování na sněhu.

V případě, že plánujete stanovat jen příležitostně a v mírnějších podmínkách, nepotřebujete drahý, extra odolný stan.

Coleman Galileo 4 je pro ČR ideální.

Stan budete využívat často i v extrémnějším počasí (např. hory)? Pak zainvestujte do stanů z kvalitních materiálů, jako je například stan Ferrino Meteora 4.

Odolnost proti povětrnostním vlivům a dešti

Každý stan by měl vydržet slabý déšť. Stan ve tvaru kopule (například model Husky Bigless 4) by měl odolat i silnému větru a silnému dešti.

Možná vždy sledujete výšku vodního sloupce a máte stejně jako já dříve za to, že čím vyšší hodnota vodního sloupce, tím lépe.

Není to tak.

Nejprve si ale pojďme říct, co že to ten vodní sloupec je. Jedná se o množství milimetrů vody, které může sedět na povrchu materiálu, než začne voda prosakovat.

Čím vyšší hodnota vodního sloupce, tím menší propustnost stanu. Někdy může mít stan nižší vodní sloupec, který vykompenzuje dodatečnou ochranou, která vodu nepropustí.

nejlepší stany pro čtyři / nejlepší stan pro 4

Plánujete stanovat především v našich podmínkách? Pak bohatě stačí výška vodního sloupce 1500 – 3000 mm.

Jen pro představu – výška vodního sloupce u deštníku je 420 mm.

Do stanu vám většinou nezateče kvůli prosáklému materiálu vnějšího pláště. Sledujte, zda výrobce uvádí, že má stan lepené švy. To je to místo, odkud se voda může dostat přímo do stanu. Všechny námi doporučené stany je podlepené mají. Problém může být spíš u levnějších typů stanů.

Dalším důležitým ukazatelem je kvalita podlážky. Pokud je materiál vnějšího pláště horší, ale podlážka je kvalitní, je výrazně nižší pravděpodobnost, že vám do stanu nateče. Ideální jsou 2 podlážky (klidně tenčí).

Podlážka se dá dokoupit i samostatně. A nemusí být přímo od daného výrobce. Důležité je, aby byla stejně velká nebo o kousek menší než plocha stanu. Ještě se jí trochu pověnujeme o pár řádků níž 🙂.

Časté otázky při výběru stanu pro čtyři

Jaký je nejlepší stan pro čtyři na běžnou turistiku a kempování?

Typ stanu, po kterém asi pokukuje většina rodin.

V našich podmínkách si bohatě vystačíte se stanem Coleman Galileo 4. Pokud hledáte stan do deštivějšího a větrnějšího počasí, mrkněte na stan Ferrino Meteora 4. Oba stany jsou prostorné a poskytnou vám pohodlí i při delším kempování.

Pro rybáře nebo k vodě je pak skvělý samonosný stan Husky Bigless 4.

Husky Bigless 4

Jaký je nejlepší stan pro čtyři na delší cesty a do náročnějšího počasí?

Hlavní pravidlo – stan musí být lehký. Pokud se taháte celý den s krosnou, každé půl kilo navíc se počítá.

Vybírejte kopulovité stany, které jsou uprostřed vysoké a zešikmené po stranách. Jsou lehčí a zaberou méně místa. Tento typ stanu je navíc odolnější při nepříznivém počasí, protože se jeho tvarem lépe odvádí vítr a sráží déšť.

Ideálním adeptem pro delší a náročnější cesty je stan Husky Baron 4.

Jakou vybrat karimatku?

Karimatky se dělí na pěnové a nafukovací. Pěnové jsou fajn do teplejšího počasí, když nepotřebujete nic extra izolačního a nevadí, že nasáknou. Pak tu jsou karimatky z EVA pěny, které toho už vydrží o mnohem víc.

Nafukovací karimatky jsou pohodlnější, ale cena už je o něco vyšší. Oblíbené jsou samonafukovací karimatky.

Asi většina z vás sáhne při výběru po pěnové nebo samonafukovací karimatce. Pokud plánujete stanovat častěji, určitě bych volila karimatku s vyšší tloušťkou, ať lépe izoluje. Pro děti vždy, ať jsou v teple 🙂.

Mým tipem je karimatka Vango – 7,5 cm silná s rozměry 130 x 200 cm a protiskluzovou úpravou. Položením dvou těchto karimatek vedle sebe získáte pěknou spací plochu.

Levnější variantu pak vyrábí Zulu, ale tloušťka už je tady 3x nižší a taky je užší.

Jaký vybrat spací pytel?

Spacáky se v základu dělí na syntetické a péřové. Je to stejné jako u přikrývek. Péřové lépe zahřejí, ale jsou náročnější na údržbu. Syntetické přesně naopak.

Pokud neplánujete stanovat v zimních horách, vystačíte si se syntetickým spacákem. Za nás jsou skvělé třísezónní spacáky, který využijete od jara do podzimu a nemrznete, když v létě mimořádně spadnou teploty na 10 stupňů. Ty lepší vydrží i klidně do -10 stupňů.

Spacák je ideální vybírat cca o 10 cm delší.

Pokud hledáte spacák na kempování u nás nebo na místech, kde nepanují extrémní teploty, dobrou službu vám udělají spacáky Zulu Talas. V pohodě zvládnou i teploty lehce pod nulou a dělají se v několika délkách.

dětských spacáků je fajn tento od Husky, protože je rostoucí a nemusíte ho každých pár let obměňovat.

Užitečné tipy pro používání vašeho nového stanu pro čtyři

Až vám dorazí nový stan domů, rozložte ho.

Klidně v obýváku.

Potřebujete zkontrolovat, zda je stan v pořádku. Nikdo nechce zjistit až na místě, že má stan výrobní vadu.

Kde si rozložit stan?

Zkuste si najít místo ve stínu. UV paprsky snižují životnost stanu. Polyesterové stany vydrží nápor slunečních paprsků o něco víc než ty nylonové (nejvíc vydrží bavlna). Ať už máte stan z jakéhokoliv materiálu, pokuste se ho postavit mimo slunce.

Pořádně si místo prohlédněte. Netrčí ze země kámen? Není někde poblíž mraveniště? Nebo zvířecí trasa?

Nerozdělávejte si stan přímo u řeky, kde bývá zemina často podmáčená. Najděte si místo pod stromem na nějaké vyvýšenině, kde budete i přes den pěkně v chládku. 

nejlepší stany pro čtyři / nejlepší stan pro 4

Otočte si stan směrem k východu slunce. Teda jestli rozbalujete stan v úplné rovině, abyste zase neleželi hlavami z kopce 😃. Ráno jen rozepnete stan a ještě ze spacáku se můžete kochat vycházejícím sluncem.

Jak postavit stan?

Očistěte zem v místě, kde chcete stan rozložit. Žádné kamínky, větvičky a další ostré předměty, které by mohly poškodit podlážku. A ani v noci zapíchnuté do zad by nebyly nejpříjemnější 😃.

Rozložte Footprint (náhradní podlážka, kterou umístíte pod stan a tím ho ochráníte), pokud máte – pomůže prodloužit životnost vašeho stanu. Footprint by měl být ideálně ve stejném rozměru, jako jsou rozměry stanu. Neměl by přečuhovat. Proč? Jakmile bude pršet, začne se na přesahujícím materiálu hromadit voda a ta následně začne stékat pod stan.

A o vodní postel v těchto podmínkách nestojí nikdo 😃.

Když neseženete stejný rozměr, berte o něco menší (nebo přesahující část zastrčte).

Skvělé jsou například podlážky od MSR – u rodinných stanů sáhněte po největším rozměru.

Hlavní výhodou podlážek od výrobce MSR je rychleschnoucí materiál a nízká váha. Náhradní podlážku seženete i od jiných výrobců, ale často se váha pohybuje až kolem 1 kila. A to je dost. Na druhou stranu, jestli se plánujete přemísťovat výhradně autem, problém to nebude.

Postavte stan dle návodu. U lepších výrobců to bude raz dva. Především u kopulovitých stanů. Nezapomeňte pořádně roztáhnout tropiko (vnější plášť). Je důležité, aby se nedotýkal vnitřního pláště. V případě deště by pak vnitřní plášť navlhl.

Se stanovými tyčemi pracujte opatrně, aby nedošlo k jejich rychlejšímu opotřebení a časem nějaká nepraskla.

nejlepší stan pro dva

Na konci kempování stan pořádně vyčistěte a vysušte. Plíseň ve stanu si z dovolené asi domů dovézt nechcete, že 😃. Jenže ne vždy to jde. Třeba ve Skotsku jsme se my sluníčka skoro nedočkali 😃. V těchto případech sbalte stan ještě mokrý a doma ho roztáhněte na zahradě, sušáku nebo kdekoliv to jde, aby pořádně vyschl zevnitř i zvenku.

Stan je dobré doma rozložit vždycky. Čím déle je rozložený, tím lepší pro jeho životnost. I sebemenší vlhkost může vést nejen k plísním, ale i k chemickému rozložení vrchních nátěrů a ty se mohou následně odlupovat. Popř. začne stan nehezky vonět.

Stan složte. A pokuste se ho složit jinak, než naposledy. Nechcete, aby se vám na stanu začaly tvořit trvalé záhyby, které by se časem staly křehčí a náchylnější k opotřebení.

Jak vyčistit stan?

Stan jednou za čas očistěte. Asi málokomu z nás se povedlo stanovat takový způsobem, aby na stanu nezůstaly nějaké stopy, flíčky apod. Nebo se o to třeba postarali ptáci na stromě 😃. A právě proto je potřeba stan vyčistit.

Co k tomu budete potřebovat?

Slunečné počasí a teplou vodu.

Hadříkem namočeným v teplé vodě očistěte všechny stěny stanu. Pokud by mýdlo nestačilo, použijte jemné mýdlo. Vyvarujte se chemie a jiných agresivnějších pomocníků. Mohlo by to přinést víc škody než užitku a poničili byste si ochranou vrstvu stanu.

A obloukem se vyhněte i pračce. I kdyby vám to výrobce dovolil. Časem může dojít k uvolnění švů a opotřebení materiálu.

Nepoužívejte voňavé čističe, resp. nepoužívejte žádné čističe, ale už vůbec ne ty voňavé. Teda pokud nestojíte o nezvanou návštěvu v podobě brouků nebo dokonce šelem 😃.

Při mytí rovnou zkontrolujte švy stanu, díky kterým vám může do stanu zatékat (nebo jste na to už možná přišli při stanování). Švy bývají podlepené z výroby lepící textilní páskou. Pokud nějaké postižené místečko najdete, podlepte ho speciálním lepidlem.

Jestli potřebujete narychlo opravit nějaké místo, kde stan protéká, zkuste samolepící záplatu.


Shrnutí průvodce a recenze na nejlepší stany pro 4 osoby

Při výběru jakéhokoliv stanu si musíte předem ujasnit, kam všude a jak často budete stan využívat.

Od toho se odvíjí vše.

Do našich podmínek se budete poohlížet po jiném stanu než do deštivého Skotska, kde kolikrát sněží i v červenci (vyzkoušeno 😃).

Pro delší kempování jsou ideální stany ve tvaru tunelu, které mají rozdělenou ložnici a prostornou předsíňku, kde se můžete volně pohybovat a schovat si tu například kola. Mezi nejlepší stany pro 4 osoby patří stan Ferrino Meteora 4, který vydrží časté stanování i v náročnějším počasí. Do našich podmínek vám bohatě vystačí Coleman Galileo 4.

Pro kratší stanování je zase skvělý Husky Bigless 4, který má pěkný vnitřní prostor a je samonosný, takže ho bez problémů rozbalíte i u vody. A jestli hledáte stan s nízkou váhou pro časté přemísťování, mrkněte na Husky Baron 4, který vydrží i horské počasí.


Další informace:

Kam vyrazit pod stan? Inspirujte se v článcích:

Znáte někoho, kdo hledá inspiraci? Udělejte mi radost a pošlete článek do světa :).
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Scroll to Top