7 tipů, jak vybrat rodinný stan + tipy na nejlepší rodinné stany 🏕

jak vybrat rodinný stan

Ve většině rodin asi platí, že s přírůstky do rodiny se zvyšují nároky na stanový příbytek. Pryč jsou punková léta, kdy jsme si vystačili s málem. S dítětem nikdo nechce řešit, že mu do stanu teče, je tam vedro, mačkáte se…určitě by se toho našlo víc 🙂. Právě proto jsem připravila tohoto průvodce, jak vybrat rodinný stan. Pár jednoduchých triků, díky kterým bude výběr stanu pro rodinu hračka

Jaké stany jsou nejlepší?

Každý hledá něco jiného a to, co vyhovuje jednomu, nemusí vyhovovat druhému. Navíc je potřeba přihlídnout i k ceně, protože za kvalitnější stan si většinou musí člověk připlatit.

Stan, který splňuje parametry níže, bude správnou volbou. Článek jsem doplnila o konkrétní tipy na stany, do kterých se nemusíte bát zainvestovat.

Jak vybrat rodinný stan?

Možná jste to už zažili. Porovnáváte v obchodě nebo na e-shopu stany a vidíte samé výrazy jako vodní sloupec, podrážka, tropiko apod.

Výrazy, kterým za mák nerozumíte a jde vám z toho hlava kolem.

Jojo, to známe moc dobře 😀.

Ale proč z výběru stanu dělat jadernou fyziku, když stačí jen pár jednoduchých tipů, díky kterým si vyberete stan raz dva?

Využijete je, ať už vybíráte rodinný stan nebo jen stan pro dva.

Vesměs je to podobné, pokud nehledáte speciální stan (například expediční).

jak vybrat rodinný stan

Při výběru stanu sledujte několik parametrů:

✅ Jak velký stan potřebuju?

Představme si modelovou situaci – jste dva dospělí a dvě děti. Možná byste automaticky sáhli po stanu pro 4.

Vy ale budete mít ještě batohy a jiná zavazadla, která taky bude potřeba někam uložit. Navíc pokud se jeden z členů rodiny rád roztahuje, rázem jste natlačení na stěně stanu. Na boku. Leh na zádech si už prostorově nemůžete dovolit 😀.

Řešení?

Vybírejte stan pro 5 osob.

Získáte jistotu, že se do stanu vměstnáte i se zavazadly a všichni se v pohodlí vyspíte. Nebo si aspoň můžete dovolit komfort lehu na zádech 😀.

Specializovaní výrobci stanů většinou uvádějí rozměry. Například tento stan – Coleman Darwin 4+ – je určený pro 4 osoby a šíře ložnice je 260 cm, takže s dětmi se sem vejdete bez problémů.

Další možností je zvolit stan s předsíňkou – viz níže:

✅ Potřebuju předsíňku?

V případě, že jedete ve dvou nebo jen na jeden či dva dny, nejspíš předsíňku oželíte. Bohatě vám bude stačit prodloužené tropiko, což je vnější plášť stanu, který je u vchodu do stanu lehce prodloužený. Vznikne vám tak malý prostor před vchodem, například na odložení bot.

Prodloužené tropiko Hannah Covert 2 WS pro 2 osoby.

jak vybrat rodinný stan
Zdroj: 4camping.cz

Pokud vás ale jede víc, je většinou lepší volbou předsíňka, kam si můžete odložit zavazadla a na rozdíl od prodlouženého tropika má předsíňka podlážku, takže vám zavazadla neprovlhnou zespodu.

Stan Coleman Kobuk Valley pro 3 osoby má menší předsíňku – je to kompromis mezi klasickou velkou předsíňkou a prodlouženým tropikem. S přehledem splňuje i další parametry včetně ztmavené ložnice, takže vás ráno nevzbudí první ranní paprsky 🙂

Větší předsíňku oceníte, pokud plánujete jezdit na delší cesty a třeba si i vařit. My jsme takto měli v Chorvatsku k dispozici v předsíňce malý vařič a menší regál s nádobím. Schovat si sem můžete i kola nebo třeba kempingový nábytek.

✅ Jakou barvu vybrat?

Možná vás teď napadlo, že se jedná o prkotinu a ve finále je jedno, jakou barvu zvolíte.

To je velký barevný omyl.

Kdo už někdy stanoval, asi si vybaví ty chvíle, kdy venku pršelo a vy jste čekali ve stanu, až se počasí umoudří. A většina z nás si tyhle chvíle krátila například hraním karet 😀.

U stanů se světlejším vnějším pláštěm vám do stanu pronikne víc světla. Navíc se v nich v teplých dnech neupečete 😀.

A když už jsme u těch barev, barevné uchycení stanu taky není na škodu. Máte větší jistotu, že o vás kolemjdoucí nezakopnou.

✅ Jedna nebo dvě ložnice?

Pokud jedete s dětmi a máte tu možnost, zvolte dvě ložnice (samozřejmě s ohledem na věk dětí).

Děti chodí spát dřív a nebudete je budit, až se potmě budete podnapilí drát do spacáku 😀. A trocha soukromí taky není na škodu 😀.

Navíc i pro děti to bude větší dobrodrůžo, že spí ve “svém”. Přesně si pamatuju na svá dětská léta, kdy mě naši nechali spát s bratránkem samotné ve stanu a na seníku. Zážitek k nezaplacení 😀.

Stan Coleman Raleigh 5dvě ložnice a ještě tomu velkou předsíň s výškou 2 m. Navíc se nemusíte bát, že by vám sem zateklo.

jak vybrat rodinný stan
Zdroj: Hanibal.cz
Zdroj: Hanibal.cz

✅ Jak vysoký vodní sloupec vnějšího pláště a podlážky?

Pro většinu lidí nic neříkající čísla.

Asi všichni chápeme úměrnost, že čím vyšší číslo, tím lépe. Ale s vyšším vodním sloupcem roste i cena stanu a ne všichni máme peněženky bezedné. Ale všichni bychom rádi 😀.

Je potřeba hledat kompromis.

Pokud stanujete v ČR, většinou vám postačí vodní sloupec u vnějšího pláště 2 500 mm a u podlážky 5 000 mm.

U některých stanů si možná všimnete i nižšího vodního sloupce. Každý výrobce to měří jinak a výše vodních sloupců jsou tak neporovnatelné. Pokud nakupujete stan ve speciálních e-shopech a obchodech, k výši vodního sloupce ani nemusíte přihlížet. Bude dostačující.

Zpozorněte v případech, kdy vybíráte “výhodný” stan například v Tescu, Jysku a dalších nespecializovaných obchodech. My takhle řadu let zpět naletěli v Tescu. Čísla jsme neřešili a ze stanu jsme měli vodní postel i po menším dešti 😀.

Například stany Coleman dokonce u podlážky hodnotu neuvádí, protože je z nepromokavého polyethylenu. Na obrázku je typ Coleman Galileo 4, který je skvělý pro 4 osoby, má velkou předsíň a dvě ložnice. Pokud plánujete stanovat pravidelně nebo na delší dobu, mrkněte na něj :).

✅ Má stan větrání?

V pařníku se líbí maximálně tak okurkám a rajčatům.

Nikoliv vám.

Mrkněte před koupí, zda i vás favorit má větrání, aby bylo ve stanu dýchatelno.

Stan Coleman Hayden 4 má vrchní větrání jako ostatní stany Coleman a navíc si ho můžete odepnout z obou stran, aby to pěkně luftovalo 😀.

✅ Jak je stan těžký?

Pokud plánujete jezdit autem, asi pro vás tenhle údaj není tak podstatný.

K váze ale přihlížejte ve chvílích, kdy musíte stan sami nést.

I sebelehčí rodinný stan se pronese.

A každé kilo je znát. To všichni moc dobře po Vánocích známe, když nedopneme kalhoty 😀.

K váze stanu si připočtěte karimatku, spacák, oblečení. A špekáčky. Protože bez těch to není to pravé stanování 😀.

jak vybrat stan
příprava na špekáčky 🙂

Čím lehčí stan, tím bude taky stoupat jeho cena. Opět je tedy třeba hledat kompromis, pokud nechcete dát za stan majlant.

A není stan jako stan. Stany s předsíňkou váží o mnohem víc než prodloužená tropika.

Parametry dokonale splňuje stan Husky Bizon 4 Plus, který je relativně lehký a v pohodě se sem vejdete ve čtyrech s dětmi. Ložnice je společná a zavazadla si můžete dát do předsíňky. A co oceníte s dětmi – během mžiku ho rozložíte i složíte 😀.

Stany od Husky jsou celkově fajn – jsou levné a pro příležitostnou rekreaci naprosto dostačující. S žádným modelem od nich nešlápnete vedle.

jak vybrat rodinný stan
Zdroj: 4camping.cz

Při registraci na 4camping.cz získáte slevu 100 Kč na první nákup.

Jakého výrobce stanů můžeme doporučit?

Dobrou zkušenost máme se stany Coleman. Za fajn ceny to jsou kvalitní stany. Navíc je za nimi už nějaká “historie”, kdy víme, že i po letech vydrží (vodní sloupec se totiž používáním časem snižuje). Podlážka je z polyethylenu, který vám zaručeně nepromokne.

Doteď jsme měli jen prodloužené tropiko pro 3 osoby, ale s novým přírůstkem se časem chystáme na větší.

Rádi vybíráme na e-shopu Hanibal. Pokud se tady zdarma zaregistrujete (budou vám posílat na email informace o aktuálních slevách a nabídce), tak získáte za každý nákup slevu 3 %, 60 dní na vrácení a dopravu zdarma (nad 1500 Kč).

Záleží jen na vás, zda si ty 3 % vyberete nebo je darujete na ochranu přírody. Momentálně podporují výstavbu stromů na Ještědu a projekt Sázíme stromy.

Nám se tahle myšlenka moc líbí, protože v přírodě jsme pečení vaření, tak ať to tam máme hezčí 😀. A můžeme se nějak revanšovat.


Toto byly naše tipy, jak vybrat rodinný stan. Napadají vás další rady a triky? Sem s nimi 🙂.

Máte dotaz? Jsem jedno ucho v komentáři nebo na mejlu :).

Ještě více informací se dozvíte v předchozím článku o stanování.

Znáte někoho, kdo hledá inspiraci? Udělejte mi radost a pošlete článek do světa :).
0 0 votes
Líbil se vám článek?
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Scroll to Top