jak vybrat rodinný stan

7 tipů, jak vybrat rodinný stan + tipy na nejlepší rodinné stany | Průvodce 2022

Ve většině rodin asi platí, že s přírůstky do rodiny se zvyšují nároky na stanový příbytek. Pryč jsou punková léta, kdy jsme si vystačili s málem. S dítětem nikdo nechce řešit, že mu do stanu teče, je tam vedro, mačkáte se…určitě by se toho našlo víc 🙂. Právě proto jsem připravila tohoto průvodce, jak vybrat rodinný stan. Pár jednoduchých triků, díky kterým bude výběr stanu pro rodinu hračka

Jak vybrat rodinný stan?

Možná jste to už zažili. Porovnáváte v obchodě nebo na e-shopu stany a vidíte samé výrazy jako vodní sloupec, podrážka, tropiko apod.

Výrazy, kterým za mák nerozumíte a jde vám z toho hlava kolem.

Jojo, to známe moc dobře 😀.

Ale proč z výběru stanu dělat jadernou fyziku, když stačí jen pár jednoduchých tipů, díky kterým si vyberete stan raz dva?

Využijete je, ať už vybíráte rodinný stan nebo jen stan pro dva.

Vesměs je to podobné, pokud nehledáte speciální stan (například expediční).

jak vybrat rodinný stan

Při výběru stanu sledujte několik parametrů:

✅ Jak velký stan potřebuju?

Představme si modelovou situaci – jste dva dospělí a dvě děti. Možná byste automaticky sáhli po stanu pro 4.

Vy ale budete mít ještě batohy a jiná zavazadla, která taky bude potřeba někam uložit. Navíc pokud se jeden z členů rodiny rád roztahuje, rázem jste natlačení na stěně stanu. Na boku. Leh na zádech si už prostorově nemůžete dovolit 😀.

Řešení?

Vybírejte stan pro 5 – 6 osob.

Získáte jistotu, že se do stanu vměstnáte i se zavazadly a všichni se v pohodlí vyspíte. Nebo si aspoň můžete dovolit komfort lehu na zádech 😀.

Pokud vás čeká jen víkendové stanování, asi oželíte trochu prostoru a sáhnete spíš po stanu ve tvaru kopule, který máte postavený raz dva.

Mým tipem je Husky Baron 4, který váží jen 4,5 kg, postavený ho máte raz dva (přímo na stránkách Husky můžete mrknout na video) a ve 4 se sem vejdete s rozměry ložnice 260 x 220 cm.

Další možností je zvolit stan s předsíňkou – viz níže:

✅ Potřebuju předsíňku?

V případě, že jedete ve dvou nebo jen na jeden či dva dny, nejspíš větší předsíňku oželíte.

Ideální je na krátké stanování kopulovitý stan, který má zabudovanou malou předsíňku. Stan Husky Bigless 4 má podlážku pod celým prostorem stanu, takže ho můžete rozbalit takřka kdekoliv a věci vám vydrží suché. Klidně u vody. Navíc je samonosný, takže ho nemusíte kotvit pomocí kolíků.

Pokud plánujete kempovat delší dobu, je větší předsíňka k nezaplacení. V pohodě si tu uvaříte, složíte všechny věci a líp se tu zabavíte i za deštivého počasí.

Hledáte pořádný rodinný stan s velkou předsíňkou pro dlouhé kempování? Mým tipem je Husky Bowad 12 Dural Blackroom. Má zatmavenou ložnici, ale v případě potřeby ho jde dobře prosvětlit denním světlem. Součástí je i výstup pro napájení a uchycení kabelů a další vychytávky. Na výšku má 205 cm, takže se v něm můžou pohodlně pohybovat i vyšší osoby. Nevýhodou může být vyšší váha, pokud se nepřemísťujete autem.

✅ Jakou barvu vybrat?

Možná vás teď napadlo, že se jedná o prkotinu a ve finále je jedno, jakou barvu zvolíte.

To je velký barevný omyl.

Kdo už někdy stanoval, asi si vybaví ty chvíle, kdy venku pršelo a vy jste čekali ve stanu, až se počasí umoudří. A většina z nás si tyhle chvíle krátila například hraním karet 😀.

Nevybírejte stany tmavých barev, pokud plánujete stanovat v létě. Jinak se upečete.

Na druhou stranu mají dnešní stany už takové vychytávky, jako je zatmavená ložnice – například Coleman Kobuk Valley 4+.

✅ Jedna nebo dvě ložnice?

Pokud jedete s dětmi a máte tu možnost, zvolte dvě ložnice (samozřejmě s ohledem na věk dětí).

Děti chodí spát dřív a nebudete je budit, až se potmě budete podnapilí hrabat do spacáku 😀.

Navíc i pro děti to bude větší dobrodrůžo, že spí ve “svém”. Přesně si pamatuju na svá dětská léta, kdy mě naši nechali poprvé spát s bratrancem samotné ve stanu a na seníku 😃.

Stan Coleman Galileo 4 má dvě ložnice a ještě tomu velkou předsíň s výškou 170 cm. Je to ideální stan pro delší kempování i za deštivějšího počasí.

✅ Jak vysoký vodní sloupec vnějšího pláště a podlážky?

Možná vždy sledujete výšku vodního sloupce a máte stejně jako já dříve za to, že čím vyšší hodnota vodního sloupce, tím lépe.

Není to tak.

Nejprve si ale pojďme říct, co že to ten vodní sloupec je. Jedná se o množství milimetrů vody, které může sedět na povrchu materiálu, než začne voda prosakovat.

Čím vyšší hodnota vodního sloupce, tím menší propustnost stanu. Někdy může mít stan nižší vodní sloupec, který vykompenzuje dodatečnou ochranou, která vodu nepropustí – například rodinný stan Ferrino Meteora 4, který patří ke špičkám, co se stanů týče.

Dá se říct, že se stany pro běžnou turistiku od specializovaných výrobců nešlápnete vedle. Zpozorněte v případech, kdy vybíráte “výhodný” stan například v Tescu, Jysku a dalších nespecializovaných obchodech. My takhle řadu let zpět naletěli v Tescu. Čísla jsme neřešili a ze stanu jsme měli vodní postel i po menším dešti 😀.

Plánujete stanovat především v našich podmínkách? Pak bohatě stačí výška vodního sloupce 1500 – 3000 mm. Do hor bych už vybírala stan s vyšší hodnotou vodního sloupce nebo s dodatečnou nepropustnou úpravou.

Dobrým kompromisem jsou stany od Husky – například Husky Minar 4, který je pro rodinu s 2 dětmi velikostně ideální a vodu jen tak nepropustí.

Do stanu vám většinou nezateče kvůli prosáklému materiálu vnějšího pláště. Sledujte, zda výrobce uvádí, že má stan lepené švy. To je to místo, odkud se voda může dostat přímo do stanu. Všechny námi doporučené stany je podlepené mají. Problém může být spíš u levnějších typů stanů.

Dalším důležitým ukazatelem je kvalita podlážky. Pokud je materiál vnějšího pláště horší, ale podlážka je kvalitní, je výrazně nižší pravděpodobnost, že vám do stanu nateče.

✅ Má stan větrání?

V pařníku se líbí maximálně tak okurkám a rajčatům.

Nikoliv vám.

Mrkněte před koupí, zda i vás favorit má větrání, aby bylo ve stanu dýchatelno.

✅ Jak je stan těžký?

Pokud plánujete jezdit autem, asi pro vás tenhle údaj není tak podstatný.

K váze ale přihlížejte ve chvílích, kdy musíte stan sami nést.

I sebelehčí rodinný stan se pronese.

A každé kilo je znát. To všichni moc dobře po Vánocích známe, když nedopneme kalhoty 😀.

K váze stanu si připočtěte karimatku, spacák, oblečení. A špekáčky. Protože bez těch to není to pravé stanování 😀.

jak vybrat stan
příprava na špekáčky 🙂

Čím lehčí stan, tím bude taky stoupat jeho cena.

Velké rodinné stany váží o mnohem víc než kopulovité stany. Pokud kladete důraz především na váhu, mrkněte na Husky Baron 4, o kterém jsem psala výše.

Hledáte kompromis mezi přijatelnou váhou a cenou a raději byste víc prostoru? Mým tipem je Coleman Darwin 4+. Není tak prostorný jako jiné rodinné stany, ale za tu cenu je to super rodinný stan s dobrým úložným prostorem pro rodinu s dětmi.

Jaké stany pro rodinu jsou nejlepší?

Předchozí tipy vám už asi odpověděly na to, jak vybrat rodinný stan. Možná jste si i našli svého favorita.

Při výběru jakéhokoliv stanu si předem musíte určit, v jakých podmínkách a jak často plánujete stan využívat.

Pro krátkodobé stanování se spokojíte s menším prostorem, než pokud vyjedete kempovat na delší dobu. V našich podmínkách zase nebudete potřebovat stan z extra odolného materiálu jako třeba do deštivých a větrných hor.

Pro krátkodobé stanování je skvělý kopulovitý stan, který máte postavený i sbalený raz dva. Skvělým příkladem je například Husky Bigless 4, který si bez problémů rozbalíte i na pláži (dělá se i ve verzi pro 5 osob – Husky Bigless 5). Je odolný a v pohodě ho využijete u nás i do náročnějšího počasí.

Na delší kempování to už chce něco prostornější. V tomhle případě jsou velké rodinné stany ideální – třeba rodinný stan Coleman Galileo 4 nebo dražší, ale odolnější varianta Ferrino Meteora 4.


Toto byly naše tipy, jak vybrat rodinný stan. Napadají vás další rady a triky? Sem s nimi 🙂.

Další informace o stanování:

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top