7 tipů, jak vybrat rodinný stan + tipy na nejlepší rodinné stany | Průvodce 2024

jak vybrat rodinný stan

Ve většině rodin asi platí, že s přírůstky do rodiny se zvyšují nároky na stanový příbytek. Pryč jsou punková léta, kdy jsme si vystačili s málem. S dítětem nikdo nechce řešit, že mu do stanu teče, je tam vedro, mačkáte se…určitě by se toho našlo víc ?. Právě proto jsem připravila tohoto průvodce, jak vybrat rodinný stan. Pár jednoduchých triků, díky kterým bude výběr stanu pro rodinu hračka. 

Jak vybrat rodinný stan?

Možná jste to už zažili. Porovnáváte v obchodě nebo na e-shopu stany a vidíte samé výrazy jako vodní sloupec, podrážka, tropiko apod. Výrazy, kterým za mák nerozumíte a jde vám z toho hlava kolem. Jojo, to známe moc dobře. 🙂

Ale proč z výběru stanu dělat jadernou fyziku, když stačí jen pár jednoduchých tipů, díky kterým si vyberete stan raz dva? Využijete je, ať už vybíráte stan pro čtyři nebo klidně jen stan pro dva. Vesměs je to podobné, pokud nehledáte speciální stan (například expediční).

Při výběru stanu sledujte několik parametrů:

1. Jak velký stan potřebuju?

Představme si modelovou situaci – jste dva dospělí a dvě děti. Možná byste automaticky sáhli po stanu pro 4. Výrobci ale měří kapacitu osob dle toho, kolik osob ležících v mumiových pytlích se dovnitř vejde v sardinském stylu. Ano, sardinský jako od slova sardinky. Musíte uznat, že to nezní moc pohodlně. Vy ale budete mít ještě batohy a jiná zavazadla, která taky bude potřeba někam uložit. Navíc pokud se jeden z členů rodiny rád roztahuje jako náš tříleťák, rázem jste natlačení na stěně stanu. Na boku. Leh na zádech si už prostorově nemůžete dovolit ?.

Řešení? Vybírejte stan pro 5 – 6 osob.

Získáte jistotu, že se do stanu vměstnáte i se zavazadly a všichni se v pohodlí vyspíte. Nebo si aspoň můžete dovolit komfort lehu na zádech ?.

Stan Husky Bigless 5

Stan Husky Bigless 5 je stan pro 4-5 osob s rozměry ložnice 270 x 210 cm. Stan má menší předsíňku, kde si můžete odložit věci. Velmi dobře poslouží na rekreační stanování do našich podmínek.

2. Potřebuju větší předsíňku?

V případě, že jedete ve dvou nebo jen na jeden či dva dny, nejspíš větší předsíňku oželíte. U rodinného stanu je ale často velká předsíň, kde si pohodlně stoupnete, k nezaplacení. Za deště si tu pohodlně uvaříte, odložíte zavazadla, zahrajete karty apod.

3. Jakou barvu vybrat?

Možná vás teď napadlo, že se jedná o prkotinu a ve finále je jedno, jakou barvu zvolíte. To je velký barevný omyl. Nevybírejte stany tmavých barev, pokud plánujete stanovat v létě. Jinak se upečete.

Stan Pinguin Interval 4

Stan Pinguin Interval 4 je prostorný stan tunelového typu pro 4 osoby od českého výrobce. Má rozdělenou ložnici, dobré větrání a prostornou předsíň s výškou 210 cm. Díky použitým materiálům a vysoké odolnosti ho využijete i do náročnějšího počasí. Tropiko je navíc spojené s podlážkou, takže ložnici stavíte až potom a nehrozí, že vám do ní nateče v případě stavění stanu v dešti.

4. Jedna nebo dvě ložnice?

Pokud jedete s dětmi a máte tu možnost, zvolte dvě ložnice (samozřejmě s ohledem na věk dětí). Děti chodí spát dřív a nebudete je budit, až se potmě budete podnapilí hrabat do spacáku ?.

Navíc i pro děti to bude větší dobrodrůžo, že spí ve “svém”. Přesně si pamatuju na svá dětská léta, kdy nás naši nechali spát samotné ve stanu a na seníku. Jedno z největších dobrodružství v té době?.

Stan Pinguin Base Camp

Výrobce Pinguin z Podkrkonoší vyrábí kvalitní rodinné stany, které v pohodě zvládnou i náročnější počasí. Mým dalším tipem je Pinguin Base Camp pro 4 osoby se 2 zcela oddělenými ložnicemi a předsíňkou uprostřed. Tropiko je dohromady s podlážkou, takže si můžete jednu z ložnic v případě potřeby odepnout a máte rázem stan pro 2 s velkou předsíní.

5. Jak vysoký vodní sloupec vnějšího pláště a podlážky?

Možná vždy sledujete výšku vodního sloupce a máte stejně jako já dříve za to, že čím vyšší hodnota vodního sloupce, tím lépe. Není to tak.

Nejprve si ale pojďme říct, co že to ten vodní sloupec je. Vodní sloupec představuje množství milimetrů vody, které může sedět na povrchu materiálu, než začne voda prosakovat.

Čím vyšší hodnota vodního sloupce, tím menší propustnost stanu. Někdy může mít stan nižší vodní sloupec, který vykompenzuje dodatečnou ochranou, která vodu nepropustí.

Dá se říct, že se stany pro běžnou turistiku od specializovaných výrobců nešlápnete vedle. Zpozorněte v případech, kdy vybíráte “výhodný” stan například v Tescu, Jysku a dalších nespecializovaných obchodech. My takhle řadu let zpět naletěli v Tescu. Čísla jsme neřešili a ze stanu jsme měli vodní postel i po menším dešti ?.

Plánujete stanovat především v našich podmínkách? Pak bohatě stačí výška vodního sloupce 1500 – 3000 mm. Do hor vybírejte stan s vyšší hodnotou vodního sloupce nebo s dodatečnou nepropustnou úpravou.

Sledujte, zda výrobce uvádí, že má stan lepené švy. To je to místo, odkud se voda může dostat přímo do stanu. Všechny námi doporučené stany je podlepené mají. Problém může být spíš u levnějších typů stanů.

Dalším důležitým ukazatelem je kvalita podlážky. Pokud je materiál vnějšího pláště horší, ale podlážka je kvalitní, je výrazně nižší pravděpodobnost, že vám do stanu nateče.

6. Má stan větrání?

V pařníku se líbí maximálně tak okurkám a rajčatům. Nikoliv vám.

Mrkněte před koupí, zda i vás favorit má větrání, aby bylo ve stanu dýchatelno. Větrání ve svrchní části stanu je už pravidlem. Některé stany mají v ložnici síťované bloky nebo částečně síťované vstupy apod. Skvěle poslouží taky 2 vchody naproti sobě přes ložnici, díky kterým stan vyvětráte raz dva.

7. Jak je stan těžký?

Pokud plánujete jezdit autem, asi pro vás tenhle údaj není tak podstatný. K váze ale přihlížejte ve chvílích, kdy musíte stan sami nést. I sebelehčí rodinný stan se pronese.

A každé kilo je znát. To všichni moc dobře po Vánocích známe, když nedopneme kalhoty ?.

K váze stanu si připočtěte karimatku, spacák, oblečení. A špekáčky. Protože bez těch to není to pravé stanování ?.

jak vybrat stan
příprava na špekáčky 🙂

Čím lehčí stan, tím bude taky stoupat jeho cena. Velké rodinné stany váží o mnohem víc než kopulovité stany.

Jaké stany pro rodinu jsou nejlepší?

Předchozí tipy vám už asi odpověděly na to, jak vybrat rodinný stan. Možná jste si i našli svého favorita. Při výběru jakéhokoliv stanu si předem musíte určit, v jakých podmínkách a jak často plánujete stan využívat.

Pro krátkodobé stanování se spokojíte s menším prostorem, než pokud vyjedete kempovat na delší dobu. V našich podmínkách zase nebudete potřebovat stan z extra odolného materiálu jako třeba do deštivých a větrných hor.

Pro krátkodobé stanování je skvělý kopulovitý stan, který máte postavený i sbalený raz dva. Skvělým příkladem je například Husky Bigless 4, který si bez problémů rozbalíte i na pláži (dělá se i ve verzi pro 5 osob – Husky Bigless 5).

Na delší kempování to už chce něco prostornější. V tomhle případě jsou velké rodinné stany ideální – třeba rodinný stan Pinguin Base Camp nebo Pinguin Interval 4.


Další informace o stanování:

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *