Jak vybrat batoh? 10 tipů na nejlepší batohy na turistiku, cestování letadlem a do města | Průvodce

nejlepší batoh / nejlepší batohy

Batoh s vámi procestuje kus světa. Prochodí stovky kilometrů turistických tras. Udělá parádu při objevování evropské historie. A stane se vaším nejlepším parťákem. Nebo naopak největším nepřítelem. Abych vám pomohla se správnou volbou, sestavila jsem seznam s tipy, jak vybrat batoh a naše doporučení pro nejlepší batohy na turistiku, cestování letadlem i do města. Pro muže, ženy a děti.

Dříve jsem výběr batohu moc neřešila. A pak večer naříkala, jak mě bolí záda, protože jsme často s batohem na zádech a plnou výbavou prochodili celý den od brzkého rána až do tmy.

Popravdě mě ani nenapadlo, že by mohly batohy mít tolik vychytávek a být tak vymakané, až je téměř neucítíte. A že něco vydrží, protože ty mé předešlé stály za starou belu. Věčně rozbité zipy, natrhnutá látka v oblasti zipu, po menším dešti navlhlé věci (o větším dešti ani nemluvě). A taky by se dalo pokračovat dál.

nejlepší batohy / nejlepší batoh na cesty

Až jsem jednoho dne konečně dospěla k názoru, že nekvalitní věci se sice zdají na první pohled levné, ale ve finále vás vyjdou o mnoho dráž. Nic nevydrží a vy musíte neustále obměňovat. Péťa na to přišel už dávno a nikdy nechápal, proč potřebuju neustále nové boty, batoh atd. Ale i já k tomu konečně před pár lety dospěla ?.

Od té doby radši zainvestuju, ale vím, že mi daná věc vydrží. A záda mi poděkují, protože po dvou těhotenstvích se občas ozvou a jsou tuze rády, že je netrápím ještě víc.

Nejlepší batohy: Seznam

Seznam nejlepších batohů do přírody i do města. Ať si vyberete jakýkoliv z těchto batohů, vedle nešlápnete – kvalitní materiály a inovativní vychytávky pod záštitou silných značek, které mají s výrobou batohů dlouholeté zkušenosti. Podrobné recenze a popis jednotlivých modelů doplněný o další tipy najdete níže v článku.

Jak vybrat batoh?

Než si blíže přiblížíme hlavní vítěze dnešního batohového utkání, podíváme se na to, jak vybrat batoh. Takový, který vám vydrží věky.

Jeden univerzální batoh na vše neexistuje. Některé se k tomu přibližují, ale přesto existuje spousta typů batohů pro různé typy cestujících.

nejlepší batohy / nejlepší batoh na cesty

Horní plnění vs. přední plnění

Batohy s horním plněním se otevírají pouze shora. Uzavírají se šňůrkou a mají tendenci být větší než batohy s předním plněním. Díky tomu zvládnou pojmout veškerou výbavu pro vícedenní turistiku nebo kempování. Mívají háčky na turistické hole, prostor pro spací pytel, vařič, karimatku a další věci pro vaše dobrodružství. Horní plnění je zároveň jejich největší nevýhoda – abyste se dostali do spodní části, musíte vyndat vše, co je nad tím (na tohle jsou skvělé cestovní organizéry).

Batohy s předním plněním se otevírají jako kufr. Vše přehledně vidíte před sebou. Jsou super na cestování i běžné nošení.

Velikost

Podle toho, na jakou aktivitu batoh vybíráte, si volíte i objem batohu:

 • Krátká turistika 15-35 l
 • Příruční zavazadlo (batoh do letadla) 35-45 l
 • Vícedenní turistika 50-70 l
 • Dlouhé a náročné treky 75-120 l

Na krátkou turistiku toho moc nepotřebujete – pití, svačinu, mikinu a pár dalších drobností. S menším batohem si bohatě vystačíte.

Příruční zavazadla nejsou velká, takže s sebou netaháte zbytečné věci. Batoh bude lehký a vše budete mít v letadle při sobě. Nehrozí, že se vám něco ztratí.

Pokud jedete na větší dobrodružství a berete s sebou i věci na kempování, je ideální větší krosna. Hůř se s ní manévruje, když jedete třeba vlakem do Tater jako my. Na druhou stranu perfektně sedí na zádech a těžké břémě perfektně rozloží po celém těle.

nejlepší batohy / nejlepší batoh na cesty

Většina batohů je unisex, vhodných pro muže i ženy. Pokud máte běžnou výšku, bude vám tento typ batohu většinou sedět. Někteří výrobci jdou dál (například Osprey) a nabízí batohy ve více velikostech dle výšky. Tím zajistí, že batoh bude dobře sedět i někomu menšímu nebo naopak vyššímu než je průměr.

Podpůrný rám

Je zbytečné vybírat batoh s podpůrným rámem pro krátké výlety. Pro vícedenní treky, kdy na zádech nesete větší váhu, je batoh s lehkým vnitřním rámem dobrou volbou. Dříve se dělali batohy s vnějším rámem. Možná si je vybavíte z filmů ze 70. let. Byly těžké a zachycovaly se za ně věci, takže i když dnes ještě někde podobné najdete, berte vnitřní rámy.

Popruhy

Popruhy jsou důležité. Pomáhají vyvážit hmotnost batohu a vy tak večer neodpadnete s bolavými zády. Právě popruhy jsou ta část, která vaší cestu udělá snadnou nebo naopak náročnou.

Ramenní popruhy

Jsou silné? Polstrované? Pokud ne, ruce pryč. Silný popruh rovnoměrně vyváží váhu na ramenou (dámské verze mívají popruhy o něco užší). Díky polstrování je nošení batohu hned příjemnější. Některé batohy mají vespod popruhů prodyšnou síťovinu, takže se pod nimi nebudete v létě potit.

Bederní pás

Čím rozměrnější a těžší batoh, tím větší důraz klaďte na bederní pás. Pomáhá snižovat tlak na ramena a rozložit váhu po celém těle. Náklad na zádech často téměř necítíte. U objemů batohů nad 40 l by měl být bederní pás polstrovaný a tvarovaný. Ten rozdíl je obrovský.

Kompresní pásky

Kompresní pásky na přední straně udělají batoh kompaktnější a můžou například sloužit pro zachycení turistických holí. Kompresní pásky mohou být taky uvnitř batohu (u batohů s předním plněním), kde pomáhají udržet věci na místě.

Polstrovaná a tvarovaná záda

Polstrovaná záda umožňují spolu s kvalitními popruhy rovnoměrně rozložit váhu. Vytváří přirozený oblouk, který zabrání bolesti zad. Navíc tenhle typ batohů vytváří malý prostor mezi zády a batohem, vzduch lépe cirkuluje a nepotíte se tolik na zádech. Lepší proudění vzduchu zajistí taky prodyšná síťovina.

Hmotnost

Hmotnost se odvíjí od materiálu. V dnešní době se ale vyrábějí batohy z lehkých materiálů, s lehkou konstrukcí a funkcemi.

Materiál

Na výběr máte z různých materiálů, které se mezi sebou liší odolností, hmotností a pevností.

Bez ohledu na materiál vždy vybírejte ten batoh, který je utěsněný proti počasí, abyste neměli po prvním deštíku věci uvnitř promáčené. Někdy člověk ani nestihne vyndat pláštěnku, jaká se spustí průtrž.

Z jakých materiálů se batohy nejčastěji vyrábí?

 • Nylon – lehký, odolný, voděodolný. I samotný nylon má různé podoby s různými výhodami. Oblíbený je Ripstop nylon. Když se vám udělá na batohu malá trhlinka například o větev, materiál se nebude dál párat.
 • Polyester – méně odolný, těžší a není tak voděodolný. Najdete ho u levnějších batohů. Pravděpodobně vám neposlouží roky při častějším užívání. Počítejte taky s tím, že vám bude schnout déle než batohy z nylonu.
 • Polypropylen – používá se jako ochrana vnitřku, pokud by batoh navlhl zvenčí. Dobře izoluje a neabsorbuje vodu.

Většina batohů má materiál označený číslem a písmenem D (denier). Je to ukazatel, jak odolná je tkanina. Čím je číslo vyšší, tím jsou vlákna hustější a tkanina je silnější.

Ale pozor. Musíte brát v potaz i samotný materiál. Například nylon 420D je výrazně silnější než polyester 420D.

Přihrádky a kapsy

Vnější a vnitřní přihrádky a kapsy pomáhají věci udržet uspořádané a oddělené. Dobré jsou kapsy: u krosen nahoře na horní klopě, boční přihrádky pro láhve s vodou, vnitřní kapsa na zip na cennosti, u příručního zavazadla vnitřní kapsa pro notebook.

Výrobci se snaží najít zlatou střední cestu mezi množstvím kapes a hmotností batohu, protože s každou další kapsou a vychytávkou navíc se zvyšuje i hmotnost. Hledejte kompromis.

Zipy

Zipy jsou nejnamáhavější částí a musí něco vydržet. Mrkněte před nákupem, zda jsou zipy na batohu kvalitní.

U batohů na cesty by měly být zipy 2, abyste je mohli spojit dohromady zámkem.

Recenze na nejlepší batohy pro muže, ženy a děti

I přesto, že jsou batohy rozdělené na dámské a pánské, nemusíte to brát jako dogma. Pánové klidně můžou sáhnout po dámské verzi a naopak. Ženy mívají menší trup, proto i batohy pro ženy mívají kratší délku zad. Mohou mít taky užší ramenní popruhy, kratší bederní pás a menší nosnost. Vzhledově ale bývají obě verze totožné.

Například já mám batoh Osprey Farpoint 40, který je popisován jako pánský. Výrobce ale všechny své batohy nabízí ve více velikostech a právě velikost S/M bude vhodná pro většinu žen.

Nejlepší batoh na cesty

Hlavní výhodou batohů na cesty je jejich praktičnost. Spousta dobře přístupných kapes a přední plnění, díky kterému si rychle zabalíte a dobře se orientujete ve vnitřku batohu. Tím se liší od turistických batohů, které mají plnění shora. Navíc často lépe vypadají – jsou jednodušší a elegantnější. Pokud vybíráte batoh na cesty, do letadla jako příruční zavazadlo, volte batoh na cesty. Dnešní batohy na cesty mají navíc skvěle řešení zádový systém a bederní pás (viz níže), takže vám poskytnou pohodlí a komfort jako turistické batohy.

Nejlepší batoh na cesty pro ženy

Osprey Fairview 40

Batoh Osprey Fairview 40 je ideální zavazadlo na cesty. Díky jeho rozměrům a objemu projde limity u leteckých společností pro příruční zavazadla.

Vyrábí se i ve větších objemech 55 l a 70 l. Za ty byste už ale platili poplatek za odbavené zavazadlo (jen u nízkonákladových leteckých společností). Na druhou mají vychytávku v podobě odnímatelného denního batohu.

Batoh na cesty Osprey Fairview se plní z přední části, takže se v něm snadno orientujete. Postroj a bederní pás má uložený v kapse, která se dá zapnout, batoh přehodit přes rameno a máte v tu ránu tašku přes rameno.

Batoh je vyrobený z odolného materiálu 210D Nylon Mini Hex Diamond Ripstop. Nepropustí vodu a vydrží dlouhé roky. Samozřejmostí je i spousta vychytávek jako ochranné pouzdro na notebook, přední síťované kapsy, vnitřek v kontrastní barvě nebo například vnitřní a vnější kompresní pásky.

Nejlepší batoh na cesty pro muže

Osprey Farpoint 40

Pánská verze Osprey Fairview tady nemůže chybět. Osprey Farpoint je už v dnešní době mezi batohy na cesty pojem.

Sama na něj nedám dopustit. Pamatuju se, když ho poprvé viděl Péťa. Byl nadšený, jaké množství vychytávek má a jak dobře vypadá. Až mě to překvapilo, protož on je ten typ, kterého oblečení a doplňky většinou nechávají hodně chladným ?.

Na první pohled se vám může batoh zdát malý. Nenechte se ale ošálit. Vevnitř je překvapivě prostorný a navíc má spoustu kapes včetně polstrované kapsy na notebook a kapsy oddělené síťovinou, kam si svoje věci můžete pěkně roztřídit. Batoh můžete rozepnout jako kufr. Zabaleno tak máte raz dva a taky se snáz orientujete. Stejně jako dámská verze má taky postroj a bederní pás uložený v kapse, která se dá zapnout a batoh použít jako příruční taška.

Batoh vydrží díky vysoce odolnému materiálu dlouhá léta a v objemu 40 l (ve velikosti S/M 38 l) vám ho budou akceptovat jako příruční zavazadlo všechny letecké společnosti.

Nejlepší turistický batoh pro jednodenní turistiku

Dobrý turistický batoh by měl splňovat několik požadavků – dostatek úložného prostoru pro svačinu, vodu a náhradní oblečení (na jeden den postačí kolem 20-35 l – s dětmi volte větší objem), dobře tvarovaná a polstrovaná záda, ramenní popruhy a bederní pás, které pomůžou stabilizovat batoh na místě a zajistí pohodlí při pobíhání v přírodě.

Doporučila bych sáhnout po batohách z nylonu. Jsou sice dražší, ale mají spoustu benefitů – jsou lehké, odolné a dobře schnou, pokud vás chytne deštík.

Nejlepší turistický batoh na jednodenní turistiku pro muže i ženy

Osprey Stratos 34

Jeden z nejoblíbenějších batohů od Osprey. Batoh Osprey Stratos vám skvěle poslouží na jednodenní turistiku, protože se do něj vejde vše potřebné od jídla, pití až po náhradní oblečení.

Batoh je vyrobený z kvalitního a odolného materiálu 10D nylon crosshatch. Má plně nastavitelný zádový panel AirSpeed TM, který přechází do tvarovaného bederního pásu a společně s prodyšnou síťovinou skvěle padne a zároveň větrá.

Batoh Osprey Stratos 34 nepatří mezi nejlehčí na trhu, ale na druhou stranu nabízí spoustou kapes a vychytávek, jako je inovativní uchycení turistických holí, integrovaná pláštěnka nebo příprava na hydrovak.

Pokud hledáte batoh pro každodenní turistiku s mimořádně dobrým větracím panelovým systémem, s batohem Osprey Stratos 34 vedle určitě nešlápnete.

Husky Salmon 30 l

Pokud nechcete investovat do batohu Osprey, mrkněte po levnější variantě Husky Salmon 30 l. I ten vám prokáže velmi dobrou službu. Batoh splňuje všechny požadavky, které od menšího batohu na kratší cesty chceme.

Dobře sedí na zádech a má díky větrací mřížce skvělé odvětrávání zádového systému. Batoh má boční kapsy na vodu a více menších kapes a úchytů například pro turistické hole. Nechybí ani příprava na hydratační vak. Samozřejmostí je i bederní a hrudní pás a pláštěnka.

Batoh je vyrobený z nepromokavého Ripstop polyesteru. Ripstop technologie zajistí, že pokud se vám na batohu vytvoří trhlinka, nerozjede se látka dál. Polyester sice není takový držák jako nylon, ale na druhou stranu to zase umožňuje snížit cenu batohu. Batoh využijete na výlety do přírody i do města.

Nejlepší městský batoh

U městského batohu asi všichni chceme, aby dobře vypadal. Od věci není ani dostatek kapes a samostatná vnitřní přihrádka pro notebook. Městské batohy nemívají hrudní popruh ani bederní pás. Přesto zajistí pohodlí, pokud sáhnete po modelech s polstrovanými a dostatečně širokými ramennímu popruhy a dobře řešením zádovým systémem.

Nejlepší městský batoh pro muže i ženy

Fjällräven Kanken 17″

Fjällräven Kanken 17″ od švédské značky Fjällräven je už pojem mezi městskými batohy a batohy na krátké výlety. Typ Kanken 17″ má polstrovanou kapsu pro notebook do velikosti až 17 palců.

Batoh je vyrobený z vysoce odolného materiálu Vinylon-F, který ochrání vnitřek před vodou. Pohodlí je zajištěno díky polstrovaným ramenním popruhům a zádům.

U batohu Fjällräven Kanken si můžete vybrat v několika objemech i v celé plejádě barevných provedení.

Husky Marel 27 l

Husky Marel 27 l je ideální batoh pro všechny, kteří hledají dobrý městský batoh v nižší cenové relaci pro každodenní použití. A v pohodě si ho můžete vzít i do přírody.

Je vyroben z kvalitního a nepromokavého materiálu Ripstop nylon 420D. Batoh je lehkoučký, má boční elastickou kapsy na vodu, polstrovanou kapsu na notebook a několik menších kapes na cennosti a drobnosti na zip.

Výhodou je taky jeho dobré odvětrávání díky zádovému systému AMS a ergonomicky tvarované ramenní popruhy, které sedí jako ulité.

Nejlepší levný batoh do města

Travelite Basics Roll-up

Elegantní a jednoduchý batoh od německé značky Travelite Basics Roll-up je skvělým parťákem pro všechny, co hledají batoh do města, který pojme vše potřebné.

Batoh má dostatek kapes (boční kapsy na vodu, 2 přední kapsy na zip, přihrádku na notebook a další) a hlavní rolovací část s přezkou.

Skvěle sedí díky polstrovaným ramenním popruhům, nastavitelnému hrudnímu popruhu a prodyšnému zádovému panelu.

Nejlepší turistické batohy na vícedenní túry

Turistický batoh by měl být v první řadě pohodlný. Musí sedět na zádech jako ulita a být schopný vnitřní váhu rozložit takovým způsobem, že jí téměř neucítíte. Tyto batohy mají nastavitelná záda, popruhy i bederní pás, díky kterým si vše přizpůsobíte svému tvaru těla. Turistické batohy jsou dlouhé a úzké. Právě tenhle tvar zajistí, že drží stabilně na zádech.

Další výhodou bývá spousta vychytávek na delší turistiku nebo kempování – vnitřní přihrádka pro stan, odnímatelní víko, kompresní popruhy, odolný materiál, úchyty pro připevnění turistických holí atd.

Nejlepší turistický batoh pro vícedenní túry pro ženy

Osprey Aura AG 50

Batoh Osprey Aura AG patří mezi absolutní špičky, co se týče vícedenní turistiky. Díky svému inovativnímu provedení si vysloužil i několik prestižních ocenění.

Zádový systém AntiGravityTM tvoří napnutá síťka, která je prodloužená až do bederního pásu. Tím je zajištěno perfektní odvětrávání.

Polstrovaný bederní pás a ramenní popruhy si můžete přizpůsobit své postavě, zátěž se rovnoměrně rozloží a vy batoh téměř necítíte, protože na zádech sedí stabilně a nehne se. Hole máte neustále při ruce, aniž byste si museli sundat batoh. Osprey Aura AG je vyrobený z vysoce kvalitního 100D × 630D Nylon Dobby. Síťovina je z inovativního materiálu, který je ještě odolnější. Batoh má i další vychytávky, jako je integrovaná a odnímatelná pláštěnka, příprava na hydrovak, kapsa na spacák a spousta dalších kapes a přihrádek. Kromě objemu 55 l se vyrábí Osprey Aura AG i ve větším objemu 65 l.

Nejlepší turistický batoh pro vícedenní túry pro muže

Osprey Atmos AG 50

Pokud je nejlepším batohem na vícedenní turistiku pro ženy Osprey Aura AG, musí být nejlepším batohem pro vícedenní turistiku pro muže Osprey Atmos AG. Je to vlastně stejná verze batohu jako Osprey Aura AG, jen v pánském provedení.

Batoh Osprey Atmos AG je lehký batoh s jedinečným zadním systémem AntiGravity TM, který zahrnuje i plně ventilovaný bederní pás na světe.

Díky nastavitelné délce zad, bedernímu pásu a postroji ExoForm TM Biostretch TM batoh téměř neucítíte, tak se váha dobře rozloží po celém těle.

Plusem je i snadný přístup k vybavení – 2 přední kapsy na zip, spodní část s přepážkou pro spacák, odnímatelné víko se 2 kapsami, síťované boční kapsy. Nechybí integrovaná a odnímatelná pláštěnka, příprava na hydrovak, kompresní pásky a další vychytávky.

Nejlepší batoh pro děti

Boll Bunny

Čím veselejší, tím lepší. Přesně takové batohy děti milují. Aspoň u nás doma to tak je. A u batohů Boll si děti vyberou hned z několik barev, motivů i velikostí.

Batohy mají polstrovaná záda a ramenné popruhy, aby byl náklad malým dobrodruhům pohodlný a netížil je při skákání přes louže. Nechybí ani bezpečnostní prvky, boční kapsy na vodu a plyšová hračka jako dárek.

Jak vybrat nejlepší batoh pro vás?

Možná vám jde z toho množství batohů hlava kolem. Je jich tolik, že ani nevíte, který si vybrat.

K tomu mám jeden tip. Zodpovězte si na několik jednoduchých otázek, které vám výběr batohu dost zúží:

 • Kam plánujete batoh využívat? Na chození po vrcholcích hor? Do letadla jako příruční zavazadlo? Nebo plánujete s batohem vyrazit kempovat? Popř. chcete batoh, který využijete na víc aktivit?
 • Na kratší turistiku vám postačí batoh s předním plněním do 35 l. Na větší cesty a kempování zase budete pokukovat po větší krosně, kam se vám vejde veškerá výbava.
nejlepší batohy / nejlepší batoh na cesty
 • Jak velký batoh potřebujete? Chcete využívat batoh na cesty letadlem a neplatit za odbavené zavazadlo navíc? Pak budete vybírat batoh do max. 45 l. Jste spíš minimalisti nebo s sebou potřebujete víc věcí? Cestujete s malými dětmi, u nichž potřebujete vzít víc náhradního oblečení?
 • Jak moc je pro vás důležitá kvalita batohu? Plánujete používat batoh často na dlouhé trasy, kde využijete promakaný zádový systém, bederní pás a ramenní popruhy? Potíte se víc a potřebujete batoh, který dokáže dobře cirkulovat vzduch?

Shrnutí průvodce a recenze na nejlepší batohy

Dobrý batoh nebude levný. Je to investice, která vás poslouží na řadu let. Pokud jste na cestách, dokáže vytrhnutý zip nebo jiný defekt zkomplikovat cestu. Narychlo se snažíte aspoň na oko poškození spíchnout sichrhajskou (ano, mluvím z vlastní zkušenosti ?). To se vám u kvalitního batohu nestane.

Při výběru jakéhokoliv batohu si musíte předem ujasnit, kam a jak často budete batoh využívat.

Od toho se odvíjí vše.

Do města se budete poohlížet po jiném batohu než do deštivých hor. Do města je ideální stylový batoh Fjällräven Kanken 17″ nebo jeho levnější varianta Travelite Basics Roll-up. Na jednodenní turistiku mrkněte po Osprey Stratos 34.

Na vícedenních trekách vás nenechá ve štychu dámský batoh Osprey Aura AG 50 a pánský batoh Osprey Atmos AG 50.

Rádi byste využili batoh místo příručního zavazadla na cesty letadlem nebo jinou veřejnou dopravou? Úplně vás chápu, máme to stejně. V tomhle případě dám ruku do ohně za Osprey Fairview 40 pro ženy nebo Osprey Farpoint 40 pro muže.

A co na záda malým dobrodruhům? Určitě se jím budou líbit veselé vzory batohů Boll Bunny.

Doufám, že vám tento průvodce pomohl najít váš batohů snů. Parťáka za vaším dobrodružstvím. Nebo jste alespoň získali pár tipů, jak správný batoh vybrat.

Šťastnou cestu!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *