42 tipů na netradiční výlety, které musíte vidět + MAPA

netradiční výlety

Chcete vidět na vlastní oči kousek Sahary, jít po stopách seriálu Rapl nebo nasát atmosféru jihočeského Stonehenge? Mrkněte na tipy na netradiční výlety, které vás přesně na taková místa vezmou ??.

Milujeme vyhlídky, rozhledny, procházky v přírodě, prohlídky hradů a zámků…ale občas to chce něco jiného. A přesně to něco si dnes ukážeme včetně interaktivní mapy ke stažení.

42 tipů na netradiční výlety

Dolní Vítkovice

Bývalý průmyslový komplex Vítkovických železáren patří k nejvýznamnějším technickým památkám v Evropě a je také národní kulturní památkou.

V komplexu se dozvíte, jak například probíhá výroba železa, pro děti je tu k dispozici Dětský Svět a spousta dalších aktivit, které z místa činí jedinečný multikulturní areál na světě pro celou rodinu.

co navštívit v Moravskoslezském kraji

Areál čs. opevnění Darkovičky u Hlučína

Areál čs. opevnění Darkovičky je významná vojensko-technická památka s historickou expozicí. Pevnostní areál tvoří pěchotní sruby MO-S18 Obora a MO-S19 Alej, pěchotní tvrzený srub MO-S20 Orel a vložený lehký objekt vzor 37A.

co navštívit v Moravskoslezském kraji
Zdroj: Pudelek

Archeopark Chotěbuz-Podobora

Archeopark Chotěbuz-Podobora je interaktivní ukázkou života a zvyků obyvatel v raném středověku. Místo je ideální na výlet pro celou rodinu.

co navštívit v Moravskoslezském kraji
Zdroj: Archeopark Chotěbuz-Podobora

Pěčnovské kamenné spirály

Pěčnovské kamenné spirály u Prachatic vznikly teprve v roce 2017 skupinou mezinárodních výtvarníků. Představují je 2 spirály menhirů, které mají sloužit k utváření bližšího vztahu člověka a krajiny. Jsou volně přístupné a najdete je přímo u silnice č. 145 nedaleko obce Pěčnov.

netradiční výlety
Zdroj: zakrasnejsivimperk.cz

Písečný přesyp u Vlkova

Písečný přesyp u Vlkova je přírodní rezervací nedaleko Veselí nad Lužnicí. Leží hned vedle Veselských pískoven, kde se dá v létě vykoupat.

Místo si můžete představit jako vátý písek s dunami, kde se vyskytují vzácné teplomilné rostliny. Písčité vrcholky dosahují výšky 4-6 metrů a jsou dobře viditelné už z dálky. Kousek Sahary, který určitě v ČR mezi netradiční výlety patří.

netradiční výlety
Zdroj: Chmee2

Právě kvůli tomu, že se jedná o přírodní rezervaci, je vstup na území mimo značené trasy zakázán. Písečné duny si můžete prohlédnout z naučné stezky Veselské pískovny.

Máte to do jižních Čech daleko? Další písečný přesyp najdete u Píst nedaleko Nymburka.

netradiční výlety
Zdroj: obec Písty

Jihočeské Stonehenge

Jen kousek od Holašovic (které taky stojí za návštěvu kvůli barokním domečkům) najdete Holašovické Stonehenge, které je replikou originálu v Anglii.

nejkrásnější místa jižních Čech
Zdroj: jiznicechy.cz

Ranč s bizony v Rožnově

Nedaleko Českého Rudolce najdete ranč s bizony. Kromě samotných bizonů se tu můžete i najíst a dát si bizoní steak.

netradiční výlety
Zdroj: bisonranch.cz

Bizony si můžete prohlédnou i na bizoní farmě ve Veclově.

Ještě více tipů na místa, která stojí za to navštívit v České Kanadě:

Krýzovy jesličky

Krýzovy jesličky jsou se svou rozlohou 60 m2 největším lidovým mechanickým betlémem na světě a jsou dokonce zapsané v Guinessově knize rekordů. Najdete je Muzeu Jindřichohradecka.

netradiční výlety
Zdroj: Richenza

Hornický skanzen Solvayovy lomy

V prostotu zrušeného lomu Paraple v Českém krasu si můžete prohlédnout hornický skanzen Solvayovy lomy. Dozvíte se, jak probíhala těžba a doprava vápence.

co navštívit ve středních Čechách a v okolí Prahy
Zdroj: solvayovylomy.cz

Aktuální informace o vstupném a otevírací době najdete na oficiálních stránkách.

Žampašský most

Žampašský most neboli Žampach je druhým největším železničním kamenným mostem ve střední Evropě. Najdete ho nedaleko Kamenného přívozu.

nejkrásnější místa ve středních Čechách
Zdroj: ŠJů

Nejlepší výhled na něj se vám naskytne z vyhlídky na Žampašský most, která leží na Posázavské stezce.

Posázavská stezka je trasa o délce 11 km z Petrova do Kamenného přívozu, která vede kaňonovitým údolím řeky Sázavy pod vrchem Mědník.

Větrný mlýn a propadání Rudice

Obec Rudice je známá pro svou těžbu a zpracování železné rudy. Na okraji obce najdete zděný válcový větrný mlýn holandského typu, kde se v současnosti nalézají expozice tradičního umění, archeologie, mineralogie, železářství nebo výzkumu jeskyní Rudického propadání.

co navštívit na jižní Moravě
Zdroj: clonewayx

Muzeum je otevřené o víkendech v časech 9-12 a 14-17. Plné vstupné je 50 Kč a děti do 15 let a senioři 20 Kč (do 6 let zdarma).

Rudické propadání je oblast pod obcí, která se nachází pod vysokou skalní stěnou a je největším a nejhlubším propadáním v ČR.

Voda Jedovnického potoka tu spadá Ponorovou chodbou do hloubky 86 m přes 10 vysokých stupňů a tvoří ojedinělé vodopády. S Býčí skálou tvoří druhý nejdelší jeskyní systém v ČR (12 km).

co navštívit na jižní Moravě
Skalní masiv Kolíbky nad Rudickým propadáním (zdroj: Lasy)

Rudické propadání je možné navštívit pouze v rámci speleokurzů v doprovodu zkušených instruktorů. Cena kurzu je 1500 Kč a v jeskyním komplexu strávíte 5 hodin. Podmínkou je dobrá fyzická kondice. Více informací naleznete zde >>>.

Levandule z Moravy

Mezi netradiční výlety patří i levandulová farma u obce Starovičky, kde pěstují levanduli bez chemického ošetření. Farma je dokonce vítězem soutěže Mladý farmář roku 2020.

co navštívit na jižní Moravě
Zdroj: Levandule z Moravy

Aktuální informace o otevírací době a vstupném najdete na oficiálních stránkách.

Písečný svět v Lednici

Obec Lednice je známá především kvůli svému nádhernému zámku v Lednicko-valtickém areálu. Za vidění stojí i písečné sochy u nádraží, které vytvořil umělec Michal Olšiak.

Vodní mlýn Slup

Původně gotický mlýn u Mlýnské strouhy je unikátním objektem svého druhu na území ČR. Mlýn svým vzhledem připomíná zámeckou stavbu. Při návštěvě si můžete prohlédnout výstavu mlynářské techniky od pravěku do současnosti.

nejkrásnější místa jižní Moravy
Zdroj: Technické muzeum Brno

Miniatura mlýna je dokonce k vidění v parku Boheminium v Mariánských Lázních.

Aktuální informace o otevírací době a vstupném najdete na oficiálních stránkách.

Vinné sklepy Petrov – Plže

Vinné sklepy v obci Petrov jsou považovány za nejkrásnější soubor vinných sklepů u nás. Tvoří je 63 objektů, kdy nejstarší vznikly již v 16. století.

netradiční výlety
Zdroj: Manka

Mohelenská hadcová step

U Mohelenské přehrady najdete jednu z nejzajímavějších národních přírodních rezervací a nejznámějších stepí u nás – Mohelenskou hadcovou step.

Díky mimořádnému prostředí tady dochází k “nanismu”, což je pozoruhodný jev vzniku trpasličích forem až u 300 druhů rostlin. Spatříte tu tak 8 cm vysokou diviznu, která běžně dosahuje výšky 1 m nebo patnáctkrát zmenšenou pampelišku.

Místo je volně přístupné po dvou naučných stezkách

netradiční výlety
Zdroj: Palickap

Včelařský skanzen v Humpolci

V Humpolci se můžete pokochat jedinečným včelařským skanzenem s krásně vymalovanými včelařskými úly z celého světa

netradiční výlety
Včelařský skanzen (zdroj: vcelari-hompolec.cz)

Národní památník odposlechu

U Lipnice nad Sázavou v zatopených žulových lomech najdete Národní památník odposlechu. Ten tvoří čtyři reliéfy – Bretschneiderovo ucho, Ústa pravdy, Zlaté oči a Hlava XXII. Dostanete se sem pěšky přímo z Lipnice.

co navštívit na Vysočině
co navštívit na Vysočině
co navštívit na Vysočině

Zvědavá ulička

Nedaleko zámku Jilemnice stojí krkonošské roubenky, které tvoří Zvědavou uličku. Jejich zvláštností je, že byly postaveny tak, aby každý viděl ze svého okna na dění na ulici.

netradiční výlety
Zdroj: Jiří Erben

Národní hřebčín Kladruby nad Labem

Hřebčín v Kladrubech nad Labem vznikl již v 16. století a je tak jedním z nejstarších na světě. Specializuje se na chov běloušů. Můžete navštívit stáje, zdejší zámek, kočárovnu nebo si zkusit jízdu v sedle.

Zdroj: Lubomír Havrda

Aktuální informace o otevírací době a vstupném najdete na oficiálních stránkách >>>.

Druhá část hřebčína je umístěna ve Slatiňanech na Chrudimsku, kde se můžete pokochat vraníky starokladrubských koní. Natáčel se tady seriál Dobrá voda.

Zdroj: Petr Kadlec

Muzeum řemesel v Letohradě

Muzeum řemesel v Letohradě je největším u nás. Jeho součástí je více než 50 expozic řemesel a živností z let 1840-1930. Zvláštností je 100 let stará třída.

Zdroj: pardubice.rozhlas.cz

Papírna ve Velkých Losinách

Papírna ve Velkých Losinách patří k nejhodnotnějším památkám svého druhu ve střední Evropě. Dokonale vám přiblíží ruční proces výroby papíru, který se využívá k těm nejslavnostnějším účelům – putuje například k prezidentovi nebo na diplomy pro Univerzitu Karlovu nebo Oxford. Navíc si můžete zkusit papír sami vyrobit.

Přečerpávací elektrárna Dlouhé Stráně

Přečerpávací elektrárna Dlouhé Stráně je unikátní komplex přečerpávací vodní elektrárny uprostřed Jeseníků, která se skládá ze 3 částí (na obrázku je její horní nádrž v nadmořské výšce 1348 m).

Dlouhé Stráně patří mezi 7 největších divů České republiky.

co navštívit v Olomouckém kraji
Zdroj: Dlouhé Stráně

Aktuální informace o vstupném a otevírací době najdete na oficiálních stránkách >>>.

Zlatokopecký skanzen

Zlatokopecký skanzen představuje středověký hornický skanzen, kde si v místě s názvem Údolí ztracených štol prohlédnete dřívější zlatorudné mlýny a připomenete si dobu dobývání zlata ve zdejších Zlatých horách.

co navštívit v Olomouckém kraji
Zdroj: Sylva Kristianová

Aktuální informace o vstupném a otevírací době najdete na oficiálních stránkách >>>.

Balneopark Vincenze Priessnitze

Lázně Jeseník možná znáte pro zdejší Priessnitzovy léčebné lázně s nádherným výhledem na Jeseníky.

Za návštěvu stojí taky zdejší Balneopark Vincenze Priessnitze. Je to ojedinělé dílo, speciální vodní zahrada, kde se můžete brodit potůčky, vyzkoušet Priessnitzovy lavičky nebo střiky či přírodní sprchy se studenou pramenitou vodou.

co navštívit v Olomouckém kraji
Priessnitzovy léčebné lázně / Zdroj: Pudelek

Hornická krajina Krušných hor ze seznamu UNESCO

Hornická krajina na vrchu Mědník

Vrch Mědník (910 m) leží kousek nad obcí Měděnec. Najdete tady 2 bývalé štoly – štola Země zaslíbená a štola Marie Pomocné.

tipy na výlety Krušné hory
Zdroj: Schroeder

V současnosti je otevřená pouze štola Marie Pomocné – od května do října v čase 11:00 – 17:00. Prohlídka trvá hodinu. Plné vstupné vyjde na 80 Kč a snížené pro děti a seniory na 60 Kč.

Naučná stezka Po stopách horníků a hornická oblast Krupka

Naučná stezka Po stopách horníků vás provede okolím obce Krupka a Komáří hůrkou. Skládá se z kratšího a delšího okruhu. Kratší je značený zelenými symboly kladívek a má délku 4,5 km. Delší poznáte podle červených symbolů kladívek a je dlouhý 10,5 km (vede přes Komáří hůrku).

Terén je lesnatý se značným převýšením. Po cestě vás čeká 13 tabulí, kde se seznámíte s dějinami dolování, místní faunou a flórou a geologickými poměry.

Hornická krajina Abertamy – Boží Dar – Horní Blatná

V této oblasti navštivte určitě důl Mauritius u Hřebečné, který je největším cínovým dolem za české Krušné hory.

Prohlídka trvá 1 hodinu a dospělého vyjde na 150 Kč, děti 10-15 let a seniory nad 60 let na 100 Kč a mladší děti nad 6 let 80 Kč. Návštěvu je potřeba předem zarezervovat.

Zajímavým místem je taky přírodní památka Vlčí jámy, která se skládá z propadlin dolů vzniklých hornickou činností cínových rud. Leží přímo pod Blatenským vrchem v nadmořské výšce 990 až 1020 m.

nejlepší výlety v ČR / nejkrásnější místa západních Čech

Skládají se z Vlčí jámy (viz obrázek) a Ledové jámy. Propadlina Vlčí jáma má míry 120-14-25 m. Za to Ledová jáma je uzoučká a vstup sem vede po schodech na vlastní nebezpečí.

Jen kousek odtud vede 13 km dlouhé nejvýznamnější báňské vodohospodářské dílo u nás – Blatenský vodní příkop.

Hornická krajina Jáchymov

Město Jáchymov je jednou z nejvýznamnějších oblastí pro vývoj hornictví a hutnictví na světě. Historii si můžete přiblížit při prohlídce štoly a Muzea hornictví.

Rudá věž smrti

Rudá věž smrti dříve sloužila k drcení a třídění uranové rudy z dolů v Jáchymově. Její část pak v padesátých letech sloužila jako pracovní tábor pro politické vězně.

Informace o aktuálních prohlídkách >>>

netradiční výlety
Zdroj: Michal Louč

Kamenné varhany

Na západě Čech najdete hned několik míst, kde došlo k vytvoření kamenných varhan smršťováním lávy během jejího chladnutí.

Čedičový lom Hřebečná

Čedičový lom Hřebečná si prohlédnete v přírodní rezervace Rýžovna cca na půli cesty mezi Božím Darem a Horní Blatnou.

Lom Hřebečná patří ke Geoparku Egeria, který je součástí Česko-bavorského geoparku.

Rotavské varhany

Rotavské varhany jsou přírodní památkou, která svým tvarem připomíná varhanní píšťaly. Jsou dokonalou ukázkou sloupcovitého rozkladu čediče.

tipy na výlety krušné hory

Čedičové varhany u Hlinek

Čedičové varhany u Hlinek jsou dvakrát tak větší než ty Rotavské, ale nevede k nim udržovaná ani značená trasa. Na druhou stranu je budete mít jen pro sebe.

netradiční výlety

Panská skála u Kamenického Šenova

Nejznámější kamenné varhany Panská skála u Kamenického Šenova na severu Čech tady nemůžou chybět.

netradiční výlety

Po stopách seriálu Rapl

Na západě Čech ještě zůstaneme. Natáčel se tady totiž český seriál Rapl.

Jaká místa si tvůrci seriálu vybrali? Policejní stanici umístili místo radnice a informačního centra v Jáchymově. Chalupa hlavního představitele Kuneše leží v osadě Rýžovna (bývalé Sejfy) mezi Božím Darem a Horní Blatnou. Objevila se tu taky kasárna mezi Rýžovnou a Hřebečnou nebo bývalý cínový důl Sauersack (důl Rolava).

netradiční výlety
Rýžovna – bývalé Sejfy
netradiční výlety
Důl Sauersack / zdroj: sandwort

Netradiční výlety – mapa

Hodit se může interaktivní mapa, díky které si netradiční výlety snadněji naplánujete.


Jaké jsou vaše tipy na netradiční výlety? Dejte mi vědět do komentáře :).

Jak se vybavit na cesty a turistiku a jak získat slevu na ubytování? Mrkněte na naše tipy a triky :).

Další inspirace:

Máte dotaz? Jsem jedno ucho v komentáři nebo na mejlu :).

4 názory na “42 tipů na netradiční výlety, které musíte vidět + MAPA”

  1. Irena Šilhanová

    Zkuste také krajinu Českého Středohoří a mezi Hazmburkem a Perucí. Budete překvapeni kolik je tam zajímavých památek a nenápadné krásy. A k tomu doporučuji: Jiří Svoboda: Tajemství Českého Středohoří, Imagine média, 2015

  2. Hezký výlet je také do Neumětel,kde je pochován věrný kůň Horymírův Šemík ! Je to prý jen pověst,ale lidé tomu věří a proč ne ! A hned vedle je hřbitov a před hřbitovem je stará kaple ze sedmnáctého století. Vesnička je to malebná,čistá,upravená,není to daleko od Prahy,ani od Berouna.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *