24 tipů, co navštívit v Jeseníkách (výlety a turistické trasy)

Jeseníky

Čeká vás dovolená v Jeseníkách nebo jen hledáte tip na výlet, zajímavosti a nejkrásnější místa, která vás budou bavit? Ať už plánujete navštívit Jeseníky sami, v páru nebo s dětmi, bude se vám hodit našich 24 tipů na výlety a turistické trasy, co navštívit v Jeseníkách.

CHKO Jeseníky

CHKO Jeseníky patří k těm největším chráněným oblastem v Česku. Rozprostírá se na území dvou krajů – Moravskoslezského a Olomouckého a zabírá téměř celou plochu pohoří Hrubý Jeseník.

Důvodů ochrany je hned několik. Jeseníky patří spolu s Krkonošemi a Králickým Sněžníkem k pohořím, jejichž výška dosahuje nad horní hranici lesa. Zároveň se jedná o nejlesnatější chráněnou oblast, která ukrývá hojná rašeliniště a prameny.

Jeseníky jsou hory, které mají jedny z nejkrásnějších turistických tras v Česku. Na své si přijdou rodiny s dětmi, které vyhledávají nenáročné turistické trasy, ale taky ti, kteří mají radši náročnější celodenní túry.

Trasy vás zavedou na vrcholy s panoramatickými výhledy, skalní vyhlídky, k vodopádům ukrytým v lesích nebo skrz soutěsky, kde budete zdolávat převýšení po žebřících a občas i za pomocí lana.

☞ Prozkoumejte výhodné pobytové balíčky v Jeseníkách.

co navštívit v Jeseníkách / výlety a turistické trasy Jeseníky

Turistika v Jeseníkách

Jeseníky jsou chráněnou oblastí, kde je potřeba dodržovat několik pravidel (jako jinde v přírodě). Na většině území Jeseníků se můžete pohybovat i mimo značené trasy.

To neplatí o národních přírodních rezervacích (Praděd, Šerák-Keprník, Rejvíz a další), kde se musíte striktně držet značení a ze značených stezek nesestupovat (i kdyby tam už byla vyšlapaná cesta od jiných návštěvníků, kteří nedodržují pravidla). O NPR vás upozorní taky cedule s informací, že je vstup zakázán.

Dodržujte základní pravidla chování v přírodě: Neodhazujte odpadky (včetně papírových kapesníčků), buďte ohleduplní ke zvířatům a ostatní návštěvníkům a zanechte přírodu ve stejném stavu, jako než jste přišli.

Jeseníky mapa

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu pro CHKO Jeseníky. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci o Jeseníkách. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

Nejlepší tipy na výlety a turistické trasy v Jeseníkách

V tomto článku přinášíme naše tipy na turistické trasy, výlety a zajímavá místa, kam v Jeseníkách vyrazit do přírody. Součástí tipů na výlet je taky přibližná náročnost.

Ta se samozřejmě může ve finále lišit. Pokud nasadíte už ze začátku tempo z nuly na sto, v cíli budete o dost rychleji, než když vyrážíte celá rodina s malými dětmi, které sbírají každý kamínek a ptají se doslova na vše, co vidí i nevidí :).

Náročnost trasa je měřena v jednom směru.

Přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně

Dlouhé stráně představují unikátní komplex přečerpávací vodní elektrárny společnosti ČEZ uprostřed Jeseníků, který se skládá ze 3 částí. Jedná se o nejvýkonnější vodní elektrárnu v Česku.

Pro návštěvníky je nejzajímavější horní nádrž o rozměrech 700 x 300 m na vrcholu Dlouhé stráně v nadmořské výšce 1348 m. Dlouhé stráně patří mezi 7 největších divů České republiky.

Kolem nádrže vede 2,5 km okruh, kde si můžete klidně zabruslit nebo sjet dolů koloběžkami.

Jeseníky Dlouhé stráně / Jeseníky výlety

Jak se dostat na Dlouhé stráně?

Trasa na Dlouhé stráně začíná na bezplatném parkovišti v Koutech nad Desnou u skiareálu, odkud vyjedete nahoru sedačkovou lanovkou na Medvědí horu. Tady pak vyrazíte po červené hřebenové trase. Lanovka vám ušetřila to největší stoupání a odtud je už cesta relativně pohodová (dá se i na kole nebo odtud jezdí kyvadlový minibus).

Pokud se rozhodnete jít celou trasu po svých, červená značka začíná u skiareálu v Koutech a kolem lanovky a Medvědí hory vás zavede až na vrchol Dlouhé stráně.

Po cestě si můžete udělat krátkou odbočku na vrchol Mravenečník. Nevede sem značená trasa, ale cesta je vyšlapaná a intuitivně uvidíte, že vede na vrchol. Mravenečník je startovacím místem pro paraglidisty, takže jsou odtud parádní výhledy na okolní vrcholy.

Ubytování Jeseníky 😴

ubytování jeseníky
Horský hotel Vidly

Útulný hotel se samoobslužným systémem

ubytování jeseníky
Penzion U Rodinky

Skvělé ubytování pro rodiny s dětmi

Borové vodopády

Vodopád Borového potoka je 8 m vysoký a tvoří další menší kaskády na Borovém potoce, který pramení na úpatí vrcholu Dlouhé stráně. Asi po kilometru se vlévá do Desné.

Jeseníky výlety
Šumperk.cz

K Borovému vodopádu se dostanete po modré turistické značce z Koutů nad Desnou. Na rozcestníku pod Medvědí horou odbočíte po modré doprava směrem k vodopádům. Téměř celá trasa vede po pohodlné asfaltové cestě až k odbočce k samotným vodopádům, kde vstupujete na lesní cestu.

Poté se můžete vrátit zpět k rozcestníku a pokračovat dál po asfaltce k dolní přehradě elektrárny Dlouhé stráně.

 • Náročnost k Borovému vodopádu: 1,5 hod; 4,6 km; převýšení ↑ 273 m ↓ 33 m
 • Mapa trasy: trasa na Borové vodopády
 • Občerstvení: Kouty nad Desnou, pak svačinu s sebou
Pobyty v Jeseníkách za akční ceny 😴

Hledáte nejlepší ubytování v Jeseníkách? Podívejte se na nabídku pobytů za akční ceny. Ubytování s wellness, v přírodě, s polopenzí…nabídka je široká a navíc za skvělé ceny.

Poniklý vodopád

Poniklý vodopád je 3 metry vysoký vodopád, který tvoří krásné kaskády na Poniklém potoce. Kousek nad Poniklým vodopádem stojí 37 m vysoký chráněný smrk ztepilý s obvodem kmene téměř 4 m.

Jeseníky Poniklý vodopád / Jeseníky výlety a turistické trasy

K vodopádu na Poniklém potoce se dostanete po asfaltové cestě přímo z Koutů nad Desnou (vodopád bude po levé straně). Trasa je až k rozcestníku Poniklý potok značená žlutě a pak se stáčí doleva po cyklostezce 6155 (červeně značené). Trasa vede lesem a je ideální i pro kočárky.

 • Náročnost: 1,5 hod; 4,3 km; převýšení ↑ 257 m
 • Mapa trasy: trasa k Poniklému vodopádu
 • Občerstvení: Kouty nad Desnou, pak svačinu s sebou

Vrchol Šerák

Vrchol Šerák je oblíbeným turistickým cílem, který leží na historické hranici Moravy a Slezska. Samotný vrchol je nepřístupný a až polovinu roku je vrchol pod sněhovou pokrývkou.

Šerák leží v NPR Šerák-Keprník, kde byste se měli pohybovat výhradně po vyznačených trasách. Bohužel někteří turisté to nedodržují a stoupají přímo na vrchol po neznačené cestě.

NPR Šerák-Keprník tvoří dlouhý horský hřbet se skalisky, specifickou faunou a flórou a součástí je taky Lichtenštejnský prales.

Jeseníky vrchol Šerák / kam v Jesenikách

Kromě krásného výhledu je cílovým bodem na Šeráku chata Jiřího, za kterou je socha Kamzíka a kousek dál u rozcestníku zvonička.

Vrchol je zároveň vstupním bodem na hřebenovku Hrubými Jeseníky, která vás provede přes řadu jesenických vrcholů včetně Pradědu. Hřebenovku zvládne každý středně zdatný turista za dva dny.

Jak se dostat na Šerák?

Nejjednodušší možností, jak se dostat na Šerák, je vyjet lanovkou z Ramzové. Ta má mezistanici v Černavě. Lanovkou se dostanete těsně pod vrchol, odkud jdete po levé straně vrcholu (po žluté). Za pár minut uvidíte sochu kamzíka a hned za ní turistickou chatu Jiří.

U dolní stanice lanovky zároveň začíná oblíbená pěší trasa na vrchol (je tu placené i neplacené parkoviště). Ta je zároveň vstupní trasou na hřebenovku. Sledujete červeně značenou cestu až k rozcestí Šerák, kde odbočíte po modré směrem k turistické chatě. Nebo můžete začít v Ostružné, kde se po chvíli napojíte na pěší trasu z Ramzové.

 • Náročnost: 2,5 hod; 5,4 km; převýšení ↑ 573 m
 • Mapa trasy: trasa Ramzová-Šerák
 • Lanovka Ramzová-Šerák
 • Informace: Šerák leží v národní přírodní rezervaci a je potřeba se držet vyznačených tras.
 • Občerstvení: chata Jiří na Šeráku

Pěkná trasa vede taky z Lipové po modré přes Obří skály (3 h) nebo pak z Červenohorského sedla po hřebenové trase přes Keprník (3,15 h).

Obří skály

Obří skály jsou rozlehlý skalní útvar nedaleko vrcholu Šerák. Do větrné smršti v 70. letech minulého století byly skryté v lesích. Teď je odtud krásný výhled až do Rychlebských hor.

Dá se sem sestoupat lesem po modré od Šeráku (sestup 15 minut). Druhou možností je výstup z Lipové (opět po modré; cca 2 hod). Nejbližší občerstvení je chata Jiří na Šeráku.

Jeseníky co navštívit / Jeseníky turistiské trasy

Naučná stezka Bílá Opava

Naučná stezka Bílá Opava je jednou z náročnějších naučných stezek v Jeseníkách. Pokud přemýšlíte, jaká nejkrásnější místa v Jeseníkách navštívit, Bílá Opava nemůže chybět.

NS Bílá Opava vede kolem říčky Bílá Opava, která pramení na úpatí Pradědu a je známý svými vodopády a kaskádami. Jeden z vodopádů dosahuje výšky až 8 metrů.

NS Bílá Opava Jeseníky / Jeseníky výlety a turistické trasy

Naučná stezka Bílá Opava začíná v Karlově Studánce a kopíruje modrou i žlutou turistickou značku. Stezka končí u turistické chaty Barborka. Má 5 km a zabere v jednom směru asi 2 hodinky. Od chaty Barborka pak můžete pokračovat na Praděd (cca 45 min).

Vrchol Praděd

Praděd (1491 m) bude na seznamu Kam v Jeseníkách u většiny lidí. Aby ne, když se jedná o nejvyšší horu celých Jeseníků a Moravy a Slezska. Zároveň je 5. nejvyšším vrcholem v Česku.

Na samotném vrcholu stojí televizní vysílač s rozhlednou. Horní plošina vysílače je nejvyšším bodem v ČR.

A kde se vzal název Praděd? Od legendárního ochránce Jeseníků.

Praděd Jeseníky výlety

Praděd je známý svým drsným podnebím. Pokud koukáte na Panorama na ČT, asi jste si taky všimli, že sníh se tady drží zuby nehty o hodně déle než na jiných vrcholech u nás. Průměrná teplota je na Pradědu jen 1 °C.

Jak se dostat na Praděd?

Praděd je dobře dostupný, takže pokud hledáte komornější výhledy, Praděd nebude nejlepší volbou. Nejkratší a nenáročná trasa na vrchol vede od horského hotelu Ovčárna u Petrových kamenů a je dobře sjízdná i s kočárkem.

Sem se dá dojet autobusem z Karlovy Studánky nebo vjet za poplatek vlastním autem. Poplatek za vjezd do národní přírodní rezervace je 450 Kč na celý den a vjezd je možný každou hodinu v časech 7:00-19:00.

 • Náročnost: 1,15 hod; 3,8 km; převýšení ↑ 200 m
 • Mapa trasy: trasa na Praděd
 • Aktuální informace ke vjezdu autobusy a auty na Ovčárnu
 • Informace: Praděd leží v národní přírodní rezervaci a je potřeba se držet vyznačených tras.
 • Občerstvení: několik horských chat na cestě od Ovčárny až na Praděd

Oblíbené jsou taky trasy z Karlovy Studánky po NS Bílá Opava (3 h) nebo po hřebenové trase z Červenohorského sedla (3,5 h).

Ubytování Jeseníky 😴

jeseníky ubytování
Kazmarka

Oblíbené ubytování s výbornou kuchyní

jeseníky ubytování
Rezidence u Jezera

Nádherné ubytování na břehu jezera

Ztracené kameny

Ztracené kameny jsou výrazný skalní útvar, který najdete na úbočí vrcholu Pecný. Je odtud krásný výhled na Jeseníky. 

Ztracené kameny Jeseníky / Jeseníky výlety a turistické trasy

Na Ztracené kameny se dostanete po zeleně značené turistické značce asi za hodinku od sedla Skřítek. Cesta je docela strmá, protože za krátkou dobu nastoupíte téměř 400 výškových metrů. Od Ztracených kamenů pak můžete pokračovat dál po hřebeni. 

 • Náročnost: 1,15 hod; 3,1 km; převýšení ↑ 377 m
 • Mapa trasy: trasa na Ztracené kameny
 • Občerstvení: v motorestu Na Skřítku, potom svačinu s sebou

Sokolí skála

Další tip, kam v Jeseníkách, se nachází mimo turisticky značené trasy. Sokolí skála je 20 m vysoký skalní útvar, odkud jsou nádherné výhledy do okolí. Především Praděd odtud budete mít jako na dlani.

Sokolí skála na vrcholu Sokol (1187 m) patří k nejkrásnějším místům, co navštívit v Jeseníkách. Pokud máte dobrý orientační smysl, určitě se sem vydejte.

Sokolí skála Jeseníky / Jeseníky túry

Na Sokol se dostanete z vesnice Vidly, odkud vyrazíte podél Sokolího potoka. Potok sledujete až k Sokolí chatě, kde se dáte do kopce až na hřeben. Po hřebeni dojdete až ke Sokolí skále.

 • Náročnost: 1,5 hod; 3,5 km; převýšení ↑ 415 m
 • Mapa trasy: trasa na Sokolí skálu
 • Občerstvení: svačinu s sebou

Rozhledna u Medvěda a Medvědí hora

Rozhlednu U Medvěda najdete na Medvědí hoře v nadmořské výšce 1163 m. Rozhledna je železná s dřevěným obložením a dosahuje výšky 18 m. Je celoročně volně přístupná.

Dostanete se sem lanovkou z obce Kouty nad Desnou, která staví přímo u rozhledny. Druhou možností je vyrazit po svých od dolní stanice lanovky po červené.

Kouty.cz

Od horní stanice lanovky/rozhledny pak můžete pokračovat kolem vrcholu Medvědí hora po okružní trase NS Rysí skála. Je to nenáročná cesta, kterou lemují vyřezávané postavičky ze dřeva a informační tabule se zajímavostmi. Děti budou nadšené.

Kouty.cz

Na své si ale nepřijdou jen děti. Výhledy odtud totiž stojí za to. Oblíbenou vyhlídkou je Rysí skála u dřevěného přístřešku. Pěkné výhledy jsou taky o kousek dál od Tetřeví chaty s větrnou elektrárnou.

Rysí skála Jeseníky Medvědí hora / CHKO Jeseníky výlety
vyhlídka Rysí skála

Vrchol Keprník

Keprník (1423 m) je čtvrtým nejvyšším vrcholem Jeseníků. Je zcela odlesněný a zažijete odtud jedny z nejkrásnějších výhledů v CHKO Jeseníky.

Keprník leží v NPR Šerák-Keprník, takže se tu musíte pohybovat po značených turistických trasách. Na jeho vrcholu je tzv. mrazový srub, skalní útvary ve svahu, které vznikly mrazovým zvětráváním.

☞ Prozkoumejte výhodné pobytové balíčky v Jeseníkách.

vrchol Keprník / Jeseníky / co navštívit v Olomouckém kraji

Jak se dostat na Keprník?

Vrchol Keprník leží přímo na jesenické hřebenové trase nedaleko vrcholu Šerák. Dostanete se sem z Ramzové nebo Ostružné stejně jako na vrchol Šerák – viz výše podrobnější popis tras u Šeráku. Od Šeráku je vzdálený cca 40 minut. Nebo se dá vyrazit v opačném směru z Červenohorského sedla (necelé 3 hodiny).

 • Náročnost od Červenohorského sedla: 2,45 hod; 7,3 km; převýšení ↑ 521 m ↓ 119 m
 • Mapa trasy: trasa na Keprník z Červenohorského sedla
 • Informace: Keprník leží v národní přírodní rezervaci a je potřeba se držet vyznačených tras.
 • Občerstvení: chata Jiří na Šeráku nebo Červenohorské sedlo, potom svačinu s sebou
Keprník Jeseníky / turistické trasy a výlety
výhled z Keprníku přes Červenohorské sedlo

Vřesová studánka a Kamenné oko

Vřesová studánka je poutní místo na hlavní hřebenové trase, kde si můžete načepovat vodu z pramene. Navíc jsou odtud krásné výhledy na okolní přírodu.

Kousek nad Vřesovou studánkou je skalní vyhlídka. Vřesová studánka je snadno dostupná z Červenohorského sedla po hřebenové trase. Ta vede po široké štěrkovité cestě, kterou zvládnou bez problémů i kočárky.

Vřesová studánka Jeseníky

Pokud odtud budete pokračovat pár minut po žluté značce, dojdete ke skalnímu útvaru Kamenné oko, který je jedním z nejhezčích skalních útvarů v CHKO Jeseníky.

Kamenné oko Jeseníky / Jeseníky turistika a výlety
 • Náročnost: 1,5 hod; 3,9 km; převýšení ↑ 279 m
 • Mapa trasy: trasa k Vřesové studánce
 • Občerstvení: Červenohorské sedlo, potom svačinu s sebou
Pobyty v Jeseníkách za akční ceny 😴

Hledáte nejlepší ubytování v Jeseníkách? Podívejte se na nabídku pobytů za akční ceny. Ubytování s wellness, v přírodě, s polopenzí…nabídka je široká a navíc za skvělé ceny.

Vrchol Točník

Točník (1143 m) představuje další vrchol v Jeseníkách, který je skalnatý a nabízí krásné výhledy na okolní přírodu.

Na vrchol Točník se dostanete například od Vřesové studánky a skalního útvaru Kamenné oko (viz předchozí tip na výlet), kde na dalším rozcestníku odbočíte doprava po zelené směr Točník. Druhou možností je vydat se z Filipovic po modré a následně po zelené turistické značce.

Jeseníky Točník / turistika / kam v Jeseníkách
 • Náročnost z Filipovic: 1 h 45 min; 3,8 km; převýšení ↑ 483 m
 • Mapa trasy: trasa na vrchol Točník
 • Občerstvení: ve Filipovicích, potom svačinu s sebou

Od Točníku můžete pokračovat dál. Buď ke Kamennému oku, na hřebenovku směr Keprník nebo na další skalnatý vrchol Vozka (navíc cca 1,5 h).

Vodopád Hučavy

Vodopád Hučavy je krásný kaskádovitý vodopád. Jeden z nejhezčích v Jeseníkách, ale taky ne tak známých, takže tu nebude tolik turistů jako například u Rešovských vodopádů (o těch si ještě povíme za chvíli).

vodopád Hučavy Jeseníky

K vodopádu na potoce Hučava se dostanete z Františkova po neznačené cestě, která vede proti směru potoka. V osadě Josefová se napojíte na zelenou a asi po 300 metrech odbočíte doleva k potoku. Nebo můžete vyrazit po zelené turistické značce už z obce Branná. 

 • Náročnost z Františkova: 1 h 50 min; 5,3 km; převýšení ↑ 311 m
 • Mapa trasy: trasa k vodopádu Hučavy
 • Občerstvení: svačinu s sebou

NPR Rejvíz

NPR Rejvíz se rozprostírá u osady Rejvíz na severu Jeseníků. Důvodem ochrany jsou vrchovištní rašeliniště, rašelinné louky a podmáčená smrčina, které jsou pro zdejší oblast netypické. 2

Naučná stezka vás seznámí s okolím a zavede až k Velkému mechovému jezírku. V NPR Rejvíz se nachází taky Malé mechové jezírko, ale je zarostlé a nepřístupné.

přírodní rezervace Rejvíz / Jeseníky výlety / co navštívit v Olomouckém kraji

Parkoviště se nachází přímo v osadě. Naučná stezka je volně přístupná a sjízdná i kočárkem po dřevěném chodníčku.

Zlatokopecký skanzen

Zlatokopecký skanzen leží ve Zlatých horách na severu Jeseníků kousek od NPR Rejvíz. A jak už vyplývá z názvu, Zlaté hory byly dříve spjaté s dobýváním zlata. A právě toto období si ve Zlatokopeckém skanzenu připomenete.

Jedná se o středověký hornický skanzen se zlatorudnými mlýny, kde se můžete procházet (i s kočárkem), děti si tu můžou vyrýžovat zlato nebo pohrát na hřišti a k dispozici je taky občerstvení.

Zlatokopecký skanzen Jeseníky výlety

Lázně Jeseník

Lázně Jeseník jsou známé pro své Priessnitzovy léčebné lázně s nádherným výhledem na Jeseníky. Celkem tu vyvěrá na 80 pramenů, které jsou rozeseté po okolí a propojené lesními stezkami.

Pokud sem jedete s dětmi (ale klidně i bez nich), nenechte si ujít zdejší balneopark. Ten tvoří speciální vodní zahrada, kde se můžete brodit potůčky, vyzkoušet Priessnitzovy lavičky nebo střiky, popř. přírodní sprchy se studenou pramenitou vodou.

Lázně Jeseník

Děti budou bavit taky různé atrakce po okolí, jako například skalní útvar Sluneční brána nebo domeček hejkala Zurčaly.

Rozhledna Zlatý Chlum

Kousek od lázní Jeseník dojdete ke kamenné rozhledně Zlatý Chlum (875 m), která stojí kousek pod vrcholem Zlatý Chlum.

Rozhledna je otevřená celoročně – od května do září denně a po zbytek roku o víkendech. Vstupné je symbolické. V nadmořské výšce 875 m, těsně pod vrcholem Zlatý Chlum (891 m). Přímo u rozhledny je taky občerstvení.

K rozhledně se dostanete přímo z města Jeseník po červeně značené turistické trase (cca 1,5 hod). Ta vede taky kolem několika minerálních pramenů, které jsou přístupné. Nejkratší trasa pak začíná na placeném parkovišti u Čertových kamenů, odkud sledujete modré značení (40 minut).

Vyhlídka Čertovy kameny

Když už jsem zmínila Čertovy kameny, hned si je blíž představíme. Čertovy kameny leží na naučné stezce Česká Ves, která je dlouhá cca 8 km a provede vás historií nedaleké vesnice Česká Ves.

Po cestě minete skalní věže, několik vyhlídkových míst, vodní mlýnky na zdejší říčce, Památník obětem čarodějnických procesů nebo památník na počest myslivce, který tu před téměř 100 lety zahynul.

Můžete si taky udělat krátkou odbočku k Zapomenutému prameni. Nejznámější vyhlídkou jsou Čertovy kameny, odkud dohlédnete až na Rychlebské hory.

vyhlídka Čertovy kameny Jeseníky
vyhlídka Čertovy kameny

K vyhlídce se dostanete po naučné stezce z vesnice Česká Ves nebo sem vede krátká odbočka od parkoviště u restaurace Čertovy kameny, kde je taky dětské hřiště.

 • Náročnost od parkoviště (okružní trasa): 1 h 40 min; 5 km, převýšení ↑ ↓ 180 m
 • Mapa trasy: trasa okolím vyhlídky Čertovy kameny
 • Občerstvení: restaurace Čertovy kameny, vesnice Česká Ves

Jeskyně Na Špičáku

Jeskyně Na Špičáku je nejstarší doložená krasová jeskyně ve střední Evropě, která prostupuje vrcholem Velký Špičák v Supíkovické pahorkatině.

Místo je nalezištěm četných kostí a unikátních nápisů, což dokazuje, že jeskyni často využívali lidé i zvířata jako úkryt.

Zdroj: BíláVrána

Parkoviště je poblíž vstupu. Aktuální informace o vstupném a otevírací době najdete na oficiálních stránkách

Rozhledna Biskupská kupa

Zděná rozhledna Biskupská kupa je nejstarší rozhlednou v Jeseníkách. Za dobré viditelnosti uvidíte až na vrcholky Vysokých Tater. Na rozhlednu vede hned několik turistických tras. Oblíbenou je například zelená z obce Zlaté Hory. Otevřená je od dubna do listopadu. Vstupné je jen symbolické.

Zřícenina hradu Rabštejn

Na samém jihu CHKO Jeseníky, kousek od Šumperku, leží v lesích zřícenina hradu Rabštejn z poloviny 13. století. Zříceninu obléhá menší skalní město Zadní skály.

Na skalách byla vybudovaná skalní vyhlídka, na kterou se dostanete po úzkém žebříku. Především za mokra je potřeba větší opatrnosti.

Jeseníky Rabštejn zřícenina výlety

Ke zřícenině hradu Rabštejn a k vyhlídce se dostanete například po červené turistické značce z osady Rabštejnská Lesovna u Bedřichova. Přímo u cesty je neplacené parkoviště.

Velké Losiny

Renesanční zámek ve Velkých Losinách tvoří krásné arkády podepřené toskánskými sloupy. Italský vliv se promítá nejeden v exteriéru, ale i do vnitřních částí zámku.

Dalším zajímavým místem ve Velkých Losinách je papírna, která patří k nejhodnotnějším památkám svého druhu ve střední Evropě. Dokonale vám přiblíží ruční proces výroby papíru, který se využívá ke slavnostním účelům – putuje například k prezidentovi nebo na diplomy pro Univerzitu Karlovu nebo Oxford. Navíc si můžete zkusit papír sami vyrobit.

Za vidění stojí taky zdejší lázně a nedaleký dřevěný kostel. sv. Michaela Archanděla v Maršíkově.

☞ Prozkoumejte výhodné pobytové balíčky v Jeseníkách.

Rešovské vodopády

Rešovské vodopády leží v Nízkých Jeseníkách mimo samotnou chráněnou oblast Jeseníků, ale je to takový kousek, že si tady zaslouží být. Navíc určitě stojí za vidění.

Rešovské vodopády najdete na horním toku říčky Huntavy, která tu vytvořila úzký kaňon. Pokocháte se tu celou řadou menších vodopádů a kaskád, z nich největší jsou právě Rešovské vodopády.

Rešovské vodopády Jeseníky

Auto můžete nechat na bezplatném parkovišti v malé obci Rešov, které ale může být za hezkého počasí a v létě brzy plné. Odtud pak vyrazíte po červeně značené trase. Cesta je plná lávek a žebříků. Není vhodná pro kočárky, ale menší děti jí zvládnou.

 • Náročnost: 0,5 hod; 1,6 km; převýšení ↑ 33 m, ↓158 m
  Mapa trasy: trasa k Rešovským vodopádům
 • Informace: Rešovské vodopády leží v národní přírodní rezervaci a je potřeba se držet vyznačených tras.
 • Občerstvení: obec Rešov

Kde se ubytovat v Jeseníkách

Ubytování Jeseníky 😴

ubytování jeseníky
Horský hotel Vidly

Útulný hotel se samoobslužným systémem

ubytování jeseníky
Penzion U Rodinky

Skvělé ubytování pro rodiny s dětmi

Jaké jsou podle vás nejlepší výlety a turistické trasy, co stojí za to navštívit v Jeseníkách? Dejte nám vědět v komentáři níže. Šťastnou cestu!

Více inspirace na cesty

NEJKRÁSNĚJŠÍ MÍSTA V ČR: Beskydy jsou dalším oblíbeným pohořím na Moravě. Připravili jsme taky podrobného průvodce pro Šumavu nebo Krkonoše. Krásná místa ukrývá taky Vysočina.

Pokud plánujete dovolenou na jižní Moravě, čtěte víc jak 100 tipů, co navštívit na jižní Moravě.

České Švýcarsko je nádherná oblast plná skal, vyhlídek a skalních hradů. Broumovsko je známé pro Adršpašsko-Teplické skály, ale nachází se tady spousta dalších krásných míst.

NEJKRÁSNĚJŠÍ MĚSTA: Podívejte se na 30 tipů, co navštívit v Praze (známá i neznámá místa + tipy, kam na dobré jídlo). Nebo si udělejte výlet do Českého KrumlovaČeských Budějovic či na oplatku do Karlových Varů.

Čtěte ještě více inspirace pro cestování po České republice.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *