Kde se ubytovat v Českém Švýcarsku? Nejlepší ubytování & mapa

Pokud se rozhodujete, kde se ubytovat v Českém Švýcarsku, máte na výběr spoustu možností od roubených chaloupek po útulné penziony.

České Švýcarsko je rozlehlá oblast na severu Čech. Vybrat si to správné ubytování tak může být docela oříšek. 

Jetřichovické stěny / Jetřichovické vyhlídky České Švýcarsko

V tomto průvodci si ukážeme nejlepší oblasti, hotely, penziony a chalupy, kde se ubytovat v Českém Švýcarsku. Přidáme taky tipy, jaké výlety v okolí podniknout a kam na výborné jídlo. 

Základní přehled pro NP České Švýcarsko

Než si představíme jednotlivé obce a místa, kde se ubytovat v Českém Švýcarsku, povíme si něco málo o národním parku samotném. 

České Švýcarsko se rozprostírá na ploše 79 km2 a je nejmladším ze 4 národních parků v České republice (po Šumavě, Krkonoších a Podyjí). 

Národní park najdete v severních Čechách. Pomyslné hranice tvoří obec Hřensko, Chřibská a vesnice Brtníky na severu. Chráněné území Českého Švýcarska sousedí s Německem, kde na něj navazuje Saské Švýcarsko.

České a Saské Švýcarsko dohromady tvoří jednu z nejdůležitějších pískovcových oblastí v Evropě. 

České Švýcarsko je jako říše divů. Rozličné skalní útvary, husté lesy a krásné hrázděné domy lákají k návštěvě po celý rok. Hodiny se procházíte v lesích a stále máte co obdivovat.

Tu a tam se vyloupne vyhlídka s nádherným výhledem, odkud uvidíte do Lužických hor, Českého středohoří a někdy až do Saského Švýcarska.

V zimě se České Švýcarsko promění v bílou pohádku a na některých místech vzniknou krásné ledopády. 

České Švýcarsko jsme navštívili v létě, v zimě a naposledy na podzim 2022. Návštěvu jsme si užili v každém ročním období, ale pokud bych si měla vybrat jen jedno období, byl by to podzim. 

V létě jsme na Pravčickou bránu čekali dlouhou frontu už při jejím otevření a na některých vyhlídkách se doslova mačkali s dalšími turisty. Zato v zimě a na podzim jsme měli často České Švýcarsko jen pro sebe. 

Kde se ubytovat v Českém Švýcarsku: mapa

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu ubytování v Českém Švýcarsku. Pokud kliknete na kterýkoliv bod na mapě nebo na Zobrazit na Mapy.cz, zobrazí se vám mapa v novém okně. Tady uvidíte podrobný popis trasy včetně převýšení. Kliknutím na hvězdičku v pravé části si můžete mapu uložit. Poté se vám uloží mezi Seznam mapy a můžete si jí kdykoliv načíst v mobilu nebo počítači.

Kde se ubytovat v Českém Švýcarsku

Jedinou zástavbou na území Českého Švýcarska je osada Mezná, která patří pod Hřensko. Ostatní obce leží na samém okraji Českého Švýcarska.

Mezi nejoblíbenější rekreační střediska patří Hřensko, Jetřichovice, Rynartice, Chřibská, Doubice, Kyjov. Všechna místa leží kousek od sebe a mají dobrou výchozí pozici pro objevování okolí. 

Při výběru ubytování zvažte několik věcí. Plánujete využívat zdejší dopravu nebo budete přejíždět vlastním autem? Většina obcí  (Hřensko, Jetřichovice, Rynartice, Chřibská, Doubice, Kyjov, Krásná Lípa) mají dobré propojení díky zeleným turistickým autobusům.

I mimo sezónu teď v listopadu jezdili 3 denně v jednom směru. V létě jsou pak spoje o mnohem častější. 

Pokud plánujete jezdit vlastním autem, myslete na to, že v létě můžete mít problém zaparkovat. To se týká především Pravčické brány, Mezní Louky a Jetřichovic. Musíte přijet brzy ráno, abyste si zajistili parkovací místo. Dopoledne už pak bývají parkoviště plná. 

parkoviště Jetřichovice
Parkoviště v Jetřichovicích bývá v létě už v poledne beznadějně plné

Hřensko

Hřensko patří k nejznámějším obcím v okolí Českého Švýcarsko. Leží ve skalnatém údolí  řeky Labe u hranic s Německem. Díky tomu se stalo vyhledávanou lokalitou a ztratilo tu správnou atmosféru, kterou si zachovaly jiné obce v okolí. Je tu spousta hotelů a vietnamských stánků. 

Hřensko je výchozím bodem pro Pravčickou bránu

Na druhou stranu má Hřensko dobré propojení a je výchozím bodem pro návštěvu Pravčické brány a soutěsek kolem říčky Kamenice (momentálně jsou soutěsky uzavřené – pro aktuální informace sledujte stránky obce Hřensko). Kousek je to taky do Saského Švýcarska. 

Hotel Kotva: Oblíbený hotel s výhledem na soutok řek Labe a Kamenice leží v centru Hřenska, odkud můžete vyrazit po jedné ze stezek. Pokoje jsou moderní a nově zařízené včetně vlastní koupelny a bohaté snídaně. 

Penzion Jitřenka: V tomto penzionu si vyberete mezi pokoji nebo apartmány s vlastním kuchyňským koutem. Penzion je nově zařízený a má dobrou výchozí polohu pro výlety v okolí. 

Apartmány Hřensko: Hledáte ubytování v soukromí? V těchto apartmánech najdete vše, co potřebujete (kuchyňský kout, vlastní koupelna, posezení s TV apod.). 

Penzion Jitřenka v Hřensku

Mezní Louka

Mezní Louka je osada, která jako jediná leží na území Českého Švýcarska. Patří pod Hřensko a je skvělou základnou pro turistiku v okolí. Navíc má dobré autobusové propojení s Hřenskem i Jetřichovicemi na druhé straně. 

Mezná byla spolu s Hřenskem nejvíc zasažená požárem v roce 2022 a některé stezky stále nejsou přístupné. Než pojedete na dovolenou, doporučuji zkontrolovat aktuální informace na oficiálních stránkách Správy NP České Švýcarsko. 

Otevřená je například trasa k Malé Pravčické bráně a na hrad Šaunštejn, vyhlídku Ptačí kámen nebo k rozhlednám Janov a Růženka v okolí. 

rozhledna Růženka
Rozhledna Růženka

Hotel Mezní louka: V tomto hotelu vám nebude nic chybět. Pokoje jsou čistě zařízené a některé mají dokonce vlastní terasu. Součástí je taky restaurace.

Hotel U Fořta: V tomto hotelu jsme byli ubytovaní před pár lety. Na výběr jsou pokoje, apartmány a celé bungalovy (včetně kuchyně), kde budete mít dokonalé soukromí. Skvěle tu vaří a vítají i domácí mazlíčky.

Hotel U Fořta můžeme doporučit – dobrý poměr ceny a kvality služeb

Jetřichovice

Jetřichovice leží na jihu Českého Švýcarska a představují jednu z nejlepších základen pro prozkoumání okolí. Přímo z Jetřichovic můžete vyrazit na Jetřichovické vyhlídky (Rudolfův kámen, Vilemínina stěna, Mariina skála), na hrad Falkenštejn, k chatě Na Tokáni, do Dolského mlýna nebo se projít Pavlíniným údolím. 

Hrad Falkenštejn

Přímo na náměstí si pak nakoupíte v malé samoobsluze. Kousek odtud se můžete najíst v restauraci Praha, kde vaří především českou klasiku. 

Penzion Na Výšinkách: Tento penzion má perfektní polohu na kopci nad Jetřichovicemi. Je tu klid, krásná příroda a v blízkosti dostatek možností, kam vyrazit za turistikou. Milí majitelé a výborné snídaně jsou plusem navíc. 

Apartmány Jetřichovice: Tyto apartmány leží v roubené stavbě nad říčkou Chřibská Kamenice, kousek od koupaliště a Pavlínina údolí. Apartmány jsou kompletně zařízené včetně myčky, venkovního grilu a posezení. Ideální pro ty, co hledají ubytování v soukromí. 

Apartmány Jetřichovice leží u lesa v klidné části Jetřichovic

Chaloupka v pohodě: V klidné lokalitě Jetřichovic se nachází tato chaloupka, kterou budete mít jen pro sebe. Pojme až 8 lidí a je ideální pro rodiny s dětmi nebo větší skupiny. Součástí je kompletní vybavení (včetně myčky a krbu) a venkovní posezení. 

Chaloupka v pohodě se nachází ve svahu nad Jetřichovicemi

Hotel Kortus: Tento hotel najdete ve Vysoké Lípě, která leží pár kilometrů od Jetřichovic směrem k Hřensku. Přímo od hotelu vedou stezky k hradu Šaunštejn nebo po NS Česká silnice. Hotel je moderně vybavený a skvěle tu vaří. 

Pokoje v hotelu Kortus

Rynartice

Kouzelná vesnice nad Pavlíniným údolím, to jsou Rynartice. Jedná se o jednu z nejlépe zachovalých vesnic v okolí, které byly dříve pro oblast Českého Švýcarska typické. A ty východy a západy slunce odtud nemají chybu. Stačí vyběhnout na Křížový vrch a užít si jeden z nejkrásnějších výhledů. 

Rynartice / kde se ubytovat v Českém Švýcarsku
Pohled z Křížového vrchu na Rynartice

Rynartice leží na kopci nad Jetřichovicemi. Staví tu autobus a zároveň to máte všude přibližně stejně daleko – 25 minut do Hřenska na úplném západě národního parku nebo do Brtníků na severu. 

Wellness hotel Zámeček: Stylově zařízený wellness hotel se nachází kousek pod Křížovým vrchem. Pokoje jsou útulné, výborně tu vaří a ještě si užijete relax ve wellness. 

Wellness hotel Zámeček v Rynarticích

Dolní Chřibská a Chřibská

Pár minut za Rynarticemi leží Dolní Chřibská, která je součástí obce Chřibská. V Dolní Chřibské jsme byli ubytovaní v chaloupce teď naposledy a líbilo se nám tady. Dobrá poloha, skvělé restaurace a roubenky lemující říčku Chřibská Kamenice.

Kousek je to do Jetřichovic i do Doubic. Na náměstí v Chřibské jsou potraviny a dobře zásobené infocentrum. 

Z restaurací můžeme doporučit restaurace U vyhlídky a Na Stodolci. Restaurace Na Stodolci je v porovnání s okolím dražší, ale na druhou stranu tu vaří z lokálních surovin a čepují pivo z nedalekého pivovaru Varnsdorfský kocour. Mají tu malou zoo a pořádají projížďky na koních. 

kde se ubytovat v Českém Švýcarsku
Útulná chata Na pohodu v Dolní Chřibské 

Chalupy Dolní Chřibská: Tyto chaloupky se opět nachází v Dolní Chřibské, takže mají ideální polohu pro prozkoumání Českého Švýcarska. Apartmány jsou plně vybavené včetně kuchyně s myčkou. Součástí je prostorná zahrada s posezením a dětským hřištěm. 

Penzion Laura: Kouzelný penzion plný dřeva s milými majiteli. Vybrat si můžete mezi pokoji a apartmány pro až 5 osob. Jejich součástí je kuchyňský kout. Venku je velká zahrada s posezením.

Penzion Laura v Chřibské

Chata Tokáň: Tato chata leží v srdci Českého Švýcarska. Jen příroda a žádný signál. V okolí je spousta turistických tras (Jetřichovické stěny, Úzká soutěska a další). Na výběr máte ze 2-4 lůžkových pokojů nebo apartmánů. Součástí je taky restaurace. 

Doubice

Doubice leží na východě Českého Švýcarska. Další oblíbené místo, kde se ubytovat v Českém Švýcarsku. 

Vyrazte Úzkou soutěskou k chatě Na Tokáni nebo si udělejte výlet na vyhlídky Spravedlnost či Karlova výšina. Z obou je krásný výhled, i když vyhlídka Spravedlnost už trochu zarůstá. 

Čím je ale Doubice výjimečná, je největší sbírka dřevěných soch. Tu najdete u restaurace Stará Hospoda přímo v centru obce. Skvělé místo k návštěvě a navíc tu dobře vaří.

Pokud by bylo plno, kousek odtud leží útulná Doubická hospoda s posezením u rybníka. Nebo zajděte na pivo do Fabriky, kde se konají v průběhu roku nejrůznější akce. 

Severně od Doubice pak leží osada Kyjov, kde si nenechte ujít procházku Kyjovským údolím. Můžete vyrazit podél říčky Křinice i s kočárkem nebo vystoupat po úzkém schodišti a projít nad údolím přes Kyjovský hrádek (je tu několik vyhlídek, ale až na jednu jsou všechny zarostlé).

V létě se dá koupat ve zdejším jezeře nebo se tu koná festival pod širým nebem. 

Doubické chalupy: Tento penzion nabízí apartmány až pro 5 osob, kde najdete kompletní vybavení včetně kuchyňského koutu. Tím nejlepším je ale velká zahrada s posezením, grilem, jezírkem a dětským hřištěm. 

Doubický venkov: Velmi útulné apartmány, kde se budete cítit téměř jako doma (příjemná majitelka jako bonus). Mají plné vybavení včetně kuchyňského koutu a velké venkovní zahrady.

kde se ubytovat v Českém Švýcarsku
Apartmány Doubický venkov 

Krásná Lípa

Krásnou Lípu najdete na severovýchodě Českého Švýcarska. Pokud hledáte dobré zázemí, je to ideální volba – dostatek obchodů, restaurací a pravidelné spojení s okolím. Navštivte samoobslužný bar Luční s venkovním posezením nebo si dejte pivo v pivovaru Falkenštejn (taky dobře vaří). 

Na náměstí je pěkná fontána a infocentrum pro NP České Švýcarsko, kde se konají v průběhu roku různé výstavy. 

Penzion Na Bělidle: Jeden z nejkrásnějších penzionů v Českém Švýcarsku leží na klidném místě u lesa. V okolí spousta možností, kam vyrazit (Kyjovské údolí, vyhlídka Kamenná Horka, Vlčí Hora, kousek do Jetřichovic). Útulné pokoje zařízené v rustikálním stylu a bohaté snídaně. 

Penzion Na Bělidle leží u lesa na kraji Krásné Lípy

Srbská Kamenice

Srbská Kamenice je malá obec na jižním cípu Českého Švýcarska. Je to dobrá základna pro rodiny s dětmi, protože nabízí spoustu možností právě pro děti – lesní divadlo, menší dětské hřiště, vyhlídka s jeskyní, po naučné stezce dojdete do celoročně přístupného zemědělského muzea nebo kavárny v přírodě. 

Do Jetřichovic se dostanete autem za pár minut (nebo odtud jezdí pravidelně autobus). Kousek je to taky do Hřenska na Pravčickou bránu. 

Penzion Pod Kaštany: Tento penzion sídlí v hrázděné stavbě a má rodinnou a vřelou atmosféru. Pokoje jsou jednoduše a čistě zařízené včetně vlastní koupelny. Součástí je zahrada (posezení, dětské hřiště, trampolína, ping pong, ohniště) s výhledem do přírody. 

Penzion Pod Kaštany v Srbské Kamenici

Naše doporučení

České Švýcarsko má širokou škálu možností, kde se ubytovat. Přikládáme několik našich doporučení. 

Pokud chcete vidět to nejlepší z Českého Švýcarska (Pravčická brána, Dolský mlýn, Jetřichovické vyhlídky, hrad Šaunštejn), doporučuji se ubytovat mezi Hřenskem a Dolní Chřibskou (Hřensko, Mezná, Vysoká Lípa, Jetřichovice, Rynartice, Dolní Chřibská). 

Všechna místa jsou propojená místním autobusem. V okolí je dostatek turistických tras, popř. stačí popojet pár minut autem. 

Jetřichovice, Mezná a Hřensko jsou nejoblíbenějšími výchozími body v Českém Švýcarsku. Pro klidnější atmosféru zvolte Rynartice, Dolní Chřibskou, Doubici, Krásnou Lípu nebo Srbskou Kamenici. 

A kde nasát tu nejlepší atmosféru? Jetřichovice, Rynartice, Dolní Chřibská, Doubice a Kyjov jsou malebné obce s roubenými domy. 

Další informace pro NP České Švýcarsko 

ČESKÉ ŠVÝCARSKO: Další tipy na výlety v Českém Švýcarsku najdete v samostatném článku.

NEJLEPŠÍ VÝLETY V ČESKÉM ŠVÝCARSKU: Jetřichovické vyhlídky jsou oblíbenou trasou v okolí Jetřichovic. Nebo se vydejte na Mariinu vyhlídku, která je jednou z Jetřichovických vyhlídek. Pokud hledáte kratší výlet, podívejte se na našeho průvodce pro skalní hrad Falkenštejn nebo skalní hrad Šaunštejn a Malou Pravčickou bránu.

TURISTIKA V ČR: Hledáte další tipy, kam vyrazit za dobrodružstvím? Čtěte průvodce pěší turistikou v Česku nebo naše tipy, kam vyrazit na hory v ČR

NAVŠTIVTE DALŠÍ MÍSTA V ČESKÉ REPUBLICE: Český ráj je další oblastí, která je doslova protkaná pískovcovými skalami. V našem průvodci Broumovskem najdete spoustu tipů, co si nenechat ujít v okolí Adršpašsko-teplických skal a Broumova.  Máme taky podrobného průvodce pro jižní Čechy, jižní Moravu nebo Vysočinu.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *