Nejkrásnější města v České republice: Top 15 měst, co musíte v Česku navštívit

nejkrásnější města v české republice

Hledáte inspiraci, kam se vydat na výlet nebo prodloužený víkend? Sepsali jsme 15 tipů na nejkrásnější města v České republice, která podle nás stojí za to navštívit.

Česká republika ukrývá spoustu nádherných měst, která by si zasloužila být na seznamu nejhezčích měst. Seznam je dlouhý, ale snažili jsme vystihnout každé město tak, jak na nás působilo a proč stojí za návštěvu.

Pokud nenajdete svého favorita, dejte nám vědět v komentáři níže. Rádi si přečteme o dalších tipech, jaké město by si podle vás zasloužilo být v seznamu a čím vás okouzlilo.

Nejkrásnější města v České republice

1. Praha

Vítejte v Praze, městě sto věží, které je domovem některých z nejznámějších památek na světě, včetně Pražského hradu a Staroměstského náměstí s orlojem.

praha nejkrásnější města v české republice

Užijte si procházku po Karlově mostě při východu slunce, ztraťte se v labyrintu středověkých uliček ve starém městě nebo utečte od ruchu města do nádherných zahrad a parků. Poseďte na náplavce s drinkem v ruce nebo si užijte neopakovatelnou atmosféru a výhled na Vyšehradě.

praha nejkrásnější města v české republice

To jsou jen některé z důvodů, proč Praha patří nejen k nejkrásnějším městům v České republice, ale taky k nejkrásnějším městům v Evropě.

Více informací: Inspirujte se nejkrásnějšími místy, co navštívit v Praze nebo si sestavte svůj itinerář pro 2 dny v Praze. Plánujete kratší výlet? Zde je itinerář pro 1 den v Praze.

praha nejkrásnější města v české republice

2. Karlovy Vary

S Karlovými Vary mám spojenou spoustu vzpomínek a stále sem sem ráda vracím. Lázeňská část města je nádherná a věřím, že si jí zamilujete stejně jako já.

co vidět v Karlových Varech za 2 dny / víkend v Karlových Varech

Karlovy Vary jsou město s největší koncentrací léčivých pramenů na světě. Ty jsou rozdělené v 5 kolonádách, kdy jedna je větší architektonický skvost než druhá, od bohatě vyřezávané Tržní kolonády po Mlýnskou kolonádu s korintskými sloupy.

Nechte se zlákat hustými lesy, které jsou dokonalé protkané pěšími stezkami, vyhlídkami a lesními chaloupkami. Pokochejte se architekturou města, jež podtrhuje lázeňský ráz města nebo navštivte Vánoční dům, který nabídne pravou vánoční atmosféru kdykoliv v průběhu roku.

Více informací: Zde jsou nejkrásnější místa, co navštívit v Karlových Varech. Nebo si vytvořte itinerář pro 2 dny v Karlových Varech, do kterého jsme zahrnuli to nejlepší, co město nabízí.

památky v karlových varech

3. Mikulov – nejkrásnější města v České republice

Mikulov jsem si zamilovala, jen co jsme přijeli. Malebné moravské městečko, které je zasazené na úpatí chráněné oblasti Pálava.

Má nádherné a zachovalé historické jádro, nad kterým se dominantně tyčí zámek s upravenými zahradami a výhledy na vinice. Ve zdejších uličkách se můžete ztrácet a objevovat skryté vinárny, kde ochutnáte to nejlepší z jihomoravských vinic.

mikulov nejkrásnější města v české republice

Nebyla by to návštěva Mikulova, kdybyste si nevyšlápli na Svatý kopeček. Výhledy odtud nemají chybu, především na západ slunce.

Krásné výhledy si užijete taky z Kozího hrádku, který je z centra města dostupný za pár minut.

mikulov nejkrásnější města v české republice

4. Olomouc

Olomouc asi překvapí na seznamu nejkrásnějších měst v České republice málokoho. Nám se líbila moc. Město má příjemnou, studentskou atmosféru a spoustu skvělých podniků. Na tak malé historické jádro je tady obrovský výběr skvělých restaurací a stylových kaváren, kde si opravdu pochutnáte.

Dominantou Olomouce je sloup Nejsvětější Trojice, barokní morový sloup zapsaný na seznamu UNESCO. Projděte si taky okolní uličky, které vás zavedou až k impozantní katedrála svatého Václava.

Více informací: Inspirujte se našimi tipy, co navštívit v Olomouci. Sepsali jsme taky itinerář pro 2 dny v Olomouci.

co navštívit v Olomouci / sloup nejsvětější trojice olomouc

5. Český Krumlov

Český Krumlov nebyl nikdy na seznamu míst, co bychom rádi navštívili. Podvědomě nás nejspíš odrazovali davy turistů, kterými je městečko proslulé. Vydali jsme se sem tedy mimo sezónu a návštěvu si moc užili.

Toto malebné město je jako vystřižené z pohádky. Navštivte renesanční zámek a Plášťový most s výhledem na celý Český Krumlov, ztraťte se v kouzelných středověkých uličkách nebo si prohlédněte ručně vyrobený keramický model historického centra.

Hrad a zámek Český Krumlov / co vidět v Českém Krumlově / Plášťový most

To vše dělá z Českého Krumlova jedno z nejkrásnějších měst v České republice. Můžete se procházet kolem meandrující řeky Vltava, relaxovat ve svěžích zahradách nebo navštívit jedno ze zajímavých muzeí, kterých se tu nachází hned několik.

Hrad a zámek Český Krumlov / co vidět v Českém Krumlově / Plášťový most

Český Krumlov je malé a kompaktní město, které projdete jen za několik málo hodin. Přesto doporučuju vyhradit si víc času, protože je tu toho opravdu hodně k vidění.

Více informací: Naše tipy na nejlepší místa jsme sepsali v článku Co vidět v Českém Krumlově.

Hrad a zámek Český Krumlov / co vidět v Českém Krumlově / Plášťový most

6. Kutná Hora

Kutná Hora, město, kde se dříve těžilo stříbro a dnes je známé svým gotickým chrámem svaté Barbory a unikátní kostnicí v Sedlci. Kutná Hora určitě nemůže chybět v seznamu nejkrásnějších měst v Česku.

My jsme Kutnou Horu navštívili v zimě a byla nádherná. Na jaře, kdy je vše rozkvetlé, to ale musí stát opravdu za to.

Kutná Hora nejkrásnější města v České republice

Projděte se kolem jezuitské koleje, kterou lemují barokní sochy, až k chrámu svaté Barbory. Je to krásná procházka, ze které si užijete výhledy na Kutnou Horu.

Navštivte GASK – Galerii Středočeského kraje a ztraťte se v uličkách plných historie, které lemují Vlašský dvůr a Kamennou kašnu. Až si projdete centrum, přemístěte se na kraj Kutné Hory, kde se nachází malý kostel s kostnicí. Právě díky tomuto kostelíku je Kutná Hora jedinečná (uvnitř se nesmí fotit).

Více informací: Zde jsou naše tipy na nejkrásnější památky v Kutné Hoře (včetně užitečných informací a mapy).

Kutná Hora nejkrásnější města v České republice

7. Telč – nejkrásnější města v České republice

Telč je jedním z nejlepších míst, kam na Vysočině. Je zapsaný na seznamu UNESCO a právem patří mezi nejkrásnější města České republiky. I když je relativně malý, k vidění je tu toho až až.

Začněte v srdci Telče na Telčském náměstí Zachariáše z Hradce, které lemují barevnými měšťanskými domy s mariánským sloupem uprostřed.

Telč / výlety Vysočina

Přímo od náměstí dojdete k zámku, jehož součástí jsou zbytky původního gotického hradu. Zámek je postavený v renesančním stylu s kazetovými stropy a lemuje ho zahrada s arkádovou kolonádou, květinami a fontánou. 

Telč / výlety Vysočina

Vedle zámku se nachází kostel s vyhlídkovou věží. Výhledů ale není nikdy dost – na druhé straně náměstí se nachází kostel s další vyhlídkovou věží. Celé vnitřní město lemují zbytky středověkých hradeb.

Více informací: Plánujete více prozkoumat okolí Vysočiny? Zde jsou tipy na výlety, kam na Vysočině.

Telč / výlety Vysočina

8. Loket

Ani nenapočítám, kolikrát jsem byla nebo jela kolem Lokte. A nikdy mě pohled na hrad zaklíněný na vysokém skalním ostrohu neomrzel.

Loket je sázka na jistotu, pokud hledáte výlet do zachovalého středověkého městečka s impozantním hradem, kam se propsal pořádný kus historie. Už když jdete po starém kamenném mostě, kocháte se výhledy na meandr řeky Ohře a zbytky hradeb.

loket nad ohří hrad

V létě se konají přímo u vody pod hradem koncerty, v srpnu pak probíhají na hradě rytířské slavnosti.

Loketské lesy jsou protkané vyhlídkami (pokud chcete něco extra, vydejte se na naší oblíbenou Jeskynní vyhlídku). Jestli plánujete strávit v Lokti více času, přímo kolem řeky vede po upravená cesta ke Svatošským skalám. Ty vyprávějí příběh o zkamenělém svatebním průvodu.

Více informací: Zde jsou naše tipy, co navštívit v Lokti nad Ohří. Plánujete více prozkoumat okolí? Sepsali jsme zajímavosti, co si nenechat ujít na Karlovarsku.

loket nad ohří

9. České Budějovice

České Budějovice mají krásné historické centrum plné barevných roztomilých uliček. Městem protékají řeky Malše a Vltava, které dotvářejí uvolněnou atmosféru města. Projděte se po březích řek, půjčte si šlapadla nebo si dejte něco dobrého v kavárně na vodě. 

české budějovice

Náměstí Přemysla Otakara II. je pomyslným centrem Českých Budějovic. Nachází se uprostřed historického jádra města a lemují ho nádherné budovy včetně impozantní radnice s modrou fasádou.

Jen kousek za náměstím uvidíte vykukovat Černou věž. Nahoru vás sice čeká přes 200 schodů, ale po výstupu se vám odmění nejlepším výhledem na město.

Více informací: Inspirujte se našimi tipy, co navštívit v Českých Budějovicích.

české budějovice
české budějovice

10. Znojmo

Máte chuť na výlet plný historie, chutného vína a přírodních krás? Pak je Znojmo na jižní Moravě tím pravým místem.

znojmo nejkrásnější města v české republice

Představte si středověkou architekturu, jako je znojemský hrad a kostel svatého Mikuláše, a to vše v útulném městě s přátelskou atmosférou. Okolní uličky tvoří zachovalý labyrint, který lemují krásné stavby s pastelovými fasádami.

znojmo nejkrásnější města v české republice

Navíc Znojmo leží v srdci moravské vinařské oblasti, takže milovníci dobrého vína si tady přijdou na své. Stejně tak ti, kteří vyhledávají pěší turistiku – národní park Podyjí se rozprostírá na úpatí Znojma. S hlubokými lesy a vyhlídkami, které lemují meandrující řeku Dyje.

Více informací: Zde jsou naše tipy, co navštívit ve Znojmě a okolí. Plánujete strávit více času na jižní Moravě? Sepsali jsme nejlepší výlety na jižní Moravě.

Národní park Podyjí / vyhlídka Devět mlýnů

11. Třebíč – nejkrásnější města v České republice

Třebíč nabízí unikátní spojení židovského a křesťanského dědictví, což je vidět na bazilice svatého Prokopa a židovské čtvrti, které jsou zapsané na seznamu UNESCO.

Srdcem Třebíče je Karlovo náměstí, jedno z největších náměstí v České republice. Lemují ho krásně malované renesanční domy. Kousek odtud stojí městská věž, ze které budete mít Třebíč jako na dlani.

Až si projdete staré město, přejděte řeku, kde se rozprostírá mezi Přední a Zadní synagogou Židovská čtvrť. Ta patří k nejzachovalejším v Evropě a nejvýznamnějším historickým místům v České republice.

Nalevo od Židovské čtvrti uvidíte zámek a baziliku svatého Prokopa, která tu stojí už od 11. století. Stavba tvoří spolu s klášterem areál, který je zapsaný na seznamu UNESCO. Jejich součástí je taky Muzeum Vysočiny, kde se dozvíte více zajímavostí o Vysočině.

Více informací: Plánujete více prozkoumat okolí Vysočiny? Zde jsou tipy na výlety, kam na Vysočině.

12. Plzeň

Plzeň, čtvrté největší město v České republice, je známá po celém světě díky svému pivovarnictví. Ve skutečnosti toho ale nabízí mnohem víc než jen proslulý Pilsner Urquell.

Její historické centrum je spletí malebných uliček lemovaných gotickými a barokními stavbami, jako je impozantní katedrála svatého Bartoloměje s nejvyšší věží v Čechách, odkud si můžete užít dechberoucí výhledy na město.

plzeň nejkrásnější města v české republice

Jakmile přijdete na náměstí Republiky, vaší pozornost okamžitě zaujmou zlaté kašny. Ty symbolizují chrlici, velblouda a anděla, které najdete taky v plzeňském znaku. Voda dopadá do velkých nádob z černé žuly.

Více informací: Zde jsou tipy na nejlepší místa, co navštívit v Plzni.

plzeň nejkrásnější města v české republice

13. Litomyšl

Litomyšl, perla východních Čech, je město, které oslní svou architekturou, historií a kulturou. A právem patří mezi nejkrásnější města v Česku.

Dominantou Litomyšle je renesanční zámek, zapsaný na seznamu světového dědictví UNESCO, který je známý svým sgrafitovým ztvárněním a jako rodiště skladatele Bedřicha Smetany.

litomyšl

Malebné historické náměstí lemují barokními a renesančními domy s fasádami v pastelových barvách, kde sídlí kavárny a obchody, které přidávají městu na živosti.

Projděte si klášterní zahradu a užijte si výhled z terasy místního kostela. Pokud máte rádi památky, Litomyšl by vám určitě neměla uniknout.

litomyšl

14. Brno – nejkrásnější města v České republice

Když přijedete do Brna, nezůstanete ohromení jako v Olomouci nebo Kutné Hoře. Přesto si Brno zaslouží být v seznamu nejhezčích měst v České republice. Už kvůli své jedinečné, uvolněné atmosféře a výborným podnikům, které najdete na každém rohu.

Brno je dynamickým centrem Moravy, kde se snoubí bohatá historie s moderním životem. Jeho historické jádro je protkané památkami, jako je majestátní katedrála svatého Petra a Pavla na Petrově a Špilberk, hrad s temnou minulostí.

brno nejkrásnější města v evropě

Při návštěvě Brna si nenechte ujít prohlídku Vily Tugendhat, která je zapsána na seznam UNESCO.

Kromě toho si v Brně užijete bohatý kulturní program, od divadelních představení po hudební festivaly a gastronomické akce.

brno nejkrásnější města v evropě

15. Mariánské Lázně

Náš seznam nejkrásnějších měst v České republice zakončíme lázeňským městem Mariánské Lázně. Ty se nacházejí nedaleko Karlových Varů a určitě stojí za návštěvu sami o sobě.

Mariánské Lázně jsou klidnější, ale v létě tu bývá taky pěkně živo. Zvlášť při vystoupení zpívající fontány.

Mariánské Lázně nejkrásnější města v České republice

Mariánské Lázně jsou ukotvené v hlubokých lesích chráněné oblasti Slavkovský les. Město je směsicí nádherné architektury a svěžích parků. Jeho ústředním bodem je bohatě zdobená kolonáda Maxima Gorkého, která uvnitř ukrývá nádherné malby.

Když budete v Mariánských Lázních, nenechte si ujít návštěvu parku Boheminium, kde najdete miniatury českých památek a zajímavostí.

Více informací: Zde jsou naše tipy na nejlepší místa, co navštívit v Mariánských Lázních.

park boheminium mariánské lázně

Toto byly naše tipy na nejkrásnější města v České republice. Máte dotaz? Rádi ho zodpovíme v komentáři níže. Šťastnou cestu!

Více informací o České republice

LÁZEŇSKÝ TROJÚHELNÍK: Inspirujte se itinerářem, co vidět v Karlových Varech za 2 dny nebo se vydejte se na prodloužený víkend do Mariánských Lázní. Dalším krásným městem v lázeňském trojúhelníku jsou Františkovy Lázně.

Při cestě do západních Čech nemůžete vynechat město Loket s hradem. Za vidění stojí taky historické město Cheb.

NEJKRÁSNĚJŠÍ MĚSTA V ČR: Udělejte si výlet do České Krumlova a po cestě se zastavte taky v Českých Budějovicích. Inspirujte se nejkrásnějšími místy v Praze nebo se vydejte na Moravu do Olomouce.

JIŽNÍ MORAVA: Podívejte se na naše tipy, co navštívit v CHKO Pálava nebo co si nenechat ujít v Mikulově. Láká vás spíše Znojemsko? Tady jsou místa, co navštívit ve Znojmě a okolí.

☞ Podívejte se na všechny články o České republice.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *