co navštívit v Karlovarském kraji

Co navštívit v Karlovarském kraji? 65 tipů na nejkrásnější místa

Co navštívit a vidět v Karlovarském kraji? 65 tipů na výlety a nejkrásnější místa Karlovarského kraje, ze kterých si vybere opravdu každý.

Karlovarský kraj

Karlovarský kraj je sice nejmenší ze všech krajů, ale to neznamená, že nemá co nabídnout. Naopak. Prameny, lázeňská turistika, krušnohorské a prý nejčistší lesy v ČR, známé hrady a zámky a nedotčená krajina, která vás zaujme svou divokostí a surovostí.

Nejkrásnější místa Karlovarského kraje – mapa

Přehledná interaktivní mapa míst v Karlovarském kraji s tipy na výlety, ubytování a restaurace. Stač si jen stáhnout mapu do mobilu a můžete vyrazit.

Co navštívit v Karlovarském kraji?

Hornická krajina v Krušných horách na seznamu UNESCO

Hornictví bylo pro Krušné hory významným obdobím, které vytvořilo ojedinělý ráz zdejší krajiny. Právě proto se zasloužilo několik specifických oblastí do zapsání na seznam památek UNESCO. V Karlovarském kraji jsou tyto oblasti tři:

 • Hornická krajina Abertamy – Boží Dar – Horní Blatná
 • Hornická krajina Jáchymov
 • Rudá věž smrti

Hornická krajina mezi Abertamy, Božím Darem a Horní Blatnou

Mezi Abertamy, Božím Darem a Horní Blatnou si určitě nenechte ujít důl Mauritius u Hřebečné, který je největším cínovým dolem za české Krušné hory.

Hodinová prohlídka vyjde dospělého na 200 Kč, děti 6-15 let a seniory nad 60 let na 100 Kč a rodinné zvýhodněné vstupné činí 400 Kč. Důl můžete navštívit od června do konce září a svou návštěvu si zarezervujete předem.

Naším oblíbeným místem je taky přírodní památka Vlčí jámy, kterou tvoří propadliny dolů vzniklých hornickou činností cínových rud. Leží přímo pod Blatenským vrchem v nadmořské výšce 990 až 1020 m.

nejlepší výlety v ČR / nejkrásnější místa západních Čech

PP Vlčí jámy tvoří Vlčí jáma (na obrázku) a Ledová jáma, která je uzoučká a vstup sem vede na vlastní nebezpečí. Jen kousek odtud uvidíte 13 km dlouhé nejvýznamnější báňské vodohospodářské dílo u nás – Blatenský vodní příkop.

Když už tady budete, nenechte si ujít obrovskou lavičku kousek pod jámami a rozhlednu Blatenský vrch nad PP Vlčí jámy. Vše v docházkové vzdálenosti pár minut.

Hornická krajina v Jáchymově

Jáchymov je jednou z nejvýznamnějších oblastí v hornictví a hutnictví na světě. Celou jáchymovskou historii vám přiblíží prohlídka štoly a Muzea hornictví.

Rudá věž smrti u Ostrova

Rudá věž smrti se dříve využívala pro drcení a třídění uranové rudy z jáchymovských dolů. Část věže pak v 50. letech sloužila jako pracovní tábor pro politické vězně.

netradiční výlety
Zdroj: Michal Louč

Po stopách hornictví kolem obce Krásno

Další oblast, známá pro své hornictví, je obec Krásno a Horní Slavkov a jejich přilehlé okolí. Od středověku tady probíhala těžba cínu, kterou později vystřídalo dobývání uranu a poté vznikly uhelné doly.

S historií vás seznámí muzea v Horním Slavkově a v Krásně. To krásenské je vhodnější pro rodiny s dětmi, protože se můžou projet zdejším vláčkem. Pár kilometrů od Krásna pak leží důl Jeroným, kde se dostanete do útrob cínového dolu.

Celou hornickou oblastí vede 24 km dlouhá technická památka Dlouhá stoka. Je to jedinečné dílo ze 16. století, které v té době nemělo v Evropě obdoby. 24 km dlouhá stoka zásobovala vodou zdejší hornickou činnost.

Kamenné varhany

V Karlovarském kraji najdete hned několik míst, kde se smršťováním lávy během jejího chladnutí vytvořily kamenné varhany.

Čedičový lom Hřebečná

Na půli cesty mezi Božím Darem a Horní Blatnou leží v přírodní rezervaci Rýžovna čedičový lom Hřebečná. Patří ke Geoparku Egeria, který je součástí Česko-bavorského geoparku.

co navštívit v Karlovarském kraji

Rotavské varhany

Rotavské varhany svým tvarem připomínají varhanní píšťaly a jsou oblíbeným výletním bodem, kam dojdete v pohodě i s kočárkem nebo na kole.

tipy na výlety krušné hory

Ať už se vydáte k Rotavským varhanám nebo na jiný výlet v okolí, občerstvit se můžete v malém bistru v Jindřichovicích s lokálními surovinami z nedaleké farmy v Abertamech.

Čedičové varhany u Hlinek

Čedičové varhany u Hlinek jsou sice dvakrát větší než Rotavské varhany, ale překvapivě k nim téměř nikdo nezavítá. Najdete je 5 minut od silnice po neznačené, ale vyšlapané cestě za závorou.

netradiční výlety

Rozhledna Blatenský vrch

Rozhledna Blatenský vrch je druhou nejvýše položenou rozhlednou v Krušných horách. Najdete jí jen kousek nad Vlčími jámami. Určitě doporučujeme spojit obě místa do jednoho výletu. Děti se zabaví při hledání vyřezávaných hub v lese.

rozhledna Blatenský vrch / co navštívit v Karlovarském kraji

Z rozhledny se pokocháte vrcholy Klínovec a Fichtelberg, Doupovskými horami, ale taky Tisovským vrchem s rozhlednou Pajndl a městem Horní Blatná. Vstupné je pár korun. V zimě bývá otevřeno o víkendech a od května do října denně v čase 10:00-17:00.

Až se pokocháte Vlčími jámami a výhledem z rozhledny Blatenský vrch, zajděte si na steak do vyhlášené restaurace Faustův dvůr hned pod kopcem v Horní Blatné.

Rozhledna Pajndl na Tisovském vrchu

Rozhledna se nachází ve výšce 977 m v na Tisovském vrchu mezi Tisovou, Nejdkem a Novými Hamry. Patří k našim nejoblíbenějším a ten výhled… Počítejte ale s tím, že směrem k rozhledně si trochu máknete. Výhledy nebudou zadarmo 🙂.

nejlepší výlety v ČR / nejkrásnější místa západních Čech

Z rozhledny dohlédnete až na vrcholky Šumavy. Směrem na východ se pokocháte Klínovcem a vrcholem v Německu Fichtelberg nebo Doupovskými horami a Slavkovským lesem. Rozhledna Pajndl je otevřená celoročně zdarma.

Božídarské rašeliniště

Krušné hory jsou známé svými rašeliništi. Řada z nich není přístupná, ale část toho největšího si můžete projít po povalovém chodníku s 12 informačními tabulemi. Jedná se o Božídarské rašeliniště u Božího Daru.

nejlepší výlety v ČR / nejkrásnější místa západních Čech

Z Božího Daru je to už jen kousek na vrchol Klínovec či k Boží nebo Hadí vyhlídce.

Rozhledna Cibulka

Ocelovou rozhlednu Cibulka najdete ve výšce 656 m. n. m na Šibeničním vrchu. Skvěle odtud uvidíte lesy Krušných hor. Rozhledna je otevřená celoročně zdarma.

Pár let zpátky soutěžila o nejhezčí počin v Karlovarském kraji, takže už to svědčí o tom, že návštěvy litovat nebudete 🙂. Navíc sem vede příjemná cesta vhodná pro děti i kočárky.

Občerstvení u Červené jámy

Nedaleko Červené jámy musíte určitě navštívit občerstvení se stejnojmenným názvem. Je to pěkná chaloupka, která je otevřená celoročně. V zimě je to tu jako v pohádce a vede tudy Krušnohorská magistrála.

TRASA: K Červené jámě i občerstvení se dostanete od rozcestníku Bludná mezi Horní Blatnou a Božím Darem, kde zaparkujete na neplaceném parkovišti. Trasa je dlouhá 1 km a jdete po pohodlné rovince. Druhá trasa začíná ve druhém směru po červené z obce Hřebečná.

Ježíškova cesta na Božím Daru

Nejznámější turistická trasa pro děti v Krušných horách. Můžete si vybrat mezi kratším a delším okruhem.

Na cestě čekají na děti různé prolézačky, malované a vyřezávané pohádkové bytosti a spousta dalšího. Pokud jsou soutěživé, mohou si zapisovat plnění jednotlivých úkolů do karty a v informačním centru v Božím Daru pak vyzvednout odměnu.

A navíc – Ježíškova cesta je schůdná s kočárkem i v zimě (pokud není obleva).

Ježíškova cesta Boží Dar
Ježíškova cesta Boží Dar

Stezka krušnohorských pověstí

O poznání kratší trasa pro děti, kterou v pohodě zvládnou i ty nejmenší. Ale ne kočárek. Cestou vás doprovází řada vyřezávaných postav, které jsou typické pro krušnohorské příběhy.

Stezku najdete na vrcholu Plešivec.

Lanové centrum a rozhledna na vrcholu Plešivec

Jestli znáte lanové centrum Linhart u Karlových Varů, to na Plešivci se vám bude určitě taky líbit. Nám se dokonce líbilo o něco víc. A v neposlední řadě rozhledna, ze které si užijete krásný výhled do okolí Krušných hor.

Zdroj: areál Plešivec

Dětské lanové centrum vyjde pro jedno díte na 150 Kč /1 den.

Mimo dětského lanového centra tu v přilehlém lesíku najdete i lanové centrum pro dospělé nebo dětské hřiště, obří houpačku a další atrakce. 

Údolí mlýnků v Jáchymově

V Údolí mlýnků uvidíte na potoce cca 60 mlýnků a každý rok tu přibývají další – plastové, kovové, ručně vyrobené. Je to pěkný nenáročný výlet, ze kterého budou děti určitě nadšené, protože je po cestě provede několik dětských překážek.

kam v Krušných horách

Po stopách seriálu Rapl

Na seriálu Rapl se mi líbilo, že přesně vystihoval atmosféru Krušných hor. Ponurost, surovost, opuštěné objekty. Občas tady z toho trochu mrazí. Pokud vás seriál bavil, můžete se vydat po stopách míst, kde se seriálové scény točily.

Policejní stanice sídlila v radnici a informačním centru města Jáchymov. Chalupu Kuneše najdete v bývalých Sejfech mezi Božím Darem a Horní Blatnou. V seriálu se objevila taky bývalá kasárna mezi Rýžovnou a Hřebečnou nebo důl Rolava (bývalý cínový důl Sauersack).

netradiční výlety
Rýžovna – bývalé Sejfy
důl Sauersack

A kam se stavit na jídlo? Určitě do našeho oblíbeného bistra v Abertamech. A nejen našeho. Bývá tu plno. Vždy se tu stavujeme pro maso a sýry ze zdejší farmy. Navíc tu i skvěle vaří českou klasiku.

Rašeliniště NPR SOOS

Národní přírodní rezervace SOOS je unikátní místo, kde spatříte pozůstatky slaného jezera, které se přeměnilo v rašeliniště a slatiniště. Bublá to tady o sto šest – minerální prameny a mofety připomínají dřívější vulkanickou činnost. Nejlepší představení zažijete zkraje jara nebo na podzim.

přírodní rezervace SOOS
přírodní rezervace SOOS i

Otevřeno je denně od dubna do poloviny listopadu. 

Nedaleko od rezervace SOOS jsou Hartoušovské mofety. Stejně jako v případě rašeliniště SOOS se jedná o bahenní vývěry oxidu uhličitého, jen v menším provedení. A zdarma.

Hartoušovské mofety

Bismarckovy rozhledny

Taky dáváte přednost kamenným rozhlednám? Pak se vám budou líbit rozhledny Otto von Bismarcka. Jednu najdete u Chebu a druhou u Aše.

Bismarckova rozhledna u Chebu stojí v nadmořské výšce 637 m nedaleko televizního vysílače na Zelené hoře. Od parkoviště je to asi 1 kilometr po pohodlné cestě. Rozhledna je zdarma přístupná od dubna do října.

co navštívit v Karlovarském kraji / Bismarckova rozhledna

Nad Ašem pak najdete druhou Bismarckovu rozhlednu – rozhlednu Háj na stejnojmenném vrcholu (758 m). Je nejzápadněji položenou rozhlednou v ČR. Otevřená je opět od dubna do října. Vstupné je zdarma.

Vede sem pohodová cesta do kopce, kterou zvládnete za 20 minut i s kočárkem.

Po stopách vyvěrajících pramenů Karlovarského kraje

Jestli je Karlovarský kraj něčím proslulý, jsou to právě vyvěrající prameny. Kde je jejich koncentrace nejvyšší a jaká místa byste neměli vynechat?

Karlovy Vary

Karlovy Vary jsou město s největší koncentrací léčebných pramenů na světě. A navíc ta architektura, spousta vyhlídek, lesních chaloupek a dalších zajímavých míst, které vytváří jedinečnou atmosféru tohoto města.

Pitné prameny jsou rozděleny v celkem 5 kolonádách. Každá kolonáda stojí za návštěvu a každá je úplně jiná. Všechny se dají projít během kratší pohodové procházky.

Tržní kolonáda
Sadová kolonáda
Vřídelní kolonáda

Stejně jako na prameny jsou Karlovy Vary bohaté na skvělé restaurace. Klasiku si dáte ve Smíchovském pavilonu nebo Staroslovanské kuchyni. Jedny z nejlepších burgerů pak dělají v restauraci Špunt & Knoflík.

Mariánské Lázně

Za návštěvu stojí taky nedaleké lázeňské město Mariánské Lázně. V jeho okolí vyvěrá přes 100 pramenů. V samotných Mariánských Lázních je pak okolo 40 léčebných pramenů. Samotná kolonáda není tak rozlehlá jako ta ve Varech, ale i tak je nádherná. Otočte hlavu vzhůru a uvidíte nádherné malby.

Mariánské Lázně / co navštívit v Karlovarském kraji

Zážitkem je i zpívající fontána, která hraje denně v liché časy.

Okolními lesy vás provede řada stezek. Jednou z nejoblíbenějších je NS Lázeňské lesy s rozhlednou Hamelika. Ve městě vybudovali taky park miniatur zámků a hradů, o kterém ještě bude řeč.

Františkovy Lázně

Františkovy Lázně uzavírají pomyslný lázeňský trojúhelník s Karlovými Vary a Mariánskými Lázněmi. Celá oblast se snaží o zařazení do dědictví UNESCO.

Františkovy Lázně jsou malebné lázeňské město, které je významně ovlivněno érou neoklasicismu. Najdete tu 21 volně přístupných léčebných pramenů, které si můžete vychutnat ve zdejších parcích a sadech.

Františkovy Lázně / co navštívit v Karlovarském kraji

Při procházkách okolím si zajděte ke krásné rozhledně Salingburg nebo na druhou stranu k přírodní rezervaci Amerika. Obě místa jsou ideální i jako výlet pro celé rodiny.

PR Amerika zoo Karlovarský kraj
Mini ZOO u PR Amerika

Lázně Kynžvart

Lázně Kynžvart jsou nejmenší z výše uvedených lázní. Na druhou stranu je najdete v samém jádru nedotčeného Slavkovského lesa. Jejich dominantou jsou léčebné lázně s několika volně přístupnými prameny a klasicistní zámek s anglickým parkem a lesní kaplí sv. Kříže.

zámek Kynžvart
zámek Kynžvart
zámek Kynžvart

Jáchymov

O Jáchymovu tu už byla řeč v souvislosti s hornickou činností. Leží v oblasti největší výskytu nerostů na světě – najdete tu až na 230 druhů.

Zároveň tady vyvěrá hned několik pramenů, které se pyšní jednou z největších léčebných aktivit radonu na světě na litr. Jáchymov je jedinými radonovými lázněmi u nás.

Prameny

Obec Prameny nese nelichotivé označení jedné z nejzadluženějších obcí v ČR. Je až k nevíře, že dříve byla honosným lázeňským městem. Zadlužení vzniklo tím, že se Prameny před lety rozhodly vybudovat stáčírnu minerálních pramenů a lázně. Bohužel byl ale projekt neúspěšný a vedl k velkému zadlužení. Naštěstí se zdá, že pro obec svítá na lepší časy.

Přestože by se mohlo zdát, že se v obci zastavil čas, stojí za návštěvu právě kvůli minerálním pramenům, které najdete na kraji obce směrem na Kladskou – Giselin, Rudolfův a Barochův pramen.

Hned naproti přes silnici jsou pozůstatky bývalých Alžbětiných Lázní s Vincentovým pramenem, který je ale částečně znečištěný.

Nedaleko Pramenů, u Nové Vsi, najdete Grünskou kyselku. Volně přístupný pramen, který využívá pro svou výrobu minerálka Magnesia.

Hrad Loket

Návštěva Karlovarského kraje by nebyla kompletní bez hradu Loket. Jednoho z nejkrásnějších hradů u nás.

Středověký hrad Loket postavili na výrazném skalním ostrovu ve Slavkovském lese ve 13. století. Hrad je ze tří stran obklopený řekou Ohře.

nejlepší výlety v ČR / nejkrásnější místa západních Čech

A když už budete v Lokti nebo jeho okolí, zaběhněte si na náměstí do restaurace Atmosféra, kde mají skvělý lososový krém 🙂.

CHKO Slavkovský les

Chráněná oblast, která zaujímá relativně velkou část Karlovarského kraje. Najdete jí mezi městy Karlovy Vary a Mariánské Lázně.

Slavkovskému lesu se přezdívá český Island. Vyvěrající prameny, rašeliniště, hluboké lesy, vzácné rostliny, rozhledny a výhledy, pozůstatky sopečné činnosti. Krajina je tady surová, na řadě míst nedotčená a vtáhne vás do náruče svých hustých lesů.

Jaká místa navštívit ve Slavkovském lese? Je jich celá řada, ale tady si vyjmenujeme jen některá z nich, protože Slavkovskému lesu jsem už věnovala samostatný článek.

Žulové skalní město Svatošské skály

Svatošské skály neboli Svatošky leží v údolí řeky Ohře mezi Karlovými Vary a Loktem a dle pověstí představují zkamenělý svatební průvod. Vede sem fajn cesta v obou směrech, kterou hravě zvládne i kočárek.

Svatošské skály
Svatošské skály

Kladská rašeliniště

Kladská rašeliniště jsou známou přírodní rezervací, kterou si můžete projít po pohodlných dřevěných chodnících o délce 1,6 km. Právě proto je tu vždy plno kočárků.

nejlepší výlety v ČR / nejkrásnější místa západních Čech

Pokocháte se horskými vrchovištními rašeliništi v nadmořské výšce 800-930 m, kterých je celkem 5 – největší Tajga a pak Paterák, Lysina, Malé rašeliniště a Husí les.

Kladské rašeliny jsou celoročně přístupné zdarma.

Tak, oko máme potěšené krásnou přírodou a teď by to chtělo potěšit taky chuťové pohárky 😀. A mám dobrou zprávu. Na Kladské je hned několik restaurací, kde dobře vaří. Jedna z nich je ale vyhlášená, resp. její kuchař. A to už řadu let. Pokud si chcete opravdu pochutnat, zajděte do penzionu Kladská.

Plánujete dovolenou ve Slavkovském lese? Mrkněte na 13 tipů na ubytování ve Slavkovském lese, které vás nadchnou stejně jako zdejší krajina.

Mýtský rybník

Mýtský rybník je jedním z nejhezčích ve Slavkovském lese. A i v Karlovarském kraji. Proto by měl být jedním z míst, co navštívit v Karlovarském kraji. Voda je tu hnědá od rašeliniště Paterák, které patří mezi NPR Kladské rašeliny.

My tady trávili velkou část karantény na jaře. Je tu klid a krásná příroda. Vede sem pěkná asfaltka, ideální i pro rodiny s dětmi. Přesto jste tu často zcela sami.

co navštívit v Karlovarském kraji

Krásenská rozhledna

Krásenská rozhledna získala titul nejkrásnější rozhledny v ČR. Sice je to už nějaký ten pátek, ale krásu jí nelze upřít ani po letech 🙂. Je totiž jedinečná svým venkovním točivým schodištěm ve stylu Babylonské věže. Rozhledna je otevřená celý rok. Vstup je zdarma.

nejlepší výlety v ČR / nejkrásnější místa západních Čech

Zřícenina hradu Andělská hora

Zříceninu hradu Andělská hora najdete na severním okraji Slavkovského lesa.

Slavkovský les turistické trasy
Slavkovský les turistické trasy

K Andělce se dostanete po zelené přímo z obce Andělská hora. Po schodech, takže cesta není vhodná pro kočárky, ale menší děti jí s trochou pomoci zvládnou. Vstupné je dobrovolné a otevřeno je celoročně.

Slavkovský les turistika a výlety
výhled z Andělské hory

Lázeňské lesy Svatý Linhart

Svatý Linhart najdete přímo u Karlových Varů. Je to ideální místo, kde strávíte klidně celý den. S dětmi úplný ideál.

Co najdete na Svatém Linhartu?

 • Lanové centrum s různými stupni obtížnosti – od menších dětí až po dospělé
 • Rozhledna Diana s restaurací a Motýlím domem
 • Dřevěné cedule s lesními zvířaty
 • Obora Svatý Linhart, kde si při troše štěstí prohlédnete z pozorovacích lávek jeleny, daňky nebo divoká prasata. Hlavně u prasat budete potřebovat víc štěstí, abyste je zahlédli :).
 • Spoustu vyhlídek a lesních chat – Jungmannova vyhlídka, chata Kazatelna, chata Rusalka a další.
Svatý Linhart Karlovy Vary výlety / co vidět
Jungmannova vyhlídka
Svatý Linhart Karlovy Vary výlety / co vidět
Chata Rusalka

Na Linhart pohodlně dojedete autem, MHD z Karlových Varů nebo se sem dostanete pěšky přímo z Varů.

Další informace a trasy najdete v tomto článku: Svatý Linhart: pohádkový les pro děti i dospělé

Zámek a hrad Bečov nad Teplou

Na skalnatém bečovském ostrohu nad řekou Teplá najdete barokní zámek a středověký hrad Bečov s terasovitou zahradou. Jedná se o národní kulturní památku, která ukrývá druhou nejcennější památku v ČR – relikviář svatého Maura.

co navštívit v Karlovarském kraji

Za návštěvu stojí v Bečově taky Bečovská botanická zahrada a Muzeum motocyklů a českých hraček.

Chebský hrad

Chebský hrad je unikátním obrazem románské falce a jednou z nejvýznamnějších románských památek u nás. Otevírací doba se liší dle období. V létě bývá otevřeno denně kromě pondělí. Aktuální informace o otevírací době najdete tady.

Výhled z Černé věže (zdroj: Karelj)

Sportovně rekreační areál Krajinka

V Chebu ještě chvíli zůstaneme. Ale moc daleko od hradu nepůjdeme. Hned pod ním totiž vede příjemná procházka kolem řeky Ohře s několika pěknými mosty.

Hned za řekou pak začíná sportovně rekreační areál Krajinka s lanovým parkem, hřišti, prolézačkami a dalším vyžitím. Zabaví se tady děti i dospělí. Nechybí ani občerstvení.

🥯 A čím naplnit žaludek po sportovním výkonu 😀? Zkuste Bagel lounge přímo na náměstí, jen kousek od hradu. Skvěle se tu najíte od snídaní až po večeře. Mají i dobré zákusky a domácí limonády. A další pobočku mají v Karlových Varech.

Jezero Medard

Jezero Medard vzniklo zatopením lomu Medard nedaleko Sokolova a je s délkou 4 km a šířkou 1,5 km největším rekultivačním jezerem u nás. V budoucnosti by mělo být jezero významným rekreačním střediskem.

Pokud si chcete vychutnat krásnou přírodu a průzračně čistou vodu bez lidí, vyrazte sem co nejdříve. Ideální jen tak na procházku nebo výlet na kole, protože obejít ho pěšky vám zabere kolem 2 hodin.

Park Boheminium v Mariánských Lázních

Park Boheminium je park s miniaturami významných českých hradů, zámků a dalších památek u Mariánských Lázní ve Slavkovském lese. Uvidíte tu například Ještěd nebo Červenou Lhotu.  

co navštívit v Karlovarském kraji
Zdroj: Park Boheminium

Horní hrad (Hauenštejn)

Horní Hrad je hrad ze 13. století, který byl později přestavěný na zámek ve stylu tudorské gotiky. V minulém století dostal dost zabrat a řadu let chátral. Nyní je v majetku nového majitele, který jej postupně rekonstruuje. Hrad ale přesto stojí za návštěvu. Už kvůli okolní krajině, do které je dokonale zasazený, a parádnímu výhledu.

Aktuální informace o otevírací době a vstupném najdete na oficiálních stránkách >>>.

Bývalé lázně Kyselka

Nedaleko Karlových Varů, v údolí řeky Ohře, leží obec Kyselka, ve které dříve prosperovaly lázně. Největší slávu zaznamenaly za Heinricha Mattoniho, který zde vybudoval stáčírnu minerální vody a rozvíjel lázeňství. Později lázně řadu let chátraly, ale dnes prochází postupnou a nákladnou obnovou.

Historii místa si můžete přiblížit v Muzeu Mattoni nebo po naučné stezce Andělská hora – Kyselka, která vás provede kolem Ottova pramene. A právě Ottův pramen je všem známá minerální voda Mattoni.

co navštívit v Karlovarském kraji
Ottův pramen (zdroj: Lubor Ferenc)

Muzeum Karlovy Vary

V muzeu se dozvíte o historii města Karlovy Vary, okolní přírodě a historii regionu.

Více o zajímavých místech a památkách v Karlových Varech se dočtete v tomto článku >>>.

Hrad Seeberg – Městské muzeum Františkovy Lázně

Hrad Seeberg je románský ministeriální hrad ze 12. století který byl později přestavěný v gotickém a renesančním stylu. Dnes slouží především k muzejním účelům. Zároveň se tady můžete ubytovat nebo si dát něco dobrého ve zdejší restauraci.

Goethova skalka

Goethova skalka je křemencová skála s vyhlídkou, která byla vyhlášená přírodní památkou. Název nese po německém básníkovi J. W. Goethe, který zde pobýval.

zdroj: Lubor Ferenc

Hrad Vildštejn

Hrad Vildštejn ve Skalné nedaleko Chebu je románský hrad později přestavený na zámek, který patří k nejstarším u nás. Jeho součástí je i restaurace Hodovna a ubytovací služby.

Karlovarský kraj výlety
Zdroj: Salim2

Kousek odtud najdete zříceninu hradu Starý rybník, na kterou budete mít nejlepší výhled od Nového rybníku (po zelené značce směr Žírovice).

Zřícenina hradu Podhradí – Neuberg

Zřícenina hradu Podhradí je nejstarší památkou v okolí Aše a zároveň nejzápadnějším hradem v ČR. Do dnešní doby se zachovala pouze 22 metrů vysoká věž.

Pozůstatky papírny Doubrava

Pozůstatky papírny Doubrava byly před několika lety vykopány v údolí potoka Bílý Haštrov u Doubravy. Uvidíte tady unikáty staré až 3 století, zbytky zdiva a vybavení. Bývalou slavnou papírnu si můžete prohlédnout taky z přilehlé dřevěné vyhlídky.

Přímo odtud můžete vyrazit po naučné stezce údolím potoka Bílý Halštrov.

Další inspirace, co navštívit na Ašsku a ve Smrčinách: Ašsko a Smrčiny: 25 tipů, co navštívit (výlety, ubytování, restaurace) 

Důl Otto

Nemáte pro strach uděláno? Zamiřte k bývalému dolu Otto nedaleko obce Přebuz. Ruiny cínového dolu zahalené v temných krušnohorských lesích vás budou bavit.

Bývalá vysoká pec Šindelová

Dřevouhelná pec v Šindelové je národní technickou památkou, která připomíná dřívější železárnu, jejíž byla součástí. Od jejího uzavření v roce 1945 značně chátrala. Proto si v posledních letech zasloužila nový kabát, kterého se taky dočkala. A je teď na ní krásná podívaná.

Karlovarský kraj výlety / pec Šindelová

Mauzoleum obětí 1. světové války

Na vyvýšenině s krásným výhledem do okolní přírody vybudovali vojenský hřbitov obětí první světové války. Místo s velkou a smutnou historii, které je možné navštívit po předchozí telefonické domluvě.

Karlovarský kraj výlety
Zdroj: Muumi

Vyhlídka Vysoký kámen nedaleko Kraslic

PP Vysoký kámen je skalní útvar připomínající hradní zříceninu. Na jedné straně je zakončen Vyhlídkovou skálou, na kterou se dostanete po železné lávce až na vyhlídkovou plošinu. A na straně druhé se nachází druhá skalní věž Větrná skála.

Krušné hory vyhlídky

Z PP Vysoký kámen dohlédnete na západní vršky Krušných hor, Smrčiny, Halštrovskou vrchovinu, Český les a Slavkovský les. 

Zámek a pivovar Chýše

Zámek Chýše postavili v renesančním stylu. Jeho součástí je zámecký pivovar a rozlehlý park, který je přístupný celoročně.

Otevírací doba zámku je od dubna do října (duben a říjen o víkendech a svátcích a květen-září denně).

Zámek Valeč

Zámek Valeč i s přilehlou zahradou je jednou z dokonalých ukázek vrcholně barokního stylu na Karlovarsku. Jeho součástí je lapidárium, které obsahuje 28 soch známého barokního sochaře Matyáše Bernarda Brauna, Iluzivní brány a hned na kraji obce Valeč nepřehlédnete kostel Nejsvětější Trojice.

Zdroj: Karpi
kostel Nejsvětější trojice
Iluzivní brány

Hrad Hartenštejn

Hrad Hartenštejn kousek od Bochova je zřícenina pozdně gotického hradu, která prošla v posledních letech rekonstrukcí. Ideální, pokud hledáte nenáročný výlet s pěkným výhledem. Klíč vám zapůjčí v bochovském infocentru.

Zřícenina hradu Hartenberg

Zřícenina hradu Hartenberg je gotický hrad, později přestavěný na zámek, který najdete v lesích kousek za vesničkou Hřebeny. V posledních letech prochází hrad rekonstrukcí za využití původních nástrojů a dobrovolníků. Těch už se tu sešlo víc než 1000 ze 75 zemí – více nejen o záchraně hradu se dozvíte přímo na prohlídce, která byla za nás jedna z nejlepších.

Jindřišské skály – skály Na strašidlech u Horní Blatné

Na druhou stranu od Vlčích jam v Horní Blatné dorazíte k Jindřišským skalám neboli skalám Na strašidlech. Místo, které je oblíbené mezi začínajícími lezci. Nebo jen tak na procházku. Vede sem neznačená trasa přímo z Horní Blatné.

Ostrov

Ve městě Ostrov stojí za vidění hned několik míst:

 • Posvátný okrsek – klášter Ostrov – Posvátný okrsek se přezdívá klášternímu komplexu, který navazuje na zámecký park. A pokud chcete parádní fotku, tu si určitě udělejte u kaple Panny Marie Einsiedelnské (viz níže).
 • Zámek a zámecký park – místní zámek se nese v renezančním stylu. Město ho skvěle udržuje. Stejně tak zahradu ve stylu krajinářského parku, kde se skrývá letohrádek.

Pekelné sklepy Žlutice

Pod historickou částí Žlutic se nachází podzemní chodby a sklepení ze středověku, které před několika lety upravili na Pekelné sklepy s muzeem čertů. Místo je skvělou zábavou pro děti i dospělé. Jeho součástí je lapidárium se sochami z nejrůznějších míst ve Žluticích. Otevřeno je vždy během léta.

Bývalé poutní místo Skoky s vyhlídkou na vodní nádrž Žlutice

Dominantou dnes již téměř zaniklé vesnice Skoky je římskokatolický barokní kostel, který se vypíná nad žlutickou přehradou. Místo dříve bývalo jedním z nejznámějších mariánských poutních míst u nás. Dnes se místní snaží o jeho zachování.

Skoky u Žlutic
Skoky u Žlutic
vyhlídka na nádrž Žlutice

Panská rozhledna

Panská rozhledna je ocelová rozhledna nedaleko Drmoulu. Jen pár kroků od místní silnice, která ale není moc frekventovaná. Rozhledna je 55 metrů vysoká a dostat se až na vyhlídkovou plošinu znamená vyjít 204 schodů, ale výhled na okolní přírodu vám tu snahu. Říkal Péťa. Já s žaludkem na vodě došla pouze do poloviny rozhledny 😀.

Panská rozhledna v dáli (zdroj: Lubor Ferenc)

Klášter premonstrátů Teplá

Klášterní areál v Teplé se skládá z kostela, budov konventu, prelatury, někdejší klášterní nemocnice, lékárny, sýpky, hospodářských budov a dvora. Tvoří rozlehlý areál s parkem, vodní atrakcí pro děti i restaurací s hotelem. Kromě standardních prohlídek se tu konají i dětské prohlídky s rytířem.


🏨 Kde se ubytovat v Karlovarském kraji?

Níže se můžete inspirovat tipy na ubytování, která patří mezi ta nejlepší v Karlovarském kraji. Všechna splňují několik podmínek:

✅ Fajn cena

✅ Výborná kuchyně (pokud vaří)

✅ Ideální i pro rodiny s dětmi

Kde hledáme nejlepší ubytování?

Při hledání ubytování využíváme většinou největší vyhledávač ubytování Booking.com, kde pro nás bývá nabídka nejlepší a zároveň i nejvýhodnější. Víc nepotřebujeme 🙂.

Najdete tady vše od penzionů, levných i luxusních hotelů, horských chat nebo i celých apartmánů. 

Můžete vybírat dle filtrů (například od nejlevnějšího, na základě hodnocení apod.) nebo podle mapy, pokud se chcete pohybovat v konkrétní lokalitě. 

Jeho výhodou je záruka, že vaše peníze nezmizí do nesprávné peněženky, ale Booking.com vám za ně naopak ručí. 

My využíváme program Genius: 

 • při 2 realizovaných pobytech získáte 10 % slevu na každé další ubytování zaregistrované v programu Genius (označené přímo u názvu ubytování)
 • při 5 realizovaných pobytech získáte 15 % slevu na každé další ubytování zaregistrované v programu Genius (označené přímo u názvu ubytování)

To už dokáže hodit pěknou slevu 🙂.

🏨 10 tipů na nejlepší ubytování v Karlovarském kraji

Penzion Fara

Penzion Fara je jedním z nejlepších ubytování ve Slavkovském lese a dobrým výchozím bodem pro výlety do Karlovarského kraje. Skvěle tu o vás bude postaráno, výborně tu vaří a navíc je za dobrou cenu.

Penzion na vás dýchne pořádnou dávkou historie, protože místo patří k památkově chráněným objektům. Pro děti tu vybudovali malý dětský koutek.

✅ Zrušení rezervace zdarma

✅ Neplatíte nic předem

Penzion U Bílého koníka

Ubytování U Bílého koníka splňuje do puntíku to, co si každý host přeje. Skvělá obsluha, jídlo je tu vyhlášené, krásná lokalita a útulné pokoje, které jsou vhodné i pro rodiny s dětmi.

✅ Zrušení rezervace zdarma

Statek Salajna

✅ Zrušení rezervace zdarma

Velkostatek Manský dvůr

Statek Manský dvůr je ideální pro rodiny s dětmi. Najdete tu dětské hřiště, tělocvičnu s malou lezeckou stěnou a pokocháte se i zdejšími zvířátky.

Penzion statek Bernard

Děti se zabaví výrobou v řemeslných a uměleckých dílnách, pomazlí se zvířátky ve zdejší malé ZOO nebo se vyblbnou na dětském hřišti. Koná se tu i řada akcí.

zážitkové a netradiční ubytování pro děti v ČR

✅ Zrušení rezervace zdarma

✅ Neplatíte nic předem

Roubenky Bublava

Pohádkové roubenky. To zatřese i s úplným odpůrcem romantiky 😃. Tyhle roubenky najdete na západě Krušných hor v lyžařském středisku Bublava. Jsou dokonale hygge. Navíc plně vybavené včetně sauny.

✅ Zrušení rezervace zdarma

Penzion Jezírko u Jáchymova

Penzion Jezírko je na samotě u lesa, resp. na samotě u Jáchymova :). Jen kousek odtud, pár set výškových metrů nad Jáchymovem leží Boží Dar, jedno z nejvýznamnějších středisek za Krušné hory.

Hotel Ontario

Hotel Ontario si právem zaslouží místo v seznamu nejlepších ubytování v Karlovarském kraji. Najdete ho totiž přímo v lázeňském centru Karlových Varů. Z pokoje budete mít skvělý výhled na kolonádu a řeku Teplou.

👍 Navíc do konce roku poskytuje při pobytu na 3 noci jednu noc zdarma.

Hotel Ontario nad Mlýnskou kolonádou

✅ Snídaně v ceně

✅ Zrušení rezervace zdarma

✅ Neplatíte nic předem

Revelton studios Františkovy Lázně

Krásné, stylové, barevné. S terasou a jen pár kroků od lázeňského centra Františkových Lázní. Navíc přivítají s otevřenou náručí nejen vás, ale i vaše čtyřnohé mazlíčky 🙂.

Tento hotel najdete i v Karlových Varech a Mariánských Lázních.

Revelton Studios Františkovy Lázně

✅ Zrušení rezervace zdarma

Hotel Sant Georg Garni

A jako poslední tu máme zástupce z Mariánských Lázních. A ne ledajakého. Tento hotel totiž dle nestranného hodnocení patří mezi nejlepšími hotely v ČR. Najdete ho uprostřed parku a zeleně a přesto blízko do centra Mariánských Lázní.

✅ Snídaně v ceně

✅ Zrušení rezervace zdarma

✅ Neplatíte nic předem

Užitečné odkazy, kde najít ta nejlepší ubytování

Chaty a venkovské domy v Karlovarském kraji

Hotely a penziony v Karlovarském kraji

Ubytování pro rodiny s dětmi v Karlovarském kraji

Ubytování pro páry v Karlovarském kraji

Ubytování s polopenzí (i wellness) v Karlovarském kraji


Další inspirace:

Jaká jsou podle vás nejkrásnější místa Karlovarského kraje a co stojí za to navštívit v Karlovarském kraji?

Mně už nezbývá nic jiného, než vám popřát šťastnou cestu 🙂🚗.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Scroll to Top