Co navštívit v Karlovarském kraji? 65 tipů na nejkrásnější místa

Co navštívit a vidět v Karlovarském kraji? 65 tipů na výlety a nejkrásnější místa Karlovarského kraje, ze kterých si vybere opravdu každý.

Obsah
  1. Karlovarský kraj
  2. Nejkrásnější místa Karlovarského kraje – mapa
  3. Co navštívit v Karlovarském kraji?
  4. Kde se ubytovat v Karlovarském kraji?
  5. Související články o Karlovarském kraji

Karlovarský kraj

Karlovarský kraj je sice nejmenší ze všech krajů v ČR, ale to neznamená, že nemá co nabídnout. Málokde najdete takovou koncentraci bublajících pramenů, hustých lesů a nedotčené krajiny jako právě tady.

V Karlovarském kraji si na své přijdou i milovníci krásných měst – od lázeňských měst Karlovy Vary, Františkovy Lázně, Mariánské Lázně až po historická města Cheb nebo Loket.

V tomto článku si ukážeme naše tipy na výlety a co navštívit v Karlovarském kraji, ať už hledáte zajímavá místa a památky nebo trasy pro pěší turistiku v přírodě.

Nejkrásnější místa Karlovarského kraje – mapa

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu Karlovarského kraje s tipy na výlety, restaurace a ubytování. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci o Karlovarském kraji. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

Co navštívit v Karlovarském kraji?

Hornická krajina v Krušných horách

Hornictví bylo pro Krušné hory významným obdobím, které vytvořilo ojedinělý ráz zdejší krajiny. Když procházíte krušnohorskou přírodou, tu a tam narazíte na bývalé doly, z nichž některé jsou dokonce dodnes přístupné veřejnosti.

Právě kvůli hornictví si Krušné hory vysloužily zápis na seznam světového dědictví UNESCO – v Karlovarském kraji se jedná o tyto oblasti:

  • Hornická krajina Abertamy – Boží Dar – Horní Blatná
  • Hornická krajina Jáchymov
  • Rudá věž smrti u Ostrova

Hornická krajina mezi Abertamy, Božím Darem a Horní Blatnou

Mezi Abertamy, Božím Darem a Horní Blatnou si určitě nenechte ujít důl Mauritius u Hřebečné, který je největším cínovým dolem za české Krušné hory.

Hodinová prohlídka vyjde dospělého na 200 Kč, děti 6-15 let a seniory nad 60 let na 150 Kč a rodinné zvýhodněné vstupné 2+2 činí 480 Kč.

Důl můžete navštívit od května do konce září a svou návštěvu si musíte zarezervovat předem (popř. se dá rezervovat v infocentru v Abertamech). Zaparkovat se dá přímo u dolu Mauricius – je tu menší bezplatné parkoviště.

Důl Mauritius - bývalá štola Kryštof / výlety v Karlovarském kraji

Naším oblíbeným místem je přírodní památka Vlčí jámy, kterou tvoří propadliny dolů vzniklých hornickou činností cínových rud. Leží přímo pod Blatenským vrchem v nadmořské výšce 990 až 1020 m.

nejlepší výlety v ČR / nejkrásnější místa západních Čech

PP Vlčí jámy tvoří Vlčí jáma (na obrázku) a Ledová jáma, která je uzoučká a vstup sem vede na vlastní nebezpečí. Jen kousek odtud uvidíte 13 km dlouhé nejvýznamnější báňské vodohospodářské dílo u nás – Blatenský vodní příkop.

Když už tady budete, nenechte si ujít obrovskou lavičku kousek pod jámami a rozhlednu Blatenský vrch nad PP Vlčí jámy. Vše v docházkové vzdálenosti pár minut.

Hornická krajina v Jáchymově

Jáchymov je jednou z nejvýznamnějších oblastí v hornictví a hutnictví na světě. Celou jáchymovskou historii vám přiblíží prohlídka štoly č. 1 a Muzea hornictví.

štola Jáchymov

Štola č. 1 je otevřená od května do října. Otevírací doba se mění podle období. V létě je otevřeno denně a od září do října od středy do neděle. Prohlídka začíná vždy v celou – 10,11,13,14,15 a v 16 hodin. Vstup si můžete rezervovat předem nebo pak na místě. V obou případech se musíte dostavit 15 minut předem a mít pevnou obuv a něco teplejší navrch (to platí i pro důl Mauricius). Zakázán je vstup dětem do 5 let. Plné vstupné je 100 Kč a snížené pro děti do 15 let, studenty a seniory 70 Kč. Parkoviště je přímo u štoly a navíc je tu i menší dětské hřiště.

Rudá věž smrti u Ostrova

Rudá věž smrti se dříve využívala pro drcení a třídění uranové rudy z jáchymovských dolů. Část věže pak v 50. letech sloužila jako pracovní tábor pro politické vězně. Rudá věž smrti je otevřená jen o víkendu v čase 10:00-17:00.

Rudá věž smrti, Montanregion

Po stopách hornictví kolem obce Krásno

Další oblast, známá pro své hornictví, je obec Krásno a Horní Slavkov a jejich přilehlé okolí. Od středověku tady probíhala těžba cínu, kterou později vystřídalo dobývání uranu a poté vznikly uhelné doly.

S historií vás seznámí muzea v Horním Slavkově a v Krásně. To krásenské je vhodnější pro rodiny s dětmi, protože se můžou projet zdejším vláčkem. Pár kilometrů od Krásna pak leží důl Jeroným, kde se dostanete do útrob cínového dolu.

V muzeu Krásno se dozvíte víc z historie a navíc se projedete důlním vláčkem.

Celou hornickou oblastí vede technická památka Dlouhá stoka. Je to jedinečné dílo ze 16. století, které v té době nemělo v Evropě obdoby. Je 24 km dlouhá a ve své době zásobovala vodou zdejší hornickou činnost.

Kamenné varhany

Další zajímavostí v Karlovarském kraji jsou kamenné varhany, které vznikly smršťováním lávy během jejího chladnutí. Navštívit můžete kamenné varhany v Hřebečné, Rotavské varhany nebo ne tak známé čedičové varhany u Hlinek.

Čedičový lom Hřebečná

Na půli cesty mezi Božím Darem a Horní Blatnou leží v přírodní rezervaci Rýžovna čedičový lom Hřebečná. Patří ke Geoparku Egeria, který je součástí Česko-bavorského geoparku. K čedičovému lomu vede jen krátká odbočka od silnice, ale v okolí jsou další trasy (např. k Mrtvému rybníku) nebo důl Mauricius, takže můžete místa spojit do jednoho výletu.

co navštívit v Karlovarském kraji

Rotavské varhany

Rotavské varhany svým tvarem připomínají varhanní píšťaly a jsou oblíbeným výletním bodem, kam dojdete v pohodě i s kočárkem nebo na kole.

Rotavské varhany / tipy na výlety krušné hory

Čedičové varhany u Hlinek

Čedičové varhany u Hlinek jsou sice dvakrát větší než Rotavské varhany, ale překvapivě k nim téměř nikdo nezavítá. Najdete je 5 minut od silnice po neznačené, ale vyšlapané cestě za závorou.

čedičové varhany u Hlinek / Karlovarský kraj výlety

Rozhledna Blatenský vrch

Rozhledna Blatenský vrch je druhou nejvýše položenou rozhlednou v Krušných horách. Najdete jí jen kousek nad Vlčími jámami. Určitě doporučuju spojit obě místa do jednoho výletu – je to krátká trasa, vhodná i pro děti. Ty se navíc po cestě zabaví při hledání vyřezávaných hub v lese.

rozhledna Blatenský vrch / co navštívit v Karlovarském kraji

Z rozhledny se pokocháte vrcholy Klínovec a Fichtelberg, Doupovskými horami, ale taky Tisovským vrchem s rozhlednou Pajndl a městem Horní Blatná.

Vstupné je pár korun a přímo u rozhledny je menší občerstvení (zároveň si tady kupujete vstup na rozhlednu). V zimě bývá otevřeno o víkendech a od května do října denně v čase 10:00-17:00.

Až se pokocháte Vlčími jámami a výhledem z rozhledny Blatenský vrch, můžete si zajít na steak do vyhlášené restaurace Faustův dvůr hned pod kopcem v Horní Blatné.

Rozhledna Pajndl na Tisovském vrchu

Rozhledna Pajndl se nachází ve výšce 977 m v na Tisovském vrchu mezi Tisovou, Nejdkem a Novými Hamry. Patří k našim nejoblíbenějším a ten výhled…

Počítejte ale s tím, že směrem k rozhledně si trochu máknete. Výhledy tady rozhodně nejsou zadarmo.

nejkrásnější místa Krušných hor: rozhledna Pajndl Tisovský vrch

Z rozhledny dohlédnete až na vrcholky Šumavy. Směrem na východ se pokocháte Klínovcem a vrcholem v Německu Fichtelberg nebo Doupovskými horami a Slavkovským lesem. Rozhledna Pajndl je otevřená celoročně zdarma.

Božídarské rašeliniště

Krušné hory jsou známé svými rašeliništi. Řada z nich není přístupná, ale část toho největšího si můžete projít po povalovém chodníku s 12 informačními tabulemi. Jedná se o Božídarské rašeliniště u Božího Daru. Trasa začíná přímo v obci (viz foto).

nejlepší výlety v ČR / nejkrásnější místa západních Čech

Z Božího Daru je to už jen kousek na vrchol Klínovec či k Boží nebo Hadí vyhlídce.

Rozhledna Cibulka

Ocelovou rozhlednu Cibulka najdete ve výšce 656 m. n. m na Šibeničním vrchu. Skvěle odtud uvidíte lesy Krušných hor. Rozhledna je otevřená celoročně zdarma.

rozhledna Cibulka / Karlovarský kraj výlety

Pár let zpátky soutěžila o nejhezčí počin v Karlovarském kraji, takže už to svědčí o tom, že návštěvy litovat nebudete ?. Navíc sem vede příjemná cesta vhodná pro děti i kočárky. Většina návštěvníků vyráží od Libnova. Trasa je pohodová a vede po zpevněné lesní cestě.

Cestu vám zpříjemní několik poznávacích stojanů, kde se především děti dozví víc o houbách, rostlinách, zvířatech apod. Za 2,5 km jste v cíli.

Občerstvení u Červené jámy

Nedaleko Červené jámy si nenechte ujít občerstvení se stejnojmenným názvem. Je to pěkná chaloupka, která je otevřená celoročně. V zimě je to tu jako v pohádce. Kolem vede běžkařská trasa Krušnohorská magistrála.

občerstvení U Červené jámy

K Červené jámě i občerstvení se dostanete od rozcestníku Bludná mezi Horní Blatnou a Božím Darem, kde zaparkujete na neplaceném parkovišti (za hezkého počasí nebo o víkendech bývá brzy plno). Trasa je dlouhá 1 km a jdete po pohodlné rovince. Cesta je sjízdná i s kočárkem. Druhá trasa začíná ve druhém směru po červené z obce Hřebečná.

Ježíškova cesta na Božím Daru

Ježíškova cesta je nejznámější turistická trasa pro děti v Krušných horách. Můžete si vybrat mezi kratším (5,6 km) a delším okruhem (12,9 km). Na cestě čekají na děti různé prolézačky, malované a vyřezávané pohádkové bytosti a spousta dalšího. 

Pokud jsou soutěživé, mohou si zapisovat plnění jednotlivých úkolů do notýsku za 50 Kč a v informačním centru v Božím Daru pak vyzvednout odměnu. A navíc – Ježíškova cesta je schůdná s kočárkem i v zimě (pokud není obleva).

Ježíškova cesta
značení Ježíškovy cesty v Božím Daru

Stezka krušnohorských pověstí

Zdá se vám Ježíškova cesta moc dlouhá? Zkuste Stezku krušnohorských pověstí na vrcholu Plešivec, která je o poznání kratší a v pohodě jí zvládnou i ty nejmenší. Na druhou stranu není sjízdná kočárkem (popř. budete potřebovat terénní kočárek).

Cestou vás doprovází řada vyřezávaných postav, které jsou typické pro krušnohorské příběhy. Od stezky vede krátká odbočka na vyhlídku Švýcárna s krásným výhledem na údolí kolem Perninku.

Ke Stezce krušnohorských pověstí se dostanete jednoduše – vyjedete až téměř na vrchol Plešivec, kde je po levé straně neplacené stání. Poté sestoupíte lehce dolů pod parkoviště, kde už uvidíte značení na Stezku krušnohorských pověstí.

Lanové centrum a rozhledna na vrcholu Plešivec

Jestli znáte lanové centrum Linhart u Karlových Varů, to na Plešivci se vám bude určitě taky líbit. Nám se dokonce líbilo o něco víc. A v neposlední řadě rozhledna, ze které si užijete krásný výhled do okolí Krušných hor.

Dětské lanové centrum v areálu Plešivec

Dětské lanové centrum vyjde pro jedno dítě na 165 Kč /1 den. Mimo dětského lanového centra tu v přilehlém lesíku najdete i lanové centrum pro dospělé nebo dětské hřiště, obří houpačku a další atrakce. 

Údolí mlýnků v Jáchymově

Údolí mlýnků se nachází kousek od Jáchymova. Údolí je zajímavé tím, že na zdejším potoce je na cca 60 mlýnků a každý rok tu přibývají další – plastové, kovové, ručně vyrobené. Je to pěkný nenáročný výlet, ze kterého budou děti určitě nadšené, protože je po cestě provede několik dětských překážek.

kam v Krušných horách

Po stopách seriálu Rapl v Krušných horách

Na seriálu Rapl se mi líbilo, že přesně vystihoval atmosféru Krušných hor. Ponurost, surovost, opuštěné objekty. Občas tady z toho trochu mrazí. Pokud vás seriál bavil, můžete se vydat po stopách míst, kde se seriálové scény točily.

Policejní stanice sídlila v radnici a informačním centru města Jáchymov. Chalupu Kuneše najdete v bývalých Sejfech mezi Božím Darem a Horní Blatnou. V seriálu se objevila taky bývalá kasárna mezi Rýžovnou a Hřebečnou (přímo u silnice) nebo důl Rolava (bývalý cínový důl Sauersack).

důl Sauersack

A kam se stavit na jídlo? Určitě do našeho oblíbeného bistra v Abertamech. A nejen našeho. Bývá tu plno. Vždy se tu stavujeme pro maso a sýry ze zdejší farmy. Navíc tu skvěle vaří českou klasiku.

Rašeliniště NPR SOOS

Národní přírodní rezervace SOOS je unikátní místo, kde spatříte pozůstatky slaného jezera, které se přeměnilo v rašeliniště a slatiniště. Bublá to tady o sto šest – minerální prameny a mofety připomínají dřívější vulkanickou činnost. Nejlepší představení zažijete zkraje jara nebo na podzim. Nedoporučila bych návštěvu SOOS v létě, kdy jsou některé místa vyschlá a navíc se tu není za teplého počasí moc stinných míst.

SOOS Karlovarský kraj výlety

Otevřeno je denně od dubna do poloviny listopadu. 

Nedaleko od rezervace SOOS jsou Hartoušovské mofety. Stejně jako v případě rašeliniště SOOS se jedná o bahenní vývěry oxidu uhličitého. Jsou přístupné zdarma, ale oproti SOOS jsou opravdu malinké.

Hartoušovské mofety

Bismarckovy rozhledny

Taky dáváte přednost kamenným rozhlednám? Pak se vám budou líbit rozhledny Otto von Bismarcka. Jednu najdete u Chebu a druhou u Aše.

Bismarckova rozhledna u Chebu stojí v nadmořské výšce 637 m nedaleko televizního vysílače na Zelené hoře. Od parkoviště je to asi 1 kilometr po pohodlné cestě. Rozhledna je zdarma přístupná od dubna do října (i když Google píše něco jiného).

co navštívit v Karlovarském kraji / Bismarckova rozhledna

Nad Ašem pak najdete druhou Bismarckovu rozhlednu – rozhlednu Háj na stejnojmenném vrcholu (758 m). Je nejzápadněji položenou rozhlednou v ČR. Otevřená je opět od dubna do října. Vstupné je zdarma. Vede sem pohodová cesta do kopce, kterou zvládnete za 20 minut i s kočárkem.

Po stopách vyvěrajících pramenů Karlovarského kraje

Jestli je Karlovarský kraj něčím proslulý, jsou to právě vyvěrající prameny. Kde je jejich koncentrace nejvyšší a jaká místa byste neměli vynechat?

Karlovy Vary

Karlovy Vary jsou město s největší koncentrací léčebných pramenů na světě. A navíc ta architektura, spousta vyhlídek, lesních chaloupek a dalších zajímavých míst, které vytváří jedinečnou atmosféru tohoto města.

Pitné prameny jsou rozděleny v celkem 5 kolonádách. Každá kolonáda stojí za návštěvu a každá je úplně jiná. Všechny se dají projít během kratší pohodové procházky.

Tržní kolonáda
Sadová kolonáda
Vřídelní kolonáda

Stejně jako na prameny jsou Karlovy Vary bohaté na skvělé restaurace. Klasiku si dáte ve Smíchovském pavilonu nebo Staroslovanské kuchyni. Jedny z nejlepších burgerů pak dělají v restauraci Špunt & Knoflík. Přímo na kolonádě bych se restauracím vyhnula – za hodně peněz málo muziky na talíři.

Mariánské Lázně

Za návštěvu stojí taky nedaleké lázeňské město Mariánské Lázně. V jeho okolí vyvěrá přes 100 pramenů. V samotných Mariánských Lázních je pak okolo 40 léčebných pramenů. Samotná kolonáda není tak rozlehlá jako ta v Karlových Varech, ale i tak je nádherná. Otočte hlavu vzhůru a uvidíte nádherné malby.

Mariánské Lázně / co navštívit v Karlovarském kraji
Kolonáda v Mariánských Lázních

Zážitkem je i zpívající fontána, která hraje denně v liché časy. Okolními lesy vás provede řada stezek. Jednou z nejoblíbenějších je NS Lázeňské lesy s rozhlednou Hamelika. Ve městě vybudovali taky park miniatur zámků a hradů, o kterém ještě bude řeč.

Františkovy Lázně

Františkovy Lázně uzavírají pomyslný lázeňský trojúhelník s Karlovými Vary a Mariánskými Lázněmi. Celá oblast je zapsaná mezi Slavná města Evropy na seznamu UNESCO.

Františkovy Lázně jsou malebné lázeňské město, které je významně ovlivněno érou neoklasicismu. Najdete tu 21 volně přístupných léčebných pramenů, které si můžete vychutnat ve zdejších parcích a sadech.

Františkovy Lázně / co navštívit v Karlovarském kraji
Kolonáda ve Františkových Lázních

Při procházkách okolím si zajděte ke krásné rozhledně Salingburg nebo na druhou stranu k přírodní rezervaci Amerika – dá se dojet i autem na neplacené parkoviště. Obě místa jsou ideální jako výlet pro celé rodiny a vstup je zdarma.

rozhledna Salingburg
PR Amerika zoo Karlovarský kraj
Mini ZOO u přírodní rezervace Amerika

Lázně Kynžvart

Lázně Kynžvart jsou nejmenší z výše uvedených lázní. Na druhou stranu je najdete v samém jádru nedotčeného Slavkovského lesa. Jejich dominantou jsou léčebné lázně s několika volně přístupnými prameny a klasicistní zámek s anglickým parkem a lesní kaplí sv. Kříže.

Lázně Kynžvart

Jáchymov

O Jáchymovu tu už byla řeč v souvislosti s hornickou činností. Leží v oblasti největší výskytu nerostů na světě – najdete tu až na 230 druhů. Zároveň tady vyvěrá hned několik pramenů, které se pyšní jednou z největších léčebných aktivit radonu na světě na litr. Jáchymov je jedinými radonovými lázněmi u nás.

Prameny

Obec Prameny nese nelichotivé označení jedné z nejzadluženějších obcí v ČR (to už naštěstí od roku 2021 neplatí). Je až k nevíře, že byly Prameny dříve honosným lázeňským městem. Zadlužení vzniklo tím, že se Prameny před lety rozhodly vybudovat stáčírnu minerálních pramenů a lázně. Bohužel byl ale projekt neúspěšný a vedl k velkému zadlužení.

Přestože by se mohlo zdát, že se v obci zastavil čas, stojí za návštěvu právě kvůli minerálním pramenům, které najdete na kraji obce směrem na Kladskou – Giselin, Rudolfův a Barochův pramen.

Hned naproti přes silnici jsou pozůstatky bývalých Alžbětiných Lázní s Vincentovým pramenem, který je ale částečně znečištěný. Nedaleko Pramenů, u Nové Vsi, najdete Grünskou kyselku. Volně přístupný pramen, který využívá pro svou výrobu minerálka Magnesia.

Hrad Loket a město Loket

Návštěva Karlovarského kraje by nebyla kompletní bez hradu Loket. Jednoho z nejkrásnějších hradů u nás. Středověký hrad Loket postavili na výrazném skalním ostrovu ve Slavkovském lese ve 13. století. Hrad je ze tří stran obklopený řekou Ohře.

nejlepší výlety v ČR / nejkrásnější místa západních Čech

Kromě hradu si projděte i samotné městečko Loket, které je nádherné. Úzké, dlážděné uličky lemují barevné měšťanské domy a výrazný kamenný most doslova láká k poznání historického jádra Lokte.

Čtěte více o Lokti v samostatném článku.

Loket / výlety a co navštívit v Karlovarském kraji

CHKO Slavkovkoský les

Chráněná oblast Slavkovský les zaujímá relativně velkou část Karlovarského kraje. Najdete jí mezi městy Karlovy Vary a Mariánské Lázně.

Slavkovskému lesu se přezdívá český Island. Vyvěrající prameny, rašeliniště, hluboké lesy, vzácné rostliny, rozhledny a výhledy, pozůstatky sopečné činnosti. Krajina je tady surová, na řadě míst nedotčená a vtáhne vás do náruče svých hustých lesů.

Jaká místa navštívit ve Slavkovském lese? Je jich celá řada, ale tady si vyjmenujeme jen některá z nich, protože Slavkovskému lesu jsem už věnovala samostatný článek.

Žulové skalní město Svatošské skály

Svatošské skály neboli Svatošky leží v údolí řeky Ohře mezi Karlovými Vary a Loktem a dle pověstí představují zkamenělý svatební průvod. 

Svatošské skály Karlovarský kraj

Vede sem pohodlná cesta z Karlových Varů i Lokte. Z Karlových Varů je cesta asfaltová a o něco kratší. Z Lokte je sice cesta delší a vede po hliněné cestě, ale i tak je velmi dobře sjízdná i kočárkem a na kole (vede tudy cyklostezka kolem Ohře) a cesta je o něco zajímavější.

Svatošské skály Karlovarský kraj

Kladská rašeliniště

Kladská rašeliniště jsou známou přírodní rezervací, kterou si můžete projít po pohodlných dřevěných chodnících o délce 1,6 km. Právě proto je tu vždy plno kočárků.

nejlepší výlety v ČR / nejkrásnější místa západních Čech

Pokocháte se horskými vrchovištními rašeliništi v nadmořské výšce 800-930 m, kterých je celkem 5 – největší Tajga a pak Paterák, Lysina, Malé rašeliniště a Husí les. Kladské rašeliny jsou celoročně přístupné zdarma, ale v zimě můžou být uzavřené.

Tak, oko máme potěšené krásnou přírodou a teď by to chtělo potěšit taky chuťové pohárky ?. A mám dobrou zprávu. Na Kladské je hned několik restaurací, kde dobře vaří. Jedna z nich je ale vyhlášená, resp. její kuchař. A to už řadu let. Pokud si chcete opravdu pochutnat, zajděte do penzionu Kladská.

Plánujete dovolenou ve Slavkovském lese? Podívejte se na tipy na ubytování ve Slavkovském lese, které vás nadchnou stejně jako zdejší krajina.

Mýtský rybník

Mýtský rybník je jedním z nejhezčích ve Slavkovském lese. A i v Karlovarském kraji. Proto by měl být jedním z míst, co navštívit v Karlovarském kraji.

Voda je tu hnědá od rašeliniště Paterák, které patří mezi NPR Kladské rašeliny. Je tu klid a krásná příroda. Vede sem pěkná asfaltka, ideální i pro rodiny s dětmi. Přesto jste tu často zcela sami.

Mýtský rybník Slavkovský les

Krásenská rozhledna

Krásenská rozhledna získala titul nejkrásnější rozhledny v ČR. Sice je to už nějaký ten pátek, ale krásu jí nelze upřít ani po letech ?. Je totiž jedinečná svým venkovním točivým schodištěm ve stylu Babylonské věže. Rozhledna je otevřená celý rok. Vstup je zdarma.

Krásenská rozhledna Slavkovský les

Zřícenina hradu Andělská hora

Zříceninu hradu Andělská hora najdete na severním okraji Slavkovského lesa. K Andělce se dostanete po zelené přímo z obce Andělská hora. Po schodech, takže cesta není vhodná pro kočárky, ale menší děti jí s trochou pomoci zvládnou. Vstupné je dobrovolné a otevřeno je celoročně.

Andělská hora Slavkovský les turistické trasy

Lázeňské lesy Svatý Linhart

Svatý Linhart leží kousek od Karlových Varů v lázeňských lesích. Je to ideální místo, kde strávíte klidně celý den.

Co najdete na Svatém Linhartu?

  • Lanové centrum s různými stupni obtížnosti – od menších dětí až po dospělé
  • Rozhledna Diana s restaurací a Motýlím domem
  • Dřevěné cedule s lesními zvířaty
  • Obora Svatý Linhart, kde si při troše štěstí prohlédnete z pozorovacích lávek jeleny, daňky nebo divoká prasata. Hlavně u prasat budete potřebovat víc štěstí, abyste je zahlédli :).
  • Spoustu vyhlídek a lesních chat – Jungmannova vyhlídka, chata Kazatelna, chata Rusalka a další.
Obora u daňků
Svatý Linhart Karlovy Vary výlety / co vidět
Jungmannova vyhlídka

Na Linhart pohodlně dojedete autem, MHD z Karlových Varů nebo se sem dostanete pěšky přímo z Varů. Další informace a trasy najdete v tomto článku: Svatý Linhart: pohádkový les pro děti i dospělé

Zámek a hrad Bečov nad Teplou

Na skalnatém bečovském ostrohu nad řekou Teplá najdete barokní zámek a středověký hrad Bečov s terasovitou zahradou. Jedná se o národní kulturní památku, která ukrývá druhou nejcennější památku v ČR – relikviář svatého Maura.

co navštívit v Karlovarském kraji

Za návštěvu stojí v Bečově taky Bečovská botanická zahrada a Muzeum motocyklů a českých hraček.

Chebský hrad a město Cheb

Chebský hrad je unikátním obrazem románské falce a jednou z nejvýznamnějších románských památek u nás. Otevírací doba se liší dle období. V létě bývá otevřeno denně kromě pondělí. Aktuální informace o otevírací době najdete tady.

Chebský hrad

Od hradu můžete pokračovat na náměstí Krále Jiřího z Poděbrad, kde je známý Špalíček a barevné měšťanské domy. Za náměstím uvidíte věž kostela sv. Mikuláše a sv. Alžběty, kde můžete vystoupat na vyhlídkovou věž za symbolických 20 Kč. Vstup do kostela je zdarma.

Cheb je krásné historické město, o kterém se dočtete víc v samostatném článku.

Cheb Špalíček

Sportovně rekreační areál Krajinka

V Chebu ještě chvíli zůstaneme. Ale moc daleko od hradu nepůjdeme. Hned pod ním totiž vede příjemná procházka kolem řeky Ohře.

Hned za řekou pak začíná sportovně rekreační areál Krajinka s lanovým parkem, hřišti, prolézačkami a dalším vyžitím. Zabaví se tady děti i dospělí. Nechybí ani občerstvení.

Kam zajít v Chebu na jídlo? Přímo na náměstí Krále Jiřího z Poděbrad je Bagel lounge. Skvěle se tu najíte od snídaní až po večeře. Mají i dobré zákusky a domácí limonády. A další pobočku mají v Karlových Varech.

Jezero Medard

Jezero Medard vzniklo zatopením lomu Medard nedaleko Sokolova a je s délkou 4 km a šířkou 1,5 km největším rekultivačním jezerem u nás. V budoucnosti by mělo být jezero významným rekreačním střediskem.

jezero Medard Sokolov / Karlovarský kraj tipy na výlety

Pokud si chcete vychutnat průzračně čistou vodu bez lidí, vyrazte sem co nejdříve. Ideální jen tak na procházku nebo výlet na kole, protože obejít ho pěšky vám zabere kolem 2 hodin.

Park Boheminium v Mariánských Lázních

Park Boheminium je park s miniaturami významných českých hradů, zámků a dalších památek u Mariánských Lázní ve Slavkovském lese. Uvidíte tu například Ještěd nebo Červenou Lhotu.  

park Boheminium Mariánské Lázně

Horní hrad (Hauenštejn)

Horní hrad je hrad ze 13. století, který byl později přestavěný na zámek ve stylu tudorské gotiky. V minulém století dostal dost zabrat a řadu let chátral. Nyní je v majetku nového majitele, který jej postupně rekonstruuje. Hrad ale přesto stojí za návštěvu.

Kolem hradu je nádherná krušnohorská krajina a je odtud skvělý výhled.

co navštívit v Karlovarském kraji
Zdroj: Jitka Erbenová

Bývalé lázně Kyselka

Nedaleko Karlových Varů, v údolí řeky Ohře, leží obec Kyselka, ve které dříve prosperovaly lázně. Největší slávu zaznamenaly za Heinricha Mattoniho, který zde vybudoval stáčírnu minerální vody a rozvíjel lázeňství. Později lázně řadu let chátraly, ale dnes prochází postupnou a nákladnou obnovou.

Historii místa si můžete přiblížit v Muzeu Mattoni nebo po naučné stezce Andělská hora – Kyselka, která vás provede kolem Ottova pramene. A právě Ottův pramen je známá minerální voda Mattoni.

Mattoniho muzeum, zdroj: Lubor Ferenc

Muzeum Karlovy Vary

V muzeu se dozvíte o historii města Karlovy Vary, okolní přírodě a historii regionu.

Muzeum Karlovy Vary / Karlovarský kraj výlety

Hrad Seeberg – Městské muzeum Františkovy Lázně

Hrad Seeberg je románský ministeriální hrad ze 12. století, který byl později přestavěný v gotickém a renesančním stylu. Dnes slouží především k muzejním účelům. Zároveň se tady můžete ubytovat nebo si dát něco dobrého ve zdejší restauraci.

hrad Seeberg, Cheb / Karlovarský kraj výlety

Goethova skalka

Goethova skalka je křemencová skála s vyhlídkou, která byla vyhlášená přírodní památkou. Název nese po německém básníkovi J. W. Goethe, který zde pobýval.

Goethova skalka u Hazlova, zdroj: Lubor Ferenc

Ke Goethově skalce se dostanete snadno – za Hazlovem směrem na Aš je odbočka doprava (je tu přístřešek a zastávka autobusu), odkud vyrazíte po cestě, na kterou po chvíli naváže modře značená turistická trasa. Tady opustíte původní cestu a odbočíte po modré doprava směrem do lesa.

Hrad Vildštejn

Hrad Vildštejn ve Skalné nedaleko Chebu je románský hrad později přestavený na zámek, který patří k nejstarším u nás. Dnes se tu můžete ubytovat i najíst v restauraci Hodovna.

Karlovarský kraj výlety

Kousek odtud uvidíte zříceninu hradu Starý rybník, na kterou budete mít nejlepší výhled od Nového rybníku (po zelené značce směr Žírovice).

Zřícenina hradu Podhradí – Neuberg

Zřícenina hradu Podhradí je nejstarší památkou v okolí Aše a zároveň nejzápadnějším hradem v ČR. Do dnešní doby se zachovala pouze 22 metrů vysoká věž. Zřícenina se nachází přímo u silnice po levé straně v kopci.

zřícenina hradu Podhradí / Karlovarský kraj co navštívit

Pozůstatky papírny Doubrava

Pozůstatky papírny Doubrava byly před několika lety vykopány v údolí potoka Bílý Haštrov u Doubravy. Uvidíte tady unikáty staré až 3 století, zbytky zdiva a vybavení.

Bývalou slavnou papírnu si můžete prohlédnout taky z přilehlé dřevěné vyhlídky. Zaparkovat můžete hned vedle papírny u přístřešku.

pozůstatky papírny Doubrava

Přímo odtud můžete vyrazit po naučné stezce údolím potoka Bílý Halštrov.

Další inspirace, co navštívit na Ašsku a ve Smrčinách: Ašsko a Smrčiny: 25 tipů, co navštívit (výlety, ubytování, restaurace) 

Důl Otto

Nemáte pro strach uděláno? Zamiřte k bývalému dolu Otto nedaleko obce Přebuz. Ruiny cínového dolu zahalené v temných krušnohorských lesích vás budou bavit a místo není tak navštěvované jako nedaleký důl Sauersack.

Bývalá vysoká pec Šindelová

Dřevouhelná vysoká pec v Šindelové je národní technickou památkou, která připomíná dřívější železárnu, jejíž byla součástí. Od jejího uzavření v roce 1945 značně chátrala. Proto si v posledních letech zasloužila nový kabát, kterého se taky dočkala. Zaparkovat můžete přímo u památky v Šindelové.

Karlovarský kraj výlety / pec Šindelová

Mauzoleum obětí 1. světové války

Na vyvýšenině s krásným výhledem do okolní přírody vybudovali vojenský hřbitov obětí první světové války. Místo s velkou a smutnou historii, které je možné navštívit po předchozí telefonické domluvě.

Karlovarský kraj výlety

Vyhlídka Vysoký kámen nedaleko Kraslic

PP Vysoký kámen je skalní útvar připomínající hradní zříceninu. Na jedné straně je zakončen Vyhlídkovou skálou, na kterou se dostanete po železné lávce až na vyhlídkovou plošinu. A na straně druhé se nachází druhá skalní věž Větrná skála.

PP Vysoký kámen nedaleko Kraslic

Z PP Vysoký kámen dohlédnete na západní vršky Krušných hor, Smrčiny, Halštrovskou vrchovinu, Český les a Slavkovský les. 

Zámek a pivovar Chýše

Zámek Chýše najdete asi půl hodiny od Karlových Varů směrem na Prahu. Samotný zámek je kombinací několika stylů od gotiky, renesance, baroka až po závěrečnou anglickou gotiku.

Součástí komplexu je zámecký pivovar a rozlehlý anglický park, který je přístupný celoročně. Zámek je otevřený jen od dubna do října a otevírací doba se pak ještě liší dle období.

zámek Chýše / co navštívit v Karlovarském kraji

Zámek Valeč

Zámek Valeč i s přilehlou zahradou je jednou z dokonalých ukázek vrcholně barokního stylu na Karlovarsku. Jeho součástí je lapidárium, které obsahuje 28 soch známého barokního sochaře Matyáše Bernarda Brauna, Iluzivní brány a hned na kraji obce Valeč nepřehlédnete kostel Nejsvětější Trojice.

cesta k zámku – zámecký skleník po levé straně
kostel Nejsvětější trojice
Iluzivní brány

Hrad Hartenštejn

Hrad Hartenštejn je zřícenina pozdně gotického hradu nedaleko Bochova, která prošla v posledních letech rekonstrukcí. Ideální, pokud hledáte nenáročný výlet s pěkným výhledem. Klíč vám zapůjčí v bochovském infocentru.

Zřícenina hradu Hartenberg

Zřícenina hradu Hartenberg je gotický hrad, později přestavěný na zámek, který najdete v lesích kousek za vesničkou Hřebeny.

V posledních letech prochází hrad rekonstrukcí za využití původních nástrojů a dobrovolníků. Těch už se tu sešlo víc než 1000 ze 75 zemí – více nejen o záchraně hradu se dozvíte přímo na prohlídce, která byla za nás jedna z nejlepších.

Jindřišské skály – skály Na strašidlech u Horní Blatné

Na druhou stranu od Vlčích jam v Horní Blatné dorazíte k Jindřišským skalám neboli skalám Na strašidlech. Místo, které je oblíbené mezi začínajícími lezci. Nebo jen tak na procházku. Vede sem neznačená trasa přímo z Horní Blatné.

Na Strašidlech / výlety v Karlovarském kraji

Ostrov

Město Ostrov je blízkými Karlovými Vary trochu přehlížené, ale určitě se i tady najdou krásná místa, která stojí za to navštívit v Karlovarském kraji. Jedním z nich je klášterní komplex Posvátný okrsek, který leží přímo naproti zámeckému parku. Za vidění stojí především červená kaple Panny Marie Einsiedelnské.

Dalším místem je renesanční zámek, který lemuje rozsáhlý krajinářský park. Je tu spousta odpočinkových zón, dětské hřiště a letohrádek. Mezi místními se jedná o oblíbené místo.

Zámek Ostrov v zámeckém parku, zdroj: Lubor Ferenc

Pekelné sklepy Žlutice

Pod historickou částí Žlutic se nachází podzemní chodby a sklepení ze středověku, které před několika lety upravili na Pekelné sklepy s muzeem čertů. Místo je skvělou zábavou pro děti i dospělé. Jeho součástí je lapidárium se sochami z nejrůznějších míst ve Žluticích. Otevřeno je vždy během léta.

Muzeum čertů ve Žluticích

Bývalé poutní místo Skoky s vyhlídkou na vodní nádrž Žlutice

Poutní místo Skoky představují dnes už téměř zaniklou vesnici Skoky s římskokatolickým barokním kostelem. Dříve bývaly jedním z nejznámějších poutních míst v ČR. Dnes se místní snaží o jejich zachování.

Místo má svojí atmosféru a navíc je odtud nádherný výhled na přehradu Žlutice (stačí vyběhnout menší kopec).

Skoky u Žlutic

Vede sem modře značená naučná Skoková stezka z Polomu nebo Hlinče. Z Polomu jsou výhledy na horu Vladař. Dá se dojet i autem, ale počítejte s tím, že cesta není udržovaná a přímo u Skoků je jen menší místo pro parkování na hlíně pro pár aut (za hezkého počasí je brzy plno).

Skoky u Žlutic
vyhlídka na nádrž Žlutice

Panská rozhledna

Panská rozhledna je ocelová rozhledna nedaleko obce Drmoul u Mariánských Lázní. Jen pár kroků od místní silnice, která ale není moc frekventovaná. Rozhledna je 55 metrů vysoká a dostat se až na vyhlídkovou plošinu znamená vyjít 204 schodů. Výhledy jsou ale nádherné. Rozhledna je přístupná zdarma.

Klášter premonstrátů Teplá

Klášterní areál v Teplé se skládá z kostela, budov konventu, prelatury, někdejší klášterní nemocnice, lékárny, sýpky, hospodářských budov a dvora. Tvoří rozlehlý areál s parkem, vodní atrakcí pro děti i restaurací s hotelem. Kromě standardních prohlídek se tu konají i dětské prohlídky s rytířem.

klášter Teplá

Kde se ubytovat v Karlovarském kraji?

Karlovarský kraj je sice nejmenším krajem v Česku, ale pořád je natolik velký, že je potřeba vybrat ubytování strategicky. Dobrou výchozí pozici pro poznávání kraje mají města Sokolov, Loket nebo Karlovy Vary. V jejich okolí je spousta tipů na výlety a zajímavá místa.

Penzion U Bílého koníka leží na okraji Slavkovského lesa ve vesnici Kostelní Bříza. Je to jen kousek od dálnice, takže je velmi dobře dostupný, ale přesto jste uprostřed klidné přírody. Přímo z vesnice vede několik turistických stezek a blízko je to autem taky do Chebu, Františkových Lázní, Lokte nebo Karlových Varů. Výborně tu vaří a některé pokoje jsou i s kuchyňkou.

Penzion Bernard je ideální pro rodiny s dětmi – je tu zoo, hřiště a řemeslné dílny.

Penzion statek Bernard leží v Královském Poříčí jen pár kilometrů od Lokte. Přímo v srdci Karlovarského kraje, takže si odtud můžete udělat celou řadu výletů – Karlovy Vary, Cheb, Slavkovský les nebo i Krušné hory. Je to skvělé místo pro rodiny s dětmi, protože tu je minizoo, dětské hřiště nebo řemeslné dílny.

Hunting Lodge Vitkov najdete ukrytý v lesích Slavkovského lesa. Ideální ubytování, pokud hledáte klid od ruchu velkoměsta. Výborně tu vaří a některé pokoje mají navíc balkon s výhledem do přírody. Pár minut autem je vzdálená rozhledna Krudum či Krásno, rašeliny Kladská nebo hrad Loket.

Hotel Stein Elbogen leží v Lokti nad Ohří, jen kousek od historického centra a hradu. Přímo z Lokte můžete vyrazit pěšky nebo na kole (nebo si klidně sjet řeku Ohře) na Svatošské skály. Loket má výhodnou polohu pro poznávání kraje – blízko je to do lázeňských i hornických měst a do přírody Slavkovského lesa.

Hotel Stein Elbogen leží na kraji historického centra Lokte nad Ohří.

Hotel Boston leží přímo nad kolonádou v Karlových Varech. Stačí seběhnout pár schodů a jste na Staré Louce, která je známou karlovarskou pěší třídou. Za pár minut dojdete k Vřídelní nebo Tržní kolonádě. Směrem na druhou stranu vystoupáte k vyhlídce Jelení skok se známou sochou kamzíka. Karlovy Vary mají navíc dobrou polohu pro prozkoumání kraje – čtvrt hodinky je to do Lokte, půl hodiny na Boží Dar v Krušných horách nebo do Mariánských Lázní.

Revelton Suites jsou dalším ubytováním v Karlových Varech, kde se můžete ubytovat v kompletně zařízených apartmánech s kuchyňským koutem. Ubytování leží přímo u pěší třídy T. G. Masaryka, ale nemusíte mít strach, že se nevyspíte. Karlovy Vary jsou až na filmový festival obecně klidné město. Hned vedle doporučuju zajít do Bagel Lounge, kde mají výborné bagely, moučníky a další občerstvení.

Apartmány Revelton Suites v Karlových Varech jsou kompletně vybavené a mají dobrou polohu.

Další inspirace:

Jaká jsou podle vás nejkrásnější místa Karlovarského kraje a co stojí za to navštívit v Karlovarském kraji? Líbil se vám článek? Zanechte komentář nebo sdílejte. Šťastnou cestu!

Související články o Karlovarském kraji

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *