Ašsko / Ašský výběžek / Smrčiny

Ašsko a Smrčiny: 25 tipů, co navštívit (výlety, ubytování, restaurace)

Všichni cestujeme na jižní Moravu, na Šumavu nebo do Beskyd, ale co takhle objevovat i méně známé kouty? Jedním z nich je i Ašsko a pohoří Smrčiny na úplném západě ČR. Co navštívit a vidět v Ašském výběžku a ve Smrčinách? Mrkněte na kompletního průvodce s tipy na výlety, restaurace a ubytování.

Proč navštívit Ašsko a pohoří Smrčiny?

Ašsko neboli Ašský výběžek najdete na západě republiky. Obklopuje ho ze 3 stran Německo. “Hlavním městem” Ašska je menší městečko Aš. Město s nejkratším názvem v ČR.

Celou oblast Ašska a taky významnou část Chebska pokrývá pohoří Smrčiny. Nejsou to hory významných vrcholů. Nejvyšším vrcholem je Háj u Aše s nadmořskou výškou 758 m. Smrčiny se táhnou až do Německa, kde se nachází taky nejvyšší vrchol za české i německé Smrčiny – Schneeberg (1051 m).

Zdroj: Lubor Ferenc

Ašsko a Smrčiny jsou dokonalé místo pro všechny, kteří hledají klid a chtějí utéct od každodenního shonu do opuštěné a nedotčené krajiny. A taky vidět kus přírody, jakou zaručeně jinde v ČR nezažijete.

Můžete se tu jen bloumat hustými lesy po jedné z pěších tras nebo vytáhnout kolo a sjezdit všechny cyklotrasy. Nebo v zimě na běžky. Zdejší terén je pro ně jako vyšitý. Krásnou přírodu doplňuje lidová architektura, minerální prameny a historické památky.

Ašsko a Smrčiny: co navštívit a tipy na nejkrásnější místa

Pozůstatky papírny Doubrava

Pozůstatky papírny Doubrava byly před několika lety vykopané v údolí potoka Bílý Haštrov u Doubravy. Uvidíte tady unikáty staré až 3 století, zbytky zdiva a vybavení. Bývalou slavnou papírnu si můžete prohlédnout taky z přilehlé dřevěné vyhlídky.

Přímo odtud můžete vyrazit po naučné stezce údolím potoka Bílý Halštrov.

Ašsko a Smrčiny
Ašsko a Smrčiny

V okolí Doubravy a Podhradí moc možností k jídlu není. Za návštěvu stojí restaurace Magdalena s českou kuchyní.

Zřícenina hradu Podhradí – Neuberg

Zřícenina hradu Podhradí je nejstarší památkou v okolí Aše a zároveň nejzápadnějším hradem v ČR. Do dnešní doby se zachovala pouze 22 metrů vysoká věž a zbytky Horního a Dolního hradu před věží.

Hned vedle zříceniny stojí evangelický kostel Dobrého pastýře.

Ašsko a Smrčiny
Ašsko a Smrčiny

Nejzápadnější bod ČR

Nejzápadnější bod ČR najdete severozápadně od Aše v lesích pohoří Smrčiny. Dostanete se sem od osady Štítary za obcí Krásná, kde si můžete prohlédnout historický hrázděný dům.

Nejzápadnější bod ČR (zdroj: Lubor Ferenc)
Most Evropy (zdroj: Lubor Ferenc)

Trasa vede po zelené turistické značce, která je zároveň i cyklostezkou. Po cestě budete mít výhled na větrnou elektrárnu. Kousek před cílem vede doleva odbočka k Mostu Evropy neboli Most přátelství, který symbolizuje přátelské propojení Německa a ČR. Příjemná procházka vám zabere cca hodinu a půl v jednom směru.

Bismarckovy rozhledny

Rozhledny Otto von Bismarcka postavili v západních Čechách hned na dvou místech – u Chebu a u Aše.

Bismarckova rozhledna u Chebu byla postavena na Zelené hoře v nadmořské výšce 637 m nedaleko televizního vysílače.

co navštívit v Karlovarském kraji

Budete mít odtud skvělý kruhový výhled na Františkovy Lázně, Smrčiny, Krušné horySlavkovský les, Český les i bavorské Německo.

Rozhledna je otevřená od dubna do října a vstupné je zdarma.

Druhá Bismarckova rozhledna, rozhledna Háj se nachází nedaleko Aše na vrchu Háj (758 m). Je tak nejzápadněji položenou rozhlednou u nás.

Ašsko a Smrčiny

Výhled odtud budete mít podobný jako v případě Bismarckovy rozhledny u Chebu.

Rozhledna je otevřená od dubna do října a vstupné je zdarma.

Nedaleko odtud leží Bistro Fichtl, kde mají skvělou kávu, zákusky i polévky. O pořádné restauraci přímo v Aši nevím. Ale restaurace Na patě kousek od Aše, to už je jiná 😃.

Pramen Bílého Halštrova

Pramen Bílého Halštrova představuje malou studánku s posezením. Vede sem příjemná půl hodinová procházka z obce Výhledy po zelené, která kopíruje cyklotrasu.

Zdroj: Lesy ČR

Hrad Seeberg – Městské muzeum Františkovy Lázně

Hrad Seeberg je románský ministeriální hrad ze 12. století který byl později přestavěný v gotickém a renesančním stylu. Dnes slouží především k muzejním účelům. Zároveň se tady můžete ubytovat nebo si dát něco dobrého ve zdejší restauraci.

Zdroj: Lubor Ferenc

Mezi hradem Seeberg a Františkovými lázněmi leží Štekrův mlýn. Výborně tu vaří, pořádají vyjížďky na koních, je tu dětské hřiště a dá se tu i ubytovat.

Goethova skalka

Goethova skalka je křemencová skála s vyhlídkou ukrytá v lesích, která byla vyhlášená přírodní památkou. Název nese po německém básníkovi J. W. Goethe, který zde pobýval.

Zdroj: Lubor Ferenc

Ke Goethově skalce vede modrá turistická značka. Ta začíná u nočního klubu, tak se nelekněte :). Popř. vede odbočka trochu dál směrem na Aš, kde je i přístřešek. Ze začátku je odtud trasa neznačená, ale po chvíli se stáčí modré značení doprava.

Až pojedete od Goethovy skalky (nebo směrem od Aše), stavte se na jídlo v restauraci U Drozdeků v Hazlově.

Františkovy Lázně

Františkovy Lázně uzavírají pomyslný lázeňský trojúhelník s Karlovými Vary a Mariánskými Lázněmi. Celá oblast se snaží o zařazení do dědictví UNESCO.

Františkovy Lázně jsou malebné lázeňské město, které je významně ovlivněno érou neoklasicismu. Najdete tu 21 volně přístupných léčebných pramenů, které si můžete vychutnat ve zdejších parcích a sadech.

Vykoupat se můžete v Aquaforu s bazény, vířivkami a tobogánem.

Františkovy Lázně

Na jídlo bych doporučila spíš restauraci mimo lázeňské centrum – v restauraci Euro Asia vaří skvěle českou i asijskou kuchyni.

Při procházkách okolím si zajděte ke krásné rozhledně Salingburg s oborou s jeleny nebo na druhou stranu k přírodní rezervaci Amerika, kde je malá ZOO a výborná restaurace Chaloupka u vody. Obě místa jsou ideální i jako výlet pro celé rodiny.

Ašsko a Smrčiny
Salingburg
Ašsko a Smrčiny
Salingburg
PR Amerika
Mini ZOO u PR Amerika

Cheb

Chebský hrad

Chebský hrad je jednou z nejvýznamnějších románských památek v ČR a unikátním obrazem románské falce.

Výhled z Černé věže (zdroj: Karelj)

Otevírací doba se liší dle období. V létě bývá otevřeno denně kromě pondělí. Aktuální informace o otevírací době najdete tady.

Pro dospělého vyjde vstupné na 100 Kč a pro děti 6-15 let na 50 Kč.

Volnočasový areál Krajinka

U hradu ještě zůstaneme. Přímo pod ním totiž vede příjemná procházka kolem řeky Ohře, kolem které se rozprostírá parádní volnočasový areál Krajinka.

Ašsko a Smrčiny
Ašsko a Smrčiny

Najdete tu lanový park, hřiště, prolézačky, minigolf a další vyžití včetně občerstvení. Podobný areál se jen tak nevidí a zabaví se tady děti i dospělí.

Ašsko a Smrčiny
Ašsko a Smrčiny

Když půjdete pořád dál proti proudu řeky Ohře, dojdete k přehradě Skalka. Minete dřevěné bludiště s vyhlídkou a visutou lávkou. Za dalších 10 minut dojdete k altánu s krásným výhledem na okolí. Dostanete se sem i na kole a s kočárkem.

A čím naplnit žaludek po sportovním výkonu? Zkuste Bagel lounge přímo na náměstí, jen kousek od hradu. Skvěle se tu najíte od snídaní až po večeře. Mají i dobré zákusky a domácí limonády. A další pobočku mají v Karlových Varech.

Špalíček

Špalíček je komplex 11 středověkých kupeckých domů ze 14. století, který najdete přímo na hlavním náměstí Jiřího z Poděbrad. Špalíčkem vede 160 cm úzká Kramářská ulička.

Špalíček Cheb / Ašsko a Smrčiny

Hned za Špalíčkem vykukuje nádherný kostel sv. Mikuláše který v minulosti několikrát vyhořel, ale vždy se dočkal nové rekonstrukce. Jeho součástí je i vyhlídková věž, odkud budete mít Cheb jako na dlani.

Cheb / Ašsko a Smrčiny
Cheb

Celá oblast mezi hradem a Špalíčkem je památkovou rezervací. Stačí se tu jen procházet spletitými uličkami a kochat se místy, které byste v Chebu nečekali. Především pokud jste přijeli od nádraží nebo prošli jeho okolím, které představuje odvrácenou část Chebu.

Ve Špalíčkovi si dejte výbornou zmrzku. Kousek odtud se dobře najíte v restauraci U krále Jiřího. Nebo v už zmíněném Bagel Lounge, kde si pochutnáte na tuty.

Hrad Vildštejn

Hrad Vildštejn ve Skalné nedaleko Chebu je románský hrad později přestavený na zámek, který patří k nejstarším u nás. Jeho součástí je i restaurace Hodovna a ubytovací služby.

Zdroj: Salim2

Kousek odtud najdete zříceninu hradu Starý rybník, na kterou budete mít nejlepší výhled od Nového rybníku (po zelené značce směr Žírovice).

Ašsko a Smrčiny

Vesnická památková rezervace Nový Drahov

Lidovou architekturu a 6 původních franckých statků uvidíte ve vesničce Nový Drahov, kterou vyhlásili vesnickou přírodní rezervací v roce 1995. Ve statku č.p. 1 si můžete prohlédnout i provoz keramické díly a zakoupit keramiku domu pro sebe.

Zdroj: Lubor Ferenc

Obcí budete projíždět do rašeliniště SOOS, takže si tu můžete udělat zastávku na jídlo. Dobře se najíte ve všech restauracích, které cestou uvidíte. Nabízí i ubytování – osobně bych na přespání doporučila pension Kamenný Dvůr.

Rašeliniště NPR SOOS

Národní přírodní rezervace SOOS nedaleko Františkových Lázní je unikátním místem, kde spatříte pozůstatky slaného jezera, které se přeměnilo v rašeliniště a slatiniště.

Ašsko a Smrčiny
Ašsko a Smrčiny
Ašsko a Smrčiny

Připomínkou dřívější vulkanické činnosti jsou minerální prameny a mofety – bahenní vývěry oxidu uhličitého.

Doporučujeme sem zajít po deštích, kdy uvidíte nejlepší přírodní představení 🙂.

Otevřeno je denně od dubna do poloviny listopadu. 

Poutní areál Maria Loreto

Zdroj: Encyklopedie Cheb

Poutní areál Maria Loreto je barokní areál s loretánskou kaplí a kostelem sv. Ducha, který pochází ze 17. století. Jeho součástí jsou vedlejší kaple s krytými, klenutými chodbami a křížová cesta.

Poutní areál leží jižně od Chebu v Hrozňatově a je přístupný v létě.

Až sem pojedete, můžete si udělat zastávku u památníku Obětem železné opony, který je věnovaný osobám zemřelým při pokusech o útěk za hranice v době totalismu.

Zdroj: Vojkovice nad Ohří

Kde se ubytovat na Ašsku a ve Smrčinách?

Do Ašska a Smrčin neproudí davy turistů. Proto tu i hotelů a penzionů není tolik, jako v jiných vyhledávanějších koutech republiky. A k tomu některé stojí za starou bačkoru. Ale i tady se najdete pár tipů, kde určitě návštěvy litovat nebudete. Navíc některá ubytování tu jsou téměř za hubičku.

Perfektní základnou pro prozkoumávání okolí Ašska a Smrčin jsou Františkovy lázně. Tady stojí za zmínku apartmány Green Apartment se snídaní v ceně nebo pension Eduard se zahradou, terasou a snídaní. Pro rodiny s dětmi je jako stvořený penzion U námořníka. Tady si to děti dokonale užijí a vy taky, protože si od nich na chvíli odpočinete 😃.

Severně od Františkových lázní směrem k Aši leží v krásné usedlosti penzion Na Gruntu, kde dobře vaří. V těchto místech najdete i Štekrův mlýn, kde si můžete navíc zajezdit na koni. Obě usedlosti mají skvělé výchozí pozice pro procházky po hustých lesích pohoří Smrčiny.

Skvělý wellness si užijete v hotelu Komorní Hůrka kousek za Chebem.

Na druhé straně Smrčin, poblíž rezervace SOOS, bych doporučila pension a restauraci Kamenný Dvůr v lidové vesničce Nový Drahov.

Ašsko a Smrčiny: MAPA, co navštívit (výlety, ubytování, restaurace)

Přehledná mapa, díky které si můžete snadno naplánovat svojí cestu. Mapa se dá taky stáhnout do mobilu nebo PC.


Toto byly naše tipy, co navštívit na Ašsku a ve Smrčinách.

A kam vyrazit dál? Zkuste český Island – Slavkovský les mezi Karlovými Vary a Mariánskými Lázněmi nebo nejtajemnější české pohoří Krušné hory zapsané na seznamu UNESCO.

Přejeme šťastnou cestu 🚗🙂!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.