Ašsko: 15 tipů na zajímavosti a výlety + mapa

Všichni cestujeme na jižní Moravu, Šumavu nebo do Beskyd, ale co objevovat i méně známé kouty? Jedním z nich je Ašsko a pohoří Smrčiny na úplném západě ČR. Jaké výlety podniknout na Ašsku? Co navštívit v okolí Aše?

Ašsko a pohoří Smrčiny

Ašsko neboli Ašský výběžek najdete na západě republiky. Obklopuje ho ze 3 stran Německo. “Hlavním městem” Ašska je menší městečko Aš. Město s nejkratším názvem v ČR.

Celou oblast Ašska a taky významnou část Chebska pokrývá pohoří Smrčiny. Nejsou to hory významných vrcholů. Nejvyšším vrcholem je Háj u Aše s nadmořskou výškou 758 m.

Smrčiny se táhnou až do Německa, kde se nachází taky nejvyšší vrchol za české i německé Smrčiny – Schneeberg (1051 m).

Ašsko a Smrčiny jsou dokonalé místo pro všechny, kteří hledají klid a chtějí utéct od každodenního shonu do opuštěné a nedotčené krajiny.

Můžete se tu jen bloumat hustými lesy po jedné z pěších tras nebo vytáhnout kolo a sjezdit všechny cyklotrasy. Nebo vyrazte v zimě na běžky. Zdejší terén je pro ně jako vyšitý. Krásnou přírodu doplňuje lidová architektura, minerální prameny a historické památky.

Ašsko a Smrčiny: co navštívit a tipy na nejkrásnější místa

Pozůstatky papírny Doubrava

Pozůstatky papírny Doubrava byly před několika lety vykopané v údolí potoka Bílý Haštrov u Doubravy. Uvidíte tady unikáty staré až 3 století, zbytky zdiva a vybavení. Bývalou slavnou papírnu si můžete prohlédnout taky z přilehlé dřevěné vyhlídky.

Přímo odtud můžete vyrazit po naučné stezce údolím potoka Bílý Halštrov.

Ašsko a Smrčiny
Ašsko a Smrčiny

V okolí Doubravy a Podhradí moc možností k jídlu není. Za návštěvu stojí restaurace Magdalena s českou kuchyní.

Zřícenina hradu Podhradí – Neuberg

Zřícenina hradu Podhradí je nejstarší památkou v okolí Aše a zároveň nejzápadnějším hradem v ČR. Do dnešní doby se zachovala pouze 22 metrů vysoká věž a zbytky Horního a Dolního hradu před věží.

Hned vedle zříceniny stojí evangelický kostel Dobrého pastýře.

Ašsko a Smrčiny
Ašsko a Smrčiny

Nejzápadnější bod ČR

Nejzápadnější bod ČR najdete severozápadně od Aše v lesích pohoří Smrčiny. Dostanete se sem od osady Štítary za obcí Krásná, kde si můžete prohlédnout historický hrázděný dům.

Nejzápadnější bod ČR (zdroj: Lubor Ferenc)
Most Evropy (zdroj: Lubor Ferenc)

Trasa vede po zelené turistické značce, která je zároveň i cyklostezkou. Po cestě budete mít výhled na větrnou elektrárnu. Kousek před cílem vede doleva odbočka k Mostu Evropy neboli Most přátelství, který symbolizuje přátelské propojení Německa a ČR. Příjemná procházka vám zabere cca hodinu a půl v jednom směru.

Bismarckovy rozhledny

Rozhledny Otto von Bismarcka postavili v západních Čechách hned na dvou místech – u Chebu a u Aše.

Bismarckova rozhledna u Chebu byla postavena na Zelené hoře v nadmořské výšce 637 m nedaleko televizního vysílače.

co navštívit v Karlovarském kraji

Budete mít odtud skvělý kruhový výhled na Františkovy Lázně, Smrčiny, Krušné horySlavkovský les, Český les i bavorské Německo.

Rozhledna je otevřená od dubna do října a vstupné je zdarma.

Druhá Bismarckova rozhledna, rozhledna Háj se nachází nedaleko Aše na vrchu Háj (758 m). Je tak nejzápadněji položenou rozhlednou u nás.

Ašsko a Smrčiny

Výhled odtud budete mít podobný jako v případě Bismarckovy rozhledny u Chebu.

Rozhledna je otevřená od dubna do října a vstupné je zdarma.

Nedaleko odtud leží Bistro Fichtl, kde mají skvělou kávu, zákusky i polévky. Kousek od Aše se výborně najíte v restauraci Na patě.

Pramen Bílého Halštrova

Pramen Bílého Halštrova představuje malou studánku s posezením. Vede sem příjemná půl hodinová procházka z obce Výhledy po zelené, která kopíruje cyklotrasu.

Pramen Bílého Halštrova, zdroj: Lesy ČR

Hrad Seeberg – Městské muzeum Františkovy Lázně

Hrad Seeberg je románský ministeriální hrad ze 12. století který byl později přestavěný v gotickém a renesančním stylu. Dnes slouží především k muzejním účelům. Zároveň se tady můžete ubytovat nebo si dát něco dobrého ve zdejší restauraci.

Hrad Seeberg / Ašsko a Smrčiny

Mezi hradem Seeberg a Františkovými lázněmi leží Štekrův mlýn. Výborně tu vaří, pořádají vyjížďky na koních, je tu dětské hřiště a dá se tu i ubytovat.

Goethova skalka

Goethova skalka je křemencová skála s vyhlídkou ukrytá v lesích, která byla vyhlášená přírodní památkou. Název nese po německém básníkovi J. W. Goethe, který zde pobýval.

Goethova skalka, zdroj: Lubor Ferenc

Ke Goethově skalce vede modrá turistická značka. Ta začíná u nočního klubu, popř. vede odbočka trochu dál směrem na Aš, kde je i přístřešek. Ze začátku je odtud trasa neznačená, ale po chvíli se stáčí modré značení doprava.

Až pojedete od Goethovy skalky (nebo směrem od Aše), stavte se na jídlo v restauraci U Drozdeků v Hazlově.

Františkovy Lázně

Františkovy Lázně uzavírají pomyslný lázeňský trojúhelník s Karlovými Vary a Mariánskými Lázněmi. Celá oblast se snaží o zařazení do dědictví UNESCO.

Františkovy Lázně jsou malebné lázeňské město, které je významně ovlivněno érou neoklasicismu. Najdete tu 21 volně přístupných léčebných pramenů, které si můžete vychutnat ve zdejších parcích a sadech.

Vykoupat se můžete v aquaforu s bazény, vířivkami a tobogánem.

Františkovy Lázně / Ašsko a Smrčiny výlety

Na jídlo bych doporučila spíš restauraci mimo lázeňské centrum – v restauraci Euro Asia vaří skvěle českou i asijskou kuchyni.

Při procházkách okolím si zajděte ke krásné rozhledně Salingburg s oborou s jeleny nebo na druhou stranu k přírodní rezervaci Amerika, kde je malá ZOO a výborná restaurace Chaloupka u vody. Obě místa jsou ideální i jako výlet pro celé rodiny.

Ašsko a Smrčiny / rozhledna Salingburg
rozhledna Salingburg
Ašsko a Smrčiny  / rozhledna Salingburg
rozhledna Salingburg
PR Amerika Františkovy Lázně
Mini ZOO u PR Amerika

Cheb

Chebský hrad

Chebský hrad je jednou z nejvýznamnějších románských památek v ČR a unikátním obrazem románské falce.

Chebský hrad Smrčiny výlety

Otevírací doba se liší dle období. Aktuální informace o otevírací době najdete tady.

Pro dospělého vyjde vstupné na 100 Kč a pro děti 6-15 let na 50 Kč.

Volnočasový areál Krajinka

U hradu ještě zůstaneme. Přímo pod ním totiž vede příjemná procházka kolem řeky Ohře, kolem které se rozprostírá parádní volnočasový areál Krajinka.

Ašsko a Smrčiny
Ašsko a Smrčiny

Najdete tu lanový park, hřiště, prolézačky, minigolf a další vyžití včetně občerstvení. Podobný areál se jen tak nevidí a zabaví se tady děti i dospělí.

Ašsko a Smrčiny
Ašsko a Smrčiny

Když půjdete pořád dál proti proudu řeky Ohře, dojdete k přehradě Skalka. Minete dřevěné bludiště s vyhlídkou a visutou lávkou. Za dalších 10 minut dojdete k altánu s krásným výhledem na okolí. Až k vyhlídce s visutou lávkou je cesta vhodná i pro kola a kočárky.

Kam na jídlo v Chebu? Zkuste Bagel lounge přímo na náměstí, jen kousek od hradu. Skvěle se tu najíte od snídaní až po večeře. Mají i dobré zákusky a domácí limonády. A další pobočku mají v Karlových Varech.

Špalíček

Špalíček je komplex 11 středověkých kupeckých domů ze 14. století, který najdete přímo na hlavním náměstí Jiřího z Poděbrad. Špalíčkem vede 160 cm úzká Kramářská ulička.

Špalíček Cheb / Ašsko a Smrčiny

Hned za Špalíčkem vykukuje nádherný kostel sv. Mikuláše který v minulosti několikrát vyhořel, ale vždy se dočkal nové rekonstrukce. Jeho součástí je i vyhlídková věž, odkud budete mít Cheb jako na dlani. Vstupné 20 Kč zaplatíte v automatu.

kostel sv. Mikuláše / Ašsko a Smrčiny

Celá oblast mezi hradem a Špalíčkem je památkovou rezervací. Kolem náměstí Krále Jiřího z Poděbrad se vinou úzké dlážděné uličky. Můžete dojít až k Františkánskému klášteru, kde je krásná zahrada s fontánou uprostřed.

Františkánský klášter
Františkánský klášter v Chebu

Ve Špalíčkovi si dejte výbornou zmrzlinu. Kousek odtud se dobře najíte v restauraci U krále Jiřího nebo v už zmíněném Bagel Lounge.

Hrad Vildštejn

Hrad Vildštejn ve Skalné představuje románský hrad později přestavený na zámek, který patří k nejstarším u nás. Kromě prohlídky hradu se tady můžete najíst v restauraci Hodovna nebo ubytovat.

Kousek odtud leží zřícenina hradu Starý rybník, na kterou je nejlepší výhled od Nového rybníku (po zelené značce směr Žírovice).

Ašsko a Smrčiny

Vesnická památková rezervace Nový Drahov

Lidovou architekturu a 6 původních franckých statků uvidíte ve vesničce Nový Drahov, kterou vyhlásili vesnickou přírodní rezervací v roce 1995. Ve statku č.p. 1 jsou keramické díly, kde si můžete koupit keramiku i pro sebe domů.

Vesnička Nový Drahov, zdroj: Lubor Ferenc

Obcí budete projíždět do rašeliniště SOOS, takže si tu můžete udělat zastávku na jídlo. Dobře se najíte ve všech restauracích, které cestou uvidíte. Nabízí i ubytování – osobně bych na přespání doporučila pension Kamenný Dvůr.

Rašeliniště NPR SOOS

Národní přírodní rezervace SOOS nedaleko Františkových Lázní je unikátním místem, kde spatříte pozůstatky slaného jezera, které se přeměnilo v rašeliniště a slatiniště.

Ašsko a Smrčiny
Ašsko a Smrčiny
Ašsko a Smrčiny

Připomínkou dřívější vulkanické činnosti jsou minerální prameny a mofety – bahenní vývěry oxidu uhličitého.

Doporučuju sem zajít po deštích, kdy uvidíte nejlepší přírodní představení. Otevřeno je denně od dubna do poloviny listopadu. 

Poutní areál Maria Loreto

Poutní areál Maria Loreto je barokní areál s loretánskou kaplí a kostelem sv. Ducha, který pochází ze 17. století. Jeho součástí jsou vedlejší kaple s krytými, klenutými chodbami a křížová cesta.

Poutní areál Maria Loreo, zdroj: Encyklopedie Cheb

Poutní areál leží jižně od Chebu v Hrozňatově a je přístupný v létě.

Až sem pojedete, můžete si udělat zastávku u památníku Obětem železné opony, který je věnovaný osobám zemřelým při pokusech o útěk za hranice v době totalismu.

Památník obětem komunismu

Kde se ubytovat na Ašsku?

Liebenstein penzion: Penzion najdete v obci Libá severně od Chebu, kterou obklopuje nedotčená příroda. Dobře tu vaří a celý penzion na vás dýchne přátelskou atmosférou.

Penzion Šteklův mlýn: Tento penzion leží uprostřed přírody, jen 5 minut od hradu Seeberg. Jeho součástí je hřebčín, kde se můžete projet na koni. Vaří tu českou kuchyni a pokoje jsou čistě zařízené včetně vlastní koupelny a parkování zdarma.

Penzion IV: Pokud hledáte ubytování na víc dní, kde najdete vše potřebné včetně vlastní kuchyňky, toto ubytování je skvělá volba. Navíc má strategickou polohu v Hazlově, odkud můžete prozkoumat Ašský výběžek nebo si zajet na výlet do Františkových Lázní či Mariánských Lázní.

Green Apartment: Útulné apartmány leží v klidní části Františkových Lázní, odkud je to jen 2 minuty chůze do velkého lesoparku s Labutím jezerem nebo k přírodní rezervaci Amerika. Ubytování je moderně a plně vybavené včetně posezení na zahradě a soukromého parkování.

Ašsko výlety: MAPA

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu, co navštívit na v okolí Aše a ve Smrčinách Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci o Ašsku. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Poté se vám uloží mezi Google mapy a můžete si jí kdykoliv načíst v mobilu nebo počítači. Pro větší verzi mapy klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

Toto byly naše tipy na výlety a zajímavosti v okolí Aše a ve Smrčinách. Líbil se vám článek? Zanechte komentář nebo sdílejte. Šťastnou cestu!

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY O ČESKÉ REPUBLICE

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *