10 tipů na nejlepší výlety, co vidět na Pálavě a okolí (+ mapa)

Pálava jižní Morava

Chráněná krajinná oblast Pálava, která se nachází na jižní Moravě v České republice, je místem jedinečné přírody a bohaté historie. Její výjimečné kouzlo a význam pramení z kombinace vápencových útvarů, krajiny poseté vinicemi a archeologických nalezišť. Zde je seznam nejkrásnějších míst, co vidět na Pálavě a kam vyrazit na výlety v okolí Pálavy.

Nejlepší výlety, co vidět na Pálavě a okolí

Vápencové skály a kopce na Pálavě, které jsou součástí Vnějších Západních Karpat, nabízejí dramatické scenérie a panoramatické výhledy. Biosférická rezervace Pálava, která je součástí UNESCO, obsahuje unikátní stepi a suché trávníky, lesní porosty a vodní plochy, díky čemuž je domovem pro mnoho druhů rostlin a živočichů.

Pojďte se s námi podívat na nejlepší výlety a zajímavá místa, co vidět na Pálavě:

1. Mikulov – nejkrásnější místa Pálavy

Mikulov je krásné moravské městečko, které leží na úpatí Pálavských vrchů. Srdcem města je Náměstí Mikulov, nad kterým se dominantně tyčí zámek se zahradami plnými květin a výhledů na vinice.

Mikulov zámek

Vyšlápněte si na Kozí hrádek pro nejlepší výhled na staré město. Procházejte se v uličkách a objevujte skryté vinárny, kde ochutnáte to nejlepší z jihomoravských vinic.

Kozí hrádek Mikulov

Pokud chcete mít Mikulov a Pálavu jako na dlani, nenechte si ujít Svatý kopeček, poutní místo s nádhernou kapličkou na jeho vrcholu. Na západ slunce to tu nemá chybu.

Svatý kopeček Mikulov

Čtěte: Nejkrásnější místa, co navštívit v Mikulově

2. Děvičky a Děvín

Zřícenina hradu Děvičky

Od kouzelného Mikulova se přesouváme ke svěží přírodě Pálavských vrchů. Děvín a zřícenina hradu Děvičky patří mezi nejoblíbenější výlety, co vidět na Pálavě.

Hrad Děvičky je zřícenina pocházející ze 13. století a je známý svou strategickou polohou a panoramatickým výhledem na přehradu Nové Mlýny a okolí.

Jak se dostat ke zřícenině hradu Děvičky

Nejoblíbenější a nejkratší trasa začíná v Pavlově, kam můžete přijet autobusem nebo zaparkovat na jednom z placených parkovišť (pozor, většina z nich bere pouze hotovost a nevrací zpět). Doporučuji zaparkovat na parkovišti u Galerie Venuše, které je nejblíž, ale díky tomu bývá taky brzy plné.

Cesta nahoru vede převážně lesem, je strmá, ale nenáročná. Výstup vám zabere jen 30 minut (1,2 km).

Vstup na zříceninu Děvičky je placený – plné vstupné je 50 Kč, snížené 30 Kč a děti do 6 let mají vstup zdarma. Zde najdete aktuální informace před návštěvou.

Pohled na hrad Děvičky od archeoparku Pavlov
Pohled na hrad Děvičky od archeoparku Pavlov

Děvín

Děvín je nejvyšším vrcholem Pálavy a je snadno dostupný po naučné stezce Děvín od zříceniny hradu Děvičky. Na jeho vrchol vás čeká od hradu Děvičky cca 35 minut (1,4 km a převýšení 150 m). Nejprve dojdete na vyhlídku s informační tabulí, odkud můžete po zelené pokračovat lesem přímo na Děvín (poslední část může být za mokra trochu hůř schůdná).

děvín vyhlídka pálava
Vyhlídka pod Děvínem, Pálava

Přímo na vrcholu Děvína stojí vysílač, díky kterému rozeznáte Děvín už z dálky, když projíždíte kolem Pálavy. Odtud pak můžete pokračovat okružní trasou po naučné stezce a udělat si pěkný půldenní výlet.

My jsme si jako startovní pozici zvolili parkoviště č. 6 kousek za Klentnicí (ve směru z Klentnice po pravé straně). Parkoviště je zpoplatněné 80 Kč za den a platba je možná pouze přes sms nebo mobilní aplikaci ParkSimply.

Od parkoviště navazuje přes cestu červeně značená turistická značka. Nejprve půjdete lesem a poté začnete výrazněji stoupat po schodech (může být hůře schůdné pro malé děti), až dojdete k vyhlídce Strážce. Odtud se můžete pokochat nádherným výhledem a pokračovat na Děvín a poté na Děvičky.

Trasa je až ke zřícenině hradu Děvičky od parkoviště dlouhá 1,5 hodiny.

vyhlídka strážce děvín pálava
chko pálava

3. Přehrada Nové Mlýny

Vodní nádrž Nové Mlýny je největším vodní plochou v okolí Pálavy. Novomlýnské nádrže jsou soustavou tří velkých umělých vodních nádrží, které regulují průtok řeky Dyje, ale slouží taky k rekreaci, rybolovu a jako zdroj vody pro zavlažování.

vodní dílo nové mlýny

Tři nádrže jsou známé jako Horní, Střední a Dolní Nové Mlýny. Každá z nich má trochu jiný účel:

Horní Novomlýnská nádrž je známá taky jako Mušovská nádrž, a to díky své poloze u obce Mušov. Slouží především k rekreaci. Nachází se tady oblíbené rekreační středisko Pasohlávky a vodní zábavný park Aqualand Moravia.

Prostřední nádrž (Prostřední Novomlýnská nádrž) je označována taky jako Věstonická nádrž. Jejím hlavním účelem je ochrana přírody.

Dolní Novomlýnská nádrž má víceúčelové využití. Kromě protipovodňové ochrany a výroby elektrické energie je oblíbeným místem pro vodní sporty, rybolov a plavby lodí.

Kolem celé přehrady Nové Mlýny vede cyklostezka, která z části kopíruje naučnou stezku. Můžete si užít nenáročnou procházku kolem přehrady s výhledem na CHKO Pálava nebo nasednout na vyhlídkovou plavbu lodí. Přístav se nachází v Pavlově, kde si můžete půjčit taky loďku.

Tip: Pokud hledáte ubytování s možností koupání v přehradě Nově mlýny, hotel Aqualand Inn leží jen pár kroků od aquaparku i přehrady. Poskytuje moderní ubytování s venkovním posezením a polopenzí v ceně. Hotel Termal Mušov se nachází v blízkosti kempu Pasohlávky a nabízí ubytování v pokojích nebo bungalovech s kuchyňským koutem.

4. Archeopark Pavlov

Archeopark Pavlov je archeologický skanzen, který se nachází v Pavlově na severu Pálavy. Umožňuje vám nahlédnout do života pravěkých lidí v období lovců mamutů, tedy přibližně před 25 000 až 30 000 lety.

Park se nachází v blízkosti místa významných archeologických nálezů, včetně Venuše z Dolních Věstonic a naleziště Pavlov I, kde se nalezly četné pravěké artefakty. Tyto paleolitické lokality patří k nejvýznamnějším v Evropě.

archeopark pavlov

Archeopark má jedinečný design, který má splynout s okolní krajinou. Architektonické řešení parku získalo v roce 2017 Českou cenu za architekturu.

Uvnitř se seznámíte s pravěkem prostřednictvím různých exponátů, které zahrnují interaktivní expozice, vzdělávací programy a modely v životní velikosti. Exponáty muzea zahrnují také skutečné a replikované archeologické nálezy z této oblasti.

archeopark Pavlov

Jak navštívit Archeopark Pavlov

Na oficiálních stránkách najdete aktuální informace o otevírací době a vstupném. Bezplatné parkoviště se nachází přímo u archeoparku, ale bývá brzy plné. Přijďte co nejdříve na otevírací dobu nebo naopak později odpoledne, abyste se vyhnuli davům (v sezóně). Uvnitř se množství lidí rozprostře, ale na úvodní film byste nejspíš museli čekat frontu.

Dojdete sem taky za pár minut z městečka Pavlov nebo dojedete místním autobusem. Přímo u archeoparku je taky malé občerstvení s posezením.

Tip: Na výborné víno zajděte do vinařství Reisten. Z terasy je nádherný výhled na vinice a Děvín v pozadí. Pokud hledáte občerstvení v centru Pavlova, ve stylové kavárně Sousedi Pavlov se vám bude líbit.

Pobyty na jižní Moravě za akční ceny 😴
Hledáte nejlepší ubytování na jižní Moravě? Podívejte se na nabídku zvýhodněných pobytových balíčků. Ubytování s wellness, uprostřed vinic, s polopenzí…nabídka je široká a navíc za skvělé ceny.

5. Aqualand Moravia

Čtvrt hodiny autem od Pálavy se nachází Aqualand Moravia, jeden z největších akvaparků v České republice. Tady si užijete hodiny vodních radovánek ve venkovních i vnitřních bazénech, bazénu s vlnobitím, tobogánech a dalších vodních atrakcích. Nebo si odpočiňte ve zdejším wellness, které zahrnuje sauny, parní lázně i vířivky.

aqualand moravia
Aqualand Moravia

Na oficiálních stránkách najdete aktuální informace o vstupném a otevírací době.

Tip: Pokud hledáte ubytování poblíž Aqualandu Moravia, hotel Aqualand Inn leží jen pár kroků od aquaparku. Poskytuje moderní ubytování s venkovním posezením a polopenzi v ceně. Hotel Termal Mušov se nachází kousek odtud a nabízí ubytování v pokojích nebo bungalovech s kuchyňským koutem.

6. Sirotčí hrádek a Stolová hora

Milujete pěší turistiku? Pak tu mám další tip na nenáročnou trasu plnou výhledů.

Sirotčí hrádek je zřícenina gotického hradu z přelomu 13. a 14. století, které se nachází na dvou vápencových bradlech. Z hradu se dochovaly pouze zbytky věže a zdí, ale nádherný výhled na okolí vám to vynahradí.

Sirotčí hrádek Klentnice

Jak se dostat k Siročnímu hrádku

Naše trasa začíná v centru vesničky Klentnice, odkud už uvidíte Sirotčí hrádek nad vesnicí. 

V Klentnici jsou parkoviště dvě – jedno je na začátku vesnice při cestě od Pavlova a druhé v centru vesnice. Zaparkujeme v centru, kde je placené parkoviště (40 Kč/hod nebo 100 Kč/den). Platí se pomocí aplikace ParkSimply nebo sms. 

Odtud se vydáme směr Sirotčí hrádek, který uvidíte na skalách. Sledujeme zelenou turistickou značku, která vede přes závoru až k fotbalovému hřišti, kde se nachází rozcestník. Od rozcestníku vyměníme zelenou turistickou značku za žlutou a stoupáme až k Sirotčímu hrádku. 

Sirotčí hrádek Klentnice

Sirotčí hrádek je volně přístupný. Už po cestě se pokocháte nádhernými výhledy na Klentnici a severně na Děvín s přehradou Nové Mlýny. Zvlášť, pokud budete mít větší štěstí na počasí než my, kdy nám téměř celou dobu pršelo :).

Klentnice pálava výlety

Trasa je dlouhá 20 minut a není náročná, ale je nevhodná pro kočárky a kola.

Pokud si chcete výlet prodloužit, vezměte to ještě přes Stolovou horu. Vraťte se k rozcestníku u fotbalového hřiště a odtud se vydejte rovně. Cesta se po chvíli kříží na červenou a žlutou turistickou značku – obě vedou kolem Stolové hory a můžete je spojit do jednoho okruhu.

Spolu se Stolovou horou je výlet dlouhý asi 1,5 hodiny a je nenáročný, vhodný i pro děti.

Stolová hora Klentnice / pálava výlety

Tip: Pokud budete v Klentnici, stavte se na něco dobrého do Café Fara, vyhlášené kavárny s krásnou odpočinkovou zónou. V sezóně si možná budete muset chvíli počkat na místo.

7. Dunajovické kopce

Dunajovické kopce se nachází jen pár minut západně autem od Pálavy v oblasti Dolních Dunajovic. Pokud hledáte oblast, kde se můžete klidně hodiny procházet mezi vinicemi, Dunajovické kopce jsou k tomu ideální. Parkoviště se nachází za vinařstvím Mikrosvín Mikulov, kam se můžete stavit po cestě zpět na skleničku vína.

Dunajovické kopce Pálava jižní morava

Jeďte úzkou silnicí až na bezplatné a značené parkoviště, kde je taky posezení. Odtud se pak můžete vydat po jedné z neznačených stezek po mírných kopcích, které jsou pokryté vinicemi. Když vystoupáte malinko výš, budete mít odtud rozhled až na Pálavu.

8. Lednice

Pokud jedete na jižní Moravu poprvé, zámek Lednice nemůže ve vašem itineráři chybět.

Zámek je jedním z nejkrásnějších příkladů anglické novogotické architektury v České republice. Je obklopený rozsáhlým parkem s řadou vzácných dřevin, minaretem (což je na jižní Moravě neobvyklé) a několika romantickými bludičkami. Můžete se tu procházet celé hodiny a stále budete mít co objevovat.

zámek Lednice skleník / výlety Pálava
zámek Lednice skleník / výlety Pálava

Jak navštívit zámek Lednice

Placené parkoviště se nachází 5 minut od zámku Lednice. Platba je možná v hotovosti a některé automaty umožňují taky platbu kartou. Pokud je první parkoviště plné, k dispozici je ještě parkoviště o kousek dál za mostem (po cestě jsou ukazatele). Další placené parkoviště najdete u druhého vchodu do zámeckého parku.

Prohlídka zámku probíhá s průvodcem a na výběr je několik okruhů. Můžete navštívit taky skleník. Zahrady jsou přístupné zdarma. Na oficiálním webu najdete aktuální informace o vstupném a otevírací době.

Tip: Kousek od zámku se nachází známá restaurace U Tlustých, kterou si možná budete pamatovat z pořadu Ano, šéfe! Na výborný burger pak skočte za roh do Burgr’s Club. Všechny tipy na restaurace a kavárny najdete vyznačené taky v mapě na konci článku.

zámek Lednice skleník / výlety Pálava

Tip: Hotel Galant Lednice poskytuje perfektní zázemí pro poznávání Lednicko-valtického areálu a Pálavy. Leží kousek od zámku a poskytuje útulné pokoje, restauraci, soukromé parkování i wellness. Máte raději menší útulné penzion? Penzion jako víno má strategickou polohu pro poznávání jižní Moravy a navíc je doslova za hubičku. Jen je potřeba rezervovat s dostatečným předstihem, protože se termíny rychle plní.

9. Valtice

Ve Valticích jsme byli ubytovaní při naší návštěvě jižní Moravy před pár lety. Nejsou tak malebné jako Mikulov, ale přesto jsou kouzelné a rozhodně stojí za návštěvu. Navíc poskytují dobré zázemí pro dovolenou.

Nejznámější památkou ve Valticích je zámek Valtice, barokní zámek, který patří k nejpůsobivějším zámkům ve střední Evropě.

Valtice jižní morava / pálava výlety

Až do 20. století byl hlavním sídlem knížecího rodu Lichtenštejnů. Nyní je zámek jako součást Lednicko-valtického areálu zapsaný na seznamu světového dědictví UNESCO (spolu s Lednickým zámkem).

Lednicko-valtický areál, někdy nazývaný “Zahrada Evropy”, je jednou z největších umělých krajin na světě. Rozkládá se na ploše přibližně 200 km2 a zahrnuje nejen zámky Lednice a Valtice, ale taky upravené parky, rybníky a menší stavby různých architektonických stylů.

Ve sklepeních valtického zámku se nachází Salon vín České republiky, kde můžete ochutnat nejlepší česká vína vybraná každoročně v celostátní soutěži.

Tip: Hotel Salety se nachází v historickém centru Valtic a nabízí útulné ubytování se soukromým parkováním a výbornou snídaní.

Valtice jižní morava / pálava výlety

Mým oblíbeným místem ve Valticích byla kolonáda Reistna. Nachází se nad Valticemi a dojdete sem příjemnou procházkou kolem vinic, popř. můžete zaparkovat kousek odtud a dojít po upravené cestě.

Kolonáda je postavená po vzoru řeckého triumfálního oblouku. Můžete vystoupat na střechu, kde se nachází vyhlídková plošina, odkud jsou fantastické výhledy až do Mikulova.

Valtice jižní morava / pálava výlety kolonáda reistna

Tip: V centru Valtic vaří výbornou českou kuchyni ve Valtické Rychtě. Nedaleko odtud je pak stylová kavárna Hostina Valtice s příjemným posezením pod stromy.

10. Vinařství Sonberk

Jižní Morava je protkaná vinařstvími, kde můžete ochutnat nejlepší jihomoravské víno. A některé z nich jsou architektonické skvosty. K těm nejlepším patří vinařství Sonberg. Nejen kvůli výbornému vínu, ale taky díky nádhernému výhledu na Pálavu.

vinařství Sonberk Pálava

Kde se ubytovat na Pálavě

  • Hotel Galant – tento hotel v Mikulově jsme zvolili my, protože se nachází v klidné části starého města pod Svatým kopečkem, nabízí parkování zdarma, výborné snídaně a střešní wellness. Ideální místo pro páry i rodiny.
  • Penzion Kratochvíl – oblíbený penzion s pokoji a apartmány v Dolních Dunajovicích, kompletní zázemí s kuchyní a bazénem, skvělá cena, nutná rezervace několik týdnů předem
  • Wellness Hotel Volarik se nachází jen 5 minut od centra Mikulova, ale přesto poskytuje naprostý klid díky zahradě a wellness s bazénem. Ideální místo pro ty, co si chtějí dopřát ubytování v krásném prostředí s výbornou kuchyní.
  • Hotel Zámeček – oblíbený hotel ve střední cenové relaci na kraji Mikulova
  • Vinařství U Kapličky se nachází v srdci jižní Moravy, čtvrt hodiny autem od Mikulova. Obklopené vinicemi, s venkovním bazénem a kompletním zázemím, kde vám nebude nic chybět.
  • Penzion Lederer – stylové a kompletně vybavené apartmány za skvělou cenu v Dolních Dunajovicích

UBYTOVÁNÍ PÁLAVA 😴

Útulný hotel s bazénem a wellness

Fantastický hotel s wellness kousek od centra

Nádherné ubytování uprostřed vinic

Kdy navštívit CHKO Pálava

Nejlepším obdobím pro návštěvu Pálavy je duben až říjen. Na jaře se příroda a vinice začínají zelenat a můžete se naplno věnovat pěší turistice a cyklistice. V létě je nejtepleji a atrakce mají dlouhou otevírací dobu, ale na druhou stranu je tu plno turistů (stále se ale dají najít místa, kde budete téměř sami).

V září se koná Pálavské vinobraní, které je oslavou sklizně hroznů a nabízí bohatý doprovodný program. Na podzim si vychutnejte burčák a užijte si pohled na přírodu, která doslova hýří barvami.

Zima je na Pálava kouzelná. Turistů je tu nejméně a většina atrakcí má zkrácenou otevírací dobu nebo je úplně zavřeno. Turistické trasy jsou většinou bez problémů schůdné a městečka téměř zejí prázdnotou a mají zcela jinou atmosféru.

jižní morava pálava

Nejlepší výlety, co navštívit na Pálavě – mapa

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu Pálavy na jižní Moravě. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci, co vidět na Pálavě. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

Toto byly naše tipy na výlety, co navštívit a vidět na Pálavě na jižní Moravě. Máte dotaz? Rádi ho zodpovíme v komentáři níže.

Více informací o jižní Moravě

JIŽNÍ MORAVA: Mikulov patří k nejkrásnějším městečkům na Moravě – zde je seznam nejkrásnějších míst, co vidět v Mikulově. Dalším krásným městem je Znojmo – nejkrásnější místa ve Znojmu a okolí jsme sepsali v samostatném článku.

Podívejte se na více než 100 výletů, co navštívit na jižní Moravě.

Nejčastější dotazy – CHKO Pálava

Co je a kde se nachází Pálava?

Pálava je chráněná krajinná oblast a biosférická rezervace UNESCO, která se nachází na jižní Moravě v České republice. Je známá svou krásnou vápencovou krajinou, bohatou biodiverzitou, vinicemi a historickými památkami.

Jaké jsou nejlepší výlety, co vidět na Pálavě?

Mezi nejlepší výlety patří zřícenina hradu Děvičky, vrch Děvín, Sirotčí hrádek, staré město Mikulova a nedaleký Lednicko-valtický areál. Region je taky známý svým vínem, zejména v oblasti Mikulova a Velkých Pavlovic.

Co dělat na Pálavě?

Degustujte místní víno, vydejte se na pěší túru nebo na kole kolem zdejších vinic s nádhernými výhledy nebo navštivte četné hrady a zámky.

Kdy je nejlepší doba pro návštěvu Pálavy?

Pálavu můžete navštívit po celý rok. Nejoblíbenějším obdobím pro návštěvu je období od dubna do října, kdy je obecně teplé a suché počasí. A pokud milujete víno, nenechte si ujít vinobraní na podzim.

Co dělat na Pálavě s dětmi?

Vydejte se do přírody Pálavských vrchů, kde si užijete nenáročné pěší túry. Vystoupejte k hradu Děvičky pro nejlepší výhled na přehradu Vodní mlýny. Prozkoumejte jeskyni Na Turoldu nebo se vydejte na zámek Mikulov, kde mají dílny pro děti.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *