11 tipů, co navštívit a vidět v Regensburgu (2024) + mapa

co navštívit a vidět v regensburgu

Regensburg, historické město na Dunaji, vás okouzlí nejen svým zachovalým středověkým centrem, které je zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO. Podívejte se na našeho průvodce s tipy na zajímavosti a památky, co navštívit v Regensburgu.

Dnes si ukážeme ta nejkrásnější místa a památky, co navštívit a vidět v Řeznu pro sestavení itineráře na 1 nebo 2 dny ve městě. Přidáme taky tipy, jak si návštěvu Řezna v Německu užít (doprava, parkování, MHD, jídlo, ubytování, mapa).

Co navštívit a vidět v Regensburgu – mapa

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu, co navštívit a vidět v Regensburgu v Německu. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci pro Regensburg. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Poté se vám uloží mezi Google mapy a můžete si jí kdykoliv načíst v mobilu nebo počítači. Pro větší verzi mapy klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

Památky a zajímavosti, co navštívit v Regensburgu

Projděte si kouzelné uličky historického centra, přejděte starý kamenný most ze 12. století a objevte zákoutí čtvrti Stadtamhof, která se nachází na druhé straně Dunaje.

Za návštěvu stojí taky okolí města, které se rozprostírá kolem údolí Dunaje. Dnes si proto ukážeme ta nejlepší místa, která stojí za to vidět v Řeznu a okolí.

1. Řezenský dóm

Řezenský dóm neboli katedrála svatého Petra je srdcem Regensburgu. Impozantní gotický chrám, kde se v roce 845 konal křest 14 neznámých českých knížat a který pomohl spolu s řezenskou diecézí položit základy pro rozvoj české církve.

regensburg katedrála svatého petra

Katedrála svatého Petra je přístupná zdarma (dary jsou vítané). Otevírací doba se liší podle období:

 • listopad až březen: pondělí až sobota 6:30-17:00, neděle a svátky 13:00-17:00
 • duben, květen a říjen: pondělí až sobota 6:30-18:00, neděle a svátky 13:00-18:00
 • červen až září: pondělí až sobota 6:30-19:00, neděle a svátky 13:00-19:00
regensburg katedrála svatého petra

UBYTOVÁNÍ REGENSBURG 😴

ibis Styles Regensburg

Moderní hotel s parkováním

Holiday Inn Express

Stylový hotel u hlavního nádraží

2. Staré město

Kolem katedrály svatého Petra se rozprostírá staré město. S úzkými dlážděnými uličkami, které jsou lemované středověkými domy v pastelových barvách. Můžete se tu procházet klidně celé hodiny, zajít do útulné kavárny na něco dobrého nebo si nakoupit suvenýry v jednom ze zapadlých obchůdků.

co navštívit a vidět v Regensburgu

Staré město je kouzelné a perfektně zachovalé, takže právem patří mezi památky UNESCO.

Při toulkách starým městem dojdete k náměstí Haidplatz, které je jedním z nejvýznamnějších náměstí v Řeznu.

haidplatz regensburg

O pár uliček dál se nachází Bismarckplatz, rušné náměstí s dvěma kašnami, které lemují stromy s lavičkami v jejich stínu.

bismarckplatz regensburg

3. Staroměstská radnice

Při procházce uličkami starého města nemůžete minout Staroměstskou radnici (Altes Rathaus). Jedná se o impozantní středověkou stavbu s výraznou věží, která tu stojí už od roku 1245.

staroměstská radnice regensburg
co navštívit a vidět v regensburgu

Vstupné je 7,5 € a prohlídka s průvodcem nebo audioprůvodcem trvá cca hodinu. Otevírací doba se liší podle období, ale vždy se otevírá v 10:00. Hned vedle sídlí turistické informace, kde si můžete zakoupit vstupenky dovnitř.

4. Kamenný most

Kamenný most v Regensburgu je jedním z nejvýznamnějších mostů na světě. Pochází už ze 12. století a byl předlohou pro mnoho významných mostů včetně Avignonu, Londýna nebo Juditina mostu v Praze.

regensburg kamenný most

Dodnes je perfektně zachovalý. Můžete se po něm projít a pokochat se řekou Dunaj, která pod ním protéká.

☞ Itinerář pro 2 dny v Regensburgu

Přes most se dostanete do čtvrti Stadtamhof, o které se více povíme teď.

5. Stadtamhof

Stadtamhof je středověká čtvrť, která se rozprostírá na ostrově uprostřed Dunaje. Dříve se jednalo o samostatnou vesnici, která se později stala součástí Regensburgu. Dnes je spolu s katedrálou svatého Petra a Starým městem zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO.

Po mostě dojdete na hlavní třídu, kterou lemuje spousta restaurací. Z ní vybíhají menší uličky, které vedou k Dunaji.

stadtamhof regensburg
stadtamhof regensburg

6. Dům bavorské historie

Muzeum v Domě bavorské historie (Haus der Bayerischen Geschichte) nepřehlédnete. Tvoří totiž dokonalý kontrast k historickému centru. Moderní, částečně prosklená budova, která ukrývá artefakty z bavorské historie. Od fotbalových dresů až po pozlacený kočár, tady se dozvíte vše o Bavorsku přehlednou a interaktivní formou.

Dům bavorské historie, zdroj: Burkhard Mücke

Muzeum je otevřené od úterý do neděle a ve svátky v čase 9:00-18:00. Vstupné na stálou expozici je 7 € a snížené vstupné 5 € pro seniory nad 65 let a ZTP. Vstup zdarma mají děti do 18 let a studenti do 30 let. Aktuální informace najdete zde.

7. Zámek a bazilika St. Emmeram

Zámek svatý Emmeram, známý také jako Thurn a Taxisův palác, je nádherný zámek na kraji centra, který uvnitř ukrývá bohatě zdobené sály. Palác byl původně klášterem a poté ho přestavěli na sídlo knížecí rodiny Thurnů a Taxisů.

Zámek můžete navštívit v rámci prohlídky s průvodcem. Zde najdete více informací.

Se zámkem sousedí bazilika St. Emmeram, která se zvenku tváří nenápadně, ale uvnitř je bohatě zdobená. Vstup je zdarma, dary jsou vítané.

Zámek a bazilika St. Emmeram regensburg

8. Památník Walhalla

Pokud navštívit Regensburg, nemůžete si nechat ujít návštěvu památníku Walhalla. Impozantní neklasicistní stavby, která se vypíná nad Dunajem. Uvnitř se ukrývá mramorový sál s bustami a sochami slavných Němců.

památník walhalla regensburg
památník walhalla regensburg

K památníku se dostanete zdarma, je otevřený 24/7. Dovnitř je vstup zpoplatněný – plné vstupné je 4,5 € a snížené 4 € pro seniory nad 65 let a ZTP. Děti do 18 let mají vstup zdarma.

Otevírací doba se liší podle období:

 • Duben-říjen: 9:00-18:00
 • Listopad-březen: 10:00-12:00 a 13:00-16:00
regensburg walhalla

Jak se dostat k památníku Walhalla

Walhalla se nachází pár kilometrů od Řezna. Pokud jedete autem, můžete zaparkovat kousek odtud na placeném parkovišti – je tu automat s cenou 2,50 € na 2 hodiny (méně není možné). Od parkoviště se vydáte po schodech nahoru a za 5 minut dojdete k památníku. Je tu taky občerstvení a toalety zdarma.

Nebo nasedněte v Regensburgu na loď, která pluje až na úpatí památníku. Zde najdete více informací.

UBYTOVÁNÍ REGENSBURG 😴

Novotel Regensburg Zentrum

Stylový hotel nedaleko centra

Hotel am Peterstor

Útulný, menší hotel v centru

9. Síň osvobození

Přesouváme se ještě o kousek dál od Regensburgu – jihozápadním směrem se nachází Síň osvobození (Befreiungshalle Kelheim). Monumentální památka s bílou fasádou, kterou uvidíte už z dálky, jak doslova vystupuje z lesa nad Dunajem.

Befreiungshalle Kelheim regensburg

Stavbu nechal postavit král Ludvík I. jako památník vítězným bitvám proti Napoleonovi a jako symbol jednoty Německa, stejně jako památník Walhalla a další stavby v Bavorsku.

Síň osvobození je přístupná zvenčí zdarma. Pokud jí chcete vidět zevnitř, v turniketech nasnímáte vstupenku.

A vevnitř je to opravdu krása! Kupolový sál má zdobený kazetový strop a stěny s výklenky, řadami arkád a ochozy.

Befreiungshalle Kelheim regensburg

Plné vstupné je 4,50 € a snížené vstupné 4 € pro seniory nad 65 let a ZTP. Děti do 18 let mají vstup zdarma.

Otevřeno je denně: duben až říjen 9:00-18:00 a listopad až březen 10:00-16:00. Prodejna vstupenek se zavírá 45 minut předem.

Befreiungshalle Kelheim regensburg

Jak navštívit Síň osvobození

Síň osvobození se nachází nad městečkem Kelheim, které samo o sobě stojí za vidění.

Nejsnadněji se sem dostanete autem. Je tu placené parkoviště s obsluhou – 2,50 € na celý den. Odtud už uvidíte památku v dáli. Pokud jí plánujete navštívit taky zevnitř, prodejna vstupenek se nachází kousek od parkoviště pro pravé straně (je tu taky restaurace).

Po asfaltové cestě dojdete za malou chvilku k Síni osvobození. Po cestě si užijete výhledy na Dunaj.

Befreiungshalle Kelheim regensburg

10. Klášter Weltenburg a Dunajská soutěska

Dunajská soutěska je jedním z nejkrásnějších míst v Bavorsku, která se nachází jen 35 minut od Regensburgu. Oblast plná zeleně a bílých skal, která lemuje řeku Dunaj mezi obcemi Weltenburg a Kelheim. Celou trasu můžete vidět taky z lodě, která mezi těmito místy proplouvá.

Dunajská soutěska Weltenburg - Kelheim

Jeden z nejlepších výhledů na soutěsku se vám naskytne od kláštera Weltenburg. V okolí se nachází několik stezek. Můžete přejít most a vystoupat až nahoru, odkud uvidíte klášter s řekou Dunaj v celé kráse.

Jak se dostat k Dunajské soutěsce

Placené parkoviště pro klášter a soutěsku se nachází v obci Weltenburg (4,5 € na celý den, pouze hotovost). Odtud dojdete po upravené cestě ke klášteru asi za 15 minut podél Dunaje. Je to pěkná, nenáročná procházka s pivní zahrádkou na konci.

11. Dřevěný most Tatzlwurm

Posledním místem na našem seznamu, co navštívit v Regensburgu a okolí, je dřevěný most Tatzlwurm. Ten patří mezi nejdelší mosty svého druhu v Evropě a je unikátní svým zvlněným tvarem.

Dřevěný most Tatzlwurm německo bavorsko

Most spojuje oba břehy řeky na kanále Mohan-Dunaj v Essingu. Navíc jsou z něj krásné výhledy na zříceninu hradu Randeck.

Pokud plánujete pouze krátkou zastávku, autem se dá zdarma zaparkovat podél silnice v Essingu.

Dřevěný most Tatzlwurm bavorsko

Klidně tu ale můžete strávit celý den. V okolí se nachází turistické stezky a velmi oblíbená je cyklostezka kolem kanálu.

Zřícenina hradu Randeck

Nebo se můžete vydat ke zřícenině hradu Randeck (parkoviště je asi 200 metrů od hradu), kde vystoupáte za 2 € do věže a užijete si výhled na okolí.

zřícenina hradu randeck

Hned vedle se nachází rodinný hostinec s terasou a výhledem do údolí – v zimě je zavřená, tak předem raději zkontrolujte otevírací dobu zde.

Kde se ubytovat v Regensburgu

 • ibis Styles Regensburg – Moderní hotel s perfektní polohou pro ty, co přijíždějí autem, ideální ubytování pro páry i rodiny s dětmi (součástí dětské hřiště a herna)
 • Holiday Inn Express – Nově zařízený, stylový hotel nedaleko hlavního nádraží v Regensburgu
 • Hotel am Peterstor – Útulný, menší hotel v centru města, který zároveň leží jen 5 minut přes park od nádraží
 • Novotel Regensburg Zentrum – 4* designový hotel nedaleko centra s kvalitními službami
ibis Styles Regensburg

Moderní hotel s parkováním

Holiday Inn Express

Stylový hotel u hlavního nádraží

Novotel Regensburg Zentrum

Stylový hotel nedaleko centra

Hotel am Peterstor

Útulný, menší hotel v centru

Jak se dostat do Regensburgu

Autobusem a vlakem

Regensburg je velmi snadno dostupný autobusem a vlakem. Pokud hledáte nejlevnější a nejrychlejší možnost, zvolte autobusy Flixbus. Z ÚAN Florenc v Praze jezdí denně několik spojů. Za 3,5 hodiny jste v cíli na hlavním nádraží v Regensburgu. Jízdenky začínají na cca 360 Kč za jednosměrnou cestu.

Pokud dáváte přednost vlakům, v nabídce je několik denních spojů s cenou od cca 800 Kč za jednosměrnou cestu. Vlak Západní Expres od Českých drah staví po cestě taky v Plzni nebo Domažlicích a do Regensburgu přijede za 4 hodiny.

Tip: Na tomto odkazu můžete vyhledat a zakoupit autobusové a vlakové jízdenky na jednom místě (bez přirážky).

Autem

Pokud jedete do Regensburgu autem, myslete na to, že historická část města je nízkoemisní zónou. To znamená, že pro vjezd do této zóny potřebujete zelenou plaketu, kterou si nalepíte na přední sklo. Tu využijete nejen do Regensburgu, ale taky do ostatních měst v Německu, kde nízkoemisní zónu zavedli (Berlín, Mnichov, Drážďany a další).

Minimální standard pro vjezd do nízkoemisní zóny je Euro 4 pro Diesel (datum výroby automobilu 2005 a výš) a Euro 1 pro benzín (datum výroby automobilu 1992 a výš). Přesto si raději zkontrolujte na velkém technickém průkazu, kterou emisní normu vaše auto splňuje.

Ekologickou plaketu si můžete objednat online za poplatek 6 €. Doporučuje se objednat alespoň 3 týdny před příjezdem do Berlína, aby vám stihla dorazit domů.

co navštívit a vidět v regensburgu

Pokud ale zelenou plaketu nemáte, obejdete se dobře i bez ní. Historické centrum není velké a dá se zaparkovat i v jeho okolí. Poté se do centra dostanete za pár minut pěšky nebo veřejnou dopravou podle toho, kde jste zaparkovali.

Jak se ochránit při cestování autem: Pojištění autoasistence vám zajistí v případě potřeby opravu auta, odtah do autoservisu, přepravu zpět domů nebo poskytnutí náhradního vozidla. Vše zařídí a vykomunikují za Vás.

Parkování v Regensburgu

 • Parkhaus Petersweg – parkovací garáž na jihu historického centra, nutná zelená nálepka, maximálně 12 €/den
 • Parkhaus am Dachauplatz – parkovací garáž na východě centra u hlavní silnice, nutná zelená nálepka, maximálně 12 €/den
 • Parkplatz Unterer Wöhrd – velké bezplatné parkoviště asi 10 minut od centra, bývá brzy obsazené, zvlášť v sezóně, nepotřebujete zelenou plaketu
 • Parkplatz Wöhrdstraße – menší venkovní parkoviště 5 minut od centra, pouze pro krátkodobé stání na 3 hod, 0,50 €/30 minut, v sobotu po 14:00 a v neděli zdarma, ale bývá brzy plné, nepotřebujete zelenou plaketu
 • P+R u Jahnstadionu – jižně od města a snadno dostupné městským autobusem, který jede až do centra, sazba za parkování 1 € – v ceně parkovacího lístku máte 1 jízdu tam 1 jízdu a zpět autobusem do centra pro všechny cestující, parkování není možné ve dnech domácích fotbalových zápasů, nepotřebujete zelenou plaketu
 • P+R Regensburg West – venkovní parkoviště se nachází 7 minut od centra autobusem, parkovné neplatíte – místo toho si v aplikaci RVV koupíte celodenní jízdenku na dopravu v Řeznu (6 € pro 2 osoby nebo 8,50 € pro 5 osob), jejíž součástí je i parkovné pro toto parkoviště, nepotřebujete zelenou plaketu

Parkoviště najdete vyznačená taky v mapě na konci článku.

Veřejná doprava v Regensburgu

Systém veřejné dopravy v Řeznu provozuje především společnost Regensburger Verkehrsbetriebe (RVV) a zahrnuje autobusy a tramvaje. Ty spojují historické centrum města s jeho příměstskými částmi a klíčovými místy, jako je Regensburská univerzita a hlavní vlakové nádraží. Historickým centrem pak projíždí po celý den linka autobusu A.

Jízdenka na jednu cestu stojí 2,90 € (u řidiče 3,40 €) a 1,60 € pro děti ve věku 6-15 let. Výhodnou variantou je celodenní jízdenka za 6 € pro 2 osoby nebo za 8,50 € pro 5 osob. Celodenní jízdenky platí od pondělí do pátku od 9:00 a o víkendech a svátcích neomezeně po celý den.

co navštívit a vidět v regensburgu

Jízdenky si můžete koupit v automatech, které najdete na vybraných zastávkách. Nejjednodušší možností je stáhnout si aplikaci RVV a koupit si jízdenky přes ní.

Více o veřejné dopravě v Regensburgu zjistíte na webu RVV, kde si zároveň můžete stáhnout aplikaci RVV.

Jak se chránit při cestování: Cestovní pojištění zahrnuje nejen léčebné výlohy, ale pokryje taky situace, jako je zrušení cesty, ztráta zavazadel nebo pojištění odpovědnosti za škodu, takže se komplexně postará o Vaší bezpečnost na cestách. Zjistěte více o tom, co vše cestovní pojištění zahrnuje.

památky v řeznu

Kam na jídlo v Regensburgu

Regensburg nabízí spoustu možností, kam zajít na dobré jídlo. Zde je několik našich tipů, které najdete taky v mapě na konci článku:

 • Weltenburger am Dom – tradiční bavorská restaurace u katedrály svatého Petra
 • Cupcakery – sladká tečka v podobě cupcaků u katedrály
 • Café Lila – na snídani, brunch nebo dezert
 • Dicker Mann – tradiční rakouská kuchyně s výbornou atmosférou
 • Brauereigaststätte Kneitinger – bavorská kuchyně s vlastním pivovarem
 • Historische Wurstkuchl – na tradiční klobásky se zelím a pivem v centru přímo u Dunaje
 • Spitalgarten – oblíbená restaurace ve Stadtamhof s pivní zahrádkou a výhledem na Dunaj
 • Kuchenbar – útulná kavárna s domácími koláči
 • Malefiz – Café & Bar – příjemná kavárna ideální na menší občerstvení nebo dezert

☞ Itinerář pro 2 dny v Regensburgu

kam na jídlo v regensburgu

Toto byly naše tipy, co navštívit a vidět v Řeznu a okolí. Máte dotaz? Rádi ho zodpovíme v komentáři níže. Šťastnou cestu!

Související články o Německu

REGENSBURG: Podívejte se na náš itinerář pro 2 dny v Regensburgu.

NĚMECKO: Inspirujte se tipy, co navštívit v Německu.

BERLÍN: Berlín má pro každého něco – vybrat si můžete z našich tipů, co vidět v Berlíně. Nebo si naplánujte svůj itinerář pro 3 dny v Berlíně.

HAMBURK: Hamburk je podle některých tím nejkrásnějším městem v Německu. Podívejte se na tipy, co vidět v Hamburku a vytvořte si svůj vlastní názor.

DRÁŽĎANY: Drážďany jsou jedním z nejkrásnějších měst v Německu – zde jsou tipy na památky a zajímavosti, co navštívit v Drážďanech.

☞ Přejít na cestovního průvodce Německem.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *