Kam v Amsterdamu: 28 tipů na památky a co navštívit v Amsterdamu (2024) + mapa

co navštívit v Amsterdamu

Plánujete, co vidět a jaké památky navštívit v Amsterdamu? Podívejte se na našich 28 tipů na nejlepší místa, kam v Amsterdamu.

Amsterdam

Amsterdam je hlavním a největším městem Nizozemska, kde žije přes 800 tisíc obyvatel. Očaruje vás svou atmosférou. Je tu cítit klid, pohoda a mír. Taky zdejší lidé jsou velmi přátelští a zdvořilí.

Nejen kvůli tomu sem míří každoročně miliony turistů a Amsterdam pravidelně obsazuje přední příčky nejnavštěvovanějších měst v Evropě (v roce 2019 se umístil na 5. místě po Londýně, Paříži, Istanbulu a Římě).

Amsterdam je pověstný svou liberální politikou, legální marihuanou a prostitucí. Na druhou stranu je to město plné historie, nádherných budov, romantických kanálů a detailů, které vás nutí se neustále rozhlížet kolem.

Amsterdam je se svými kanály jako Benátky, ale chladnější a větrnější. Dle mnohých výzkumů je považován za jedno z nejlepších měst pro život.

Nejlepší místa, co navštívit v Amsterdamu – mapa

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu Amsterdamu. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci o Amsterdamu v Nizozemí. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

Památky, zajímavosti a co navštívit v Amsterdamu

1. Amsterdamské kanály a plavba lodí

Jeden z nejlepších způsobů, jak poznat město, je plavba amsterdamskými kanály. Aby ne, když město je kanály doslova protkané – celkem se v Amsterdamu nachází 165 kanálů o celkové délce 71 km. Přes kanály vede víc jak 1700 mostů, což je 4x víc než v Benátkách.

Procházky kolem kanálů a plavby napříč jsou jednou z nejlepších věcí, co dělat v Amsterdamu. Neustále objevujete nová a nová zákoutí.

plavba kanály Amsterdam

Lodě vyplouvají z různých míst napříč Amsterdamem – záleží, jakou plavbu si vyberete.

Můžete si vybrat mezi klasickou plavbou lodí, plavbou v otevřené lodi nebo večerní romantickou plavbou. Spousta mostů je večer krásně nasvícených, takže večerní plavba představuje nejlepší zakončení dne.

Ceny začínají na 16 € za 1-1,5 hodinovou plavbu. Rezervujte si plavbu zde.

 

2. Rijksmuseum

Pokud byste si měli vybrat pouze jedno muzeum v Amsterdamu, mělo by to být Rijksmuseum. V nádherné honosné budově ukrývá nejlepší sbírku umění holandských mistrů ze zlaté éry od Rembrandta po Vermeera.

Rijskmuseum Museumplein Amsterdam

Kromě toho se tu pokocháte historickými loděmi, sbírkou porcelánu, miniaturami nizozemských bohatých domácností ze 17. století a přiblížíte historii Nizozemí od středověku až do současnosti.

Vše je zasazené v krásných prostorách do 3 pater a součástí je taky zahrada. Prohlídka je rozsáhlá a klidně tu strávíte i několik hodin (při rychlejším tempu počítejte s 1,5-2 hodinami). Součástí jsou taky toalety zdarma a občerstvení.

Rijskmuseum Museumplein Amsterdam
Rijskmuseum Museumplein Amsterdam

Vstupné a otevírací doba Rijksmuseum

Plné vstupné do Rijksmuseum je 23,50 € a děti do 19 let mají vstup zdarma. Rezervujte vstupenky zde.

Rijksmusem je otevřené denně v čase 9:00-17:00.

Jak přeskočit fronty do Rijksmuseum

☞ Muzeum patří k nejoblíbenějším místům v Amsterdamu. Rezervací vstupenek předem přeskočíte fronty na vstupenky. Na místě stačí ukázat vstupenku pracovníkovi. Poté proběhne rychlá kontrola a můžete jít do muzea.

Před vchodem se mohou tvořit fronty (šli jsme levým vchodem), ale ubíhají rychle a nečekáte víc než pár minut. Hned u vstupu si pracovník oskenujete kód z vaší vstupenky.

Pokud nebudete mít rezervaci předem, musíte si ještě uvnitř koupit vstupenku. Všimla jsem si, že byla otevřená pouze jedna kasa, takže se mohou tvořit fronty. My jsme ale měli vstupenky zakoupené předem, takže jsme rovnou přešli do muzea.

3. Van Goghovo muzeum

Van Goghovo muzeum sídlí v moderní, částečně prosklené budově. Pokocháte se tu největší sbírkou malíře Van Gogha na světě včetně jeho osobní sbírky dopisů. Jedna místnost je dokonce zasvěcená jen obrazům s jeho vlastními portréty.

Van Goghovo muzeum najdete přímo naproti Rijksmuseum na Museumplein. Je snadno dostupné z centra.

Van Gogh Museum Amsterdam

Vstupné a otevírací doba do muzea Van Gogha

Plné vstupné do Van Goghovo muzea je 22 €, děti do 18 let mají vstup zdarma.

Otevřeno je denně v čase 9:00-18:00 a mimo sezónu od listopadu 9:00-17:00 a o víkendu mimo sezónu 10:00-18:00.

Rezervace do muzea Van Gogha je povinná. Vstupenky bývají vyprodané několik dní až týdnů předem a na místě je většinou neseženete. Pro představu – tento článek píšu v polovině října a vstupenky jsou vyprodané do začátku listopadu.

Amsterdam kanály Jordaan

4. Muzeum Anny Frankové

Muzeum Anny Frankové vypráví dojemný příběh mladé dívky Anne a její rodiny, kteří se schovávali 2 roky v zadní části budovy během okupace v roce 1942. Během této doby si Anne psala deník, kde zapisovala všechny své myšlenky.

V roce 1944 je našli a odvezli do koncentračního tábora. Přežil pouze otec, který v roce 1947 diář publikoval, aby ukázala světu jeden z nejvěrnějších obrazů holocaustu.

Vstupné a otevírací doba Anne Frank Huis

Vstupné do muzea je 17 € pro dospělé, 7 € pro děti 9-17 let a 1 € pro děti do 8 let.

Otevřeno je denně v čase 9:00-22:00. Mimo sezónu je otevírací doba kratší – pondělí až čtvrtek 9:00-18:00 a pátek až sobota 9:00-20:00. Konkrétní čas zjistíte při rezervaci.

Upozornění: Vstupenky do muzea je nutné rezervovat předem a to co nejdříve. Lístky jdou do předprodeje každé úterý vždy na 6 týdnů dopředu. V sezóně od jara do podzimu je běžné, že jsou na celé období vyprodané.

5. Čtvrť Jordaan

Má oblíbená čtvrť v Amsterdamu (spolu s Negen Straatjes). A dle mnohých nejkrásnější ve městě. Pokud chcete vidět a zažít typický Amsterdam, zamiřte sem.

Amsterdam kanály Jordaan

Jordaan je snadno dostupná z centra města a denně sem zavítá spousta turistů, ale přesto si zachovává svou jedinečnou atmosféru. S romantickými kanály a úzkými uličkami, které lemují útulné kavárny.

Je klidnější a není tak křiklavá jako Čtvrť červených luceren, kde na vás blikají billboardy restaurací a na zemi se povalují odpadky.

Amsterdam za 3 dny kanály Jordaan

6. Tulipánová pole Keukenhof

Tulipány jsou národní květinou Nizozemí. Každé jaro se od března do poloviny května otevírají návštěvníkům tulipánová pole, kde si na vlastní oči užijete dlouhé lány plné barev a vůní. Je to nádherný zážitek.

Keukenhof
Keukenhof

Tulipánová pole Keukenhof najdete hodinu jihozápadním směrem od Amsterdamu u městečka Lisse. Sice se nenachází přímo v Amsterdamu, ale jsou tak oblíbená, že nemůžou chybět v seznamu, co navštívit v Amsterdamu.

☞ Tulipánová pole jsou otevřená od cca března do poloviny května v čase 8:00-19:30. Rezervace předem je povinná.

Nejjednodušší možností, jak se dostat do Keukenhof, je auto nebo autobusem přímo z Amsterdamu.

7. Rembrandtův dům

Rembrandhuis představuje dům, kde v 17. století žil a tvořil slavný nizozemský malíř Rembrandt po celých 20 let. Pokud jste obdivovateli slavného umělce, tady se o něm dozvíte vše.

Plné vstupné je 17,50 €, studenti 10 € a děti 6-17 let 6 €.

Rembrandtův dům je otevřený veřejnosti denně v čase 10:00-18:00. Nachází se v centru města a je snadno dostupný pěšky i místní MHD.

Nejlepší ubytování v Amsterdamu 😴

XO Hotels Blue Square

Elegantní hotel za dobrou cenu

Hotel Holiday Inn

Moderní hotel s výbornou dostupností

8. Náměstí Dam

Srdcem Amsterdamu je náměstí Dam, rozlehlé centrální náměstí a významné místo, kde byl Amsterdam v roce 1270 založen. Náměstí postavili u ústí řeky Amstel, kde vznikla přehrada, která se do holandštiny překládá jako Dam. Tím vznikl nejen název náměstí Dam, ale taky název města Amsterdam spojením názvu řeky a přehrady.

Dam Square Amsterdam

Uprostřed náměstí Dam stojí národní památník obětem 2. světové války. Mezi významné budovy na náměstí Dam patří Královský palác a kostel Nieuwe Kerk.

Čtěte: Získejte informace o letišti Schiphol a jak se dostat z letiště do centra města.

9. Královský palác

Královský palác (Koninklijk Paleis) je jedním ze 3 oficiálních paláců královské rodiny, ale není hlavním sídlem (tím je palác v Haagu). Přesto je považovaný za nejvýznamnější budovu Nizozemského zlatého věku.

Palác postavili v 17. století jako radnici. V roce 1808 se stal Královským palácem, když Napoleon dosadil do čela Nizozemí svého bratra.

Krále tu sice nejspíš nepotkáte, ale nádherné dobové pokoje a rozlehlé malby stojí za vidění.

Vstupné a otevírací doba Královského paláce v Amsterdamu

Plné vstupné do Královského paláce je 12,50 €, pro studenty 9 € a pro děti do 18 let zdarma. Součástí je audioprůvodce (angličtina, francouzština, italština, mandarínština, nizozemština, němčina, ruština, španělština). Vstupenky získáte kliknutím zde.

Otevřeno je většinou denně v čase 10:00-17:00, ale může být mimořádně v některé dny/týdny zavřeno. Před návštěvou je lepší zkontrolovat otevírací dobu – viz odkaz výše.

10. Nieuwe Kerk

Přesouváme se napravo od Královského paláce. Nieuwe Kerk (v překladu Nový kostel) je kostel v gotickém a pozdně gotickém stylu z 15. století, kde jsou po staletí oficiálně uváděni do úřadu králové a královny Nizozemí.

Naposledy to byl v roce 2013 současný nizozemský král Vilém Alexandr Oranžský, který tu měl v roce 2002 svatbu s nynější manželkou Maximou.

Nieuwe Kerk Amsterdam

Dnes se kostel využívá pro výstavy a díky výborné akustice jako koncertní sál.

Plné vstupné začíná na 17,50 € (liší se podle výstavy). Děti do 11 let mají vstup zdarma, studenti mohou nárokovat zlevněné vstupné. Otevřeno je denně v čase 10:00-17:00.

Hned za Nieuwe Kerk se nachází impozantní nákupní centrum Magna Plaza.

Magna Plaza Amsterdam

11. Madame Tussauds Museum

Oblíbené muzeum voskových figurín Madame Tussauds nechybí ani v Amterdamu. A je na co se dívat!

Uvidíte prince Harryho a Meghan, postavy z Marvelovek, bývalého prezidenta USA Baracka Obamu, zpěvačku Beyonce, holandského kickboxera Rica Verhoevena a spoustu dalších.

Dam Square Amsterdam

Muzeum leží přímo na náměstí Dam.

Plné vstupné pro všechny nad 16 let je 23 € a pro děti ve věku 3-15 let 19 €. V den návštěvy jsou vstupenky dražší – rezervujte alespoň den předem.

Otevřeno je denně v čase 10:00-18:00 (některé dny až 20:00 – upřesníte si při rezervaci).

Tip: Rádi byste ušetřili na vstupném do muzeí a atrakcí? Podívejte se na naší recenzi Amsterdam Pass, turistické karty, která zahrnuje vstup do více než 30 míst v Amsterdamu.

12. Čtvrť červených luceren

Nizozemsko je známé svým liberálním vztahem k prostituci. V Amsterdamu jsou 3 oblasti, kde uvidíte tzv. okenní nevěstince, ve kterých ženy nabízejí své služby v oknech s červenými světly okolo (pozor, nesmí se fotit).

Jedná se o oblasti Ruysdaelkade, Singelgebied a De Wallen, která je nejznámější.

Red Light District Asmterdam

De Wallen (Čtvrť červených luceren) leží v historickém centru města a najdete tady spoustu restaurací, barů, sexshopy, coffeeshopy, Muzeum prostituce a další místa.

Red Light District Asmterdam

Čtvrť sama o sobě je krásná, i když dost turistická. V Amsterdamu nepatřila k mým nejoblíbenějším, ale obrázek si musí udělat každý sám.

Red Light District Asmterdam

13. Oude Kerk

Majestátní kostel Oude Kerk (Starý kostel) byl postaven už ve 13. století a je tak jednou z nejstarších budov v Amsterdamu. Kostel leží ve Čtvrti červených luceren, kde ho rozhodně nepřehlédnete. Nádherná stavba, kde se díky výborné akustice pořádají koncerty.

Red Light District Asmterdam

Vstup do kostela je placený – plné vstupné 13,50 € pro všechny nad 19 let, snížené vstupné 7 € pro mládež 13-18 let a snížené vstupné 3,50 € pro děti 6-12 let.

Kostel je otevřený v pondělí, pátek a sobotu v čase 10:00-18:00 a v neděli v čase 13:00-17:30.

Čtěte: Nejlepší hotely v Amsterdamu pro každý rozpočet

14. Negen Straatjes (9 Straatjes)

De 9 Straatjes znamená v překladu doslova “9 ulic”. A ne jen tak ledajakých. Jsou to uličky naprosto kouzelné, se spoustou vintage obchůdků a restaurací.

De 9 Straatjes Amsterdam

Celá oblast je sevřená mezi kanály Prinsengracht a Singel a spolu s kanály Keizersgracht, Herengracht a Singelgrach je zapsaná na seznamu UNESCO.

De 9 Straatjes Amsterdam

Procházejte se kolem kanálů a zamiřte až k věži Munttoren, kde se propojuje kanál Singel a řeka Amstel. Ve věži se v minulosti razily mince a dnes je známá svou zvonkohrou, která zazní v celou hodinu.

15. Bloemenmarkt

Bloemenmarkt je květinový trh s tisíce druhy květin na říčních člunech, který funguje už od 19. století. Podél trhů je taky několik prodejen sýrů, kde si můžete nakoupit typické holandské druhy sýrů (gouda, eidam s nejrůznějšími příchutěmi).

Pokud si chcete nakoupit cibulky, semínka nebo suvenýry, je Bloemenmarkt ideální místo. Jinak na mě ale působil trochu ošuntěle a neupraveně.

Bloemenmarkt je otevřený denně v čase 9:00-17:30 a v neděli 11:00-17:30.

Nejlepší ubytování v Amsterdamu 😴

Hostel Via Amsterdam

Ubytování s živou a přátelskou atmosférou

Leonardo Hotel

4* hotel s nádherným výhledem na Amsterdam

16. Begijnhof

Begijnhof je doslova skrytý klenot Amsterdamu. Nádherné a upravené nádvoří, které je obklopené starými domy z 15. století, s kaplí a malým parkem uprostřed.

Begijnhof Amsterdam

Dříve zde žila náboženská ženská komunita a někteří tady stále bydlí. Vstup je zdarma, ale počet lidí je regulován – před vstupem sedí pracovník, který koriguje počet lidí uvnitř.

Begijnhof Amsterdam

Návštěva vám zabere pouze pár minutek, ale i tak načerpáte úžasný klid v jinak rušném centru Amsterdamu. Jsou tu závory, aby bylo zachováno soukromí místních obyvatel, ale přesto uvidíte dost.

17. Damrak

Damrak představuje hlavní třídu v centru města, která propojuje nádraží Amsterdam Centraal a náměstí Dam. Je tu rušno a občas dost bordel.

Tady u nádraží si můžete prohlédnout typické amsterdamské domy, které stojí na dřevěných kůlech. V průběhu let se kůly nerovnoměrně zkroutily a ponořily a daly tak domům jejich typický vzhled. Zároveň odtud vyplouvají výletní lodě.

Damrak Amsterdam / co navštívit v Amsterdamu

18. Muzeum Stedelijk

Muzeum Stedelijk je dalším muzeem v muzejní čtvrti, hned vedle muzea Van Gogha. Je zasvěcené modernímu umění a designu z celého světa.

Stedelijk museum amsterdam

Sídlo muzea Stedelijk tvoří dokonalý kontrast spojením historické budovy a moderní přístavby ve tvaru vany.

Muzeum je skvěle organizované, obsahuje multimediální místnosti a stálou sbírku doplňují speciální výstavy.

Plné vstupné je 22,50 € a děti do 18 let mají vstup zdarma. Kliknutím si rezervujete vstupenky.

Otevřeno je denně v čase 10:00-18:00.

19. Muzeum Moco

Na druhé straně od muzea Van Gogha, blíže k Rijksmuseum, sídlí muzeum Moco. Tady si užijete díla od Dalího nebo street artových umělců Haringa a Banksyho.

Moco museum Amsterdam

Pokud nejste na umění, ale rádi byste nějaké muzeum navštívili, muzeum Moco bude ideální. Zajímavé a zábavné místo.

Vstupné do muzea Moco je 22,95 € a snížené vstupné 19,95 € pro děti nad 7 let a studenty. Kliknutím sem získáte vstupenky.

Muzeum je otevřené denně v čase pondělí až čtvrtek 9:00-20:00 a pátek až neděle 9:00-21:00.

20. Národní námořní muzeum

Národní námořní muzeum (Het Scheepvaartmuseum) zabaví celou rodinu klidně na 3-4 hodiny. Je tu toho tolik, co můžete dělat a objevovat.

Námořní muzeum Amsterdam

Prohlédnete si bohatě zdobené královské plavidlo (veslařskou šalupu), dozvíte ve výstavě Příběh velryby víc o historii lovení velryb a jak se staly ohroženým druhem, pochopíte význam spojení přístavu a města, jak se připravovali mořeplavci v 17. století na svou cestu, uvidíte modely jachet, rukopisy, lodní ozdoby.

Vedle muzea stojí replika lodi VOC Amsterdam, kam můžete vstoupit, zkusit si kormidlovat, relaxovat v houpací síti, střílet z děla nebo se pomocí virtuální reality vrátíte do 17. století.

Plné vstupné do Námořního muzea je 17,50 € a snížené pro děti 4-17 let pak 8,50 €. Muzeum je otevřené denně v čase 10:00-17:00.

Čtěte: Itinerář pro 3 dny v Amsterdamu

21. Heineken Experience

Pivo Heineken se datuje v Amsterdamu už od 19. století a dnes patří ke špičkám v pivovarnickém průmyslu (v roce 2015 bylo trojkou na světovém trhu).

Původní pivovar v centru města je dnes muzeem, kde se dozvíte víc o značce Heineken a výrobě. Taky si vyzkoušíte vytvořit vlastní lahev a nemine vás ani ochutnávka.

Pokud hledáte v Amsterodamu něco zábavného, tady se vám bude líbit. Vstup nad 18+.

Heineken Experience je otevřený od neděle do čtvrtka v čase 10:30-19:30 a od pátku do soboty v čase 10:30-21:00. Plné vstupné je 23 €. Kliknutím sem si rezervujete vstupenky.

22. De Pijp a Albert Cuypmarkt

Čtvrť De Pijp patří k nejzajímavějším čtvrtím v Amsterdamu. Nachází se jen pár minut od Rijksmuseum a Museumplein. Ve čtvrti najdete spoustu skvělých podniků, kam můžete zajít na snídani, brunch nebo i večeři.

De Pijp Amsterdam / co navštívit v Amsterdamu

Čtvrtí prochází největší trh v Amsterdamu – Albert Cuypmarkt. Je to ideální místo pro nákup suvenýrů a ochutnávku pouličního jídla. Trh je otevřený od pondělí do soboty v čase 9:00-17:00.

23. Větrné mlýny Zaanse Schans

Větrné mlýny jsou symbolem Nizozemí. Skanzen větrných mlýnů ve vesničce Zaanse Schans leží severně od Amterdamu.

Můžete se tu jen tak volně procházet a kochat se. Kromě mlýnů se můžete zajít podívat do továrny sýrů, továrny dřeváků, muzea pekařství, muzea sušenek a čokolády Willyho Wonky, tkalcovského domu a dalších.

Tady se platí už vstupné – můžete zaplatit na místě za jednotlivá muzea nebo si koupit kartu Zaanse Schans Card, díky které se dostanete všude.

Jednou z možností, jak navštívit větrné mlýny Zaanse Schans, je výlet se zajištěnou dopravou.

Okolí Amsterdamu je doslova protkané krásnými místy, co stojí za to navštívit. Další zajímavostí je holandský venkov s nádhernými městečky, který je z Amsterdamu snadno dostupný regionálními autobusy.

Volendam Amsterdam

Pokud byste rádi viděli více, podívejte se na tento výlet se zajištěnou dopravou, v rámci kterého navštívíte hned několik městeček a míst v okolí Amsterdamu. Podobné výlety jsou nejlepší možnost, jak vidět hodně za krátký čas (pokud nejste autem).

Toto jsou nejoblíbenější výlety v okolí Amsterdamu:

24. Muzeum vědy NEMO

Muzeum vědy NEMO sídlí v obrovské budově ve tvaru velryby. Je to jedno z nejlepších muzeí, které můžete navštívit v Amsterdamu, pokud cestujete s dětmi. Pokud máte hravou duši, bude se tu líbit i vám.

Výhled z NEMO

Muzeum je rozdělené do 5 pater a každá část je věnovaná jiné části – část o člověku, jak funguje vesmír, stroje a laboratoř a další oblasti plné interaktivních prvků a her, kde v klidu strávíte několik hodin.

Na střeše muzea NEMO je terasa, která je přístupná zdarma. Najdete tu občerstvení a skvělé výhledy na přístav.

Plné vstupné do muzea NEMO je pro všechny nad 4 roky 17,50 €. Rezervace předem je povinná.

Muzeum je otevřené denně v čase 10:00-17:30.

25. Vondelpark

Vondelpark je největší městský park v Amsterdamu o rozloze 47 hektarů, kde místní rádi tráví svůj volný čas.

Vondelpark Amsterdam

Můžete se tu jen tak procházet, půjčit si kolo, dát piknik, podívat se na představení ve venkovním divadlu nebo se občerstvit v kavárně. Za vidění stojí zahrada s růžemi, skulptura od Picassa a jezero s fontánou uprostřed.

26. This is Holland – kam v Amsterdamu

This is Holland je místo, kde zažijete a doslova nasajete to pravé Holandsko tou nejzábavnější formou.

Pomocí 5D letu se proletíte nad kanály a nejkrásnějšími místy v Amsterdamu, pokocháte se tulipánovými poli a dokonce ucítíte jejich vůni nebo uvidíte ikonické větrné mlýny z ptačí perspektivy.

Budete si připadat, jako byste skutečně letěli ve vrtulníku. Ještě před letem se zajímavou a zábavnou formou dozvíte víc o historii Nizozemí.

Vstupné pro všechny nad 13 let je 23 € a pro děti 4-12 let 19 €. Rezervace je povinná. This is Holland je otevřený denně v čase 10:00-18:00. Uvnitř se nesmí fotit. Kliknutím sem si zakoupíte vstupenky.

27. Zoopark ARTIS

Zoopark ARTIS vznikl v Amterdamu už v 19. století. Je to krásná, menší ZOO. Oáza zeleně, kam můžete zajít, až si budete chtít trochu odpočinout od města nebo v případě návštěvy Amsterdamu s dětmi.

Vstupné do zoo ARTIS je 25 € pro všechny nad 13 let a 21 € pro děti 3-12 let. Otevřeno je denně v čase 9:00-18:00. Rezervujte vstupenky kliknutím zde.

28. Vyhlídka A´DAM

Máte rádi adrenalin? Vyzkoušejte houpačku v nejvyšší budově ve městě v A´DAM Lookout hned vedle This is Holland.

Součástí je otočná restaurace a ve 22. patře vyhlídka s panoramatickým výhledem na historické jádro, ostrovy a kanály. Tady se můžete taky zhoupnout z houpačky přes okraj vyhlídkové plošiny.

ADAM'LOOKOUT Amsterdam / co navštívit v Amsterdamu

Kromě toho vás nahoru vyveze výtah se zvukovými i světelnými efekty za pouhých 20 sekund, můžete si díky virtuální realitě vyzkoušet jízdu v horské dráze nad městem nebo se nechat vyfotit nad Amsterdamem pomocí různých efektů.

Vstupné pro všechny nad 13 let začíná na 14,50 € (pro děti 4-12 let 8,50 €) při rezervaci online, na místě jsou lístky o 2 € dražší.

A’DAM Lookout je otevřená denně v čase 10:00-22:00. Díky své výšce si odtud užijete jedny z nejlepších výhledů na celý Amsterdam. Zde si můžete rezervovat vstupenky předem.

Ubytování v Amsterdamu

XO Hotels Blue Square

Elegantní hotel za dobrou cenu

Hotel Holiday Inn

Moderní hotel s výbornou dostupností

Hostel Via Amsterdam

Ubytování s živou a přátelskou atmosférou

Leonardo Hotel

4* hotel s nádherným výhledem na Amsterdam

Jak se dopravovat po Amsterdamu?

Veřejná doprava v Amsterdamu zahrnuje metro, tramvaj, autobusy a trajekty. V samotném centru města je jen pár stanic metra. Nejjednodušší a nejrychlejší jsou tak pro přesun v centru a okolí tramvaje. Dopravu zajišťuje dopravce GVB a tramvaje a autobusy jsou modrobílé.

Jednorázové jízdenky jsou v Amsterdamu velmi drahé – stojí 3,40 € a platí 60 minut s možností přestupu.

Lepší variantou je koupit si celodenní jízdenku – cena se liší podle toho, na kolik dní, resp. hodin si jízdenku zakupujete. Jízdenka funguje jako čipová karta.

Za dopravu můžete platit taky svou bezkontaktní kartou.

Ať už platíte jakkoliv, vždy musíte označit kartu při nástupu i výstupu v turniketech – nejen v metru, ale i v autobusech a tramvajích. V autobusech a tramvajích se turnikety nacházejí poblíž dveří.

doprava v Amsterdamu / co navštívit v Amsterdamu

Jak se dostat z letiště do centra Amsterdamu?

Z letiště Schiphol do central Amsterdamu můžete využít vlaky NS a autobusy Connexion. V případě vlaku trvá cesta čtvrt hodiny, u autobusů cca 30 minut.

Jízdenky na vlak si můžete koupit u vlaků v automatech nebo pokladnách, v případě autobusů můžete koupit jízdenky u řidiče.

Nejjednodušší možností, jak se dopravovat po Amsterdamu, je celodenní jízdenka s dopravou na letiště, která zahrnuje spojení z letiště (vlak, autobus) a veřejnou dopravu v Amsterdamu. Získáte tak možnost neomezeně cestovat, aniž byste museli řešit nákup jízdenek na jednotlivé cesty. Stačí kartu přiložit k turniketu při nástupu a výstupu.

Jak ušetřit v Amsterdamu?

Turistické karty představují jednu z možností, jak ušetřit v Amsterdamu. Podle toho, co vše plánujete zažít a navštívit, vám mohou pomoci ušetřit značnou částku. Vždy záleží na konkrétním itineráři.

Amsterdam City Card

Amsterdam City Card je oficiální turistická karta, která je ideální pro ty, co si plánují užít návštěvu Amsterdamu na maximum.

Hlavní výhodou je vstup do více než 70 muzeí a atrakce ve městě – vstup zdarma máte do Rijksmuseum, plavbu po kanálech, zoo ARTIS, muzea MOCO nebo Stedeljik, NEMO, Rembrandtova domu nebo This is Holland. Součástí není A’DAM Lookout, Anne Frank Huis a muzeum Van Gogh.

S kartou získáte neomezenou dopravu v rámci Amsterdamu (metro, autobusy, tramvaje, trajekty). Zdarma máte taky půjčení kola na 24 hodin.

Jaká je cena Amsterdam City Card?

Vyplatí se Amsterdam City Card?

To záleží, co vše máte v plánu navštívit. Abyste z karty vytěžili co nejvíce, je dobré si placené atrakce naplánovat poblíž sebe.

Pro představu si ukážeme itinerář pro 1 den: Ráno se vydáte do Rijksmuseum (23,50 €), poté si užijete plavbu lodí (16 €), po plavbě lodí navštívíte muzeum MOCO (22,95 €) a den zakončíte zábavnou atrakcí This is Holland (23 €), ve které se proletíte vrtulníkem nad tulipánovými poli. Součástí bude taky neomezená doprava na 1 den v Amsterdamu (9 €).

Celkově byste bez karty v tomto případě zaplatili 94,45 €, tj. ušetříte 34,95 €.

Kde koupit Amsterdam City Card?

Kartu si koupíte jednoduše online a poté stáhnete do svého telefonu prostřednictvím aplikace. Podrobný popis je vysvětlený na odkaze. U vstupu do atrakce nebo při nástupu do MHD pak stačí jen oskenovat kartu z aplikace.

Další možnosti jsou Amsterdam Pass a Go City Amsterdam Pass, o kterých se dočtete více v samostatném článku.

Co ochutnat v Amsterdamu?

Nizozemská kuchyně není tak vyhlášená jako ta italská nebo francouzská. Přesto je právě jídlo jedna z nejlepších věcí, co musíte vyzkoušet v Amsterdamu. Tolik skvělých podniků, že nebudete vědět, kam dříve zajít. Jsou tak vyhlášené, že se na ně stojí fronty nebo potřebujete rezervaci, abyste se dovnitř dostali.

Mezi typické speciality patří masové kuličky Bitterballen, ke kterým se skvěle hodí pivo Heineken. Nebo ochutnejte Stamppot, bramborovou kaši s mrkví nebo jinými druhy sezónní zeleniny s opečenou klobásou a plátky slaniny.

Oblíbeným pouličním jídlem jsou Kroketten, krokety z masa, brambor a sýra. Podávají se například v housce.

Bitterballen

Máte rádi hranolky? V Amsterdamu si přijdete na své díky Patat, které vypadají jako tlusté hranolky. Patat vám naservírují do kornoutu (pozor, už střední velikost je docela obstojná porce) a vybrat si k tomu můžete nejrůznější omáčky, kterými vám hranolky přelijí.

Jako dezert můžete vyzkoušet výborné Stroopwafels neboli dvě vafle spojené sirupem. Prodávají je všude. Nebo Poffertjes, malé lívance z kynutého těsta bohatě posypané moučkovým cukrem a zalité máslem, popř. sirupem.

Nizozemí je jedním z největších producentů sýrů na světě (především gouda a eidam). Lidé v Nizozemí sní průměrně 14 kilogramů sýra za rok. Napříč Amsterdamem je několik prodejen, kde si můžete nakoupit čerstvé sýry s nejrůznějšími příchutěmi.

Kam na večerní drink? Náměstí Leidseplein je považováno za centrum nočního života v Amsterdamu. Lemuje ho spousta barů a restaurací.

Magere Burg Amsterdam

Ceny v Amsterdamu

Ceny v Amsterdamu jsou v porovnání s jinými státy v Evropě relativně vysoké. Jídlo v levné restauraci vás vyjde průměrně na 18 €. Za večeři pro dva o třech chodech v restauraci střední třídy pak dáte průměrně 80 €.

Ceny vybraných potravin v Amsterdamu jsou následující:

  • Mléko 1 l – 1,19 €
  • Chleba 500 g – 1,65 €
  • Kuřecí maso 1 kg – 10,04 €
  • Rýže 1 kg – 2,30 €
  • Brambory 1 kg – 1,49 €
  • Voda 1,5 l – 0,64 €
  • Domácí pivo 0,5 l – 1,17 €

Kdy navštívit Amsterdam?

Kdy navštívit Amsterdam závisí na tom, co máte v plánu navštívit:

Jaro (březen až květen): Jaro je oblíbeným obdobím pro návštěvu Amsterdamu. Město začíná kvést květinami, zejména tulipány. Teploty jsou obecně mírné a pohybují se v rozmezí od 8 °C do 16 °C.
Ideální pro poznávání města i zahrad Keukenhof, kde se konají slavné výstavy tulipánů.

Léto (červen až srpen): Léto je v Amsterdamu hlavní turistickou sezónou, tj. ceny ubytování a letenek jsou nejvyšší. Počasí je obvykle teplé a příjemné, teploty se pohybují v rozmezí 17 °C až 22 °C.
Můžete si užít venkovní festivaly, projížďky lodí po kanálech a prozkoumat městské parky a venkovní kavárny.

Podzim (září až listopad): Podzim může být krásným obdobím pro návštěvu Amsterdamu, kdy je počasí stále relativně mírné. Stromy ve městě mění barvy a při procházkách kolem kanálů si užijete kouzelnou atmosféru. Teploty se pohybují od 12 °C do 18 °C.

Zima (prosinec až únor): Zima je nejméně přeplněným obdobím pro návštěvu Amsterdamu. Teploty jsou nízké a pohybují se v rozmezí od 2 °C do 6 °C. V zimě si můžete užít útulné posezení v kavárnách, návštěvu galerií i projížďku v kanálech nazdobeným městem před Vánoci.

Pokud dáváte přednost mírnějšímu počasí a menšímu počtu turistů, zvažte návštěvu v období mimo sezónu, tedy na jaře nebo na podzim. Pokud chcete zažít pulzující letní atmosféru a nevadí vám větší davy lidí, léto je skvělou volbou. Zima je nejklidnější a ceny za ubytování a letenky jsou nejnižší.

De 9 Straatjes Amsterdam

Amsterdam praktické informace

Měna: Euro

Placení: Až 80 % plateb probíhá v Nizozemí kartou. Předem mrkněte, jaké poplatky si vaše banka účtuje a jaké jsou směnné kurzy, abyste neprodělali.

Elektrická zásuvka: V Nizozemí se používají zásuvky typu C a F. Pokud máte dvoukolíkovou koncovku adaptéru (například nabíječka k telefonu), redukci nepotřebujete. Redukci naopak budete potřebovat pro koncovky se zemnícím kolíkem (typ E), protože zásuvky v Nizozemí jsou bez zemnícího kolíku.

Jazyk: Oficiálním jazykem je nizozemština a fríština. Většinou se ale bez problémů domluvíte dobře anglicky, německy a francouzsky. Místní jsou navíc hodně přátelští, takže se vám v případě jazykové bariéry budou snažit vyjít vstříc.

Bezpečnost: Amsterdam je velmi bezpečné místo a to i přes jejich benevolentní přístup k drogám a prostituci. Dle Safe Cities Index se umístil na 4. příčce nejbezpečnějších měst na světě.

Rijskmuseum Museumplein Amsterdam

Naplánujte si svou cestu snadno a rychle. Pokud si něco koupíte prostřednictvím našich odkazů, získáme malou provizi. Vy neplatíte nic navíc. Děkujeme!

Toto byly naše tipy na zajímavosti a památky, co navštívit v Amsterdamu. Máte dotaz? Rádi ho zodpovíme v komentáři níže. Šťastnou cestu!

Více informací o Amsterdamu

AMSTERDAM ITINERÁŘ: Naplánujte si svojí cestu pomocí našeho 3- denního itineráře pro Amsterdam. Máte méně času? Zde je itinerář pro 1 den v Amsterdamu.

V samostatném článku sdílíme tipy, co navštívit v Amsterdamu s dětmi.

Toto jsou nejlepší hotely v Amsterdamu pro každý rozpočet. Získejte informace o letišti Schiphol a jak se dostat z letiště do centra města. Zde je podrobný průvodce pro dopravu v Amsterdamu.

JAK UŠETŘIT V AMSTERDAMU: Amsterdam Pass je jednou z možností, jak ušetřit v Amsterdamu na vstupném do památek.

Shrnutí článku: Nejkrásnější místa a památky, co navštívit v Amsterdamu

Co si nenechat ujít v Amsterdamu?

Procházky podél kanálů jsou tou nejlepší věcí, co můžete v Amsterdamu dělat. V Amsterdamu se totiž nachází 165 kanálů a některé z nich jsou lemované nádhernými perníkovými domy. Můžete se projet lodí a užít si město zase z jiné perspektivy. Podívejte se v článku na nejkrásnější ulice a čtvrti, co si nenechat ujít v Amsterdamu.

Co navštívit v Amsterdamu?

Dům Anny Frankové je tím nejsilnějším místem, které můžete navštívit v Amsterdamu. Pokorný a emotivní zážitek. Z muzeí si nenechte ujít Rijksmuseum nebo velmi oblíbené muzeum Van Gogha. Projděte si nádhernou čtvrť Jordaan, Negen Straatjes nebo známou Čtvrť červených luceren.

Co vidět v okolí Amsterdamu?

Na jaře hrají všemi barvami tulipánová pole v Keukenhof. Amsterdam je známý pro své malebné větrné mlýny – například skanzen větrných mlýnů Zaanse Schans, kde se můžete zajít podívat do továrny sýrů, továrny dřeváků, muzea pekařství, muzea sušenek a čokolády Willyho Wonky, tkalcovského domu a dalších.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *