Amsterdam průvodce / Amsterdam památky / co navštívit v Amsterdamu

Amsterdam: 25 tipů na památky a co navštívit | Průvodce a mapa

Plánujete navštívit Amsterdam v Nizozemí? Tento průvodce vám prozradí, jaké památky a nejkrásnější místa vidět, co navštívit v Amsterdamu a další praktické informace o dopravě, ubytování, cenách, jídle a jiné užitečné tipy včetně mapy Amsterdamu.

Amsterdam

Amsterdam je hlavním a největším městem Nizozemí, kde žije přes 800 tisíc obyvatel. Očaruje vás svou atmosférou. Je tu cítit klid, pohoda a mír. Taky zdejší lidé jsou velmi přátelští a zdvořilí. Nejen kvůli tomu sem míří každoročně miliony turistů a Amsterdam pravidelně obsazuje přední příčky nejnavštěvovanějších měst v Evropě (v roce 2019 se umístil na 5. místě po Londýně, Paříži, Istanbulu a Římě).

Amsterdam je pověstný svou liberální politikou, legální marihuanou a prostitucí. Na druhou stranu je to město plné historie, nádherných budov, romantických kanálů a detailů, které vás nutí se neustále rozhlížet kolem.

Amsterdam je se svými kanály jako Benátky, ale chladnější a větrnější. Dle mnohých výzkumů je považován za jedno z nejlepších měst pro život.

V 16.-17. století probíhal v Amsterdamu a celém Nizozemí tzv. Dutch Golden Age neboli Nizozemský zlatý věk. Tou dobou patřily zdejší armáda, umění, obchod a věda ke špičkám v celé Evropě.

Amsterdam památky / Amsterdam průvodce

Amsterdam památky a co navštívit a vidět: Tipy na výlety a nejkrásnější místa

Dříve jsem si myslela, že Amsterdam nabízí především procházky kolem kanálů a pole plná tulipánů. Není to tak. Amsterdam je jedno z těch měst, ve kterém si najde zalíbení každý. Malí a velcí, milovníci umění i ti, co hledají především zábavu. Kde jinde uvidíte nejlepší sbírku Van Gogha, zkusíte si zakormidlovat plachetnici ze 17. století nebo se zhoupnete na houpačce v nejvyšší budově města? Co vidět v Amsterdamu a tipy na nejkrásnější místa se dozvíte níže v našem seznamu:

Kanály a plavba lodí

Amsterdam památky / Amsterdam průvodce

Plavba lodí (Canal Cruise) je jedním z nejlepších způsobů, jak poznat Amsterdam. Poskytne vám úplně jiný pohled na město (podobně jako v Paříži nebo Londýně). Ve městě je 165 kanálů o délce 71 km a přes 1700 mostů. To je 4x víc mostů než v Benátkách. Z lodi budete mít skvělý výhled na Rijksmuseum a další historické budovy nebo muzeum vědy Nemo ve tvaru lodi.

Amsterdam plavba lodí

Můžete si vybrat klasickou plavbu lodí, plavbu v otevřené lodi nebo například plavbu s večeří. Ceny začínají na 14 € za 1-1,5 hodinovou plavbu. Nejoblíbenější plavby amsterdamskými kanály:

Rijksmuseum

Amsterdam památky / Amsterdam průvodce / Rijksmuseum

Rijksmuseum je největším muzeem umění v Nizozemí, kde se navíc dozvíte spoustu informací o historii země. Sídlí v nádherné budově z 19. století a ukrývá jednu z největších sbírek holandských umělců ze zlaté éry (Rembrandt, Hals, Steen, Vermeer). Kromě toho se tu pokocháte historickými loděmi, sbírkou porcelánu, miniaturami nizozemských bohatých domácností ze 17. století a přiblížíte historii Nizozemí od středověku až do současnosti.

Vše je zasazené v krásných prostorách do 3 pater a součástí je taky zahrada. Prohlídka je rozsáhlá a klidně tu strávíte i několik hodin (při rychlejším tempu počítejte s 2 hodinami). Pokud byste měli navštívit v Amsterdamu jen jedno muzeum, musí to být Rijksmuseum.

 • Vstupné: 21 €, děti do 18 let zdarma; KOUPIT VSTUPENKY
 • Otevírací doba: 9:00-17:00
 • Adresa: Museumstraat 1

Čtvrť Jordaan

Amsterdam Jordaan

Nejkrásnější čtvrť v Amterdamu? Určitě čtvrť Jordaan západně od nádraží. S tím se pojí i to, že je nejdražší. Najdete tu skvělé restaurace, kavárny, obchody a můžete se tu jen tak procházet a kochat nádhernou holandskou architekturou podél kanálů.

Rembrandtův dům

Dům, kde 20 let žil nizozemský malíř Rembrandt v 17. století. Pokud jste obdivovateli slavného umělce, tady se dozvíte vše o jeho životě a tvorbě.

 • Vstupné: 15 €, děti 6-17 let 6 €, studenti 10 €; KOUPIT VSTUPENKY
 • Otevírací doba: 10:00-18:00, PO zavřeno
 • Adresa: Jodenbreestraat 4

Dam Square

Dam Square

Dam Square představuje rozlehlé centrální náměstí a významné místo, kde byl Amsterdam v roce 1270 založen. Náměstí postavili u ústí řeky Amstel, kde vznikla přehrada, která se do holandštiny překládá jako Dam. Tím vznikl nejen název náměstí Dam, ale taky název města Amsterdam spojením názvu řeky a přehrady.

Uprostřed náměstí Dam stojí národní památník obětem 2. světové války. Mezi významné budovy na náměstí Dam patří Královský palác a kostel Nieuwe Kerk.

Královský palác

Amsterdam Královský palác

Královský palác (Koninklijk Paleis) je jedním ze 3 oficiálních paláců královské rodiny, ale není hlavním sídlem (tím je palác v Haagu). Přesto je považovaný za nejvýznamnější budovu Nizozemského zlatého věku. Palác postavili v 17. století jako radnici. V roce 1808 se stal Královským palácem, když Napoleon dosadil do čela Nizozemí svého bratra. Uvnitř uvidíte nádherné dobové pokoje a rozsáhlé malby.

 • Vstupné: 12,50 €, studenti 9 €, děti do 18 let zdarma; součástí je audioprůvodce; KOUPIT VSTUPENKY
 • Otevírací doba: 10:00-17:00, PO a ST zavřeno, ale může být mimořádně zavřeno i v jiné dny
 • Adresa: Nieuwezijds Voorburgwal 147

Nieuwe Kerk

Nieuwe Kerk Amsterdam

Přesouváme se napravo od Královského paláce. Nieuwe Kerk (v překladu Nový kostel) je kostel v gotickém a pozdně gotickém stylu z 15. století, kde jsou po staletí oficiálně uváděni do úřadu králové a královny Nizozemí. Naposledy to byl v roce 2013 současný nizozemský král Vilém Alexandr Oranžský, který tu měl v roce 2002 svatbu s nynější manželkou Maximou. Dnes se kostel využívá pro výstavy a díky výborné akustice jako koncertní sál. V roce 2022 tu probíhal World Press Photo Exhibition.

 • Vstupné: 15,50 €, studenti 10 €, děti do 11 let zdarma; KOUPIT VSTUPENKY
 • Otevírací doba: 10:00-17:00
 • Adresa: De Dam Square

Madame Tussauds Museum

Madame Tussauds Amterdam

Oblíbené muzeum voskových figurín Madame Tussauds nechybí ani v Amterdamu. A je na co se dívat. Uvidíte prince Harryho a Meghan, postavy z Marvelovek, bývalého prezidenta USA Baracka Obamu, zpěvačku Beyonce, holandského kickboxera Rica Verhoevena a spoustu dalších. Muzeum leží přímo na náměstí Dam.

 • Vstupné: nad 16 let 22 €, děti 3-15 let 18 €; pokud rezervujete v den návštěvy, vstupenky jsou o 3 € dražší; povinná rezervace časového úseku; KOUPIT VSTUPENKY
 • Otevírací doba: 10:00-18:00 (některé dny až 20:00 – upřesníte si při rezervaci)
 • Adresa: Dam 20

Muzeum Anny Frankové

Muzeum Anny Frankové vypráví dojemný příběh mladé dívky Anne a její rodiny, kteří se schovávali 2 roky v zadní části budovy během okupace v roce 1942. Během této doby si Anne psala deník, kde zapisovala všechny své myšlenky. V roce 1944 je našli a odvezli do koncentračního tábora. Přežil pouze otec, který v roce 1947 diář publikoval, aby ukázala světu jeden z nejvěrnějších obrazů holocaustu.

Muzeum Anny Frankové patří k nejnavštěvovanějším místům v Amsterdamu. Především v sezóně jsou fronty opravdu dlouhé a je potřeba si rezervovat vstupenku předem.

 • Vstupné: 14 €, děti 10-17 let 7 €, děti pod 10 let 1 €; povinná rezervace; KOUPIT VSTUPENKY
 • Otevírací doba: PO-ČT 9:00-18:00, PÁ-SO 9:00-20:00
 • Adresa: Westermarkt 20

Van Goghovo muzeum

Amsterdam Van Gogh Museum

Van Goghovo muzeum sídlí v moderní, částečně prosklené budově. Pokocháte se tu největší sbírkou malíře Van Gogha na světě včetně jeho osobní sbírky dopisů. Jedna místnost je dokonce zasvěcená jen obrazům s jeho vlastními portréty.

 • Vstupné: 21 €, děti pod 17 let zdarma; povinná rezervace i pro děti, vstupenky bývají vyprodané i několik dní předem; KOUPIT VSTUPENKY
 • Otevírací doba: PO-ČT 9:00-17:00, PÁ 9:00-21:00, SO-NE 9:00-18:00
 • Adresa: Museumplein 6

Muzeum Stedelijk

Museum Stedelijk Amsterdam

Muzeum Stedelijk je dalším muzeem v muzejní čtvrti hned vedle muzea Van Gogha. Je zasvěcené modernímu umění a designu z celého světa. Sídlo muzea Stedelijk tvoří dokonalý kontrast spojením historické budovy a moderní přístavby ve tvaru vany. Muzeum je skvěle organizované, obsahuje multimediální místnosti a stálou sbírku doplňují speciální výstavy.

 • Vstupné: 20 €, pod 18 let zdarma; KOUPIT VSTUPENKY
 • Otevírací doba: 10:00-18:00
 • Adresa: Museumplein 10

Muzeum Moco

Moco Museum představuje vedle muzea Stedelijk další muzeum moderního umění jen pár kroků od předešlých muzeí. Najdete tu díla od Dalího nebo street artových umělců Haringa a Banksyho.

 • Vstupné: 19,50 €, děti 10-17 let 16,50 €; KOUPIT VSTUPENKY
 • Otevírací doba: PO-PÁ 9:00-20:00; SO-NE 9:00-21:00
 • Adresa: Honthorststraat 20

Čtvrť červených luceren

De Wallen Amsterdam / Red Light District Amsterdam / Čtvrť červených luceren

Nizozemí je známé svým liberálním vztahem k prostituci. V Amsterdamu jsou 3 oblasti, kde uvidíte tzv. okenní nevěstince, ve kterých ženy nabízejí své služby v oknech s červenými světly okolo (pozor, nesmí se fotit). Jedná se o oblasti Ruysdaelkade, Singelgebied a De Wallen, která je nejznámější. De Wallen (Čtvrť červených luceren) leží v historickém centru města a najdete tady spoustu restaurací, barů, sexshopy, coffeeshopy, Muzeum prostituce a další místa. Čtvrť sama o sobě je krásná, i když dost turistická.

Oude Kerk

vitráže v Oude Kerk

Majestátní kostel Oude Kerk (Starý kostel) byl postaven už ve 13. století a je tak jednou z nejstarších budov v Amsterdamu. Kostel leží ve Čtvrti červených luceren. Díky výborné akustice se tu pořádají koncerty.

 • Vstupné: 12 €, děti 13-18 let a studenti 8 €; KOUPIT VSTUPENKY
 • Otevírací doba: PO-SO 10:00-18:00, NE 13:00-17:30
 • Adresa: Oudekerksplein 23

Národní námořní muzeum

Národní námořní muzeum (Het Scheepvaartmuseum) zabaví celou rodinu klidně na 3-4 hodiny. Je tu toho tolik, co můžete dělat a objevovat. Prohlédnete si bohatě zdobené královské plavidlo (veslařskou šalupu), dozvíte ve výstavě Příběh velryby víc o historii lovení velryb a jak se staly ohroženým druhem, pochopíte význam spojení přístavu a města, jak se připravovali mořeplavci v 17. století na svou cestu, uvidíte modely jachet, rukopisy, lodní ozdoby. Vedle muzea stojí replika lodi VOC Amsterdam, kam můžete vstoupit, zkusit si kormidlovat, relaxovat v houpací síti, střílet z děla nebo se pomocí virtuální reality vrátíte do 17. století. Vstupné za to rozhodně stojí.

 • Vstupné: 17,50 €; děti 4-17 let 8,50 €; KOUPIT VSTUPENKY
 • Otevírací doba: ÚT-NE 10:00-17:00
 • Adresa: Kattenburgerplein 1

Heineken Experience

Pivo Heineken se datuje v Amsterdamu už od 19. století a dnes patří ke špičkám v pivovarnickém průmyslu (v roce 2015 bylo trojkou na světovém trhu). Původní pivovar v centru města je dnes muzeem, kde se dozvíte víc o značce Heineken a výrobě, vyzkoušíte si vytvořit vlastní lahev a nemine vás ani ochutnávka. Pokud hledáte v Amsterodamu něco zábavného, tady se vám bude líbit. Vstup nad 18+.

 • Vstupné: 21 €; KOUPIT VSTUPENKY
 • Otevírací doba: NE-ČT 10:30-19:30, PÁ-SO 10:30-21:00
 • Adresa: Stadhouderskade 78

Negen Straatjes

Kam zajít na nákupy a ulovit něco zajímavého? Zkuste kouzelné uličky Negen Straatjes v centru Amsterdamu se spoustou zajímavých obchůdků. Další oblíbenou nákupní ulicí je Haarlemstraat kousek od nádraží. Je tu taky spousta restaurací a barů, takže je tu živo i večer.

Albert Cuypmarkt

Amsterdam trh

Albert Cuypmarkt je obrovský pouliční trh, kde si nakoupíte vše od oblečení a dřeváků až po potraviny. Najdete tady taky spoustu možností, kde se najíst. Kavárny, bary, palačinkárna, pekárny a restaurace s místní i světovou kuchyní (surinamská, korejská, turecká, japonská nebo vietnamská kuchyně).

 • Otevírací doba: PO-SO 9:00-17:00
 • Adresa: Albert Cuypstraat

Bloemenmarkt

Amsterdam květinový trh

Bloemenmarkt je květinový trh s tisíce druhy květin na říčních člunech, který funguje už od 19. století. Podél trhů je taky několik prodejen sýrů, kde si můžete nakoupit typické holandské druhy sýrů (gouda, eidam s nejrůznějšími příchutěmi).

 • Otevírací doba: PO-SO 9:00-17:30, NE 11:00-17:30
 • Adresa: Singel

Muzeum vědy NEMO

Science Museum Nemo Amsterdam

Muzeum vědy NEMO sídlí v obrovské budově ve tvaru velryby. Je to jedno z nejlepších muzeí, které můžete navštívit v Amsterdamu, pokud cestujete s dětmi. Pokud máte hravou duši, bude se tu líbit i vám. Muzeum je rozdělené do 5 pater a každá část je věnovaná jiné části – část o člověku, jak funguje vesmír, stroje a laboratoř a další oblasti plné interaktivních prvků a her, kde v klidu strávíte několik hodin.

Na střeše muzea NEMO je terasa, která spíš připomíná malé náměstí. Najdete tu občerstvení a skvělé výhledy na okolí. Terasa je přístupná zdarma.

 • Vstupné: nad 4 roky 17,50 €, studenti se studentskou kartou 8,75 €; povinná rezervace; KOUPIT VSTUPENKY
 • Otevírací doba: ÚT-NE 10:00-17:30, v PO otevřeno jen ve svátcích a o prázdninách
 • Adresa: Oosterdok 2

Vondelpark

Vondelpark je největší městský park v Amsterdamu o rozloze 47 hektarů, kde místní rádi tráví svůj volný čas. Můžete se tu jen tak procházet, půjčit si kolo, dát piknik, podívat se na představení ve venkovním divadlu nebo se občerstvit v kavárně. Za vidění stojí zahrada s růžemi, skulptura od Picassa a jezero s fontánou uprostřed.

Dalším krásným parkem v Amsterdamu je například Oosterpark s jezerem uprostřed a pozorovatelnou ptáků nebo Westerpark západně od centra.

This is Holland

This is Holland je místo, kde zažijete a doslova nasajete to pravé Holandsko tou nejzábavnější formou. Pomocí 5D letu se proletíte nad kanály a nejkrásnějšími místy v Amsterdamu, pokocháte se tulipánovými poli a dokonce ucítíte jejich vůni nebo uvidíte ikonické větrné mlýny z ptačí perspektivy. Budete si připadat, jako byste skutečně letěli ve vrtulníku. Ještě před letem se zajímavou a zábavnou formou dozvíte víc o historii Nizozemí.

 • Vstupné: 18,50 €, děti 4-12 let 14,50 €; povinná rezervace; KOUPIT VSTUPENKY
 • Otevírací doba: 10:00-18:00
 • Adresa: Overhoeksplein 51

Zoopark ARTIS

Zoopark ARTIS vznikl v Amterdamu už v 19. století. Je to krásná, menší ZOO. Oáza zeleně, kam můžete zajít, až si budete chtít trochu odpočinout od města nebo v případě návštěvy Amsterdamu s dětmi. Součástí je taky muzeum Micropia, které vás interaktivní a zábavnou formou vtáhne do světa mikrobů.

 • Vstupné: 25 € (včetně Micropia 30 €), děti 3-12 let 21 €; KOUPIT VSTUPENKY
 • Otevírací doba: 9:00-18:00
 • Adresa: Plantage Kerklaan 38-40

Vyhlídka A´DAM

Máte rádi adrenalin? Vyzkoušejte houpačku v nejvyšší budově ve městě v A´DAM Lookout hned vedle This is Holland. Součástí je otočná restaurace a ve 22. patře vyhlídka s panoramatickým výhledem na historické jádro, ostrovy a kanály. Tady se můžete taky zhoupnout z houpačky přes okraj vyhlídkové plošiny. Kromě toho vás nahoru vyveze výtah se zvukovými i světelnými efekty za pouhých 20 sekund, můžete si díky virtuální realitě vyzkoušet jízdu v horské dráze nad městem nebo se nechat vyfotit nad Amsterdamem pomocí různých efektů.

 • Vstupné: od 14,50 €, děti 4-12 let od 8,50 € (ceny při rezervaci online, na místě o 2 € dražší); ceny se liší podle balíčku, který si vyberete; KOUPIT VSTUPENKY
 • Otevírací doba: 10:00-22:00
 • Adresa: Overhoeksplein 5

Nádvoří Begijnhof

Rádi byste utekli od shonu turistického města? Nádvoří Begijnhof je přesně to místo, kde nasajete klid a utečete amsterdamskému ruchu. Jedná se o kouzelné nádvoří obklopené starými domy z 15. století s kaplí a malým parkem uprostřed. Dříve zde žila náboženská ženská komunita a někteří tady stále bydlí. I když je vstupné zdarma, je vstup dovnitř regulován s ohledem na obyvatele.

 • Otevírací doba: ÚT-PÁ 13:00-16:00
 • Adresa: Nieuwezijds Voorburgwal 373

Co navštívit v okolí Amsterdamu?

Tulipánová pole Keukenhof

Tulipány jsou národní květinou Nizozemí. Každé jaro se od března do poloviny května otevírají návštěvníkům tulipánová pole, kde uvidíte na vlastní oči dlouhé lány plné barev a vůní. Je to nádherný zážitek. Tulipánová pole Keukenhof najdete hodinu jihozápadně od Amsterdamu u městečka Lisse.

 • Vstupné: 19 €, děti 4-17 let 9 €; nutná rezervace online; KOUPIT VSTUPENKY
 • Vstupné včetně dopravy: 33 € (autobusy vyjíždí od atrakce This is Holland, kde si zároveň vyměníte rezervaci za vstupenky); KOUPIT VSTUPENKY
 • Otevírací doba: 8:00-19:30
 • Adresa: Stationsweg 166A, 2161 AM Lisse

Větrné mlýny Zaanse Schans

Větrné mlýny jsou symbolem Nizozemí. Skanzen větrných mlýnů ve vesničce Zaanse Schans leží severně od Amterdamu a je to ideální výlet i pro rodiny. Můžete se tu jen tak volně procházet a kochat se. Kromě mlýnů se můžete zajít podívat do továrny sýrů, továrny dřeváků, muzea pekařství, muzea sušenek a čokolády Willyho Wonky, tkalcovského domu a dalších. Tady se platí už vstupné – můžete zaplatit na místě za jednotlivá muzea nebo si koupit kartu Zaanse Schans Card, díky které se dostanete všude. Mlýny můžete navštívit z Amsterdamu taky v rámci výletu se zajištěnou dopravou.

 • Vstupné do atrakcí a muzeí v rámci Zaanse Schans Card: 23,50 €, děti 3-17 let 16 €; KOUPIT VSTUPENKY
 • Otevírací doba: Oblast je volně přístupná, muzea otevřená 10:00-17:00
 • Adresa: Kalverringdijk Schansend, Kraaienest, Zaandam,

Amsterdam letiště

Mezinárodní letiště Schiphol leží jihozápadně od Amsterdamu. Letiště je skvěle značené a často oceňované jako nejlepší letiště v Evropě i přesto, že je 3. nejvytíženějším letištěm v Evropě. Snadno se zorientujete, kde je vlak a kam máte jít.

letiště Schiphol Amsterdam

Jak se dostat z letiště Schiphol do centra?

Z letiště Schiphol se do centra Amsterdamu dostanete nejsnadněji žlutomodrým dvoupatrovým vlakem. Vlaky jezdí každých pár minut a cesta trvá necelou čtvrt hodinu. Průchod k vlakům vede přímo z letiště a vlakové nádraží leží přímo pod letištěm, kam se dostanete eskalátorem. Vlak vás odveze na nádraží Amsterdam Centraal v severní částí centra města. Lístky si koupíte ve žlutomodrých automatech za 5,70 € nebo online za 4,70 €.

MHD a metro v Amterdamu

Z letiště přijíždíme vlakem na hlavní nádraží Amsterdam Centraal. Nádherná historická budova. Přímo od nádraží můžete vyrazit do centra Amsterdamu, které je pěšky snadno dostupné. Pokud se chystáte dál, před nádražím staví 4 linky metra a 11 linek tramvají. Snadno se tak dostanete po celém městě, kam potřebujete.

Amsterdam Centraal nádraží

Po Amsterdamu můžete využít metro, autobusy a tramvaje. Stanice metra jsou značené velkým modrobílým M. Tramvaje jsou modré a zastávky značené modrým nápisem TRAM. Jednorázový lístek vás vyjde na 3,20 € nebo si můžete koupit vstupenky s neomezeným využíváním metra, autobusů a tramvají:

 • Vstupenka na 1 den (24 hodin) za 8,50 €
 • Vstupenka na 2 dny (48 hodin) za 14,50 €
 • Vstupenka na 3 dny (72 hodin) za 20 €
 • Vstupenka na 4 dny (96 hodin) za 25,50 €
 • Vstupenka na 5 dní (120 hodin) za 29,50 €
 • Vstupenka na 6 dní (144 hodin) za 34 €
 • Vstupenka na 7 dní (168 hodin) za 37 €

Vstupenky platí v hodinách, tj. pokud se poprvé svezete ve 14 hodin a máte vstupenku na 24 hodin, bude vám platit do dalšího dne do 14 hodin.

Lístky se dají pořídit taky v trafikách AKO nebo centru Iamamsterdam na letišti nebo na nádraží v prodejnách dopravce GVB (ne vždy mají ale k dispozici všechny druhy vstupenek). Jednorázové lístky a 24 hodinové vstupenky prodávají taky řidiči tramvají, ale platit můžete jen kartou.

Další možností je I Amsterdam City Card, která zahrnuje nejen neomezené využívání dopravy po městě, ale taky vstup do muzeí a plavbu po kanálu. Víc si o ní povíme dál v průvodci.

Amsterdam tramvaje

Ubytovali jste se ve čtvrti Amsterdam-Noord nebo tu plánujete navštívit místa, jako je This is Holland nebo A´DAM Lookout? Přímo u nádraží můžete nastoupit na bezplatný trajekt spolu s dalšími pěšími, cyklisty nebo cestujícími se skútry. Vyplouvá každých pár minut a v cíli jste taky během chvilky. Je to taky skvělá možnost, jak vidět město z jiného úhlu.

Amsterdam autem

Amsterdam je autem z ČR dobře dostupný. Z Prahy jste tu za necelých 8 hodin (bez zastávek). Trasa vede po hlavních tazích převážně přes Německo – Drážďany, Lipsko, Hannover a v Nizozemí po dálnici A1 až do Amsterdamu. Německé ani nizozemské dálnice nejsou zpoplatněné dálniční známkou ani mýtným auta pod 12 tun.

Kolem Amsterdamu vede obchvat A10, ze kterého se dostanete do centra pomocí 8 výjezdů, které jsou značené S101-S118. Je dobré si předem najít, kterou S-trasou máte sjet, abyste se co nejrychleji dostali, kam potřebujete (například k ubytování). Historické centrum je uzpůsobené především pro kola a skútry. Je lepší najít si ubytování na kraji města a odtud se dopravovat městskou dopravou.

Amsterdam parkování

Parkování v Amsterdamu je placené. Neplacené jsou pouze modře označené parkovací plochy, které ale slouží jen pro krátkodobé parkování. Doporučuji najít si ubytování s parkováním zdarma nebo v ceně, ať nemusíte řešit parkovací náklady navíc. Ceny za parkování se liší podle toho, kde parkujete. Více o tarifních zónách se dozvíte z této mapy pro parkování v Amsterdamu. Sazby jsou za hodinu a nejčastěji se pohybují v centru kolem 7,50 €. Pokud chcete ušetřit na parkovném, můžete zaparkovat v části Amsterdam-Noord (sazby kolem 1,50 €) a odtud si vzít bezplatný trajekt do centra města.

Ceny za parkování

Na mapě uvidíte zóny P+R, které se nachází poblíž dálnice na kraji města a mají výborné spojení městskou dopravou do Amsterdamu. Parkování tady vyjde jen na 1 € na den (před 10:00 na 8 € pro 1. den) a každý další den pak na 1 €. Maximální doba parkování je 96 hodin. Podmínkou je, že si do jedné hodiny musíte koupit kartu OV (čipová karta pro cestování po Amsterdamu) nebo papírovou jízdenku P+R v modrém automatu, který je na místě. To platí i pro cestu zpět – do jedné hodiny od výstupu z MHD musíte zaplatit za parkování a odjet.

Papírová jízdenka má platnost 1 hodinu a její cena je od 5,50 € pro 1 osobu do 8,50 € pro 5 osob. Podrobné informace najdete tady. Vzhledem k hodinovým sazbám za parkování je to nejlevnější možnost, jak cestovat autem do Amsterdamu.

Amsterdam kola

Téměř všichni v Amsterdamu jezdí na kole. V Amsterodamu žije přes 800 tisíc lidí a kol je tu dokonce přes 900 tisíc. Kola mají svoje značení na semaforu a jízdní pruhy pro cyklisty jsou všude. Možná proto jsou Holanďané tak štíhlí, vitální a dobře naladění. Silnice jsou úzké a aut v centru moc není. Dalším oblíbeným dopravním prostředkem jsou skútry.

Amsterdam kola
kola před nádražím

S kolem se můžete vydat do parku, a když se cítíte jistí svojí jízdou, vyrazte klidně do města nebo podél kanálů. Jen u kanálů pozor, protože každoročně se tu vyloví na 15 000 kol. Navíc cyklisté mají v Amsterdamu vždy přednost, tak pozor při chůzi po městě. Půjčovny kol jsou rozeseté po celém městě a na kolech najdete instrukce, jak si je můžete půjčit. Je to snadné. Půjčení na hodinu stojí kolem 3 € a na celý den od 10 €.

Amsterdam ubytování

Ubytování v Amsterdamu je opravdu drahé v porovnání s jinými evropskými městy, jako je Řím, Neapol, Berlín nebo Londýn. V tomto průvodci si ukážeme několik tipů, ať už hledáte ubytování v centru nebo na kraji města, kde je ubytování levnější nebo dobře dostupné při cestování autem.

Ubytování v centru

Park Plaza Victoria leží přímo naproti centrálnímu nádraží a má díky tomu výborné spojení s celým Amsterdamem. Hotel nabízí udržitelné ubytování s moderními pokoji a apartmány pro 2-3 osoby. Součástí je taky bazén a restaurace s holandskou kuchyní.

Hans Brinker Hostel najdete jen pár minut chůze od Vogelparku. Zastávka tramvaje je vzdálená 450 metrů. Muzejní čtvrť (Rijksmuseum, Van Gogh muzeum a další) nebo centrum jsou dostupné pěšky. Pokoje jsou 2-6 lůžkové včetně vlastní koupelny. Snídaně v ceně. Skvělá cena vzhledem k poloze.

THIS HO(S)TEL nabízí malé, ale útulné pokoje se sdílenou koupelnou. Díky tomu ušetříte na ceně a přesto jste ubytovaní v centru, odkud máte vše na dosah. Hotel je určen pouze pro 18+.

Ubytování mimo centrum

Hotel Levell bude pro mnohé nejlepší volbou, ať už jedete autem nebo letištěm, které je odtud jen 13 km. Centrum města je vzdálené cca 20 minut metrem (stanice je kousek od hotelu). Hotel nabízí 2-4 lůžkové pokoje zařízené v moderním stylu včetně vlastní koupelny a výborné snídaně. Parkování za poplatek.

XO Hotels Blue Square nabízí 2-4 lůžkové pokoje s vlastní koupelnou. U hotelu najdete vše potřebné – spojení do centra i na letiště, restaurace a obchody v okolí. Tramvají jste v centru za cca 20 minut jízdy. Parkování za poplatek. Řetězec hotelů XO Hotels poskytuje nedaleko odtud další ubytování v XO Hotels Blue Tower. Služby i spojení do centra a na letiště jsou opět skvělé jako v prvním případě.

Amsterdam jídlo a restaurace

Nizozemská kuchyně není to, co by lákalo davy návštěvníků. Nepochutnáte si tu jako v Toskánsku nebo v Paříži, ale i tak si tu určitě najdete své oblíbence.

Mezi typické speciality patří masové kuličky Bitterballen, ke kterým se skvěle hodí pivo Heineken. Nebo ochutnejte Stamppot, bramborovou kaši s mrkví nebo jinými druhy sezónní zeleniny s opečenou klobásou a plátky slaniny. Oblíbeným pouličním jídlem jsou Kroketten, krokety z masa, brambor a sýra. Podávají se například v housce.

Bitterballen

Máte rádi hranolky? V Amsterdamu si přijdete na své díky Patat, které vypadají jako tlusté hranolky. Patat vám naservírují do kornoutu (pozor, už střední velikost je docela obstojná porce) a vybrat si k tomu můžete nejrůznější omáčky, kterými vám hranolky přelijí. Jako dezert můžete vyzkoušet výborné Stroopwafels neboli dvě vafle spojené sirupem. Prodávají je všude. Nebo Poffertjes, malé lívance z kynutého těsta bohatě posypané moučkovým cukrem a zalité máslem, popř. sirupem.

Nizozemí je jedním z největších producentů sýrů na světě (především gouda a eidam). Lidé v Nizozemí sní průměrně 14 kilogramů sýra za rok. Napříč Amsterdamem je několik prodejen, kde si můžete nakoupit čerstvé sýry s nejrůznějšími příchutěmi.

Kam na večerní drink? Náměstí Leidseplein je považováno za centrum nočního života v Amsterdamu. Lemuje ho spousta barů a restaurací.

Ceny v Amsterdamu

Ceny v Amsterdamu jsou přibližně o 55 % vyšší než v Praze. Ještě výrazněji si připlatíte za maso, pokud si plánujete vařit sami. Jídlo v levné restauraci vás vyjde průměrně na 17 €. Za večeři pro dva o třech chodech v restauraci střední třídy pak dáte průměrně 80 €.

Kdy navštívit Amsterdam?

Pokud máte na svém seznamu, co navštívit v Amsterdamu, tulipánová pole Keukenhof, naplánujte si svou návštěvu na konec března až polovinu května, kdy se pole otevírají veřejnosti.

Hlavní sezóna v Amsterdamu probíhá od června do září, kdy je nejtepleji a nejslunečněji. Od listopadu do března je počasí větrné a deštivé, ale na druhou stranu turistů je tu nejméně a taky ceny letenek a ubytování jsou nejnižší. Na podzim se navíc Amsterdam zahalí do krásných hřejivých barev.

Amsterdam

I Amsterdam City Card

I Amsterdam City Card je turistická karta, která zahrnuje řadu výhod:

 • Neomezené cestování po Amsterdamu (metro, autobusy, tramvaje, trajekty)
 • Vstup zdarma do více než 70 muzeí a atrakcí ve městě včetně Rijksmuseum, Van Gogh Museum, muzea vědy Nemo, královské zoo ARTIS, větrných mlýnů Zaanse Schans, muzea Moco, A´DAM Lookout nebo Rembrandtova domu.
 • Sleva do celé řady dalších míst v Amsterdamu, jako je Heineken Experience.
 • Zdarma hodinová plavba po kanálu
 • Zdarma zapůjčení kola na 24 hodin

Cena I Amsterdam City Card

Vyplatí se I Amsterdam City Card?

Jedno je jisté – Amsterdam je drahý a karta vám může přinést značnou úsporu. Záleží, co vše chcete v Amsterdamu vidět a navštívit a nakolik využívat veřejnou dopravu. Jako příklad si vezmeme I Amsterdam City Card na 3 dny (72 hodin) za 110 € – itinerář by mohl vypadat takto:

 • Rijksmuseum (21 €)
 • Van Gogh Museum (21 €)
 • Nieuwe Kerk (15,50 €)
 • Oude Kerk (12,50 €)
 • Rembrandtův dům (15 €)
 • Vyhlídka A´DAM (14,50 €)
 • This is Holland (18,50 €)

I při pohodovém itineráři byste ušetřili jenom na vstupném do muzeí a atrakcí 8 €, ale navíc máte ještě v ceně:

 • Neomezenou dopravu na 48 hodin (bez karty 14,50 €)
 • Plavbu kanálem (bez karty minimálně 14 €)
 • Půjčení kola (bez karty minimálně 10 €)

Kartu I Amsterdam City Card si koupíte jednoduše online. Po koupi vám přijdou do emailu obratem veškeré potřebné informace.

Další možností, jak ušetřit v Amsterdamu, je turistické karta Amsterdam Pass, která nabízí zase jiné výhody. Potřebné informace a srovnání karet najdete v samostatném článku.

Amsterdam mapa

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu Amsterdamu. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci o Amsterdamu v Nizozemí. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

Amsterdam praktické informace

Kurz: 1 EUR = 24,52 Kč (k 28. 4. 2022)

Placení: Až 80 % plateb probíhá v Nizozemí kartou. Předem mrkněte, jaké poplatky si vaše banka účtuje a jaké jsou směnné kurzy, abyste neprodělali. Za nás můžeme doporučit kartu Svět od mBank. Je zdarma a má jedny z nejlepších kurzů. Ve městě je taky dostatek bankomatů, kde si můžete v případě potřeby hotovost vybrat.

Elektrická zásuvka: V Nizozemí se používají zásuvky typu C a F. Pokud máte dvoukolíkovou koncovku adaptéru (například nabíječka k telefonu), redukci nepotřebujete. Redukci naopak budete potřebovat pro koncovky se zemnícím kolíkem (typ E), protože zásuvky v Nizozemí jsou bez zemnícího kolíku.

Jazyk: Oficiálním jazykem je nizozemština a fríština. Většinou se ale bez problémů domluvíte dobře anglicky, německy francouzsky. Místní jsou navíc hodně přátelští, takže se vám v případě jazykové bariéry budou snažit vyjít vstříc.

Bezpečnost: Amsterdam je velmi bezpečné místo a to i přes jejich benevolentní přístup k drogám a prostituci. Dle Safe Cities Index se umístil na 4. příčce nejbezpečnějších měst na světě.

Rezervace vstupenek: Na některé místa si musíte rezervovat vstupenku předem nebo bývají lístky vyprodané i několik dní dopředu:

Související články