Doprava v Amsterdamu: vše, co potřebujete vědět před cestou do Amsterdamu

Amsterdam doprava

V tomto průvodci dopravou v Amsterdamu se podíváme na vše, co potřebujete vědět před svojí cestou – jak funguje metro a MHD v Amsterdamu, parkování a půjčení kol.

MHD A METRO V AMSTERDAMU

AMSTERDAM DOPRAVA

V Amsterdamu se můžete přepravovat metrem, tramvají, autobusy a trajektem. Nyní si povíme blíže k jednotlivým způsobům dopravy, jak platit za dopravu a další praktické tipy.

AMSTERDAM CENTRAAL

Amsterdam Centraal je hlavním dopravním uzlem v Amsterdamu. Tady staví vlaky z letiště, regionální autobusy, 11 linek tramvají a 4 linky metra. V jeho zadní části se pak nachází nástupiště pro trajekty do Amsterdam Noord.

Amsterdam Centraal
Nádraží Amsterdam Centraal

METRO V AMSTERDAMU

Metro, provozované společností Gemeentelijk Vervoerbedrijf (GVB), slouží jako rychlý a efektivní dopravní prostředek, který spojuje centrum města s jeho předměstími a několika sousedními městy.

Síť metra se skládá z pěti linek (M50, M51, M52, M53 a M54) a rozprostírá se v různých částech města, včetně hlavních dopravních uzlů, jako je amsterdamské hlavní nádraží a Amsterdam Amstel.

Stanice jsou obecně čisté a dobře udržované, s přehledným značením v nizozemštině i angličtině. Metro je značené velkým modrobílým M.

stanice metra v Amsterdamu

Do kolika hodin jezdí metro v Amsterdamu?

Metro obvykle jezdí přibližně od 6 hodin ráno do půlnoci a jeho frekvence se ve špičce pohybuje mezi 5 a 10 minutami.

Jak funguje metro v Amsterdamu?

Před nástupem se odbavíte přiložením karty ke čtečce a při výstupu se zase odhlásíte. Metro funguje v Amsterdamu stejně jako například v Praze nebo v jiných evropských městech.

Begijnhof Amsterdam

TRAMVAJE

Tramvaje jsou pravděpodobně nejznámějším dopravním prostředkem v Amsterdamu a nabízejí perfektní možnost, jak projíždět historickými ulicemi města. Pokud se budete pohybovat v centru Amsterdamu, budou to právě tramvaje, které využijete nejčastěji.

Rozsáhlá tramvajová síť, kterou rovněž provozuje společnost GVB, se skládá z mnoha linek, které spojují klíčová místa ve městě, od kulturních památek až po obytné čtvrti.

Do kolika hodin jezdí tramvaje?

Tramvaje jezdí často, zpravidla od 6:00 do 00:30.

Jak fungují tramvaje v Amsterdamu?

Tramvaje mají po celém městě určené zastávky, které jsou dobře označené včetně digitálních displejů, kde najdete příjezdy tramvají v reálném čase. Samotné tramvaje jsou vybavené hlasovým a digitálním displejem oznamujícím blížící se zastávky, což nám osobně značně usnadnilo orientaci.

Při nástupu a výstupu nezapomeňte vždy odbavit svou OV-čipkartu nebo jízdenku podle toho, jak se rozhodnete platit za dopravu v Amsterdamu (více si povíme za chvíli).

Nastoupit můžete kterýmikoliv dveřmi, pokud není na dveřích označeno jinak. Poznáte to podle značky zákazu vstupu na jednotlivých dveřích.

Damrak Amsterdam

AUTOBUSY

Autobusy v Amsterdamu doplňují služby tramvají a metra tím, že se dostanou i do oblastí, které nejsou pokryty metrem a tramvajemi. Jsou užitečné zejména při cestování podél pobřeží, na předměstí a do dalších oblastí mimo centrální oblast města.

Jak fungují autobusy v Amsterdamu?

Jízdenky a platby za jízdu autobusem se řídí stejným systémem OV-chipkaart. Při nástupu do autobusu je nutné se přihlásit a při výstupu odhlásit, aby bylo zajištěno odečtení správného jízdného.

Většina autobusů je vybavena digitálními obrazovkami zobrazujícími trasu a nadcházející zastávky.

Noční autobusy neboli “nachtbussen” zajišťují dopravu v době, kdy ostatní prostředky veřejné dopravy přestaly jezdit, a zajišťují tak dostupnost města v kteroukoli hodinu.

Čtěte: Nejlepší hotely v Amsterdamu

TRAJEKTY

Trajekty v Amsterdamu poskytují bezplatný a pohodlný způsob přepravy přes řeku IJ, která spojuje centrální část města se severními čtvrtěmi (Amsterdam Noord). Přepravují cyklisty i pěší.

Nástupiště se nachází za amsterdamským hlavním nádražím. Trajekty jsou prostorné, často mají vyhrazené prostory pro kola a mopedy. Užijete si z nich skvělý výhled na pobřeží.

Tyto trajekty provozuje společnost GVB a jezdí často, přičemž některé linky jsou v provozu 24 hodin denně. Na většinu trajektových linek není třeba kupovat jízdenku ani OV-chipkaart, protože jsou zdarma.

Amsterdam Centraal trajekt
Nástupiště trajektů v Amsterdamu

JAK PLATIT ZA DOPRAVU V AMSTERDAMU

Placení za dopravu v Amsterdamu je zjednodušené díky systému OV-chipkaart, bezkontaktní čipové kartě, která se používá pro přístup ke všem druhům veřejné dopravy v Nizozemsku.

Zde najdete přehled způsobů placení za dopravu pomocí OV-chipkaart a dalších dostupných možností:

OV-chipkaart (čipová karta pro veřejnou dopravu):

OV-chipkaart se vyrábí ve třech hlavních variantách:

Osobní OV-chipkaart: Jedná se o kartu s fotografií držitele, jeho jménem a datem narození. Může být propojena s bankovním účtem pro automatické dobíjení a je vyžadována pro měsíční nebo roční předplatné. Je to také jediný typ karty, který umožňuje cestovat se slevou, pokud na ni máte nárok (např. pro seniory nebo studenty).

Anonymní OV čipová karta: Jak název napovídá, tato karta není vázána na konkrétní osobu a může ji používat kdokoli. Lze ji zakoupit v automatech na jízdenky, u obsluhy a v některých maloobchodních prodejnách.

Jednorázová OV-chipkaart: Jedná se o kartu určenou k jednorázovému nebo omezenému použití, obvykle pro turisty nebo zřídka cestující. Je k dispozici se specifickými přednabitými cestovními produkty, jako je například hodinová jízdenka nebo celodenní jízdenka.

De 9 Straatjes Amsterdam

Používání OV-chipkaart:

 • Před zahájením cesty je třeba se “odbavit” přiložením karty ke čtečce na nástupišti stanice nebo ve vozidle.
 • Po dosažení cílové stanice se stejným postupem “odhlaste”. Ze zůstatku na kartě se automaticky odečte správná částka jízdného.
 • Ujistěte se, že máte na kartě minimální zůstatek (obvykle 4 € u tramvají/autobusů a 20 € u vlaků), abyste mohli cestovat.

Jednorázové jízdenky

Pro ty, kteří nemají čipovou kartu OV nebo potřebují jednorázovou jízdenku, jsou na většině stanic metra, vlakových stanic a některých tramvajových/autobusových zastávek umístěny prodejní automaty.

Jednorázový lístek vás vyjde na 3,40 € a platí 60 minut s možností přestupu. Lepší variantou je koupit si jednodenní nebo vícedenní jízdenky (viz další bod).

De 9 Straatjes Amsterdam

Jednodenní nebo vícedenní jízdenky

Denní nebo vícedenní jízdenky mohou nabídnout neomezené cestování a úsporu nákladů. Jízdenka funguje jako čipová karta – přiložíte jí při svém nástupu i výstupu.

Cena se liší podle toho, na kolik dní, resp. hodin si jízdenku zakupujete:

 • 24 hodin – 9 €
 • 48 hodin – 15 €
 • 72 hodin – 21 €
 • 96 hodin – 26,50 €
 • 120 hodin – 33 €
 • 144 hodin – 37,50 €
 • 168 hodin – 41 €

Jízdenky platí v hodinách, tj. pokud si jízdenku označíte ve 14:00, bude platná do 14:00 dalšího dne.

Lze je zakoupit online, v automatech na jízdenky, na servisních místech GVB a často také v turistických informačních centrech.

Na výběr máte několik typů jednodenních/vícedenních jízdenek:

Po zakoupení jízdenky obdržíte čárový kód, který stačí oskenovat v automatu po pravé straně dole (viz níže) – poté vám vyjedete jízdenka. Automat se nachází na letištním nádraží nalevo od žlutomodrých automatů – viz foto níže.

Amsterdam letiště Schiphol
letiště Schiphol
Kód z rezervace oskenujete po pravé straně dole a hned poté vám vyjede čipová karta na dopravu z letiště a MHD v Amsterdamu

Bezkontaktní karta

Relativně novým způsobem placení v Amsterdamu je možnost placení za dopravu bezkontaktní kartou. Platí “1 karta=1 osoba” a zároveň musíte dodržet způsob placení (nemůžete například platit při nástupu kartou a při výstupu hodinkami). Díky tomu se vám odečte skutečně jen to, co jste projeli.

Tip: Vždy přiložte kartu při nástupu i výstupu, abyste zaplatili jen to, co jste skutečně projeli.

PLAVBA KANÁLY

AMSTERDAM DOPRAVA

Jeden z nejlepších způsobů, jak poznat město, je plavba amsterdamskými kanály. Aby ne, když město je kanály doslova protkané – celkem se v Amsterdamu nachází 165 kanálů o celkové délce 71 km. Přes kanály vede víc jak 1700 mostů, což je 4x víc než v Benátkách.

Procházky kolem kanálů a plavby napříč jsou jednou z nejlepších věcí, co dělat v Amsterdamu. Neustále objevujete nová a nová zákoutí.

plavba kanály Amsterdam

Lodě vyplouvají z různých míst napříč Amsterdamem – záleží, jakou plavbu si vyberete.

Můžete si vybrat mezi klasickou plavbou lodí, plavbou v otevřené lodi nebo večerní romantickou plavbou. Spousta mostů je večer krásně nasvícených, takže večerní plavba představuje nejlepší zakončení dne.

Ceny začínají na 16 € za 1-1,5 hodinovou plavbu. Rezervujte si plavbu zde.

 

VYHLÍDKOVÉ AUTOBUSY

AMSTERDAM DOPRAVA

Využívání autobusových linek HOHO (hop-on-hop-off) v Amsterdamu je oblíbeným způsobem, jak si můžete prohlédnout město vlastním tempem. Tyto autobusy jezdí po určité trase, která zahrnuje hlavní turistické atrakce a zajímavá místa.

Tip: Jízdenku je možné koupit online a díky tomu získat zvýhodněnou cenu.

Většina autobusů HOHO jezdí od časného rána do večera (může se lišit podle sezóny). Nabízejí audiokomentář v několika jazycích (včetně češtiny), který poskytuje informace o historii Amsterdamu a zajímavostech, kolem kterých projíždíte.

Krása autobusu HOHO spočívá v jeho volnosti. Vystupte na kterékoli zastávce, která vás zajímá, prohlédněte si oblast a pak nasedněte na další autobus a pokračujte v cestě.

doprava v Amsterdamu

AMSTERDAM AUTEM

Nizozemské dálnice nejsou zpoplatněné dálniční známkou ani mýtným pro vozidla do 12 tun.

Kolem Amsterdamu vede obchvat A10, ze kterého se dostanete do centra pomocí 8 výjezdů, které jsou značené S101-S118. Je dobré si předem najít, kterou S-trasou máte sjet, abyste se co nejrychleji dostali, kam potřebujete.

Historické centrum je uzpůsobené především pro kola a skútry. Je lepší najít si ubytování na kraji města a odtud se dopravovat městskou dopravou.

Upozornění: Zkontrolujte si předem, zda smí vaše vozidlo vjíždět do nízkoemisní zóny.

Amsterdam kanály Jordaan

PARKOVÁNÍ V AMSTERDAMU

Parkování v Amsterdamu je placené. Neplacené jsou pouze modře označené parkovací plochy, které ale slouží jen pro krátkodobé parkování.

Ceny za parkování se liší podle toho, kde parkujete. Více o tarifních zónách se dozvíte z této mapy pro parkování v Amsterdamu. Sazby jsou za hodinu a nejčastěji se v centru pohybují kolem 7,50 €.

Magna Plaza Amsterdam

Ceny za parkování

Na mapě uvidíte zóny P+R, které se nachází poblíž dálnice na kraji města a mají výborné spojení městskou dopravou do Amsterdamu. Maximální doba parkování je 96 hodin.

Parkování tady vyjde velmi levně a ještě levněji, pokud si do jedné hodiny koupíte kartu OV nebo papírovou jízdenku P+R v modrém automatu, který je na místě.

To platí i pro cestu zpět – do jedné hodiny od výstupu z MHD musíte zaplatit za parkování a odjet.

Podrobné informace najdete tady. Vzhledem k hodinovým sazbám za parkování je to nejlevnější možnost, jak cestovat autem do Amsterdamu.

Rijskmuseum Museumplein Amsterdam

PŮJČENÍ KOLA V AMSTERDAMU

Téměř všichni v Amsterdamu jezdí na kole. V Amsterdamu žije přes 800 tisíc lidí a kol je tu dokonce přes 900 tisíc. Kola mají svoje značení na semaforu a jízdní pruhy pro cyklisty jsou všude. Možná proto jsou Holanďané tak štíhlí, vitální a dobře naladění.

Silnice jsou úzké a auta v centru moc nejezdí.

Amsterdam za 3 dny / co vidět a navštívit v Amsterdamu

S kolem se můžete vydat do parku, a když se cítíte jistí svojí jízdou, vyrazte klidně do města nebo podél kanálů. Jen u kanálů pozor, protože každoročně se tu vyloví na 15 000 kol. Navíc cyklisté mají v Amsterdamu vždy přednost, takže pozor při chůzi po městě.

Půjčovny kol jsou rozeseté po celém městě. Půjčení na hodinu stojí kolem 3 € a na celý den od 10 €. Oblíbenou půjčovnou je Donkey nebo MacBike. Své kolo si můžete rezervovat zde.

LETIŠTĚ AMSTERDAM SCHIPHOL

JAK SE DOSTAT DO CENTRA

Mezinárodní letiště Schiphol leží jihozápadně od Amsterdamu. Letiště je skvěle značené a často oceňované jako nejlepší letiště v Evropě i přesto, že je třetím nejvytíženějším letištěm v Evropě. Snadno se zorientujete, kde je vlak, autobus a kam máte jít.

letiště Schiphol Amsterdam
Značení na letišti Schiphol Amsterdam

Jak se dostat z letiště Schiphol do centra?

Na výběr máte 2 základní možností, jak se dostat z letiště Schiphol do centra Amsterdamu veřejnou dopravou:

 • přímý vlak z nádraží, které se nachází přímo pod Schiphol Plaza na letišti. Jízdenka na vlak stojí 5,90 € a platí pro jakýkoliv spoj ve vybraný den. Vlak staví v Amsterdamu na hlavním vlakovém nádraží Amsterdam Centraal a cesta trvá čtvrt hodiny.
 • červený autobus Conexxion 397, který jezdí z nástupiště B17 přímo před Schiphol Plaza na letišti. Po zakoupení jízdenek můžete jít rovnou k autobusu a nastoupit. Jednosměrná jízda vyjde na 6,50 €, zpáteční jízdenka je výhodnější. Autobus staví na více zastávkách v Amsterdamu a jede cca 35 minut na konečnou stanici Elandsgracht na kraji centra.

☞ Plánujete využívat městskou dopravu v Amsterdamu? Podívejte se po celodenní/vícedenní jízdence. S ní máte v ceně městskou dopravu přepravce GVB v Amsterdamu (metro, tramvaje, autobusy) a dopravu z letiště (vlaky i autobusy 397). Na letišti pak stačí oskenovat čárový kód v automatu a vyjedete vám čipová karta.

Máte dotaz k dopravě Amsterdamu? Rádi ho zodpovíme v komentáři níže. Šťastnou cestu!

VÍCE INFORMACÍ O AMSTERDAMU

AMSTERDAM: Naplánujte si svojí cestu pomocí našeho podrobného průvodce a co navštívit v Amsterdamu. Zde je itinerář pro 3 dny v Amsterdamu. Máte méně času? Podívejte se na mapu trasy pro 1 den v Amsterdamu.

V samostatném článku sdílíme tipy, co navštívit v Amsterdamu s dětmi.

Získejte informace o letišti Schiphol a jak se dostat z letiště do centra města. Zde jsou nejlepší hotely v Amsterdamu pro každý rozpočet.

JAK UŠETŘIT V AMSTERDAMU: Amsterdam Pass je jednou z možností, jak ušetřit v Amsterdamu na vstupném do památek.

Shrnutí: Doprava a metro v Amsterdamu

Jaké jsou hlavní druhy veřejné dopravy v Amsterdamu?

Amsterdam nabízí celou řadu možností veřejné dopravy, včetně tramvají, autobusů, metra a trajektů.

Jak se v Amsterdamu platí za veřejnou dopravu?

Hlavním způsobem placení je OV-chipkaart, bezkontaktní čipová karta. Můžete si také zakoupit jednodenní nebo vícedenní jízdenky, mobilní jízdenky nebo jednorázové jízdenky v prodejních automatech. Místo OV-chipkaart můžete použít taky svou bezkontaktní platební kartu.

Mohu použít jednu jízdenku pro všechny druhy dopravy?

Ano, karta OV-chipkaart platí v tramvajích, autobusech, metru a na některých amsterdamských trajektech.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *