Letiště Schiphol v Amsterdamu: Jak se dostat do centra, autobus, vlak (2024)

letiště Amsterdam Schiphol

Letiště Amsterdam Schiphol, často označované jednoduše jako Schiphol, je hlavní mezinárodní letiště v Nizozemsku. V tomto průvodci se podíváme, jak se dostat z letiště Schiphol do Amsterdamu a další užitečné tipy. Součástí článku je taky mapa, kde jsou vyznačené všechny důležité informace pro cestu z letiště do Amsterdamu.

JAK SE DOSTAT Z LETIŠTĚ SCHIPHOL DO AMSTERDAMU

RYCHLÝ PŘEHLED

Na výběr máte 2 základní možností, jak se dostat z letiště Schiphol do centra Amsterdamu veřejnou dopravou:

  • přímý vlak z nádraží, které se nachází přímo pod Schiphol Plaza na letišti. Jízdenka na vlak stojí 5,90 € a platí pro jakýkoliv spoj ve vybraný den. Vlak staví v Amsterdamu na hlavním vlakovém nádraží Amsterdam Centraal a cesta trvá čtvrt hodiny.
  • červený autobus Conexxion 397, který jezdí z nástupiště B17 přímo před Schiphol Plaza na letišti. Po zakoupení jízdenek můžete jít rovnou k autobusu a nastoupit. Jednosměrná jízda vyjde na 6,50 €, zpáteční jízdenka je výhodnější. Autobus staví na více zastávkách v Amsterdamu a jede cca 35 minut na konečnou stanici Elandsgracht na kraji centra.

☞ Plánujete využívat městskou dopravu v Amsterdamu? Podívejte se po celodenní/vícedenní jízdence. S ní máte v ceně městskou dopravu přepravce GVB v Amsterdamu (metro, tramvaje, autobusy) a dopravu z letiště (vlaky i autobusy 397). Na letišti pak stačí oskenovat čárový kód v automatu a vyjedete vám čipová karta.

letiště Schiphol
Kód z rezervace oskenujete po pravé straně dole a hned poté vám vyjede čipová karta na dopravu z letiště a MHD v Amsterdamu

LETIŠTĚ SCHIPHOL

Pokud se chystáte letecky do Amsterdamu, Rotterdamu či Haagu, letiště Schiphol bude vaší vstupní bránou. Patří k nejvýznamnějším letištím v Evropě, odkud se snadno dostanete do nejrůznějších koutů po celém světě.

Letiště Schiphol je otevřené nepřetržitě 24/7. Je tu dostatek obchodů, občerstvení, toalety a sprchy. Vodu si můžete dočepovat v malých fontánkách, které se ale nacházejí především před bezpečnostní kontrolou. Pár jich najdete i za kontrolou nebo si můžete dočepovat vodu na toaletách, odkud je voda taky naprosto v pořádku.

letiště Schiphol Amsterdam
Značení na letišti Schiphol Amsterdam

Letiště nabízí taky WIFI připojení – abyste se mohli napojit, musíte se přihlásit do sítě KPN (telefon vám tuto možnost sám nabídne).

Před letištěm se můžete vyfotit s velkým nápisem I amsterdam nebo si užít výhled z panoramatické terasy, pokud máte dostatek času před odletem.

Kolik má letiště Schiphol terminálů?

Letiště má 3 terminály, ale všechny se nachází pod jednou budovou, takže si předem nemusíte zjišťovat, z jakého terminálu odlétáte. Stačí se podívat na odletovou tabuli a podle ukazatelů se pak vydat směrem k vašemu odletu.

Koncept “3 terminálů pod jednou budovou” může být nevýhodný v případě transferových letů, protože vzdálenosti mezi příletem a odletem mohou být někdy dlouhé.

Co je Schiphol Plaza?

Srdcem letiště je Schiphol Plaza, centrum plné obchodů a restaurací, které funguje jako rozcestník pro jednotlivé terminály. Vše je perfektně značené a snadno se zorientujete i přesto, jak je letiště velké.

Část Schiphol Plaza s obchody a restauracemi se nachází před bezpečnostní kontrolou a druhá část po kontrole.

Od náměstí před Schiphol Plaza odjíždějí kyvadlové autobusy do Amsterdamu a dalších měst v okolí. Vlakové nádraží se nachází přímo pod Schiphol Plaza – sem se dostanete výtahem nebo eskalátory.

Pokud si plánujete půjčit auto v Amsterdamu, tady u Schiphol Plaza si ho můžete vyzvednout. Zastoupené jsou všechny velké značky autopůjčoven.

Hotely poblíž letiště, které nabízejí transfer na letiště:

LETIŠTĚ AMSTERDAM SCHIPHOL NA MAPĚ

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu, jak se dostat z letiště Schiphol do Amsterdamu. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v článku o dopravě z letiště do Amsterdamu. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

JAK SE DOSTAT Z LETIŠTĚ SCHIPHOL DO AMSTERDAMU

Letiště Schiphol se nachází jen 18 km od centra města, kam se dostanete jednoduše vlaky, autobusy nebo taxi. Všechny možnosti si teď blíže představíme.

VLAK

Vlak je jednou z nejlepších možností, jak se dostat z letiště do centra Amsterdamu. Nádraží nizozemských železnic (NS) se nachází přímo pod letištěm – stačí sledovat ukazatele, které vás navedou až na nádraží, které je propojené s letištěm.

Amsterdam letiště Schiphol

Na nádraží se nachází velká tabule s odjezdy vlaků – do Amsterdamu, Rotterdamu, Haagu a dalších měst v okolí. Letiště Schiphol není konečnou zastávkou, takže tudy projíždí spoje z Amsterdamu a dalších měst v okolí.

Na tabuli si vyhledáte, kam jedete a číslo nástupiště. Po levé straně pak uvidíte vstupy na jednotlivá nástupiště, která se nacházejí o patro níž. Do Amsterdamu většinou odjíždějí vlaky z nástupišť 1-3.

Amsterdam letiště Schiphol

Na nádraží je občerstvení, toalety i informace, kde se v případě potřeby můžete poptat.

Na stránkách nizozemských železnic najdete aktuální spoje včetně cen.

Čtěte: Itinerář pro Amsterdam za 3 dny

Jak dlouho trvá cesta vlakem z letiště Schiphol do Amsterdamu?

Do Amsterdamu jezdí vlaky Sprinter a Intercity. Intercity jede do Amsterdamu bez zastávek a cesta trvá 14 minut. Spinter jede 17 minut a staví taky na nádraží Amsterdam Sloterdijk, které se nachází severozápadně od centra Amsterdamu.

Oba vlaky končí na nádraží Amsterdam Centraal, které je nejdůležitější spojnicí v Amsterdamu. Amsterdam Centraal leží přímo u centra – odtud můžete jít po hlavní třídě Damrak, podél které se nachází spousta obchodů a restaurací. U hlavního nádraží staví hned několik linek metra, tramvaje, autobusy i trajekty.

Vlaky jezdí z a na letiště Schiphol každých 15 mint, v noci mezi 01:00-05:00 jezdí jen vždy v celou hodinu.

Amsterdam kanály Jordaan

Kolik stojí jízdenky na vlak z letiště Schiphol do Amsterdamu?

Vlakové jízdenky z letiště do centra Amsterdamu stojí 5,90 €.

Kde koupit jízdenky na vlak?

Přímo na nádraží se nachází několik žlutomodrých automatů, kde si můžete koupit jízdenku. Ne všechny jsou ale funkční – během naší návštěvy jich bylo funkčních jen pár. Jízdenku si můžete koupit taky v pokladně.

Automaty přijímají hotovost i karty.

Jízdenku na vlak si můžete koupit taky online – můžete jí využít na kterýkoliv spoj ve vybraný den. Po zakoupení obdržíte jízdenku přímo do mobilu a nikam už nemusíte. Na nádraží si vyhledáte číslo nástupiště a jdete rovnou do vlaku.

Magna Plaza Amsterdam

Čtěte: Co navštívit v Amsterdamu

AUTOBUS

Autobusy Conexxion 397 (někdy taky “Amsterdam Airport Express Bus”) jsou spolu s vlaky nejoblíbenější možností, jak se dostat do centra Amsterdamu.

Autobusová zastávka se nachází přímo před hlavním vchodem do Schiphol Plaza – ukazatele na letišti vás navedou. Autobusy odjíždějí z nástupiště B17.

Autobusy Conexxion jsou červené a nabízí WIFI připojení a elektrické zásuvky, takže si tu můžete pohodlně nabít mobil. Nejsou vyvýšené a mají nízký vstup jako běžná MHD, takže si můžete nechat zavazadla u sebe.

Kde staví autobusy Conexxion 397?

Autobusy Conexxion 397 nestaví na Amsterdam Centraal. Na druhou stranu staví na více zastávkách ve městě včetně Museumplein a Leidseplein.

Konečnou zastávkou je Elandsgracht, která se nachází na kraji centra u čtvrti Jordaan. Pokud byste odtud chtěli jet na nádraží, stačí nasednout na tramvaj 17, která tudy projíždí.

Rijskmuseum Museumplein Amsterdam

Jak dlouho trvá cesta autobusem do centra? A jak často jezdí?

Linka autobusu 397 jezdí každých 7,5 minuty mezi 5:00-00:00. V noci je nahrazená nočním autobusem N97, který jezdí jednou za hodinu. Na konečné zastávce budete za 30-40 minut podle toho, kde vystupujete.

Kolik stojí autobus z letiště Schiphol do Amsterdamu?

Jednosměrná jízdenka na autobus do centra stojí 6,50 €. Doporučuji zakoupit zpáteční jízdenku za 11,75 €, díky které ušetříte pár euro.

Kde si koupit jízdenku na autobus?

Nejjednodušší možností je nákup jízdenky online. Jízdenka platí po celý den a je otevřená, takže jí můžete využít kdykoliv potřebujete.

Jízdenku si můžete zakoupit taky u řidiče, kde se dá ale platit pouze kartou. V čase 9:00-18:00 funguje taky prodejna jízdenek přímo na náměstí přes Schiphol Plaza.

Taxi

Taxi je sice nejdražší, ale zároveň je taky nejpohodlnější. Zvlášť, pokud máte velká zavazadla.

Kolik stojí jízda taxíkem z letiště Schiphol do centra Amsterdamu?

Záleží, kam v Amsterdamu jedete, ale většinou se cena za taxi z letiště do Amsterdamu pohybuje v rozmezí 40-60 €. Ať už jedete kamkoliv, vždy za taxi zaplatíte minimálně 35 €.

Damrak Amsterdam / co navštívit v Amsterdamu

JAK SE DOSTAT Z LETIŠTĚ SCHIPHOL DO AMSTERDAMU V NOCI

Vlaky jsou v provozu 24/7, ale v noci mezi 1:00 a 5:00 jezdí většinou jen jednou za hodinu. Cesta trvá 18 minut a staví na Amsterdam Sloterdijk i Amsterdam Centraal v centru města.

Pokud nestihnete vlak, další možností jsou noční autobusy N97 od přepravce Conexxion, které jezdí taky jednou za hodinu. Nahrazují denní autobusy 397 a cesta do centra trvá 37 minut. Autobusy N97 vyjíždějí ze stanoviště 15b a jízdenku si můžete koupit opět u řidiče.

Pokud plánujete využívat městskou dopravu v Amsterdamu, poohlédněte se po celodenní/vícedenní jízdence. Ta zahrnuje dopravu z a na letiště – můžete jí využít pro vlaky nebo linky č. 397 a N97 od přepravce Conexxion, které taky propojují letiště s Amsterdamem. Další výhodou je neomezená doprava v rámci Amsterdamu – platí pro metro, tramvaje i autobusy amsterdamského dopravce GVB.

Begijnhof Amsterdam

JAK SE DOSTAT Z AMSTERDAMU NA LETIŠTĚ SCHIPHOL

Amsterdam Centraal

Vlaky odjíždějí z hlavního nádraží Amsterdam Centraal, které je nejdůležitější spojnicí ve městě. Sem se dostanete pěšky z centra, staví tu tramvaje, autobusy a několik linek metra. Součástí Amsterdam Centraal jsou různé obchody a občerstvení.

Amsterdam Centraal
Nádraží Amsterdam Centraal

Hlavní vstup na nádraží se nachází ve směru od centra. Stanice metra leží přímo před hlavním vstupem nebo pak můžete vstoupit ještě přímo uvnitř nádraží. Z druhé strany nádraží vyplouvají každých pár minut trajekty do Amsterdam Noord.

Nádraží je otevřené nepřetržitě 24/7.

Vlakem na letiště Schiphol

Jakmile vstoupíte na nádraží Amsterdam Centraal, uvidíte vstup k vlakům (navedou vás taky ukazatele). Tady se nachází velká tabule s časy odjezdů jednotlivých vlaků a číslem nástupiště.

Jízdenky si můžete koupit online, v automatech nebo na pokladnách.

Nádraží je velké a zaneprázdněné. Samotné nádraží má 15 nástupišť rozdělených a a b, takže si nechte raději časovou rezervu, abyste se zorientovali. Vlaky na letiště jezdí většinou z nástupišť 14 a 15. Na letišti vystupte na zastávce “Airport Schiphol”.

Autobusem na letiště Schiphol

Letištní autobusy Conexxion neodjíždějí z Amsterdam Centraal. Jednotlivé zastávky najdete vyznačené v mapě na začátku článku nebo můžete jednoduše nastoupit tam, kde jste vystupovali při cestě ke svému ubytování.

UŠETŘETE ČAS S ONLINE VSTUPENKAMI

Jízdenky na autobus, vlak a dopravu v Amsterdamu si můžete koupit ještě před cestou. Díky tomu ušetříte čas i stres před cestou.

Máte dotaz k cestě z letiště Schiphol do centra Amsterdamu? Rádi ho zodpovíme v komentáři níže. Šťastnou cestu!

VÍCE INFORMACÍ O AMSTERDAMU

AMSTERDAM: Naplánujte si svojí cestu pomocí našeho podrobného průvodce a co navštívit v Amsterdamu. Zde je itinerář pro 3 dny v Amsterdamu. Máte méně času? Podívejte se na mapu trasy pro 1 den v Amsterdamu.

V samostatném článku sdílíme tipy, co navštívit v Amsterdamu s dětmi.

Zde je podrobný průvodce pro dopravu v Amsterdamu. Toto jsou nejlepší hotely v Amsterdamu pro každý rozpočet.

JAK UŠETŘIT V AMSTERDAMU: Amsterdam Pass je jednou z možností, jak ušetřit v Amsterdamu na vstupném do památek.

De 9 Straatjes Amsterdam

Shrnutí: Jak se dostat z letiště Schiphol do Amsterdamu

Jaké jsou hlavní druhy dopravy z letiště Schiphol do Amsterdamu?

Vlak: Nejrychlejší a nejběžnější způsob cestování
Taxi nebo spolujízda: Přímá doprava do cílové destinace
Letištní kyvadlová doprava: Specifické trasy na několik zastávek v Amsterdamu
V článku najdete podrobné informace a mapu pro jednotlivé druhy dopravy.

Jak dlouho trvá cesta z letiště do Amsterdamu?

Podle toho, jakou dopravu zvolíte, se odvíjí čas strávený na cestě: Vlakem jste na Amsterdam Central Station za 14-17 minut, autobusem se dostanete k Museumplein nebo Leidseplein za cca 30 minut.

Kolik stojí jízdenka na vlak nebo autobus z letiště Schiphol do Amsterdamu?

Jednosměrná jízdenka na vlak stojí 5,90 € a na autobus 6,50 € (zpáteční jízdenka je výhodnější).

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *