Německé Alpy: 23 tipů na výlety v Bavorských Alpách (+ mapa)

Bavorské Alpy Německo

Navštivte německé Alpy, kde se spojuje nádherná příroda, divoké soutěsky, křišťálově čistá jezera a vrcholky, ze kterých si užijete dechberoucí výhledy. Dnes si ukážeme nejkrásnější místa v Bavorsku s tipy na výlety a turistické trasy, kam do bavorských Alp na dovolenou. Užijte si německé Alpy v létě v páru i jako rodina s dětmi.

Bavorské Alpy jsou protkané turistickými trasami, soutěskami, jezery, ale taky nádhernými hrady a zámky. Dnes si ukážeme ta nejkrásnější místa – od všeho něco, abyste si mohli udělat obrázek, co vás tady čeká. Pojďte se s námi podívat na výlety, co vidět v Alpách v Německu.

Německé Alpy: výlety a turistika v Bavorských Alpách

1. Soutěska Breitachklamm

Breitachklamm je jednou z nejhlubších a nejúchvatnějších skalních soutěsek ve střední Evropě, kterou vytesala do skal řeka Breitach. Soutěska je známá pro svou divokou krásu a dramatické skalní formace.

Breitachklamm ALpy v Německu

Soutěska je dlouhá přibližně 2,5 kilometru a v některých místech dosahuje hloubky až 150 metrů. Můžete tu vidět řadu vodopádů a strmých skalních stěn, které se nacházejí podél dřevěných mostů a chodníků.

Breitachklamm je otevřená po celý rok a především v letních měsících se připravte na davy turistů. V zimě tu jsou nádherné ledopády.

Na tomto odkazu najdete aktuální informace o otevírací době a vstupném.

2. Fellhorn, německé Alpy

Fellhorn je horský vrchol vysoký 2 038 metrů nacházející se v Allgäuských Alpách, který leží na hranici mezi Německem a Rakouskem.

Fellhorn, Allgäuské Alpy, Německo

Oblast kolem Fellhornu je známá pro své krásné alpské louky, které od června kvetou divokými květinami včetně alpských růží. V zimě se oblast promění v oblíbené lyžařské středisko, které je součástí lyžařské oblasti Oberstdorf/Kleinwalsertal.

Na vrchol se dostanete lanovkou Fellhornbahn, která je v provozu po celý rok. V okolí se nachází turistické stezky, včetně nenáročné trasy po hřebeni, ze které jsou fantastické výhledy. Navštivte jezírko Schlappoldsee a Schlappold, nejvýše položenou alpskou pastvinu v Německu, kde se nachází taky restaurace a dětské hřiště.

Schlappold, Fellhorn, Allgäuské Alpy, Německo

3. Freibergsee, Bavorské Alpy

Freibergsee je největší vysokohorské jezero v Německu, které je obklopené hustými lesy s nádherným výhledem na okolní hory.

Freibergsee, Německo

Nachází se v blízkosti města Oberstdorf, kde můžete zaparkovat na placeném parkovišti a vydat se k jezeru nenáročnou trasou do kopce (30 minut chůze).

V letních měsících se teplota vody vyšplhá až na 25 stupňů Celsia. V blízkosti jezera se nachází přírodní koupaliště s pláží a hotel s restaurací.

Okolí je protkané nenáročnými turistickými stezkami, odkud se můžete vydat ke skokanskému můstku nebo pod vrchol Söllereck, kde nechybí restaurace a dětské hřiště (na vrchol Söllereck se dá dojet taky lanovkou z Kornau).

4. Seealpe – Nebelhorn

Nebelhorn je s výškou 2 224 metrů jeden z nejvyšších vrcholů v Allgäuských Alpách. Nahoru se dostanete lanovkou Nebelhornbahn, která je v provozu po celý rok. Ze stanice na vrcholu je fantastický výhled na okolní krajinu, včetně výhledu na více než 400 vrcholků v Alpách za dobré viditelnosti.

Vrchol můžete zdolat taky po svých – čeká vás celodenní túra s převýšením necelých 1 400 výškových metrů.

Lanovka je rozdělená na 3 části:

  • První část vede k restauraci Seealpe, ideální pro rodiny s dětmi, s dětským hřištěm a nenáročnými trasami.
  • Druhá část lanovky vás vysadí u horské chaty Edmund-Probst-Haus, odkud můžete vyrazit na vysokohorské treky. Pokud se vydáte směrem k horskému sedlu Zeigersattel, naskytne se vám nádherný výhled na jezírko Seealpsee.
  • Poslední část lanovky vás zaveze až na vrchol Nebelhorn s restaurací a fantastickým výhledem
Seealpsee, Bavorské Alpy
Seealpsee, Bavorské Alpy

5. Schrecksee, německé Alpy

Schrecksee je malebné horské jezero v Allgäuských Alpách, které se svojí nadmořskou výškou 1 813 metrů nad mořem patří k nejvýše položených jezerům v Německu.

Jezero obklopují horské vrcholy a louky, které v letních měsících pokrývají barevné alpské květiny. Cesta nahoru je náročná a vede po nerovném, suťovém terénu, který je místy relativně strmý. S dobrou fyzickou kondicí budete nahoře za 2,5 hodiny.

Výchozím bodem je placené parkoviště za Hintersteinem (bývá v sezóně brzy plné). Ještě lepší variantou je jet autobusem z Bad Hindelang, protože si ušetříte cestu z parkoviště.

Dostatek vody, jídla a dobré boty jsou nutností.

V okolí Schrecksee, Allgäuské Alpy
V okolí Schrecksee, Allgäuské Alpy

Nejlepší ubytování Allgäuské Alpy:

6. Zugspitze a Eibsee

Vrchol Zugspitze (2962 m) se nachází na hranicích Německa s Rakouskem a zároveň se jedná o nejvyšší vrchol Německa. Nahoru se dostanete pohodlnou, moderní lanovkou, odkud si užijete nádherné výhledy do okolí. Mimo jiné na jezero Eibsee, které se rozkládá na úpatí Zugspitze.

Zugspitze Německo

Eibsee je oblíbeným výletem v Bavorských Alpách. Kolem vede nenáročná, udržovaná trasa, která je ideální pro rodiny s dětmi, kočárky i kola. Okružní trasa trvá hodinu až dvě podle toho, jak často se kocháte okolím.

Eibsee německo
Eibsee / co navštívit v německých Alpách

Výchozím bodem pro Zugspitze a Eibsee je velké placené parkoviště, u kterého se nachází dolní stanice lanovky na Zugspitze.

Na tomto odkazu najdete více informací o lanovce na Zugspitze. Horní stanice lanovky je zároveň restaurací a vyhlídkovou plošinu. V okolí se nacházejí jištěné trasy, kterými můžete sejít dolů, pokud máte zkušenosti s vysokohorským terénem.

7. Soutěska Partnachklamm, německé Alpy

Partnachklamm je nádherná a divoká soutěska v blízkosti města Garmisch-Partenkirchen, které je oblíbeným střediskem pro zimní sporty.

soutěska Partnachklamm, Alpy v Německu

Soutěska je dlouhá přibližně 700 metrů a v některých místech dosahuje hloubky až 80 metrů. Je vytvořená řekou Partnach, která tu protéká divokou krajinou a vytváří vodopády, hluboké bazény a průtoky vody.

Soutěskou procházíte po chodníku a mostech, které jsou zavěšené vysoko nad řekou.

V zimě se Partnachklamm mění na ledový zázrak, kdy voda z vodopádů zamrzá a vytváří nádherné ledové sochy.

Zde najdete aktuální otevírací dobu a vstupné do soutěsky Partnachklamm.

8. Zámek Neuschwanstein

Zámek Neuschwanstein patří mezi nejkrásnější výlety, co navštívit nejen v německých Alpách, ale taky v celém Německu. Ikonický zámek, kterým se inspiroval Walt Disney při námětu hradu Šípkové Růženky.

Německé Alpy / Bavorské Alpy

Neuschwanstein postavili na konci 19. století na příkaz bavorského krále Ludvíka II., který je často označovaný jako “Šílený král”. Ludvík II. nechal postavit zámek jako své soukromé útočiště a jako vzdání holdu Richardu Wagnerovi, jeho oblíbenému skladateli, na jehož hudbě byl závislý.

Zámek Neuschwanstein se nachází na vysoké skále s výhledem na vesnici Hohenschwangau a je obklopený horami a nádhernou alpskou přírodou.

V okolí se nachází řada vyhlídek, odkud pořídíte ty nejlepší fotografie zámku – nejlepší je most Marienbrücke (viz foto výše), ale doporučuji pokračovat dál, protože se vám naskytnou úplně jiné výhledy na zámek.

Zámek Neuschwanstein / kam v Bavorsku

Jak se dostat k zámku Neuschwanstein: Přímo v obci Hohenschwangau jsou placená parkoviště. Od prodeje vstupenek vás k zámku čeká cca 30 minut cesty do kopce. Můžete jet taky autobusem za poplatek (jízdenku si koupíte u řidiče).

Vstupenky na Neuschwanstein: Zámek je extrémně oblíbený a v sezóně jsou vstupenky vyprodané týdny dopředu. Rezervujte s dostatečným předstihem.

9. Hrad Hohenschwangau

Hohenschwangau se tyčí nad vesnicí Hohenschwangau, ze všech stran obklopený nádhernou přírodou.

Hohenschwangau Bavorsko

Historie hradu Hohenschwangau sahá do 12. století, i když současná budova pochází převážně z 19. století. Po staletích války a zanedbání byl hrad v troskách, když ho objevil bavorský král Maximilián II., otec krále Ludvíka II. Maximilián koupil ruiny v roce 1832 a nechal hrad obnovit.

Jak se dostat k hradu Honeschwangau: Hrad se nachází kousek od zámku Neuschwanstein. Parkování i místo prodeje vstupenek má se zámkem Neuschwanstein společné.

Vstupenky: Hrad Hohenschwangau není tak vytížený jako zámek Neuschwanstein. Vstupenky se dají koupit i na místě, ale pokud chcete mít jistotu, rezervujte zde.

10. Soutěska Höllentalklamm

Höllentalklamm je další z dechberoucích soutěsek, která se nachází v blízkosti města Garmisch-Partenkirchen, nedaleko od soutěsky Partnachklamm.

Soutěska Höllentalklamm / Bavorské Alpy výlety

Soutěsku vytvořila řeka Hammersbach a je známá pro své vysoké vodopády, hluboké bazény a strmé skalní stěny. Je dlouhá zhruba 1 kilometr a dosahuje hloubky přes 150 metrů.

Na rozdíl od předchozích soutěsek si můžete Höllentalklamm projít pouze od května do října. Bývá součástí delších pěších túr v okolí pohoří Wetterstein, které je součástí severních vápencových Alp.

Na tomto odkazu najdete aktuální otevírací dobu a vstupné pro soutěsku Höllentalklamm.

11. Vyhlídka AlpspiX

Vyhlídka AlpspiX patří k nejoblíbenějším výletům v okolí Garmisch-Partenkirchen. Nahoru se dostanete lanovkou Alpspitzbahn nebo můžete udělat vstup na 2-3 hodiny. Výhledy jsou odtud fantastické a v okolí se nachází další turistické trasy a ferrata na vrchol Alpspitze.

Vyhlídka AlpspiX, Bavorské Alpy
Vyhlídka AlpspiX a pohled na Alpspitze, Bavorské Alpy

UBYTOVÁNÍ GARMISCH-PARTENKIRCHEN 😴

aja Garmisch-Partenkirchen

Stylový hotel s bazénem

Hotel Zugspitze

Tradiční alpský hotel

12. Zámek Linderhof

Zámek Linderhof je jedním z tří zámků postavených bavorským králem Ludvíkem II., spolu se zámkem Neuschwanstein a zámkem Herrenchiemsee. Linderhof je nejmenší z nich a zároveň jediným, který byl dokončený za života krále Ludvíka II.

Linderhof Německo

Nachází se v údolí nedaleko vesnice Ettal. Při stavbě zámku Linderhof se inspirovali architekturou a výzdobou francouzského zámku Versailles.

Kolem zámku se rozprostírá rozsáhlý a krásně udržovaný zámecký park, který je plný fontán, teras, soch a dokonce i umělé jeskyně.

Zde najdete aktuální informace o vstupném a otevírací době zámku Linderhof.

Jak se ochránit při cestování autem: Pojištění autoasistence vám zajistí v případě potřeby opravu auta, odtah do autoservisu, přepravu zpět domů nebo poskytnutí náhradního vozidla. Vše zařídí a vykomunikují za Vás.

13. Walchensee

Walchensee je jedním z největších a nejhlubších alpských jezer v Německu, které leží asi 75 km jižně od Mnichova.

walchensee bavorské alpy

Jezero je ideální základnou pro objevování okolí a různé vodní aktivity, včetně plavání, potápění, půjčení loďky nebo šlapadla. V jeho okolí se nachází vše potřebné včetně obchodů a restaurací.

Zajímavostí jezera Walchensee je vodní elektrárna Walchenseekraftwerk, hydroelektrická stanice, která využívá výškový rozdíl mezi Walchensee a níže položeným Kochelsee k výrobě elektřiny. Elektrárna je významnou památkou průmyslového dědictví – pokud se chcete dozvědět více, elektrárna je otevřená pro prohlídky.

14. Jochberg

Jochberg sice nepatří se svojí výškou 1 567 metrů mezi nejvyšší vrcholy oblasti, ale výhledy na Walchensee jsou odtud fantastické.

Jochberg Bavorsko

Výstup na Jochberg je relativně přímý, s dobře značenými stezkami, kdy některé úseky mohou být náročnější, ale stále se jedná o dobře schůdnou trasu. Z Walchensee jste na vrcholu za cca 1,5 hodiny.

Kousek od vrcholu se můžete občerstvit v horské chatě Jocheralm.

15. Herzogstand

Herzogstand je horský vrchol u jezera Walchensee, ze kterého jsou další fantastické výhledy na jezero a okolí.

Herzogstand Bavorské Alpy

Nejsnadněji se nahoru dostanete lanovkou Herzogstandbahn, která vede z Walchensee až k horské chatě nedaleko vrcholu.

Od horské chaty vede stezka k vrcholu, kde se nachází vyhlídková plošina s panoramatickým výhledem na okolní hory a jezero Walchensee. Cesta z horské chaty na vrchol trvá přibližně hodinu a není náročná.

Nejlepší ubytování v okolí Walchensee:

16. Leutaschklamm 

Leutaschklamm, také známá jako Leutascher Geisterklamm, je nádherná soutěska nedaleko města Mittenwald. Tato soutěska je známá svými strmými skalními stěnami, průzračnými vodami tyrkysově modré horské řeky a nádhernými vodopády.

Leutaschklamm Bavorské Alpy
Leutaschklamm Bavorské Alpy

Na výběr jsou dva okruhy soutěskou Leutaschklamm – oba jsou nenáročné a vedou z části po kovových mostech vysoko nad řekou, odkud vidíte vše, co se děje pod vámi. Okružní trasa trvá asi 1-1,5 hodiny a je vhodná i pro rodiny s dětmi.

Vstup do Leutaschklamm je zdarma, u vstupu se nachází placené parkoviště.

17. Vyhlídková silnice Rossfeld Panoramastraße

Rossfeld Panoramastraße je nejvýše položenou, 15,4 km dlouhou panoramatickou silnicí v Německu.

Rossfeld Panoramastraße Alpy v Německu

Silnice je krásná sama o sobě, ale pokud chcete víc, můžete zastavit po cestě a užít si túru v Berchtesgadenských Alpách.

Na tomto odkazu najdete aktuální ceník pro silnici Rossfeld Panoramastraße.

18. Königssee a Obersee

Většina lidí jezdí za nejkrásnějšími alpskými jezery do Rakouska. Možná ale nevědí, že i Německo má na svém území dva skvosty – jezero Königsee a jezero Obersee v Berchtesgaden národním parku. Obě jezera jsou extrémně oblíbená, takže je dobré přijet co nejdříve ráno.

Königsee, Berchtesgaden národní park
Königsee, Berchtesgaden národní park

Trasa kolem Königsee

Kolem jezera se nachází turistické stezky, ze kterých jsou nejlepší výhledy na jezero. Nenáročná trasa vede přímo z parkoviště, odkud se vydáte doleva k lanovce Jaenerbahn po stezce Malerwinkel. Okružní trasa je dlouhá 1,5 kilometrů a je vhodná i pro děti.

Plavba po Königsee

Königssee je známé pro svou hlubokou a průzračnou modrou vodu a je obklopené vysokými horami, které tvoří dramatickou scenérii. Jedním z nejznámějších rysů jezera je církevní kostel svatého Bartoloměje, barokní kaple s červenou cibulovitou střechou, která je dostupná pouze lodí.

Königsee, Berchtesgaden národní park
Königsee, Berchtesgaden národní park

Po Königsee se můžete vydat lodí, které jsou poháněné elektřinou a vyplouvají v pravidelných čtvrthodinových a půlhodinových intervalech (podle sezóny).

Pokud přijíždíte autem, u Königsee je velké, placené parkoviště. Loď staví na 3 místech – Kessel (zastávka na znamená, ideální pro treky do hor), u kostela svatého Bartoloměje, kde se můžete projít kolem promenády a poté navštívit ledovou jeskyni a v Salet, odkud je to kousek k jezeru Obersee (za nás jsme museli u kostela svatého Bartoloměje přestoupit na jinou loď, abychom se dostali do Salet, ale možná je to už spojené).

Na tomto odkazu najdete aktuální informace o vstupném a jízdních řádech pro Königsee.

Obersee

Obersee je menší jezero známé svou tyrkysovou vodou, do které se na jedné straně svažuje stěna horského masivu. Jezero můžete obejít zprava až na starou horskou pastvinu, známou jako Fischunkelalm, kousek od které se nachází krásný vodopád.

Obersee Bavorské Alpy
Obersee, národní park Berchtesgaden

19. Soutěska Almbachklamm

V blízkosti rakouských hranic, v Berchtesgaden národním parku, se nachází soutěska Almbachklamm.

Soutěska Almbachklamm
Soutěska Almbachklamm

Soutěska je vytvořená řekou Almbach, která se probíjí údolím a vytváří dechberoucí terén plný vodopádů, rychlých proudů a strmých skalních stěn. Almbachklamm je známá pro svůj nejvyšší vodopád Theresienklause, který je vysoký téměř 70 metrů.

Soutěska je dlouhá zhruba 3 kilometry, ta nejzajímavější část má 1,5 km. Projdete si jí pomocí chodníků, mostů a tunelů, díky kterým můžete prozkoumat soutěsku z každého úhlu.

Soutěska je otevřená od května do října. Zde najdete aktuální otevírací dobu a vstupné do Almbachklamm.

20. Hintersee

Za malebnou obcí Ramsau bei Berchtesgaden se rozprostírá jezero Hintersee, které je velmi snadno dostupné. Zaparkovat můžete přímo u jezera, pokud nejste ubytovaní v okolí. Procházejte se kolem jezera nebo se vydejte do srdce Berchtesgadenských Alp.

Hintersee Alpy v Německu

21. Zámek Herrenchiemsee

Zámek Herrenchiemsee, taky známý jako Nový palác Herrenchiemsee, je posledním ze tří zámků postavených bavorským králem Ludvíkem II. Nachází se na ostrově Herreninsel na jezeře Chiemsee, což je největší jezero v Bavorsku.

Herrenchiemsee, Alpy v Německu

Stejně jako zámek Linderhof, tak i zámek Herrenchiemsee byl inspirovaný francouzským palácem ve Versailles a měl být poctou králi Ludvíkovi XIV., kterého obdivoval král Ludvík II.

Zámek má podobnou architekturu a rozsáhlé zahrady plné fontán a soch. Uvnitř ukrývá zdobené interiéry a Zrcadlovou síň, která je kopií Zrcadlové síně ve Versailles.

Jak se dostat k zámku Herrenchiemsee: Zámek najdete přímo na jezeře Chiemsee. K zámku se tak dostanete pouze lodí a to hned z několika obcí v okolí Chiemsee. Nejsnadněji je zámek dosažitelný z města Prien am Chiemsee, kde je placené parkoviště.

Vstupenky: Zde najdete aktuální informace o vstupném a otevírací době.

22. Solný důl Salzbergwerk Berchtesgaden 

Salzbergwerk Berchtesgaden, známý také jako solný důl Berchtesgaden, je jedním z nejstarších aktivních solných dolů na světě.

Důl byl založený už ve 12. století a během své dlouhé historie hrál klíčovou roli v ekonomice regionu. Dnes se jedná o populární atrakci, kde se dozvíte víc důležitosti a historii těžby soli.

Užijte si jízdu na důlním vláčku, sjíždění dlouhých dřevěných skluzavek, které se kdysi používaly pro transport horníků, a plavbu přes podzemní solný jezero. Ideální místo pro rodiny s dětmi.

Na tomto odkazu najdete aktuální otevírací dobu a vstupné pro Salzbergwerk Berchtesgaden.

23. Orlí hnízdo

Orlí hnízdo (Kehlsteinhaus) představuje bývalé útočiště Adolfa Hitlera, které se nachází na vrcholu hory Kehlstein v blízkosti Berchtesgaden.

Kehlsteinhaus Berchtesgaden Německo

Po druhé světové válce byla stavba ušetřena při bombardování, protože byla obtížně viditelná ze vzduchu. Po válce Kehlsteinhaus otevřeli pro veřejnost jako restauraci a vyhlídku. Součástí je taky muzeum dokumentující historii oblasti za nacistické éry.

Jak se dostat k Orlímu hnízdu: Ke Kehlsteinhaus se dostanete autobusem z parkoviště – nejlépe hned ráno, protože už dopoledne tu bývá plno. Od autobusu pak jdete tunelem k historickému výtahu, kterým se dostanete až nahoru.

Druhou možností je jít pěšky – počítejte cca 2 hodiny na výstup.

Tip: Tento oblíbený jednodenní výlet z Prahy zahrnuje návštěvu Orlího hnízda a jezera Königssee.

Více informací o Orlím hnízdu najdete na oficiálních stránkách.

UBYTOVÁNÍ BERCHTESGADEN 😴

Hotel Grünberger superior

Tradiční alpský hotel

Alpenresidenz Buchenhöhe

Moderní hotel s bazénem

Německé Alpy – mapa

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu Alp v Německu. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci pro Bavorské Alpy. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Poté se vám uloží mezi Google mapy a můžete si jí kdykoliv načíst v mobilu nebo počítači. Pro větší verzi mapy klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

Naplánujte si svou cestu snadno a rychle. Pokud si něco koupíte prostřednictvím našich odkazů, získáme malou provizi. Vy neplatíte nic navíc. Děkujeme!

Toto byl náš průvodce a tipy pro návštěvu Bavorských Alp v Německu. Máte dotaz? Rádi ho zodpovíme v komentáři níže. Šťastnou cestu!

Související články o Německu

NĚMECKO: Inspirujte se tipy, co navštívit v Německu.

BERLÍN: Berlín má pro každého něco – vybrat si můžete z našich tipů, co vidět v Berlíně.

HAMBURK: Hamburk je podle některých tím nejkrásnějším městem v Německu. Podívejte se na tipy, co vidět v Hamburku a vytvořte si svůj vlastní názor.

DRÁŽĎANY: Drážďany jsou jedním z nejkrásnějších měst v Německu – zde jsou tipy na památky a zajímavosti, co navštívit v Drážďanech.

RAKOUSKÉ ALPY: Tipy na nejkrásnější místa rakouských Alp píšeme v samostatném článku. Nebo rovnou vyražte do Tyrolska či národního parku Vysoké Taury. Dalším oblíbeným místem v rakouských Alpách je pohoří Dachstein nebo krásné jezero Achensee.

Zell am See je jednou z nejoblíbenějších oblastí, kde se ubytovat v rakouských Alpách. Zde je podrobný průvodce a co navštívit v okolí Zell am See.

Wolfgangsee patří k nejkrásnějším rakouským jezerům s možností koupání a spoustou aktivit v okolí.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *