Tyrolské Alpy: průvodce a tipy na místa, kam vyrazíte i s dětmi a kočárkem

Tyrolské Alpy: průvodce a tipy na místa, kam vyrazíte i s dětmi a kočárkem

Tyrolské Alpy jsme navštívili letos v červnu a rozhodně ne naposledy. Každý si tu přijde na své – alpská jezera obklopená vrcholky hor, příroda dokonale protkaná kilometry turistických tras, vodopády, vysokohorské silnice. Navíc se určitě nemusíte bát vyrazit i s dětmi a kočárkem jako my.

Alpy autem

Hledali jsme s Péťou nějaký prodloužený víkend autem po Evropě.

Oba milujeme pěší turistiku v horách a Krkonoše, Šumavu i Krušné hory už máme docela prošlápnuté.

Co takhle na hory do Rakouska? Berchtesgaden národní park ve východní části rakouských Alp jsme navštívili loni. Stejně tak Vysoké Taury s vysokohorskou silnicí Grossglockner Strasse.

Chtěli jsme poznat zase další kus Alp. Navíc když to máme asi jen 5 hodin od nás.

Kam do Alp?

Volba padla na Tyrolské Alpy. Nejoblíbenější část Alp. A my už teď chápeme proč. Největším městem Tyrolska je Innsbruck. Pokud hledáte zajímavá místa v okolí Innsbrucku, čtěte dále :).

Jaké výhody mají Tyrolské Alpy?

Seženete tu relativně levné ubytování. Aspoň v porovnání s jinými místy v Alpách.

Doporučuju pohledat přes Booking i Airbnb. My byli naposledy ubytovaní přes Airbnb, ale předtím jsme zase několikrát našli parádní ubytování přes Booking. Je lepší porovnat nabídky.

Tato ubytování v Tyrolských Alpách můžeme za nás doporučit – skvělý poměr ceny, lokality a vybavení + zrušení zdarma:

Apartmány Saxerhof

Pokud jedete ve dvou nebo s malým dítětem, je tohle naprosto skvělá volba. Celý apartmán, kde máte i dobře vybavenou kuchyň.

Farma Pirschenhof

Farma s hospodářskými zvířaty uprostřed krásného údolí, kde se i děti skvěle zabaví. Ráno vám paní majitelka přinese pečivo až do postele :).

Hotel Humlerhof

Dobře dostupný hotel z dálnice, ale zároveň v pěkném alpském prostředí. Součástí jsou i menší lázně.

Přes airbnb.com se nám posledně podařilo sehnat ubytování pro 3 osoby za 2500 Kč na 2 noci. Kompletní apartmán s kuchyňkou, ložnicí, vlastní koupelnou a miskou plnou čokoládových bonbonů a pivem v lednici na přivítanou jako bonus 🙂. Bonbony skoro padly. Po několikahodinové jízdě s nespícím kojencem trpíte obrovským nedostatkem cukru.

Naše ubytování přes Airbnb, které můžeme doporučit všemi deseti:

Zaregistrujte se přes tento odkaz a získejte slevu na ubytování ve výši 375 Kč.

Je to kousek – co si budeme povídat, rakouské a německé Alpy máme skoro za humny. Aspoň většina z nás.

A druhá část ať nesmutní. Vy máte zase Tatry. Ty vám trochu závidím 🙂. I přes ne moc dobrou vzpomínku sestupu z Koprovského štítu s vyvrknutým kotníkem. To je tak, když máte obě nohy levé a oči slepé. Sakrablbá kombinace pro váš kotník, resp. pro můj.

⛰ Tyrolské Alpy – to jsou ty pravé Alpy. Alpy nejvíc alpovité. A kopcovité.

Tyrolské Alpy

Na některých vrcholech si dokonce zalyžujete celoročně. Na kolika místech si jeden den zalyžujete a druhý den se vykoupete v alpském jezeře? 

Teď už jen naplánovat trasu autem do Alp, zabalit pleny a razíme směr Tyrolské Alpy

Do Rakouska to není daleko. Trasa je docela jednoduchá a máte jí naplánovanou v cuku letu. My jsme využili plánovač tras Google. Jako vždy. Zatím nás nezklamal, tak proč to měnit :).

Autem do Rakouska 2020

My jsme vyrazili od Karlovarska směr Cheb po R6. Před Chebem jsme sjeli na Dolní Dvory, až jsme se dostali ke kruháči u chebské průmyslové zóny. Odtud jsme se drželi po silnici č. 214 směr hraniční přechod Svatý Kříž – Waldsassen.

Resp. já se držela. Vzadu se spalo – Péťa byl po noční a prcek je prostě prcek, takže spí víc než bdí. V Německu se z 214 stala 299.

Ve Waldassenu nám začla zábava. Opravují tady silnici, takže jsme stáli na červené. To znamená jediné – budíček pro sviště. Budíček pro sviště znamená zase budíček pro tátu. Až do Alp. Protože proč spát, když už mi jsou 4 měsíce, že jo? Ale tak já to chápu. Ty panorama chce člověk vidět.

Silnici 299 jsme opustili u Mitterteich a najeli na 93. Kolem Weidenu, Regensburgu…skoro až k Mnichovu, kde se 93 mění na 9.

Hlavní město Bavorska jsme objeli po 99, pak se dali na 8 a u Holzkirchen sjeli na 318 kolem jezera Tegernsee. Ještě se vám z těch čísel nemotá hlava :)?

jezero Tegernsee
jezero Tegernsee

Z Tegernsee jsme sjeli na 307, která se v Rakousku mění na 181. Dostanete se po ní až k Achensee.

Dobrá zpráva je, že za německé dálnice se neplatí (zatím) a té rakouské se v tomhle případě vyhnete.

Pokud pojedete jinou trasu než my a budete potřebovat dálniční známku, tak dálniční známka pro Rakousko vás vyjde na 9,4 EUR na 10 dní (motorky 5,4 EUR).

Toť naše trasa ve zkratce.

Jeli jsme sice ze západu, ale i z Prahy a okolí to bude podobné.

Dáte se na Plzeň po D6 a té se držíte až k výjezdu č. 70 směr Mnichov a Regensburg (silnice 93). Odtud je to pak už stejné.

Hodně podobná trasa platí i pro Innsbruck a celé Tyrolsko – až u německo-rakouských hranic se může trasa trochu změnit v závislosti na přesném místě, kam jedete.

Z Prahy je to do Tyrolska cca 5 hodin a 500 km.

Ceny benzínu a nafty v Německu a Rakousku

Pokud to jde, tankujte v ČR a pak až v Rakousku. Německým benzínám se vyhněte. Benzín i nafta vás tady vyjdou o dost dráž. V Rakousku je to hodně podobný jako u nás. Taky samozřejmě záleží, kde tankujete – u hranic a poblíž větších středisek je to dražší, ale to je i u nás.

Nám prcek usnul při cestě zpět na německé jezero Eibsee (o tom zase příště 🙂). Možná už jste pochopili, že s tím spánkem tomu moc nedá, tak když už se mu podaří zabrat, udělá člověk vše proto, aby mu spánek nic nenarušilo. A to by vyplej motor narušil.

Takže my tankovali až v Německu, kdy se naše Růženka vzbudila. Ale stálo to za každé euro :).

Pokud taky cestujete s prckem, můžou se vám hodit naše tipy:

Ubytování v Tyrolských Alpách

Ubytování jsme našli přes Airbnb. Na noc nás kompletně vybavený apartmán přímo v Alpách vyšel na 1250 Kč. Při cenách v Alpách to bylo za hubičku :).

Turistika v Tyrolských Alpách

Tyrolské Alpy: Alpská silnice Schlegeis Stauee a přehrada Schlegeis

Alpská silnice Schlegeis Stausee je jednou z vysokohorských silnic v Rakousku. Najdete jí kousek od hranic s Itálií.

Schlegeis Stausee / Tyrolské Alpy
Vysokohorská silnice Schlegeis Stausee

Fotka je sice mázlá, ale vkládám aspoň pro představu. Fotil to Péťa a co si budeme povídat – pro fotografické umění jsem si ho nebrala 🙂. A on mě taky ne, protože to moje není o nic lepší :). 

Za průjezd autem zaplatíte 12,50 € a motorkou 8,50 €. Otevřeno je obvykle od poloviny května do konce října (plus minus nějaký den).

Délka alpské silnice je 13 kilometrů a vystoupáte při ní 800 výškových metrů až do nadmořské výšky 1780 m. n. m.

A tady začíná alpský rájvysokohorská přehrada Schlegeis s průzračnou vodou obklopená vrcholky Alp. No málem jsem se rozplynula. Za víkendovou chatičku bych se tady nezlobila.

Je tu několik možností neplaceného parkování. Hlady tu taky neumřete – najdete tu hned několik horských chat. 

letní dovolená Tyrolsko / Tyrolské Alpy
Schlegeisspeicher / Tyrolské Alpy
Tyrolsko jezera
Tyrolské Alpy

Přehradu Schlegeis postavili mezi lety 1965 a 1971. Důvody výstavby byly hned dva:

  • výroba elektřiny šetrné k životnímu prostředí 
  • regulace povodní v Zillertalském údolí

Díky přehradě Schlegeis vede voda do údolí kontrolovaným způsobem nebo je dočasně uskladněná v nedaleké nádrži Stillup. Ta mimochodem taky stojí za návštěvu. 

Nádrž Stillup
Nádrž Stillup

Projít se můžete přímo po 131 metrů vysoké Schlegeis hrázní zdi

Pro řadu turistů je přehrada Schlegeis výchozím bodem pro treky do Alp.

trek k Pfitscherově chatě – trasa k Pfitscherově chatě je dlouhá 7,4 km (časově kolem 3 hodin). Nastoupáte při ní přes 500 výškových metrů.

I kdyby jste nedošli až do konce, tak vám to určitě nebude líto. Teda aspoň nám nebylo. Strávili jsme několik hodin u jezera a na trek vyrazili až po obědě.

Ta příroda je neskutečná. Tady platí o to víc, že cesta je cíl. 

trek k Olpererově chatě – z této 4 km dlouhé trasy budete mít Schlegeis nádrž jako na dlani. Vystoupáte přes 600 výškových metrů.

Tras je tu daleko víc, ale tyhle dvě jsou nejoblíbenější. Ale i kdyby jste se procházeli jen kolem přehrady a nezabloudili dál do Alp, budete nadšení.

Nechci mluvit za ostatní, ale minimálně hodnocení na Googlu mou teorii potvrzuje 🙂.

Tyrolské Alpy: Jezero Achensee

Teď se přesuneme zase nahoru na sever. U jezera Achensee jsme se stavovali cestou na ubytování.

Fjordovité jezero Achensee je největším jezerem v Tyrolsku – 9 kilometrů dlouhé a 133 metrů hluboké.

Můžete se jen tak procházet kolem nebo si vyšlápnout na některou z vyhlídek, odkud budete mít jezero jako na dlani. Nebo si vyberte některý z treků a směřujte dál do Alp.

My jsme u Achensee zaparkovali na parkovišti v Häusern. Dali jsme se podél jezera po cyklostezce. Jestli hledáte něco nenáročného a třeba se potřebujete protáhnout po dlouhé cestě jako my, je to šité pro vás. Cyklostezka vede přímo kolem jezera a vy se můžete celou dobu kochat. Navíc cesta je super i pro kočárky.

Turistika v okolí jezera Achensee

Trek v okolí vrcholu Rofan (2259 m. n. m.)lanovkou vyjedete z obce Maurach až k chatě Berggasthof Rofan. Odtud je to už jen na vás, kam vás nohy odvanou. Místo je dokonale protkané turistickými trasami.

Vyhlídka Kaiser-Maximilian-Rast – hledáte něco kratšího? Pak zvolte tuhle vyhlídku s výhledem na Achensee. Nahoru je to něco přes 2 kilometry a časově jedna hodinka.

Trek k horské chatě Bärenbadalm – na jezero se můžete podívat i z druhé strany. Z parkoviště u Pertisau vyrazíte po cyklostezce směr chata Bärenbadalm. Jsou to necelé 4 kilometry. Odtud vedou dál další trasy, pokud si budete chtít udělat celodenní výlet. K chatě se dostanete taky lanovkou z Pertisau přes vrchol Zwölferkopf (1491 m. n. m.).

 

Tyrolské Alpy s kočárkem

Možná nejsme sami, co hledají místa, kam se dá i s kočárkem. Nosítko je super, ale když na místě chcete strávit celý den, je možnost výměny nosítka za kočárek taky fajn.

Navíc když průběžně celý den prší jako u nás a nemůžete si rozbalit do trávy deku, jak plánujete.

Pamatuju se, že v těhotenství někdo z našeho blízkého okolí zahlásil, že dítětem nám končí to naše courání po horách. Prcek byl za své první 4 měsíce na Šumavě, několikrát v Krušných horách a teď i v Alpách. Člověk musí nějak tu fyzičku po těhotenství dohnat 🙂. Sice z toho nemá ještě rozum, ale čistý horský vzduch mu určitě neublíží 🙂. Minimálně alpské krávy ho zaujaly.

Dejte mi vědět, zda jste se taky někdo setkal s takovými názory.

Takže aby bylo jasno – jde to i s kočárkem 🙂. Jde to i v Alpách. A kam se nedostanete kočárkem, strčíte prcka do nosítka. 

Část nádrže Schlegeisspeicher pohodlně objedete po asfaltce a taky kousek turistických tras. Pak už je to na nosítko.

Okružní cesta kolem Achensee je pro kočárek jako stvořená. Příjemná cesta s pěkným výhledem. Nic náročného.


CO MŮŽEME DOPORUČIT PŘI CESTOVÁNÍ S MIMINKEM?


Při cestování s prckem většinou bereme nosítko. Máme nosítko Ergobaby Adapt, které je vhodné už pro novorozeňata.

K tomu nikdy nezapomeneme ochranou kapsu – zahřeje a ochrání před deštěm. Pokud hledáte něco funkčního za fajn cenu, mrkněte na tu naší od Outdoorkids.

Když víme, že bude plno cest vhodných i pro kočárek, vezmeme i ten. Naší prioritou bylo, aby byl lehký a skladný. Česká značka G-MINI a cena za hubičku byly další výhodou :).

JAK SE VYBAVIT NA CESTY – oblečení, boty, batoh a další vychytávky

Perfektní návod, který vám ukáže, jak si užít výlet bez koláčů v podpaží, sedřených nohou a otlačených popruhů na ramenou :).

TIP: Milujete cestování jako my? Pak se vám bude hodit cestovatelská kniha Travel Bible, která je nabitá praktickými informacemi a detailními návody, jak cestovat levně, snadno a na vlastní pěst. Nám osobně ukázala Travel Bible spoustu tipů a triků, díky nimž jsme často dost ušetřili.


CO VYUŽÍVÁME NA CESTÁCH?


Cestovní pojištění od AXA ASSISTANCE s 50 % slevou

Pojištění od AXA má jedno z nejlepších krytí a zároveň je taky jedno z nejlevnějších, což kvitujeme všemi deseti :). S 50 % slevou přes tento odkaz ho budete mít téměř za babku.

Platební karta a appka zdarma od Revolut

Dříve jsme si směňovali peníze na pobočce banky. No pěkně jsme na tom prodělávali :D. Proto jsme pak hledali výhodnější alternativu a nejlépe nám z toho vyšlo Revolut. V poslední době si tady účet zakládají skoro všichni, tak to asi nejlíp nevyšlo jenom nám :).

Platby kartou jsou bez poplatků, výběry z bankomatů zdarma do 4500 Kč (u neplacené verze) a navíc mají jedny z nejlepších kurzů, takže za nás spokojenost. Více o Revolut najdete v článku, jak levně nebo zdarma cestovat po světě.

Přes tento odkaz vám doručí platební kartu zcela zdarma (jinak se platí 99 Kč).

Další inspirace na cesty (protože na cesty je potřeba nejen Tatranka 🙂):

Jaká jsou vaše oblíbená místa v Alpách? Preferujete je spíš v zimě nebo i v létě?

Znáte někoho, kdo hledá inspiraci? Udělejte mi radost a pošlete článek do světa :).