Tyrolsko v Rakousku: 47 tipů na výlety a turistické trasy

Tyrolsko v Rakousku jsme navštívili už několikrát a ještě párkrát tam určitě zavítáme. Každý si tu přijde na své – alpská jezera obklopená vrcholky hor, turistické trasy protínající dechberoucí přírodu, vodopády, ledovce, kde si zalyžujete celoročně. Tyrolské Alpy v létě i v zimě jsou ideální místo, kde strávit dovolenou a získat nezapomenutelné zážitky.

Tyrolsko

Tyrolsko je spolková země, která zaujímá většinu západního Rakouska (nejzápadněji pak leží výrazně menší Vorarlbersko). Největším městem a taky pomyslným srdcem oblasti je Innsbruck. Oblíbené středisko s mohutným masivem Nordkette za jeho zády.

Tyrolské Alpy jsou nejvyhledávanější částí rakouských Alp. Aby ne. Jsou to totiž Alpy nejvíc alpovité. Navíc ty jejich tyrolské knedlíky a vdolky stojí za hřích ?.

Tyrolsko je od nás navíc co by dup na plyn. Pár hodin jízdy a jste v jiném světě. Světě výrazných, mnohdy zasněžených vrcholů a klidných zelených údolí, kde se třpytí průzračně čistá jezera.

Je jen málo oblastí, kde si můžete sbalit na jednu dovolenou plavky i lyže. A Tyrolsko je jedou z nich.

Tyrolsko

Autem do Tyrolska

Auto je nejlepší varianta, jak navštívit Tyrolské Alpy. Všude se pohodlně dostanete a nejste fixovaní jízdním řádem autobusů a vlaků. Zkrátka jste svými pány.

Navíc v Tyrolsku najdete několik alpských panoramatických silnic, kde nevypotíte jedinou kalorii a uvidíte věci v českých kotlinách nevídané ?.

Trasa do Tyrolska autem se liší dle toho, odkud vyrážíte: z Čech to vezměte přes německý Mnichov a z Moravy a Slezska potom přes Vídeň.

Jaké jsou limity na silnicích a dálnicích v Rakousku? Na dálnicích je maximální rychlost 130 km/h (často ale bývá sníženo na 100 km/h), na silnicích 100 km/h a v obcích 50 km/h.

Jaké poplatky vás čekají po cestě?

Pokud jedete přes Německo, natankujte co nejvíc v ČR, protože v Německu je benzín a nafta nejdražší. V Rakousku jsou naopak pohonné hmoty o něco levnější než u nás, takže pokud jedete z Moravy, nemusíte to vůbec řešit.

Chcete vědět předem, kolik přibližně zaplatíte za cestu? Spočítejte si to v jednoduché kalkulačce. Dálniční známka v Rakousku pro rok 2022:

 • Auto za 9,60 €/10 dní
 • Motorky za 5,60 €/10 dní

Dálniční známku pro Rakousko si koupíte jednoduše online.

Ceny v Tyrolských Alpách

Ceny jídla se pohybují v průměru o 58 % výš než v Praze. Ještě více si připlatíte za chleba, vajíčka, kuřecí maso, sýr. Ceny v restauracích jsou zhruba dvakrát vyšší než v ČR.

Co ochutnat v Tyrolsku?

To by nebyla pořádná dovolená v Tyrolsku, kdybyste neochutnali jejich špekové knedlíky (Speckknödel), Tiroler Gröstl (restované maso s brambory na malé kousky, cibulí a vejcem) nebo špecle s rozpuštěným pikantním sýrem a cibulkou (Kasspatzln).

Tyrolská kuchyně je nejspíš založená na známém pořekadle S poctivostí nejdál dojdeš ?. Kuchyň je poctivá, založená na špeku, sýru a mléce a zaručeně vám dodá dostatek energie pro dalších několik kilometrů.

Jako sladkou tečku si můžete vybrat ze Strauben (sladké pečivo smažené na oleji s brusinkovou omáčkou a sypané moučkovým cukrem), Kaiserschmarrn (palačinka natrhaná na malé kousky s dušenými švestkami) nebo Kiachl (vdolek ze smaženého kynutého těsta s brusinkovým džemem, který si můžete dál i naslano se zelím).

Kdy navštívit Tyrolsko?

S ohledem na počasí je nejlepší doba pro pěší turistiku v Tyrolských Alpách červen až září. V červnu můžete ještě ve vyšších polohách narazit na sněhová pole (především na severních svazích). V červenci je to na horách nejveselejší – alpské louky se divoce rozkvetou. V červnu a červenci jsou v odpoledních hodinách častější bouřky – snažte se vždy vyrazit co nejdříve ráno. Srpen je turisticky nejrušnější, ale na turistických trasách (zvlášť na těch vzdálenějších) to nepocítíte.

Vůbec nejideálnějším měsícem je září – počasí je nejustálenější a za dobré viditelnosti máte šanci zažít opravdu daleké výhledy. Když se podaří a v říjnu je ještě teplo, zažijete nádherně zbarvené Alpy v podzimních tónech.

Kam v Tyrolsku?

Tyrolsko je nejoblíbenější částí rakouských Alp pro lyžování. V létě se ale hlásí o slovo turistika. Ať už plánujete navštívit Tyrolsko v zimě nebo v létě, mrkněte níže na tipy:

 • destinace, které Tyrolsko nabízí a kde strávíte skvělou dovolenou po celý rok
 • kde si dobře zalyžujete, tipy na ledovce s celoročním lyžováním
 • nenáročné a středně náročné turistické trasy, které vás provedou kolem nejkrásnějších jezer a horských chat, kde se posilníte některou z tyrolských specialit
 • tipy na výlety a zajímavá místa, co navštívit v Tyrolsku
 • tipy na ubytování se skvělým poměrem ceny/kvalita/poloha, kde se budete cítit jako doma

Kam v Tyrolsku: MAPA

Mapa ke stažení, díky které si své výlety a zajímavá místa propojíte a naplánujete svou cestu.

Destinace v Tyrolsku: Zillertalské Alpy

Zillertalské Alpy se rozprostírají na rakousko-italských hranicích. Dostanou vás zaledněnými vrcholy, klidnými a táhlými údolími, průzračnými jezery a dalekými výhledy.

Co navštívit v Zillertalských Alpách?

Ledovec Hintertux

Milovníci lyžování zpozorněte ?. V Zillertalských Alpách se nachází ledovec Hinterux, který patří k těm největším na světě. Je to jediný ledovec v Rakousku, kde máte jistotu, že si zalyžujete opravdu celý rok. Najdete tady jak mírnější, tak strmější sjezdovky.

❄ Více o lyžování na ledovci Hintertux

Alpská silnice Schlegeis Stausee a přehrada Schlegeis

Alpská silnice Schlegeis Stausee je jednou z vysokohorských silnic v Rakousku. Najdete jí kousek od hranic s Itálií.

Za průjezd autem zaplatíte 14,50 € a motorkou 10,50 € (ceny k roku 2022). Otevřeno je obvykle od poloviny května do konce října (plus minus nějaký den). Délka alpské silnice je 13 kilometrů a vystoupáte při ní 800 výškových metrů až do nadmořské výšky 1780 m. n. m.

A tady začíná alpský ráj – vysokohorská přehrada Schlegeis s průzračnou vodou obklopená vrcholky Alp.

přehrada schlegeis / tyrolsko

Můžete se jen tak procházet kolem přehrady (klidně i s kočárkem) nebo vyrazit na jeden z oblíbených treků:

Túra k Pfitscherově chatě

Trasa k Pfitscherově chatě je dlouhá 7,4 km (časově kolem 3 hodin). Nastoupáte při ní přes 500 výškových metrů.

Túra k Olpererově chatě 

Z této 4 km dlouhé trasy budete mít Schlegeis nádrž jako na dlani. Vystoupáte přes 600 výškových metrů. Někteří sem jezdí pro fotku na visutém mostu, který je jen kousek od chaty.

Přehrada Zillergründl

Přehradu Zillergründl najdete v nadmořské výšce 1850 m uprostřed hor nedaleko střediska Mayrhofen.

K přehradě se dostanete autobusem z nádraží v Mayrhofen nebo pěšky od hostince Bärenbad (4 km).

Vysokohorská silnice Zillertal

Zillertalská vysokohorská silnice vás vyveze z výšky 500 m až do 2020 m. Auta zaplatí 8 € a motorky 5 € (ceny k roku 2021). A stojí to za každé euro – ty výhledy na Zillertalské Alpy jsou dechberoucí.

Finkenberg

Finkenberg je turisticky oblíbená oblast mezi vrcholy Penken (2095 m) a Knorren (2081 m). Je to místo, kde si užijete skvělé výhledy na Zillertalské Alpy, děti se tu zabaví na dětském hřišti, občerstvíte se v jedné z restaurací nebo se budete jen tak procházet po turistických cestičkách.

Nejsnadněji se nahoru dostanete lanovkou z obce Finkenberg nebo střediska Mayrhofen. Vyrazit můžete i po svých.

Krimmelské vodopády

Krimmelské vodopády, to je taková masa vody, že na vás nezůstane nit suchá ?. Se svou výškou 380 m jsou jedny z nejvyšších vodopádů v Evropě.

Jednotlivé vodopády propojuje zpevněná čtyřkilometrová cesta. Z té vybíhá 11 zastávek, ze kterých se pokocháte vodopády zblízka. Co se týká převýšení, začínáte v nadmořské výšce 1070 m a postupně dojdete až do výšky 1450 m.

Ke Krimmelským vodopádům vede odbočka z panoramatické silnice Gerlos Strasse. Ta je placená a pro auto vyjde na 10 € (2021-2022). Všechny potřebné informace najdete i v mém předchozím článku.

Krimmelské vodopády leží na kraji národního parku Vysoké Taury, což je největší národní park v Alpách.

Kde se ubytovat v Zillertalských Alpách?

Ideálním místem pro prozkoumávání Zillertalských Alp je Mayrhofen. Najít tady ale cenově cenově dostupné ubytování je občas na vyšší dívčí. Navíc když člověk nechce, aby to stálo za starou belu. Ale 2 tipy tu pro vás mám – hotel Garni Obermaier se snídaní v ceně na kraji Mayrhofenu, ale přesto kousek od centra. Skvěle tu vaří a je to ideální základna jak po letní turistiku, tak pro zimní lyžování. Druhým tipem je pak B&B Gästeheim Auwitsch, kde za málo peněz získáte hodně muziky.

Destinace v Tyrolsku: jezero Plansee

Jezero Plansee je druhým největším jezerem v Tyrolsku, které svírají pohoří Zwiesel a Spießberg. Najdete ho u obce Reutte v Ammergauských Alpách v nadmořské výšce 980 m.

Jezero je napájeno jezerem Heiterwangersee, které leží jen o kousek výš. Jezero Plansee je ideálním místem pro ty, kteří chtějí skloubit koupání s turistikou. Můžete se projet vyhlídkovou plavbou (jen v letních měsících) nebo se projít kolem jezera po svých.

Co navštívit v okolí jezera Plansee?

Visutý most Highline 179

Při svém pobytu určitě nemůžete vynechat návštěvu nejdelšího visutého mostu v tibetském stylu na světě s názvem Highline 179, který se nachází u Reutte jen kousek od jezera.

highline 179

Most je 114 m vysoko a 406 m dlouhý a najdete ho v Guinessově knize rekordů. Spojuje zříceninu Ehrenberg a pevnost Claudia.

Vrchol Hahnenkamm

Vrchol Hahnenkamm (1938 m) leží východně od města Reutte. Jen čtvrt hodinky od jezera. Na vrchol se dostanete po svých nebo lanovkou z parkoviště u Höfen. Na horní stanici lanovky najdete panoramatickou restauraci s dětským hřištěm a kousek pod ní chatu Höfener Alm.

Odtud je to už jen kousek na vrchol. Nebo se můžete vydat dál po jedné z turistických tras, například k horské chatě Lechaschauer Alpe.

Landsberger Hütte a jezero Traualpsee

Krásná trasa vede od jezera Visalpsee, kde můžete zaparkovat nebo přijet autobusem.

Kolem jezera se můžete projít nenáročnou trasou k chatě Visalpe nebo vyrazit směr jezero Traualpsee a chata Landsberger Hütte.

Traualpsee

Přímo k chatě, která je o něco výš než jezero Traualpsee, vás čeká od jezera Visalpsee 2,5 hodinový výšlap s převýšením přes 600 m. Tady se pokocháte ještě jedním menším jezírkem.

Vrchol Zugspitze

Vrchol Zugspitze (2962 m) se nachází přímo na hranicích s Německem. Jen půl hodinky od jezera. Je nejvyšším vrcholem Německa a tím i německých Alp, o kterých jsem už psala podrobného průvodce. Nahoru se můžete nechat vyvézt lanovkou z Obermoos. Čekají vás nádherné výhledy na obě strany.

Městečko Füssen a vodopády na řece Lech

U posledního tipu opět zavítáme do Německa. Městečko Füssen leží jen 20 minut odtud a uspokojí všechny, co milují krásná historická městečka. Při návštěvě určitě nevynechejte vodopády na řece Lech.

Kde se ubytovat v okolí jezera Plansee?

Ubytování se saunou a výhledem na hory Haus Seebach

Útulné pokoje, pohodlné postele, výborné snídaně, sauna a šumění potůčku na zahradě. Co víc si člověk může přát.

Destinace v Tyrolsku: Stubaiské Alpy

Stubaiské Alpy najdete na jihu Tyrolska jen kousek od již zmíněných Zillertalských Alp. Jsou výrazněji členité a typické kontrastem zelených údolí a bílých vrcholků.

Co navštívit ve Stubaiských Alpách?

Ledovec Stubai

I tady si můžete zalyžovat po velkou část roku. Ledovec Stubai má ideální lyžařské podmínky od října do června.

Více o lyžování na ledovci Stubai

Top of Tyrol a Ledovcová jeskyně

Top of Tyrol je důvod, proč na Stubaiský ledovec zavítat i mimo lyžařskou sezónu. Jedná se o vyhlídku, odkud budete mít Tyrolské Alpy jako na dlani.

Další atrakcí na ledovci Stubai je Ledovcová jeskyně. Před ní je obrovský mamut, který určitě bude bavit děti.

Vrchol Serles

Na úpatí hory Serles najdete skvělé místo, kde strávíte prima rodinný den. Především s těmi nejmenšími. Je tu dětské hřiště, restaurace, malá přehrada a především skvělý výhled na okolní Alpy. Dostanete se sem pohodlně lanovkou z Mieders.

Panoramatická cesta přes sedlo Kreuzjoch

Do sedla Kreuzjoch se dostanete lanovkou z obce Fulpmes. Odtud se můžete vydat na vrchol Krinnenköpfe, kde je vyhlídka ve výšce 2139 m.

Druhou možností je vyrazit na druhou stranu směr vrchol Niederer Burgstall (2436 m) a klidně dál až na vrchol Hoher Burgstall (2611 m). Chce to jistější nohu, ale odměnou vám budou boží výhledy na okolí.

Zpět se můžete vydat okružní trasou přes horskou chatu Starkenburger Hütte. Nebo se vrátit kousek zpátky a pokračovat kolem chaty Zirmachalm přes údolí kolem pohoří Kalkkögel až k jezeru Panoramasee. Odtud bude výhled na pohoří dechberoucí.

výhled na pohoří Kalkkögel

Středisko Praxmar

Málokteré středisko má tak skvělou polohu pro celou řadu aktivit v létě i v zimě. Hlavním bodem je tady penzion Alpengasthof Praxmar na konci údolí, odkud se větví celá plejáda turistických tras nejrůznějších obtížností. Stačí si jen vybrat a můžete vyrazit vstříc alpskému dobrodružství.

Nádrž Finstertal

Nádrž Finstertal vybudovali kousek od obce Kühtai. Dojdete sem od chaty Dortmunder Hütte.

Zdroj: Maddl79

Ale to není všechno. Pokud máte čas, můžete pokračovat dál přes sedlo Finstertaler Scharte (2777 m) k chatě Schweinfurter Hütte.

Innsbrucker Hütte

Horská chata vysoko v horách, odkud budete mít krásné výhledy do okolí. Celodenní trasa začíná na parkovišti v Neustift im Stubaital, odkud vede lanovka. Po 6 minutách jste nahoře, kde se pokocháte největšími slunečními hodinami v Alpách.

Pokračujete po panoramatické cestě přes modřínové lesy a horské louky kolem chat Pinnisalm a následně Karalm. Odtud začínáte stoupat po Stuibaier Hohenweg až k chatě Innsbrucker Hütte.

Kde se ubytovat ve Stubaiských Alpách?

Kromě již zmiňovaného penzionu Praxmar se skvělou polohou můžeme doporučit i apartmány Haus Leitgeb s parádním výhledem na Stubaiské Alpy přímo z terasy.

Ledovec Stubai je odtud jen 20 minut jízdy.

Destinace v Tyrolsku: Innsbruck

Když se řeknou rakouské Alpy, asi většina z nás si vybaví Innsbruck. A pak hned tyrolské knedlíky se špekem nebo vdolky (aspoň já jo ?).

Innsbruck není ale jen nejznámějším střediskem, je taky dle mnohých tím nejkrásnějším. Ta kombinace barevných domů v sevření impozantních vrcholků tyrolských Alp prostě baví.

Je to místo, které vám nabídne skvělé služby, skvělou lyžovačku a skvělou polohu k řadě výletních cílů v okolí.

Innsbruck

Co navštívit v okolí Innsbrucku?

Horský hřeben Nordkette

Po svých nebo lanovkou se nechte vyvézt na pohoří Nordkette, odkud si užijete asi ty nejlepší výhledy na Innsbruck. Oblast je velmi oblíbená a nabízí po cestě hned několik možností občerstvení.

Vrchol Nockspitze

Východ slunce a parádní výhled na Innsbruck si zase užijete z vrcholu Nockspitze (jihovýchodně od Innsbrucku). Cesta nahoru z parkoviště Axamer Lizum trvá cca 1,5hodiny.

Můžete se nechat vyvézt i lanovkou z parkoviště v Gotzens a dolu sejít pěšky kolem chaty Mutterer Alm s dětským hřištěm.

Muzeum Swarowski Kristallwelten

Jen kousek od Innsbrucku postavili jednu z nejnavštěvovanějších památek v Rakousku – Swarowski Kristallwelten v obci Wattens. Je to křišťálové království.

Hledáte moderní a útulné ubytování kousek od historického jádra Innsbrucku? Mrkněte na hotel Zach.

Destinace v Tyrolsku: Císařské hory

Císařské hory neboli Kaisergebirge je pohoří na severu Tyrolska, které z dáli vypadá jako obrovský vápencový val plný jeskyň, roklí a soutěsek.

Boží výhled na celé pohoří se vám naskytne z vrcholu Kitzbüheler Horn (1996 m), kam se dostanete pěšky nebo lanovkou ze střediska Kitzbühel.

Pohoří je dokonale protkané turistickými trasami se značením Wilder-Kaiser. Vyberou si jak zkušení, co hledají zajímavé ferraty, tak méně zkušení turisté, kteří hledají nenáročné trasy, odkud se budou moct kochat krásnou přírodou.

S dětmi si můžete udělat procházku k jezeru Hintersteiner See nedaleko vesnice Ellmau, kam vede příjemná nenáročná trasa.

Hintersteiner See

V blízkosti Císařských hor a střediska Kitzbühel leží kouzelné apartmány Bauernhof Glanzern. Nádherné ubytování, odkud se vám nebude chtít.

Destinace v Tyrolsku: Lienzské Dolomity a okolí Lienze

Kdo by nemiloval italské Dolomity. Víte, že stejný pohled můžete zažít p něco blíž ČR v okolí rakouského Lienzu?

Lienzské Dolomity spadají do Gailtalských Alp, které jsou součástí jižních vápencových Alp. S jedním zásadním rozdílem – Lienzské dolomity na rozdíl od těch italských neobsahují žádný vápenec.

Co navštívit v okolí Lienze?

Chata Karlsbader Hütte a jezero Laserzsee

Túra začíná u chaty Dolomitenhütte, kde se vydáte po stezce směr Karlsbader Hütte. Té se držíte až do konce, takže chatu ani jezero určitě neminete.

Tristacher See

Hledáte nenáročný tip na výlet? Zkuste Tristacher See jižně od Lienzu, které je ideální pro procházku kolem jezera a v létě ke koupání. Až k jezeru se dá dojít pěšky z Lienzu (1,5 h) nebo dojet až sem autem.

Zdroj: Steffen 962

Vrchol Steinermandl

Přesouváme se severním směrem od Lienzu. V nadmořské výšce 2213 m se tu tyčí vrchol Steinermandl, který je snadno dostupný lanovkou. Je to oblíbené místo s výhledy a restaurací Moar. Zároveň je základnou pro řadu turistických tras včetně trasy k jezírku Neualplseen (cesta tam a zpět 2,5 hodiny).

Hochsteinhütte a vrchol Hochstein

Dalším oblíbeným bodem je horská chata Hochsteinhütte. Parkoviště leží kousek od chaty a silnice sem je zpoplatněná. Dá se sem dojít i pěšky z Lienze. Od chaty můžete pokračovat za výhledy na hřeben k vrcholu Hochstein.

Kde se ubytovat v Lienzských Dolomitech?

V Lienzských Dolomitech mám hned 2 tipy. Na samotě u hor B&B Haus Pinter v tyrolském stylu. Pohostí vás snídaní a při pobytu minimálně na 3 dny získáte kartu Assling Card se vstupem zdarma do venkovního bazénu, jelení rezervace a muzea Vitalpinum.

Druhým tipem je rodinná farma Bauernhof im Wiesengrund, která je skvělou základnou právě pro rodiny s dětmi.

Destinace v Tyrolsku: Jezero Achensee

Fjordovité jezero Achensee je největším jezerem v Tyrolsku – 9 kilometrů dlouhé a 133 metrů hluboké. Najdete tu pláže, vrcholky s výškou až 2500 m, stovky kilometrů turistických tras (150 km je přístupných i v zimě) a cyklotrasy.

Můžete se tady koupat, projet lodí napříč jezerem, v zimě zalyžovat a celý rok se věnovat pěší turistice.

Turistika v okolí jezera Achensee

 • Nenáročná trasa podél jezera, která je sjízdná i s kočárkem
 • Turistické trasy v okolí vrcholu Rofan – z obce Maurach vyjedete lanovkou k chatě Berggasthof Rofan. Nahoře je řada turistických tras, kde klidně můžete strávit pěší turistikou několik dní.
 • Turistická trasa k chatě Bärenbadalm – z parkoviště v Pertisau sledujte cyklostezku směrem k chatě Bärenbadalm (dá se i lanovkou na vrchol Zwölferkopf). Od chaty můžete pokračovat dál a kochat se jezerem z druhé strany.

Jen pár minut od jezera leží penzion Frühstückspension Seeblick. S pokoji v alpském stylu, balkonem s výhledem na hory a snídaní jako bonus.

Destinace v Tyrolsku: Ötztalské Alpy

Pro Ötztalské Alpy je typické rozsáhlé zalednění a třítisícové vrcholy s nejvyšším vrcholem celého Tyrolska – Wildspitze (3768 m). Celou oblastí prochází tři hlavní údolí – údolí Ötztal se střediskem Sölden, údolí Pitztal s ledovcem Pitztaler a údolí Kaunertal ve stejnojmenném přírodním parku s ledovcem Kaunertal.

Co navštívit v Ötztalských Alpách?

Ledovec Sölden

Sölden je jednou z nejoblíbenějších lyžařských oblastí, která je díky rozsáhlým exponovaným svahům vhodná spíš pro zkušenější lyžaře. Zalyžujete si tady od září do května. 

Populární jsou 3 vyhlídky s názvem BIG3:

 • Vyhlídka na vrcholu Gaislachkogl (3056 m), kde se můžete zároveň občerstvit v nejvýše položené restauraci Ice Q (natáčel se tady jeden díl bondovky) a milovníci Jamese Bonda se pokochají v muzeu 007 Elements. 
 • Vyhlídka Panorama footbridge na vrcholu Tifenbach (3250 m)
 • Výhled z vrcholu Schwarze Schneid (3340 m) – sem se dostanete, pokud vystoupáte dalších 90 výškových metrů od předchozí vyhlídky. Ty výhledy si tady užijete “víc v klidu” – ne všichni se chtějí škrábat další výškové metry ?. Ale ten výhled stojí za to – uvidíte až na Dolomity.

Přírodní park Kaunertal

Údolí Kaunertal je jedním z tří údolí v Ötztalských Alpách. Vede jím celoročně otevřená Kaunertaler Gletscherstrasse neboli Kaunertal ledovcová cesta dlouhá 26 km, které se přezdívá nejkrásnější slepá ulice v Rakousku.

ledovec Kaunertal

Cesta začíná v obci Feichten a provede vás kolem přehrady Gepatsch až k úpatí ledovce Kaunertal, kde si mimo jiné skvěle zalyžujete.

přehrada Gepatsch

Je to jediné místo v Tyrolsku, kde máte možnost zažít dokonalou změnu ročních období během krátké chvíle. 

Co si určitě nenechte ujít, je výhled z vyhlídky Dreiländerblick na hranicích s Itálií. Nahoru se dostanete lanovkou a ty pohledy odtud jsou senzační. Stojí za každé euro. 

Jen kousek od parkoviště je zpřístupněný ledovcový tunel. Trhlina v ledovci, která je ukázkou globálního oteplování. Projít si ji můžete zdarma, jen si přibalte teplé a nepromokavé oblečení. 

Na úpatí ledovce se rovněž občerstvíte a pro děti je tu pěkné hřiště. 

přírodní park Kaunertal

Údolí a ledovec Pitztal 

Ledovec Pitztal najdete pod druhým nejvyšším vrcholem v Rakousku Wildspitze (3768 m). Je nejvýše položeným ledovcem v Rakousku. Z toho plyne, že si tady skvěle zalyžujete po velkou část roku – od září do května. Sjezdovky jsou převážně středně náročné. 

Pitztalský ledovec

Přepadla vás chuť na sladké? Chuťové pohárky můžete uspokojit v nejvýše položené cukrárně a kavárně v Rakousku v nadmořské výšce 3440 m. Sem se dostanete podzemním vlakem Gletscherexpress za pár minut jízdy a následně lanovkou Pitz Panoramabahn.

Zdroj: pitztal.com

Nahoře vystoupíte u futuristické budovy, která je zaklíněná mezi skalnaté vrcholky. Odtud je to jen kousek k vyhlídkové plošině na vrcholu Hinterer Brunnenkogel (3440 m). Výhledy sice nebudou rozhodně zadarmo, ale stojí to za to.

Ani milovníci pěší turistiky tady nepřijdou rozhodně zkrátka:

 • Trek přes chaty Gletscherstube a Braunschweiger Hütte

Od parkoviště v Mitterberg se vydáte po stezce Mittelbergweg směr chata Gletscherstube (1915m). Cesta je vhodná i pro kočárky a zabere vám asi půl hodinky. 

Odtud můžete pokračovat dál k horské chatě Braunschweiger Hütte (jenom pěší). Čekají vás ještě zhruba 2 hodinky chůze a stoupání přes 800 m.

 • Trek k chatě Taschachhaus

Výchozí stanicí je opět parkoviště Mitterberg, odkud vykročíte západně přes potok Taschach Bach a kolem chaty Taschach Alm. Cesta vede údolím Taschach až ke stanici lanovky, odkud začínáte výrazněji stoupat až k chatě. Cesta vám zabere v jednom směru cca 2,5 hodiny. 

Taschachhaus (zdroj: Whgler)

Pěkná okružní trasa pak začíná u horní stanice lanovky Rifflsee (sem se dostanete od parkoviště Mitterberg), odkud pokračujete kolem jezera po Fuldaer Höhenweg. 

Celá okružní trasa přes chatu Taschachhaus a následně údolí Taschach vám zabere přes 4 hodiny čistého času. 

jezero Rifflsee

Horské chaty, sruby a chalupy miluju. A jeden srub tady pro vás mám. Navíc s parádním výhledem. Srub Holzberghof leží nedaleko Söldenu, má útulné pokoje zařízené v alpském stylu s výhledem na hory a snídani v ceně.

Co si sbalit do Tyrolska?


Načerpali jste inspiraci, kam v Tyrolsku a co navštívit? Do jaké části Tyrolska se chystáte a kam vás nohy zavanou?

Šťastnou cestu ?‍♂️?‍♀️!

Další inspirace na cestování po rakouských Alpách:

Více průvodců:

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *