Tyrolské Alpy: průvodce a 47 tipů na výlety a kam v Tyrolsku

Tyrolsko / Tyrolské Alpy

Tyrolské Alpy jsme navštívili už několikrát a ještě párkrát tam určitě zavítáme 💚. Každý si tu přijde na své – alpská jezera obklopená vrcholky hor, příroda dokonale protkaná kilometry turistických tras, vodopády, vysokohorské silnice, ledovce, kde si zalyžujete celoročně. Prostě ideální místo pro dovolenou 😍.

Proč navštívit Tyrolsko?

🏔 Tyrolské Alpy, to jsou ty pravé Alpy. Alpy nejvíc alpovité. I proto jsou nejvíc vyhledávanou částí rakouských Alp. Dalším důvodem jsou tyrolské knedlíky a vdolky 😃.

🏔 Tyrolsko je od nás co by dup na plyn. Pár hodin jízdy a jste v naprosto jiném světě 😍.

🏔 Jste na vážkách, zda si vybrat jezero na koupačku nebo ledovec na lyžování? Tady se rozhodovat nemusíte. V Tyrolsku je hned několik ledovců s celoročním nebo téměř celoročním provozem. Není tak problém zabalit lyže i plavky 😃.

Tyrolské Alpy / Tyrolsko / kam v Tyrolsku

Autem do Tyrolska

Auto je nejlepší varianta, jak navštívit Tyrolské Alpy. Všude se pohodlně dostanete a nejste fixovaní jízdním řádem autobusů a vlaků. Zkrátka jste svými pány.

Navíc v Tyrolsku najdete několik alpských panoramatických silnic, kde nevypotíte jedinou kalorii a uvidíte věci v českých kotlinách nevídané 😃.

Trasa k horám se bude odvíjet dle toho, zda vyjíždíte z Čech nebo Moravy a Slezska.

Z Prahy a Čech vás to bude směrovat přes německý Mnichov. Moraváci a Slezané pak pojedou přes Vídeň.

Maximální rychlost na dálnicích je 130 km/h, na silnicích 100 km/h a v obci jako u nás 50 km/h.

Jaké poplatky vás čekají po cestě 🚗?

Benzín nebo nafta vás v Rakousku vyjde jen nepatrně dráž. Pokud vás ale čeká část cesty přes Německo, snažte se co nejvíce natankovat v ČR a pak až v Rakousku. V Německu co ušetříte na dálniční známce (neplatí se), to vrazíte do pohonných hmot.

Aktuální ceny benzínu/nafty >>

Kolik přibližně zaplatíte za cestu si můžete spočítat v téhle jednoduché kalkulačce.

Dálniční známka pro Rakousko vás vyjde na 9,4 EUR na 10 dní (motorky 5,4 EUR).

Ceny v Tyrolských Alpách

Ceny jídla se pohybují v průměru o 58 % výš než v Praze. Ještě více si připlatíte za chleba, vajíčka, kuřecí maso, sýr. Ceny v restauracích jsou zhruba dvakrát vyšší než v ČR.

Co ochutnat v Tyrolsku?

To by nebyla pořádná dovolená v Tyrolsku, kdybyste neochutnali jejich špekové knedlíky (Speckknödel), Tiroler Gröstl (restované maso s brambory na malé kousky, cibulí a vejcem) nebo špecle s rozpuštěným pikantním sýrem a cibulkou (Kasspatzln).

Tyrolská kuchyně je nejspíš založená na známém pořekadle S poctivostí nejdál dojdeš 😃. Kuchyň je poctivá, založená na špeku, sýru a mléce a zaručeně vám dodá dostatek energie pro dalších několik kilometrů.

Špekové knedlíky
Špek
Špecle

Jako sladkou tečku si můžete vybrat ze Strauben (sladké pečivo smažené na oleji s brusinkovou omáčkou a sypané moučkovým cukrem), Kaiserschmarrn (palačinka natrhaná na malé kousky s dušenými švestkami) nebo Kiachl (vdolek ze smaženého kynutého těsta s brusinkovým džemem, který si můžete dál i naslano se zelím).

Strauben
Kaiserschmarrn

Kdy jet do Tyrolska?

S ohledem na počasí je nejlepší doba pro pěší turistiku v Tyrolských Alpách  květen až začátek října.

Vůbec nejideálnějším měsícem je září – počasí je nejustálenější a za dobré viditelnosti máte šanci zažít opravdu daleké výhledy.

Kde se ubytovat v Tyrolsku?

Nejvýhodnější nabídky najdete na největším vyhledávači Booking.com nebo pak Airbnb, kde ubytování nabízí přímo místní.

Pokud se zaregistrujete na Airbnb přes tento odkaz, získáte pěknou slevičku na ubytování.

Co se týká Bookingu, tady bývá nabídka nejlepší a zároveň i nejvýhodnější. Víc nepotřebujeme 😃.

Jeho výhodou je záruka, že vaše peníze nezmizí do nesprávné peněženky, ale Booking.com vám za ně naopak ručí. 

My využíváme program Genius: 

  • při 2 realizovaných pobytech získáte 10 % slevu na každé další ubytování zaregistrované v programu Genius (označené přímo u názvu ubytování)
  • při 5 realizovaných pobytech získáte 15 % slevu na každé další ubytování zaregistrované v programu Genius (označené přímo u názvu ubytování)

To už dokáže hodit pěknou slevu 🙂.

Tipy na ubytování najdete u jednotlivých oblastí, ať je to pěkně přehledné 👍.

Kam v Tyrolsku?

Tyrolsko je nejoblíbenější částí rakouských Alp pro lyžování. V létě se ale hlásí o slovo turistika. Ať už plánujete navštívit Tyrolsko v zimě nebo v létě, mrkněte níže na tipy:

✅ destinace, které Tyrolsko nabízí a kde strávíte skvělou dovolenou po celý rok

✅ kde si dobře zalyžujete, tipy na ledovce s celoročním lyžováním

✅ nenáročné a středně náročné turistické trasy, které vás provedou kolem nejkrásnějších jezer a horských chat, kde se posilníte některou z tyrolských specialit

✅ tipy na výlety a zajímavá místa, co navštívit v Tyrolsku

✅ tipy na ubytování se skvělým poměrem ceny/kvalita/poloha, kde se budete cítit jako doma ❤

Kam v Tyrolsku: MAPA

Mapa ke stažení 📱, díky které si své výlety a zajímavá místa propojíte a naplánujete svou cestu.

Destinace v Tyrolsku: Zillertalské Alpy

Zillertalské Alpy se rozprostírají na rakousko-italských hranicích. Dostanou vás zaledněnými vrcholy, klidnými a táhlými údolími, průzračnými jezery a dalekými výhledy.

Co navštívit v Zillertalských Alpách?

Ledovec Hintertux

Milovníci lyžování zpozorněte 😃. V Zillertalských Alpách se nachází ledovec Hinterux, který patří k těm největším na světě. Je to jediný ledovec v Rakousku, kde máte jistotu, že si zalyžujete opravdu celý rok. Najdete tady jak mírnější, tak strmější sjezdovky.

❄ Více o lyžování na ledovci Hintertux

Tyrolské Alpy / Tyrolsko / kam v Tyrolsku

Alpská silnice Schlegeis Stausee a přehrada Schlegeis

Alpská silnice Schlegeis Stausee je jednou z vysokohorských silnic v Rakousku. Najdete jí kousek od hranic s Itálií.

Za průjezd autem zaplatíte 14 € a motorkou 10 € (ceny k roku 2020). Otevřeno je obvykle od poloviny května do konce října (plus minus nějaký den).

Délka alpské silnice je 13 kilometrů a vystoupáte při ní 800 výškových metrů až do nadmořské výšky 1780 m. n. m.

A tady začíná alpský ráj – vysokohorská přehrada Schlegeis s průzračnou vodou obklopená vrcholky Alp. No málem jsem se rozplynula 🤩. Za víkendovou chatičku bych se tady nezlobila.

Tyrolské Alpy / Tyrolsko / kam v Tyrolsku

Můžete se jen tak procházet kolem přehrady (klidně i s kočárkem) nebo vyrazit na jeden z oblíbených treků:

⛰ trek k Pfitscherově chatě – trasa k Pfitscherově chatě je dlouhá 7,4 km (časově kolem 3 hodin). Nastoupáte při ní přes 500 výškových metrů.

⛰ trek k Olpererově chatě – z této 4 km dlouhé trasy budete mít Schlegeis nádrž jako na dlani. Vystoupáte přes 600 výškových metrů. Někteří sem jezdí pro fotku na visutém mostu, který je jen kousek od chaty.

Tyrolské Alpy / Tyrolsko / kam v Tyrolsku
Olpererhütte
Zdroj: böhringer friedrich

Přehrada Zillergründl

Přehradu Zillergründl najdete v nadmořské výšce 1850 m uprostřed hor nedaleko střediska Mayrhofen.

Tyrolské Alpy / Tyrolsko / kam v Tyrolsku

Denně sem smí pouze 100 aut a navíc ne až úplně k jezeru – od hostince Bärenbad, kde auto necháte, vás ještě čekají 4 km pěkně po svých. Za průjezd zaplatíte – auta 8 € a motorky 4 €.

Využívanější možností je proto autobus přímo z nádraží v Mayrhofen, který jezdí v letních měsících každou hodinu. Ten vás zaveze až k nádrži.

Vysokohorská silnice Zillertal

Zillertalská vysokohorská silnice vás vyveze z výšky 500 m až do 2020 m. Auta zaplatí 8 € a motorky 5 €. A stojí to za každé euro – ty výhledy na Zillertalské Alpy jsou dechberoucí.

Kolem nádrže si můžete udělat výšlap dál k chatě Plauener Hütte.

Tyrolské Alpy / Tyrolsko / kam v Tyrolsku

Finkenberg

Finkenberg je turisticky oblíbená oblast mezi vrcholy Penken (2095 m) a Knorren (2081 m). Je to místo, kde si užijete skvělé výhledy na Zillertalské Alpy, děti se tu zabaví na dětském hřišti, občerstvíte se v jedné z restaurací nebo se budete jen tak procházet po turistických cestičkách.

Ideální místo, pokud si chcete udělat pohodový výlet s celou rodinou 👨‍👩‍👦‍👦.

Tyrolské Alpy / Tyrolsko / kam v Tyrolsku
Tyrolské Alpy / Tyrolsko / kam v Tyrolsku

Nejsnadněji se nahoru dostanete lanovkou z obce Finkenberg nebo střediska Mayrhofen. Vyrazit můžete i po svých.

Krimmelské vodopády

Krimmelské vodopády, to je taková masa vody, že na vás nezůstane nit suchá 😃. Se svou výškou 380 m jsou nejvyššími vodopády v Evropě a páté nejvyšší na světě.

Tyrolské Alpy / Tyrolsko / kam v Tyrolsku

Jednotlivé vodopády propojuje zpevněná čtyřkilometrová cesta. Z té vybíhá 11 zastávek, ze kterých se pokocháte vodopády zblízka.

Co se týká převýšení, začínáte v nadmořské výšce 1070 m a postupně dojdete až do výšky 1450 m.

Ke Krimmelským vodopádům vede odbočka z panoramatické silnice Gerlos Strasse. Ta je placená a pro auto vyjde na 10 € (2020).

⏩ Všechny potřebné informace najdete i v mém předchozím článku.

Kde se ubytovat v Zillertalských Alpách?

Ideálním místem pro prozkoumávání Zillertalských Alp je Mayrhofen. Najít tady ale cenově cenově dostupné ubytování je občas na vyšší dívčí. Navíc když člověk nechce, aby to stálo za starou belu. Ale jedno tu pro vás mám:

Ty pravé rakouské Alpy 👍 v hotelu Garni Obermair

Na kraji Mayrhofen. A přesto jen kousek od centra. Dřevo, kamna, muškáty a skvělé jídlo. Takhle si já představuju rakouské Alpy 😃.

Zdroj: Booking

✅ Snídaně v ceně

✅ Zrušení rezervace zdarma

✅ Neplatíte nic předem

🏡 Hledáte něco s polopenzí a ani wellness by nebyl na škodu? Mrkněte na hotel Standlhof. Má skvělou polohu pro celoroční lyžování i pěší turistiku 💚.

Destinace v Tyrolsku: jezero Plansee

Jezero Plansee je druhým největším jezerem v Tyrolsku, které svírají pohoří Zwiesel a Spießberg. Najdete ho u obce Reutte v Ammergauských Alpách v nadmořské výšce 980 m.

Tyrolské Alpy / Tyrolsko / kam v Tyrolsku

Jezero je napájeno jezerem Heiterwangersee, které leží jen o kousek výš.

Jezero Plansee je ideálním místem pro ty, kteří chtějí skloubit koupání s turistikou. Můžete se projet vyhlídkovou plavbou (jen v letních měsících) nebo se projít kolem jezera po svých.

Co navštívit v okolí jezera Plansee?

Visutý most Highline 179

Při svém pobytu určitě nemůžete vynechat návštěvu nejdelšího visutého mostu v tibetském stylu na světě s názvem Highline 179, který se nachází u Reutte jen kousek od jezera.

Tyrolské Alpy / Tyrolsko / kam v Tyrolsku

Most je 114 m vysoko a 406 m dlouhý a najdete ho v Guinessově knize rekordů. Spojuje zříceninu Ehrenberg a pevnost Claudia.

Aktuální informace o mostu Highline 179 (otevírací doba, vstupné, aktuality)

Vrchol Hahnenkamm

Vrchol Hahnenkamm (1938 m) leží východně od města Reutte. Jen čtvrt hodinky od jezera. Na vrchol se dostanete po svých nebo lanovkou z parkoviště u Höfen. Na horní stanici lanovky najdete panoramatickou restauraci s dětským hřištěm a kousek pod ní chatu Höfener Alm.

Odtud je to už jen kousek na vrchol. Nebo se můžete vydat dál po jedné z turistických tras, například k horské chatě Lechaschauer Alpe.

Tyrolské Alpy / Tyrolsko / kam v Tyrolsku

Landsberger Hütte a jezero Traualpsee

Krásná trasa vede od jezera Visalpsee, kde můžete zaparkovat nebo přijet autobusem.

Tyrolské Alpy / Tyrolsko / kam v Tyrolsku
Jezero Visalpsee

Kolem jezera se můžete projít nenáročnou trasou k chatě Visalpe nebo vyrazit směr jezero Traualpsee a chata Landsberger Hütte.

Tyrolské Alpy / Tyrolsko / kam v Tyrolsku
Jezero Traualpsee

Přímo k chatě, která je o něco výš než jezero Traualpsee, vás čeká od jezera Visalpsee 2,5 hodinový výšlap s převýšením přes 600 m. Tady se pokocháte ještě jedním menším jezírkem.

Tyrolské Alpy / Tyrolsko / kam v Tyrolsku
Landsberger Hütte

Vrchol Zugspitze

Vrchol Zugspitze (2962 m) se nachází přímo na hranicích s Německem. Jen půl hodinky od jezera. Je nejvyšším vrcholem Německa. Nahoru se můžete nechat vyvézt lanovkou z Obermoos. Čekají vás nádherné výhledy na obě strany.

Více o Zugspitze a německých Alpách

Městečko Füssen a vodopády na řece Lech

U posledního tipu opět zavítáme do Německa. Městečko Füssen leží jen 20 minut odtud a uspokojí všechny, co milují krásná historická městečka. Při návštěvě určitě nevynechejte vodopády na řece Lech.

Kde se ubytovat v okolí jezera Plansee?

Ubytování se saunou a výhledem na hory 🏔 Haus Seebach

Útulné pokoje, pohodlné postele, výborné snídaně, sauna a šumění potůčku na zahradě. Co víc si člověk může přát ❤.

Zdroj: Booking
Zdroj: Booking

✅ Snídaně v ceně

✅ Pokoje a apartmány až pro 4 osoby s kompletním vybavením

✅ Zrušení rezervace zdarma

✅ Terasa s výhledem na hory

Destinace v Tyrolsku: Stubaiské Alpy

Stubaiské Alpy najdete na jihu Tyrolska jen kousek od již zmíněných Zillertalských Alp. Jsou výrazněji členité a typické kontrastem zelených údolí a bílých vrcholků.

Co navštívit ve Stubaiských Alpách?

Ledovec Stubai

I tady si můžete zalyžovat po velkou část roku. Ledovec Stubai má ideální lyžařské podmínky od října do června.

Více o lyžování na ledovci Stubai

Ledovec Stubai

Top of Tyrol

Top of Tyrol je důvod, proč na Stubaiský ledovec zavítat i mimo lyžařskou sezónu. Jedná se o vyhlídku, odkud budete mít Tyrolské Alpy jako na dlani.

Ledovcová jeskyně – Stubai Glacier Ice Grotto

Další atrakcí na ledovci Stubai je Ledovcová jeskyně. Před ní je obrovský mamut, který určitě bude bavit děti.

Vrchol Serles

Na úpatí hory Serles najdete skvělé místo, kde strávíte prima rodinný den. Především s těmi nejmenšími. Je tu dětské hřiště, restaurace, malá přehrada a především skvělý výhled na okolní Alpy.

Dostanete se sem pohodlně lanovkou z Mieders.

Panoramatická cesta přes sedlo Kreuzjoch

Do sedla Kreuzjoch se dostanete lanovkou z obce Fulpmes. Odtud se můžete vydat na vrchol Krinnenköpfe, kde je vyhlídka ve výšce 2139 m.

Druhou možností je vyrazit na druhou stranu směr vrchol Niederer Burgstall (2436 m) a klidně dál až na vrchol Hoher Burgstall (2611 m). Chce to jistější nohu, ale odměnou vám budou boží výhledy na okolí.

Zdroj: Thomas K

Zpět se můžete vydat okružní trasou přes horskou chatu Starkenburger Hütte. Nebo se vrátit kousek zpátky a pokračovat kolem chaty Zirmachalm přes údolí kolem pohoří Kalkkögel až k jezeru Panoramasee. Odtud bude výhled na pohoří dechberoucí 😍.

výhled na pohoří Kalkkögel

Středisko Praxmar

Málokteré středisko má tak skvělou polohu pro celou řadu aktivit v létě i v zimě. Hlavním bodem je tady penzion Alpengasthof Praxmar na konci údolí, odkud se větví celá plejáda turistických tras nejrůznějších obtížností. Stačí si jen vybrat a můžete vyrazit vstříc alpskému dobrodružství.

Nádrž Finstertal

Nádrž Finstertal vybudovali kousek od obce Kühtai. Dojdete sem od chaty Dortmunder Hütte.

Zdroj: Maddl79

Ale to není všechno. Pokud máte čas, můžete pokračovat dál přes sedlo Finstertaler Scharte (2777 m) k chatě Schweinfurter Hütte.

Innsbrucker Hütte

Horská chata vysoko v horách, odkud budete mít krásné výhledy do okolí. Celodenní trasa začíná na parkovišti v Neustift im Stubaital, odkud vede lanovka. Po 6 minutách jste nahoře, kde se pokocháte největšími slunečními hodinami v Alpách.

Pokračujete po panoramatické cestě přes modřínové lesy a horské louky kolem chat Pinnisalm a následně Karalm. Odtud začínáte stoupat po Stuibaier Hohenweg až k chatě Innsbrucker Hütte.

Kde se ubytovat ve Stubaiských Aplách?

Kromě již zmiňovaného penzionu Praxmar se skvělou polohou můžeme doporučit i tohle ubytování:

Apartmány Haus Leitgeb s parádním výhledem na Stubaiské Alpy 🏔

Odtud ty východy slunce stojí za to 🌄. Přímo s výhledem na zasněžené vrcholky impozantních štítů v okolí, kterými se můžete kochat z terasy 🏔.

Zdroj: Booking

✅ Apartmány až pro 5 osob s kompletním vybavením

✅ Zrušení rezervace zdarma

✅ Terasa s výhledem na hory

✅ Ledovec Stubai jen 20 minut jízdy autem

Destinace v Tyrolsku: Innsbruck

Když se řeknou rakouské Alpy, asi většina z nás si vybaví Innsbruck. A pak hned tyrolské knedlíky se špekem nebo vdolky (aspoň já jo 😃).

Innsbruck není ale jen nejznámějším střediskem, je taky dle mnohých tím nejkrásnějším. Ta kombinace barevných domů v sevření impozantních vrcholků tyrolských Alp prostě baví.

Je to místo, které vám nabídne skvělé služby, skvělou lyžovačku a skvělou polohu k řadě výletních cílů v okolí.

Co navštívit v okolí Innsbrucku?

Horský hřeben Nordkette

Po svých nebo lanovkou se nechte vyvézt na pohoří Nordkette, odkud si užijete asi ty nejlepší výhledy na Innsbruck. Oblast je velmi oblíbená a nabízí po cestě hned několik možností občerstvení.

pohoří Nordkette

Vrchol Nockspitze

Východ slunce a parádní výhled na Innsbruck si zase užijete z vrcholu Nockspitze (jihovýchodně od Innsbrucku). Cesta nahoru z parkoviště Axamer Lizum trvá cca 1,5hodiny.

Můžete se nechat vyvézt i lanovkou z parkoviště v Gotzens a dolu sejít pěšky kolem chaty Mutterer Alm s dětským hřištěm.

Nockspitze

Muzeum Swarowski Kristallwelten

Jen kousek od Innsbrucku postavili jednu z nejnavštěvovanějších památek v Rakousku – Swarowski Kristallwelten v obci Wattens. Je to křišťálové království.

🏡 Moderní a útulné ubytování, kde najdete i rodinné pokoje a apartmány. Jen kousek od historického jádra Innsbrucku 🧡.

Destinace v Tyrolsku: Císařské hory

Císařské hory neboli Kaisergebirge je pohoří na severu Tyrolska, které z dáli vypadá jako obrovský vápencový val plný jeskyň, roklí a soutěsek.

Boží výhled na celé pohoří se vám naskytne z vrcholu Kitzbüheler Horn (1996 m), kam se dostanete pěšky nebo lanovkou ze střediska Kitzbühel.

Pohoří je dokonale protkané turistickými trasami se značením Wilder-Kaiser. Vyberou si jak zkušení, co hledají zajímavé ferraty, tak méně zkušení turisté, kteří hledají nenáročné trasy, odkud se budou moct kochat krásnou přírodou.

S dětmi si můžete udělat procházku k jezeru Hintersteiner See nedaleko vesnice Ellmau, kam vede příjemná nenáročná trasa.

Hintersteiner See

🏡 Pohádkové a prostorné apartmány. Vůně dřeva. Nábytek propracovaný do nejmenšího detailu 🧡.

V blízkosti středisko Kitzbühel pro lyžovačku a Císařské hory pro objevování 🏔.

Destinace v Tyrolsku: Lienzské Dolomity a okolí Lienze

Kdo by nemiloval italské Dolomity (kompletní průvodce Dolomity tady >>>). Víte, že stejný pohled můžete zažít i v okolí rakouského Lienzu?

Lienzské Dolomity jsou horská skupina spadající do Gailtalských Alp, která je součástí jižních vápencových Alp. Nenechte se ale zmýlit – na rozdíl od italských Dolomitů ty Lienzské neobsahují žádný vápenec.

Co navštívit v okolí Lienze?

Horská chata Karlsbader Hütte a jezero Laserzsee

Horská túra začíná u chaty Dolomitenhütte, odkud vyrazíte po stezce směr Karlsbader Hütte – stezka vede rovnou k chatě, takže chatu i jezero určitě neminete 🙂.

Tristacher See

Jezero Tristacher leží jižně od Lienzu. Je to místo, kde si užijete skvělé koupání nebo krásnou procházku kolem jezera obklopeného horami.

Zdroj: Steffen 962

Zaparkovat můžete přímo u jezera nebo sem dojít pěšky přímo z Lienzu (cca 1,5 hodiny z centra).

Vrchol Steinermandl

Vrchol Steinermandl najdete severně od Lienzu v nadmořské výšce 2213 m. Je velmi snadno dostupný lanovkou a výhledy odtud jsou…no posuďte sami 🤩. Občerstvit se můžete ve zdejší restaurace Moar.

Místo je ideálním výchozím bodem pro několik turistických treků. Například nenáročná trasa k jezeru Neualplseen kolem vrcholu Goiselemandl (2433 m), která vám zabere tam a zpět 2,5 hodinky.

jezero Neualplseen

Hochsteinhütte a vrchol Hochstein

Horská chata Hochsteinhütte je dalším oblíbeným výletním bodem. Hodně k tomu přispívá i ten fakt, že parkoviště je jen kousek od chaty 😃 (silnice sem je zpoplatněná). Najdete jí kousek pod vrcholem Hochstein (2057 m) na západ od Lienzu.

Kde se ubytovat v Lienzských Dolomitech?

Na samotě u hor 🏞 Bed and Breakfast Haus Pinter

Chaloupka jako malovaná 🎨. V tyrolském stylu. Uprostřed přírody 🌲. Uprostřed klidu.

Zdroj: Booking
Zdroj: Booking

✅ Snídaně v ceně

✅ Zrušení rezervace zdarma

✅ V nabídce i rodinné pokoje

✅ Balkóny s výhledem na hory

✅ Při pobytu min. na 3 noci dostanete zdarma kartu Assling Card, se kterou získáte vstup do venkovního bazénu, jelení rezervace a muzea Vitalpinum

Rodinná farma 🦙 s apartmány Bauernhof im Wiesengrund

Záblesky radosti a nadšení 😍. To přesně uvidíte v očích vašich dětí, až uvidí zdejší lamu, kozy nebo krávy. Kouzelná farma, kde na vás doslova dýchne tyrolská tradice 🧡.

Zdroj: Booking
Zdroj: Booking

✅ Apartmány až pro 4 osoby s kuchyňskou linkou a kompletním vybavením

✅ Zrušení rezervace zdarma

✅ Neplatíte nic předem

✅ Pro děti dětské hřiště a mini ZOO

Destinace v Tyrolsku: Jezero Achensee

Fjordovité jezero Achensee je největším jezerem v Tyrolsku – 9 kilometrů dlouhé a 133 metrů hluboké.

Jezero Achensee vám nabídne vše. Četné pláže, vrcholky hor dosahující výšky až 2500 km, cyklotrasy i 500 km horských tras od těch nenáročných až po celodenní treky (150 km je přístupných v zimě).

Můžete se tady koupat, projet lodí napříč jezerem, v zimě zalyžovat a celý rok se věnovat pěší turistice:

Turistika v okolí jezera Achensee

Cyklostezka podél jezera, která je vhodná i s malými dětmi a kočárkem

Trek v okolí vrcholu Rofan (2259 m. n. m.)lanovkou vyjedete z obce Maurach až k chatě Berggasthof Rofan. Odtud je to už jen na vás, kam vás nohy odvanou. Místo je dokonale protkané turistickými trasami.

Vyhlídka Kaiser-Maximilian-Rast – hledáte něco kratšího? Pak zvolte tuhle vyhlídku s výhledem na Achensee. Nahoru je to něco přes 2 kilometry a časově jedna hodinka.

Trek k horské chatě Bärenbadalm – na jezero se můžete podívat i z druhé strany. Z parkoviště u Pertisau vyrazíte po cyklostezce směr chata Bärenbadalm. Jsou to necelé 4 kilometry. Odtud vedou dál další trasy, pokud si budete chtít udělat celodenní výlet. K chatě se dostanete taky lanovkou z Pertisau přes vrchol Zwölferkopf (1491 m. n. m.).

⏩ Mrkněte na podrobného průvodce pro jezero Achensee – pláže, turistika včetně map a další užitečné informace.

Kde se ubytovat v okolí jezera Achensee?

Penzion kousek od jezera 🏖 Frühstückspension Seeblick

Když do Alp, tak nasát atmosféru se vším všudy. A v těchto pokojích v alpském stylu jí nasajete dokonale ❤. Navíc jen pár minut od jezera 🚶‍♂️.

Zdroj: Booking
Zdroj: Booking

✅ Snídaně v ceně

✅ Zrušení rezervace zdarma

✅ Pokoje s balkónem s výhledem na hory

Destinace v Tyrolsku: Ötztalské Alpy

Pro Ötztalské Alpy je typické rozsáhlé zalednění a třítisícové vrcholy s nejvyšším vrcholem celého Tyrolska – Wildspitze (3768 m). Celou oblastí prochází tři hlavní údolíúdolí Ötztal se střediskem Sölden, údolí Pitztal s ledovcem Pitztaler a údolí Kaunertal ve stejnojmenném přírodním parku s ledovcem Kaunertal.

Co navštívit v Ötztalských Alpách?

Ledovec Sölden

Sölden je jedna z nejoblíbenějších lyžařských oblastí, která je díky rozsáhlým exponovaným svahům vhodná spíš pro zkušenější lyžaře. Zalyžujete si tady od září do května. 

Populární jsou 3 vyhlídky s názvem BIG3:

  • Vyhlídka na vrcholu Gaislachkogl (3056 m), kde se můžete zároveň občerstvit v nejvýše položené restauraci Ice Q (natáčel se tady jeden díl bondovky) a milovníci Jamese Bonda se pokochají v muzeu 007 Elements. 
  • Vyhlídka Panorama footbridge na vrcholu Tifenbach (3250 m)
  • Výhled z vrcholu Schwarze Schneid (3340 m) – sem se dostanete, pokud vystoupáte dalších 90 výškových metrů od předchozí vyhlídky. Ty výhledy si tady užijete “víc v klidu” – ne všichni se chtějí škrábat další výškové metry 😃. Ale ten výhled stojí za to – uvidíte až na Dolomity.

Přírodní park Kaunertal

Údolí Kaunertal je jedním z tří údolí v Ötztalských Alpách. Vede jím celoročně otevřená Kaunertaler Gletscherstrasse neboli Kaunertal ledovcová cesta dlouhá 26 km, které se přezdívá nejkrásnější slepá ulice v Rakousku.

ledovec Kaunertal

Cesta začíná v obci Feichten a provede vás kolem přehrady Gepatsch až k úpatí ledovce Kaunertal, kde si mimo jiné skvěle zalyžujete.

přehrada Gepatsch

Je to jediné místo v Tyrolsku, kde máte možnost zažít dokonalou změnu ročních období během krátké chvíle

Co si určitě nenechte ujít, je výhled z vyhlídky Dreiländerblick na hranicích s Itálií. Nahoru se dostanete lanovkou a ty pohledy odtud jsou senzační. Stojí za každé euro. 

Jen kousek od parkoviště je zpřístupněný ledovcový tunel. Trhlina v ledovci, která je ukázkou globálního oteplování. Projít si ji můžete zdarma, jen si přibalte teplé a nepromokavé oblečení. 

Na úpatí ledovce se rovněž občerstvíte a pro děti je tu pěkné hřiště

přírodní park Kaunertal

Údolí a ledovec Pitztal 

Ledovec Pitztal najdete pod druhým nejvyšším vrcholem v Rakousku Wildspitze (3768 m). Je nejvýše položeným ledovcem v Rakousku. Z toho plyne, že si tady skvěle zalyžujete po velkou část roku – od září do května. Sjezdovky jsou převážně středně náročné. 

Pitztalský ledovec

Přepadla vás chuť na sladké? Chuťové pohárky můžete uspokojit v nejvýše položené cukrárně a kavárně v Rakousku v nadmořské výšce 3440 m. Sem se dostanete podzemním vlakem Gletscherexpress za pár minut jízdy a následně lanovkou Pitz Panoramabahn.

Zdroj: pitztal.com

Nahoře vystoupíte u futuristické budovy, která je zaklíněná mezi skalnaté vrcholky. Odtud je to jen kousek k vyhlídkové plošině na vrcholu Hinterer Brunnenkogel (3440 m). Výhledy sice nebudou rozhodně zadarmo, ale stojí to za to.

Ani milovníci pěší turistiky tady nepřijdou rozhodně zkrátka:

🏔 Trek přes chaty Gletscherstube a Braunschweiger Hütte

Od parkoviště v Mitterberg se vydáte po stezce Mittelbergweg směr chata Gletscherstube (1915m). Cesta je vhodná i pro kočárky a zabere vám asi půl hodinky. 

Odtud můžete pokračovat dál k horské chatě Braunschweiger Hütte (jenom pěší). Čekají vás ještě zhruba 2 hodinky chůze a stoupání přes 800 m.

Braunschweiger Hütte (zdroj: Whgler)

🏔 Trek k chatě Taschachhaus

Výchozí stanicí je opět parkoviště Mitterberg, odkud vykročíte západně přes potok Taschach Bach a kolem chaty Taschach Alm. Cesta vede údolím Taschach až ke stanici lanovky, odkud začínáte výrazněji stoupat až k chatě. Cesta vám zabere v jednom směru cca 2,5 hodiny. 

Taschachhaus (zdroj: Whgler)

Pěkná okružní trasa pak začíná u horní stanice lanovky Rifflsee (sem se dostanete od parkoviště Mitterberg), odkud pokračujete kolem jezera po Fuldaer Höhenweg. 

Celá okružní trasa přes chatu Taschachhaus a následně údolí Taschach vám zabere přes 4 hodiny čistého času. 

jezero Rifflsee

Kde se ubytovat v Ötztalských Alpách?

Srub s parádním výhledem 🏔 Holzberghof

Pokud mě čtete už nějakou dobu, tak víte, že pro horské chaty, sruby, chalupy mám slabost 😍. Takže vás ani nepřekvapí tenhle tip na boží srub nedaleko Söldenu, odkud se vám zaručeně chtít nebude 💚.

Zdroj: Booking
Zdroj: Booking
Zdroj: Booking

✅ Snídaně v ceně

✅ Zrušení rezervace zdarma

✅ Neplatíte nic předem

✅ Pokoje s balkónem s výhledem na hory


Praktické informace před cestou do Tyrolska

Průvodce nejen rakouskými Alpami

Nevím, jak to máte vy, ale já radši koukám do papírové mapy než do navigace v telefonu. Holt stará škola 😃.  Google mapy jsou skvělé (na turistické mapy jedině mapy od Seznamu), ale občas nás už zavedly na taková místa, o kterých ani místní neměli tušení 😃.

🗺 Mapa v měřítku 1:500 000 pro celé Alpy

Před cestou máme pro sichr klasickou automapu:

🗺 Mapa v měřítku 1:400 000 nejen pro Alpy, ale i pro Čechy, Slovensko a další státy, které se můžou hodit (pro nás Čechy třeba Chorvatsko 😃).

Co si zabalit?

Nikdo nechce po cestě sedřené nohy do krve, otlačené popruhy v ramenou, vykloktané zuby zimou, obličej raka a vyschlo v krku 😃.

Suma sumárum se tak neobejdete bez pořádných bot, dobrého batohu, větrovky, opalovacího krému (berte minerální – proč se dozvíte v tomto článku) a vody.

⏩ Podrobný článek o tom, co si zabalit s sebou na cestu a na turistiku včetně jídla.

Výběry z bankomatu

Za nás doporučujeme nebrat s sebou velkou hotovost. Za směnu zbytečně zaplatíte víc než při výběru z bankomatu na místě.  My to tak dříve dělali a pěkně na tom prodělávali 😃.

Ne všechny banky ale mají příznivé ceny za výběry z bankomatu v zahraničí, tak se raději koukněte na jejich ceník před cestou. Velmi dobře vychází mBank, Equa Bank a Air Bank.

Nebo mrkněte na platební kartu Revolut, která vychází v cizině nejlíp co do poplatků za výběry a výše kurzů.

Více o Revolut najdete v článku, jak levně nebo zdarma cestovat po světě.

Dobře vychází i účet od mBank – běžný účet, který ale v cizině nabízí navíc zvýhodněné kurzy a nulové poplatky.

Cestovní pojištění s 50 % slevou

Bez cestovka nevytáhneme paty z ČR 😃. Pojištění od AXA má jedno z nejlepších krytí a zároveň je taky jedno z nejlevnějších, což kvitujeme všemi deseti 😃.

S tímhle odkazem ho budete mít za 50 %.  


Načerpali jste inspiraci, kam v Tyrolsku a co navštívit? Do jaké části Tyrolska se chystáte a kam vás nohy zavanou 🙂?

Šťastnou cestu 🚗💚.

Další inspirace na cestování po rakouských Alpách:

Kam vás nohy zavanou příště?

Znáte někoho, kdo hledá inspiraci? Udělejte mi radost a pošlete článek do světa :).
0 0 votes
Líbil se vám článek?
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Scroll to Top