45 tipů na výlety a turistické trasy v Tyrolsku, Rakousko

Tyrolsko Rakousko

Tyrolsko je kraj, kde se spojují vysoké vrcholky Alp, nádherná údolí protkaná čistými horskými řekami, a malebné vesnice, kde se zachovala původní architektura a místní kultura. Tyrolské Alpy v létě i v zimě jsou ideální místo, kde strávit dovolenou a získat nezapomenutelné zážitky. Zde je seznam nejlepších míst pro výlety a turistiku v Tyrolsku, Rakousko.

Tyrolsko, Rakousko: zajímavosti

Tyrolsko je fascinující region, který je proslulý svou přírodní krásou, kulturou a historií. Díky tomu patří k nejvyhledávanějším oblastem v rakouských Alpách. Nachází se na západě Rakouska a je jedním z největších spolkových států v zemi. Tyrolsko je jedinečné taky tím, že je rozdělené mezi Rakousko a Itálii.

Většina Tyrolska leží v Alpách a je domovem pro některé z nejvyšších vrcholů v Rakousku, včetně Großglockneru (3 798 metrů) a Wildspitze (3 768 metrů).

Pojďme se podívat, kam v Tyrolsku a co dělat v okolí – tipy na výlety a turistické trasy.

Tip: Některé regiony v Tyrolsku nabízejí u vybraných hotelů zdarma slevovou kartu, kterou obdržíte při svém příjezdu. S tou můžete získat bezplatné využívání lanovek a veřejné dopravy nebo slevy na aktivity v okolí. Podrobnější informace najdete níže v článku u míst, kterých se to týká.

Kam v Tyrolsku: výlety a turistické trasy

1. Zillertalské Alpy – destinace v Tyrolsku

Na rakousko-italských hranicích se na jihu Tyrolska rozprostírají Zillertalské Alpy. Nadchnou vás svými zaledněnými vrcholky, táhlými údolími, průzračnými jezery a dalekými výhledy.

Navštivte Krimmelské vodopády, největší vodopády v Rakousku, užijte si pohled na přehradu Schlegeis nebo si po celý rok zalyžujte na ledovci Hintertux.

VÝLETY A TURISTIKA V ZILLERTALSKÝCH ALPÁCH

Ledovec Hintertux

Ledovec Hintertux patří k největším ledovcům v Rakousku i na světě. Pokud rádi lyžujete, tohle místo je záruka jistoty, že si zalyžujete po většinu roku. Více informací o ledovci Hintertux najdete na oficiálních stránkách.

Tip: Nejlepším ubytováním pro přístup na ledovec je Hotel Thermal-Badhotel Kirchler, který se nachází jen pár minut od lanovky a poskytuje veškeré zázemí včetně wellness a restaurace.

hintertux zillertalské alpy

Alpská silnice Schlegeis a přehrada Schlegeis

Další tipem na výlet, co vidět v Tyrolsku, je alpská silnice Schlegeis, která propojuje údolí s vysokohorskou přehradou Schlegeis. V roce 2024 zaplatíte za průjezd silnicí Schlegeis Stausee 17 € (motorkou 13 €). Silnice je otevřená od poloviny května do konce října.

Silnice je dlouhá 13 km a pomůže vám překlenout 800 výškových metrů do nadmořské výšky 1780 metrů. Schlegeis Stausee vám sice nenabídne takové výhledy jako Grossglocknerská silnice, ale v cíli vám to vynahradí přehradou Schlegeis s průzračnou vodou obklopenou vrcholky Alp.

Projděte se kolem přehrady po upravené cestě nebo vyrazte po jedné z turistických stezek:

Turistická trasa k Pfitscherově chatě

Pfitscherova chata (italský Rifugio Passo di Vizze) leží jen kousek za hranicemi v Itálii. Trasa je dlouhá 7,4 km v jednom směru a časově vám zabere něco přes 2,5 hodiny. Většinu času jdete údolím kolem horské říčky s výhledem na krásné vodopády a až k závěru vás čeká stoupání do sedla Pfitscherjoch. Odtud jste už kousek od chaty, která leží přímo u jezírka Jochsee. Cesta je nenáročná a součástí cyklostezky.

Trasa k Pfitscherově chatě
Trasa k Pfitscherově chatě
Turistická trasa k Olpererově chatě

Olpererova chata leží přímo nad přehradou Schlegeisspeicher, takže si odtud užijete ten nejlepší výhled na přehradu. Právě odtud jste možná viděli ikonickou fotku na malém visutém mostě. K Olpererově chatě vás čeká stoupání 600 výškových metrů (časově 2 hodiny).

Pohled od Olpererovy chaty na přehradu Schlegeis
Pohled od Olpererovy chaty na přehradu Schlegeis

Přehrada Zillergründl

Východním směrem od střediska Mayrhofen leží v nadmořské výšce 1850 m přehrada Zillergründl. Přímo k přehradě dojdete pěšky po 4 km dlouhé trase od hostince Bärenbad. Druhou, využívanější možností je autobus přímo z nádraží v Mayrhofen, který v letní sezóně jezdí každou hodinu.

Zillergründl Rakousko

Projděte se nenáročnou procházkou kolem nádrže až k chatě Hohenaualm (1,5 hodiny jedním směrem; vhodné pro kola i kočárky). Rádi byste se podívali na přehradu a okolí z ptačí perspektivy? Pak se vydejte k chatě Plauener Hütte (necelé 2 hodiny cesty). Čeká vás větší stoupání, které se vám odmění fantastickými výhledy.

Vysokohorská silnice Zillertal

Na 50 km dlouhé vysokohorské silnici Zillertaler zažijete dechberoucí výhledy na vrcholky Zillertalských Alp. Silnicí se dostanete z výšky 500 m až do 2020 m.

Zillertal High Road Rakousko

Za průjezd zaplatíte v roce 2023 8 € (motorky 5 €). Za tu cenu to rozhodně stojí, protože tu klidně strávíte celý den. Auto můžete zaparkovat na jednom z parkovišť, občerstvit se v jedné z horských chat a vybrat si turistickou stezku, kterou se vydáte dál do hor. Podívejte se na oficiální stránky pro více informací o turistických trasách.

Finkenberg

Finkenberg představuje oblíbenou oblast mezi vrcholy Penken (2095 m) a Knorren (2081 m). Vzhledem ke snadné dostupnosti je to ideální výlet pro rodiny s dětmi nebo ty, co hledají nenáročný výlet a turistické trasy v Tyrolsku. Nahoru se dostanete pěšky nebo lanovkou z obce Finkenberg nebo Mayrhofen.

Procházejte se po nenáročných stezkách, kochejte se výhledy z restaurace nebo pokračujte dál na vrchol Wanglspitze po skvělé hřebenové trase (1,5 hodiny v jednom směru).

Krimmelské vodopády

Krimmelské vodopády jsou 380 metrů vysoké vodopády, které jsou největší v Evropě. Vodopády jsou rozdělené do tří kaskád, které propojuje zpevněná cesta o délce 4 km. Po cestě vás čeká 11 zastávek, odkud máte vodopády téměř na dosah. Čím výš půjdete, tím méně turistů u vodopádů bude. Můžete dojít až do malebného údolí, které vede kolem rozbouřené Krimmler Ache.

vodopády Krimmler / co navštívit v okolí Zell am See

Ke Krimmelským vodopádům vede odbočka z placené panoramatické cesty Gerlos Strasse. Ta je sjízdná celoročně (v zimě nezapomeňte potřebnou výbavu na gumy) a vyjde vás na 12 € (motorky 8,50 €) v roce 2024.

U Krimmelských vodopádů se pak nachází obrovské parkoviště, infocentrum a stánky podél cesty k vodopádům. Za vstup k vodopádům se platí poplatek. Na tomto odkazu najdete aktuální otevírací dobu a vstupné.

Ubytování Zillertalské Alpy 😴

ubytování tyrolsko
Thermal-Badhotel Kirchler

Oblíbený hotel s wellness a možností polopenze

ubytování tyrolsko
VAYA Zillertal

4* hotel s wellness a možností polopenze

2. Ötztalské Alpy – kam v Tyrolsku

Pro Ötztalské Alpy je typické rozsáhlé zalednění a třítisícové vrcholy s nejvyšším vrcholem celého Tyrolska – Wildspitze (3768 m).

Celou oblastí prochází tři hlavní údolí – údolí Ötztal se střediskem Sölden, údolí Pitztal s ledovcem Pitztaler a údolí Kaunertal ve stejnojmenném přírodním parku s ledovcem Kaunertal.

Pokud chcete zažít pravé vysokohorské prostředí, Ötztalské Alpy jsou jedním z nejlepších míst v Rakousku. Najdete je v západním Tyrolsku.

VÝLETY A TURISTIKA V ÖTZTALSKÝCH ALPÁCH

Ledovec Sölden

Sölden je jednou z nejoblíbenějších lyžařských oblastí, která je díky rozsáhlým exponovaným svahům vhodná spíš pro zkušenější lyžaře. Zalyžujete si tady od září do května. 

Poblíž horní stanice lanovky se nachází tři vyhlídky s názvem BIG3:

 • Vyhlídka na vrcholu Gaislachkogl (3056 m), kde se můžete zároveň občerstvit v nejvýše položené restauraci Ice Q – tady se natáčely scény do Jamese Bonda a zároveň tu můžete navštívit Muzeum 007 Elements
 • Vyhlídka Panorama footbridge na vrcholu Tifenbach (3250 m)
 • Výhled z vrcholu Schwarze Schneid (3340 m) – sem se dostanete, pokud vystoupáte dalších 90 výškových metrů od předchozí vyhlídky. Ty výhledy si tady užijete “víc v klidu” a uvidíte až na Dolomity.
Vyhlídka Panorama footbridge na vrcholu Tifenbach
Vyhlídka Panorama footbridge na vrcholu Tifenbach

Údolí Kaunertal

Údolí Kaunertal je jedním ze tří údolí v Ötztalských Alpách. Vede jím celoročně otevřená Kaunertaler Gletscherstrasse neboli Kaunertal ledovcová cesta dlouhá 26 km, které se přezdívá nejkrásnější slepá ulice v Rakousku. Na tomto odkaze najdete pro silnici aktuální otevírací dobu a mýtné.

kaunertal tyrolsko

Cesta začíná v obci Feichten a provede vás kolem přehrady Gepatsch až k úpatí ledovce Kaunertal. Odtud se dostanete moderní lanovkou až k ledovci, kde si užijete téměř celoroční lyžování, turistické stezky a výhledy až do Itálie.

Doporučení: Vezměte si dostatek oblečení navíc – tady můžete zažít dokonalou změnu počasí během velmi krátké doby.

přehrada Gepatsch

Údolí a ledovec Pitztal 

Ledovec Pitztal najdete pod druhým nejvyšším vrcholem v Rakousku – Wildspitze (3768 m). Je nejvýše položeným ledovcem v Rakousku, takže si tady zalyžujete po velkou část roku – od září do května.

Nahoru se dostanete po celý rok pomocí Gletscherexpress, ledovcového expresu, který vede z Mittelbergu skrz hory, a poté na něj navazuje kabinová lanovka.

V nadmořské výšce 3440 metrů se nachází ve futuristické budově nejvýše položená kavárna v Rakousku. Kromě dobrého dortíku si užijete taky nádherné výhledy z vyhlídkové plošiny.

pitztal tyrolsko

Rifflsee

Rifflsee se nachází jen kousek od ledovce Pitztal. Výchozí pozice je stejná. Oblast kolem jezera Riflsee je ideální pro rodiny s dětmi. Nahoru můžete vyjet lanovkou a užít si nenáročnou trasu kolem jezera.

Rifflsee Tyrolsko

Pěkná okružní trasa pak začíná u horní stanice lanovky k Rifflsee (sem se dostanete od parkoviště Mitterberg), odkud pokračujete kolem jezera po Fuldaer Höhenweg. 

Kde se ubytovat v Ötztalských Alpách

Při rezervaci těchto hotelů získáte při svém příjezdu zdarma Ötztal Premium Card, která zahrnuje bezplatné využívání místní dopravy, lanovek a vstup na aktivity v okolí (platí od června do října).

Ubytování Ötztalské Alpy 😴

hotel tyrolsko
Regina Hotelsuites – Sölden

4* hotel v Sölden s výbornými službami

hotel tyrolsko
die Berge Lifestyle Hotel – Sölden

Moderní hotel vhodný pro páry i rodiny

3. Stubaiské Alpy – nejkrásnější místa v Tyrolsku

Stubaiské Alpy sousedí se Zillertalskými Alpami, ale na rozdíl od nich jsou ještě víc členité. Zalyžujte si na ledovci Stubai, užijte si pohled z vyhlídky Top of Tyrol v nadmořské výšce 3210 metrů nebo se vydejte po jedné z turistických stezek, díky kterým zažijete nádhernou přírodu Stubaiských Alp.

TURISTIKA A ZAJÍMAVOSTI VE STUBAISKÝCH ALPÁCH

Ledovec Stubai

Ledovec Stubai je ideální destinací po celý rok. Od října do června si tu zalyžujete, v létě je ideálním místem pro pěší turistiku různých obtížností kolem horských chat. Více informací o ledovci Stubai najdete zde.

Lanovka na Top of Tyrol, kam v rakouských Alpách
Lanovka na Top of Tyrol, kam v rakouských Alpách

Top of Tyrol a Ledovcová jeskyně

Na ledovci se nachází taky vyhlídka Top of Tyrol, ze které si užijete výhledy na Alp z nadmořské výšky 3210 metrů. Kousek odtud můžete navštívit ledovcovou jeskyni.

Výhled z Top of Tyrol, Stubaiské Alpy
Výhled z Top of Tyrol, Stubaiské Alpy

Vrchol Serles

Cestujete do Stubaiských Alp s dětmi? Prima rodinný den zažijete na úpatí hory Serles. Je tu dětské hřiště, bobová dráha, přehrada s nenáročnou okružní trasou a restaurace. Nahoru se dostanete lanovkou z Mieders.

Serles, Rakousko
Serles, Rakousko
Serles, Rakousko

Panoramatická cesta přes sedlo Kreuzjoch

Do sedla Kreuzjoch vás vyveze lanovka z obce Fulpmes. V sedle je dětské hřiště, horské chaty a řada turistických stezek. Můžete se odtud vydat na vrchol Krinnenköpfe, kde je menší skywalk ve výšce 2139 m.

Zkušenější turisté mohou vyrazit druhým směrem na vrchol Niederer Burgstall (2436 m) a odtud pokračovat až na vrchol Hoher Burgstall (2611 m). Zpět můžete sestoupat kolem horské chaty Starkenburger Hütte.

Nádrž Finstertal

Nádrž Finstertal je jednou ze dvou nádrží, které slouží pro účely zásobování elektrickou energií v oblasti Kühtai v Tyrolsku, Rakousko. Tato oblast je známá svým lyžařským střediskem a je velmi oblíbená pro zimní sporty. V letní sezóně si tady užijete nádherné pěší trasy.

Nádrž Finstertal se nachází ve Stubaiských Alpách ve výšce asi 2 400 metrů nad mořem.

Finstertal Tyrolsko Rakousko

K přehradě se nejsnadněji dostanete čtyřsedačkovou lanovkou z Kühtai, ze které jsou úžasné výhledy na okolní jezera. Od lanovky vás čeká asi 40 minut nenáročné trasy, kterou můžete absolvovat i s dětmi.

Pokud nechcete jet lanovkou, můžete jít po značené trase přímo z Kühtai, odkud je cesta dlouhá asi 1 hodinu.

Přehradu můžete obejít z celé jedné strany nebo si vyšlápnout ikonický vrchol Sulzkogel (3016 m), ze kterého jsou fantastické výhledy (je potřeba zkušenost s vysokohorským terénem a dostatek vody a jídla s sebou).

Kde se ubytovat ve Stubaiských Alpách

Při rezervaci těchto hotelů získáte při svém příjezdu zdarma Stubai Super Card, která zahrnuje bezplatné využívání místní dopravy, lanovek a slevy na aktivity v okolí (platí od konce května do poloviny října).

Ubytování Stubaiské Alpy 😴

ubytování stubaiské alpy
Hotel Stubaierhof

Alpský hotel s bazénem a výbornou kuchyní

ubytování stubaiské alpy
Schönherr Haus

Moderní ubytování se skvělou polohou

4. Innsbruck – centrum Tyrolska

Hlavním městem Tyrolska, které je často považováno za jeho centrum, je Innsbruck. Nachází se v západní části Rakouska a je obklopený horami.

Innsbruck je známý svými historickými budovami, včetně zlaté střechy (Goldenes Dachl) a několika impozantními hrady a paláci.

V zimě si tady užijete skvělé lyžování, v létě můžete navštívit zajímavosti v okolí.

VÝLETY A TURISTIKA V OKOLÍ INNSBRUCKU

Horský hřeben Nordkette

Lanovkou Innsbruck Nordkette za pár minut z centra města do největšího přírodního parku Rakouska. Úchvatný 360° výhled na hlavní město Alp na jedné straně a přírodní park Karwendel na straně druhé vás naprosto ohromí. 

Dolní stanice lanovky se nachází hned vedle kongresu v centru města. Odtud pojedete pozemní lanovkou, která staví taky u alpské ZOO s akváriem.

Poté přesednete na moderní kabinovou lanovku, která vás zaveze až na vrchol Hafelekar – Top of Innsbruck v nadmořské výšce 2443 m, odkud jsou ty nejkrásnější výhledy na okolí Innsbrucku.

Můžete si udělat zastávku taky v předchozí stanici Seegrube, která je ideálním místem pro rodiny s dětmi. Z obou stanic vedou stezky různých obtížností (pro nenáročné trasy zvolte Seegrube) a je tu restaurace k občerstvení.

Pokud nechcete jet pozemní lanovkou, můžete zaparkovat přímo u dolní stanice kabinové lanovky na placeném parkovišti.

Muttereralm

Vrchol Muttereralm se nachází v nadmořské výšce 1600 metrů jihozápadním směrem od Innsbrucku a nabízí ten nejlepší výhled na Innsbruck s panorama pohoří Karwendel za ním.

Nahoru se dostanete lanovkou nebo po upravených stezkách a cyklostezkách (počítejte cca 2 hodiny na výstup). Zde najdete více informací o Muttereralm a lanovce.

Zaparkovat můžete u dolní stanice lanovky nebo sem jednoduše dojeďte tramvají, která jezdí z Innsbrucku a je pro hosty zdarma.

U horní stanice lanovky se nachází chata, přehrada, dětské hřiště, single traily v Innsbruck Bike Park a další aktivity, které vás zabaví klidně na celý den.

Vybrat si můžete taky stezky různých obtížností. Pokud hledáte něco náročnějšího, užijte si výšlap na Saile (cca 1 hodina od horní stanice lanovky.

Muzeum Swarowski Kristallwelten

Rádi byste zažili v Tyrolsku něco nevšedního? Swarovski Kristallwelten je jedinečná atrakce nacházející se ve Wattens nedaleko Innsbrucku. Byla založená v roce 1995 k oslavě 100. výročí firmy Swarovski.

Hlavní atrakcí jsou “Komnaty zázraků” (Wunderkammern), kde návštěvníci mohou vidět různé umělecké instalace a výstavy, které se zaměřují na křišťál. Nenechte si ujít taky zahrady Swarovski Crystal Worlds, kde se nachází řada uměleckých děl, včetně obrovského tváře s vodopádem a jezírkem.

K dispozici je také hřiště a zábavní park pro děti, restaurace a samozřejmě obchod se šperky a suvenýry od Swarovski. Pro více informací se podívejte na oficiální stránky.

5. Kitzbühelské Alpy – kam v Tyrolsku

Kitzbühelské Alpy se nacházejí na východní části Tyrolska a rozprostírají se kolem malebného městečka Kitzbühel. Užijte si pěší turistiku, vykoupejte se v jezeře nebo navštivte zvířata ve zdejší alpské zoo.

VÝLETY A TURISTIKA KITZBÜHELSKÉ ALPY

Kitzbüheler Horn

Kitzbüheler Horn (1996 m) je jedním z nejoblíbenějších výletů v Kitzbühelských Alp. Nahoru se dostanete po cyklostezce nebo pěší trase (cca 2,5 hodiny) nebo lanovkou z Kitzbühel.

Z vrcholu je nádherný výhled do okolí včetně Císařského pohoří, které odtud uvidíte v celé kráse.

Hahnenkamm

Hahnenkamm (1712 m) je světově proslulá sjezdovka, kde se konají závody Světového poháru v alpském lyžování. Mimo zimní sezónu si tady můžete užít nenáročné turistické stezky a cyklostezky v krásném alpském prostředí. Nahoru jezdí lanovka z Kitzbühel.

Schwarzsee

Schwarzsee je jedno z nejteplejších jezer v Tyrolsku, s nádherně čistou vodou, která doslova svádí ke koupání. Celé jezero se dá obejít po nenáročné, upravené stezce (okruh má 2,5 km po rovině). Nebo si půjčte loďku či šlapadla a projeďte se po hladině, ve které se odráží vrcholky Císařských hor.

Ubytování Kitzbühelské Alpy 😴

ubytování tyrolsko kitzbühelské alpy
Lebenberg Schlosshotel

4* hotel s bazénem a wellness

ubytování tyrolsko kitzbühelské alpy
Hotel Kaiserhof

Alpský hotel přímo u stanice lanovky

6. Lienzské Dolomity – kam v Tyrolsku

Kdo by nemiloval italské Dolomity. Víte, že podobný pohled můžete zažít i v okolí rakouského Lienzu?

Lienzské Dolomity jsou horská skupina spadající do Gailtalských Alp, která je součástí jižních vápencových Alp. Na rozdíl od italských Dolomitů ty Lienzské ale neobsahují žádný vápenec.

VÝLETY A TURISTIKA V OKOLÍ LIENZE

Horská chata Karlsbader Hütte a jezero Laserzsee

Horská túra začíná u chaty Dolomitenhütte, kde je parkoviště. Odtud vyrazíte po stezce směrem ke Karlsbader Hütte a jezeru Laserzsee. Cesta trvá asi 2 hodiny a je středně náročná.

Karlsbader Hütte a jezer Laserzsee, Lienzské Dolomity
Karlsbader Hütte a jezer Laserzsee, Lienzské Dolomity

Tristacher See

Jezero Tristacher leží jižně od Lienzu. Je to místo, kde si užijete skvělé koupání nebo krásnou procházku kolem jezera obklopeného horami. Zaparkovat můžete přímo u jezera nebo sem dojít pěšky přímo z Lienzu (cca 1,5 hodiny z centra).

Vrchol Steinermandl

Vrchol Steinermandl najdete severně od Lienzu v nadmořské výšce 2213 m. Je velmi snadno dostupný lanovkou a výhledy odtud jsou fantastické.

Steinermandl, Rakousko
Steinermandl, Rakousko

Místo je ideálním výchozím bodem pro několik turistických tras. Například nenáročná trasa k jezeru Neualplseen kolem vrcholu Goiselemandl (2433 m), která vám zabere tam a zpět 2,5 hodinky.

Hochsteinhütte a vrchol Hochstein

Horská chata Hochsteinhütte je dalším oblíbeným výletním bodem. Až k chatě se dostanete po placené vysokohorské silnici. Chata leží kousek pod vrcholem Hochstein (2057 m), odkud můžete pokračovat dál po značených trasách.

7. Jezero Achensee – kam v Tyrolsku

Fjordovité jezero Achensee v severním Tyrolsku patří mezi nejkrásnější jezera v Tyrolsku. Zároveň je tím největším – 9 kilometrů dlouhé a 133 metrů hluboké. Navíc nabízí nespočet aktivit, co tu můžete podniknout.

Užijte si koupání nebo plavbu lodí po Achensee, projděte se po stezce, která jezero lemuje nebo vyrazte do hor.

☞ Inspirujte se tipy na nejkrásnější jezera v Rakousku.

VÝLETY A TURISTIKA V OKOLÍ JEZERA ACHENSEE

Pohoří Rofan

Pohoří Rofan je od Achensee snadno dostupné pomocí lanovky z Maurach na jihovýchodě jezera. Kabinová lanovka během pár minut překlene několik set výškových metrů až do výšky 1840 metrů. U horní stanice lanovky najdete spoustu možností, jak strávit den.

Rofan, Achensee Tyrolsko

Pohoří Rofan je doslova protkané turistickými trasami, nenáročnými i náročnými treky. Děti si užijí zábavu na dětském hřišti nebo si mohou vyzkoušet dětskou ferratu. Zažijte dobrodružství při letu nebo paradiglingu a pokochejte se výhledem na jezero.

Na tomto odkazu najdete aktuální informace o lanovce a okolí pohoří Rofan.

Vrchol Zwölferkopf

Zwölferkopf je součástí pohoří Karwendel, které lemuje Achensee po celém západním břehu. Pokud si chcete užít jedny z nejkrásnějších výhledů na jezero, Zwölferkopf je sázka na jistotu.

Achensee Tyrolsko

Nahoru se dostanete lanovkou Karwendel Bergbahn z Pertisau. V okolí lanovky se nachází kilometry cyklostezek i nenáročné turistické trasy – nejoblíbenější vede k chatě Bärenbadalm a je vhodná pro celé rodiny.

☞ Čtěte podrobného průvodce Achensee v předchozím článku.

Kde se ubytovat u Achensee

Při rezervaci těchto hotelů získáte při svém příjezdu zdarma Achensee Card, která zahrnuje bezplatné využívání místní dopravy a nejrůznější slevy na atrakce v okolí (platí od května do října).

K této kartě si můžete dokoupit Achensee Holiday Card za 94 € (dětská sazba 47 €), se kterou získáte zdarma lanovky, zubačku, muzea i plavby lodí.

Ubytování Achensee 😴

ubytování achensee
Das Rotspitz hotel

Tradiční hotel s dobrým poměrem cena/kvalita

ubytování achensee
Travel Charme Fürstenhaus

4* hotel u břehu jezera s wellness

8. Jezero Plansee – kam v Tyrolsku

Jezero Plansee je druhým největším jezerem v Tyrolsku a ideální místo pro ty, co chtějí spojit koupání s turistikou. Najdete ho u obce Reutte v Ammergauských Alpách v nadmořské výšce 980 m mezi pohořími Zwiesel a Spießberg. Je napájené jezerem Heiterwangersee, které leží jen o kousek výš.

Vykoupejte se v křišťálově čisté vodě, plavte se na loďce nebo se vydejte po jedné z turistických stezek v okolí.

VÝLETY A TURISTIKA V OKOLÍ JEZERA PLANSEE

Visutý most Highline 179

Jednou z největších zajímavostí v okolí jezera Plansee je visutý most Highline 179, který najdete v Reutte jen kousek od jezera. Spojuje zříceninu Ehrenberg a pevnost Claudia.

Most se nachází ve výšce 114 metrů a je dlouhý 406 metrů. Díky tomu si vysloužil zápis do Guinessovy knihy rekordů jako nejdelší visutý most v tibetském stylu. Pro více informací o otevírací době a ceně za vstup na Highline 179 navštivte oficiální stránky.

Tyrolsko Highline 179

Vrchol Hahnenkamm

Vrchol Hahnenkamm (1938 m) leží východně od města Reutte, jen čtvrt hodinky od jezera. Na vrchol se dostanete pěšky nebo lanovkou. U horní stanice lanovky najdete panoramatickou restauraci s dětským hřištěm a spoustu nenáročných i horolezeckých tras s nádhernými výhledy.

Bezplatné parkoviště se nachází u spodní stanice lanovky. Na tomto odkazu najdete aktuální otevírací dobu a cenu lanovky.

Hahnenkamm Reutte Tyrolsko

Vilsalpsee

Vilsalpsee je jedno z nejkrásnějších jezer v Tyrolsku, s křišťálově čistou vodou a obklopené majestátními horami. Jezero si můžete z části obejít po nenáročné trase, je tu horská chata k občerstvení a v okolí krásné turistické trasy. Nejoblíbenější trasou je stezka k jezeru Traualpsee a k chatě Landsberger Hütte (2,5 hodiny od Vilsalpsee).

Vilsalpsee Tyrolsko
Vilsalpsee

Kousek od Vilsalpsee se nachází parkoviště, ale to je přístupné pouze mezi 8:00-17:00. Mezi touto dobou je na parkovišti závora a nemůžete vjet ani vyjet z parkoviště. Pokud v okolí jezera neplánujete strávit celý den, zaparkujte na asi 40 minut vzdáleném parkovišti v Tannheim, odkud můžete vyrazit pěšky nebo turistickým vláčkem.

Vodopády Stuiben

Vodopády Stuiben patří mezi další nenáročné výlety v Tyrolsku, kam můžete vyrazit klidně s menšími dětmi. Trasa s lávkami a mosty vede kolem horské říčky, na které tvoří menší kaskádovité vodopády. V létě si přibalte plavky.

K vodopádům se dostanete od neplaceného parkoviště nedaleko Plansee (parkoviště najdete vyznačené v mapě na konči článku). Parkoviště je zároveň dobrým výchozím bodem po okolí – můžete se vydat na druhou stranu od vodopádů po neznačené trase až na vrchol Tauernberg (výšlap na cca 1,5 hodiny), odkud jsou fantastické výhledy na jezero Plansee zaklíněné mezi horami.

Vrchol Zugspitze

Vrchol Zugspitze (2962 m) se nachází přímo na hranicích s Německem, jen půl hodinky od Reutte. Je nejvyšším vrcholem Německa a tím i bavorských Alp. Nahoru se můžete nechat vyvézt lanovkou z Obermoos.

Na Zugspitze jezdí moderní lanovka, ze které si užijete nádherné výhledy na okolní alpské štíty. Pro více informací o lanovce se podívejte zde.

Zugspitze Německo

Zámek Neuschwanstein a vodopády na řece Lech

Na chvíli zavítáme do Německa, protože jen 20 minut od Reutte jsou vzdálené vodopády na řece Lech a ikonický zámek Neuschwanstein. Nejlepším obdobím pro návštěvu vodopádů je po zimě, kdy se řekou valí obrovské množství vody.

Vodopády na řece Lech u města Füssen
Vodopády na řece Lech u města Füssen
Zámek Neuschwanstein
Zámek Neuschwanstein

9. Vysoké Taury – nejkrásnější místa Tyrolska

Národní park Vysoké Taury (Hohe Tauern) tvoří pomyslnou páteř rakouských Alp a rozkládá se na pomezí několika regionů, z nichž část spadá do Tyrolska.

Ponořte se do nedotčené alpské přírody se strmými vrcholky, kaskádovitými vodopády a svěžími loukami.Užijte si túru na jedné ze stezek a projeďte se po vysokohorské silnici, ze které si užijete fantastický výhled na Grossglockner, nejvyšší vrchol Rakouska.

Níže najdete tipy na výlety ve Vysokých Taurách, které leží na území Tyrolska. Pokud vás zajímá více, podívejte se v samostatném článku, co navštívit ve Vysokých Taurách.

VÝLETY A TURISTIKA VE VYSOKÝCH TAURÁCH

Soutěska Dabakklamm

Soutěska Dabakklamm se nachází v údolí Dorfertal severně od obce Kals am Grossglockner. Provede vás nádhernou přírodou kolem horského potoka Kalserbach, který je kolébkou Vysokých Taur.

Cesta soutěskou není náročná a bez problémů jí zvládnou i děti. Soutěska je otevřená od začátku června do poloviny října.

Dorfertal Vysoké Taury turistika

Údolí Gschlösstal a ledovec Schlatenkees

Chcete vidět to nejlepší z národního parku Vysoké Taury? Vyrazte do údolí Gschlösstal k ledovci Schlatenkees na západě Vysokých Taur. Až údolí navštívíte, pochopíte, proč nese přezdívku “královské údolí východních Alp”.

Nádherné údolí s tradičními dřevěnými domy, obklopené majestátními vrcholy včetně Großvenediger, nejvyššího vrcholu pohoří Venediger. Dominantou je ledovec Schlatenkees, který se vine mezi vrcholy až do údolí.

Údolí Gschlösstal a ledovec Schlatenkees
Údolí Gschlösstal a ledovec Schlatenkees

Osada Jagdhausalmen

Na konci údolí Defereggental ve východním Tyrolsku leží nejstarší horská osada v Rakousku – Jagdhausalmen. Tu tvoří 15 kamenných chat a 1 kaple, které jsou rozeseté v malebné krajině a v mžiku vás přenesou do oblasti Tibetu.

Dříve chaty využívali osadníci jako letní útočiště a zdejší pastviny pro svůj dobytek. Dnes se chaty využívají ke skladování, ale zároveň se tady můžete taky občerstvit.

☞ Čtěte našeho podrobného průvodce pro Vysoké Taury v předchozím článku (popis výletů a turistických tras včetně fotografií, mapa a další praktické tipy).

Jagdhausalmen Vysoké Taury Rakousko

Ubytování Vysoké Taury 😴

vysoké taury ubytování
Das Alpenhaus Kaprun

4* hotel s polopenzí a Sommercard v ceně

vysoké taury ubytování
Hotel LukasMayr

3* hotel s možností polopenze za dobrou cenu

Kdy navštívit Tyrolsko?

S ohledem na počasí je nejlepší doba pro pěší turistiku v Tyrolských Alpách červen až září, jen pozor na sněhová pole v červnu, především na severních svazích.

Od června se alpské louky nádherně rozkvetou, ale zároveň jsou v červnu a v červenci v odpoledních hodinách častější bouřky. Srpen bývá nejrušnějším měsícem, ale pocítíte to především poblíž lanovek a jiných exponovaných místech. Na turistických stezkách se množství turistů rozprostře.

V září je počasí nejustálenější a za dobrého počasí máte šanci zažít opravdu daleké výhledy.

☞ Inspirujte se nejkrásnějšími místy v Rakousku.

Tyrolsko, Rakousko – mapa

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu, co navštívit v Tyrolsku v Rakousku. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci, kam v Tyrolsku. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

Co ochutnat v Tyrolsku?

Tyrolsko je známé nejen svou nádhernou krajinou, ale taky svou bohatou a rozmanitou kuchyní, která vám dodá dostatek energie na návštěvu zdejších hor. Zde jsou některé z tradičních pokrmů, které byste měli vyzkoušet, pokud se vydáte na cestu do Tyrolska:

 • Tiroler Gröstl: Tento pokrm je klasickou tyrolskou pochoutkou. Jedná se o směs brambor, cibule, býčího masa a někdy i slaniny, která se podává s vejcem na vrchu.
 • Speckknödel: Tyrolsko je známé svými knedlíky a jeden z nejznámějších jsou Speckknödel. Ty jsou vyrobené z chleba, mléka, vajec a kostek slaniny (speck). Podávají se jako samostatné jídlo nebo jako příloha k masu.
 • Käsespätzle: Tyrolská verze makaronů se sýrem. Spätzle jsou malé, ručně dělané nudle, které se smíchají se sýrem a podávají se s praženou cibulkou na vrchu.
 • Schlutzkrapfen: Tyrolská verze ravioli – malé taštičky těsta jsou naplněné různými náplněmi, jako je špenát a ricotta, a poté vařené a podávané s máslem a parmezánem.
 • Apfelstrudel: Apfelstrudel je těsto naplněné nasekanými jablky, hrozinkami, skořicí a cukrem, které se peče do zlatova a podává se s vanilkovou omáčkou nebo šlehačkou.
 • Kaiserschmarrn: Roztrhaná palačinka, která se obvykle smaží s hrozinkami a poté posype práškovým cukrem. Často se podává s kompotem z ovocných švestek nebo jablečným pyré.
 • Zillertaler Krapfen: Jedná se o tradiční tyrolskou pochoutku z oblasti Zillertal, která je naplněna sýrem a bramborami a poté smažena.
 • Strauben: Sladké pečivo smažené na oleji s brusinkovou omáčkou a sypané moučkovým cukrem.
Kaiserschmarrn
Kaiserschmarrn

Toto byl náš průvodce pro Tyrolsko v Rakousku a tipy na výlety a turistické trasy, co navštívit v okolí. Máte dotaz? Rádi ho zodpovíme v komentáři níže. Šťastnou cestu!

Více informací o Alpách

RAKOUSKÉ ALPY: Podívejte se na nejlepší oblasti, kam v rakouských Alpách včetně tipů na výlety a turistické trasy v okolí. Tipy na nejkrásnější místa rakouských Alp píšeme v samostatném článku, stejně tak Co navštívit ve Vysokých Taurách.

Nebo se vydejte k jezeru Wolfgangsee. Dalším oblíbeným místem v rakouských Alpách je pohoří Dachstein nebo krásné jezero Achensee.

Zell am See je jednou z nejoblíbenějších oblastí, kde se ubytovat v rakouských Alpách. Zde je podrobný průvodce a co navštívit v okolí Zell am See.

Inspirujte se nejkrásnějšími místy, kam v Korutanech nebo si užijte dovolenou u jednoho z jezer v Korutanech. Zde je podrobný průvodce pro jezero Wörthersee.

RAKOUSKO: Zde jsou nejkrásnější místa v Rakousku. Plánujete návštěvu rakouských jezer? Podívejte se na nejkrásnější jezera v Rakousku.

NĚMECKÉ ALPY: Inspirujte se zajímavostmi a tipy na turistiku v německých Alpách.

DOLOMITY: Připravili jsme podrobného průvodce s tipy na nejlepší výlety a turistické trasy v Dolomitech.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *