Jaké jsou nejkrásnější horské silnice v Rakousku a Itálii?

horské silnice v rakousku a itálii

Panoramatické horské silnice patří k největším lákadlům v Rakousku a Itálii. V tomto článku se podíváme na konkrétní tipy na nejkrásnější horské silnice v Rakousku a Itálii, včetně praktických informací a mapy pro snadnější naplánování itineráře.

Co se dozvíte v článku:

 • Jaké jsou nejkrásnější horské silnice v Rakousku + výlety v okolí
 • Jaké jsou nejkrásnější horské silnice v Itálii + výlety v okolí
 • Přehledná mapa ke stažení

Nejkrásnější horské silnice v Rakousku

Vysokohorské silnice v Rakousku mají oproti těm italských jednu nevýhodu – jsou placené. Na druhou stranu jsou blízko a skvěle udržované.

Zde jsou nejkrásnější horské silnice v Rakousku, které byste si neměli nechat ujít:

1. Grossglocknerská vysokohorská silnice

Užijte si jízdu Grossglocknerskou vysokohorskou silnicí, kde se pokocháte nádhernou přírodou národního parku Vysoké Taury. Tohle je oblast, kde divoké vodopády padají do hlubokých údolí a tyrkysová jezera se třpytí pod majestátními štíty, včetně toho nejvyššího za celé rakouské Alpy – Grossglockneru.

Kolem vás budou pobíhat svišti a vy si užijete výhled na nejvyšší vrcholky rakouských Alp. Tady máte jedinečnou šanci navštívit místa, která jsou běžně nepřístupná.

Grossglockner vysokohorská silnice Rakousko

Základní informace o Grossglockner Hochalpenstrasse

Kde se nachází: Silnice je dlouhá 48 km a provede vás oblastí národního parku mezi obcemi Fusch an der Grossglocknerstrasse na severu a Heiligenblut na jihu.

Na cestě napočítáte na 36 zatáček a překonáte převýšení 1 748 metrů. Obvyklé stoupání dosahuje 12 %.

Jaká je cena za průjezd Grossglocknerskou vysokohorskou silnicí:

 • Osobní automobily 43 €, po 18:00 33 €
 • Motocykly 33 €, po 18:00 28 €

Jaká je otevírací doba: Grossglocknerská vysokohorská silnice je otevřená od května do začátku listopadu dle aktuálních povětrnostních podmínek.

 • do 31. května 6:00-20:00
 • od 1. června do 31. srpna 5:30-21:00
 • od 1. září do začátku listopadu 6:00-19:30

Ubytování Vysoké Taury 😴

Tato ubytování zahrnují SommerCard, se kterou získáte zdarma vstup na lanovky, veřejnou dopravu a atrakce v okolí Zell am See-Kaprun. Karta platí od 15. května do 31. října.

ubytování zell am see
Elements Resort Zell am See

Moderní apartmány s bazénem a restaurací

ubytování zell am see
Hotel Latini Zell am See

4* hotel s restaurací, wellness a bazénem

Grossglockner vysokohorská silnice Rakousko

Tipy na výlety v okolí Grossglockner Hochalpenstrasse

Kousek před jižním kopcem vede odbočka vpravo, po které dojedete k vyhlídce Kaiser-Franz-Josefs-Höche. Tady vás čekají průzračně modrá jezera, ledovec Pasterze, vodopády a boží výhled na Grossglockner.

Parkování u vyhlídky je zcela zdarma, se spoustou laviček, občerstvením a krásnými výhledy.

Podívejte se na aktuální informace zde.

Grossglockner vysokohorská silnice Rakousko

2. Schlegeis Alpenstrasse

Schlegeis Alpenstrasse není sama o sobě nejkrásnější horskou silnicí v Rakousku. Přesto tu má své čestné místo, protože vede k jedné z nejkrásnějších alpských nádrží Schlegeisspeicher. Tady začíná chráněná oblast Zillertalských Alp.

Silnice je dlouhá 13 km a pomůže vám překlenout 800 výškových metrů do nadmořské výšky 1 780 metrů. Schlegeis Stausee vám sice nenabídne takové výhledy jako Grossglocknerská silnice, ale v cíli vám to vynahradí přehradou Schlegeis s průzračnou vodou obklopenou vrcholky Alp.

☞ Čtěte více o nejkrásnějších místech v Tyrolsku.

přehrada schlegeis horské průsmyky v rakousku

Základní informace o Schlegeis Alpenstrasse

Kde se nachází: Silnice je dlouhá 13,3 km a propojuje Mayrhofen s přehradou Schlegeis. Pomůže vám překlenout 800 výškových metrů do nadmořské výšky 1 780 metrů.

Jaká je cena za průjezd Schlegeis Alpenstrasse:

 • Osobní automobily 17 €
 • Motocykly 13 €

Jaká je otevírací doba: Schlegeis Alpenstrasse je v roce 2024 otevřená od 17. května do 27. října.

 • květen až červen 7:00-18:00
 • červenec až srpen 6:00-18:00
 • září až říjen 7:00-18:00
přehrada schlegeis / schlegeis vysokohorská silnice

Tipy na výlety v okolí Schlegeis Alpenstrasse

Vydejte se k Olpererově chatě, která se nachází přímo nad přehradou. Právě odtud si užijete výhled na celé okolí a můžete si pořídit fotku na malém visutém mostě. Časově počítejte s výstupem 2 hodiny.

Pokud hledáte méně náročnou trasu alpským údolím, vydejte se směrem k Pfitscherově chatě. Většinu času jdete údolím kolem horské říčky s výhledem na krásné vodopády a až k závěru vás čeká stoupání do sedla Pfitscherjoch. Odtud jste už kousek od chaty, která leží přímo u jezírka Jochsee. Cesta je nenáročná a součástí cyklostezky. Normální chůzí dojdete k chatě asi za 2-2,5 hodiny.

Podívejte se na aktuální informace o Schlegeis Alpenstrasse zde.

přehrada schlegeis / schlegeis vysokohorská silnice

3. Timmelsjoch Hochalpenstrasse

Timmelsjoch Hochalpenstrasse, známá taky jako Passo del Rombo v italštině, je vysokohorský průsmyk, který spojuje Tyrolsko v Rakousku s Jižním Tyrolskem v Itálii. Tato alpská cesta je mezi motoristy a cyklisty vyhledávána pro své strmé stoupání, ostré zatáčky a dechberoucí scenérii.

Timmelsjoch se nachází ve výšce 2 474 metrů nad mořem a je zpřístupněný od 50. let 20. století, odkdy slouží jako důležitá spojnice mezi oběma zeměmi.

Timmelsjoch hochalpenstrasse

Základní informace o Timmelsjoch Hochalpenstrasse

Kde se nachází: Timmelsjoch horská silnice je dlouhá 30,4 km a spojuje města Moos v Itálii a Hochgurgl v Rakousku.

Jaká je cena za průjezd Timmelsjoch Hochalpenstrasse:

 • Osobní automobily 19 €, tam a zpět 26 €
 • Motocykly 13 €, tam a zpět 23 €
 • Zpáteční jízdenku můžete využít kdykoliv během sezóny.

Jaká je otevírací doba: Timmelsjoch Hochalpenstrasse je otevřená od poloviny května/začátku června v čase 7:00-20:00 – podívejte se na aktuální informace zde.

Timmelsjoch

Tipy na výlety v okolí Timmelsjoch Hochalpenstrasse

Přímo v sedle Timmelsjoch vybudovali muzeum, které stojí díky své futuristické architektuře za vidění samo sobě. Jedná se o jedno z 5 stanovišť Timmelsjoch Experience, jehož účelem je seznámit návštěvníky s historií, přírodou a kulturou regionu.

Zajímavým místem nedaleko sedla jsou dvě židle, z nichž jedna symbolizuje rakouskou stranu a druhá italskou. Přímo mezi nimi leží hraniční známka.

Ubytování Tyrolsko 😴

ubytování tyrolsko
Thermal-Badhotel Kirchler

Oblíbený hotel s wellness a možností polopenze

ubytování tyrolsko
VAYA Zillertal

4* hotel s wellness a možností polopenze

Timmelsjoch hochalpenstrasse

4. Silvretta Hochalpenstrasse

Přesouváme se na západ Rakouska, kde se nachází jedna z nejkrásnějších oblastí rakouských Alp – pohoří Silvretta. Tomu dominují křišťálově čistá jezera, zelená údolí a alpské štíty přesahující 3 000 metrů. A tuto nádheru si můžete projet po vysokohorské silnici Silvretta.

silvretta co vidět v rakousku

Základní informace o Silvretta Hochalpenstrasse

Kde se nachází: Horská silnice Silvretta je dlouhá 22,3 km a vede z Partenenu v Montafonu až do Galtür. Rozprostírá na tak na území dvou rakouských spolkových zemí – Tyrolska a Voralberska.

Jaká je cena za průjezd Silvretta Hochalpenstrasse:

 • Osobní automobily pro až 9 osob 19,50 €
 • Motocykly 16 €

Jaká je otevírací doba: Silvretta Hochalpenstrasse je otevřená od konce května/začátku června do konce října – podívejte se na aktuální informace zde.

silvretta co vidět v rakousku

Tipy na výlety v okolí Silvretta Hochalpenstrasse

Jedním z lákadel Silvretta Hochalpenstrasse jsou jezera. V horském sedle Bielerhöhe Pass pojedete kolem Silvretta Stausee a směrem na obec Partenen pak Vermunt Stausee.

Na opačné straně leží oblíbené jezero Kops Stausee. Na rozdíl od předchozích dvou jezer ale není tak snadno dostupné – časově počítejte s cestou kolem 2 hodin.

☞ Další tipy na horské silnice najdete například v Korutanech v Rakousku.

silvretta co vidět v rakousku

Nejkrásnější horské průsmyky v Itálii

Horské průsmyky v Itálii jsou přístupné zdarma. Zcela zdarma se tak během mžiku dostanete vysoko do hor, obklopení alpskými loukami a majestátními štíty.

Zde jsou nejkrásnější vysokohorské silnice v Itálii:

5. Passo dello Stelvio

Passo Stelvio (Stilfserjoch) je s nadmořskou výškou 2 758 metrů druhým nejvyšším horským průsmykem v Alpách a vůbec nejvyšším průsmykem v Itálii a východních Alpách.

Průsmyk byl vybudován v polovině 19. století za rakouského císaře Františka I. Cílem bylo vytvořit strategickou cestu, která by spojovala provincii Lombardie, tehdy součást Rakouského císařství, se zbytkem Rakouska. Dokončení cesty v roce 1825 umožnilo lepší vojenské a obchodní spojení mezi oběma regiony.

passo stelvio horské silnice v itálii a rakousku

Základní informace o Passo Stelvio

Kde se nachází: Horský průsmyk Passo Stelvio leží u Švýcarska na západě Itálie mezi městy Bormio (provincie Sondrio) a Pratto allo Stelvio (provincie Bolzano). Je dlouhý 47,5 km.

Jaká je cena za průjezd Passo Stelvio: zdarma

Jaká je otevírací doba: Většinou od konce května do konce října, ale otevírací doba závisí na aktuálních povětrnostních a sněhových podmínkách – pro aktuality se podívejte zde.

passo stelvio horské silnice v itálii a rakousku

Tipy na výlety v okolí Passo Stelvio

Pro nejlepší výhled na průsmyk se vydejte do horské chaty Rifugio Alpino Tibet Hütte. Dá se sem dojít za pár minut z velkého bezplatného parkoviště.

Nebo se od parkoviště vydejte na druhou stranu k Rifugio Garibaldi. Opět se jedná o krátký výstup s fantastickým výhledem na průsmyk. Chata se nachází na vrcholu Cima Garibaldi, který leží na hranicích Švýcarska, Lombardie a provincie Bolzano.

Oblast kolem průsmyku je národním parkem, který je protkaný turistickými trasami, od nenáročných po celodenní túry.

passo stelvio horské silnice v itálii a rakousku

6. Passo di Giau

Passo di Giau je vysokohorský průsmyk v Dolomitech na severovýchodě Itálie. Průsmyk se nachází v nadmořské výšce 2 236 metrů v UNESCO oblasti č. 1 PELMO CRODA DA LAGO v provincii Belluno a spojuje města Cortina d’Ampezzo a Selva di Cadore.

passo giau nejkrásnější horské silnice v itálii a rakousku

Passo Giau je proslulý svými dechberoucími scenériemi s dramatickými skalními útvary, zelenými loukami a divokými květy. Z průsmyku a okolních stezek si užijete výhledy na některé z nejznámějších vrcholů Dolomit, včetně Nuvolau, Monte Averau a skupiny Tofane.

Podle nás patří Passo Giau k nejkrásnějším místům v Dolomitech a do pomyslné TOP 10 míst, co navštívit v Dolomitech.

passo giau

Základní informace o Passo Giau

Kde se nachází: 20 km dlouhý Passo Giau propojuje města Selva di Cadore a Cortina d´Ampezzo.

Jaká je cena za průjezd Passo Giau: zdarma

Jaká je otevírací doba: Průsmyk je otevřený při dobrých povětrnostních podmínkám po celý rok včetně zimy.

Tipy na výlety v okolí Passo di Giau

Z Passo Giau uvidíte Agordinské Dolomity včetně nejvyššího vrcholu Marmolada, Monte Civetta, Torri del Sella, Dolomity Cadore a Ampezzo, vrcholy Tofana, Antelao, Cristallo a Sorapis.

Vyrazit odtud můžete na řadu zajímavých míst, jako je Cinque Torri, vrcholy Averau nebo Nuvolau či k plošině Mondeval, kde objevili kostru Mondeval Man. Na výběr jsou stezky nenáročné (vhodné i pro děti) nebo náročnější celodenní túry.

☞ Sepsali jsme samostatného průvodce, co podniknout v okolí Passo Giau.

Ubytování v Dolomitech 😴

dolomity ubytování
Aparthotel Sellaronda

Vybavené apartmány za skvělou cenu

dolomity ubytování
Hotel Portavescovo

3* hotel s bazénem a možností polopenze

7. Passo di Falzarego

Horské sedlo Passo Falzarego je známé pro své pozůstatky z první světové války kolem masivu Lagazuoi (2835 m). Je to jako muzeum pod širým nebem, protože celá oblast byla za války důležitým strategickým místem.

Passo Falzarego se nachází na druhé straně od Passo Giau.

passo falzarego horské průsmyky v itálii

Základní informace o Passo Falzarego

Kde se nachází: Průsmyk Falzarego propojuje město Cortina d´Ampezzo s údolím Fodom v provincii Belluno. Je 25 km dlouhý.

Jaká je cena za průjezd Passo Falzarego: zdarma

Jaká je otevírací doba: Průsmyk je otevřený při dobrých povětrnostních a sněhových podmínkám po celý rok včetně zimy.

Lagazuoi / Dolomity výlety / Dolomity turistické trasy

Tipy na výlety v okolí Passo Falzarego

V okolí horského průsmyku Passo Falzarego můžete strávit hodiny. Turistické trasy vás zavedou například k jezeru Lago di Limides (40 minut) nebo ke skalnímu masivu Cinque Torri (2,5 hodiny; sem se dá dojít i od průsmyku Passo Giau).

Nebo se vydejte lanovkou na vrchol Lagazuoi a cestu dolů si prodlužte přes tunel, který byl v Lagazuoi vytesaný do skály během války. Ten je volně přístupný, ale je v něm tma (jediné světlo je z malých skalních oken), tak si přibalte čelovku.

Cinque Torri Dolomity

8. Passo di Sella (Sellajoch)

Passo Sella je horský průsmyk v Itálii, který se nachází nedaleko Passo Pordoi v západních Dolomitech. Je to skvělé místo pro dechberoucí výhledy, pěší turistiku i zimní lyžování.

Oblasti Passo di Sella dominuje slavný masiv Sella a majestátní vrchol Sassolungo (Langkofel), v překladu Dlouhá skála.

passo sella horské průsmyky v rakousku a itálii

Základní informace o Passo Sella

Kde se nachází: Passo Sella leží v nadmořské výšce 2 240 m a je tak jedním z nejvyšších horských průsmyků v Itálii. Tento průsmyk spojuje údolí Val Gardena (Gröden) v Jižním Tyrolsku s údolím Val di Fassa v Trentinu.

Jaká je cena za průjezd Passo Sella: zdarma

Jaká je otevírací doba: Průsmyk je otevřený při dobrých povětrnostních a sněhových podmínkám po celý rok včetně zimy.

passo sella dolomity

Tipy na výlety v okolí Passo di Sella

Většina návštěvníků Passo Sella pouze projede nebo se zastaví pro výhled, což je velká škoda. V okolí se totiž nachází turistické trasy různých obtížností. Podnikněte nenáročné túry mezi alpskými pastvinami nebo se vydejte do sedla Sassolungo a užijte si výhledy na protilehlý Sass Pordoi a za ním Marmoladu.

Pokud máte chuť vyzkoušet něco netradičního, přímo u hlavního parkoviště se nachází dolní stanice nejstarší gondolové lanovky. Do kabinky se vejdou jen 2 lidi a nástup i výstup probíhá za jízdy.

☞ Sepsali jsme samostatného průvodce, co podniknout v okolí Passo Sella.

9. Passo Pordoi (Pordoijoch)

Passo Pordoi, známý taky jako Pordojské sedlo, leží v nadmořské výšce 2 239 m a je tak druhým nejvýše položeným horským průsmykem v Itálii. Prvním je slavný Passo dello Stelvio se 48 zatáčkami a nadmořskou výškou 2 758 metrů (viz výše).

Je zasazený mezi horskými skupinami Sella a Marmolada, což jsou dva významné vrcholy v Dolomitech, které zaručují fantastické výhledy. Zároveň je často zařazovaný do trasy slavného cyklistického závodu Giro d’Italia.

Průsmyk má důležité historické postavení, zejména z období první světové války, kdy tady probíhaly některé klíčové boje mezi italskými a rakousko-uherskými vojsky.

Průsmyk Passo Pordoi parkování

Základní informace o Passo Pordoi

Kde se nachází: Passo Pordoi spojuje města Canazei a Arabba a tvoří hranici mezi okresy Trento a Belluno. Délka je 21 km.

Jaká je cena za průjezd Passo Pordoi: zdarma

Jaká je otevírací doba: Průsmyk je otevřený při dobrých povětrnostních podmínkám po celý rok včetně zimy.

Tipy na výlety v okolí Passo Pordoi

Nechte se vyvézt lanovkou na Sass Pordoi a užijte si dechberoucí výhledy na Dolomity. Od horní stanice lanovky můžete podniknout nenáročnou túru na vrchol Piz Boè.

Nebo se vydejte od průsmyku na druhou stranu – po staré obchodní cestě, která vás zavede až k přehradě Fedaia s výhledy na Marmoladu, nejvyšší vrchol Dolomit.

☞ Sepsali jsme samostatného průvodce, co podniknout v okolí Passo Pordoi.

passo pordoi dolomity

Autem do Rakouska a Itálie

Níže najdete poplatky, které vás mohou čekat při cestě autem do Rakouska nebo Itálie. Konečné poplatky ale závisí na přesné trase a horském průsmyku, který si zvolíte.

 • Dálniční známka pro Rakousko za 11,50 € na 10 dní (motorky 4,60 €).
 • Platba za projetí Brennerského průsmyku mezi Innsbruckem a rakousko-italskými hranicemi 11 €
 • Mýtné v Itálii vyjde cca na 8-9 € na 100 km. Mýtné zaplatíte v hotovosti nebo kartou. Každá platební brána má v horní části znázorněno symbolem, jak můžete zaplatit.

Dálniční známku pro Rakousko a platbu za Brennerský průsmyk je možné koupit online na jednom místě.

Kromě dálniční známky je Rakousko známé svými zpoplatněnými úseky (tzv. úsekovým mýtným), za které je potřeba zaplatit zvlášť. Cestujících z Prahy a Čech se většinou bude týkat platba za projetí Brennerského průsmyku za 13 €. Z Moravy se zpoplatněným úsekům nejspíš vyhnete, ale přesto si můžete ověřit svou trasu na mapě níže (zpoplatněné úseky jsou označené zeleně).

Platit můžete v hotovosti nebo kartou přímo na mýtné bráně, popř. online na webu ASFINAG.

Ceny benzínu a nafty se v jednotlivých zemích liší. Aktuální ceny pohonných hmot najdete na tomto odkaze.

Na tomto odkaze pak najdete aktuální informace k dopravě v Itálii (mýtné, uzavírky apod.). Dostatečné informací vám poskytnou taky Google mapy.

Nejkrásnější horské silnice v Rakousku a Itálii na mapě

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete mapu s tipy na nejkrásnější horské silnice v Rakousku a v Itálii. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci o horských silnicích a průsmycích v Rakousku a Itálii. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

Toto byly naše tipy na nejkrásnější horské silnice v Rakousku a Itálii. Máte dotaz? Rádi ho zodpovíme v komentáři níže. Šťastnou cestu!

Více informací o Rakousku a Itálii

RAKOUSKO: Co navštívit v rakouských Alpách píšeme v samostatném článku. Zde jsou nejkrásnější jezera v Rakousku. Nebo se inspirujte tipy na nejlepší místa, kam v Rakousku.

ITÁLIE: Zde jsou nejkrásnější místa, co si nenechat ujít v Itálii. Inspirujte se nejkrásnějšími túrami a výlety v Dolomitech. Připravili jsme podrobného průvodce o Dolomitech (ceny, jídlo, doprava a další tipy).

Rádi byste spojili turistiku s koupáním? Zde jsou tipy pro jezero Lago di Garda nebo západněji umístěné Lago di Como.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *