Passo Giau (Dolomity): průvodce a tipy na nejkrásnější túry

Passo di Giau je horský průsmyk v Itálii, který leží v nadmořské výšce 2236 m v UNESCO oblasti č. 1 PELMO CRODA DA LAGO v provincii Belluno.

Spojuje města Cortina d´Ampezzo v údolí řeky Boite a Selva di Cadore v údolí Livinallongo.

Passo Giau / Croda da Lago
Croda da Lago

Passo Giau je státní silnicí č. 638. Je to ráj pro motoristy, protože ho tvoří spousta strmých zatáček o maximálním stoupání 14 %. I proto je jedním z nejnavštěvovanějších průsmyků

Passo Giau / nejkrásnější alpské průsmyky

Průsmyk je otevřený při dobrých povětrnostních podmínkám i v zimě.

Nejdominantnější horou průsmyku je Ra Gusela (2595 m). Hned za ní se tyčí vrcholy Nuvolau (2574 m) a Averau (2648 m).

Ra Gusela / Passo Giau
Ra Gusela

Z Passo Giau uvidíte Agordinské Dolomity včetně nejvyššího vrcholu Marmolada, Monte Civetta, Torri del Sella, Dolomity Cadore a Ampezzo, vrcholy Tofana, Antelao, Cristallo a Sorapis.

nejkrásnější místa v Dolomitech / Passo Giau
Monte Civetta nalevo a Monte Pelmo vpravo

Vyrazit odsud můžete na řadu krásných a zajímavých míst jako je Cinque Torri, vrcholy Averau nebo Nuvolau či k plošině Mondeval, kde objevili kostru Mondeval Man.

Passo Giau / nejkrásnější trasy v Dolomitech

Z druhé strany Passo Giau se nachází průsmyk Passo Falzarego, kde si prohlédnete spoustu pozůstatků z válečných dob.

Parkování u Passo Giau

Parkování u Passo Giau je zdarma. Na rozdíl od jiných známých průsmyků je sice menší, ale my jsme zde byli v červenci a zaparkovali jsme v pohodě. Turistů je tady o něco méně než například na Passo Sella nebo Passo Pordoi.

Nejtěsněji tady bude určitě v srpnu, kdy má většina Italů dovolenou. Pokud sem razíte v létě, tak bych se srpnu vyhnula a zvolila červen, červenec nebo září. Krásně tu ale bude i v zimě, kdy louky zahalí a skály pocukruje sníh.

Passo Giau parkování

Nejkrásnější turistické trasy v okolí Passo Giau

Trasa k chatě Nuvolau s panoramatickým výhledem

 • Obtížnost: střední
 • Vzdálenost: 7 km
 • Časová náročnost: 4 h
 • Převýšení: 575 m
Rifugio Averau
Rifugio Averau
Rifugio Nuvolau
Rifugio Nuvolau

Auto zaparkujete u Rifugio Fedare, která se nachází kousek pod nejvyšším bodem průsmyku Passo Giau. Odtud vyrazíte po polní cestě č. 464.

Část cesty kopírujete trasu lanovky a dorážíte k prvnímu záchytnému bodu – k chatě Rifugio Averau v horském sedle Forcella Nuvolau, odkud se vám naskytne parádní výhled na skalní masiv Cinque Torri a vrchol Tofane. Ty jsou odsud vzdálené 2 km po trase Alta via n.1 delle Dolomiti.

Vy se ale pro nyní dáte od horského sedla doprava po trase 439 směrem na chatu Rifugio Nuvolau podél obrovské skalní stěny. Za 30 minut jste v cíli. Poznáte to lehce. Od chaty se vám rozprostře kruhový výhled do nádherné okolní krajiny.

Pro více informací klikněte na mapu.

Trasa k jezeru Lago di Baste

 • Obtížnost: snadné
 • Vzdálenost: 7 km
 • Časová náročnost: 3 h
 • Převýšení: 210 m

Trasa k jezeru Baste není tak vyhledávaná jako předchozí trek, ale i přesto vám nabídne pohled na 5 hvězdiček.

Lago Baste / nejkrásnější místa v Dolomitech

Od Passo Giau se vydáte po stezce 436 směr Alta via č. 1 podél vysoké Val di Zonia. Při troše štěstí uvidíte pasoucí se kamzíky podél hřebenu hory Monte Cernera.

Monte Cernera / nejkrásnější místa v Dolomitech
Monte Cernera – bez kamzíků 🙂

Překročíte sedlo Forcella de Col Piombin a mírně sestupujete po lehkých skalách a následně zase stoupáte do sedla Forcella Giau.

Ze sedla budete mít při dobrých podmínkám krásný výhled na Cinque Torri a Tofane. Před vámi teď leží náhorní plošina Mondeval de Tora, kde už vidíte jezero Baste. Vede k němu cesta vpravo nebo přes vysoké horské pastviny. Po absolvování několika balvanů neboli Města kamenů jste u jezera Lago di Baste. V jezeře se zrcadlí vrchol Monte Pelmo.

Dolomity nejkrásnější trasy
Monte Pelmo

Pro více informací klikněte na mapu.

Trasa ke skalnímu masivu Cinque Torri neboli 5 prstů přes Passo Giau

 • Obtížnost: střední
 • Vzdálenost: 9,5 km
 • Časová náročnost: 4 h
 • Převýšení: 520 m
Cinque Torri / Passo Giau / nejkrásnější místa v Dolomitech

Cinque Torri je známý skalní masiv v Dolomitech, který se těší velké oblibě. Většina návštěvníků volí trasu přes průsmyk Passo Falzarego. Ale my půjdeme proti proudu :).

Auto zaparkujete v nejvyšším bodě Passo Giau a dáte se po stezce směr skalní masiv Ra Gusela. Obejdete Ra Gusela z levé strany po stezce 452 kolem chaty Averau a od chaty následně směr chaty Rifugio Scoiattoli a Rifugio Cinque Torri. Zpět se dostanete po stezce 443 z druhé strany Ra Gusela.

Passo Giau
Passo Giau
Cesta k rifugio Averau / Passo Giau
Cesta k Rifugio Averau
Passo Giau / nejkrásnější trasy v Dolomitech

Pro více informací klikněte na mapu.

Passo Giau
nejkrásnější místa v Dolomitech
Ra Gusela od sedla Forcella Zonia / Passo Giau
Ra Gusela od sedla Forcella Zonia

Pokud se chystáte do Dolomit, určitě si nenechte průsmyk ujít. Pro řadu lidí je ten nej. My jsme byli paf z Passo Pordoi, ale Passo di Giau byl v těsném závěsu :).

 • Booking.com – nejrozšířenější a nejznámější portál s ubytováním. Najdete tu vše – hotely, penziony, apartmány, hostely, kempy. Navíc za fajn ceny.

Ubytování si můžete zarezervovat přes cashback portál Plná Peněženka a získat část peněz zpět.

 • Airbnb.cz – kouzlo Airbnb tkví v tom, že sdružuje nabídky na ubytování přímo od lidí – od volných pokojů v bytě po celé volné domy.

Zaregistrujte se přes tento odkaz a získejte slevu na ubytování ve výši 647 Kč.

 • Trustedhousesitters.com – oblíbený portál, kde díky hlídání domácích mazlíčků během nepřítomnosti majitelů získáte parádní ubytování zcela zdarma.
 • Couchsurfing – skvělá možnost, jak se ubytovat zcela zdarma. Doslova přespíte u někoho na gauči. A často ještě k tomu získáte skvělého průvodce.
 • Hostelworld – jeden z nejrozsáhlejších portálů s nabídkou hostelů. Hostel už dnes není jen pro sólocestovatele. Najdete tu i luxusnější ubytování ve stylu hotelů, soukromé pokoje pro rodiny apod.

Už jste byli v Dolomitech? Kde se vám líbilo nejvíc? Nebo kam se chystáte?

Znáte někoho, kdo hledá inspiraci? Udělejte mi radost a pošlete článek do světa :).
5 1 vote
Líbil se vám článek?
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Scroll to Top