Passo Giau (Dolomity): průvodce a tipy na nejkrásnější túry

Passo di Giau je horský průsmyk v Itálii, který leží v nadmořské výšce 2236 m v UNESCO oblasti č. 1 PELMO CRODA DA LAGO v provincii Belluno.

Spojuje města Cortina d´Ampezzo v údolí řeky Boite a Selva di Cadore v údolí Livinallongo.

Passo Giau / Croda da Lago
Croda da Lago

Passo Giau je státní silnicí č. 638. Je to ráj pro motoristy, protože ho tvoří spousta strmých zatáček o maximálním stoupání 14 %. I proto je jedním z nejnavštěvovanějších průsmyků

Passo Giau / nejkrásnější alpské průsmyky

Průsmyk je otevřený při dobrých povětrnostních podmínkám i v zimě.

Vrcholem průsmyku je hora Ra Gusela (2595 m). Hned za ní se tyčí vrcholy Nuvolau (2574 m) a Averau (2648 m).

Ra Gusela / Passo Giau
Ra Gusela

Z Passo Giau uvidíte Agordinské Dolomity včetně nejvyššího vrcholu Marmolada, Monte Civetta, Torri del Sella, Dolomity Cadore a Ampezzo, vrcholy Tofana, Antelao, Cristallo a Sorapis.

nejkrásnější místa v Dolomitech / Passo Giau
Monte Civetta nalevo a Monte Pelmo vpravo

Vyrazit odsud můžete na řadu krásných a zajímavých míst jako je Cinque Torri, vrcholy Averau nebo Nuvolau či k plošině Mondeval, kde objevili kostru Mondeval Man.

Passo Giau / nejkrásnější trasy v Dolomitech

Z druhé strany Passo Giau se nachází průsmyk Passo Falzarego, kde si prohlédnete spoustu pozůstatků z válečných dob.

Parkování u Passo Giau

Parkování u Passo Giau je zdarma. Na rozdíl od jiných známých průsmyků je parkoviště menší, ale my jsme tady byli v hlavní sezóně a zaparkovali jsme v pohodě. Turistů je tady o něco méně než například na Passo Sella nebo Passo Pordoi.

Pokud sem razíte v létě, vrhnula bych se srpnu, kdy probíhají v Itálii siesty a spousta Italů má dovolenou. Zvolila bych radši červen, červenec nebo září. Krásně tu ale bude i v zimě, kdy louky zahalí a skály pocukruje sníh.

Passo Giau parkování

Nejkrásnější turistické trasy v okolí Passo Giau

Trasa k chatě Nuvolau s panoramatickým výhledem

  • Obtížnost: střední
  • Vzdálenost: 7 km
  • Časová náročnost: 4 h
  • Převýšení: 575 m

Auto zaparkujete u Rifugio Fedare, která se nachází kousek pod nejvyšším bodem průsmyku Passo Giau. Odtud vyrazíte po polní cestě č. 464.

Rifugio Averau

Část cesty kopírujete trasu lanovky a dorážíte k prvnímu záchytnému bodu – k chatě Rifugio Averau v horském sedle Forcella Nuvolau, odkud se vám naskytne parádní výhled na skalní masiv Cinque Torri a vrchol Tofane. Ty jsou odsud vzdálené 2 km po trase Alta via n.1 delle Dolomiti.

Vy se ale pro nyní dáte od horského sedla doprava po trase 439 směrem na chatu Rifugio Nuvolau podél obrovské skalní stěny. Za 30 minut jste v cíli. Poznáte to lehce. Od chaty se vám rozprostře kruhový výhled do nádherné okolní krajiny.

Rifugio Nuvolau

Trasa k jezeru Lago di Baste

Trasa k jezeru Baste je méně navštěvovaná, ale ty pohledy odtud rozhodně stojí za to.

Od Passo Giau se vydáte po stezce 436 směr Alta via č. 1 podél vysoké Val di Zonia. Při troše štěstí uvidíte pasoucí se kamzíky podél hřebenu hory Monte Cernera.

Monte Cernera / nejkrásnější místa v Dolomitech
Monte Cernera – bez kamzíků 🙂

Překročíte sedlo Forcella de Col Piombin a mírně sestupujete po lehkých skalách a následně zase stoupáte do sedla Forcella Giau.

Ze sedla budete mít při dobrých podmínkám krásný výhled na Cinque Torri a Tofane. Před vámi teď leží náhorní plošina Mondeval de Tora, kde už vidíte jezero Baste. Vede k němu cesta vpravo nebo přes vysoké horské pastviny. Po absolvování několika balvanů neboli Města kamenů jste u jezera Lago di Baste. V jezeře se zrcadlí vrchol Monte Pelmo.

Dolomity nejkrásnější trasy
Monte Pelmo

Trasa ke skalnímu masivu Cinque Torri neboli 5 prstů přes Passo Giau

  • Obtížnost: střední
  • Vzdálenost: 9,5 km
  • Časová náročnost: 4 h
  • Převýšení: 520 m
Cinque Torri / Passo Giau / nejkrásnější místa v Dolomitech

Cinque Torri je známý skalní masiv v Dolomitech, který se těší velké oblibě. Většina návštěvníků volí trasu přes průsmyk Passo Falzarego. Ale my půjdeme proti proudu :).

Auto zaparkujete v nejvyšším bodě Passo Giau a dáte se po stezce směr skalní masiv Ra Gusela. Obejdete Ra Gusela z levé strany po stezce 452 kolem chaty Averau a od chaty následně směr chaty Rifugio Scoiattoli a Rifugio Cinque Torri. Zpět se dostanete po stezce 443 z druhé strany Ra Gusela.

Passo Giau
Passo Giau
Cesta k rifugio Averau / Passo Giau
Cesta k Rifugio Averau
Passo Giau / nejkrásnější trasy v Dolomitech

Pro více informací klikněte na mapu.

Passo Giau
nejkrásnější místa v Dolomitech
Ra Gusela od sedla Forcella Zonia / Passo Giau
Ra Gusela od sedla Forcella Zonia

Průvodce nejen Dolomity

Nevím, jak to máte vy, ale já radši koukám do papírové mapy než do navigace v telefonu. Holt stará škola ?. Google mapy jsou skvělé (na turistické mapy jedině mapy od Seznamu), ale občas nás už zavedly na taková místa, o kterých ani místní neměli tušení ?.

Před cestou máme pro sichr klasickou automapu:

? Mapa v měřítku 1:500 000 pro celé Alpy

? Mapa v měřítku 1:400 000 nejen pro Alpy, ale i pro Čechy, Slovensko a další státy, které se můžou hodit (pro nás Čechy třeba Chorvatsko ?)

Kde se ubytovat v Dolomitech?

Pokud plánujete v Dolomitech prozkoumávat víc míst, je lepší zvolit místo ubytování strategicky, popř. se přesouvat, jak jsme to dělali my:

  • Nechceme se přesouvat

Zvolte ubytování kolem Cortina d´Ampezzo a Selva di Cadorre. Budete to mít relativně blízko ke štítům Tre Cime, Lago di Braies, Lago di Sorapiss nebo průsmykům Passo Giau a Passo Falzarego.

  • Rádi se přesuneme

Jako první tu mám dva tipy, které mají skvělý poměr ceny/kvality a zrušení rezervace zdarma. Leží jen kousek od známého jezera Lago di Braies a půl hodinky autem od štítů Tre Cime. Až budete přejíždět k druhému ubytování, můžete to vzít přes průsmyky Passo Giau a Passo Falzarego.

? 2 až 4 lůžkové pokoje na farmě ve vesničce Braies

? 2 až 5 lůžkové apartmány kousek od Toblachu

A další tipy jsou v okolí Sassolungo a nejvyššího vrcholu italských Dolomit – Marmolada.

? 2 až 8 lůžkové apartmány v údolí Pozza di Fassa

? 2 až 4 lůžkové pokoje se snídaní v Canazei