Passo Giau (Dolomity): průvodce a tipy na nejkrásnější túry

Passo Giau Dolomity

Passo di Giau je vysokohorský průsmyk v Dolomitech na severovýchodě Itálie. Průsmyk se nachází v nadmořské výšce 2 236 metrů v UNESCO oblasti č. 1 PELMO CRODA DA LAGO v provincii Belluno a spojuje města Cortina d’Ampezzo a Selva di Cadore.

Horský průsmyk je proslulý svými dechberoucími scenériemi s dramatickými skalními útvary, zelenými loukami a divokými květy. Z průsmyku a okolních stezek si užijete výhledy na některé z nejznámějších vrcholů Dolomit, včetně Nuvolau, Monte Averau a skupiny Tofane.

Podle nás patří Passo Giau k nejkrásnějším místům v Dolomitech a do pomyslné TOP 10 míst, co navštívit v Dolomitech.

Pojďme se podívat na praktické informace a túry v okolí Passo di Giau, abyste si mohli naplánovat svůj perfektní itinerář pro návštěvu Dolomit.

Passo Giau Dolomity Itálie

Passo Giau, Dolomity, Itálie

Passo Giau je státní silnicí č. 638. Je to ráj pro motoristy, protože ho tvoří spousta strmých zatáček o maximálním stoupání 14 %. I proto je jedním z nejnavštěvovanějších průsmyků.

Průsmyk je otevřený při dobrých povětrnostních podmínkám po celý rok včetně zimy.

Vrcholem průsmyku je vrchol Ra Gusela (2595 m). Hned za ní se tyčí vrcholy Nuvolau (2574 m) a Averau (2648 m).

Z Passo Giau uvidíte Agordinské Dolomity včetně nejvyššího vrcholu Marmolada, Monte Civetta, Torri del Sella, Dolomity Cadore a Ampezzo, vrcholy Tofana, Antelao, Cristallo a Sorapis.

Vyrazit odtud můžete na řadu zajímavých míst, jako je Cinque Torri, vrcholy Averau nebo Nuvolau či k plošině Mondeval, kde objevili kostru Mondeval Man. Na výběr jsou stezky nenáročné (vhodné i pro děti) nebo náročnější celodenní túry.

Z druhé strany Passo Giau se nachází průsmyk Passo Falzarego, kde si prohlédnete spoustu pozůstatků z válečných dob.

Passo Giau Dolomity Itálie

Parkování u Passo Giau

Parkování u Passo Giau je zdarma. Na rozdíl od jiných známých průsmyků je parkoviště menší, ale my jsme tady byli v hlavní sezóně a zaparkovali jsme bez problémů. Turistů je tady o něco méně než na Passo Sella nebo Passo Pordoi.

Kdy navštívit Passo Giau v Dolomitech?

Největší sezóna probíhá v červenci a srpnu. V srpnu navíc v Itálii probíhají siesty, takže Italové míří na dovolenou. Na Sardinii nebo taky do Dolomit, tak počítejte ještě s větší návštěvností.

V tomto období si nezapomeňte rezervovat ubytování s dostatečným předstihem, protože na poslední chvíli bývá nabídka omezená a často za vyšší ceny (několik tipů jsme sepsali níže v článku).

Krásné počasí a rozkvetlé louky si tu užijete taky v červnu, v nižších polohách od května, kdy otevírají první horské chaty.

Září a říjen jsou další skvělé měsíce pro návštěvu Dolomit. Příroda se halí do teplých tónů a Dolomity na podzim…to je prostě nádhera. Navíc turistů ubývá a ceny jsou nižší.

Passo Giau Dolomity Itálie

Nejkrásnější turistické trasy v okolí Passo Giau

1. Trasa k Rifugio Nuvolau s panoramatickým výhledem

Rifugio Nuvolau je horská chata, která se nachází v nadmořské výšce 2575 metrů na vrcholu Nuvolau.

Vrchol Nuvolau v Dolomitech
Vrchol Nuvolau v Dolomitech

Nejjednodušší trasa začíná u Rifugio Fedare, která leží kousek pod sedlem Passo Giau – západně od Ra Gusela. Odtud je v letních měsících v provozu lanovka k Rifugio Averau. Tady se vám naskytne parádní výhled na skalní masiv Cinque Torri a vrchol Tofane. Ty jsou odsud vzdálené 2 km po trase Alta via n.1 delle Dolomiti.

Lanovka k Rifugio Averau
Lanovka k Rifugio Averau

Z horní stanice lanovky se pak vydáte po trase 439 podél obrovské skalní stěny, po které se dostanete asi za 30 minut k Rifugio Nuvolau. Od chaty se vám rozprostře kruhový výhled do nádherné okolní krajiny.

Pokud nechcete jet lanovkou, doporučuji trasu kolem vrcholu Ra Gusela. Zaparkujete v Passo Giau a vydáte se k Ra Gusela. Sledujete trasu 452, poté 464 a od Rifugio Averau trasu 439. Trasa je v tomto případě dlouhá necelé 2 hodiny s převýšením 400 výškových metrů.

Pohled na Rifugio Averau
Pohled na Rifugio Averau
Trasa k Rifugio Averau Ra Gusela Passo Giau v Dolomitech
Trasa k Rifugio Averau

2. Trasa k jezeru Lago di Baste

Trasa k jezeru Baste je méně navštěvovaná, ale ty pohledy odtud rozhodně stojí za to. Jezero je malé (zvlášť po létě), ale při dobrém světle se v jeho hladině krásně zrcadlí okolní vrcholy.

Od Passo Giau se vydáte přesně na druhou stranu od Ra Gusela – po stezce 436 směr Alta via č. 1 podél vysoké Val di Zonia. Při troše štěstí uvidíte pasoucí se kamzíky podél hřebenu hory Monte Cernera.

Passo Giau Dolomity, Itálie

Překročíte sedlo Forcella de Col Piombin a mírně sestupujete a následně zase stoupáte do sedla Forcella Giau.

Passo Giau Dolomity, Itálie

Před vámi teď leží náhorní plošina Mondeval de Tora, kde už vidíte menší jezero Baste. Vede k němu cesta vpravo nebo přes vysoké horské pastviny. Po absolvování několika balvanů jste u jezera Lago di Baste.

Passo Giau Dolomity Itálie

3. Trasa ke skalnímu masivu Cinque Torri

Cinque Torri je malá skupina skalních útvarů, které tvoří pět hlavních skalních věží, z nich každá se liší výškou a tvarem – Torre Grande, Torre Seconda, Torre Latina, Torre Quarta, Torre Inglese.

Cinque Torri / Passo Giau / nejkrásnější místa v Dolomitech

Během první světové války byly Dolomity bojištěm mezi italskými a rakousko-uherskými vojsky a pozůstatky tohoto konfliktu se v okolí Cinque Torri stále nacházejí, včetně zákopů a tunelů.

Většina návštěvníků volí trasu z Passo Falzarego, odkud se nahoru dostanete snadno a rychle lanovkou. My si cestu prodloužíme, ale o to zajímavější bude.

Auto zaparkujete v nejvyšším bodě Passo Giau a vydáte se směrem k Ra Gusela. Obejdete Ra Gusela z levé strany po stezce 452 kolem chaty Averau a od chaty následně směr Rifugio Scoiattoli a Rifugio Cinque Torri. Lehce z kopce a za 40 minut jste v cíli.

U Cinque Torri si můžete udělat okruh a při něm navštívit taky skanzen první světové války s bunkry a zákopy. Okruh je dlouhý asi hodinu a je nenáročný.

Zpět se do Passo Giau můžete vrátit stejnou cestou nebo zvolit trasu 443 a udělat si okruh z druhé strany Ra Gusela.

Pokud byste si chtěli trasu zkrátit, můžete jen lanovkou od Rifugio Fedare k Rifugio Averau, odkud je to k Cinque Torri jen 40 minut lehce z kopce.

Nebo pokud si jí chcete prodloužit, můžete do itineráře zahrnout taky Rifugio Nuvolau a vytvořit si tak celodenní trek s nádhernými výhledy.

Kde se ubytovat v okolí Passo di Giau?

Pokud plánujete výlety a túry v okolí Passo Giau, doporučuji ubytování mezi Arabba, Selva di Cadore a Cortina d’Ampezzo.

Dolomity jsou v posledních letech čím dál populárnější a hotely s nejlepším poměrem ceny a kvality bývají brzy zcela rezervované. Ubytování je z toho důvodu dobré vybírat s předstihem.

Cortina d’Ampezzo

Cortina d’Ampezzo poskytuje nejlepší zázemí a můžete odtud podniknout řadu výletů včetně Tre Cime, Lago di Sorapis nebo Passo Falzarego.

  • B&B Hotel Passo Tre Croci: Moderní tříhvězdičkový hotel se strategickou polohou přímo na Passo Tre Croci. Strategická poloha pro turistické trasy v okolí (Lago di Sorapis, okolí Monte Cristallo).
  • Hotel Piccolo Pocol: Příjemný hotel ve střední cenové relaci nad Cortina d’Ampezzo, kousek od Passo Giau a Passo Falzarego. Dobrá volba pro páry i rodiny s dětmi.
  • Hotel Serena: 3* hotel se skvělým poměrem ceny a kvality, restaurací a parkováním zdarma přímo u hotelu.

Ubytování v Dolomitech 😴

ubytování dolomity
B&B Hotel Passo Tre Croci

Oblíbený hotel s výbornou dostupností

ubytování dolomity
Hotel Serena

3* hotel se skvělým poměrem ceny a kvality

Arabba leží západně od Passo Giau a poskytuje skvělé zázemí pro ty, co plánují poznat východní i západní část Dolomit (Cortina je lepší pro prozkoumání východní části). Z Arabby se můžete vydat na vrchol Marmolada či Passo Pordoi.

  • Chalet Barbara: Nádherné, útulné ubytování v alpském stylu s výbornými službami, wellness a parkováním zdarma.
  • Hotel Portavescovo: Příjemný tříhvězdičkový hotel v centru Arabby s bazénem, saunou a parkováním zdarma. Možnost polopenze.
  • Apparthotel Sellaronda: Levné ubytování v kompletně zařízených apartmánech pro páry i větší rodiny a skupiny. Parkování zdarma, dětské hřiště.

Ubytování v Dolomitech 😴

dolomity ubytování
Aparthotel Sellaronda

Vybavené apartmány za skvělou cenu

dolomity ubytování
Hotel Portavescovo

3* hotel s bazénem a možností polopenze

Passo Giau mapa

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete mapu Passo Giau v Dolomitech, Itálie. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci o Passo Giau. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

Toto byly naše tipy pro horský průsmyk Passo Giau, Dolomity. Máte dotaz? Rádi ho zodpovíme v komentáři níže. Co plánujete navštívit v Dolomitech? Šťastnou cestu!

Více informací o Dolomitech

DOLOMITY: Inspirujte se tipy na výlety a turistické trasy v Dolomitech. Připravili jsme podrobného průvodce o Dolomitech (ceny, jídlo, doprava a další tipy).

NEJKRÁSNĚJŠÍ MÍSTA V DOLOMITECH: Passo Pordoi je naším oblíbeným průsmykem v Dolomitech. Tipy na turistické trasy v okolí Sassolungo najdete v článku o Passo Sella.

Žádná návštěva Dolomit se neobejde bez Tre Cime a ikonického jezera Lago di Braies. V samostatných průvodcích najdete vše, co potřebujete vědět před jejich návštěvou.

RAKOUSKÉ ALPY: Co navštívit v rakouských Alpách píšeme v samostatném článku. Nebo rovnou vyražte do Tyrolska či národního parku Vysoké Taury. Dalším oblíbeným místem v rakouských Alpách je pohoří Dachstein nebo krásné jezero Achensee.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *