Tre Cime di Lavaredo – Sextenské Dolomity (2024): 7 tipů na nejkrásnější treky a další praktické informace

tre cime di lavaredo dolomity itálie

Když se řekne Itálie, většina lidí v mém okolí si vybaví moře. Co si vybavím já? Dolomity a nejkrásnější alpská jezera. Ta nejkrásnější místa nejen v Evropě, ale i na světě. Součástí jsou mimo jiné Sextenské Dolomity, které ukrývají jedno z nejznámějších míst v Dolomitech i italských Alpách – Tre Cime di Lavaredo.

V tomto článku se podíváme na vše, co potřebujete vědět před svou návštěvou – jak se dostat k Tre Cime, jaké trasy se nacházejí v okolí, parkování a další praktické tipy.

Proč navštívit Sextenské Dolomity?

Sextenské Dolomity, to je ráj pro pěší turistiku. Se skvěle značenými turistickými trasami, nenáročnými stezkami i několikadenními túrami a přírodou, ze které se vám zatají dech. Je to skvělé místo pro všechny ročníky, od jednotlivců po rodiny s dětmi.

Na území Sextenských Dolomitů najdete čtyři vrcholy, jejichž nadmořská výška přesahuje hranici tří tisíc metrů, včetně nejvyššího vrcholu pohoří Dreischusterspitze. Přesto tím nejznámějším vrcholem zůstávají štíty Tre Cime s nejvyšším vrcholem Große Zinne, jemuž do tří tisíc metrů chybí pouze metr.

tre cime di lavaredo dolomity

Nejkrásnější místa v Dolomitech: Tre Cime di Lavaredo

Tre Cime di Lavaredo se nachází v Tre Cime Natural Park a bezesporu patří mezi nejkrásnější místa Dolomit.

Jedná se o tři ikonické vrcholy z vápence zapsané na seznamu památek UNESCO. Tre Cime di Lavaredo je nejznámějším symbolem Dolomit a pokud jste milovníky hor a pěší turistiky, trek v tomhle národním parku byste si neměli nechat ujít.

tre cime di lavaredo dolomity itálie

Navíc odsud podniknete řadu nezapomenutelných treků. Na výběr jsou kratší trasy vhodné i pro rodiny s dětmi nebo celodenní túry s přespáním v horských chatách. V tomto článku si několik tipů na turistické trasy v okolí Tre Cime ukážeme.

Dobré vědět: V Sextenských Dolomitech se mluví italsky a německy. Setkat se tak můžete s různými názvy parku – italsky Parco Naturale Tre Cime di Lavaredo nebo německy Naturpark Drei Zinnen. Z toho plyne taky různé značení pro štíty samotné – italské Tre Cime, německy Drei Zinnen.

tre cime di lavaredo dolomity itálie

Kdy navštívit Tre Cime di Lavaredo?

Nejlepším obdobím pro návštěvu Dolomit je období od poloviny června do konce září, kdy otevírá většina vysokohorských chat. Výjimku tvoří chata Rifugio Auronzo, která je většinou otevřená od konce května.

Pokud se chcete vyhnout davům turistů, navštivte Tre Cime di Lavaredo v červnu nebo září. My jsme tady byli v polovině července a parkoviště bylo už ráno téměř plné.

Pokud přijedete brzy ráno, cesta nahoru ke štítům bude mnohem plynulejší – nebudete se muset v užších úsecích vyhýbat autobusu nebo karavanům v protisměru.

tre cime di lavaredo dolomity itálie

Parkování u Tre Cime di Lavaredo

Pokud chcete jet autem co nejblíže ke štítům, parkoviště se rozprostírá přímo pod chatou Rifugio Auronzo vedle Tre Cime. Sem se dostanete po vysokohorské silnici, která je zpoplatněná (více info níže) – samotné parkování nahoře je už zdarma. V létě tu bývá parkování korigované s obsluhou.

Parkoviště je vhodné i pro karavany a autobusy.

parkování tre cime di lavaredo dolomity

Pokud chcete ušetřit za parkování, můžete zaparkovat nedaleko mýtné brány a jezera Antorno. Tady se nachází bezplatná parkovací plocha, odkud můžete vyrazit vzhůru po jedné ze stezek. Výstup k Tre Cime pak trvá asi 1,5 až 2 hodiny.

Další možností je parkoviště Fischleintal v městečku Sexten, které je perfektní základnou pro turistiku v okolí. K Tre Cime se odtud dostanete za 2,5-3 hodiny. Parkovné je 15 € na celý den.

Pokud se nechystáte až ke štítům a stačí vám pohled z dálky, vydejte se k parkovišti s názvem Drei Zinnenblick. To se nachází v údolí kousek od hotelu Tre Cime a nabízí krásný výhled na štíty a okolí. Parkovné je 2 € na hodinu.

Všechna parkoviště najdete vyznačená v mapě na konci článku.

Čtěte: Průvodce pro Lago di Braies

rifugio auronzo tre cime
Rifugio Auronzo

Mýtné k Tre Cime di Lavaredo

Až na úpatí Tre Cime se dostanete po vysokohorské silnici, která je dlouhá asi 5 kilometrů. Ta je většinou otevřená od začátku června do října, ale záleží na sněhových podmínkách v daném roce. Pro aktuální informace sledujte facebook horské chaty Rifugio Auronzo.

Tato vysokohorská silnice je zpoplatněná (parkoviště u chaty Rifugio Auronzo je pak už zdarma). Mýtné se odvíjí podle toho, zda jste přijeli autem, na motorce nebo karavanem, a zda plánujete zůstat přes noc.

Zde jsou ceny pro rok 2023 (ceny pro rok 2024 zatím nejsou známé, ale budou stejné nebo nepatrně vyšší).

 • Auta: 30 €
 • Motocykly: 20 €
 • Karavany a vozidla delší než 2,10 m: 45 €

Ceny jsou platné pro daný den do půlnoci.

Zaplatíte přímo na mýtné bráně kousek za jezerem Misurina, kde je automat a menší budka. Platit můžete kartou nebo v hotovosti. Přes den tu bývá taky personál.

V létě je mýtná brána otevřená 24 hodin denně, od poloviny září do října pak jen přes den.

Tip: Přijeďte co nejdříve ráno. Už kolem 9:00 ráno tu bývají fronty klidně na půl hodiny a jakmile se parkoviště nahoře zaplní, nikoho dál nevpustí.

tre cime di lavaredo dolomity itálie

Autobus k Tre Cime

Přímo od jezera Misurina jezdí v letní sezóně autobusová linka 31 od přepravce Dolomitibus, kterou se dostanete až ke štítům. Zpáteční jízdenka vyjde na 10 €.

Pokud plánujete využít autobus, vydejte se nahoru hned prvním spojem. Později sem totiž přijede velké množství návštěvníků (i v týdnu) a začnou se tu tvořit fronty. Lístek si můžete koupit taky online nebo přímo na zastávce v automatu.

Autobusovou zastávku najdete vyznačenou v naší mapě na konci článku. Zaparkovat můžete přímo u zastávky – je tu štěrkovité parkoviště za 14 € na den. Vzhledem k ceně parkování a jízdenky na autobus se více vyplatí zaplatit mýtné a jet až nahoru k chatě Rifugio Auronzo. V tomto případě je ale potřeba přijet opravdu brzy ráno (ideální do cca 8:30).

Turistické trasy v okolí Tre Cime di Lavaredo

1. Trasa přes chatu Rifugio Auronzo

 • Délka trasy: 1 hodina
 • Náročnost: nenáročná – vhodná i pro menší děti a kočárky
 • Mapa trasy

Chata Rifugio Auronzo se nachází přímo pod ikonickými štíty. Při své cestě je budete obcházet.

Na začátku panoramatické silnice k Tre Cime zaplatíte mýtné a nahoře zaparkujete na prostorném parkovišti přímo pod Tre Cime. Vydáte se po asfaltové cestě k chatě Rifugio Auronzo, kterou uvidíte přímo z parkoviště (napravo od Tre Cime di Lavaredo).

Pokračujete dál kolem chaty po široké stezce č. 101, která je červeně značená. Cesta je vhodná i pro děti nebo kočárek, který obstojí ve štěrkovitého terénu.

tre cime di lavaredo dolomity itálie

Po levé straně máte Tre Cime a po pravé straně se vine dlouhé údolí až k jezeru Lago di Santa Caterina v městečku Auronzo di Cadore.

Dojdete až k chatě Rifugio Lavaredo, odkud začíná terén mírně stoupat. Po červené se dostanete za čtvrt hodiny až do sedla Forcella Lavaredo.

rifugio lavaredo dolomity tre cime
tre cime di lavaredo dolomity itálie
Pohled na Tre Cime z Forcella Lavaredo

2. Trasa k horské chatě Dreizinnenhütte

 • Délka trasy: 3,5 – 4 hodiny
 • Náročnost: nenáročná – vhodná i pro větší děti (nevhodné pro kočárky)
 • Mapa trasy

Chcete získat ten nejkrásnější pohled na Tre Cime? Postupujte dle předchozího bodu až do sedla Forcella Lavaredo. Odtud se vydejte po stezce č. 101 dál (nelze to přehlédnout) – ta vás zavede přímo k chatě Dreizinnenhütte (Rigugio Locatelli).

Okruh je dlouhý 10 km a časově vám zabere necelé 4 hodiny. Obcházíte horské štíty a postupně se vracíte zpět k Rifugio Auronzo a parkovišti. Trasa je vhodná i pro větší děti.

dreizinnehutte tre cime
dreizinnehutte tre cime
tre cime dolomity

3. Trek kolem Monte Paterno (Paternkofel)

 • Obtížnost: nenáročná až středně náročná trasa po dobrých a výborně značených trasách
 • Délka okruhu: 6 hodin
 • Výchozí bod: horská chata Rifugio Auronzo
 • Trasa kolem vrcholu Monte Paterno

Trasa ze začátku kopíruje okružní cestu kolem Tre Cime di Lavaredo (viz výše). Vyrazíte od horské chaty Rifugio Auronzo po štěrkovité široké cestě podél štítů po levé straně. Dojdete k chatě Rifugio Lavaredo, za níž se dáte na dalším rozcestníku doprava kolem jezírek Lagho di Lavaredo a pokračujete dolů přes sutě a louky náhorní plošiny Pian di Cengia.

tre cime di lavaredo dolomity itálie
tre cime dolomity

Nyní máte parádní výhled na vrchol Monte Cengia, za nímž se tyčí masivní, široký vrchol Zwölferkofel s výškou 3094 m. Míjíte mělké jezero Lagho di Cengia a začínáte stoupat k chatě Büllelejochhütte.

Od horské chaty pokračujete po vytesané cestě kolem skalnatého rohu k hřebeni a krátce dolů do horského sedla Büllelejoch. Sestupujte směrem na sever po kamenité stezce a po přechodu kolem jezírek Bödenseen (Lago dei Piani) začínáte opět mírně stoupat k chatě Dreizinnenhütte.

dreizinnehutte tre cime

4. Výstup na Monte Paterno

V předchozím bodě jsme vrchol Monte Paterno obešli, nyní na něj vystoupáme. A po výstupu si užijeme ikonický výhled na Tre Cime.

 • Obtížnost: nenáročná ferrata – obtížnost A/B
 • Čas na výstup: 1 hodina 15 minut; 350 výškových metrů (počítáno od chaty Rifugio Locatelli – Dreizinnenhütte)
monte paterno tre cime

Přímo naproti Tre Cime di Lavaredo se nachází vrchol Monte Paterno. Na něj se dostanete ze sedla Forcella Lavaredo nebo z druhé strany od horské chaty Dreizinnenhütte (viz předchozí body).

Samotná ferrata je nenáročná, takže je dobré vyrazit brzy ráno, protože díky své nenáročnosti je taky hojně navštěvovaná. Vezměte si čelovku, protože po cestě budete procházet tunely z 1. světové války.

monte paterno tre cime

5. Vyhlídka na masiv Cadini di Misurina

Přesně na druhou stranu od štítů a parkoviště, hned za chatou Auronzo, vede stezka Sentiero Bonacossa. Po té se asi za 45 minut dostanete na vyhlídku, ze které si užijete ten nejlepší výhled na masiv Cadini di Misurina.

Přísahám, že tohle bude stát za to. Ten pohled, který se vám naskytne na dramatický masiv Cadini di Misurina, vám vyrazí dech.

Vyhlídka se nachází na malém hřebeni, který je kvůli erozi čím dál užší. Doporučuji neriskovat a nechodit na hřeben, pokud není sucho a nemáte pořádné boty. I opodál je nádherný výhled (viz foto).

Čtěte: Nejkrásnější místa v Dolomitech

Cadini di Misurina / Dolomity vyhlídky

6. Turistická trasa k Rifugio Fonda-Savio

Pokud hledáte nenáročnou stezku v okolí Tre Cime, trasa k horské chatě Rifugio Fonda-Savio je ideální. Cesta začíná na bezplatném parkovišti, které se nachází kousek za jezerem Misurina směr Tre Cime (po pravé straně ještě před mýtnou bránou).

Od parkoviště se vydáte po stezce Pian dei Spiriti, v překladu Cesta duchů. Ta vás za 1,5 hodiny stoupáním mezi horami zavede až k horské chatě Fonda-Savio. Kromě občerstvení si odtud užijete taky nádherný výhled na masiv Cadini a Tre Cime v dáli.

Rifugio Fonda-Savio tre cime dolomity

7. Trasa k muzeu na vrcholu Monte Piano

 • Obtížnost: nenáročná krátká trasa
 • Délka trasy: max. 1 hodina v jednom směru
 • Mapa trasy

Od jezera Misurina pokračujte směr Tre Cime a jen kousek za křižovatkou se dejte doleva skrz parkoviště, kudy vede cesta k Rifugio Angelo Bosi al Monte Piana. Pokud vás zajímá historie první světové války, toto místo si nemůžete nechat ujít. Navíc je odtud nádherný výhled na Tre Cime a skupinu Cadini jižním směrem.

monte piano dolomity

Až k horské chatě se dostanete autem (je tu šterkovitá bezplatná plocha). Odtud pokračujte po stezkách v okolí nebo po schodech k malému kostelíku. Je to nenáročná procházka s nádhernými výhledy. Časově počítejte cca hodinu.

monte piano dolomity

Kde se ubytovat v okolí Tre Cime v Itálii?

Tip: Dolomity nabízí širokou nabídku ubytování, od hotelů po apartmány, ale vzhledem k popularitě Dolomitů se velmi rychle plní. To se týká především ubytování s nejlepším poměrem ceny a kvality nebo levného ubytování. V době psaní tohoto článku (začátek dubna) je už řada hotelů a penzionů od června do července plně rezervovaná.

Ubytování v okolí Toblach má skvělou polohu pro poznávání celého národního parku Tre Cime. Zároveň to budete mít blízko k jezeru Braies nebo na náhorní plošinu Pratto Piazza, která je doslova protkaná stezkami různých obtížností

Ubytování v Dolomitech 😴

ubytování lago di braies
B&B Hotel Heidi – Toblach

Rodinný hotel se zahradou

ubytování lago di braies
Hotel Dolomiten – Toblach

Útulný 3* hotel s wellness a možností polopenze

Skvělou výchozí polohu má taky středisko Cortina d’Ampezzo a okolí. Poskytuje výborné zázemí a nachází se v srdci východních Dolomit, odkud se snadno dostanete ke spoustě míst v Dolomitech. Kousek od Cortina d’Ampezzo můžete navštívit Tre Cime, Passo Falzarego, Passo Giau, Lago Sorapis, Tofana di Mezzo a další.

Nejlepší ubytování v Cortina d’Ampezzo, Dolomity:

 • Hotel de Len: Moderní a stylový hotel s nádherným výhledem na Cortina d’Ampezza, s vynikající kuchyní a wellness.
 • B&B Hotel Passo Tre Croci: Moderní tříhvězdičkový hotel se strategickou polohou přímo na Passo Tre Croci. Strategická poloha pro turistické trasy v okolí (Lago di Sorapis, okolí Monte Cristallo).
 • Hotel Piccolo Pocol: Příjemný hotel ve střední cenové relaci nad Cortina d’Ampezzo, kousek od Passo Giau a Passo Falzarego. Dobrá volba pro páry i rodiny s dětmi.
 • Hotel Serena: Útulný hotel se skvělým poměrem ceny a kvality, restaurací a parkováním zdarma přímo u hotelu.

Ubytování Cortina d’Ampezzo 😴

ubytování dolomity
B&B Hotel Passo Tre Croci

Oblíbený hotel s výbornou dostupností

ubytování dolomity
Hotel Serena

3* hotel se skvělým poměrem ceny a kvality

Tre Cime v Dolomitech na mapě

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete mapu s tipy pro Tre Cime di Lavaredo v Dolomitech v Itálii. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci o Tre Cime. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

Toto byl náš průvodce a tipy na turistické trasy a výlety v okolí Tre Cime di Lavaredo v Dolomitech. Máte dotaz? Rádi ho zodpovíme v komentáři níže. Šťastnou cestu!

Více informací o Dolomitech

DOLOMITY: Inspirujte se nejkrásnějšími výlety a trasami v Dolomitech. Připravili jsme podrobného průvodce o Dolomitech (ceny, jídlo, doprava a další tipy).

Passo Pordoi je naším oblíbeným průsmykem v Dolomitech, stejně taky Passo Giau. Tipy na turistické trasy v okolí Sassolungo najdete v článku o Passo Sella.

Žádná návštěva Dolomit se neobejde bez ikonického jezera Lago di Braies.

RAKOUSKÉ ALPY: Co navštívit v rakouských Alpách píšeme v samostatném článku. Nebo rovnou vyražte do Tyrolska či národního parku Vysoké Taury. Za návštěvu stojí taky Korutany nebo nádherné jezero Wolfgangsee.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *