Lago di Braies: nejkrásnější jezero v Dolomitech | Kompletní průvodce

Lago di Braies (německy Pragser Wildsee) je nejznámější jezero italských Dolomit. Právem patří mezi ta nejkrásnější a nejnavštěvovanější alpská i italská jezera. V článku si povíme veškeré informace a tipy, které před svou návštěvou jezera Braies budete potřebovat.

Aktualizováno 5. 7. 2022

Lago di Braies

Lago di Braies je italské jezero v Dolomitech známé pro svou tyrkysovou až smaragdovou vodu, ve které se odráží mohutné vrcholy okolních hor. Atmosféru dotváří zelené borovice a modříny, které na podzim zahalí jezero do teplých barev. Celé jezero působí na návštěvníky doslova jako magnet a každý by se chtěl projet na ikonické dřevěné loďce a kochat se perlou Dolomit.

Na fotografiích se zdá, že je jezero poklidné místo, kde si vychutnáte atmosféru jen s pár dalšími turisty. Představa se tady ale dost liší od reality. Tak moc, že místní úřady vytvořily na hlavní sezónu omezení, o kterých si taky povíme.

Stovky turistů, obrovské parkovací zóny a občerstvení vytvářejí z jezera místo pro masovou turistiku. Bohužel ne každý se chová s úctou k přírodě a narušuje svým chováním citlivý ekosystém jezera a okolí. Dobrou zprávou je, že většina těchto návštěvníků si udělá fotku na začátku jezera u dřevěné chatky s loďkami, dá si párek v rohlíku a jede dál. Pokud máte víc času, určitě doporučuju udělat si minimálně okruh kolem jezera.

KOMPLETNÍ PRŮVODCE JEZEREM LAGO DI BRAIES

 • Základní informace
 • Jak se dostat k jezeru
 • Parkování
 • Kdy navštívit jezero
 • Pronájem loďky
 • Ubytování
 • Koupání
 • Turistika 
 • Mapa

Lago di Braies – základní fakta

Jezero leží v údolí Braies v nadmořské výšce 1496 m. n. m. v nejsevernějším bodě přírodního parku Fanes-Sennes-Braies, který sousedí s národním parkem Tre Cime. Jeho plocha je 31 hektarů (1,2 km na délku a 300-400 m na šířku) a s hloubkou 36 metrů je nejhlubším jezerem v Dolomitech.

Lago di Braies je přírodní jezero vytvořené při sesuvu půdy, který zablokoval řeku Braies. V průzračné vodě se odráží severní strana impozantního vrcholu Croda del Becco (německy Seekofel, 2810 m). Pro svou krásu je jezero zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO.

Na západní straně jezera za hotelem Pragser Wildsee najdete kostelík, který sehrál svou roli na konci 2. světové války. Z koncentračních táborů v Německu odebrali na 137 politických vězňů na příkaz velitele SS, který doufal, že je vymění za svou bezpečnost. Výměna proběhla v hotelu Pragser Wildsee a osvobození vězni se poté modlili právě ve zmíněném kostelíku na břehu jezera Braies.

Dle legendy ve zdejších horách těžili horníci zlato a drahé kameny. Místní pastevci se jim pokusili jejich poklad ukrást. To se jim ale nepodařilo, protože horníci otevřeli podzemní pramen, který vytvořil jezero Braies a v něm následně horníci svůj poklad ukryli.

Jak se dostat k Lago di Braies?

Lago di Braies autem

Jezero se nachází na severu Itálie v Jižním Tyrolsku. Cesta z Prahy sem vám zabere asi 7 a půl hodiny (670 km). I přesto, že je celý národní park Fanes-Sennes-Braies nedostupný autem, k jezeru pohodlně dojedete po státní silnici SS49, ze které odbočíte na Schmieden-Ferrara. Po necelých 10 minutách jste pár kroků od jezera.

Autobusem k Lago di Braies

K jezeru se dostanete také autobusem č. 442 z Dobbiaco a Villabassa, který jezdí v sezóně každých 30 minut a stojí 5 € (děti do 6 let zdarma). Z Dobbiaco trvá cesta autobusem 30 minut a z Villabassa 20 minut. Na autobusové linky platí karty Mobilcards, HolidayPass nebo Almencard.

Lago di Braies

Omezení v období 10.7.-10.9.

Pokud plánujete navštívit jezero v období mezi 10. červencem a 10. září, platí pro cestu autem omezení – přijet musíte před 9:30 ráno nebo následně po 16:00 odpoledne. V mezičase můžete využít veřejné dopravy, přijet na kole nebo dojít pěšky.

U autobusu si musíte od 10.7. do 10.9. mezi 9:30-16:00 zarezervovat místo. Mimo tenhle čas můžete nastoupit kterýmkoliv autobusem a rezervace není potřeba.

Pokud přijíždíte k Lago di Braies mezi 9:30-16:00, musíte si zarezervovat místo na parkovišti předem. Vyberte si parkoviště P1, které je od jezera vzdálené jen 800 m (po pravé straně s kioskem). Rezervace vás vyjde na 15 €. Druhou parkovací plochou je pro nejvytíženější časy parkoviště Säge/Segheria 5,5 kilometru od jezera. Rezervace vás vyjde na 9 €. Odtud pak nasednete na autobus 442 přímo k jezeru (jednosměrný lístek 5 €; děti do 6 let zdarma; rezervace předem – viz odkaz výše).

Mimo čas 9:30-16:00 v hlavní sezóně zaparkujte až u jezera na parkovištích P2 nebo P3, popř. P1.

Parkování u Lago di Braies

Cestou k jezeru můžete auto nechat na 3 parkovacích plochách:

 • Parkoviště P3 leží jen 200 metrů od jezera a je nejblíže, takže je taky nejdražší. Minimální parkovné vás vyjde na 6 € (max. 3 hodiny) a 12 € na celý den. Zaplatíte při svém odjezdu v parkovacím automatu (bere mince i karty).
 • Parkoviště P2 najdete asi 400 metrů před jezerem po pravé straně. Je tu obsluha, která vás přesně navede, kde máte zaparkovat (podobně jako u Tre Cime) a zkasíruje předem. Parkovné vás vyjde na 6 €/den. Pokud plánujete v okolí jezera vyrazit po jedné z turistických tras jako my, doporučuju zaparkovat tady.
 • Parkoviště P1 je ze zmíněných 3 parkovišť nejdál – asi 800 m. Parkovné vás vyjde na 6 €/den a zaplatíte v automatu (bere mince i karty). To neplatí v hlavní sezóně od 8:30-16:00, kdy vás rezervace vyjde na 15 € (viz předchozí bod o omezeních).

Kdy navštívit Lago di Braies?

Jezero Braies patří k nejkrásnějším místům Dolomit. Ani v 5 ránu tu nebudete sami. S přibývajícím časem a stoupajícími teplotami ale nápor turistů sílí.

Ideálním obdobím pro návštěvu je polovina května-červen a polovina září-říjen. Na začátku května bývá ještě jezero zamrzlé, takže pokud se chcete projet loďkou po jezeře, navštivte Lago di Braies v druhé polovině května. V červnu i na začátku července jsou davy přijatelné. Na podzim se zase halí jezero do hřejivých barev a turistů je tu znatelně méně.

Pokud chcete zažít skutečnou pohádku, navštivte jezero Lago di Braies v zimě. V případě špatného počasí ale může být stezka kolem jezera nepřístupná (někdy dokonce i samotná silnice k jezeru).

Lago di Braies v zimě

Lago di Braies – pronájem loďky

U jezera Braies se nachází půjčovna lodiček, což je ta ikonická dřevěná bouda, kterou najdete téměř na každé fotce jezera. Loďku si můžete pronajmout od poloviny května do konce října. Pronájem loďky vás vyjde na 19 € za 30 minut a 29 € za 1 hodinu.

Otevírací doba se liší dle období:

 • květen-červen, září-říjen 10:00-17:00
 • červenec-srpen 8:30-18:30
lago di braies loďky

Lago di Braies ubytování

Dolomity jsou rozlehlé a plné tolika krásných míst, že je nemáte šanci projet za jednu návštěvu. Doporučuju zakotvit na jednom místě a odtud poznávat okolí, a pak se případně posunout zase dál.

S přírodním parkem Fanes-Sennes-Braies sousedí údolí Valle di Braies (německy Pragser Tal), které nabízí obrovské ubytovací možnosti. Z údolí to budete mít kousek k jezeru, ale taky k ikonickým štítům Tre Cime, vyhlídce na masiv Cadini nebo na náhorní plošinu Pratto Piazza.

Naše tipy na ubytování u Lago di Braies se skvělým poměrem cena/kvalita:

Občerstvení a restaurace

V okolí jezera máte hned několik možností, kde se najíst. První, na kterou “natrefíte” je rychlé občerstvení kousek od vstupu k jezeru. Bývá tu plno a ceny vysoké. Po pravé straně se pak nachází restaurace v hotelu Pragser Wildsee a za ní je bistro s venkovním posezením.

Pokud si chcete udělat procházku pohořím Brennes, pokračujte po pravé straně jezera k Malga Foresta (v letní sezóně, po zbytek roku zavřeno). Popis trasy najdete níže v tomto průvodci. Připraví vám skvělé pokrmy z vlastních surovin. A mým druhým doporučením je Trattoria, kde se můžete zastavit při cestě od jezera. Další místo se skvělou místní kuchyní.

Při výšlapu na Seekofel se můžete najíst nebo si dát pivo na osvěžení v Rifugio Biella.

Koupání v Lago di Braies

Možná vás napadlo, zda se můžete v jezeře vykoupat. Koupání je v Lago di Braies dle Turistického sdružení Jižního Tyrolska zakázané. Popravdě ta teplota vody k tomu ani moc nesvádí, pokud nepraktikujete Wim Hofovu metodu otužování ?.

Turistika kolem jezera Braies

Lago di Braies je výchozím bodem známé cesty Alta Via n. 1 delle Dolomiti, která vás na 150 km provede Dolomity a končí v Belluno na Benátsku. Jedním z bodů Alta Via 1 je například dechberoucí horský průsmyk Giau.

Okruh kolem jezera

 • Vzdálenost: 3,5 km okruh
 • Potřebný čas: 1,5 hod
 • Obtížnost: lehká túra, západní břeh vhodný i pro malé děti a kočárky
 • Mapa trasy kolem Lago di Braies

Nejpopulárnější trasou je cesta kolem jezera o délce 3,5 kilometru. Na západním břehu je cesta plochá a široká, takže jí hravě zvládne i kočárek. Naopak východní břeh je úzký se schody, ale o to jsou pohledy odtud zábavnější. Okruh vám zabere asi hodinu a půl. Velká část turistů končí na samém začátku, takže se nemusíte obávat, že by vás čekal pochod ve štrúdlu. Doporučuju vyrazit ve směru hodinových ručiček, kudy směřují i ostatní, ať se nekřížíte po cestě.

Turistická trasa k horské chatě Malga Foresta

Hledáte nenáročnou turistickou trasu, kde se v závěru skvěle najíte z místních surovin? Pak pro vás bude ideální trasa k horské chatě Malga Foresta. Vydáte se po západním břehu jezera po široké cestě, které kopíruje Alta Via 1. Dorazíte k budce s toaletami, kde pokračujete stále rovně údolím až k chatě Malga Foresta.

Turistická trasa na vrchol Croda del Becco

Od začátku jezera vyrazíte k úpatí vrcholu Croda del Becco, který tvoří kulisu Lago di Braies. Na druhé straně jezera pokračujete u turistického rozcestníku skrz suť do kopce (vrchol bude v tu chvíli po vaší pravé straně). Cestou procházíte přes sedlo Forcella Sora Forna kolem chaty Seekofelhütte (italsky Rifugio Biella) až na vrchol Croda del Becco (německy Seekofel). Cesta je náročná co do stoupání, ale s trochou zkušenosti s horským terénem jí bez problémů zvládnete.

Croda del Becco / Seekofel

Mapa Lago di Braies

Mapa Lago di Braies se všemi informace pro snadné naplánování vaší cesty – parkování, půjčovna loděk, restaurace a občerstvení v okolí, ubytování.

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu jezera Braies. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci o jezeru. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

Další články