Lago di Braies: nejkrásnější jezero v Dolomitech | kompletní průvodce

Lago di Braies: nejkrásnější jezero v Dolomitech | kompletní průvodce

Lago di Braies neboli Pragser Wildsee (také jezero Prags) je asi nejprofláknutější jezero italských Dolomit. Právem patří mezi ta nejkrásnější a nejnavštěvovanější alpská i italská jezera.

Kombo tyrkysové až smaragdové vody, ve které se odráží mohutné vrcholy okolních hor, zelené borovice a k tomu fotogenické loďky přímo na jezeře působí jako magnet.

Jezero Braies je součástí světového dědictví UNESCO. A když je něco na tomhle seznamu, stojí to za to :).

Hned na začátku vás ale musím vyvést z omylu. Pokud na vás jezero Braies působí jako poklidné místo, kde si vychutnáte atmosféru spolu s dalšími několika turisty, představa se dost liší od reality.

Stovky turistů, obrovské parkovací zóny, občerstvení, butik, hotel…pro poklidnou atmosféru budete muset zaplatit tučnější sumu za loďku nebo přejít na druhou stranu jezera.

KOMPLETNÍ PRŮVODCE JEZEREM LAGO DI BRAIES

  • Základní informace
  • Jak se dostat k Lago di Braies
  • Parkování
  • Kdy navštívit Lago di Braies
  • Ubytování a občerstvení
  • Pronájem loďky
  • Koupání v Lago di Braies
  • Turistika 

Lago di Braies – základní fakta

Jezero leží v nadmořské výšce 1496 m. n. m. v nejsevernějším bodě národního parku Fanes-Sennes-Braies, který sousedí s národním parkem Tre Cime. Jeho plocha je 31 hektarů a s hloubkou 36 metrů je nejhlubším jezerem v Dolomitech.

Lago di Braies je přírodní jezero vytvořené při sesuvu půdy, který zablokoval řeku Braies. V průzračné vodě se odráží impozantní vrchol Croda del Becco (Seekofel, 2810 m).

Na západní straně jezera za hotelem Pragser Wildsee najdete kostelík, který sehrál svou roli na konci 2. světové války. Z koncentračních táborů v Německu odebrali na 137 politických vězňů na příkaz velitele SS, který doufal, že je vymění za svou bezpečnost. Výměna proběhla v hotelu Pragser Wildsee a osvobození vězni se poté modlili právě ve zmíněném kostelíku na břehu jezera Braies.

Výhled na kostelík a hotel Pragser Wildsee
Výhled na kostelík a hotel Pragser Wildsee z východního břehu

Dle mýtů byla oblast Lago di Braies domovem elfů a skřítků. Odmyslete si turistickou část jezera a opravdu jste jako v pohádce :).

Jak se dostat k Lago di Braies?

Jezero se nachází na severu Itálie v Jižním Tyrolsku. Cesta z Prahy sem vám zabere asi 7 a půl hodiny (670 km).

I přesto, že je celý národní park Fanes-Sennes-Braies nedostupný autem, k Lago di Braies pohodlně dojedete po státní silnici SS49, ze které odbočíte na Schmieden-Ferrara. Po necelých 10 minutách jste pár kroků od jezera.

K jezeru se dostanete také autobusem č. 442 z Dobbiaco a Villabassa, který jezdí v sezóně každých 30 minut a stojí 3 €. Autobusem se svezete také opačným směrem z Monguelfo. Přímá doprava vás opět vyjde na 3 €.

Lago di Braies loďky
Pohled na vrchol Croda del Becco (Seekofel, 2810 m)

Kde zaparkovat u Lago di Braies?

Cestou k jezeru můžete auto nechat na 3 parkovacích plochách.

Parkování v okolí jezera je placené. Zaplatíte 2 € do 7 h, 6-8 € 7-17h, 4 € po 17 h.

Kdy navštívit Lago di Braies?

Jezero Lago di Braies patří k nejkrásnějším místům Dolomit, takže ho nebudete mít téměř nikdy jen sami pro sebe. S přicházejícím létem ale nápor turistů sílí ještě víc.

Ideálním obdobím pro návštěvu je duben – květen a září – říjen. Přesto se snažte přijet co nejdřív, protože už v 10 h tu bývá dost těsno.

Pokud chcete zažít skutečnou pohádku, navštivte jezero Lago di Braies v zimě.

My jsme tady byli za deště a přesto jezero na svém kouzlu neztratilo. Za slunečného počasí musí ale kontrast průzračné vody a odrážejících vrcholů vyznít ještě víc.

Lago di Braies půjčovna loděk
Lago di Braies v zimě

Lago di Braies – ubytování a občerstvení

Přímo u jezera se nachází hotel Pragser Wildsee, který tu vybudovali už v roce 1899. Pokud cestujete levně, nebude pro vás tenhle hotel zrovna to pravé ořechové.

Občerstvit se můžete i v baru, který najdete hned vedle hotelu. Je to klasické venkovní občerstvení, žádná gastronomie – pivo, hranolky, klobása.

Hotel Rosengarten

Krásné pokoje s parádní koupelnou a snídaní ve formě bufetu.

Hotel Gasthof Huber

Rodinný hotel velmi blízko Lago di Braies za skvělou cenu. V ceně snídaně a pokoje s velkými balkóny.

Farma Bigraberhof

Farma s hřištěm pro děti, kde se ubytujete v celých apartmánech s kompletním vybavením.

Lago di Braies – pronájem loďky

U jezera Braies se nachází půjčovna lodiček, což je ta ikonická dřevěná bouda, kterou najdete téměř na každé fotce jezera.

Pronájem loďky vás vyjde na 15 € za 30 minut a 25 € za 1 hodinu. Otevírací doba je 10-17 h od června do září.

Jezero Lago di Braies loďky

Koupání v Lago di Braies

Možná vás napadlo, zda se můžete v jezeře Braies vykoupat. Můžete, ale moc lidí se k tomu neodváží. Voda tu má vzhledem k nadmořské výšce do kafíčka daleko. Připomíná spíš ledovou kávu :).

Pokud jste ale otužilí (nebo máte kladný vztah k husám, protože ta dorazí jen, co vlezete do vody 😀), doporučuju obejít jezero na druhou stranu, kde se smočíte víc v soukromí. Minimálně nebudete na každé druhé turistické fotce 😀.

Turistika kolem jezera Braies

Lago di Braies je výchozím bodem známé cesty Alta via n. 1 delle Dolomiti, která vás na 150 km provede Dolomity a končí v Belluno na Benátsku. Jedním z bodů je například dechberoucí horský průsmyk Giau.

Turistická trasa kolem jezera

Nejpopulárnější trasou je cesta kolem jezera o délce 3,5 kilometru. Na západním břehu je cesta plochá a široká, takže jí hravě zvládne i kočárek. Naopak východní břeh je strmý a úzký, ale o to jsou pohledy odtud zábavnější.

Okruh vám zabere asi hodinu a půl. Velká část turistů končí na samém začátku, takže se nemusíte obávat, že by vás čekal pochod ve štrúdlu.

Náročnost: délka 3,5 km; 1,5 h; převýšení 200 m; západní břeh vhodný i pro malé děti a kočárky

Jezero Lago di Braies turistika

Turistická trasa k horské chatě Seekofelhütte (2379 m)

Trasa začíná na pravé straně jezera po cestě Alta via n. 1 delle Dolomiti. Na druhé straně jezera cesta pokračuje skrz suť do kopce až do sedla Forcella Sora Forna, nedaleko něhož najdete chatu Seekofelhütte (italsky rifugio Biella).

Náročnost: délka 6,3 km; 3 h 41 min; převýšení 917 m

Jezero Lago di Braies turistika
Lago di Braies turistika

Turistická trasa k horské chatě Malga Foresta

Hledáte něco nenáročného? Pak pro vás bude ideální trasa k horské chatě Malga Foresta. Vydáte se po západním břehu jezera, který kopíruje cestu Alta via n. 1 delle Dolomiti. Dorazíte k budce s toaletami, kde pokračujete stále rovně údolím až k chatě Malga Foresta.

Náročnost: délka 2,3 km; 1 h; převýšení 130 m

Jezero Lago di Braies turistika
Jezero Lago di braies
Pohled na jezero z Alta via n.1 delle Dolomiti
Lago di Braies turistika

Suma sumárum: I přesto, že je jezero Braies turisticky vytíženou lokalitou, jeho návštěva stojí za to.

Jestli stále váháte s návštěvou, video níže vás přesvědčí :).


CO VYUŽÍVÁME NA CESTÁCH?


Cestovní pojištění od AXA ASSISTANCE s 50 % slevou

Pojištění od AXA má jedno z nejlepších krytí a zároveň je taky jedno z nejlevnějších, což kvitujeme všemi deseti :). S 50 % slevou přes tento odkaz ho budete mít téměř za babku.

Platební karta a appka zdarma od Revolut

Dříve jsme si směňovali peníze na pobočce banky. No pěkně jsme na tom prodělávali :D. Proto jsme pak hledali výhodnější alternativu a nejlépe nám z toho vyšlo Revolut. V poslední době si tady účet zakládají skoro všichni, tak to asi nejlíp nevyšlo jenom nám :).

Platby kartou jsou bez poplatků, výběry z bankomatů zdarma do 4500 Kč (u neplacené verze) a navíc mají jedny z nejlepších kurzů, takže za nás spokojenost. Více o Revolut najdete v článku, jak levně nebo zdarma cestovat po světě.

Přes tento odkaz vám doručí platební kartu zcela zdarma (jinak se platí 99 Kč).

Máte dotaz? Jsem jedno ucho v komentáři nebo na mejlu :).

Znáte někoho, kdo hledá inspiraci? Udělejte mi radost a pošlete článek do světa :).