Passo Pordoi a vrchol Marmolada: nejkrásnější místa v Dolomitech

Passo Pordoi, vrchol Marmolada

Letošní léto jsme vyrazili do italských Dolomit. Měli jsme v plánu několik míst. Horský průsmyk Passo Pordoi na našem seznamu nebyl. A jak to tak bývá, tohle místa nás naprosto očarovalo. Pokud hledáte tipy na nejkrásnější místa Dolomit a potažmo i Itálie, čtěte dál.

Dolomity jsou italské Alpy, které jsou od nás vzdálené 6,5 – 7,5 hodin jízdy autem z Prahy. Záleží, do jaké části se vydáváte. Jedná se o vápencové pohoří, které zapsali na seznam památek UNESCO. Právem.

Dolomity jsme měli v plánu již dlouho. Minulý podzim jsme si už dokonce zarezervovali ubytování. To jsme ale nakonec museli zrušit, protože nám do toho shodou nejrůznějších okolností vlezla svatba. Naše :).

Od té doby visely Dolomity stále ve vzduchu. Když jsme přemýšleli na začátku léta, kam za týden o Péťovo dovolené vyrazit, bylo rozhodnuto během vteřiny. A ubytování objednané během hodiny.

Výhodou Dolomitů je, že ať už vyrazíte kamkoliv, bude se vám tam líbit.

A na jaká místa jsme vyrazili my? Bylo jich hned několik. Lago di Braies, Tre Cime di Lavaredo nebo například horský průsmyk Passo Pordoi. Nestihli jsme ze seznamu vše (kdo má děti, tak určitě chápe? ), ale aspoň máme záminku, proč se tam vrátit.

Horské průsmyky v Itálii

Jak se zadarmo podívat do míst, která vám vyrazí dech? Odpovědí jsou horské průsmyky v Itálii.

Tyhle panoramatické silnice jsou vlastně běžné veřejné silnice. Běžné v uvozovkách, protože krom toho, že jsou ve skvělém stavu, vám dá hodně zabrat, aby jste při průjezdu udrželi pozornost na silniční provoz.

Naštěstí se tu najde spousta odpočívadel a fotopointů, odkud si tenhle magnet v klidu prohlédnete. Péťa už ví, že v těchto situacích jsem jako v transu. Automaticky sedá za volant a vše odřídí :).

Panoramatické vysokohorské silnice jsou skvělá možnost, jak se během chvilky dostanete úplně do jiné přírody. Tam, kam se běžně nedostanete.

Loni jsme projeli Grossglockner vysokohorskou silnici napříč parkem Vysoké Taury a Gerlos Alpenstrasse s Krimmelskými vodopády. Tento rok nám učarovala Schlegeis Alpenstrasse v Tyrolsku. Všechny najdete v rakouských Alpách, kde sice za jejich průjezd na rozdíl od horských průsmyků v Itálii zaplatíte, ale my jsme nelitovali jediného eura a můžeme všechna místa doporučit všemi deseti (viz níže).

Grossglockner hochalpenstrasse/ Grossglockner vysokohorská silnice
Grossglockner a ledovec Pasterze (Grossglockner vysokohorská silnice)
Schlegeis Stausee / Schlegeis alpenstrasse
Vodní nádrž Schlegeis u Schlegeis Alpenstrasse

Horský průsmyk Passo Pordoi (Sass Pordoi)

Passo Pordoi / Sass Pordoi / nejkrásnější alpské průsmyky Itálie
Passo Pordoi

Horský průsmyk Passo Pordoi jsme původně ani neměli v plánu. Hlavním bodem programu bylo ten den Passo Sella (o tom zase jindy), ale zbyl nám čas…takže jsme se ocitli na Passo Pordoi, které je od Passo Sella jen kousek. A dobře jsme udělali.

Passo Pordoi s nejvyšším vrcholem Itálie Marmolada pro nás byl nejsilnější zážitek z celé cesty.

Průsmyk Pordoi leží v nadmořské výšce 2239 m a je tak druhým nejvýše položeným průsmykem v Itálii. Prvním je slavný Passo dello Stelvio (2758 m) se 48 zatáčkami. Passo Pordoi spojuje města Canazei a Arabba a tvoří hranici mezi okresy Trento a Belluno.

Passo dello Stelvio / nejvýše položený horský průsmyk v Itálii
Passo dello Stelvio

Passo Pordoi zasadili mezi masivy Sass Pordoi a Sass Becé. Je jedním ze 4 průsmyků cesty přes Dolomity Strada delle Dolomity.

Průsmyk Passo Pordoi / Sass Pordoi
Sass Becé nalevo a Sass Pordoi v pozadí

Auto zaparkujete na jednom z parkovišť, kterých je tu hned několik a jsou dostatečně velké, aby pojmuly kapacitu všech návštěvníků. Parkování je zdarma jako u většiny průsmyků (až na Passo Sella).

Přímo v sedle si můžete dát něco na zub a následně vyrazit lanovkou na Sass Pordoi (2950 m).

Průsmyk Passo Pordoi

Průsmyk Passo Pordoi – cena a otevírací doba lanovky na Sass Pordoi

Většina návštěvníků si nenechá ujít jízdu lanovkou na Sass Pordoi (2950 m), kde se nachází chata Rifugio Maria al Sass Pordoi (2888 m). Jaká je cena lanovky na Sass Pordoi z Passo Pordoi?

Za jízdu lanovkou na Sass Pordoi zaplatíte 12 €, za cestu zpět 9 € a za obousměrný lístek zvýhodněnou cenu 20 €. Ceny jsou k roku 2020.

Otevírací doba se liší dle období:

  • 13.6. – 18.10. 9:00 – 17:00
  • 19.10. – 1.11. 9:00 – 16:30
Výhled na Sass Pordoi / průsmyk Passo Pordoi
Sass Pordoi – na skalním masivu vlevo chata Rifugio Maria al Sass Pordoi a vpravo nejvyšší vrch masivu Piz Boé

Nejkrásnější turistické túry v okolí Passo Pordoi v Dolomitech

Průsmyk Pass Pordoi je ideální výchozí pozicí pro vysokohorské túry a panoramatické treky na ta nejkrásnější místa v Dolomitech.

My jsme tady byli o prázdninách a i přesto tu nebylo tolik turistů, kolik bychom čekali. Návštěvníci často jen projíždí se zastávkou v průsmyku. Pokochají se z parkoviště a jedou dále. Většinou motoristé, pro které jsou tyhle horské průsmyky rájem.

⛰ Túra na Rifugio Maria al Sass Pordoi (2888 m)

Náročnost: 6 km; střední obtížnost; 3,29 h; převýšení 750 m

Trasa začíná u pomníku zasvěcenému italskému cyklistovi Fausto Coppi nedaleko parkoviště – trasa 627.

Passo Pordoi - památník

Úvodní úsek vede po schodech a na něj navazuje téměř rovný terén až k suti. Odtud je trasa příkrá. Pokračujete po stezce 627, která vede centrálně sutí.

Řídíte se údaji vyznačenými na balvanech. Ve výšce 2580 m ignorujete odbočku doprava po stezce 626, která vede k Cesare Piazzetta via ferrata.

Dostáváte se na poslední část stezky, kde se vydáte po typické klikaté stezce, která je viditelná až z údolí a stoupáte strmými a pravidelnými zatáčkami. V závěrečném úseku k horskému sedlu Forcella Pordoi zvyšte na začátku sezóny (červen) opatrnost – častokrát tu najdete ještě sníh. Stezka je tady na strmém svahu a několik pasáží může být nebezpečných.

Forcella Pordoi /průsmyk Passo Pordoi / Sass Pordoi
Horské sedlo Forcella Pordoi a chata Rifugio Forcella Pordoi
Značení na Sass Pordoi
Značení po cestě

Po dosažení horského sedla Forcella Pordoi (2829 m) s horskou chatou Rifugio Forcella Pordoi (2837 m) odbočíte doleva a pokračujete po stezce 627A ve směru Rifugio Maria al Sass Pordoi, kam se dostáváte po dalších 15-20 minutách.

Pro více informací klikněte na mapu.

⛰ Panoramatický trek na Rifugio Boé (2873 m)

Náročnost: 5,7 km; střední obtížnost; 3 h; převýšení 300 m

Z Passo Pordoi se necháte vyvézt lanovkou na Sass Pordoi. Cena jednosměrného lístku nahoru vás vyjde na 12 €.

Piz Boé výhled od lanovky
Výhled od lanovky na vrchol Piz Boé s chatou Rifugio Capanna Fassa

Od chaty Rifugio Maria al Sass Pordoi se dáte dolů do horského sedla Forcella Pordoi podél stezky 627A. Ze sedla pokračujete po stezce 627 směrem na horskou chatu Rifugio Boé. Celou cestu jdete přibližně ve stejné výšce působivou dolomitskou náhorní plošinou, kvůli které je skalní masiv známý.

vrchol Piz Boé / průsmyk Passo Pordoi  / chata Rifugio Boé
Horská chata Rifugio Boé

Od Rifugio Boé můžete vystoupat na nejvyšší vrchol Piz Boé (3152 m) k chatě Rifugio Capanna Piz di Fassa. Oblast kolem Rifugio Boé a vrcholu Piz Boé stojí za to – připomíná totiž měsíční krajinu.

rifugio Capanna Fassa na vrcholu Piz Boé
Horská chata Rifugio Capanna Fassa na vrcholu Piz Boé

Pro více informací klikněte na mapu.

Pokud máte dost sil a času, vyrazte na celý trek pěšky přímo od Passo Pordoi. U památníku začíná turistická trasa 627, která pokračuje až do horského sedla Forcella Pordoi. Trasa je až do tohoto sedla totožná jako u prvního treku k chatě Rifugio Maria. V sedle odbočíte doprava a směřujete až k chatě Rifugio Boé a vrcholu Piz Boé.

⛰ Panoramatický trek k jezeru Lago di Fedaia s výhledem na vrchol Marmolada (3343 m)

průsmyk Passo Pordoi panoramatické treky Dolomity

Panoramatická trasa k jezeru Lago di Fedaia pro nás byla naprostým hřebem celé cesty do Dolomit. Symbolicky to bylo také poslední místo, kde jsme byli, takže završení nemohlo být lepší. 

Pokud vám to jen trochu vyjde, rozhodně se sem vydejte. Navíc jde většina lidí opačným směrem na Sass Pordoi a vy se tak nebudete dělit o výhled s dalším zástupem turistů. 

Od průsmyku Passo Pordoi vyrazíte v opačném směru do kopce podél Sasso Beccé (2534 m). Asi po kilometru budete míjet chatu Rifugio Sass Becé a terén se změní na pozvolný bez výraznějšího stoupání.

Podél kopce dorazíte až k chatě Rifugio Baita Fredarola. A tady začíná pořádná podívaná. Nám padly slánky úžasem.

Travnaté koberce připomínají samet a k tomu v kontrastu mohutný skalní masiv s nejvyšším vrcholem Itálie Marmolada (3343 m). Pastva pro oči. Ideální místo pro rozdělání pikniku v trávě. I kdyby jste došli jen sem, budete nadšení, protože v tomto případě opravdu platí – cesta je cíl.

Marmolada / Passo Pordoi / nejkrásnější místa Dolomity
Passo Pordoi / nejkrásnější místa Dolomity

K jezeru pak pokračujete dál pohodlnou stezkou podél masivu Sass Ciapel (2557 m) po pravé straně s výhledem na vrchol Marmolada. Po chvíli se vám rozprostřou výhledy přímo na nádrž Lago di Fedaia.

Lago di Fedaia tvoří malé přírodní jezero Lago di Fedaia a vodní nádrž se stejnojmenným názvem. Trasu si můžete prodloužit až k chatě Rifugio Luigi Gorza, která leží v horském sedle Forcella Porta Vescovo. 

Náročnost až k chatě Rifugio Luigi Gorza: 7,1 km; středně náročná trasa; 3 h 15 min; převýšení 525 m

Pro více informací klikněte na mapu.

Marmolada / Passo Pordoi / nejkrásnější místa Dolomity
Vrchol Marmolada
Marmolada / Passo Pordoi / nejkrásnější místa Dolomity
Marmolada / Passo Pordoi / nejkrásnější místa Dolomity
Piknik time 🙂
Passo Pordoi / nejkrásnější místa Dolomity
Marmolada /nejkrásnější místa Dolomity
Lago di Fedaia / Marmolada / Passo Pordoi / nejkrásnější místa Dolomity
Lago di Fedaia

Ještě bych na závěr doplnila, že většina cest je vhodná i pro větší děti. Navíc na Sass Pordoi se vyhnete potenciálně nebezpečným úsekům (pouze na začátku sezóny) jízdou lanovkou a nahoře už se většinou pohybujete po dobře značených a udržovaných turistických trasách. K Lago di Fedaia vede pěkná vyšlapaná trasa. Kočárek bude lepší vyměnit za nosítko.

Pass Pordoi / Seceda

My jsme sice přišli k průsmyku Passo Pordoi jako slepej k houslím, ale kolikrát jsou takováhle místa nejlepší…stejně jako v případě Passo Pordoi. Pokud budete mít cestu poblíž, určitě tuhle panoramatickou silnici nevynechejte. Zadarmo uvidíte hodně muziky.

Průvodce nejen Dolomity

Nevím, jak to máte vy, ale já radši koukám do papírové mapy než do navigace v telefonu. Holt stará škola ?. Google mapy jsou skvělé (na turistické mapy jedině mapy od Seznamu), ale občas nás už zavedly na taková místa, o kterých ani místní neměli tušení ?.

Před cestou máme pro sichr klasickou automapu:

? Mapa v měřítku 1:500 000 pro celé Alpy

? Mapa v měřítku 1:400 000 nejen pro Alpy, ale i pro Čechy, Slovensko a další státy, které se můžou hodit (pro nás Čechy třeba Chorvatsko ?)

Kde se ubytovat v Dolomitech?

Pokud plánujete v Dolomitech prozkoumávat víc míst, je lepší zvolit místo ubytování strategicky, popř. se přesouvat, jak jsme to dělali my:

  • Nechceme se přesouvat

Zvolte ubytování kolem Cortina d´Ampezzo a Selva di Cadorre. Budete to mít relativně blízko ke štítům Tre Cime, Lago di Braies, Lago di Sorapiss nebo průsmykům Passo Giau a Passo Falzarego.

  • Rádi se přesuneme

Jako první tu mám dva tipy, které mají skvělý poměr ceny/kvality a zrušení rezervace zdarma. Leží jen kousek od známého jezera Lago di Braies a půl hodinky autem od štítů Tre Cime. Až budete přejíždět k druhému ubytování, můžete to vzít přes průsmyky Passo Giau a Passo Falzarego.

? 2 až 4 lůžkové pokoje na farmě ve vesničce Braies

? 2 až 5 lůžkové apartmány kousek od Toblachu

A další tipy jsou v okolí Sassolungo (Passo Sella) a nejvyššího vrcholu italských Dolomit – Marmolada a Passo Pordoi.

? 2 až 8 lůžkové apartmány v údolí Pozza di Fassa

? 2 až 4 lůžkové pokoje se snídaní v Canazei

Co si zabalit?


Jaká místa plánujete v Dolomitech navštívit? Nebo už jste v Dolomitech byli? Dejte mi vědět své dojmy :).

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *