Passo Pordoi a vrchol Marmolada: nejkrásnější místa v Dolomitech

passo pordoi a vrchol marmolada dolomity

Při naší cestě do Dolomit jsme návštěvu horského průsmyku Passo Pordoi neměli vůbec v plánu. Na seznamu jsme měli ta nejznámější místa, jako je Tre Cime nebo alpské jezero Lago di Braies. Ale jak to tak bývá, nakonec nás Passo Pordoi naprosto očaroval. Zde je vše, co potřebujete vědět před jeho návštěvou – jak se dostat, parkování na Passo Pordoi, turistické trasy v okolí a další praktické tipy.

Horské průsmyky v Itálii jsou jednou z nejlepších věcí. Většinou jsou přístupné zcela zdarma, udržované, s restauracemi a spoustou možností, co můžete dělat v jejich okolí. Ať už si vyberete jakýkoliv průsmyk, snadno zde strávíte celý den.

Dnes se zaměříme na Passo Pordoi, poblíž kterého se nachází nejvyšší vrchol Dolomit a další zajímavosti.

Zajímavosti o Passo Pordoi

Passo Pordoi, známý taky jako Pordojské sedlo, leží v nadmořské výšce 2 239 m a je tak druhým nejvýše položeným horským průsmykem v Itálii. Prvním je slavný Passo dello Stelvio se 48 zatáčkami a nadmořskou výškou 2 758 metrů.

Passo Pordoi spojuje města Canazei a Arabba a tvoří hranici mezi okresy Trento a Belluno. Je zasazený mezi horskými skupinami Sella a Marmolada, což jsou dva významné vrcholy v Dolomitech, které zaručují fantastické výhledy. Zároveň je často zařazovaný do trasy slavného cyklistického závodu Giro d’Italia.

Průsmyk má důležité historické postavení, zejména z období první světové války, kdy tady probíhaly některé klíčové boje mezi italskými a rakousko-uherskými vojsky.

Ubytování v Dolomitech 😴

dolomity ubytování
Aparthotel Sellaronda

Vybavené apartmány za skvělou cenu

dolomity ubytování
Hotel Portavescovo

3* hotel s bazénem a možností polopenze

passo pordoi dolomity

Kdy navštívit Passo Pordoi?

Nejlepším obdobím pro návštěvu a turistiku v Passo Pordoi je konec května-červen a září-říjen. V červenci a srpnu je tu nejvíce turistů a parkoviště mohou být přeplněná. Pokud ale vyrazíte brzy ráno, vyhnete se přeplněné lanovce a výhledy si užijete bez davů.

Lanovka na Sass Pordoi otevírá po zimní sezóně znovu v polovině května, kdy tu je nejméně lidí. Na druhou stranu tu ještě může být dost sněhu. Pro turistiku a jasné výhledy se svěží zelenou krajinou a květinami je lepší navštívit Passo Pordoi v červnu nebo naopak na podzim, kdy jsou výhledy nejustálenější.

Parkování v Passo Pordoi

Parkoviště v Passo Pordoi je zpoplatněné – 1,5 € na hodinu, maximálně 7 € na den. Pro čas 21:00-07:00 platí jednotná cena 15 € na celou noc.

Kromě parkoviště v nejvyšším bodu průsmyku můžete zaparkovat taky po cestě, kde jsou tu a tam menší plochy k zaparkování.

Průsmyk Passo Pordoi parkování

Turistické trasy a výlety v okolí Passo Pordoi

Většina návštěvníků Passo Pordoi pouze projede, což je velká škoda. V okolí se totiž nachází turistické trasy různých obtížností a lanovka s nádherným výhledem. Níže najdete několik našich tipů.

Poznámka: Turistické trasy jsou počítány ve směru tam, pokud není uvedeno jinak.

1. Lanovka na Sass Pordoi

Přímo v nejvyšším bodě Passo Pordoi se nachází lanovka na Sass Pordoi, která vás během mžiku vyveze do nadmořské výšky 2 950 m. V létě se mohou u lanovky tvořit fronty – z toho důvodu je lepší dorazit hned na otevírací dobu, kdy si užijete klidnější jízdu v gondole a nebudete se muset mačkat se spoustou dalších turistů.

Otevírací doba lanovky na Sass Pordoi je v roce 2024 následující:

 • 17. května až 15. října 9:00-17:00
 • 16. října až 3. listopadu 9:00-16:30

Ceny za lanovku na Sass Pordoi jsou v roce 2024 následující:

 • 15,50 € v jednom směru nebo 28 € za zpáteční jízdenku
 • snížená cena pro mládež na 9,50 €, popř. 16,50 € za zpáteční jízdenku
 • psi jsou povolení zdarma
lanovka na sass pordoi dolomity
lanovka na sass pordoi dolomity

Přímo u horní stanice lanovky se pak nachází vyhlídka s názvem Terrazza delle Dolomiti. Je tu několik laviček a dvě horské chaty, kam můžete skočit na něco dobrého – Rifugio Maria přímo ve stanici a asi 10 minut odtud pak Rifugio Forcella Pordoi.

Horní stanice lanovky je zároveň výchozím bodem pro turistické trasy na Sass Pordoi, o kterých si řekneme za chvíli víc.

Ubytování v Dolomitech 😴

dolomity ubytování
Garni Aritz

Oblíbený hotel ve Val Gardena za skvělou cenu

dolomity ubytování
Apartments Boè

Levné a plně vybavené apartmány

2. Túra na Sass Pordoi

Rádi byste si vyšlápli na Sass Pordoi po svých nebo chcete ušetřit za lanovku? Stačí hodinový výstup a můžete se kochat výhledy na Dolomity.

Trasa začíná kousek za dolní stanicí lanovky – po pravé straně uvidíte menší schody, které přejdou ve stezku č. 627, které se budete držet až nahoru k horské chatě Rifugio Forcella Pordoi. Odtud pak můžete sejít asi za 10 minut k horní stanici lanovky nebo se vydat dál po Sass Pordoi.

sass pordoi passo pordoi turistické trasy

Ze začátku jdete nenáročným terénem na úpatí Sass Pordoi. Po chvíli začnete výrazněji stoupat skrz suť po klikaté stezce, která je díky svým strmým zatáčkám viditelná už zespoda. V závislosti na tom, kdy Passo Pordoi navštěvujete, se může v závěrečné fázi túry objevit sníh, tak buďte raději opatrní.

☞ Inspirujte se nejkrásnějšími místy v Dolomitech.

sass pordoi výhled

3. Turistická trasa na Piz Boè

 • Délka trasy: 1 hod 20 min (2,6 km)
 • Převýšení: 354 m
 • Náročnost: nenáročná až středně náročná (krátké jištění řetězy, na některých místech dlouho sníh)

Piz Boè je jedním z nejoblíbenějších vrcholů v okolí, takže tu může být v létě trochu přeplněno.

Začátek trasy je v Passo Pordoi, odkud se vyvezete lanovkou na Sass Pordoi (viz o kousek výše “Lanovka na Sass Pordoi”).

piz boe passo pordoi

Od horní stanice lanovky se vydáte po stezce 627 do sedla Forcella Pordoi s horskou chatou Rifugio Forcella Pordoi. Celou cestu jdete přibližně ve stejné výšce působivou náhorní plošinou, pro kterou je Sass Pordoi známý. Sledujte ukazatele na Piz Boè s horskou chatou Rifugio Capanna Piz di Fassa přímo na jeho vrcholu.

Celá trasa je relativně nenáročná, jen místy vás čeká menší jištění s řetězy.

piz boe passo pordoi

Piz Boè je zároveň jedním z nejpřístupnějších vrcholů v Dolomitech nad 3 000 metrů. Navíc okolní krajina připomíná měsíční krajinu a vytváří dokonalý kontrast k zelenému údolí, které se rozprostírá pod masivem.

Druhou a náročnější možností je vyrazit na Piz Boè přímo ze sedla Passo Pordoi. Trasa je v tomto případě totožná jako u předchozího bodu – túra č. 2 na Sass Pordoi, odkud pak budete sledovat ukazatele na Piz Boè. Časově počítejte asi 2 hodiny s pořádným převýšením 900 výškových metrů.

rifugio Piz Boè nedaleko vrcholu Piz Boè
Rifugio Boè nedaleko vrcholu Piz Boè

4. Viel dal Pan

 • Délka trasy k Rifugio Viel dal Pan: 1 hod 20 min (3,1 km)
 • Převýšení: 227 m
 • Náročnost: nenáročná
 • Mapa trasy Viel dal Pan

Viel dal Pan, známá také jako “Cesta chleba” nebo “Panoramatická cesta”, je historická obchodní cesta, která byla v minulosti využívaná pro přepravu zboží mezi údolími. Dnes propojuje Passo Pordoi a Passo Fedaia.

Tento tip jsme si nechali nakonec záměrně – jedná se totiž podle nás o nejkrásnější turistickou trasu v okolí Passo Pordoi (a jednu z nejkrásnějších v Dolomitech), která je nenáročná a vhodná téměř pro každého.

passo pordoi dolomity

Po celou dobu si užijete dechberoucí výhledy na Marmoladu a v závěru na Lago di Fedaia. V okolí je navíc dostatek horských chat, kde si můžete sednout na terasu a kochat se okolím.

A jak se sem dostat? Ze sedla Passo Pordoi se vydejte přesně na druhou stranu od Sass Pordoi – uvidíte tu vyšlapanou pěšinu do kopce, která lemuje z levé strany Sasso Beccé. Půl hodinky stoupáte až k horské chatě Rifugio Fredarola, odkud se vám rozevřou nádherné výhledy na Marmoladu.

Můžete zajít na něco dobrého nebo jen posedět na piknik v trávě. Z druhé strany budete mít skvělý výhled na Sass Pordoi.

passo pordoi dolomity

Pokračujeme po vyšlapané stezce úbočím hory, bez výraznějšího stoupání, za to s perfektním výhledem na Marmoladu. Trasa je nenáročná a vhodná i pro rodiny s trochu většími dětmi. Postupně se vám rozevírají výhledy na Lago di Fedaia s horskou chatou Rifugio Viel Dal Pan. Odtud můžete pokračovat po stezce dál až do sedla.

Trasa se dá jít i v opačném směru z Passo Fedaia, jen je potřeba počítat s větším převýšením.

☞ Čtěte našeho průvodce pro Tre Cime v Dolomitech.

passo pordoi dolomity

Kde se ubytovat v okolí Passo Pordoi?

1. Ubytování v Arabba nedaleko Passo Pordoi

Pokud se chcete ubytovat jen na jednom místě a odtud podnikat výlety na obě strany Dolomit, Arabba má ideální strategickou pozici v srdci Dolomit.

Arabba je menší, malebné městečko v údolí, které poskytuje klidné zázemí. V nejbližším okolí se nachází Passo Pordoi, Marmolada, Passo Gardena, Cinque Torri, Lagazuoi nebo Passo Giau.

Nejlepší ubytování v Arabba, Dolomity:

 • Chalet Barbara: Nádherné, útulné ubytování v alpském stylu s výbornými službami, wellness a parkováním zdarma.
 • Hotel Portavescovo: Příjemný tříhvězdičkový hotel v centru Arabby s bazénem, saunou a parkováním zdarma. Možnost polopenze.
 • Apparthotel Sellaronda: Levné ubytování v kompletně zařízených apartmánech pro páry i větší rodiny a skupiny. Parkování zdarma, dětské hřiště.

Ubytování v Dolomitech 😴

dolomity ubytování
Aparthotel Sellaronda

Vybavené apartmány za skvělou cenu

dolomity ubytování
Hotel Portavescovo

3* hotel s bazénem a možností polopenze

2. Ubytování ve Val Gardena, Dolomity

Val Gardena představuje skvělou základnu pro poznávání západní části Dolomit. Pomyslnou hlavní vesnicí oblasti je Ortisei, kde můžete nasednout na lanovku k Secedě, na lanovku k Alpe di Siusi a na pozemní lanovku na náhorní plošinu Resciesa.

Ortisei - kde se ubytovat v Dolomitech

Selva di Val Gardena je o něco menší než Ortisei, ale je malebnější a stále poskytuje dobré zázemí. Nachází se jen kousek od Ortisei. Na půli cesty leží Santa Cristina, odkud se dostanete na Secedu a v okolí se nachází vše pro pohodovou dovolenou.

V okolí Val Gardena můžete podniknout spoustu výletů a turistických tras v Dolomitech – Sassolungo, Passo Pordoi, Marmolada, Sciliar a další.

Nejlepší ubytování ve Val Gardena:

 • Garni Aritz: Příjemný hotel nedaleko Val Gardena se skvělým poměrem ceny a kvality. Výborné zázemí včetně vlastního parkovacího místa, posilovny, baru a restaurace. K dispozici pokoje i větší apartmány.
 • Smart Hotel Saslong: Moderní a minimalistický hotel v Santa Cristina s výbornou restaurací, kompletním zázemím a parkováním zdarma.
 • Apartments Boè: Levné ubytování v kompletně vybavených apartmánech, které poskytují vše pro příjemnou dovolenou, včetně krytého parkování a polohy v centru Santa Cristina. Vhodné i pro větší skupiny.
 • La Cort: Stylové ubytování výhradně pro dospělé – se střešním wellness, nekonečným bazénem s výhledem a útulnou kavárnou.

Ubytování v Dolomitech 😴

dolomity ubytování
Garni Aritz

Oblíbený hotel ve Val Gardena za skvělou cenu

dolomity ubytování
Apartments Boè

Levné a plně vybavené apartmány

Passo Pordoi v Dolomitech na mapě

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete mapu s tipy pro Passo Pordoi v Dolomitech v Itálii. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci o Passo Pordoi. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

Toto byly naše tipy na turistické trasy a průvodce pro horský průsmyk Passo Pordoi v Dolomitech. Máte dotaz? Rádi ho zodpovíme v komentáři níže. Šťastnou cestu!

Více informací o Dolomitech

DOLOMITY: Inspirujte se nejkrásnějšími túrami a výlety v Dolomitech. Připravili jsme podrobného průvodce o Dolomitech (ceny, jídlo, doprava a další tipy).

Passo Giau je naším oblíbeným průsmykem v Dolomitech. Tipy na turistické trasy v okolí Sassolungo najdete v článku o Passo Sella. Žádná návštěva Dolomit se neobejde bez Tre Cime a ikonického jezera Lago di Braies.

Rádi byste spojili turistiku s koupáním? Zde jsou tipy pro jezero Lago di Garda nebo západněji umístěné Lago di Como.

RAKOUSKÉ ALPY: Co navštívit v rakouských Alpách píšeme v samostatném článku. Zde jsou nejkrásnější jezera v Rakousku.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *