Cestování vlakem po Itálii: Naše zkušenosti a podrobný průvodce

cestování vlakem po itálii

Láká vás cestování vlakem v Itálii a hledáte více informací? Sepsali jsme podrobného průvodce s našimi zkušenostmi, jak cestovat vlakem po Itálii, na co si dát pozor, kde koupit jízdenky a další užitečné tipy.

Itálie nabízí výborné vlakové spojení – vlaky jsou moderní, jezdí na čas a železniční síť pokrývá celou zemi, od hustě osídlených městských oblastí po odlehlé venkovské regiony. Snadno se tak dostanete, kam potřebujete.

Pokud máte zkušenost s cestováním vlakem po České republice, cestování vlakem po Itálii pro vás bude hračka. Pojďme se na to blíže podívat.

☞ Cestování vlakem máme rádi, proto jsme sestavili 5 vzorových itinerářů, kam v Itálii vlakem (včetně mapy a užitečných informací).

Cestování vlakem po Itálii

Typy vlaků a třídy

V Itálii můžete vybírat z různých typů a tříd vlaků podle vašich potřeb:

 • Regionální vlaky (Regionale): Tyto vlaky jsou základní a cenově dostupné, vhodné pro krátké cesty a spojení mezi menšími městy. Na druhou stranu cesta s nimi trvá výrazně déle a mívají častěji zpoždění než vysokorychlostní vlaky.
 • Meziměstské vlaky (InterCity): Nabízejí rychlejší spojení mezi většími městy s možností rezervace místenek.
 • Vysokorychlostní vlaky (Frecciarossa, Frecciargento, Italo): Jsou nejrychlejší a nejpohodlnější, s prvotřídními službami, jako jsou wi-fi, komfortní sedadla a občerstvení.

Jaké služby poskytují vlaky v Itálii?

Regionální vlaky se neliší od regionálních vlaků v České republice – jsou pohodlné a nechybí toalety.

U vysokorychlostních vlaků jsou součástí taky automaty s občerstvením a nápoji, vlaky Frecciarossa a Frecciargento od Trenitalia mají dokonce své bistro pro první třídu. Sedačky jsou komfortní, mají zásuvky typu C a jsou tu elektrické tabule s informacemi o spoji (další zastávka, rychlost vlaku apod.).

vysokorychlostní vlaky trenitalia / cestování vlakem v Itálii
Vysokorychlostní vlaky Trenitalia / cestování vlakem v Itálii

Vysokorychlostní vlaky

Vysokorychlostní vlaky v Itálii jsou skvělé pro cestování na delší vzdálenosti. Za dvě hodinky jste z Benátek ve Florencii, za hodinu a půl z Florencie v Římě a za hodinu a čtvrt z Říma v Neapoli. Během krátké chvíle tak můžete procestovat hned několik italských měst, která patří k nejkrásnějším městům v Evropě i na světě.

Pokud cestujete s vysokorychlostními vlaky, máte na výběr tyto vlakové přepravce:

 • Italo
 • Trenitalia (Frecciarossa a Frecciargento)

Cestovali jsme s oběma a nevidím mezi nimi větší rozdíl. Oba přepravci nabízí skvělé služby, široký výběr spojů a podobné ceny. Doporučuji se tak rozhodovat především podle ceny a času.

vysokorychlostní vlaky Italo / cestování vlakem v Itálii

Tip: Ať už cestujete s Italo nebo Trenitalia (vlaky Frecciarossa a Frecciargento), jízdenku je dobré koupit s předstihem. Pár dní předem jsou totiž ceny nejlepší a blíže k termínu odjezdu se o pár eur navyšují. Pokud objednáte s dostatečným předstihem, získáte cestu 1. třídou za cenu 2. třídy. Navíc v některých termínech a časech mohou být spoje vyprodané.

Máme termín a nyní si vyberete třídu, ve které chcete cestovat. Od toho se pak liší konečná cena. Standardní třída se u Italo nazývá Smart, u Trenitalia Standard. Oba přepravci nabízejí taky jízdu první třídou, která vychází o pár eur dráž.

vysokorychlostní vlaky Italo / cestování vlakem v Itálii
vysokorychlostní vlaky Frecciarossa / cestování vlakem v Itálii

Místenky ve vysokorychlostních vlacích

Při koupi jízdenky vám bude přiděleno taky sedadlo (popř. si ho můžete sami zvolit). Na jízdence uvidíte číslo vozu (Carrozza – Coach) a číslo sedačky (Seat) – například Coach 6 a Seat 72. Vlaky mají číslo vozu jasně vyznačené přímo na vagonu a navíc bývají na větších nádražích elektrické tabule, kde jsou čísla vozů taky vyznačená.

Cestování vlakem je v Itálii velmi jednoduché – ne jako s Českými drahami, kde na poslední chvíli hledáte 3-místné číslo vagonu. 🙂 Díky elektrickým tabulím se v Itálii můžete postavit přesně tam, kde zastaví váš vůz.

Zde najdete všechny vlakové spoje na území Itálie, takže si můžete porovnat ceny a vše koupit na jednom místě – stačí zadat odkud a kam cestujete. Po zadání získáte všechny spoje pro vybraný den.

Frecciarossa a Frecciargento trenitalia / vlakem po itálii

Nákup jízdenek pro cestování vlakem v Itálii

Jízdenky můžete zakoupit několika způsoby:

 • Online: Online nákup umožňuje často získat lepší ceny, zejména pokud si jízdenky rezervujete s větším předstihem (platí hlavně pro vysokorychlostní vlaky).
 • Na stanici: Jízdenky lze koupit taky přímo na železničních stanicích buď u pokladen (hledejte Biglietteri), nebo u automatů. To je praktické, pokud cestujete na kratší vzdálenosti nebo pokud jsou vaše plány flexibilní.
italo prodej jízdenek itálie

Prodej jízdenek přes automaty je velmi intuitivní, s možností volby jazyka (italština, angličtina, španělština, němčina, francouzština a další). Automaty jsou na nádraží zvlášť pro přepravce Italo a zvlášť pro Trenitalia – je na nich jasně vyznačené, o jakého přepravce se jedná.

Pro regionální spoje stačí koupit jízdenky až na místě v prodejně nebo automatu. U vysokorychlostních vlaků je lepší objednat předem, ať dosáhnete na lepší cenu a zajistíte si místo.

Slevy na jízdné

Trenitalia a Italo poskytují slevy na jízdné. Tyto slevy se mohou různit taky podle regionů, ve kterých cestujete.

Obecně ale často platí, že zdarma cestují děti do 4 let (v Italo do 3 let), v některých regionech až do 6 let. Italo nabízí taky slevy pro mladé a seniorské slevy pro cestující nad 60 let (stačí se prokázat občanským průkazem). Oba přepravci poskytují zvýhodněné jízdné pro rodiny.

Sleva se vám automaticky načte po zadání všech cestujících.

☞ Zde je 5 vzorových itinerářů, kam v Itálii vlakem (včetně mapy a užitečných informací).

Jak probíhá cestování vlakem v Itálii?

Přicházíme na nádraží. Pokud nemáte jízdenku, hledejte prodejnu jízdenek Biglietteria nebo automat, ve kterém si jízdenku koupíte.

Na jízdence budete mít vyznačené číslo spoje, který si následně vyhledejte na tabulích s odjezdy (označené Partenze). Kromě čísla spoje uvidíte na tabuli taky čas odjezdu, cílovou destinaci a číslo nástupiště (Binario). Na menších nádražích jsou místo elektronických tabulí pouze papírové jízdní řády.

cestování vlakem po itálii

Jakmile se číslo nástupiště zveřejní, odeberte se k vlaku. Na nástupišti si pro jistotu ještě překontrolujte, že odtud odjíždí váš spoj. Jsou tu malé tabule s odjezdy, které poskytnou všechny potřebné informace.

Jen pozor na to, že někdy může z jednoho nástupiště odjíždět více vlaků a to v rozmezí jen pár minut od sebe. To se týká například nádraží v Bologni – opět tu je ale tabule s odjezdy, kde si můžete váš spoj zkontrolovat.

Přijďte s předstihem, protože někdy chvíli trvá, než se dostanete k nástupišti. Například ve Florencii jsou nástupiště hned u vstupní haly, ale v Bologni jdete déle, někdy i o pár pater níž (podle čísla nástupiště).

Označit nebo neoznačit jízdenku před nástupem?

Pokud jste si kupovali pouze regionální jízdenku, musíte si jí označit v malém zeleném turniketu při cestě na nástupiště. Jízdenka je totiž platná celý den, tak je potřeba vyznačit konkrétní čas. Pokud si jízdenku neoznačíte a přijde kontrola, budete platit vysokou pokutu.

trenitalia označení jízdenek itálie
Turnikety pro označení jízdenek u regionálních vlaků

To neplatí pro expresní vlaky, kde si zakupujete jízdenku pro konkrétní spoj, takže jí už nemusíte označovat.

S regionální jízdenkou si můžete sednout kamkoliv – součástí není místenka. U expresních vlaků si vyhledáte svůj vůz a číslo sedačky (vše je skvěle značené).

Zde najdete všechny vlakové spoje na území Itálie, takže si můžete porovnat ceny a vše koupit na jednom místě – stačí zadat odkud a kam cestujete. Po zadání získáte všechny spoje pro vybraný den.

Toto byl náš průvodce a tipy pro cestování vlakem v Itálii. Máte dotaz? Rádi ho zodpovíme v komentáři níže. Šťastnou cestu!

Více informací o Itálii

ITÁLIE: Inspirujte se nejkrásnějšími místy v Itálii nebo navštivte severní Itálii. Sestavili jsme 5 vzorových itinerářů, kam v Itálii vlakem (včetně mapy a užitečných informací).

ITALSKÁ MĚSTA: Zde je seznam nejkrásnějších míst v Římě. Vytvořili jsme taky podrobný itinerář pro 3 dny v Římě. Nebo se vydejte na jih do Neapole. Láká vás módní Milán? Užijte si pobyt v tomto 3-denním itineráři v Miláně.

TOSKÁNSKO: Inspirujte se nejkrásnějšími místy ve Florencii. Plánujete prozkoumat celé Toskánsko? Sepsali jsme naše tipy, co navštívit v Toskánsku včetně mapy. Zde jsou nejlepší místa k návštěvě v Pise.

SEVERNÍ ITÁLIE: Zde je itinerář a mapa trasy pro 2 dny v Benátkách. Podívejte se na nejkrásnější místa, co navštívit ve Veroně. Nebo si užijte nádhernou dovolenou u Lago di Garda. Inspirujte se tipy na památky a zajímavosti, co navštívit v Bologni.

2 názory na “Cestování vlakem po Itálii: Naše zkušenosti a podrobný průvodce”

 1. Dobrý den, mohu se, prosím, zeptat. Zakoupím-li si jízdenku na vlak on line (např.pres aplikaci Trenitalia), jakým způsobem ji potom zaktivnim/označím na nádraží? Nebo u těchto on line zakoupených jízdenek už to není potřeba? Předem moc děkuji.

  1. Dobrý den,

   pokud si koupíte jízdenku na určitý čas, tak už si jí nikde neaktivujete – je to podobné jako v ČR, když si například kupujete jízdenku na Pendolino, kterou už pak ukážete jen průvodčímu. Z toho důvodu si jí nemusíte ani tisknout (pokud není u jízdenky uvedeno jinak, ale v dnešní době se většinou netiskne, zvlášť v Itálii apod.).

   Značí se pouze jízdenky u regionálních vlaků, kde není vyznačený čas jízdy a v turniketu se pak čas vyznačí.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *