20 tipů na zajímavá místa, co navštívit v severní Itálii (+ mapa)

co navštívit v severní Itálii

Severní Itálie, s jejími romantickými jezery, majestátními horami, historickými městy a světoznámými památkami, je destinací, která by neměla uniknout žádnému cestovateli. V tomto průvodci si ukážeme ta nejkrásnější místa, města a zajímavosti, co navštívit v severní Itálii.

Představte si, že stojíte na vrcholku Alp, kde se pod vámi rozprostírá panorama tvořená zasněženými vrcholky a zelenými údolími, zatímco nad vámi se tyčí jasně modrá obloha. Cítíte vůni borovic a slyšíte jen zvuk větru, který si hraje s jehlicemi.

Procházíte se po kamenitých uličkách starobylých měst, jako jsou Verona, Padova nebo Bologna, kde na každém rohu objevíte historické památky, umělecké skvosty a útulné kavárny. Stojíte na břehu jednoho z mnoha alpských jezer, s výhledem na elegantní vily a malé rybářské čluny klouzající po hladině.

To vše a mnohem více můžete zažít v severní Itálii. V tomto článku vám představíme některé z nejlepších míst, které byste při své návštěvě neměli vynechat. A možná si severní Itálii zamilujete stejně jako my.

Co navštívit a vidět v severní Itálii – mapa

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu severní Itálie s tipy na nejkrásnější místa a zajímavosti, co navštívit. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňujeme v průvodci o severní Itálii. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

Zajímavá místa, co navštívit v severní Itálii

1. Miláno

Řekněme si to upřímně – Miláno nepatří k nejkrásnějším městům v Itálii. Řím, Florencie nebo Benátky jsou se svojí krásou daleko před ním.

Přesto Miláno stojí za návštěvu. Živé, elegantní město, v jehož srdci se nachází jedna z nejkrásnějších památek celé Itálie – katedrála Duomo. Vystoupejte na její střechu, která je naprosto dechberoucí a užijte si výhled na Piazza del Duomo a historické jádro Milána.

Duomo di Milano památky v Lombardii
Duomo di Milano

Nalevo od katedrály se nachází galerie Vittorio Emanuele II, která je nejstarším, dosud fungujícím nákupním centrem v Itálii. Bohatě zdobená s velkou skleněnou kopulí. Luxus a přepych z tohoto místa doslova srší.

co navštívit v Miláně / kam v Miláně / Miláno památky

Více informací: Nejkrásnější místa, co navštívit v Miláně a užitečné tipy včetně mapy. Pro snadnější plánování výletu do Milána jsme vytvořili itinerář pro 3 dny v Miláně včetně mapy. Máte méně času? Podívejte se na itinerář pro Milán za 2 dny nebo na trasu pro 1 den v Miláně.

Ubytování v Miláně 😴

B&B Hotel Milano Ornato

Levný a pohodlný hotel s dobrou dostupností

Hotel Ritter

Klidný 3* hotel v centru, jen 5 minut od metra

2. Bergamo

Bergamo leží nedaleko Milána v Lombardii. Právě díky Milánu je Bergamo spoustou turistů přehlížené. A i když se těší v posledních letech čím dál většímu zájmu, stále se jedná o autentické město, které vás doslova nadchne svojí přátelskou a vřelou atmosférou.

Výhled na Bergamo ze zvonice v Città Alta
Výhled na Bergamo ze zvonice v Città Alta

Bergamo nás naprosto dostalo nádhernými památkami, labyrintem středověkých uliček v Città Alta a živou atmosférou v Città Bassa. Pokud vám vyjde čas, doporučuji si ho projít ve dne i v noci, kdy je krásně nasvícené.

Pohled na Bergamo od pevnosti La Rocca
Pohled na Bergamo od pevnosti La Rocca

Kde se ubytovat v Bergamu: Hotel Città Dei Mille, hotel zařízený v tradičním stylu, který má výbornou dostupnost na nádraží i do starého města. Přímo v srdci Città Alta leží Hotel Il Sole, útulný hotel s restaurací, kde vaří výbornou lokální kuchyni.

Podívejte se na nejkrásnější místa, co navštívit v Bergamu a další užitečné tipy.

3. Verona

Verona patří mezi nejkrásnější město, co navštívit v severní Itálii. Město lásky, které leží na břehu řeky Adiže v Itálii, si vás naprosto podmaní svou úžasnou architekturou, malebnými uličkami a bohatou kulturou. 

Ponte Pietra ve Veroně
Ponte Pietra ve Veroně

Verona má vše, co od italského města očekáváte – dlouhou historii, nádherné památky, živou atmosféru, výbornou kuchyni a klikaté uličky, kde se neustále ztrácíte. Centrum Verony je kompaktní a dá se snadno projít za 1 den.

Arena di Verona je jednou z nejkrásnějších památek v severní Itálii
Arena di Verona je jednou z nejkrásnějších památek v severní Itálii

Kde se ubytovat ve Veroně: Hotel Milano je fantastický hotel v historickém centru se střešní terasou, odkud si užijete výhled na Arena di Verona. Nově zařízený hotel Leopardi nabízí bohatou snídani, wellness a parkování zdarma přímo u hotelu.

Více informací: 20 tipů na nejkrásnější místa ve Veroně nebo si naplánujte svůj výlet pomocí itineráře pro 1 den ve Veroně.

4. Benátky

Monumentální baziliky a honosné paláce, které ukrývají dechberoucí umělecké sbírky, romantické kanály, po kterých se svezete gondolou nebo je přejdete po jednom z ikonických mostů, a spousta uliček, kde se můžete jen tak toulat. Vítejte v Benátkách!

bazilika svatého Marka v Benátkách

Benátky jsou jedinečné. Mají svou specifickou atmosféru, kterou nikde jinde nenasajete. Začněte na Piazza San Marco s nádhernou bazilikou svatého Marka, zvonicí a Dóžecím palácem, který je bohatě zdobený.

Proplétejte se úzkými uličkami, přejděte most Rialto a užijte si jízdu gondolou nebo vodním autobusem, abyste se dostali na další ostrůvky a místa v okolí centra Benátek.

výhled ze zvonice svatého Marka,Benátky

Více informací: Nejkrásnější místa, co navštívit v Benátkách včetně užitečných informací, jak si užít návštěvu Benátek. Pro snadnější plánování cesty jsme vytvořili itinerář pro 1 den v Benátkách nebo itinerář pro 2 dny v Benátkách.

Ubytování v Benátkách 😴

Hilton Garden Inn Venice Mestre

Moderní 4* hotel s parkováním a restaurací

Hotel Delle Rose

Levné, čisté ubytování s parkováním

5. Padova

Padova je město, které žije ve stínu Benátek. To má výhodu – město si můžete projít daleko víc v klidu než sousední Benátky.

Padova vznikla ještě dříve než Řím. Na konci první světové války byla navíc po Římě druhým nejbohatším městem v Itálii. Má bohaté umělecké a historické dědictví s četnými dochovanými památkami.

padova severní itálie
padova severní itálie zajímavosti
Bazilika svatého Antonína, Padova / co navštívit v severní Itálii

Pokochejte se bazilikou svatého Antonína, chrámem San Giusticia, náměstím Palazzo della Ragione s nádhernou středověkou radnicí, kaplí Scrovegni s freskami (první mistrovské dílo italské renesance) nebo botanickou zahradou University of Badua, která je nejstarší na světě.

☞ Cestování vlakem máme rádi, proto jsme sestavili 5 vzorových itinerářů, kam v Itálii vlakem (včetně mapy a užitečných informací).

6. Lago di Como

Lago di Como patří mezi nejkrásnější jezera v Itálii. Své sídlo tu mají celebrity jako George Clooney, Giovanni Versace, Lionel Messi a Madonna. 

Pohled na Bellagio z trajektu, Lago di Como
Pohled na Bellagio z trajektu, Lago di Como

Bude vás bavit svými malebnými městečky s úzkými uličkami, barevnými domy lemujícími pobřeží a průzračnou vodou, v níž se odráží zasněžené vrcholky Alp.

Relaxujte u vody s výborným italským gelatem, na večer se projděte po upravené promenádě, vydejte se za pěší turistikou nebo si udělejte výlet trajektem do nejkrásnějších městeček u Lago di Como včetně Bellagia a Varenny.

Varenna, Lago di Como
Varenna, Lago di Como

Kde se ubytovat u Lago di Como: Hotel Abbadia se nachází na západním břehu jezera kousek od pláže a má výbornou dostupnost vlakem nebo trajektem (popř. autem) do Varenny, Bellagia či Bergama a Milana. Residence Alessandra je ideální pro ty, co hledají ubytování v soukromí v apartmánech s kuchyňským koutem. Ubytování se nachází na severozápadě jezera a nabízí bazén a zahradu.

Více informací: Kompletní průvodce pro Lago di Como v Itálii.

7. Lago di Maggiore

Lago di Maggiore je další krásné jezero obklopené horami, které najdete severozápadním směrem od Milána. Okolí ostrova nabízí stejně jako Lago di Como nepřeberné možnosti – od pěší turistiky, koupání až po objevování upravených městeček.

Pohled z promenády ve Stresa na Borromejské ostrovy, Laggo di Maggiore
Pohled z promenády ve Stresa na Borromejské ostrovy, Laggo di Maggiore

Projděte se po promenádě v Pallanza nebo Stresa nebo si udělejte výlet na Borromejské ostrovy, které tvoří ostrovy Isola Bella, Isola Madre a Isola dei Pescatori. Každý z ostrovů má zcela jinou atmosféru – ostrov Isola Bella s barokním palácem, mozaikovými jeskyněmi a exotickými zahradami, ostrov Madre s botanickým parkem v anglickém stylu a rybářský ostrov Pescatori s klikatými uličkami.

Ostrov Pescatori, Lago di Maggiore
Ostrov Pescatori, Lago di Maggiore

8. Dolomity

Dolomity, podle mnohých nejkrásnější pohoří na světě díky zeleným rozkvetlým loukám v kombinaci s ostrými štíty, které vezmou dech i úplnému odpůrci hor.

Jezera v Dolomitech jsou známá svou průzračně čistou vodou, ve které se zrcadlí okolní štíty z vápence. Vysokohorské silnice vás v mžiku dostanou do nadmořských výšek, odkud se vám zatají dech při pohledu na zasněžené vrcholky hor.

Seceda, Dolomity
Seceda, Dolomity

Projděte se po alpských loukách, navštivte místa, kde se odehrávala první světová válka nebo se nechte vyvézt lanovkou téměř do oblak.

Více informací: Nejkrásnější místa a trasy, co navštívit v Dolomitech nebo si naplánujte svojí dovolenou s naším průvodcem do Dolomit.

Ubytování v Dolomitech 😴

B&B Hotel Passo Tre Croci

Oblíbený hotel s výbornou dostupností

Hotel Serena

3* hotel se skvělým poměrem ceny a kvality

9. Lago di Garda

Vítejte u Lago di Garda v Itálii, alpského jezera s křišťálově čistou vodou, které lemují kouzelná městečka a impozantní alpské vrcholy. Lago di Garda je populární destinací v severní Itálii a já se ani nedivím, protože nabízí tolik skvělých věcí, co tu můžete dělat.

Pohled na Riva del Garda od Benátské bašty
Pohled na Riva del Garda od Benátské bašty

Užijte si plavání v křišťálově čisté vodě nebo plavbu na trajektu, vydejte se po jedné z mnoha turistických nebo cyklistických stezek a nasajte kouzlo barevných městeček s malými přístavy, kde můžete rozjímat a pozorovat okolní cvrkot. Od hradu Scaliger v Sirmione po křivolaké uličky v Tremosine, v okolí Lago di Garda zažijete fantastické výhledy.

Pohled na výběžek Sirmione z hradu Scaliger
Pohled na výběžek Sirmione z hradu Scaliger

Poblíž Lago di Garda se nachází jeden z nejznámějších zábavných parků v Itálii – Gardaland. Je oblíbený a zvlášť v sezóně se tu tvoří fronty, tak je lepší objednat vstupenky předem. Na druhou stranu nabízí dobrodružství a adrenalinové atrakce pro malé i velké.

V okolí se nachází taky několik vodních parků – Parco Cavour je jedním z nejlepších, kde si užijete obří skluzavky, vlnové bazény, rafting a bazény s písečnými plážemi.

Více informací: Nejkrásnější místa, co navštívit u Lago di Garda + mapa.

Ubytování Lago di Garda 😴

Hotel Leonardo da Vinci

All-inclusive resort s bazénem a soukromou pláží

Residence Centro Vela

Moderní apartmány s restaurací a zázemím

10. Bologna

Bologna, srdce italského regionu Emilia-Romagna, je skvělým cílem pro ty, kteří hledají autentickou italskou atmosféru daleko od turisticky přeplněných destinací jako je Řím nebo Benátky.

Bologna je známá svými věžemi a 38 kilometrů dlouhými podloubími, kde se můžete zchladit v horkých letních dnech. Cihlové domy v červené a oranžové barvě jí dávají zcela odlišný ráz od ostatních měst v Itálii. Taky si díky nim vysloužila přezdívku “Červená Bologna”.

Univerzita v Bologni pochází už z 11. století a je tak nejstarší univerzitou na světě. Místní studentská populace propůjčuje městu živou atmosféru.

A pokud milujete dobrou kuchyni, tady si přijdete na své. Ochutnejte Boloňské špagety, salám Mortadella, lasagne, tortellini nebo tagliatelle.

bologna itálie / co navštívit v bologni

Bologna je významným dopravním uzlem v Itálii – vlakem se snadno dostanete do celé řady míst včetně Florencie a Benátek nebo menších, historických měst v okolí Bologni – Modena, Ferrara, Parma, Reggio nell’Emilia či do Ravenna k moři.

Více informací: Inspirujte se nejkrásnějšími místy v Bologni. Sepsali jsme taky itinerář pro 2 dny v Bologni a jak se dostat z letiště G. Marconi do centra.

Ubytování Boloňa 😴

The Social Hub

Moderní hotel s bazénem kousek od centra

Hotel Cosmopolitan Bologna

4* hotel na kraji města, parkování zdarma

11. Cinque Terre

Cinque Terre představuje pět rybářských vesnic zaklíněných do strmě terasovitých útesů podél úseků skalnatého pobřeží. Každá z vesnic má svůj jedinečný ráz – Monterosso s krásnou pláží, bohatý noční život ve Vernazza, svahy vinic v Corniglia, barevné loďky a jeskyně v Manarola a středověký hrad v Riomaggiore.

Kam do Itálie / co navštívit v Itálii / co vidět v Itálii

Všechny vesnice mají domy v pastelových barvách a přístavy plné rybářských člunů. Je to oblast plná dramatickým výhledů, vinic i olivových hájů, kterou protínají stovky kilometrů turistických tras. Cinque Terre patří mezi nejkrásnější místa, co navštívit v severní Itálii.

Vesnice jsou bohaté na zemědělství a rybolov, takže si tu pochutnáte u místního vína, oliv, sýrů, těstovin, mořský plodů a domácího chleba.

Manarola, Cinque Terre / kam v severní Itálii
Manarola, Cinque Terre / kam v severní Itálii

Na své si přijdou i ti, co vyhledávají pěší turistiku jako my. Nejznámější turistickou stezkou je 12 km dlouhá Sentiero Azzurro (Modrá cesta, trasa č. 2), která spojuje všech 5 vesnic. Stezka je zpoplatněná cenou 7,50 €.

Známá je taky trasa Sentiero Alto (Vysoká cesta, trasa č. 1) o celkové délce 35 km. Trasa není náročná a na rozdíl od Modré stezky tu potkáte méně turistů.

Kde se ubytovat v Cinque Terre: Real Rooms je útulné, čisté ubytování kousek od vlakového nádraží v La Spezia, odkud se dostanete snadno do Cinque Terre.

12. Janov

Janov, nebo také Genova, je největší přístav v Itálii, který je oproti jiným italským městům trochu přehlížený. Město bylo domovem pro slavného mořeplavce Kryštofa Kolumba.

Janov / co navštívit v severní itálii
Janov / kam v severní Itálii

Projděte si historické jádro plné úzkých, křivolakých uliček, které se nazývají “caruggi”. Tady můžete prozkoumat nespočet historických budov, náměstí a muzeí včetně Piazza Raffaele de Ferrari s bronzovou kašnou uprostřed. Staré město je rozlehlé a klidně tu můžete strávit blouděním v uličkách několik dní. Nebo vystoupejte na vyhlídku Belvedere Castelletto pro jeden z nejlepších výhledů na město.

Pohled na barevné domy lemující Spiaggia di Boccadasse, Janov
Pohled na barevné domy lemující Spiaggia di Boccadasse, Janov

Když budete ve městě, nenechte si ujít akvárium v Janově (Acquario di Genova), které patří k největším zajímavostem v severní Itálii. Nachází se v přístavu starého města a je domovem pro více než 15 tisíc zvířat včetně ryb, mořských savců, plazů, ptáků a obojživelníků. Hlavní atrakcí je obří nádrž pro rejnoky, žraloky a delfíny.

13. Národní park Gran Paradiso a údolí Aosty

Národní park Gran Paradiso, první národní park v Itálii, leží v srdci italských Alp poblíž hranic na severozápadě Itálie. Pokud máte rádi přírodu, pěší turistiku nebo jen potřebujete uniknout z ruchu města, tento park je ideální destinací.

Národní park Gran Paradiso a horské městečko Cogne / kam v severní Itálii
Národní park Gran Paradiso a horské městečko Cogne / kam v severní Itálii

Se zasněženými vrcholy, horskými pastvinami, krystalicky čistými jezery a bujnými lesy, tady se můžete toulat celé dny a často nepotkat ani živáčka.

Navštivte vodopády Cascate di Lillaz nebo Cascata di Noasca. Projeďte se po průsmyku Nivolet, který vede dechberoucí přírodou a končí u nádherných alpských jezer.

Vodopády Lillaz, národní park Gran Paradiso
Vodopády Lillaz, národní park Gran Paradiso

Národní park Gran Paradiso se rozkládá částečně v údolí Aosty, regionu podél hranic se Švýcarskem a Francií, který je zaklíněný mezi alpskými štíty. Celá oblast spolu s národním parkem Gran Paradiso je skrytým klenotem severní Itálie, který ještě neobjevily davy lidí.

Severně od parku se nachází most Pont d’Aël s částečně prosklenou podlahou, který tu stojí už celá staletí a vede nad hlubokým kaňonem. Za vidění stojí taky historické městečko Aosta s pozůstatky z římské doby včetně Teatro Romano.

Teatro Romano, Aosta
Teatro Romano, Aosta

14. Turín

Turín, elegantní město ležící v severozápadní Itálii u úpatí Alp, je často přehlížené na úkor jiných italských měst. S bohatou historií, výbornou kuchyní a nádhernou architekturou je Turín destinací, kterou byste měli přidat na svůj seznam míst, co navštívit v severní Itálii.

Turín / co vidět v severní Itálii
Turín / co vidět v severní Itálii

Turín je domovem mnoha významných historických památek a muzeí. Jednou z nejvýznamnějších je Královský palác, který je na seznamu světového dědictví UNESCO. Neměli byste vynechat ani návštěvu Muzea egyptského umění, které je druhým největším svého druhu na světě, hned po Káhiře.

Egyptské muzeum v Turíně
Egyptské muzeum v Turíně

Pro milovníky aut je pak ideální cíl Muzeum automobilů (Museo dell’Automobile), které se nachází na kraji Turína. Při toulání centrem nevynechejte návštěvu Mole Antonelliana, ikonické stavby Turína, která dnes hostí Národní muzeum filmu.

Pokud vyhledáváte honosnou architekturu, severně od Turína se nachází La Venaria Reale, jeden z největších paláců v Evropě, který je na seznamu UNESCO.

Turín / co vidět v severní Itálii
Turín / co vidět v severní Itálii

Pro jeden z nejlepších výhledů na Turín a okolí se nechte vyvézt lanovkou k bazilice Superga. Zajděte na Juventus či Turín FC nebo si užijte turistiku v Alpách, které Turín obklopují.

Kde se ubytovat v Turíně: Hotel Cascina Fossata & Residence je nově zařízený a pohodlný hotel s parkováním zdarma a dobrou dostupností do centra Turína.

15. Národní park Stelvio

Když si vybavím severní Itálii, nádherná alpská příroda je první z věcí, které mi vyvstanou na mysli. Národní park Stelvio je jedním z těchto míst. Pokud chcete vidět ohromující panoramata, alpská údolí posetá tradičními chatami (baitami), malebné kostely a rozmanitou divočinu, určitě se tady na pár dní zastavte.

Horský průsmyk Stelvio / kam v severní Itálii
Horský průsmyk Stelvio / kam v severní Itálii

Turistické trasy začínají od 650 m a stoupají až do 4000 m nad mořem. Díky tomu je zdejší fauna, flóra a příroda velmi rozmanitá. Na cestě potkáte jeleny, kamzíky, sviště nebo například kozorožce.

Nemáte tolik času? Projeďte si národní park přes horské sedlo Passo dello Stelvio (Stilfserjoch), které je nejvyšším průsmykem v Itálii a druhým nejvyšším za celé Alpy. Je to zdarma a užijete si fantastické výhledy bez námahy.

Více informací: Nejkrásnější místa, co navštívit v Lombardii.

Horský průsmyk Stelvio / kam v severní Itálii

16. Portofino

Portofino je malebné rybářské městečko na italské riviéře, které je známé pro svou nádhernou přístavní krajinu a barevné domy, které lemují jeho pobřeží. Toto malé, ale významné městečko je často hodnocené za jeden z nejkrásnějších přístavů v celém Středozemí.

Pohled na Portofino z Castello Brown
Pohled na Portofino z Castello Brown

K hlavním atrakcím patří Castello Brown, historická pevnost, odkud si užijete nádherné výhledy na přístav. Okolí Portofina je chráněnou oblastí, která je protkaná turistickými stezkami a zátokami s křišťálově čistou vodou. Navštivte zátoku Baia di Paraggi nebo nádherný klášter Abbazia di San Fruttuoso, který je ukotvený mezi skalami na pobřeží.

Zátoka Paraggi
Zátoka Paraggi

17. Zámek Miramare

Zámek Miramare je jedním z nejkrásnějších zámků v Itálii. Umístěný na skále u pobřeží Jaderského moře nabízí nádherné výhledy na moře a okolí.

zámek Miramare Itálie
Zámek Miramare / zajímavosti v severní Itálii

Můžete se procházet ve zdejším parku plném vzácných a exotických rostlin a užívat si pohled na zámek s bílými stěnami a věžemi, které jsou dokonalým příkladem tudorovské gotiky.

Zámek nechal postavit v 19. století rakouský arcivévoda Ferdinand Maxmiliána a jeho manželka Charlotta z Belgie.

Okolí zámku je chráněnou lokalitou, která je domovem mnoha mořských ptáků.

zámek Miramare Itálie
Zámek Miramare / zajímavosti v severní Itálii

18. Terst

Terst leží na úplném východě severní Itálie nedaleko hranic se Slovinskem. Významný přístav u Jaderského moře, který leží na pomezí latinského, germánského a slovanského světa, což se odráží v jeho kosmopolitní atmosféře.

Historicky byl Terst důležitým centrem Habsburské monarchie, kterou do dnešní doby připomínají velkolepé budovy a památky, jako je nádherné náměstí Piazza Unità d’Italia nebo impozantní zámek Miramare, který leží nedaleko.

Piazza Unità d'Italia, Terst / co navštívit v severní Itálii
Piazza Unità d’Italia, Terst / co navštívit v severní Itálii

Při toulkách městem navštivte jednu z kaváren včetně historických kaváren Caffè San Marco a Caffè degli Specchi, které se vyvinuly během dlouhých let habsburské vlády.

A kam vyrazit v okolí Terstu? Nedaleko se nachází neobvyklý poutní kostel Monte Grisa, odkud jsou nádherné výhledy na pobřeží. Nebo se vydejte za turistikou do údolí Val Rosandra, kterým protéká tyrkysová řeka Rosandra.

19. Lago d’Iseo a Val Camonica

Lago d´Iseo je čtvrtým největším jezerem v Lombardii, které najdete západně od Lago di Garda. Hlavní atrakcí je ostrov Monte Isola, který je největším jezerním ostrovem v Evropě. Je to místo, kde zažijete dokonalý klid bez aut.

Lago d'Iseo / nejkrásnější místa v severní Itálii
Lago d’Iseo / nejkrásnější místa v severní Itálii

Lago d’Iseo obklopuje nádherná alpská příroda, která ukrývá dechberoucí vyhlídky na jezero. Pokud máte rádi pěší turistiku, tady si přijdete na své. Jestli vyhledáváte historická městečka, navštivte Lovere s upravenou promenádou a úzkými uličkami.

Jen půl hodiny od Lago d’Iseo se nachází Val Camonica, úzké údolí vyřezané kolem řeky Oglio, které se táhne od Ponte di Legno na severu po jezero Lago d´Iseo na jihu. Dnes se údolí přezdívá Valle dei Segni.

Val Camonica Lombardie

Není to ale jen tak ledajaké údolí. Najdete tady jednu z nejbohatších sbírek petroglyfů na světě – 200 000 – 300 000 vyřezávaných maleb starých až 10 000 let, z nichž řada je velmi dobře čitelná i v současnosti.

Je to první italské místo, které bylo díky své jedinečné hodnotě zapsané na seznamu UNESCO.

Nejlepší oblastí pro objevování petroglyfů je kolem městečka Capo di Ponte a mezi Darfo a Edolo. Se vstupenkou získáte přístup do 5 archeologických parků. Nejlepší je Parco Nazionale delle Incisioni Rupestri di Naquane v Capo di Ponte.

Navštivte vesnici Bienno, která patří mezi nejkrásnější vesnice Itálie. Z horského průsmyku Passo di Crocedomini si užijete nádherné výhledy na Val Camonica a vesničky v okolí.

Crocedomini Pass, Val Camonica
Crocedomini Pass, Val Camonica

20. Grazzano Visconti a Castell’Arquato

Grazzano Visconti je nádherná středověká vesnička, která ale vůbec není historická. Byla totiž postavená na začátku 20. století na příkaz Giuseppe Viscontiho, italského filmového režiséra a producenta. Cílem bylo vytvořit představu středověkého života pro návštěvníky.

Grazzano Visconti / co navštívit v severní Itálii
Grazzano Visconti / co navštívit v severní Itálii

Přesto máte pocit, jako byste se o pár století zpět ocitli. Můžete se procházet zdejšími uličkami, navštívit hrad nebo ochutnat místní kuchyni.

Nedaleko odtud se nachází nádherná vesnička Castell’Arquato. Tady už na vás dýchne ve zdejších uličkách skutečná historie. Vesnička je malá, ale naprosto kouzelná. Okolní kopce jsou pokryté vinice s výhledem na Apeniny, které tvoří páteř celé Itálie.

Castell'Arquato
Castell’Arquato

Toto byla nejkrásnější místa a zajímavosti, co navštívit a vidět v severní Itálii. Máte dotaz? Rádi ho zodpovíme v komentáři níže. Šťastnou cestu!

Více informací o Itálii

ITÁLIE: Zde jsou nejkrásnější místa v Itálii. Plánujete cestovat vlakem? Sepsali jsme průvodce pro cestování vlakem po Itálii. Sestavili jsme 5 vzorových itinerářů, kam v Itálii vlakem (včetně mapy a užitečných informací).

ŘÍM: Řím je jedno z nejoblíbenějších měst v Evropě. Zde je seznam toho nejlepšího, co navštívit v Římě. Sestavte si svůj 3-denní itinerář Říma.

TOSKÁNSKO: Toskánsko je jednou z nejoblíbenějších částí Itálie. Při své návštěvě Toskánska nemůžete vynechat Florencii. Sestavte si svůj itinerář ze seznamu, co navštívit ve Florencii. Pisa je dalším nádherným městem, které stojí za to vidět v Toskánsku.

Čtěte ještě více tipů o cestování v Itálii.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *