11 tipů na památky a zajímavosti, co navštívit v Bologni (+ mapa)

co navštívit v bologni / památky a zajímavosti bologna itálie

Plánujete navštívit Bolognu v Itálii a přemýšlíte, kam v Bologni vyrazit a co si nenechat ujít? Podívejte se na našich 11 tipů na památky a zajímavosti, co navštívit v Bologni, včetně užitečných informací a mapy.

Bologna v Itálii

Bologna, s více než 400 tisíci obyvateli, je sedmým největším městem v Itálii a také hlavním městem regionu Emilia-Romagna.

Turisty přitahuje svou nejstarší univerzitou na světě, zachovalými středověkými budovami a vynikající kuchyní. Přesto si tu oproti Benátkám, Florencii nebo Římě od davů turistů odpočinete.

Bologna je město plné života a kultury, kde historie splývá s moderním akademickým životem. Zachovává si svůj autentický ráz a je hojně obývána místními obyvateli, což dodává centru města neopakovatelnou atmosféru.

Je hezčí než sousední Florencie? Ne. Stojí Bologna za návštěvu? Určitě ano. Zvlášť, pokud chcete uniknout davům, pochutnat si na výborné kuchyni a zažít pravé italské město, kde to žije.

bologna itálie / co navštívit v bologni

Památky a zajímavosti, co navštívit v Bologni

Navštivte nádherné náměstí Piazza Maggiore, vystoupejte na hodinovou věž pro nejlepší výhled na město a ztraťte se v uličkách lemovaných domy s portiky zapsanými na seznamu UNESCO. Den zakončete v rustikální taverně, kde vás pohostí vyhlášenou boloňskou kuchyní.

Bologna je plná zajímavostí, co stojí za to vidět a zažít.

Podívejte se na nejkrásnější místa a památky, co navštívit v Bologni:

1. Piazza Maggiore

Piazza Maggiore nemůžete při své návštěvě Bologni minout. Nachází se přímo v srdci města a patří k nejkrásnějším náměstím v Itálii. Je prostorné a navazující na Piazza del Nettuno – ve skutečnosti se tato náměstí prolínají a tvoří jeden celek.

bologna itálie / co navštívit v bologni / piazza maggiore bologna
bologna itálie / co navštívit v bologni / piazza maggiore bologna

Pokochejte se významnými historickými budovami a prohlédněte si zblízka fontánu Neptuna (Fontana del Nettuno). Fontána je známá svým velkolepým sochařským ztvárněním Neptuna, římského boha moří. Ten je zobrazený s roztaženými pažemi, z nichž jedna drží trojzubec, což symbolizuje jeho moc nad vodami.

Socha je umístěna na vysokém podstavci obklopeném čtyřmi cheruby a dalšími mýtickými bytostmi, které představují různé aspekty mořského života a vodních toků.

bologna itálie / co navštívit v bologni

2. Palazzo Comunale a Torre dell’Orologio

Pro nejlepší výhled na Bolognu vystoupejte na Torre dell’Orologio v Palazzo Comunale (oficiálně Palazzo d’Accursio). Jedná se o radnici ze 14. století s výraznou hodinovou věží, ze které se vám rozevře výhled na celé náměstí Piazza Maggiore. Díky červeným střechám Bologni je to nádherná podívaná.

bologna itálie / co navštívit v bologni

Torre dell’Orologio má 2 vyhlídkové plošiny, kdy druhá vyhlídka je přístupná pouze po úzkém schodišti a díky tomu nepřístupná pro děti do 8 let.

Vstupné a otevírací doba Torre dell’Orologio

Vstupné na Torre dell’Orologio je 10 € a snížené 7 € pro děti 4-11 let, seniory nad 65 let nebo studenty. Vstup zdarma mají děti do 3 let a ZTP včetně doprovodu.

Do věže je potřeba rezervovat vstupenky předem a to raději s předstihem, protože počet lidí dovnitř je limitovaný. Každou hodinu jsou pouze 3 časové sloty, ve kterých můžete vstoupit.

Vstup do věže se nachází ve 2. patře, kam se dostanete po schodech nebo výtahem (jsou tu taky toalety zdarma). Při cestě si prohlédnete zdobené interiéry radnice. Součástí stavby je taky malé nádvoří, kde můžete posedět mezi zelení.

bologna itálie / co navštívit v bologni

Po pravé straně věže se nachází knihovna Salaborsa. Ta je unikátní tím, že si v jejím podzemí můžete zdarma prohlédnout historické základy Bologni. Rezervace předem není nutná – můžete jít rovnou dovnitř. Otevřeno je denně kromě neděle v čase 9:00-20:00, v sobotu 9:00-19:00 a v pondělí 14:00-20:00.

Ubytování Boloňa 😴

ubytování bologna
The Social Hub

Moderní hotel s bazénem kousek od centra

ubytování bologna
Hotel Cosmopolitan Bologna

4* hotel na kraji města, parkování zdarma

3. Bazilika svatého Petronia

Piazza Maggiore lemují impozantní budovy, z nichž tou nejmonumentálnější je bazilika svatého Petronia. Jakmile přijdete na náměstí, okamžitě zaujme váš pohled.

Tato bazilika ze 14. století, zasvěcená patronu města svatému Petroniu, je pátý největší kostel na světě. Interiér baziliky je spíše strohý, s gotickými klenbami a bohatě zdobeným hlavním oltářem.

bologna itálie / co navštívit v bologni / bazilika svatého petronia bologna
bologna itálie / co navštívit v bologni

Vstup je zdarma a stejně jako v jiných církevních stavbách zde platí dress code – zakrytá ramena a kolena (kontrolují to). Dovnitř se mohou tvořit fronty, ale ubíhají rychle. Otevřeno je denně v následujících časech – 8:30 až 13:30 a 15:00 až 18:30.

bologna itálie / co navštívit v bologni

4. Portiky v Bologni

Boloňa je známá ze dvou důvodů – pro své boloňské špagety a portiky, která jsou dokonce zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO.

Portiky v Bologni dosahují délky více než 40 kilometrů a jsou tak nejrozsáhlejší sítí krytých chodníků na světě. Různí se svým stylem, od jednoduchých dřevěných sloupků a arkád až po vysoké, elegantní arkády zdobené v renesančním nebo barokním stylu.

Cílem portik bylo zvýšit obytný prostor v hustě osídlených městských oblastech. Stavby se rozšířily ven z prvního patra budov, zatímco přízemí nechali otevřené, aby poskytovalo krytí pro chodce. To je výhoda při návštěvě města za deště, před kterým se tak můžete snadno schovat.

5. Le due Torri: Garisenda a Asinelli

V době středověku byla v Bologni postavená více než stovka věží. Ty sloužily pro obranu a jako symboly bohatství a moci bohatých rodin. Dodnes se dochovalo jen pár z těchto věží, proto jsou Le due Torri, neboli Dvě věže, jednou nejvýznamnějších památek v Bologni.

bologna itálie / co navštívit v bologni le due torri asinelli

Torre degli Asinelli

Torre degli Asinelli dosahuje výšky přibližně 97 metrů a je tak nejvyšší věží v Bologni. Věž je běžně přístupná pro veřejnost a nabízí možnost vystoupat po 498 schodech až na vrchol, odkud se vám naskytne fantastický výhled na město a okolí. Výstup je náročný, ale stojí to za to.

Nyní je v roce 2024 věž z důvodu rekonstrukce nepřístupná. Pro aktuální termíny otevření můžete sledovat oficiální stránky.

bologna itálie / co navštívit v bologni le due torri

Torre Garisenda

Torre Garisenda je výrazně nižší, původně měřila okolo 60 metrů, ale dnes je vysoká přibližně 48 metrů. Kvůli problémům se základy se věž začala naklánět krátce po dokončení stavby, což vedlo k jejímu zkrácení ve 14. století z důvodů bezpečnosti.

bologna itálie / co navštívit v bologni

6. Knihovna v paláci Archiginnasio

Obejděte baziliku svatého Petronia po levé straně a dostanete se na menší náměstí, kde se nachází vstup do knihovny v paláci Archiginnasio. Ten je jedním z nejvýznamnějších paláců v Bologni, protože dlouho sloužil jako hlavní budova Boloňské univerzity, která je nejstarší univerzitou na světě.

Architektura knihovny a celého paláce je typickým příkladem renesančního stylu, s bohatě zdobenými arkádami a freskami.

palác archiginnasio bologna

Na nádvoří můžete nakouknout zcela zdarma – je volně přístupné v otevíracích hodinách. Interiéry knihovny si můžete prohlédnout za drobný poplatek 3 €.

Otevřeno je denně kromě neděle v čase 9:00-19:00, v sobotu zavírají o hodinu dříve.

bologna itálie / co navštívit v bologni / palác a knihovna archiginnasio

7. Santuario Madonna di San Luca

Santuario di Madonna di San Luca je významná náboženská stavba, která se nachází na vrcholu kopce Guardia a poskytuje nádherný výhled na okolní přírodu.

Svatyně tu stojí od 18. století, i když první kaple na tomto místě údajně existovala již ve 12. století. Důvodem výstavby bylo uchování ikony Madony, která údajně ochraňovala město Bologna před různými hrozbami.

Santuario Madonna di San Luca bologna

Stavbu snadno rozeznáte už z dálky díky impozantní barokní architektuře s výraznou kopulí, ke které vede 3 kilometry dlouhá arkádová chodba Portico di San Luca.

Každoročně se tu koná tradiční procesí, během kterého místní přenesou ikonu Madony do města na slavnost.

Santuario Madonna di San Luca je otevřená denně v čase 7:00-19:00. Vstup je zdarma. Zde najdete aktuální informace o otevírací době.

Jak se dostat k Santuario Madonna di San Luca

 • pěšky skrz Portico di San Luca – cca 5 km výstup přes portiky z centra města. Časově počítejte kolem 1,5 hodiny.
 • autobusem č. 20 z centra Bologni na zastávku Villa Spada, kde přesednete na autobus č. 58, který vás zaveze až ke svatyni. Zde najdete jízdní řád pro linku 58.
 • autem na bezplatné parkoviště kousek od svatyně. Ideální pro krátkou návštěvu na večer.
 • turistický vláček z centra Bologni, který staví přímo na Piazza Maggiore – většinou stojí po levé straně od baziliky.

Ubytování Boloňa 😴

ubytování bologna itálie
Savhotel

4* hotel se střešní terasou a výbornou kuchyní

ubytování bologna itálie
Combo Bologna

Levné, čisté ubytování kousek od nádraží

8. Piazza Santo Stefano

Přesouváme se zpět do centra Bologni, kde se nachází další krásné náměstí – Piazza Santo Stefano. To je známé především komplexem Santo Stefano, v překladu Sedm kostelů, který zahrnuje několik církevních budov a kaplí. Když se celým komplexem procházíte, je to jako návrat v čase napříč jednotlivými obdobími, od raného křesťanství až po středověk.

piazza santo stefano bologna

Kostel můžete navštívit zcela zdarma. Součástí je taky muzeum a toalety zdarma. Otevřeno je denně v následujících časech: 7:30-12:30 a 14:30-19:30, v neděli až od 8:30 a v pondělí pouze v čase 18:00-19:30.

bologna itálie / co navštívit v bologni

9. Katedrála svatého Petra

Přímo na hlavní nákupní třídě Via dell’Indipendenza se nachází katedrála svatého Petra (Cattedrale Metropolitana di San Pietro). Možná si jí hned nevšimnete, protože nemá tak dominantní umístění jako například Duomo v Miláně. Poté vás ale okamžitě zaujme svou barokní fasádou z červených cihel, která ukrývá bohatě zdobené interiéry a přístupnou kryptu.

bologna itálie / co navštívit v bologni

Vstup do katedrály je zdarma. Otevřeno je denně v čase 7:00-18:30, v sobotu až od 8:00.

Přímo za katedrálou se nachází věž Torre Prendiparte, která je jednou z mála přístupných věží v Bologni. Otevřeno je jen ve vybrané dny – zde najdete více informací.

bologna itálie / co navštívit v bologni

10. La Piccola Venezia

La Piccola Venezia, v překladu Malé Benátky, je jednou z nejkouzelnějších čtvrtí v Bologni. S úzkými uličkami a kanály, které lemují historické budovy. Ty jsou sice trochu zanedbané, ale přesto to má své kouzlo.

Podobně jako v Benátkách i Bologna byla kdysi protkaná kanály. Většina boloňských kanálů je už dnes zakrytá, ale v La Piccola Venezia můžete stále vidět některé z těchto vodních cest.

Nejznámějším místem v La Piccola Venezia je Finestrella di Via Piella – malé okénko, které odhaluje pohled na Canale delle Moline. Často se tu tvoří fronty, tak je lepší přijít brzy ráno.

la piccola venezia bologna

11. Muzea v Bologni

Ať už vás láká archeologie, historie nebo umění, v Bologni si přijdete na své.

Pokud máte rádi moderní umění, nenechte si ujít MAMbo, které se zaměřuje na italské a mezinárodní umění od druhé světové války po současnost (malby, sochy, fotografie, video). Pinacoteca Nazionale di Bologna se specializuje na umění raného středověku a renesance včetně slavných umělců, jako jsou Giotto, Raffael a Titian.

Museo Civico Archeologico pak zahrnuje bohaté sbírky z prehistorických dob, Egypta, Etrusků a římské civilizace. A pokud byste se rádi dozvěděli více o automobilové značce Lamborghini, nenechte si ujít Museo Ferruccio Lamborghini nedaleko Bologni, popř. Museo Ducati zaměřené na motorky Ducati.

☞ Čtěte: Podrobný itinerář pro 2 dny v Bologni včetně mapy.

bologna itálie / co navštívit v bologni

Kde se ubytovat v Bologni?

 • The Social Hub: Moderní hotel s bazénem, posilovnou a restaurací kousek od nádraží a centra
 • Combo Bologna: Levné, ale čisté ubytování kousek od nádraží, vhodné pro jednotlivce, páry i rodiny
 • Hotel Cosmopolitan Bologna: 4* hotel na kraji Bologni, parkování zdarma
 • Savhotel: Elegantní hotel se střešní terasou, výbornou kuchyní i wellness

Ubytování Boloňa 😴

ubytování bologna
The Social Hub

Moderní hotel s bazénem kousek od centra

ubytování bologna
Hotel Cosmopolitan Bologna

4* hotel na kraji města, parkování zdarma

Co ochutnat v Bologni?

Boloňa je často označována jako gastronomické srdce Itálie, se širokou nabídkou tradičních pokrmů, které byste rozhodně měli při své návštěvě ochutnat:

 • Tagliatelle al Ragù – Klasický boloňský pokrm z širokých, plochých nudlí servírovaných s bohatou omáčkou ragù, známou ve světě jako “bolognese”. Pravé ragù je uvařené pomalu a obsahuje mleté hovězí a vepřové maso, rajčata, cibuli a další zeleninu.
 • Tortellini in Brodo – Malé plněné těstoviny tradičně naplněné směsí masa nebo sýru, podávané ve vývaru.
 • Lasagne alla Bolognese – Vrstvené těstoviny s ragù, bechamelovou omáčkou a parmezánem, pečené do zlatova. Tento pokrm je další klasikou boloňské kuchyně, kterou si nenechte ujít.
 • Mortadella – Slavná boloňská uzenina, která je jemná, kořeněná a krásně krémová. Často se konzumuje jako součást antipasti nebo v sendvičích.
 • Gelato – I když gelato není specifické jen pro Bolognu, ve městě najdete několik výborných gelaterií.
 • Pignoletto – Místní frizzante (šumivé) bílé víno, které skvěle doplňuje boloňské pokrmy. Jeho svěží a mírně ovocná chuť je skvělá především k lehkým pastám a mořským plodům.
Tagliatelle al Ragù
Tagliatelle al Ragù

Doprava v Bologni

Bologna má rozsáhlou síť městských autobusů, kterou provozuje společnost TPER (Trasporto Passeggeri Emilia-Romagna). Autobusy pokrývají celé město včetně předměstí. Během nočních hodin můžete využít speciální noční linky.

Obyčejná jízdenka stojí 1,50 € – je přestupní a platí 75 minut. Při každém přestupu si musíte jízdenku znovu validovat. Pokud plánujete cestovat více, může se vám hodit jízdenka na 24 hodin za 6 €.

Jízdenky si můžete koupit v automatech nebo prodejních místech označených TPER.

Nově se dá platit taky bezkontaktní kartou, takže cestování po Bologni je ještě snadnější. Při nástupu do autobusu uvidíte zelené turnikety, kde si jízdenku pomocí karty zakoupíte. Cena je stejná jako v případě obyčejné jízdenky. Je potřeba dodržet jen podmínku: 1 bezkontaktní karta = 1 cestující.

Jak se dostat z letiště do centra Bologni: V našem předchozím článku najdete podrobného průvodce pro letiště Bologna.

bologna itálie / co navštívit v bologni

Parkování v Bologni

Bologna má v centru oblasti s omezeným dopravním režimem (ZTL – Zona a Traffico Limitato), které jsou otevřené pouze pro místní obyvatele nebo pro vozidla se zvláštním povolením. Tyto zóny často monitorují kamery, a pokud do nich vjedete bez povolení, můžete dostat pokutu.

Pokud nemáte parkování zajištěné od hotelu, zde je několik možností na parkování mimo ZTL zónu:

 • Parcheggio Stazione Bologna Centrale P1 – parkovací garáž kousek od nádraží a s dobrou dostupností do centra (cca 15 minut pěšky)
 • Parcheggio Tanari – levné venkovní parkování (kolem 5 € na celý den) asi 20 minut chůze od centra, popř. zastávka autobusu je hned u parkoviště

Zmíněná parkování najdete vyznačená taky v mapě na konci článku.

bologna itálie / co navštívit v bologni

Turistická karta Bologna Welcome Card

Bologna Welcome Card je turistická karta, se kterou získáte řadu výhod a slev:

 • Volný vstup do muzeí – Karta poskytuje volný nebo zlevněný vstup do mnoha boloňských muzeí a galerií, včetně Museo Civico Archeologico a MAMbo.
 • Prohlídky a exkurze – Slevy nebo speciální přístup k různým prohlídkám a exkurzím po městě, což zahrnuje historické procházky, gastronomické túry a další tematické prohlídky.
 • Doprava – Karta ve verzi PLUS zahrnuje dopravu červenými autobusy a turistický vláček k Santuario Madonna di San Luca.
 • Slevy a speciální nabídky – Kromě výše uvedeného nabízí karta taky další slevy v obchodech či restauracích.

Kartu si koupíte online přes oficiální turistické stránky města Bologna nebo na různých turistických informačních centrech po příjezdu do města.

Co navštívit v Bologni – mapa

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu s tipy na památky a zajímavosti, co navštívit v Bologni. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňujeme v průvodci pro Boloňu v Itálii. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

Naplánujte si svou cestu snadno a rychle. Pokud si něco koupíte prostřednictvím našich odkazů, získáme malou provizi. Vy neplatíte nic navíc. Děkujeme!

Toto bylo naše tipy na památky a zajímavosti, co navštívit v Bologni. Máte dotaz? Rádi ho zodpovíme v komentáři níže. Šťastnou cestu!

Více informací o Itálii

BOLOGNA: Sepsali jsme podrobný itinerář, jak si užít 2 dny v Bologni (včetně mapy). V našem předchozím článku najdete podrobného průvodce pro letiště Bologna.

SEVERNÍ ITÁLIE: Zde je itinerář a mapa trasy pro 2 dny v Benátkách. Podívejte se na nejkrásnější místa, co navštívit ve Veroně. Nebo si užijte nádhernou dovolenou u Lago di Garda.

TOSKÁNSKO: Florencie se nachází jen půl hodiny od Bologne – zde jsou nejkrásnější místa ve Florencii. Plánujete prozkoumat celé Toskánsko? Sepsali jsme naše tipy, co navštívit v Toskánsku včetně mapy.

ITÁLIE: Inspirujte se nejkrásnějšími místy v Itálii.

Čtěte ještě více tipů o cestování v Itálii.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *