Pisa: památky a co navštívit | Kompletní průvodce 2023

Pisa v Itálii je plná nádherných míst stejně jako celé Toskánsko. Podívejte se na kompletního průvodce, který vám prozradí, jaké památky v Pise vidět, co navštívit v Pise a další praktické informace o dopravě, ubytování, cenách, jídle a jiné užitečné tipy.

Pisa v Itálii

Pisa leží na severozápadě Toskánska. Jen 10 km od Ligurského moře a 80 km od Florencie. Je to téměř statisícové město, které je známé pro své Náměstí zázraků, Šikmou věž, nádhernou katedrálu a křivolaké historické uličky. Patří mezi nejkrásnější města Itálie.

Na její návštěvu vám bude stačit 1 den. Doporučuju si ale vyhradit víc času, protože další dny můžete strávit v okolí Pisy, které taky rozhodně stojí za to (na konci průvodce si ukážeme pár tipů).

Pisa Itálie Toskánsko

Pisa je vyhlášené univerzitní město a zdejší univerzita se zaměřuje na matematiku, fyziku, inženýrství a informatiku. Pochází odtud známý matematik Galileo Galilei, který studoval právě na zdejší univerzitě. Prováděl své vědecké pokusy gravitace z vrcholu Šikmé věže díky závažím, která házel dolů.

Už od římských dob byla Pisa důležitým námořním a obchodním uzlem pro Středomoří a Severní Afriku. V 11. století se Pisa stala námořní a kulturní velmocí ve Středomoří. Pisané vyplenili Palermo v Sicílii a chtěli světu ukázat své bohatství a poklady. V roce 1063 tak začala stavba katedrály v Pise.

Pisa patřila mezi čtyři Námořní republiky v Itálii spolu s Benátkami, pobřežím Amalfi a Janovem.

V roce 1284 byla ale námořní flotila Pisy poražená Janovem v bitvě u Melorie a v Pise začala vládnout nechvalně známá rodina Medici. Sláva Pisy začala upadat. Město dobyla v roce 1406 Florencie a až do roku 1860 byla Pisa pod její nadvládou.

Nepřátelství mezi Florenťany a Pisany panovalo léta. Florenťané mají dokonce přísloví: Lepší smrt v rodině než Pisan na prahu. A Pisané na to odpovídají: Ať se ti tvé přání splní.

Co znamená v překladu Pisa?

Pisa znamená bažina. To vysvětluje, proč se na náměstí Piazza dei Miracoli začala sesouvat půda po začátku stavby katedrály, baptisteria a Šikmé věže. Zatímco u katedrály a baptisteria to neznamenalo velké problémy ve stabilitě stavby v průběhu staletí, Šikmá věž se málem zřítila.

Velký vliv hrálo i několik silných zemětřesení v historii, které ještě víc přispěly k destabilizaci věže. Víc si o tom povíme za chvíli.

Je v Pise další šikmá věž?

Otázka už asi napovídá, že v Pise najdete další místa, která se vlivem podloží naklánějí. Jedním z nich je věž kostela San Nicolase, ke které se dostanete po ulici Via Santa Maria a San Nicola. Druhou je zvonice San Michele degli Scalzi na východě města u řeky.

Pisa památky a co navštívit a vidět: Tipy na výlety a nejkrásnější místa

Co se vám vybaví, když se řekne Pisa v Itálii? Vsadím se, že Šikmá věž (Torre pendente). Šikmá věž ale není jediná památka, která by měla být na vašem seznamu, co navštívit v Pise. Dnes si ukážeme 20 tipů na památky, zajímavá místa, náměstí a co vidět v Pise, ať už máte v plánu navštívit Pisu na jeden den nebo tu strávit času víc.

Piazza dei Miracoli (Náměstí zázraků)

Piazza dei Miracoli je nejznámějším náměstím ve městě. Je to přesně to místo, kde stojí taky světoznámá Šikmá věž v Pise.

Pisa Itálie Toskánsko / Piazza dei Miracoli / Náměstí zázraků

Hlavní vstupní branou na Piazza dei Miracoli je Porta Nuova (Nová brána) z roku 1562, která je součástí středověkého opevnění. Pře bránou je hodně stánků, podle kterých poznáte, že jdete zaručeně správným směrem. Projdete vstupní bránou (volně, zatím nic neplatíte) a už vidíte po levé straně uprostřed zdobené baptisterium, katedrálu v Pise a za ní Šikmou věž.

Pokud budete mít štěstí na jasný den, doslova vás oslní díky bílému mramoru, ze kterého jsou postavené. Ten ještě více vyzní v kontrastu s udržovaným, zářivě zeleným trávníkem. Celé náměstí působí harmonicky a kompaktně.

Za katedrálou se po levé straně nachází hřbitov Camposanto monumentale.

Rozmístění není náhodné. Na Piazza dei Miracoli baptisterium představuje narození, katedrála život a hřbitov smrt.

Náměstí se oficiálně jmenuje Piazza del Duomo jako u celé řady jiných italským měst, kterým kraluje katedrála (například v Miláně). V roce 1910 ale italský spisovatel Gabrielle d´Annunzio popsal v jedné ze svých knih náměstí jako místo plné zázraků a popis se tak ujal, že lidé přezdívají náměstí Piazza dei Miracoli (Náměstí zázraků). Dnes je zapsané na seznamu UNESCO.

Pokud plánujete navštívit město Pisa během hlavní sezóny, je lepší si nechat Piazza dei Miracoli na pozdější odpoledne, kdy je tu nejméně turistů.

Katedrála v Pise (Cattedrale di Pisa)

katedrála v Pise / Pisa Itálie Toskánsko

Románská katedrála Nanebevzetí Panny Marie v Pise (Cattedrale di Pisa) se měla stát dle Pisanů tou nejkrásnější a největší katedrálou na světě. Vládci Pisanské republiky chtěli ukázat svou moc a bohatství. Největší katedrálou je nakonec Duomo v Miláně, ale krásu jí rozhodně upřít nelze. Je velkolepá a často přitahuje zraky víc než Šikmá věž za ní.

katedrála v Pise / Pisa Itálie Toskánsko

Stavba katedrály začala už v 11. století a je tak nejstarší stavbou na Náměstí zázraků. V průběhu staletí byla katedrála několikrát restaurována a zvětšována. V 16. století tu vypukl požár, který zničil střechu a velkou část středověkých fresek. Právě proto je většina fresek uvnitř katedrály z renesančního období.

Požár přežila obrovská mozaika Krista na apsidě a šestistranná kazatelna od Giovanni Pisana s tématy Nového zákona, která inspirovala i Michelangela. Za vidění stojí taky hrobka svatého Raineriuse, patrona města a návštěvníků, a nádherný kazetový strop.

Katedrála v Pise byla taky předlohou pro stavbu katedrály ve Florencii a Sieně, dalším městům v Toskánsku nedaleko od Pisy.

Katedrála v Pise vstupné a otevírací doba

Vstup do katedrály je naproti baptisteriu a tvoří ho 3 velké bronzové dveře. Když se na ně podíváte pozorně, uvidíte příběhy, které dveře vypráví. Vejdete do katedrály a prokážete se u pracovníka po levé straně.

Upozornění: Vstupné do katedrály v Pise je zdarma, ale musíte mít zakoupený lístek na jiné místo v rámci komplexu na Náměstí zázraků (například vstup do Šikmé věže), takže si lístek ponechejte, abyste se pak dostali do katedrály. Katedrála je otevřená denně v čase 10:00-20:00 (může se změnit o svátcích a v neděli).

Šikmá věž v Pise (Torre pendente)

Není známější památky v Pise. Šikmá věž se stala symbolem města a přitahuje každoročně miliony návštěvníků, kteří si chtějí udělat symbolickou fotku.

Románská zvonice je vysoká 55,86 m na nejkratší straně a až 56,67 m na nejdelší straně a tvoří jí 8 podlaží. Dokončení věže trvalo 200 let, ale samotné práce zabraly jen 20 let. To vede k otázce, proč trvalo dokončení tak dlouho a proč se Šikmá věž naklání:

Proč je Šikmá věž v Pise šikmá?

Důvodem je nestabilní podlaží obsahující velké množství písku a pochybení architekta, který nevzal podlaží v potaz. To způsobilo, že se Šikmá věž v Pise začala naklánět už v průběhu stavby a stavba tak byla pozastavená. V roce 1990 byl úhel sešikmení dokonce 5,4 stupňů a hrozilo, že se Šikmá věž zřítí.

Věž uzavřeli a v roce 1993 začaly práce na zabezpečení stavby pomocí vrtáků k odtěžení písčité půdy a lan pro zajištění věže, díky čemuž se Šikmá věž částečně stabilizovala a “narovnala” o 0,5 stupně. Postupná rekonstrukce věže trvala až do roku 2011.

Každoročně se věž naklání přibližně o 1 mm a dle předpovědí hrozí její zřícení za cca 200 let (pokud se neprovedou další nápravné práce).

Nepravidelné schody v Šikmé věži

Šikmá věž v Pise vstupenky, vstupné a otevírací doba

Vzhledem k náporu turistů si musíte zarezervovat vstupenku předem na konkrétní čas. Před věží je nízké zábradlí, kolem kterého se vine fronta. Dovnitř vás pak vpustí pracovník, který kontroluje vstupenky (stačí ukázat v mobilu).

Každých 15 minut pouští menší skupinu, aby se zajistil plynulý průchod návštěvníků po úzkých a nerovných schodech uvnitř věže. Těch je až nahoru celkem 296, ale odměnou vám bude nádherný výhled na celé náměstí i město.

Vyhlídku věže kryje jen železné zábradlí s plotem. Jsou tam menší schody, kde se můžete posadit a kochat. O patro níž je ještě jedna vyhlídka, která je lepší pro ty, co se bojí výšek. Právě kvůli bezpečnosti mají zákaz vstupu děti do 8 let a děti do 18 let musí být v doprovodu dospělé osoby.

Na vrcholu věže je 7 zvonů, na které se nesmí sahat, a uprostřed prosklený otvor, odkud uvidíte až na dno věže. Pro zajištění bezpečnosti je nahoře ostraha. Věž je otevřená denně v čase 9:00-20:00.

Upozornění: Vstupenku do Šikmé věže si musíte zarezervovat předem na konkrétní čas. Poté si jí vytisknete nebo jen ukážete v mobilu pracovníkovi před věží.

Muzeum dell´Opera del Duomo

Muzeum dell´Opera del Duomo vystavuje bohaté výšivky, obrazy, dekorace, busty a další umění z katedrály a Náměstí zázraků, aby se ochránilo před znečištěným ovzduším. Nejznámější bustou je busta Julia Caesara, která věrně znázorňuje, jak Caesar vypadal, protože vznikla ještě během jeho života nebo krátce poté.

Muzeum leží po pravé straně od Šikmé věže. Vstupné do muzea je 7 €.

Camposanto monumentale (Campo Santo)

Camposante monumentale je místo po levé straně katedrály, které se po staletí využívalo jako hřbitov pro elitu v Pise. Má 3 kaple a je z lesklého bílého mramoru. Uvnitř ukrývá nádherné římské sochy a fresky, které ale hodně poškodili během bombardování při II. světové válce. Od té doby probíhají citlivé restaurační práce.

Camposanto monumentale se přezdívá Campo Santo, což znamená doslova Svaté pole. Dle legendy bylo totiž postaveno kolem posvátné půdy z Golgoty, kterou Pisané přivezli ze třetí křížové výpravy. Tělo po pohřbení do půdy Campo Santo prý v posvátné půdě hnije jen 24 hodin. Vstupné do Campo Santo je 7 €.

Campo Santo Pisa / Pisa Itálie Toskánsko

Baptisterium v Pise

Baptisterium v Pise (Battistero di San Giovanni) se nachází na samém začátku náměstí a doslova vás ohromí svým zdobením, dekoracemi a sochami. S výškou 54 m a šířkou 34 m je největší baptisteriem v Itálii.

Víte, proč jsou baptisteria tak velká? To aby biskupové mohli pokřtít všechny děti najednou. Místní baptisterium bylo postavené v 11.-14. století a nahradilo tak původní baptisterium.

Stejně jako katedrála a Šikmá věž stojí na nestabilním podlaží, takže se mírně naklání směrem ke katedrále.

Baptisterium Pisa / Pisa Itálie Toskánsko

Pokud se podíváte dovnitř Baptisteria, uvidíte uprostřed osmibokou křtitelnici. Po schodech se dostanete do horní galerie, která má nezvyklou ozvěnu díky dvojité kopuli. Vstupné do baptisteria je 7 €.

Muzeum Sinopie

Muzeum Sinopie sídlí v červenooranžové budově po pravé straně Piazza del Duomo. Najdete tu přípravné nákresy a hrubé náčrty, které sloužily jako předloha pro fresky v Camposanto monumentale. Vstupné do muzea Sinopie je 7 €.

Středověké opevnění

Když se vydáte od baptisteria směrem k hřbitovu a budete pokračovat podél zdí směrem doleva, dojdete k jednomu ze vstupů na středověké opevnění s věží Torre di Santa Maria ze 12. století. Zdi mají celkovou délku 3 km a vstup vás vyjde na cca 3 € (platíte na místě). Proč sem vyrazit? Přijde sem jen hrstka turistů a jsou odtud nádherné výhledy na celé náměstí.

Pro lepší představu si uvedeme ještě jednou vstupné na jednotlivá místa na Piazza dei Miracoli:

 • Baptisterium 7 €
 • Muzeum Sinopie 7 €
 • Muzeum Opera del Duomo 7 €
 • Kombinovaná vstupenka na všechna 3 výše uvedená místa 10 €
 • Vstupné na Šikmou věž 20 € (musí se rezervovat předem na konkrétní čas)
 • Kombinovaná vstupenka na všechna místa v komplexu Piazza dei Miracoli 27 €
 • Vstupné do katedrály je zdarma, ale musíte mít zaplacené vstupné na jiné z výše uvedených míst
 • Vstupné je zdarma pro děti pod 11 let a handicapované osoby s doprovodem

Všechna místa jsou otevřená denně v čase 9:00-20:00 vyjma katedrály, která otevírá až v 10:00. Dovnitř vás vpustí maximálně 30 minut před koncem otevírací doby.

Vstupenku do Šikmé věže si musíte zarezervovat předem na konkrétní čas – přes tento odkaz získáte vstupenku s možností přeskočit frontu.

Museo Nazionale di San Matteo

Milujete umění? Pak byste si neměli nechat ujít Muzeo Nazionale di San Matteo, které zahrnuje středověké umění, oltářní obrazy a další zajímavá díla z 12. -15. století. Muzeum sídlí v bývalé budově kláštera na náměstí Piazza San Matteo. Vstupné je 5 € (snížené 2 €).

Dovnitř se dostanete v konkrétní časy: od úterý do soboty vstup pouze v 9.00, 11.30, 15.30, 17.30 a v neděli a svátcích v 9:00 a v 11:30.

Botanické zahrady Univerzity v Pise

Botanické zahrady ze 16. století se nachází v historickém centru města a jsou jednou z nejstarších akademických botanických zahrad na světě. Najdete tu arboretum, vodní i léčivé rostliny a spoustu stromů, kde si v letních měsících můžete odpočinout od spalujícího slunka ve městě. Za vidění stojí stará botanická škola s fasádou, kterou zdobí mušle.

Piazza dei Cavalieri

Piazza dei Cavalieri neboli Rytířské náměstí bylo ve středověku sídlem vlády a centrem politického umění. To se v průběhu staletí změnilo a dnes je naopak pomyslným akademickým centrem města. Piazza dei Cavalieri zdobí několik krásných budov a kostel.

Palazzo della Carovana

Na první pohled vás zaujmou nádherné sgrafito a busty na Palazzo della Carovana, kde sídlí prestižní univerzita v Pise – Scuola Normale Superiore, kterou založil Napoleon v 18. století (dvojníka školy najdete v Paříži). Sgrafito je nástěnná technika malby typická především pro renesanci. Ke vzniku obrazců dojde proškrabáváním dvou různě zbarvených omítek.

Po pravé straně Palazzo della Carovana je kostel San Stefano a po levé straně palác Palazzo dell´Orologio, který nese svůj název po velkých hodinách.

Piazza dei Cavalieri je pojmenované po Řádu rytířů svatého Štěpána, kteří zde měli sídlo od 16. století. Jejich červenobílý symbol uvidíte přímo na budovách.

Borgo Stretto a Corso Italia

Kam vyrazit na nákupy v Pise? Borgo Stretto je středověká ulice plná kaváren a obchodů. Tady to žije. Dojdete až k řece, kde přejdete po mostě Ponte di Mezzo a dostanete se na další známou ulici Corso Italia. Místo plné obchodů a pouličního jídla.

Po Corso Italia dojdete až na prostorné náměstí Piazza Vittorio Emanuele II se sochou samotného Vittoria Emanuela II uprostřed. Kousek odtud, na jedné ze stěn kostela, uvidíte Tuttomondo (viz níže).

Pokud půjdete od nádraží (popř. letiště) směrem k Náměstí zázraků, půjdete nejprve po Corso Italia a následně Borgo Stretto.

Tuttomondo

Tuttomondo je nástěnná malba od amerického umělce Keitha Haringa, který původně přijel do města navštívit svého přítele. Během návštěvy viděl druhou světovou válkou zničenou zeď kostela a rozhodl se jí zrestaurovat a namalovat. Tuttomondo představuje svěží kus pouličního umění a perfektní kontrast ke zbytku historického jádra Pisy. Malbu tvoří 30 postav v různých pozicích a barvách, které představují mír a vitalitu. Tuttomondo je obehnané skleněnou stěnou.

Promenáda Lungarno

Promenáda je jedno z top míst, které stojí za to navštívit v Pise. A při procházení historickým centrem města se jí ani vyhnout nedá. Promenáda lemuje břeh řeky Arno, která proplouvá celým městem (a taky Florencií). Ve vodě se odráží okolní historické domovy a paláce.

Palazzo Blu

Palazzo Blu leží přímo u břehu řeky. Poznáte ho snadno podle modré barvy. Uvnitř se ukrývá sbírka výtvarného umění umělců z Pisy od 14. do 20. století. Stálou sbírku doplňují dočasné výstavy významných umělců (Chagall, Miro, Dali a další). V prvním patře se můžete pokochat aristokratickými apartmány z 19. století.

Vstup do Palazzo Blu je zdarma. Otevřeno je denně od pondělí do pátku v čase 10:00-19:00 a o víkendu a svátcích 10:00-20:00.

Kostel Santa Maria della Spina (Chiesa di Santa Maria della Spina)

Malý kostel Santa Maria della Spina najdete na levém břehu řeky Arno naproti Museo Nazionale di Pisa (Národnímu muzeu města). Kostel byl postavený ve stylu gotiky a jeho fasáda je z bílého mramoru.

Spina znamená trnový. To je odvozené od trnu uchovaného v kostele, který údajně patřil na trnovou korunu Krista, kterou měl na hlavě při svém ukřižování.

Torre della Cittadella

Symbol Námořní republiky. Torre della Cittadella je historická věž, jejímž úkolem bylo kontrolovat část Pisy, kde se vlévala řeka do moře. Moře totiž bylo až u Pisy a v průběhu let se posunulo až 10 km od města. Pokud byste se chtěli dozvědět víc z námořní historii Pisy, určitě si nenechte ujít zdejší Námořní muzeum.

Bazilika San Piero a Grado

Přesouváme se na kraj města, kde najdete baziliku San Piero a Grado postavenou v pisánském románském stylu. Ta je trochu přehlížená, ale určitě stojí za vidění. A co je na tomhle místě zvláštní? Údajně tu kdysi stál zmizelý přístav Pisánské republiky. Můžete sem zajet třeba při cestě k moři do Marina di Pisa. Jen si uděláte menší odbočku doleva na kruhovém objezdu a kousek za hřbitovem už uvidíte baziliku San Piero a Grado po pravé straně.

Pisa pláže a moře

Navštívit Pisu a nezajet si k moři by byl hřích, když se nachází jen 10 km od města. Nenajdete tu nejkrásnější pláže Itálie, ale zklamaní taky nebudete. Některé pláže v okolí Pisy byly navíc v minulých letech oceněné Modrou vlajkou. Ta se uděluje těm plážím, které splnily přísné normy ohledně čistoty, služeb a ohleduplnosti k životnímu prostředí. Normy jsou natolik přísné, že se ocenění uděluje jen na 1 rok.

Počasí v Pise je typické středomořské, takže se tu můžete bez problémů koupat od června do září. Nejbližším přímořským městečkem je Marina di Pisa, kde najdete písčité i kamenité pláže. Písčité pláže jsou většinou soukromé za poplatek v rozmezí 10-30 € (dostanete lehátko, ručník apod.) – říká se jim Stabilimento. Je tu taky neplacená pláž, kterou tvoří menší bílé oblázky.

Do Mariny di Pisa jezdí autobusy a cesta trvá 30 minut. Zastávka je kousek od pláže. Jižněji od Marina di Pisa leží Tirrenia, která má taky několik veřejných i placených pláží.

Marina di Torre del Lago mezi Torre del Lago a Vecchiano (viz níže)

Severně od Pisy leží dlouhá písčitá pláž Marina di Torre del Lago, která se táhne na jih až k městečku Vecchiano. Tohle je za nás ta nejkrásnější pláž v okolí Pisy a zamilují si jí všichni, co mají rádi divoké koupání a písek s jemnými dunami. Pláž je z velké části veřejná, takže tu nečekejte služby navíc.

Parkoviště je jen 5 minut od pláže a vlakem jste tu z Pisy za 14 minut (od nádraží je to pak cca půl hodiny na pláž). V okolí je spousta zeleně, kde se dá volně procházet a ochladit se pod stromy.

Krásné upravené pláže s kompletními službami najdete ve Viareggio severně od Torre del Lago Puccini.

Pisa doprava

Pisa je velmi dobře dostupná letecky i autem. Má přímé letecké spojení s řadou velkých evropských měst včetně Prahy, Berlína, Vídně, Krakova nebo Amsterdamu. Zpáteční letenky u nízkonákladových leteckých společností začínají už od 25 €.

Pisa autem

Některá městečka jsou dokonce uzavřená vnějšími hradbami a auto musíte nechat zaparkované na vyhrazených parkovištích dál od měst.

Široký výběr automobilů najdete v autopůjčovně Discovercars.com. Ta sdružuje několik půjčoven vozů a vy tak máte možnost najít nejvýhodnější nabídku. Samozřejmostí je storno zdarma a pojištění auta.

Pisa letiště

Letiště v Pise leží asi 1,5 kilometru jižně od města. Je malé, ale dostačující, pokud nepotřebujete extra služby a nevadí vám sedět občas na zemi (míst na sezení je tu méně). Letiště má jen 1 terminál a přilétají sem lety pro většinu Toskánska, takže bývá často přelidněné.

Z letiště se dostanete do města automatizovaným vlakem Pisamover (bez řidiče). Modré automaty na lístky jsou přímo na letišti i centrálním nádraží Pisa Centrale, kam vás vlak odveze. Nebo si můžete lístek rezervovat předem.

Jednosměrná cesta vyjde na 5 € a trvá jen 5 minut. Pisa mover je v provozu denně v čase 6:00-00:00.

Pisa doprava z letiště / Pisamover

Nádraží a doprava v Pise

Pisa je malá, resp. její centrum. Dá se bez problémů prochodit pěšky. Z nádraží Pisa Centrale jste na Piazza dei Miracoli za 30 minut chůze a cesta navíc vede přes historické centrum Pisy.

Pisa Centrale – hlavní nádraží v Pise

Z Pisa Centrale vyjíždí pravidelné spoje do měst v okolí – Florencie (1 h), La Spezia (48 min), Lucca (30 min), ale taky do menších přímořských městeček (Torre del Lago, Viareggio a další).

Hlavním autobusovým nádražím je Sesta Porta nedaleko Pisa Centrale. Odtud se dostanete například do Marina di Pisa k moři.

Kde se ubytovat v Pise?

Pokud chcete dokonale nasát místní atmosféru, doporučuju ubytovat se v centru města. Vše bez problémů projdete pěšky, máte poblíž nádraží pro spojení s okolím Pisy a je tu taky dostatek restaurací, gelaterií a možností, kde si nakoupit. Přikládám pár našich tipů na ubytování se skvělým poměrem cena/kvalita a dobrou výchozí polohou:

Hotel Roma leží jen 100 metrů od Piazza dei Miracoli. Nabízí 2-3 lůžkové pokoje, které jsou útulné a některé navíc s balkonem.

Hotel Helvetia má levné a jednoduché pokoje, kam se vejdou i čtyřčlenné rodiny. Leží jen pár kroků od Šikmé věže.

Hotel Grand Duomo nabízí asi ten nejlepší výhled na Pisu, jaký si můžete přát. Má pohodlné pokoje a prostornou terasu, kde můžete jen tak sedět a kochat se pohledem na Šikmou věž a katedrálu.

Penzion Pisacentro nabízí velmi levné ubytování v jednoduše zařízených pokojích se sdílenou koupelnou, kde je k dispozici taky kuchyně.

Hotel Grand Duomo má jeden z nejkrásnějších výhledů na Pisu

Pozn.: Všechny tipy na ubytování najdete taky v mapě Pisy níže, abyste si mohli cestu snadněji naplánovat a přehledně vidět, jak daleko je ubytování od památek, restaurací, letiště a nádraží v Pise.

Pisa jídlo, restaurace a zmrzlina

V Pise si můžete nakoupit v supermarketech Coop, Carrefour nebo například Conad City (Conad City najdete kousek od nádraží, pokud si chcete nakoupit jídlo například po cestě k ubytování).

Navštívit Itálii a nedat si italské gelato by byla velká škoda pro chuťové pohárky. Nejlepší zmrzlinárnu Gelateria De´Coltelli najdete přímo u řeky. Výbornou zmrzlinu mají taky v La Bottega del Gelato, Gelateria Rufus a poblíž Náměstí zázraků v Gelateria Orso Bianco.

Z pouličního jídla zkuste Schiacciata Con Cecina z cizrny a toskánského chleba focaccia, který krásně křupe. Na tradiční toskánskou kuchyni můžete zajít do Osteria di Culegna nebo Ristorante alle Bandierine v centru. Poblíž Náměstí zázraků je taky řada restaurací, ale ne všude si pochutnáte.

Výborná místní kuchyně je v Il Peperoncino a v Ristorante Allabona Pisa. Nebo zkuste bagety v L´Ostellino (mají i jiné pouliční jídlo). Tipy na toskánskou kuchyni najdete v průvodci Toskánskem.

Pozn.: Všechny tipy na restaurace najdete taky v mapě Pisy níže.

Ceny v Pise

Za jídlo v levné restauraci zaplatíte cca 14 € a za večeři o 3 chodech pro dva kolem 60 €. Ceny základních potravin v Pise jsou následující:

 • Mléko 1 l – 1,10 €
 • Bílý chleba 500 g – 1,40 €
 • Vejce 12 ks – 3,30 €
 • Sýr 1 kg – 16,25 €
 • Kuřecí prsa 1 kg – 9 €
 • Banány 1 kg – 1,55 €
 • Brambory 1 kg – 1,75 €
 • Voda 1,5 l – 0,38 €

Kdy navštívit Pisu?

Počasí v Pise je v létě horké a občas až spalující. Naštěstí je ve městě několik parků, kde se můžete pod stromy zchladit nebo si zajet k 20 minut vzdálenému moři do Marina di Pisa. V létě je Pisa plná turistů a s tím stoupají taky ceny ubytování a letenek.

Pokud nemáte rádi hlavu na hlavě, navštivte Pisu od listopadu do března, kdy je tu turistů nejméně. Vůbec nejmíň jich je v lednu po Vánocích. Zimy jsou tady deštivé a obecně mírné. Teploty neklesají pod bod mrazu.

Nejlepším obdobím pro návštěvu Pisy je polovina září až říjen a březen až duben. Počasí je příjemně teplé a turistů je tu tak akorát.

Co vidět v okolí Pisy?

Pisa má kouzelné historické centrum a světoznámé Náměstí zázraků, ale za 1-2 dny nejspíš navštívíte vše, co jste měli v plánu. Jaká jsou nejkrásnější místa a co dělat v okolí Pisy?

Florencie

Florencie má spoustu nádherných památek od katedrály Santa Maria del Fiore po světoznámou galerii Uffizi. Vlakem jste ve Florencii za necelou hodinu. Více o Florencii se dozvíte v samostatném článku.

Lucca

Lucca je historické město ležící severně od Pisy. Městečko trochu zapadá mezi turisticky vyhledávanějšími městy Pisa a Florencie. Ale to neznamená, že by nemělo co nabídnout. Naopak. Díky tomu, že se vám na paty nebude lepit taková masa turistů, si zdejší toskánskou atmosféru vychutnáte o to víc.

Cinque Terre

Cinque Terre představuje pět rybářských vesnic zaklíněných do strmě terasovitých útesů podél úseků skalnatého pobřeží. Pro vesničky jsou typické pastelově malované domy, malé přístavy plné rybářských člunů a turistické trasy s dechberoucími výhledy. 

Vstupní branou k Cinque Terre je město La Spezia, kde jste vlakem z Pisy za 1 hodinu. Ze stejného nádraží pak vyjíždí regionální vlaky do vesniček v Cinque Terre (Manarola 14 minut, Riomaggiore 7 minut). Nebo si můžete zajet do Cinque Terre v rámci organizovaného výletu včetně plavby lodí.

Toskánský venkov

Toskánské kopce jsou poseté olivovými háji, vinicemi a starobylými vesničkami. Krajina je nádherně zvlněná a malebná. Najdete tu jedno z nejznámějších vinařství na světě – vinařství Chianti, kam si můžete zajet na výlet včetně ochutnávky vína.

Pisa mapa

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu Pisy. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci o Pise v Itálii. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

Pisa praktické informace

Měna: Euro (EUR)

Placení: Pro drobné nákupy a platby je menší mít u sebe hotovost, ale jinak na většině míst zaplatíte kartou. Ve městě je taky dostatek bankomatů, kde si můžete v případě potřeby hotovost vybrat.

Elektrická zásuvka: 230 V střídavý proud. V Itálii se používají elektrické zásuvky typu C, F a L. Typy C a F jsou kompatibilní s většinou zásuvek v Evropě. Mívají je taky hotely a jiná turistická místa. Zásuvky typu L se nacházejí především ve starších domech. Je lepší si přibalit redukci, ale v případě potřeby jí koupíte téměř v každém obchodě za pár desítek korun.

Jazyk: Úředním jazykem je italština. Většinou se ale bez problémů domluvíte taky dobře anglicky. Zvlášť v turistických oblastech.

Bezpečnost: Pisa je obecně bezpečné město. Jako v každém turistickém městě i tady hrozí riziko kapesních krádeží, takže si své věci radši pořádně hlídejte a dobře schovejte. Zvlášť na místech s větší koncentrací lidí.

Rezervace vstupenek: Do všech památek a muzeí v Pise nepotřebujete objednávat vstupenku předem. Výjimkou je Šikmá věž, kde si musíte objednat vstupenku předem na konkrétní čas (součástí je taky vstup do katedrály, která sousedí se Šikmou věží). Rezervujte vstupenku na Šikmou věž zde

Nejlepší rezervační zdroje pro návštěvu Pisy

Přes Booking.com hledáme veškeré ubytování. Jedná se o největší ubytovací portál na světě a najdete tu vše od moderních hotelů, útulných penzionů po přímořské vily.

Get Your Guide je obrovský rezervační systém pro nákup vstupenek, výletů s průvodci a nejrůznější aktivity. Na jednom místě si můžete přečíst zkušenosti ostatních cestovatelů a zarezervovat lístky do Vatikánských muzeí, plavbu lodí po Dunaji nebo pouštní safari v Dubaji.

Pokud si plánujete půjčit auto v Toskánsku, doporučujeme Discovercars.com, která byla oceněná jako nejlepší autopůjčovna na světě. Spolupracuje hned s několika společnostmi a díky tomu získáte ty nejlepší ceny. Pojištění a storno zdarma je samozřejmostí.


Toto byly naše tipy, co vidět v Pise a praktické tipy pro její návštěvu. Líbil se vám článek? Zanechte komentář nebo sdílejte. Šťastnou cestu!


Další články o Itálii