20 tipů, co navštívit a vidět v Pise v Itálii (+ mapa)

Pisa Itálie

Pisa v Itálii je plná nádherných míst stejně jako celé Toskánsko. Podívejte se na kompletního průvodce, který vám prozradí tipy na památky a zajímavosti, co navštívit v Pise a další praktické informace o dopravě, ubytování, cenách, jídle a jiné užitečné tipy.

Pisa v Itálii

Pisa leží na severozápadě Toskánska. Jen 10 km od Ligurského moře a 80 km od Florencie. Je to téměř statisícové město, které je známé pro své Náměstí zázraků, Šikmou věž, nádhernou katedrálu a křivolaké historické uličky. Patří mezi nejkrásnější města Itálie.

Na její návštěvu vám bude stačit 1 den. Doporučuju si ale vyhradit víc času, protože další dny můžete strávit v okolí Pisy, které taky rozhodně stojí za to (na konci průvodce si ukážeme pár tipů).

co navštívit v pise v itálii

Památky a zajímavosti, co navštívit v Pise

Když se řekne Pisa, většině z nás se pravděpodobně vybaví Šikmá věž. Pisa ale ukrývá daleko více památek a zajímavostí, co stojí za to navštívit.

Pojďte se podívat na zajímavá místa, co vidět v Pise:

1. Piazza dei Miracoli (Náměstí zázraků)

Piazza dei Miracoli je jedním z nejlepších míst, co navštívit v Pise. Je to přesně to místo, kde stojí taky světoznámá Šikmá věž v Pise.

Pisa Itálie Toskánsko / Piazza dei Miracoli / Náměstí zázraků

Hlavní vstupní branou na Piazza dei Miracoli je Porta Nuova (Nová brána) z roku 1562, která je součástí středověkého opevnění. Před bránou je hodně stánků, podle kterých poznáte, že jdete zaručeně správným směrem.

Projdete vstupní bránou (zatím nic neplatíte) a už vidíte po levé straně uprostřed baptisterium, katedrálu v Pise a za ní Šikmou věž. Za katedrálou se po levé straně nachází hřbitov Camposanto monumentale.

Rozmístění není náhodné. Na Piazza dei Miracoli baptisterium představuje narození, katedrála život a hřbitov smrt.

katedrála v Pise / Pisa památky

Náměstí se oficiálně jmenuje Piazza del Duomo jako u celé řady jiných italským měst, kterým kraluje katedrála (například v Miláně). V roce 1910 ale italský spisovatel Gabrielle d´Annunzio popsal v jedné ze svých knih náměstí jako místo plné zázraků a popis se tak ujal, že lidé přezdívají náměstí Piazza dei Miracoli (Náměstí zázraků). Dnes je zapsané na seznamu UNESCO.

Pokud plánujete navštívit město Pisa během hlavní sezóny, je lepší si nechat Piazza dei Miracoli na pozdější odpoledne, kdy je tu nejméně turistů.

Vstupné na náměstí a do katedrály je zdarma. Pokud plánujete navštívit Šikmou věž, vstupné je 20 €. Vstupné za vše pak vyjde na 27 €. Níže si povíme o jednotlivých místech více informací.

2. Katedrála v Pise (Cattedrale di Pisa)

Románská katedrála Nanebevzetí Panny Marie v Pise (Cattedrale di Pisa) se měla stát dle Pisanů tou nejkrásnější a největší katedrálou na světě. Vládci Pisanské republiky chtěli ukázat svou moc a bohatství. Největší katedrálou je nakonec Duomo v Miláně, ale krásu jí rozhodně upřít nelze. Je velkolepá a často přitahuje zraky víc než Šikmá věž za ní.

katedrála Pisa, Itálie

Stavba katedrály začala už v 11. století a je tak nejstarší stavbou na Náměstí zázraků. V průběhu staletí byla katedrála několikrát restaurována a zvětšována. V 16. století tu vypukl požár, který zničil střechu a velkou část středověkých fresek. Právě proto je většina fresek uvnitř katedrály z renesančního období.

Požár přežila obrovská mozaika Krista na apsidě a šestistranná kazatelna od Giovanni Pisana s tématy Nového zákona, která inspirovala i Michelangela. Za vidění stojí taky hrobka svatého Raineriuse, patrona města a návštěvníků, a nádherný kazetový strop.

Katedrála v Pise byla taky předlohou pro stavbu katedrály ve Florencii a Sieně, dalším městům v Toskánsku nedaleko od Pisy.

katedrála v Pise - co navštívit v Pise
katedrála v Pise - co navštívit v Pise

Katedrála v Pise vstupné a otevírací doba

Vstup do katedrály je naproti baptisteriu a tvoří ho 3 velké bronzové dveře. Když se na ně podíváte pozorně, uvidíte příběhy, které dveře vypráví. Vejdete do katedrály a prokážete se u pracovníka po levé straně.

Upozornění: Vstupné do katedrály v Pise je zdarma, ale musíte mít zakoupený lístek na jiné místo v rámci komplexu na Náměstí zázraků (například vstup do Šikmé věže). Je tak potřeba si lístek ponechat, abyste se pak dostali do katedrály. Katedrála je otevřená denně v čase 10:00-20:00 (v neděli a o svátcích 13:00-20:00). Rezervujte si vstupenku do katedrály a Šikmé věže.

3. Šikmá věž v Pise (Torre pendente)

Není známější památky v Pise. Šikmá věž se stala symbolem města a přitahuje každoročně miliony návštěvníků, kteří si chtějí udělat symbolickou fotku. Šikmá věž musí být na seznamu, co navštívit v Pise.

Románská zvonice je vysoká 55,86 m na nejkratší straně a až 56,67 m na nejdelší straně a tvoří jí 8 podlaží. Dokončení věže trvalo 200 let, ale samotné práce zabraly jen 20 let.

Šikmá věž v Pise
Šikmá věž Pisa Itálie

Proč je Šikmá věž v Pise šikmá?

Důvodem je nestabilní podlaží obsahující velké množství písku a pochybení architekta, který nevzal podlaží v potaz. To způsobilo, že se Šikmá věž v Pise začala naklánět už v průběhu stavby a stavba tak byla pozastavená. V roce 1990 byl úhel sešikmení dokonce 5,4 stupňů a hrozilo, že se Šikmá věž zřítí.

Věž uzavřeli a v roce 1993 začaly práce na zabezpečení stavby pomocí vrtáků k odtěžení písčité půdy a lan pro zajištění věže, díky čemuž se Šikmá věž částečně stabilizovala a “narovnala” o 0,5 stupně.

Šikmá věž v Pise schody
Nepravidelné schody v Šikmé věži
výhled ze Šikmé věže v Pise, Itálie
výhled ze Šikmé věže v Pise, Itálie

Šikmá věž v Pise vstupenky, vstupné a otevírací doba

Vstupné do Šikmé věže je 20 € pro všechny nad 8 let.

Vzhledem k náporu turistů si musíte zarezervovat vstupenku předem na konkrétní čas. S tou pak přijdete k věži, kde uvidíte pracovníka, který vpouští dovnitř každých 15 minut menší skupinku návštěvníků.

Do věže mohou vstoupit kvůli bezpečnosti pouze děti nad 8 let a děti do 18 let musí být v doprovodu dospělé osoby.

Věž je otevřená denně v čase 9:00-20:00.

4. Muzeum dell´Opera del Duomo

Muzeum dell´Opera del Duomo vystavuje bohaté výšivky, obrazy, dekorace, busty a další umění z katedrály a Náměstí zázraků, aby se ochránilo před znečištěným ovzduším. Nejznámější bustou je busta Julia Caesara, která věrně znázorňuje, jak Caesar vypadal, protože vznikla ještě během jeho života nebo krátce poté.

Muzeum leží po pravé straně od Šikmé věže. Vstupné do muzea je 7 €.

Ubytování Pisa 😴

pisa ubytování
Grand hotel Duomo

4* hotel se střešní terasou a fantastickým výhledem

pisa ubytování
Hotel Roma

Příjemný hotel ve střední cenové relaci

5. Camposanto monumentale (Campo Santo)

Camposante monumentale je místo po levé straně katedrály, které se po staletí využívalo jako hřbitov pro elitu v Pise. Má 3 kaple a je z lesklého bílého mramoru. Uvnitř ukrývá nádherné římské sochy a fresky, které ale hodně poškodili během bombardování při II. světové válce. Od té doby probíhají citlivé restaurační práce.

Campo Santo Pisa / Pisa Itálie Toskánsko

Camposanto monumentale se přezdívá Campo Santo, což znamená doslova Svaté pole. Dle legendy bylo totiž postaveno kolem posvátné půdy z Golgoty, kterou Pisané přivezli ze třetí křížové výpravy. Tělo po pohřbení do půdy Campo Santo prý v posvátné půdě hnije jen 24 hodin. Vstupné do Campo Santo je 7 €.

Campo Santo Pisa / Pisa Itálie Toskánsko

6. Baptisterium v Pise

Baptisterium v Pise (Battistero di San Giovanni) se nachází na samém začátku náměstí a doslova vás ohromí svým zdobením, dekoracemi a sochami. S výškou 54 m a šířkou 34 m je největší baptisteriem v Itálii.

Víte, proč jsou baptisteria tak velká? To aby biskupové mohli pokřtít všechny děti najednou. Místní baptisterium bylo postavené v 11.-14. století a nahradilo tak původní baptisterium.

Baptisterium Pisa / Pisa Itálie Toskánsko

Stejně jako katedrála a Šikmá věž stojí na nestabilním podlaží, takže se mírně naklání směrem ke katedrále.

Pokud se podíváte dovnitř Baptisteria, uvidíte uprostřed osmibokou křtitelnici. Po schodech se dostanete do horní galerie, která má nezvyklou ozvěnu díky dvojité kopuli. Vstupné do baptisteria je 7 €.

Baptisterium Pisa / Pisa Itálie Toskánsko

7. Muzeum Sinopie

Muzeum Sinopie sídlí v červenooranžové budově po pravé straně Piazza del Duomo. Najdete tu přípravné nákresy a hrubé náčrty, které sloužily jako předloha pro fresky v Camposanto monumentale. Vstupné do muzea Sinopie je 7 €.

Podrobný itinerář pro 5-7 denní roadtrip po Toskánsku.

8. Středověké opevnění

Když se vydáte od baptisteria směrem k hřbitovu a budete pokračovat podél zdí směrem doleva, dojdete k jednomu ze vstupů na středověké opevnění s věží Torre di Santa Maria ze 12. století. Zdi mají celkovou délku 3 km a vstup vás vyjde na cca 3 € (platíte na místě).

Proč sem vyrazit? Přijde sem jen hrstka turistů a jsou odtud nádherné výhledy na celé náměstí.

Středověké opevněné na Náměstí zázraků, Pisa Itálie

9. Museo Nazionale di San Matteo

Milujete umění? Pak byste si neměli nechat ujít Muzeo Nazionale di San Matteo, které zahrnuje středověké umění, oltářní obrazy a další zajímavá díla z 12. -15. století. Muzeum sídlí v bývalé budově kláštera na náměstí Piazza San Matteo. Vstupné je 5 € (snížené 2 €).

Dovnitř se dostanete v konkrétní časy: od úterý do soboty vstup pouze v 9.00, 11.30, 15.30, 17.30 a v neděli a svátcích v 9:00 a v 11:30.

10. Botanické zahrady Univerzity v Pise

Botanické zahrady ze 16. století se nachází v historickém centru města a jsou jednou z nejstarších akademických botanických zahrad na světě. Najdete tu arboretum, vodní i léčivé rostliny a spoustu stromů, kde si v letních měsících můžete odpočinout od spalujícího slunka ve městě. Za vidění stojí stará botanická škola s fasádou, kterou zdobí mušle.

Zahrada je otevřená v čase 8:30-17:00. Vstupné je 4 €, snížené vstupné 2 € pro děti 6-12 let a zdarma pro děti do 6 let a osoby s průkazem ZTP včetně doprovodu.

11. Piazza dei Cavalieri

Piazza dei Cavalieri neboli Rytířské náměstí bylo ve středověku sídlem vlády a centrem politického umění. To se v průběhu staletí změnilo a dnes je naopak pomyslným akademickým centrem města. Piazza dei Cavalieri zdobí několik krásných budov a kostel.

Palazzo della Carovana Pisa Itálie
Palazzo della Carovana
Palazzo della Carovana Pisa Itálie

Na první pohled vás zaujmou nádherné sgrafito a busty na Palazzo della Carovana, kde sídlí prestižní univerzita v Pise – Scuola Normale Superiore, kterou založil Napoleon v 18. století (dvojníka školy najdete v Paříži). Sgrafito je nástěnná technika malby typická především pro renesanci. Ke vzniku obrazců dojde proškrabáváním dvou různě zbarvených omítek.

Po pravé straně Palazzo della Carovana je kostel San Stefano a po levé straně palác Palazzo dell´Orologio, který nese svůj název po velkých hodinách.

Piazza dei Cavalieri je pojmenované po Řádu rytířů svatého Štěpána, kteří zde měli sídlo od 16. století. Jejich červenobílý symbol uvidíte přímo na budovách.

Palazzo della Carovana Pisa Itálie

12. Borgo Stretto a Corso Italia

Kam vyrazit na nákupy v Pise? Borgo Stretto je středověká ulice plná kaváren a obchodů. Tady to žije. Dojdete až k řece, kde přejdete po mostě Ponte di Mezzo a dostanete se na další známou ulici Corso Italia. Místo plné obchodů a pouličního jídla.

Borgo Stretto Pisa Itálie

Po Corso Italia dojdete až na prostorné náměstí Piazza Vittorio Emanuele II se sochou samotného Vittoria Emanuela II uprostřed. Kousek odtud, na jedné ze stěn kostela, uvidíte Tuttomondo (viz níže).

Pokud půjdete od nádraží (popř. letiště) směrem k Náměstí zázraků, půjdete nejprve po Corso Italia a následně Borgo Stretto.

13. Staré město

Uličky starého města je radost objevovat. Jen se procházejte a objevíte skrytá zákoutí a autentický život Pisanů.

Pisa Itálie
Pisa Itálie
Pisa Itálie

14. Tuttomondo

Tuttomondo je nástěnná malba od amerického umělce Keitha Haringa, který původně přijel do města navštívit svého přítele. Během návštěvy viděl druhou světovou válkou zničenou zeď kostela a rozhodl se jí zrestaurovat a namalovat.

Tuttomondo představuje svěží kus pouličního umění a perfektní kontrast ke zbytku historického jádra Pisy. Malbu tvoří 30 postav v různých pozicích a barvách, které představují mír a vitalitu. Tuttomondo je obehnané skleněnou stěnou.

15. Promenáda Lungarno

Promenáda je jedno z top míst, které stojí za to navštívit v Pise. A při procházení historickým centrem města se jí ani vyhnout nedá. Promenáda lemuje břeh řeky Arno, která proplouvá celým městem (a taky Florencií). Ve vodě se odráží okolní historické domovy a paláce.

Promenáda Lungarno Pisa Itálie

16. Palazzo Blu

Palazzo Blu leží přímo u břehu řeky. Poznáte ho snadno podle modré barvy. Uvnitř se ukrývá sbírka výtvarného umění umělců z Pisy od 14. do 20. století. Stálou sbírku doplňují dočasné výstavy významných umělců (Chagall, Miro, Dali a další). V prvním patře se můžete pokochat aristokratickými apartmány z 19. století.

Vstup do Palazzo Blu je zdarma. Otevřeno je denně od pondělí do pátku v čase 10:00-19:00 a o víkendu a svátcích 10:00-20:00.

☞ Plánujete prozkoumat celé Toskánsko? Sepsali jsme naše tipy, co navštívit v Toskánsku včetně mapy.

Promenáda Lungarno Pisa Itálie

17. Kostel Santa Maria della Spina (Chiesa di Santa Maria della Spina)

Malý kostel Santa Maria della Spina najdete na levém břehu řeky Arno naproti Museo Nazionale di Pisa (Národnímu muzeu města). Kostel byl postavený ve stylu gotiky a jeho fasáda je z bílého mramoru.

Spina znamená trnový. To je odvozené od trnu uchovaného v kostele, který údajně patřil na trnovou korunu Krista, kterou měl na hlavě při svém ukřižování.

Chiesa di Santa Maria della Spina Pisa, Itálie

18. Torre della Cittadella

Symbol Námořní republiky. Torre della Cittadella je historická věž, jejímž úkolem bylo kontrolovat část Pisy, kde se vlévala řeka do moře. Moře totiž bylo až u Pisy a v průběhu let se posunulo až 10 km od města. Pokud byste se chtěli dozvědět víc z námořní historii Pisy, určitě si nenechte ujít zdejší Námořní muzeum.

Torre della Cittadella Pisa Toskánsko

19. Bazilika San Piero a Grado

Přesouváme se na kraj města, kde najdete baziliku San Piero a Grado postavenou v pisánském románském stylu. Ta je trochu přehlížená, ale určitě stojí za vidění.

A co je na tomhle místě zvláštní? Údajně tu kdysi stál zmizelý přístav Pisánské republiky.

Můžete sem zajet třeba při cestě k moři do Marina di Pisa. Jen si uděláte menší odbočku doleva na kruhovém objezdu a kousek za hřbitovem už uvidíte baziliku San Piero a Grado po pravé straně.

Bazilika San Piero a Grado Pisa Toskánsko

Pisa pláže a moře

Moře se nachází jen 10 km od města, takže by byla velká škoda nenavštívit alespoň jednu pláž. Možná tu nejsou nejkrásnější pláže v Itálii, ale zklamaní taky nebudete.

Některé pláže v okolí Pisy byly navíc v minulých letech oceněné Modrou vlajkou. Ta se uděluje těm plážím, které splnily přísné normy ohledně čistoty, služeb a ohleduplnosti k životnímu prostředí.

Marina di Pisa

Nejbližším přímořským městečkem je Marina di Pisa, kde najdete písčité i kamenité pláže.

Písčité pláže jsou většinou soukromé za poplatek v rozmezí 10-30 € (dostanete lehátko, ručník apod.) – říká se jim Stabilimento. Je tu taky neplacená pláž, kterou tvoří menší bílé oblázky.

Do Mariny di Pisa jezdí autobusy a cesta trvá 30 minut. Zastávka je kousek od pláže. Jižněji od Marina di Pisa leží Tirrenia, která má taky několik veřejných i placených pláží.

Marina di Torre del Lago

Severně od Pisy leží dlouhá písčitá pláž Marina di Torre del Lago, která se táhne na jih až k městečku Vecchiano. Tohle je za nás ta nejkrásnější pláž v okolí Pisy a zamilují si jí všichni, co mají rádi divoké koupání a písek s jemnými dunami. Pláž je z velké části veřejná, takže tu nečekejte služby navíc.

Parkoviště je jen 5 minut od pláže a vlakem jste tu z Pisy za 14 minut (od nádraží je to pak cca půl hodiny na pláž). V okolí je spousta zeleně, kde se dá volně procházet a ochladit se pod stromy.

Krásné upravené pláže s kompletními službami najdete ve Viareggio severně od Torre del Lago Puccini.

Ubytování Pisa 😴

pisa ubytování
Hotel Helvetia

Levný, čistý hotel v centru města

pisa itálie ubytování
Hotel Repubblica Marinara

Elegantní hotel na kraji centra, parkování zdarma

Tipy na výlety a co navštívit v okolí Pisy

Pisa má kouzelné historické centrum a světoznámé Náměstí zázraků, ale za 1-2 dny nejspíš navštívíte vše, co jste měli v plánu. Pokud máte víc dní, zde je několik našich tipů, co můžete podniknout v okolí Pisy.

Florencie

Florencie vás okouzlí svými památkami, od katedrály Santa Maria del Fiore po světoznámou galerii Uffizi. Vlakem jste ve Florencii za necelou hodinu, takže by byla škoda si sem neudělat alespoň jednodenní výlet (i když Florencie stojí alespoň za 2 dny návštěvy).

Více informací: Čtěte v samostatném článku, co navštívit ve Florencii. Zde je podrobný průvodce Florencií. Vytvořili jsme taky itinerář pro 2 dny ve Florencii (včetně mapy a užitečných informací).

florencie

Lucca

Lucca je historické město ležící severně od Pisy. Městečko trochu zapadá mezi turisticky vyhledávanějšími městy Pisa a Florencie, ale to neznamená, že by nemělo co nabídnout. Naopak. Město je autentické a s tou správnou toskánskou atmosférou.

Lucca, Toskánsko
Pohled z věže Guinigi

Cinque Terre

Při pohledu na Cinque Terre zůstanete pravděpodobně ohromení, jak neskutečné tohle místo je.

Cinque Terre představuje pět rybářských vesnic zaklíněných do strmě terasovitých útesů podél úseků skalnatého pobřeží. Pro vesničky jsou typické pastelově malované domy, malé přístavy plné rybářských člunů a turistické trasy s dechberoucími výhledy. 

cinque terre / co navštívit v okolí pisy v itálii

Vstupní branou k Cinque Terre je město La Spezia, kde jste vlakem z Pisy za 1 hodinu. Ze stejného nádraží pak vyjíždí regionální vlaky do vesniček v Cinque Terre (Manarola je dostupná za 14 minut, Riomaggiore za 7 minut).

Toskánský venkov

Toskánské kopce jsou poseté olivovými háji, vinicemi a starobylými vesničkami. Krajina je nádherně zvlněná a malebná. Právě v Toskánsku najdete jedny z nejznámějších vinařství na světě včetně vinařství Chianti.

Užijte si výhled z toskánské vily se sklenkou v ruce nebo se procházejte po zvlněné krajině, která nabízí daleké výhledy.

Pienza Toskánsko Itálie

Kde se ubytovat v Pise?

 • Grand hotel Duomo: 4* hotel se střešní terasou a fantastickým výhledem na Piazza dei Miracoli
 • Hotel Repubblica Marinara: Elegantní čtyřhvězdičkový hotel na kraji centra a s parkováním zdarma
 • Hotel Roma: Příjemný hotel ve střední cenové relaci, jen 100 metrů od Piazza dei Miracoli a Šikmé věže
 • Hotel Helvetia: Levný, čistý hotel v centru města

Ubytování Pisa 😴

pisa ubytování
Grand hotel Duomo

4* hotel se střešní terasou a fantastickým výhledem

pisa ubytování
Hotel Roma

Příjemný hotel ve střední cenové relaci

Jak se dostat do Pisy v Itálii?

Pisa je velmi dobře dostupná letecky i autem. Má přímé letecké spojení s řadou velkých evropských měst včetně Prahy, Berlína, Vídně, Krakova nebo Amsterdamu. Zpáteční letenky u nízkonákladových leteckých společností začínají už od 25 €.

Pisa autem

Auto je ideální možnost, jak prozkoumat okolí Pisy a celé Toskánsko. Myslete jen na to, že pro centrum Pisy platí omezený vjezd.

Pokud si plánujete půjčit auto až na místě, nejlepší zkušenost máme s Rentalcars.com, která má nejširší nabídku za dobré ceny. Pojištění a storno zdarma je samozřejmostí.

Trasa autem do Pisy, Itálie – poplatky

Poplatky se liší podle toho, odkud přesně jedete. Pokud pojedete přes rakouský Innsbruck, čekají vás po cestě následující poplatky:

 • Dálniční známka pro Rakousko za 11,50 € na 10 dní (motorky 4,60 €).
 • Platba za projetí Brennerského průsmyku mezi Innsbruckem a rakousko-italskými hranicemi 11 €
 • Mýtné v Itálii vyjde cca na 8-9 € na 100 km. Mýtné zaplatíte v hotovosti nebo kartou. Každá platební brána má v horní části znázorněno symbolem, jak můžete zaplatit.

Dálniční známku pro Rakousko a platbu za Brennerský průsmyk je možné koupit online na jednom místě.

V případě, že jedete směrem od Vídně, neprojíždíte Brennerským průsmykem. Na druhou stranu zaplatíte více na mýtném. Mýtné si můžete spočítat tady.

Poplatky při cestě přes Švýcarsko: Švýcarská dálniční známka za 40 CHF. Je dražší, protože se prodávají pouze dálniční známky s platností 1 rok.

Ceny benzínu a nafty se v jednotlivých zemích liší. Aktuální ceny pohonných hmot najdete na tomto odkaze.

Na tomto odkaze pak najdete aktuální informace k dopravě v Itálii (mýtné, uzavírky apod.). Dostatečné informací vám poskytnou taky Google mapy.

Pisa letiště

Letiště v Pise leží asi 1,5 kilometru jižně od města. Je malé, ale dostačující, pokud nepotřebujete extra služby a nevadí vám sedět občas na zemi (míst na sezení je tu méně). Letiště má jen 1 terminál a přilétají sem lety pro většinu Toskánska, takže bývá často přelidněné.

Z letiště se dostanete do města automatizovaným vlakem Pisamover (bez řidiče). Modré automaty na lístky jsou přímo na letišti i centrálním nádraží Pisa Centrale, kam vás vlak odveze. Nebo si můžete lístek rezervovat předem.

Jednosměrná cesta vyjde na 6,50 € a trvá jen 5 minut. Pisa mover je v provozu denně v čase 6:00-00:00.

Automaty na lístky pro Pisamover z letiště na nádraží v Pise
Automaty na lístky pro Pisamover z letiště na nádraží v Pise

Nádraží a doprava v Pise

Centrum Pisy je malé a bez problémů se dá prochodit pěšky. Z nádraží Pisa Centrale jste na Piazza dei Miracoli za 20-30 minut chůze a cesta navíc vede přes historické centrum Pisy.

Z Pisa Centrale vyjíždí pravidelné spoje do měst v okolí – Florencie (1 h), La Spezia (48 min), Lucca (30 min), ale taky do menších přímořských městeček (Torre del Lago, Viareggio a další).

Pisa Centrale - hlavní vlakové nádraží v Pise
Pisa Centrale – hlavní vlakové nádraží v Pise

Autobusy

Město obsluhují autobusy, kterými se dostanete taky k Šikmé věži. Nastoupit můžete na autobusovém nádraží Sesta Porta, které se nachází u vlakového nádraží. Lístek stojí pár drobných a koupíte si ho v trafice na vlakovém nádraží. Platí 70 minut a je přestupní.

Z autobusového nádraží se dostanete mimo jiné taky k moři – například do Marina di Pisa.

Pisa jídlo, restaurace a zmrzlina

V Pise si můžete nakoupit v supermarketech Coop, Carrefour nebo například Conad City (Conad City najdete kousek od nádraží, pokud si chcete nakoupit jídlo například po cestě k ubytování).

Navštívit Itálii a nedat si italské gelato by byla velká škoda. Navíc právě v nedaleké Florencii gelato vzniklo. Nejlepší zmrzlinárnu Gelateria De´Coltelli najdete přímo u řeky. Výbornou zmrzlinu mají taky v La Bottega del Gelato.

Z pouličního jídla zkuste Schiacciata Con Cecina z cizrny a toskánského chleba focaccia, který krásně křupe. Na tradiční toskánskou kuchyni můžete zajít do Osteria di Culegna nebo Ristorante alle Bandierine v centru.

Výborná místní kuchyně je v Il Peperoncino a v Ristorante Allabona Pisa. Nebo zkuste bagety v L´Ostellino (mají i jiné pouliční jídlo). Tipy na toskánskou kuchyni najdete v průvodci Toskánskem.

Všechny tipy na restaurace najdete taky v mapě Pisy níže.

Pisa, Itálie

Co ochutnat v Pise v Itálii?

Kuchyně Pisy, stejně jako většina Toskánska, vychází z italského pojetí “cucina povera” (v překladu chudá kuchyně). To znamená, že zdejší jídlo je založené na jednoduchosti, recepty se často dědí z generace na generaci a připravují se z čerstvých místních surovin.

Zde je několik typických jídel, která můžete v Pise ochutnat:

 • Pappa al Pomodoro: Je to hustá a vydatná polévka z rajčat, chleba, olivového oleje, česneku a bazalky.
 • Cecìna: Je to tenká slaná palačinka z cizrnové mouky, známá také jako “torta di ceci”. Často se podává v housce jako rychlá svačina, známá jako “cecìna nel focaccia”.
 • Risotto con le Cozze: Je to typické pisánské rizoto s mušlemi.
 • Pasta e Ceci: Jednoduché těstoviny s cizrnou, často ochucené rozmarýnem.
 • Kachna po pisánsku: Pomalu vařená kachna s jedinečnou kombinací chutí, včetně pomeranče, rozmarýnu a oliv.
 • Bordatino Pisano: Jedná se o polévku z kukuřičné mouky, kapusty, fazolí a další zeleniny, která se tradičně podává s plátky opečeného chleba.
 • Torta co’ Bischeri: Je to tradiční pisánský dezert, koláč plněný rýžovým nákypem a ochucený čokoládou, kandovaným ovocem a trochou likéru.

Kromě typické kuchyně si můžete pochutnat na toskánských produktech, jako je sýr pecorino, olivový olej a vína z této oblasti.

Pasta e Ceci
Pasta e Ceci

Ceny v Pise

Za jídlo v levné restauraci zaplatíte cca 14-20 € a za večeři o 3 chodech pro dva kolem 70 €. Ceny základních potravin v Pise jsou následující:

 • Mléko 1 l – 1,46 €
 • Bílý chleba 500 g – 1,96 €
 • Vejce 12 ks – 2,92 €
 • Sýr 1 kg – 15 €
 • Kuřecí prsa 1 kg – 11,45 €
 • Banány 1 kg – 1,78 €
 • Brambory 1 kg – 1,67 €
 • Voda 1,5 l – 0,38 €
Pisa Itálie

Pisa, Itálie: Jaké je počasí a kdy navštívit?

Nejlepší doba pro návštěvu italské Pisy závisí na tom, co od své návštěvy očekáváte:

Za nejlepší období pro návštěvu Pisy se považuje jaro (duben až červen) a podzim (září až říjen). V těchto obdobích je obecně příjemné počasí s mírnými teplotami a menším množstvím lidí. Toskánská krajina na jaře kvete a na podzim se sklízí víno.

Léto (červenec až srpen): V tomto období vrcholí turistická sezóna, takže atrakce jako Šikmá věž v Pise mohou být docela rušné a ceny jsou vyšší. Dny jsou dlouhé a teploty jsou ideální pro koupání v nedalekém moři.

Zima (listopad až březen) je mimo turistickou sezónu v Pise. Počasí může být chladné a deštivé (ale

Ubytování Pisa 😴

pisa ubytování
Hotel Helvetia

Levný, čistý hotel v centru města

pisa itálie ubytování
Hotel Repubblica Marinara

Elegantní hotel na kraji centra, parkování zdarma

stále příjemné pro návštěvu města), turistů je však méně a můžete najít výhodnější nabídky ubytování.

Pisa praktické informace

Měna: Euro (EUR)

Placení: Pro drobné nákupy a platby je menší mít u sebe hotovost, ale jinak na většině míst zaplatíte kartou. Ve městě je taky dostatek bankomatů, kde si můžete v případě potřeby hotovost vybrat.

Elektrická zásuvka: 230 V střídavý proud. V Itálii se používají elektrické zásuvky typu C, F a L. Typy C a F jsou kompatibilní s většinou zásuvek v Evropě. Mívají je taky hotely a jiná turistická místa. Zásuvky typu L se nacházejí především ve starších domech. Je lepší si přibalit redukci, ale v případě potřeby jí koupíte téměř v každém obchodě za pár desítek korun.

Jazyk: Úředním jazykem je italština. Většinou se ale bez problémů domluvíte taky dobře anglicky. Zvlášť v turistických oblastech.

Bezpečnost: Pisa je obecně bezpečné město. Jako v každém turistickém městě, i tady hrozí riziko kapesních krádeží, takže si své věci radši pořádně hlídejte a dobře schovejte. Zvlášť na místech s větší koncentrací lidí.

Co navštívit a vidět v Pise – mapa

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu s tipy na památky a zajímavá místa, co navštívit v Pise. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci o Pise v Itálii. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

Nejlepší rezervační zdroje pro návštěvu Pisy

Přes Booking.com hledáme veškeré ubytování. Jedná se o největší ubytovací portál na světě a najdete tu vše od moderních hotelů, útulných penzionů po přímořské vily.

Get Your Guide je obrovský rezervační systém pro nákup vstupenek, výletů s průvodci a nejrůznější aktivity. Na jednom místě si můžete přečíst zkušenosti ostatních cestovatelů a zarezervovat lístky do Vatikánských muzeí, plavbu lodí po Dunaji nebo pouštní safari v Dubaji.

Pokud si plánujete půjčit auto v Toskánsku, nejlepší zkušenost máme s Rentalcars.com, která má nejširší nabídku za dobré ceny. Pojištění a storno zdarma je v ceně.

pisa v itálii

Toto byly naše tipy na zajímavá místa a památky, co navštívit v Pise a praktické tipy pro její návštěvu. Máte dotaz? Rádi ho zodpovíme v komentáři níže. Šťastnou cestu!

Naplánujte si svou cestu snadno a rychle. Pokud si něco koupíte prostřednictvím našich odkazů, získáme malou provizi. Vy neplatíte nic navíc. Děkujeme!

Více informací o Itálii

TOSKÁNSKO: Podívejte se na podrobného průvodce Florencií. Vytvořili jsme itinerář pro 2 dny ve Florencii (včetně mapy a užitečných informací).

Plánujete prozkoumat celé Toskánsko? Sepsali jsme naše tipy, co navštívit v Toskánsku včetně mapy. Zde je podrobný itinerář pro 5-7 denní roadtrip po Toskánsku.

ŘÍM: Zde je seznam nejkrásnějších míst v Římě. Vytvořili jsme taky podrobný itinerář pro 3 dny v Římě.

SEVERNÍ ITÁLIE: Zde je itinerář a mapa trasy pro 2 dny v Benátkách. Podívejte se na nejkrásnější místa, co navštívit ve Veroně. Nebo si užijte nádhernou dovolenou u Lago di Garda. Inspirujte se tipy na památky a zajímavosti, co navštívit v Bologni.

Verona je dalším krásným městem, které rozhodně stojí za vidění.

ITÁLIE: Inspirujte se nejkrásnějšími místy v Itálii. Nebo se vydejte na sever Itálie, který je protkaný nádhernou přírodou, historií a zajímavostmi.

Čtěte ještě více tipů o cestování v Itálii.

Shrnutí: Co navštívit v Pise, Itálie

Jaká jsou nejkrásnější místa, co navštívit v Pise?

Mezi nejkrásnější památky v Pise patří Piazza dei Miracoli s Šikmou věží, impozantní katedrálou a baptisteriem. To jsou místa, kvůli kterým se sem sjíždějí turisté z celého světa. Ale v Pise najdete další místa, která stojí za to vidět – historické centrum s Piazza dei Cavalieri nebo kostel Santa Maria della Spina.

Co si nenechat ujít v okolí Pisy?

Pisa leží na severu Toskánska a v okolí má spoustu jedinečných míst – Florencie, Lucca, Siena, moře, Apuánské Alpy i nekonečné lány vinic.

Kde leží Pisa?

Pisa leží na severozápadě Toskánska. Jen 10 km od Ligurského moře a 80 km od Florencie. Je to téměř statisícové město, které je známé pro své Náměstí zázraků, Šikmou věž, nádhernou katedrálu a křivolaké historické uličky. Patří mezi nejkrásnější města Itálie.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *