Kde se ubytovat na Malé Straně 2023: Nejlepší hotely a ubytování

Malá Strana má to nejkrásnější ubytování a hotely v Praze. Většina hotelů a apartmánů se totiž nachází v historických budovách a mají výhled na okolní památky včetně Karlova mostu.

Výhodou je taky strategická poloha, protože pěšky dojdete k Pražskému hradu, Strahovskému klášteru i do Starého města a Židovské čtvrti.

Díky tomu je tady cena ubytování o něco vyšší než mimo centrum Prahy. Ale zážitek z hotelu a ubytování to dokonale vykompenzuje.

Malá Strana je kouzelná. Úzké uličky s kočičími hlavami, historické domy, originální muzea, zahrady s výhledy a spousta zajímavostí od druhé nejkrásnější zahrady v Evropě po kontroverzní čůrající fontánu Piss. Tak přesně takhle si můžete představit Malou Stranu ve zkratce.

Na jedné straně je ohraničená Pražským hradem na Hradčanech a na druhé straně Vltavou s Karlovým mostem. Malá Strana je spojnicí mezi Starým městem a Hradčany a skvělou strategickou základnou pro ubytování.

Čtvrť na rozlohu jen 1,37 km2, takže každý hotel na Malé Straně má dobrou polohu k historickému jádru a zajímavým místům v Praze. Nejlepší hotely najdete na živém Malostranském náměstí i v zapadlých uličkách. Všechny vybrané hotely mají výborné služby a dostatek možností v okolí, kam zajít na jídlo.

Malá Strana nejlepší hotely a ubytování

1. Butikový hotel Constans

Malá Strana hotel / Malá Strana Praha ubytování

Butikový hotel Constans patří mezi nejlepší hotely na Malé Straně v Praze. Leží v klidné části a okolí je plné kouzelných dlážděných uliček lemovaných historickými domy. Centrum je jen pár minut.

Hotel je stylově zařízený a výborně zasazený do historické budovy ze 16. století. U vchodu vás přivítá usměvavý recepční a vysvětlí vše potřebné. Pokoje jsou prostorné s pohodlnými postelemi. Součástí ceny je taky bohatá snídaně.

Zaparkovat můžete na hlídaném parkovišti v areálu hotelu za dodatečný poplatek – je potřeba předem nahlásit kvůli rezervaci místa.

V okolí hotelu je několik skvělých restaurací – například St. Martin má pěkný stylový interiér se zahrádkou a vaří tu skvěle mezinárodní kuchyni.

2. Hotel U Bílé lilie

Malá Strana hotel / Malá Strana Praha ubytování

Přesouváme se jen pár metrů od hotelu Constans k hotelu U Bílé lilie. Výhodou je opět klidná lokalita, ze které to budete mít kousek k Pražskému hradu i na Malostranské náměstí a Karlův most.

Pokoje jsou vzdušné s dřevěnými rámy a zařízené ve světlých barvách. Mají posezení, vlastní koupelnu i rychlovarnou konvici pro přípravu kávy.

Na snídani si můžete vybrat, na co máte zrovna chuť – nabídka je rozmanitá. Pro domy na Malé Straně jsou typické pavlače – uprostřed je pěkný dvorek, kde můžete posedět. Parkování je možné ve dvoře hotelu za poplatek.

Hotel leží kousek od Nerudovy ulice, která vede k Pražskému hradu a je tu spousta restaurací a barů. Skvělá je například Vegan´s Prague, kde si pochutnají i nevegani. A navíc ten výhled z terasy restaurace taky stojí za to.

3. Hotel Waldstein

Malá Strana hotel / Malá Strana Praha ubytování

Udržitelný hotel Waldstein leží v klidné části u Valdštejnského náměstí a Valdštejnské zahrady. Vstup do hotelu vede bokem od náměstí a je neprůchozí. Hotel má klenuté nebo dřevěné stropy a sídlí v historické budově ze 14. století.

Pokoje jsou moderní a vyšperkované do posledního detailu, aby ladily s prostředím. Najdete v nich vše potřebné včetně TV, kávovaru a minibaru. Některé pokoje mají 2 ložnice a jsou vhodné i pro rodiny s dětmi. Snídaně jsou tady bohaté.

Problém není ani s rezervací parkovacího místa – jen je potřeba zaslat předem žádost, aby vám zajistili parkovací oprávnění. Cena je na tuhle oblast výhodná – 450 Kč za parkování na den. 2

Hotel leží 5 minut od Malostranského náměstí, kde jsou skvělé restaurace U Glaubiců nebo Malostranská beseda. Na výborného Guinesse můžete zajít do irské hospůdky The Three Fiddles.

4. Hotel Miss Sophie´s

hotel na Malé Straně

Hotel Miss Sophie´s najdete v rokokovém paláci přímo na Malostranském náměstí. Z oken si užijete krásný výhled na náměstí. Hotel je ideální pro všechny, co hledají víc soukromí v pokojích a apartmánech s vlastním kuchyňským koutem, kde si můžete uvařit. Kromě toho máte v ceně taky snídani.

Apartmány jsou prostorné a ideální i pro rodiny s dětmi (některé pokoje mají navíc vanu). Díky hřejivým odstínům, přírodním materiálům a nadstandardnímu vybavení vám tu nebude nic chybět.

Přímo před hotelem je zastávka tramvaje, odkud se dostanete do celé Prahy. Na Karlům most se Starým městem nebo na Hradčany dojdete během pár minut.

Naproti hotelu je restaurace U Glaubiců, kde vaří skvělou českou klasiku. Výborné vepřové koleno si můžete dát v restauraci Pork’s dvě minuty od hotelu směrem ke Karlovu mostu.

5. Residence U Mecenáše

hotel na Malé Straně

Residence U Mecenáše je další ubytování na Malostranském náměstí, odkud všude pohodlně dojdete pěšky. Zároveň je tu v noci ticho, takže se dobře vyspíte. A to i díky zdravotním matracím Toscana.

Apartmány jsou dvoupodlažní a prostorné s rozlohou 40 m2. Mají vlastní kuchyňský kout včetně myčky a v létě se hodí klimatizace. Ubytování je dobové s malovanými stropy a vyladěné do posledního detailu. Z okna uvidíte na Pražský hrad a barokní kostel sv. Mikuláše. Ještě hezčí výhled je ze střešní terasy.

Součástí budovy je taky restaurace U Mecenáše s klenutými stropy a zahrádkou. Nachází se v podloubí a je to jedna z nejlepších restaurací na Malé Straně.

6. Hotel pod věží

hotel na Malé Straně v Praze

Hotel pod věží má asi jeden z nejlepších výhledů na Malou Stranu. Leží totiž hned vedle Karlova mostu a Malostranské mostecké věže. Hotel sídlí ve dvou historických budovách a každá z nich má výtah.

Zaparkovat můžete přímo u hotelu – je potřeba předem nahlásit rezervaci a poplatek je jen 400 Kč (na tuhle oblast skvělá cena).

Pokoje jsou útulně zařízené a dostatečně prostorné i pro rodiny. Součástí pokojů je kávovar, minibar, klimatizace a ženy ocení velké zrcadlo. Recepce je otevřená neomezeně a každé ráno podávají výborné snídaně.

Součástí hotelu je taky restaurace, která má v létě otevřenou terasu, odkud je výhled na červené střechy Malé Strany s kopulí kostela sv. Mikuláše.

7. Residence U Černého Orla

hotel na Malé Straně

Stylový hotel U černého orla leží pár kroků od Karlova mostu, ale přesto se tu v noci v klidu vyspíte. Hotel má malované nebo klenuté stropy a nachází se v historické budově.

Dole je malá restaurace, kde skvěle vaří. Na něco menšího můžete zaskočit přes ulici do ROESEL.

Pokoje jsou útulné, mají dřevěné podlahy a designovou koupelnu. Můžete si vybrat i apartmán s vlastní kuchyní. Snídaně se podává formou bufetu a je dostatečně pestrá.

Hotel má strategickou polohu pro objevování Prahy – pěšky dojdete na Kampu, Petřín, Hradčany nebo Staroměstské náměstí.

Parkování na Malé Straně

Na Malé Straně zaparkujete pouze za příplatek. Některé hotely vám zařídí parkovací oprávnění, se kterým pak můžete parkovat přímo u hotelu. Oprávnění stojí většinou 400-600 Kč na den.

Při rezervaci ubytování zároveň nahlásíte i rezervaci parkovacího místa. To platí i v případě, kdy budete parkovat na soukromém parkovišti hotelu.

Nebo můžete zaparkovat v parkovací garáži, kde je ale cena na Malé Straně o něco vyšší. Pokud hledáte výhodnější variantu, můžu doporučit parkovací garáže na Prašném mostě (platba jen v hotovosti) nebo Letné, kde je parkování výrazně levnější a na Malou Stranu je to jen pár minut metrem nebo tramvají.

Co vidět na Malé Straně?

Malou Stranu turisté často přehlížejí. Projdou Královskou cestou od Staroměstského náměstí přes Karlův most, Malostranské náměstí a na Pražský hrad.

A to je velká škoda. Malá Strana je víc než jen Malostranské náměstí.

Když už jsem zmínila Malostranské náměstí, musím zmínit kostel sv. Mikuláše, který je prý tím nejkrásnějším barokním kostelem na sever od Alp. Je nádherný. Hlavně interiér vevnitř, kde se mísí snad všechny barokní prvky včetně vymalované kopule.

Pár minut od kostela sv. Mikuláše leží kostel Panny Marie Vítězné se soškou Pražského Jezulátka. Za tou se sem sjíždějí poutníci z celého světa.

kostel sv. Mikuláše na Malostranském náměstí
Pražské Jezulátko v kostele Panny Marie Vítězné

Na Malé Straně nemůžete vynechat ani ostrov Kampa, který obtéká kanál Čertovka nebo vrch Petřín s Petřínskou rozhlednu. Ideální místo pro únik z velkoměsta a jedny z nejlepších výhledů na Prahu.

Malá Strana má taky zajímavá muzea. Pokud jste fanoušky Franze Kafky, v muzeu Franze Kafky se o něm dozvíte víc. Obsahuje první vydání Kafkových děl, kresby, fotografie i trojrozměrně exponáty. To vše dotváří správně zvolené prostředí a hudba.

Dalším skvělým muzeem je Muzeum Karla Zemana, které je zasvěcené filmovým trikům Karla Zemana, nad kterými v té době zůstával rozum stát i v Hollywoodu. Nebo si vyzkoušejte ve virtuální realitě, jaké to je být švestkou na Valašsku. Od plodu na stromě až do kapalného stavu ve formě ovocné pálenky Rudolfa Jelínka.

Kanál Čertovka odděluje ostrov Kampa od Malé Strany
Petřínská rozhledna

A v neposlední řadě najdete na Malé Zahrady nádherné zahrady. Ve Valdštejnské zahradě se prochází volně pávi, Zahrady pod Pražským hradem jsou oázou klidu a Vrtbovská zahrada je druhou nejkrásnější zahradou v Evropě. A opravdu je krásná a výhledy na červené střechy Malé Strany ještě hezčí.

Vrtbovská zahrada je druhou nejkrásnější zahradou v Evropě

O tom, co vidět na Malé Straně, se dočtete podrobně v samostatném článku.

Malá Strana mapa: hotely, restaurace, zajímavosti

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu Malé Strany s tipy na ubytování. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci, kde se ubytovat na Malé Straně v Praze. Pokud si chcete mapu uložit, označte ji hvězdičkou. Poté se vám uloží mezi Google mapy a můžete si jí kdykoliv načíst v mobilu nebo počítači. Pro větší verzi mapy klikněte na ikonu v pravém horním rohu.  

Hotely na mapě: • Butikový hotel ConstansHotel U bílé lilieHotel WaldsteinHotel Miss Sophie´sResidence U MecenášeHotel pod věžíResidence U Černého Orla

Související příspěvky