LONDÝN S DĚTMI: 25 tipů, co navštívit + MAPA

Londýn s dětmi

Plánujete navštívit Londýn s dětmi? Tento průvodce vám pomůže s plánováním, kam s dětmi v Londýně + další užitečné informace (doprava s dětmi, ubytování pro rodiny s dětmi v Londýně a přehledná mapa s tipy).

25 tipů, kam v Londýně s dětmi

Londýn je podobně jako Amsterdam jedno z nejlepších měst pro rodiny s dětmi v Evropě.

Je tu tolik atrakcí, zábavy a aktivit, že se sem opakovaně můžete vracet a pořád budete mít s dětmi co dělat. S menšími i těmi odrostlejšími.

Níže najdete 25 tipů na výlety a aktivity, pokud plánujete navštívit Londýn s dětmi.

Londýn s dětmi: ATRAKCE

London Eye

London Eye Londýn památky

Začneme londýnskou atrakcí číslo jedna.

Světoznámé ruské kolo London Eye najdete na jižním břehu řeky Temže po levé straně od Westminsterského mostu.

Na dohled odtud budete mít slavný Big Ben a Westminsterský palác. London Eye bylo postavené v roce 1999 na oslavu tisíciletí a se svojí výškou 135 metrů je nejvyšším ruským kolem na světě.

London Eye / Londýn s dětmi

Za tmy se nádherně nasvítí sezonními barvami.

Co vás na něm ale bude bavit s dětmi nejvíc, je nádherný panoramatický výhled. Navíc kolo se pohybuje opravdu pomalu, takže máte šanci si v klidu prohlédnout Londýn, který se vám odtud krásně rozprostře.

Nasednete do jedné z kabinek, kterých je celkem 32 (z pověrčivosti chybí číslo 33) a vydáte se na jízdu do oblak. Součástí jízdy je krátké 4D promítání se zábavnými efekty.

Kabinky v London Eye

Nejlepší čas pro návštěvu London Eye je na večer před západem slunce, kdy se Londýn krásně nasvítí zapadajícím sluníčkem (pokud budete mít štěstí na slunečné počasí jako my).

 • Vstupné: Plné vstupné začíná od £33 pro všechny nad 16 let a od £29 pro děti 2-15 let (do 2 let zdarma). Fronty bývají opravdu dlouhé a na místě jsou lístky dražší; Vstupenky získáte kliknutím zde.
 • Otevírací doba: 11:00-18:00 v zimě, 10:00-20:30 v létě
 • Adresa: Riverside Building, County Hall

TIP: Tower of London je jednou z nejnavštěvovanějších památek v Londýně a fronty jsou s dětmi ještě delší. Přeskočte na místě frontu rezervací vstupenek předem.

Warner Bros. Studio Tour London

Milují vaše děti Harryho Pottera? Pak byste si kromě Londýna neměli nechat ujít taky Edinburgh, kde celá myšlenka Harryho Pottera vznikla.

Navštívit prostory v Londýně, kde se filmy natáčely, není levná záležitost, ale na druhou stranu je to nezapomenutelný zážitek. Klidně tady můžete strávit téměř celý den a vše si pomalu projít.

Uvidíte například Bradavický expres, Brumbálovu kancelář nebo Zakázaný les. Vyzkoušíte spoustu kostýmů, zábavných aktivit a filmových efektů, jako je například virtuální jízda na koštěti.

Studia Harryho Pottera se nachází v Leavesdenu severně od Londýna. První možností je koupit si samostatnou vstupenku (plné vstupné začíná na 51,50 £) a dopravit se do Leavesdenu sami. Pojedete vlakem a následně přestoupíte na autobus, který sváží návštěvníky přímo do studií Warner Bross.

Druhou a jednodušší možností je koupit si vstupenky se zajištěnou dopravou. Autobus vyjíždí z centra Londýna.

Upozornění: Vstupenky je nutné rezervovat předem. Bývají vyprodané i týdny dopředu, proto je potřeba rezervovat s dostatečným předstihem. Zde najdete vstupenky se zajištěnou dopravou tam a zpět.

The Shard – momentálně v rekonstrukci (srpen 2023)

Mrakodrapu The Shard jste si určitě všimli hned, jakmile jste se ocitli v Londýně poblíž. Jedná se totiž o ultramoderní 72 patrovou budovu, která je s výškou 306 metrů nejvyšší budovou v Londýně i ve Velké Británii.

Svůj název nese po zubaté a mírně nepravidelné skleněné konstrukci, která vyčnívá nad okolím jako střep.

The Shard, Kam v Londýně s dětmi
Výhled z mrakodrapu The Shard je jeden z nejlepších v Londýně

V nejvyšších patrech je vyhlídková plošina, která díky výšce mrakodrapu zajistí ten nejlepší výhled na Londýn. Celá rodina si taky užijete neuvěřitelně rychlou jízdu výtahem.

 • Vstupné: £28 pro všechny nad 3 roky; povinná rezervace předem; Vstupenky získáte zde
 • Otevírací doba: liší se dle období, konkrétní čas zjistíte při rezervaci
 • Adresa: 32 London Bridge St

Legoland Windsor Resort

Legoland Windsor Resort je zábavný svět plný bloků Lega, miniatur a jízd pro malé i velké. Je rozdělený do různých světů od Země Vikingů a Království faraonů po Ninjago World a Miniland.

Jak už napovídá název, Legoland leží mimo centrum Londýna nedaleko hradu Windsor. Dostanete se sem příměstskými vlaky ze stanic Paddington na nádraží Slough a odtud pak autobusem 703, nebo ze stanice Waterloo do stanice Windsor&Eton Riverside a odtud autobusem 702. Cesta trvá 1-1,5 hodiny podle zvolené trasy.

 • Vstupné: od £32; při rezervaci v den návštěvy výrazně dražší; KOUPIT VSTUPENKY
 • Otevírací doba: liší se dle období
 • Adresa: Winkfield Rd, Windsor

Vstupenky na nejoblíbenější atrakce v Londýně:

Cutty Sark a Greenwich

Cutty Sark / Londýn s dětmi

Cutty Sark je čajový clipper z 19. století, kterému se svého času přezdívalo Královna oceánů. Jednalo se totiž o nejrychlejší plachetnici, která sloužila pro převážení čaje a koření z Číny do Evropy.

A dnes se přímo na loď můžete podívat. Vystoupáte přes měděný trup až na palubu, projdete si kabiny a bedny s náklady, vyzkoušíte plavbu na virtuální lodi nebo si sednete na pohyblivé sedadlo, kde se budete cítit jako na vlnách.

Greenwich Londýn s dětmi
Národní námořní muzeum

Cutty Sark se nachází ve čtvrti Greenwich, kde můžete v klidu strávit celý den procházením se po parku a v observatoři Greenwich.

Ta je známá tím, že tu prochází nultý neboli základní poledník, ze kterého se počítá zeměpisná délka. Greenwichský poledník je vyznačený přímo na zemi.

 • Vstupné na Cutty Sark: dospělí £18, studenti 16-25 let £10-12, děti 5-15 let £9; Vstupenky získáte zde.
 • Kombinovaná vstupenka Cutty Sark, Královská observatoř, Národní námořní muzeum a Dům královny: dospělí £27, studenti 16-25 let £16, děti 5-15 let £13,50; Vstupenky získáte zde.
 • Otevírací doba: 10:00-17:00
 • Adresa: King William Walk

TIP: Do Greenwich se dostanete taky lodí po Temži. Ta vyplouvá z Westminsteru nebo z Greenwich v opačném směru. Rezervujte si plavbu po Temži zde.

London ZOO

London Zoo Londýn s dětmi

Londýnská ZOO není jen tak ledajaká ZOO. Jedná se totiž o nejstarší vědeckou ZOO na světě. Navíc je domovem medvěda, který inspiroval medvídka Pú.

Projít si můžete několik tematických zón od deštného pralesa, africké savany, australského vnitrozemí až po deštný prales a ještěří dům, který sloužil jako kulisa pro Harry Pottera a Kámen mudrců.

Londýnskou ZOO prochází 3 barevně odlišené jednosměrné trasy – růžová, modrá a oranžová. Všechny začínají ve stejném bodě, takže se dají postupně projít, pokud máte dost času a sil.

Regent´s park Londýn s dětmi
Regent´s Park

ZOO leží v královském parku Regent´s s nádhernými zahradami (např. Queen´s Mary Rose Garden na fotce výše nebo japonská zahrada). S Regentovým parkem sousedí menší park Primrose Hill, kde si můžete jen tak rozložit deku a kochat se Londýnem, na který je odtud skvělý výhled.

 • Vstupné do Zoo: Plné vstupné začíná od £27, pro studenty 16-25 let a senioři od £24,30 a pro děti 5-15 let od £18,90;. Cena se liší podle období, kdy ZOO navštěvujete. Rezervujte si vstupenky kliknutím zde.
 • Otevírací doba: 10:00-18:00 (v zimě zavírají dříve)
 • Adresa: Outer Cir

SEA Life

Máte radši podmořský svět? Kousek od London Eye najdete v budově County Hall obrovské akvárium SEA Life, které je rozdělené do 14 tematických zón a obsahuje na 2 miliony litrů vody.

Londýn s dětmi

Uvidíte tady přes 500 druhů živočichů včetně klaunů, žraloků a tučňáků. Součástí jsou taky interaktivní prvky, kde si děti můžou například vyrobit vlastní medúzu.

SEA Life je oblíbeným místem pro celé rodiny, ale především menší děti budou nadšené. Prohlídka zabere cca hodinu až hodinu a půl.

 • Vstupné: Plné vstupné stojí od £30 a snížené pro děti 3-15 let od £27. Vstupenky získáte kliknutím zde.
 • Otevírací doba: V sezóně je otevřeno 9:30-18:00 a ve čtvrtek 11:00-18:00. Mimo sezónu je otevřeno pondělí-čtvrtek 10:00-16:00 a pátek-neděle 10:00-17:00
 • Adresa: Riverside Building, County Hall, Westminster Bridge Rd

HMS Belfast

Londýn s dětmi

Měli jsme tu Cutty Sark, takže nesmíme opomenout ani loď HMS Belfast. Ta je vhodná pro starší děti, které už ve škole probíraly 2. světovou válkou a chápou souvislosti. HMS Belfast byla totiž nejvýznamnější válečnou lodí námořnictva 2. světové války.

Zajímavostí je, že byla přítomna taky při vylodění v den D v Normandii v roce 1944 a v Korejské válce o pár let později.

Dnes je muzeem, které umožňuje nahlédnout, jak se dříve žilo posádce 950 mužů na její palubě. Je tu 9 palub k prozkoumání a interaktivní prvky, které umožňují dětem přiblížit život na válečné lodi. Například díky zvukovým efektům uvnitř dělové věže.

 • Vstupné: dospělí 16-64 let £27, děti 5-15 let £13,50, studenti a senioři nad 65 let £24,30; není potřeba rezervace předem.
 • Otevírací doba: 10:00-18:00
 • Adresa: The Queen’s Walk

ArcelorMittal Orbit

ArcelorMittal Orbit je nejvyšší věž ve Spojeném království, která byla postavená pro Olympijské hry v roce 2012.

Stojí kousek od Olympijského stadionu (London Stadium), který je domovem týmu West Ham United.

Výtahem se dostanete do výšky 80 m na vyhlídkovou plošinu ArcelorMittal Orbit, odkud se pak můžete svézt nejdelším tobogánem na světě (pro děti s výškou nad 1,3 m a nad 8 let).

 • Vstupné: dospělí 17-64 let £15-20, studenti a senioři nad 65 let £12-17; děti 3-16 let £9-14
 • Otevírací doba: V sezóně je otevřeno od pondělí do pátku v čase 12:00-17:00 a od pátku do neděle v čase 10:00-18:00. Mimo sezónu je otevřeno 11:00-15:00.
 • Adresa: Queen Elizabeth Olympic Park, 5 Thornton St

Plavba lodí

Plavba lodí po Temži je skvělý způsob, jak zažít Londýn zase z jiné perspektivy. Uvidíte Westminsterský palác, Tower of London, Shard, Tate Modern nebo Tower Bridge. A je to perfektní zábava i pro děti. Vystoupit můžete až v Greenwichi, kde je muzeum Cutty Sark a observatoř s rozlehlým parkem.

Rezervujte vstupenky na plavbu lodí po Temži zde.

Londýn s dětmi: MUZEA

Muzeum vědy

Muzeum vědy (Science Museum) je jedno z nejlepších muzeí, které můžete s dětmi navštívit v Londýně. A to od batolat až po teenegery.

Uvidíte tu na 300 tisíc předmětů od nejstarší dochované parní lokomotivy, prvního modelu DNA po velitelský model Apolla 10.

Pro ty nejmenší 3-6 let je vyhrazený prostor Garden v suterénu, kde mohou objevovat vědu hrou.

Pro děti do 8 let je určená multismyslová oblast Pattern Pod v přízemí a pro ty ještě starší ve věku 7-14 let je určená Wonderlab ve 3. patře (zpoplatněná, ale stojí za to), kde cestujete vesmírem pod hvězdami nebo zažijete úder blesku.

 • Vstupné: zdarma, některá místa a dočasné výstavy placené; povinná rezervace předem
 • Otevírací doba: od středy do neděle v čase 10:00-18:00 (poslední vstup 17:15) a během školních prázdnin celý týden ve stejném čase
 • Adresa: Exhibition Rd, South Kensington

Vstupenky na nejoblíbenější atrakce v Londýně:

Přírodopisné muzeum

Natural History Museum Londýn / muzeum v Londýně

Hned naproti Muzeu vědy sídlí další muzeum – Přírodopisné muzeum (Natural History Museum). A opět je na co se dívat. Přes 80 milionů položek včetně exponátů shromážděných Charlesem Darwinem a rozsáhlé sbírky zkamenělin.

Muzeum kombinuje vystavené předměty s popisem a interaktivní expozice, ze kterých budou děti určitě nadšené.

Muzeum je rozdělené do několika tematických zón, které jsou barevně odlišené. Najdete tady Galerii savců s vyhynulými mamuty nebo obřím lososem, Galerii dinosaurů, simulátor zemětřesení, Galerii zemské pokladnici, kde doslova září drahokamy a drahé kameny včetně kryptonitu a kamene ze Stonehenge, a spoustu dalšího.

 • Vstupné: zdarma; doporučuje se rezervovat předem; REZERVACE
 • Otevírací doba: 10:00-17:50 (poslední vstup 17:00
 • Adresa: Cromwell Rd, South Kensington

Válečné muzeum

Asi za čtvrt hodiny jihovýchodním směrem od London Eye dojdete k Imperial War Museum. Sbírku tvoří stálé expozice z 1. a 2. světové války, období holocaustu (jen pro starší děti), přelomové roky 1934-1945 a období míru a bezpečnosti od roku 1945.

Imperial War Museum / Londýn památky

Najdete tady rozsáhlé sbírky od letadel, obrněných bojových vozidel a plavidel až po uniformy, medaile, fotografie a spoustu dalšího vztahují se k válečným konfliktům 20. století. 

Exponáty doplňují dotykové obrazovky a interaktivní prvky, jako jsou například obnovené zákopy se zvuky letadel nad hlavou. Muzeum je velmi poučné a vhodné spíš pro větší děti.

 • Vstupné: zdarma (dobrovolný příspěvek je vítaný)
 • Otevírací doba: 10:00-18:00 – v létě denně a v zimě od středy do neděle
 • Adresa: Lambeth Rd

London Transport Museum

London Transport Museum je muzeum přímo ušité pro děti. Obsahuje sbírku autobusů, vlaků, tramvají a vozů metra.

Děti se můžou dokonce podívat dovnitř, zkusit si řídit autobus, vjíždět do tunelu a spoustu dalších zábavných aktivit. Našemu staršímu jsou 3 roky a podobná místa miluje.

Značky, světelné tabule, mapy a taky dětské hřiště. Barevné a zábavné místo, kde se děti dozví víc o historii dopravy v Londýně.

 • Vstupné: dospělí 18-64 let £24, senioři a studenti nad 18 let £23; děti pod 18 let zdarma; Vstupenky získáte zde.
 • Otevírací doba: 10:00-18:00
 • Adresa: The Piazza

Madame Tussauds Museum London

Muzea voskových figurín jsou oblíbená napříč celou řadou měst, jako je Amsterdam nebo Berlín. Madame Tussauds London není výjimkou.

Uvidíte nejen postavy, jako je Donald Trump, fotbalista Ronaldo, James Bond, Shrek nebo King Kong, ale taky si užijete spoustu zábavných aktivit.

Nasednete do černého londýnského taxíku na jízdu, ve které se dozvíte víc o temné historii Londýna a jeho znovuvzkříšení po Velkém požáru, budete copilotovat vesmírnou loď s Chewbaccou ze Star Wars nebo bojovat proti Darth Vaderovi s mečem Luka Skywalkera. Holky se zase můžou vyfotit z princeznou Leiou.

 • Vstupné: Plné vstupné pro všechny nad 16 let začíná od £40 a pro děti 3-15 let od £36. Vstupenky získáte kliknutím zde.
 • Otevírací doba: 10:00-17:00
 • Adresa: Marylebone Rd

Londýn s dětmi: PAMÁTKY

Tower of London

Středověký Tower of London je jedním z největších symbolů dlouhé historie Londýna a taky domov korunovačních klenotů. Dívky budou určitě nadšené z královské koruny a kluci zase z mečů, které tu jsou vystavené.

Celý komplex Tower of London je docela náročný na projití s dětmi. Doporučuji vybrat si pár míst, které navštívíte a zbytek si nechat na později, pokud zbyde čas a chuť.

Prvním místem je Bílá věž, hlavní budova Tower of London. Je tu několik menší expozic pro děti, které rekonstruují některé významné události v historii Londýna.

Oblíbenou aktivitou nejen pro rodiny s dětmi je hledání 6 havranů na věží, kteří mají za úkol střežit pevnost už od vlády Karla II. Dle legendy Anglii postihne velká pohroma a monarchie padne, pokud havrani opustí pevnost.

Během návštěvy potkáte taky beefeatery, bývalé válečné veterány, kteří znají Tower of London jako své boty.

 • Vstupné se zrušením zdarma: Vstup do Tower of London vyjde na 33,60 £ pro dospělé 18-64 let, 16,80 £ pro děti 5-15 let, 26,80 £ pro studenty nad 16 let, seniory 65+ a ZTP.
 • Otevírací doba: liší dle období – v zimě je otevřeno denně 10:00-17:00 a čas se s blížícím se létem postupně prodlužuje
 • Adresa: London EC3N 4AB

TIP: Tower of London je jednou z nejnavštěvovanějších památek v Londýně. Přeskočte na místě frontu rezervací vstupenek předem.

Tower Bridge

Hned naproti Tower of London stojí Tower Bridge, ikonický symbol Londýna. Můžete se jen tak projít po mostě nebo se podívat za poplatek dovnitř a dozvědět se více o historii a technologii, která byla při jeho stavbě v 19. století zázrakem viktoriánského inženýrství.

Most se zvedá až 1000 krát ročně díky mechanismu vijáku poháněného párou. Můžete vystoupat až nahoru a projít se mezi věžemi po prosklené podlaze, ze které budou děti určitě nadšené.

 • Vstupné: £12,30 pro všechny nad 16 let; £6,20 pro děti 5-15 let
 • Otevírací doba: 9:30-18:00 (poslední vstup hodiny před)
 • Adresa: Tower Bridge Rd

Hampton Court Palace

Hampton Court Palace najdete mimo centrum Londýna. Jedná se o bývalé sídlo Jindřicha VIII., které stojí za vidění samo o sobě.

Okolo paláce jsou nádherné zahrady od udržované francouzské zahrady s fontánami po anglický park s nejstarším přírodním bludištěm.

Děti budou nadšené z dobrodružného hřiště Magic Garden, kde je spousta prolézaček, vyhlídka, velký drak, občerstvení nebo si tu můžou v létě zaskotačit mezi tryskami ve vodě.

 • Vstupné: Plné vstupné je £26,30-29 pro všechny nad 16 let, £21-23,20 pro studenty, seniory nad 65 let a ZTP a £13,10-14,50 pro děti 5-15 let. Vstupenky získáte kliknutím zde.
 • Otevírací doba: 10:00-17:30
 • Adresa: Hampton Ct Way, Molesey, East Molesey

Londýn s dětmi: PARKY

Hyde Park

Hyde Park Londýn

Hyde Park je největším královský parkem v Londýně. Je tolik skvělých aktivit, co tu můžete dělat. Půjčit si kolo nebo šlapadla, navštívit zahradu plnou růží, udělat si piknik v trávě nebo se tu jen tak procházet a užít si klid mimo ruch města.

 • Vstupné: Zdarma
 • Otevírací doba: 5:00-24:00

Kensingtonské zahrady

Diana Memorial Playground

Kensingtonské zahrady byly dříve součástí Hyde Parku. Leží hned vedle západním směrem a jsou dalším skvělým místem, pokud plánujete vidět Londýn s dětmi.

Dětem se bude určitě líbit socha Petra Pana a Elfí strom, který leží kousek od hřiště Diana Memorial Playground.

Pokud byste si měli vybrat jen jedno hřiště v Londýně s dětmi, musí to být určitě tohle s obrovskou lodí uprostřed (viz foto výše). Nachází se tady taky kavárna, kde se můžete občerstvit. Jen pozor na to, když sem půjdete v sezóně, protože počet návštěvníků na hřišti je limitovaný strážci parku.

 • Vstupné: Zdarma
 • Otevírací doba: 6:00-21:15

Kew Gardens

Kew Gardens neboli Královské botnické zahrady se rozprostírají stejně jako Hampton Court Palace západně od Londýna.

Londýn s děti / Kew Gardens

S dětmi můžete navštívit Palmový skleník, kde budete mít pocit, že jste se ocitli v deštném pralese. Uvidíte tady například nejstarší hrnkovou rostlinu na světě.

V okolí skleníku jsou nádherné zahrady a spousta prvků pro děti včetně hřiště a domkem v korunách stromů. Po zahradách taky jezdí pravidelně vláček.

 • Vstupné: Plné vstupné je £21,50 pro všechny ve věku 30-64 let, £9 pro mladé 16-29 let (není potřeba studentská karta) a studenty, £19,50 pro seniory nad 65 let a ZTP a £5 pro děti děti 4-15 let. Mimo sezónu od listopadu do konce ledna jsou vstupenky levnější. Rezervujte vstupenky kliknutím zde.
 • Otevírací doba: Pondělí-pátek 10:00-19:00, sobota-neděle 10:00-20:00, může se lišit v průběhu roku
 • Adresa: Richmond

Londýn s dětmi: TRHY A JÍDLO

Borough Market

Londýn má tolik možností, kde se můžete dobře najíst a vyzkoušet kuchyni z celého světa. Jedním z nejlepších míst je Borough Market na jižním břehu Temže. Jen kousek od mrakodrapu The Shard.

Borough Market je nejstarším trhem v Londýně, který funguje už od 13. století. Nabízí rozmanitou mezinárodní kuchyni od mořských plodů, francouzských sýrů až po burgery.

 • Otevírací doba: Pondělí-pátek 10:00-17:00, sobota 8:00-17:00, neděle 10:00-15:00
 • Adresa: 8 Southwark St

Covent Garden Market

Covent Garden Londýn

Hledáte trh na severní straně Temže? Covent Garden Market je jasná volba, protože patří mezi nejoblíbenější trhy v Londýně. Nejen trh, ale i čtvrť okolo je skvělým místem s nezávislými obchůdky, kavárnami, pouličnímu umělci a restauracemi.

 • Otevírací doba: Pondělí a středa 10:00-18:00, úterý a čtvrtek až neděle 10:00-19:30
 • Adresa: 14 James St

Londýn s dětmi: UBYTOVÁNÍ

Nejlepší ubytování v Londýně pro rodiny s dětmi:

ibis London Blackfriars – hotel leží na jižní straně Temže nedaleko nádraží Waterloo; centrum Londýna je pěšky dobře dostupné (poblíž Westminster nebo London Eye); autobusová zastávka hned naproti, restaurace a obchody poblíž

Blue Bells Hotel – levný, ale útulný hotel v klidné čtvrti Nothing Hill nedaleko stanice metra Nothing Hill Gate, kde se křižují hned 3 linky metra; pár kroků od Kensingtonských zahrad a Hyde Parku

Blue Bells Hotel

ibis London City Shoreditch – moderní pokoje nedaleko nádraží Liverpool Street Station, kde staví autobusy z letiště Stansted; vedle hotelu Tesco Express a restaurace i trhy v okolí; pěšky dostupný Tower od London a Tower Bridge

Best Western Chiswick Palace – krásná a klidná lokalita nedaleko letiště Heathrow; autobusová zastávka hned naproti; metrem jste v centru za 25 minut; restaurace a obchůdky v okolí

Čtěte více o ubytování v Londýně v mém předchozím článku.

Londýn s dětmi: DOPRAVA

Metro a MHD v Londýně s dětmi do 11 let

Děti do 11. narozenin cestují londýnskou MHD zcela zdarma v doprovodu dospělé osoby (na 1 dospělého mohou cestovat až 4 děti). Patří sem autobusy, metro, DLR, London Overground a některé vnitrostátní vlakové spoje.

Metro a MHD v Londýně s dětmi 11-15 let

1. možnost: Oyster karta s dětskou slevou

Starší děti ve věku 11-15 let mohou cestovat s 50 % slevou oproti plnému jízdnému.

Toho dosáhnete tak, že si koupíte v metru v automatu nebo na nádraží Victoria běžnou Oyster kartu pro dospělé za poplatek 7 £. Poté požádáte zaměstnance, aby vám na Oyster kartu uplatnil slevu na dítě.

Od té chvíle bude moci dítě cestovat s 50 % slevou po dalších 14 dní (poté sleva automaticky vyprší).

Limity pro neomezené cestování po Londýně jsou pak následující:

 • Neomezené cestování metrem v zóně 1-2: £4,05 za den
 • Neomezené cestování autobusem po celém Londýně: £2,65 za den
automat na Oyster karty

2. možnost: Child TravelCard

Pro děti existují tzv. Child TravelCard. Jedná se o papírové jízdenky s platností 1 den nebo 7 dní, se kterými můžou děti neomezeně cestovat londýnskou MHD.

TravelCard vyjde na £7,60 na den pro zóny 1-4. Pro zóny 1-6 vás vyjde dětská TravelCard na £7,60 (mimo špičku, takže děti nesmí využívat londýnskou MHD před 9:30 ráno od pondělí do pátku) nebo £10,75 (děti můžou jezdit v jakýkoliv čas).

Většina míst se nachází v zóně 1 (Greenwich je v zóně 2 a například Hampton Court Palace v zóně 6).

Dá se pořídit taky týdenní Child TravelCard. V tomto případě zajdete na vlakové nádraží, kde vám kartu pro dítě vystaví na přepážce. Budete potřebovat pasovou fotku dítěte.

3. možnost: Bezkontaktní karta

Asi nejjednodušší možností je používat bezkontaktní kartu, se kterou zaplatíte jen to, co skutečně s dítětem projedete. Podmínkou ale je, že každý musí mít svou vlastní bezkontaktní kartu (platební nebo kreditní).

Pokud tedy cestujete v Londýně 1 dospělý a 1 dítě 11-15 let, budete potřebovat 2 bezkontaktní platební karty.

Ceny za jízdné jsou stejné jako pro dospělé – £1,75 pro autobusy po celém Londýně a £2,80 pro metro v zónách 1-2.

Na druhou stranu zaplatíte jen to, co jste skutečně projeli, takže pokud jen občas přejedete metrem nebo autobusem, vyplatí se vám tato možnost nejvíc.

V metru nebo vlaku přiložíte bezkontaktní kartu při svém vstupu a výstupu. U autobusů jen při svém nástupu. Více o dopravě v Londýně v samostatném průvodci.

V nabídce jsou taky celodenní jízdenky na autobusy, které vyjdou na £5,65. Autobusy můžete využívat po celém Londýně, jen je potřeba počítat s větší časovou prodlevou na přejezdy.

Nejdražší variantou je pak koupě samostatných jednorázových jízdenek za £3,10 pro zóny 1-6.

Metro a MHD v Londýně s dětmi nad 16 let

Děti ve věku 16-17 let mohou požádat o 16+ Zip Oyster Card. Žádost zašlete online alespoň 4 týdny před návštěvou Londýna a budete potřebovat pasovou fotku.

Bez karty pak pro děti nad 16 let platí stejné podmínky jako pro dospělé. Nejvýhodnější je platba bezkontaktní kartou (1 bezkontaktní karta = 1 cestující) nebo můžete pořídit Oyster kartu za poplatek £5.

Díky tomu pak dosáhnete na zlevněné jízdné jako u bezkontaktní karty (autobusy za £1,75 a metro v zónách 1-2 za £2,80).

Jednorázové jízdenky vyjdou na £6,70 (metro a autobusy) nebo pak celodenní jízdenka na autobusy na £5,50. Více o Oyster kartě.

Jak ušetřit v Londýně s dětmi

Jedním ze způsobů, jak ušetřit v Londýně s dětmi, je London Pass. Jedná se o turistickou kartu, která byla navržená ve spolupráci s památkami, atrakcemi a muzei v Londýně, a vy jste tak ušetřili na vstupném nebo si zjednodušili objevování a cestování po oblíbených londýnských místech.

Za jednu cenu získáte s dětmi vstup do více než 90 míst v Londýně včetně těch nejznámějších, jako je Tower of London, katedrála svatého Pavla, fotbalové stadiony, Hampton Court Palace a další.

London Pass zahrnuje daleko víc výhod. Zda se karta vyplatí i vám se dozvíte v mém samostatném průvodci London Pass, kde najdete veškeré informace včetně konkrétního příkladu.

Londýn s dětmi: MAPA

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu pro Londýn s dětmi. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci o Londýně s dětmi. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

Více informací o Londýně

LONDÝN ITINERÁŘ: Podívejte se na náš článek s tipy na místa, co navštívit v Londýně (vstupné, otevírací doba, mapa). Abychom vám usnadnili plánování, vytvořili jsme itinerář pro 3 dny v Londýně.

LONDÝN PRŮVODCE: V samostatném článku se dozvíte vše o dopravě v Londýně (letiště, MHD, metro, kolo). O ubytování, cenách, jídle a bezpečnosti čtěte v průvodci Londýnem. Rozhodování při výběru ubytování vám usnadní doporučení na nejlepší hotely v Londýně.

JAK UŠETŘIT V LONDÝNĚ: Čtete našich 7 tipů, jak ušetřit na dopravě a vstupném v Londýně. London Pass je oblíbenou možností, jak ušetřit v Londýně – více o London Pass.

KAM S DĚTMI: Amsterdam a Barcelona jsou dalšími skvělými místy pro rodiny s dětmi. Podívejte se na naše průvodce pro Amsterdam s dětmi. Máme připravené taky tipy, jak si užít Barcelonu s dětmi.

ANGLIE: V seznamu nejkrásnějších míst Anglie najdete tipy, co navštívit a zažít v Anglii.

Londýn s dětmi: nejčastější otázky

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *