LONDÝN BEZ CESTOVKY: ubytování, ceny, slevy, jídlo (2023)

Londýn bez cestovky

Plánujete si užít Londýn bez cestovky na vlastní pěst? Mrkněte na našeho průvodce s tipy, kde se ubytovat, kam na dobré jídlo, kolik co stojí a jak ušetřit na vstupném do památek.

Tento článek je doplněním předchozího článku o dopravě do Londýna a ve městě.

Ubytování v Londýně

Londýn je nejnavštěvovanějším evropským městem. Ruku v ruce s tím jde i nabídka ubytování, která je tady široká a rozmanitá. Čtvrti v Londýně jsou natolik různé, že vás každá bude bavit něčím jiným.

Přikládám naše oblíbené čtvrti v Londýně:

 • Shoreditch – umělecká, moderní čtvrť plná restaurací, barů, vintage obchůdků a street art
 • City of London – centrum Londýna plné mrakodrapů
 • Camden – část Londýna oblíbený u batůžkářů díky velkému množství restaurací, barů, vintage obchůdků
 • Covent Garden – divadelní čtvrť plná turistů a pouličních umělců; v docházkové vzdálenosti od Trafalgarského náměstí, Big Benu a dalších atrakcí.
 • Soho – živá a bohémská čtvrť plná restaurací, hospod, obchodů, nočních kaváren, divadel
 • Kensington – klidná a tichá čtvrť ideální pro rodiny s dětmi

Kde se ubytovat v Londýně?

Klasika v ubytování je řetězec hotelů ibis, který úspěšně funguje už v jiných evropských městech, jako je Berlín nebo Vídeň. V Londýně můžeme doporučit:

Více informací o ubytování v Londýně se dozvíte v tomto článku: Nejlepší hotely v Londýně.

Mapa ubytování v Londýně

Přikládám přehlednou mapu, pomocí které si svou cestu snadno naplánujete. V mapě najdete tipy na nejlepší ubytování, jaká jsou zajímavá místa v okolí, kde se najíst a odkud vám jede vlak nebo autobus.

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu Londýna. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci o Londýně. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

Kdy navštívit Londýn s ohledem na počasí?

Podnebí v Londýně je mírné přímořské, tzn. že jejich zimy jsou mírné a léta naopak příjemná. Málokdy teploty v zimě klesnou pod bod mrazu a v létě naopak přesáhnou 32 ° C. Nejteplejším měsícem je srpen, nejchladnějším naopak únor.

Londýn je známý pro své deštivé počasí. Ročně tu proprší 156 dní. Nejdeštivějším měsícem je prosinec. Přesto my jsme tady měli téměř pořád slunečno.

Londýn déšť

Hlavní turistickou sezónou je vzhledem k počasí léto. Pokud se chcete vyhnout návalu turistů, jeďte sem na jaře nebo na podzim. Duben – červen a září – listopad jsou ideální měsíce. Ustálené počasí s mírnými teplotami.

Pokud vám nevadí zima, navštivte Londýn v zimě. Ceny letenek a ubytování jsou levnější a turistů je tu méně.

Kde se v Londýně najíst?

Londýn má podobně jako Berlín skvělé pouliční jídlo ze všech koutů světa. Kebab stojí kolem 5-9 £, pizza 4-7 £, burger 6 £, fish&chips 10 £. Jídlo v levné restauraci vyjde průměrně na 10-25 £ a 3-chodové menu pro dva v restauraci střední třídy na 45-110 £.

Londýn jídlo fish and chips

Potraviny nakoupíte v řetězcích Lidl, Aldi, Sainsbury´s nebo Tesco.

Městské trhy v Londýně

Městské trhy v Londýně jsou skvělé. Vůbec nemusíte do restaurace, abyste se dobře najedli a vyzkoušeli speciality z celého světa. A má to svou atmosféru. Každý trh něčím specifickou.

Borough Market

Jižně od London Bridge pod střechou viktoriánského skladu najdete nejstarší trh s jídlem v Londýně.

Jestli hledáte místo, kde se skvěle najíte, určitě sem zajděte – gurmánská jídla a kvalitní jídlo přímo od výrobců, kdy na každém rohu nabízí vzorky zdarma.

Camden Market

Camden Market je jedna z nejlepších a nejnavštěvovanějších atrakcí ve městě, kterou jen za víkend navštíví přes 100 000 lidí.

Funky oblečení, originální dárky, pouliční stánky s jídlem, obchody věnované alternativní hudbě a oblečení. I kdyby jste si nic nekoupili, nebudete návštěvy litovat.

Portobello Road Market

Portobello Road Market je trh v krásné čtvrti Nothing Hill, který sloužil jako kulisa pro stejnojmenný film. Říká se, že je největším světovým trhem starožitných a sběratelských předmětů. Kromě toho se tady skvěle najíte.

Greenwich Market

Greenwich Market je jeden z nejlepších londýnských trhů pro umění a řemesla, jedinečné dárky, starožitné a sběratelské dárky. V okolí hospody, kavárny, restaurace a jídlo ze všech koutů světa.

Brick Lane Market

Brick Lane Market je trh, na kterém opět najdete od všeho něco – od použitého nábytku po ovoce a zeleninu. V okolí je řada kari restaurací, řemeslných pivovarů a obchodů s vintage oblečením.

Old Spitafields Market

Na Old Spitafields Market najdete klenoty a oděvy od vintage po současnost, nezávislé butiky prodávající řemesla, módu a dárky, stánky s gramofonovými deskami, skvělé jídlo a spousta dalšího.

Ceny v Londýně

Průměrně ceny základních potravin v Londýně jsou následující:

 • Vejce 12 ks – £2,37
 • Chleba 500 g – £1,03
 • Kuřecí maso 1 kg – £6,66
 • Mléko 1 l – £1,11
 • Voda 1,5 l – £1,12
 • Jablka 1 kg – £2,03
 • Banány 1 kg – £1,23
 • Brambory 1 kg – £1,06
 • Sýr 1 kg – £6,36
 • Rýže 1 kg – £1,75

Památky v Londýně

Památkám a zajímavým místům v Londýně jsem zasvětila samostatný článek. Najdete v něm vše od toho, co navštívit v Londýně po informace, kde si objednat vstupenky, kam je potřeba rezervace předem a kolik stojí vstupné. Odkaz na článek: Co navštívit v Londýně.

Jak ušetřit v Londýně za vstupné do památek

Další tipy, jak ušetřit v Londýně, najdete v samostatném článku.

Bezpečnost v Londýně

Londýn je bezpečné město. Kapsáři a drobní podvodníci jsou běžní ve všech větších městech. Dejte na svůj selský rozum. Pokud máte z něčeho špatný pocit, jděte raději pryč.

Nenoste s sebou velkou hotovost a u hlavních turistických atrakcí nebo v přeplněném metru si svoje věci hlídejte. V případě nebezpečí volejte 999.

Více informací o Londýně

LONDÝN ITINERÁŘ: Podívejte se na náš článek s tipy na místa, co navštívit v Londýně (vstupné, otevírací doba, mapa). Abychom vám usnadnili plánování, vytvořili jsme itinerář pro 3 dny v Londýně.

LONDÝN PRŮVODCE: O dopravě z letiště, MHD a metru čtěte v průvodci Londýnem. Rozhodování při výběru ubytování vám usnadní naše tipy na nejlepší hotely v Londýně.

JAK UŠETŘIT V LONDÝNĚ: Čtete našich 7 tipů, jak ušetřit na dopravě a vstupném v Londýně. London Pass je další možností, jak ušetřit na vstupném do památek – více o London Pass.

LONDÝN S DĚTMI: Vytvořili jsme podrobného průvodce, jak si užít Londýn s dětmi.

ANGLIE: V seznamu nejkrásnějších míst Anglie najdete tipy, co navštívit a zažít v Anglii.

Londýn průvodce – nejčastější dotazy

Kde se v Londýně ubytovat?

To záleží, co od návštěvy Londýna očekáváte. Každá čtvrť je tady specifická a přinese vám jiný zážitek. Podle toho volte i ubytování.

Dá se v Londýně levně najíst?

Ano, dá, ale vyhněte se podnikům poblíž největších atrakcí. Zkuste pouliční jídlo, které je tady skvělé. Na kolik vás vyjde průměrné jídlo v restauraci nebo jaké městské trhy určitě musíte navštívit, čtěte tady.

Dá se ušetřit na vstupném do památek v Londýně?

Řada muzeí v Londýně je zdarma. Využijte toho. Při nákupu vstupenek online se dá ušetřit i několik liber. Další variantou je London Pass a London Explorer Pass. Více tipů najdete v článku.