Londýn be cestovky / Londýn na vlastní pěst

Jak na Londýn bez cestovky a na vlastní pěst? Průvodce 2021 (ubytování, ceny, slevy)

Plánujete si užít Londýn bez cestovky na vlastní pěst? Pak vám bude hodit průvodce, jak na levné ubytování, kde se levně a dobře najíst, jaké jsou ceny v Londýně a jak ušetřit na vstupném do památek.

Už znáte všechny tipy, jak se levně dopravit do Londýna a jak cestovat londýnskou MHD a je čas najít místo, kde složíte hlavu a zjistit, jak velké kapesné budete potřebovat.

Levné ubytování nedaleko centra v Londýně

Londýn je nejnavštěvovanější evropskou metropolí. Ruku v ruce s tím jde i nabídka ubytování, která je tady široká a rozmanitá.

Jak to tak bývá, ceny ubytování v centru se pohybují výš než ceny ubytování na předměstí. Ani Londýn není výjimkou. Přesto i tady se dají najít skvělé hotely, hostely, Airbnb, které očarují nejen váš zrak, ale i peněženku. V pozitivním smyslu slova 🙂.

Levné hostely v Londýně

Ceny hostelů se liší dle sezóny. V té hlavní se pohybují ceny od 20 Ł v 10 lůžkovém pokoji a od 25 Ł ve 4 – 8 lůžkovém pokoji. Mimo sezónu jsou pak ceny nižší. 10 lůžkové pokoje od 14 Ł a 4 – 8 lůžkové od 21 Ł.

Dvoulůžkový pokoj se společnou koupelnou vás průměrně vyjde pro 2 osoby na 77 Ł.

Hostel Generator

Hostel najdete ve staré policejní stanici nedaleko King´s Cross Station. Je to kousek k Regent Park, Covent Garden a British Museum. Lůžko seženete již od 400 Kč. Mají tady skvělé snídaně.

Astor Hyde Park Hostel

Hostel má skvělou polohu – leží v klidné čtvrti hned vedle Hyde Parku. Skvělá atmosféra, ochotný personál a bohaté snídaně. Využít můžete i společnou kuchyň.

Hostel Walrus

Hostel ve staroanglickém duchu najdete v blízkosti parlamentu a Big Benu. Součástí je i hospoda, kde dostanete slevu. K dispozici je kuchyň a bezplatné snídaně.

Levné hotely v Londýně

Ty nejlevnější dvouhvězdičkové hotely s vlastní koupelnou začínají v hlavní sezóně na 70 Ł a mimo sezónu na 54 Ł. Lepší hotely se pak pohybují kolem 130 – 150 Ł (4000 – 4500 Kč) za pokoj pro dva s vlastní koupelnou.

Ve které čtvrti se v Londýně ubytovat?

SHOREDITCH

Umělecká, moderní čtvrť plná restaurací, barů, vintage obchůdků a street art.

Tip na ubytování ve čtvrti Shoreditch

Brick Lane Hotel – základní, ale velmi čisté a útulné ubytování. 1, 2 nebo 3 lůžkové pokoje s vlastní koupelnou. Ceny za hubičku a docházková vzdálenost od Liverpool Street, City of London nebo Tower Bridge.

ubytování v Londýně
CITY OF LONDON

Technicky centrum Londýna, kde se shlukuje finanční část Londýna.

Tip na ubytování ve čtvrti City of London

Citadines Barbican London – nově zrekonstruovaný, moderní hotel v blízkosti zastávky Barbican

KING´S CROSS / CAMDEN

Část Londýna oblíbená u low cost cestovatelů a mladých Londýňanů díky velkému množství restaurací, barů, vintage obchůdků.

Tip na ubytování ve čtvrti King´s Cross / Camden

SmjGroupsapartmány s vlastní kuchyní a koupelnou. Skvělá poloha, dostupnost a cena vzhledem k vybavení.

COVENT GARDEN

Divadelní čtvrť plná turistů a pouličních umělců. V docházkové vzdálenosti od Trafalgarského náměstí, Big Benu a dalších atrakcí.

Tip na ubytování ve čtvrti Covent Garden

Z Hotel Covent Gardenhotel ve velmi oblíbené části Londýna s pohodlnými postelemi, velkou TV a bohatými snídaněmi. Je pár minut bokem od hlavního dění a přesto je tu klid.

ubytování v Londýně
SOHO

Jedna z nejživějších čtvrtí v Londýně plná restaurací, hospod, obchodů, nočních kaváren, divadel

Tip na ubytování ve čtvrti Soho

Z Hotel Sohodalší hotel od Z Hotel – pohodlné postele, velká TV, skvělá poloha a cena.

KENSINGTON

Tichá, klasicky britská čtvrť blízko Hyde Parku a Kensingtonských zahrad.

Tip na ubytování ve čtvrti Kensington

London Lodge Hotel útulné pokoje se starožitným nábytkem, barevnými tapetami a koberci za příznivé ceny s výbornou polohou.

ubytování v londýně

Airbnb v Londýně

Airbnb v Londýně frčí. Nabídek tu najdete opravdu požehnaně. Za postel ve společném pokoji dáte 15 Ł, za soukromý pokoj 46 Ł a celý byt vás vyjde na cca 138 Ł.

Pro Airbnb můžu doporučit čtvrť Shoreditch, která je v docházkové vzdálenosti od Tower Bridge a Tower of London. Sama čtvrť je skvělou podívanou díky street art, vintage obchůdkům a velkému množství barů a restaurací.

Pokud se zaregistrujete na AirBNB přes tento odkaz, získáte slevu na ubytování.

Kdy navštívit Londýn s ohledem na počasí?

Podnebí v Londýně je mírné přímořské, tzn. že jejich zimy jsou o něco mírnější než u nás a léta naopak o něco chladnější. Málokdy teploty v zimě klesnou pod bod mrazu a v létě naopak přesáhnou 32 ° C.

Nejteplejším měsícem je srpen, nejchladnějším naopak únor.

Londýn je známý pro své typické deštivé počasí. Ročně tu proprší 156 dní a nejdeštivějším měsícem je prosinec. Přesto my tu měli při každé návštěvě slunečno 😃.

Londýn počasí

Hlavní turistickou sezónou je vzhledem k počasí léto.

Pokud se chcete vyhnout návalu turistů, jeďte sem na jaře nebo na podzim. Duben – červen a září – listopad jsou nejideálnější měsíce. Nejsušší období s mírnými teplotami.

A pokud vám nevadí zima, navštivte Londýn v zimě. Letenky bývají nejlevnější a i ceny za ubytování padají na nižší úroveň. Je tu znatelné méně turistů. Jen deštník nebo pláštěnka bude třeba víc než po zbytek roku.

Kde se v Londýně najíst?

Hledáte tipy, kde se v Londýně najíst levně? Zkuste pouliční jídlo a supermarkety, jako je Lidl, Aldi, Sainsbury´s nebo Tesco.

Fish&chips nebo kebab vás vyjdou na 5 Ł, indické a asijské jídlo 6 – 10 Ł, pizza, burrito nebo sendvič na 5 – 9 Ł.

kde se v Londýně levně najíst

Jídlo v restauraci střední třídy stojí přibližně 12 – 16 Ł za těstoviny nebo vegetariánské jídlo a kolem 18 Ł za maso a ryby.

V luxusních restauracích si výrazněji připlatíte: 70 Ł za tříchodové menu a minimálně 6 Ł za sklenku vína.

Restauraci si můžete vybrat dle místa na TripAdvisor.com. Je tu řada filtrů, abyste co nejrychleji našli tu pravou. Plusem je snadná orientace dle místa a polohy, kde se nacházíte.

Městské trhy v Londýně

Skvělou variantou jsou trhy. Je jich plno a jsou vyhlášené.

Jaké trhy jsou nejlepší a nejnavštěvovanější v Londýně?

Borough Market – jižně od London Bridge pod střechou viktoriánského skladu najdete nejstarší trh s jídlem v Londýně. Jestli hledáte místo, kde se skvěle najíte, určitě sem zajděte – gurmánská jídla a kvalitní jídlo přímo od výrobců, kdy na každém rohu nabízí vzorky zdarma.

městské trhy v Londýně

Camden Market – jedna z nejlepších a nejnavštěvovanějších atrakcí ve městě, kterou jen za víkend navštíví přes 100 000 lidí. Funky oblečení, originální dárky, pouliční stánky s jídlem, obchody věnované alternativní hudbě a oblečení. I kdyby jste si nic nekoupili, nebudete litovat. Stojí za vidění.

městské trhy v Londýně

Portobello Road Market – trh v krásné čtvrti Nothing Hill, který sloužil jako kulisa pro stejnojmenný film. Říká se, že je největším světovým trhem starožitných a sběratelských předmětů. Kromě toho se tady skvěle najíte.

městské trhy v Londýně

Greenwich Market – jeden z nejlepších londýnských trhů pro umění a řemesla, jedinečné dárky, starožitné a sběratelské dárky. V okolí hospody, kavárny, restaurace a jídlo ze všech koutů světa.

městské trhy v Londýně

Brick Lane Market – trh, na kterém opět najdete od všeho něco – od použitého nábytku po ovoce a zeleninu. V okolí je řada kari restaurací, řemeslných pivovarů a obchodů s vintage oblečením.

městské trhy v Londýně

Old Spitafields Market – klenoty a oděvy od vintage po současnost, nezávislé butiky prodávající řemesla, módu a dárky, stánky s gramofonovými deskami, skvělé jídlo a spousta dalšího.

městské trhy v Londýně

Ceny v Londýně

Ceny potravin v Londýně jsou až o 44 % vyšší než v Praze. Některé potraviny, jako je rýže, sýr, hovězí, salát nebo banány koupíte za podobné ceny jako u nás. Většina zeleniny a ovoce vás ale vyjde dráž a za alkohol a cigarety si připlatíte i třikrát tolik.

PotravinaCena v Ł
Mléko (1 l)0,97
Chleba (500 g)1,09
Vajíčka (12 ks)2,06
Sýr (1 kg)6,78
Kuřecí prsa (1 kg)6
Jablka (1 kg)1,82
Rajčata (1 kg)2,36
Brambory (1 kg)1,19
Voda (1,5 l)0,77
Pivo (0,5 l)1,72
Láhev vína8

Jak ušetřit na památkách v Londýně?

Možná už jste četli předchozí článek o památkách v Londýně a co stojí za to vidět, i kdyby jste měli jen jeden den.

Vstupné do londýnských památek patří k těm nejvyšším, proto je určitě fajn hledat možnosti, jak na něm ušetřit.

Turistická karta London Pass

London Pass je šikovná bezkontaktní karta, se kterou můžete ušetřit v Londýně na vstupném do těch nejznámějších památek a atrakcí. Kromě toho ale zahrnuje daleko víc výhod:

Jaké jsou výhody London Pass?

👍 Zdarma vstup do více než 80 památek, muzeí a atrakcí v Londýně.

👍 Na aktivaci karty máte 2 roky

👍 Zrušení rezervace zdarma do 90 dní

👍 Přednostní vstup do nejrušnějších londýnských památek a atrakcí, jako je Tower of London, Westminsterské opatství, katedrála svatého Pavla, výhled z mrakodrapu Shard a spousta dalších.

Tower of London

👍 Bezplatné jízdné ve vyhlídkovém autobusu po jeden celý den.

👍 Platnost karty je 1, 2, 3, 6 nebo 10 dní, takže si můžete zakoupit tolik dní, kolik potřebujete v závislosti na délce pobytu.

👍Volitelné: Zvýhodněné cestování po Londýně díky Oyster kartě, která vám ušetří pár liber na londýnské dopravě.

👍 Zdarma interaktivní průvodce v aplikaci, díky kterému si naplánujete svou cestu po Londýně. Najdete tu informace o atrakcích, otevírací době, mapy a další info, co se může hodit.

Jak funguje London Pass?

 • Na oficiálních stránkách si zakoupíte kartu dle počtu dní – 1, 2, 3, 6 nebo 10-denní. Platí pro kalendářní dny, tzn. rozmyslete si, zda se vám vyplatí aktivovat si kartu pozdě odpoledne a nenechat to raději až na ráno. 
 • Stáhnete si aplikaci London Pass.
 • Aktivujete si kartu v aplikaci předložením u brány první atrakcePokud máte například kartu na 3 dny, bude karta platná 3 po sobě jdoucí kalendářní dny.

Jaká je cena za London Pass?

 • 1 den: dospělí 69 Ł, děti 5-15 let 45 Ł
 • 2 dny: dospělí 95 Ł, děti 5-15 let 59 Ł
 • 3 dny: dospělí 109 Ł, děti 5-15 let 73 Ł
 • 6 dní: dospělí 149 Ł, děti 5-15 let 95 Ł
 • 10 dní: dospělí 169 Ł, děti 5-15 let 115 Ł

Ceny jsou platné ke květen 2021.

Upozornění: Děti do 5 let mají vstup do památek a atrakcí zdarma. V případě dopravy po Londýně mají MHD zdarma do 11 let, pokud jsou v doprovodu dospělé osoby.

London Pass si můžete koupit v jednom balíčku s Oyster kartou a získat tak možnost neomezeně cestovat po Londýně. Všechny informace o London Pass se dozvíte v mém článku o London Pass.

Turistická karta London Explorer Pass

London Explorer Pass je takovou light verzí London Pass 😃. Zní to skoro stejně, ale princip je zcela odlišný:

 • London Pass je založen na tom, že si zakupujte dobu, po kterou budete zvýhodněnou kartu využívat – 1,2, 3, 6 nebo 10 dní. Vstup máte do více než 80 atrakcí ve městě.
 • Za to u London Explorer Pass si vybíráte, kolik atrakcí chcete navštívit – 2, 3, 5 nebo 7 atrakcí z celkového objemu 50 atrakcí. Na navštívení vybraných památek máte 60 dní od aktivace, takže nejste limitovaní časem. Kartu si aktivujete vstupem do 1. atrakce.

Jak to funguje?

Je to velmi podobné jako u London Pass.

U vstupu do atrakce snímnete QR kód z mobilní aplikace. Tím se vám odečte 1 kredit = 1 vstup.

Pokud máte například zakoupenou kartu na 3 atrakce, na kartě se automaticky vstup do jedné atrakce odečte.

Kde koupit London Explorer Pass? 

London Explorer Pass koupíte online na oficiálních stránkách a pak si jen jednoduše stáhnete aplikaci do svého telefonu. Odpadá nutnost mít u sebe fyzicky kartu. Před vstupem do památky nebo atrakce stačí sejmout QR kód z telefonu.

TOP atrakce zahrnuté v London Explorer Pass

 • Coca Cola London Eye (30 Ł)
 • Madame Tussauds Museum (35 Ł)
 • Westminsterské opatství (23 Ł)
 • Tower Bridge (9,80 Ł)
 • Hop On – Hop Off Bus Tour (38 Ł)
 • SEA Life London Aquarium (30 Ł)
 • Emirates Arsenal Stadium Tour (25 Ł)

⏬ Kompletní seznam atrakcí zahrnutých v London Explorer Pass

Westminsterské opatství

To je pouze výčet některých, ale možná jste si všimli, že pár atrakcí je zahrnutých i v London Pass (katedrála Svatého Pavla, Westminsterské opatství,…).

Přesto London Explorer Pass nabízí velké množství atrakcí, které v London Pass nejsou a kde se vám tahle zvýhodněná kartička opravdu vyplatí

Záleží už jen na vás, zda si vyberete pouze jednu z karet, popř. si dokoupíte London Explorer Pass pro zvýhodněné vstupné na ty atrakce, které v London Pass nejsou zahrnuté. 

Cena za London Explorer Pass

Ať už si vyberete balíček pro 2, 3, 5 nebo 7 atrakcí, ceny za London Explorer Pass jsou nastavené tak, aby jste vždy ušetřili.

 • 2 atrakce: dospělí 44 liber, děti 5-15 let 29 liber
 • 3 atrakce: dospělí 61 liber, děti 5-15 let 43 liber
 • 5 atrakcí: dospělí 94 liber, děti 5-15 let 63 liber
 • 7 atrakcí: dospělí 118 liber, děti 5-15 let 79 liber

Ceny jsou platné pro rok 2021.

Benefity získané s London Explorer Pass

✔ Fast Track Entry – předběhněte frontu, naskenujte kód z karty nebo mobilu a šup dovnitř.

✔ Žádný shon – v klidu navštivte atrakce, které jste si naplánovali. Netlačí vás čas. Máte na to celý měsíc.

✔ Ušetříte – chcete navštívit London Eye, Madame Tussauds a k tomu například Westminsterské opatství? Tři z nejznámějších atrakcí/památek v Londýně, které většinou touží vidět každý návštěvník.

Kolik vás to bude stát, pokud zaplatíte jednotlivé vstupné? 88 liber. Na kolik vás vyjde London Explorer Pass na 3 atrakce? 63 liber. Uspoříte 25 liber.

A to je jen jeden z příkladů. Ušetřit můžete daleko víc.

✔ Získáte mapu zdarma

Kombinované vstupenky a nákup lístků online

Na většinu památek a atrakcí v Londýně se vyplatí nakoupit vstupenky předem za zvýhodněné ceny.

Na které atrakce v Londýně se vyplatí koupit lístek předem online?

Řada památek a atrakcí nabízí taky možnost nákupu kombinovaných vstupenek, kdy v rámci jedné vstupenky získáte oprávnění navštívit 2-3 atrakce za zvýhodněnou cenu.

Kombinované vstupenky na památky a atrakce v Londýně:

Jak si zabalit a na nic nezapomenout? Mrkněte před cestou na Univerzální seznam věcí, co si sbalit do města pro skvělou dovolenou.

Související příspěvky o Londýně


NEJČASTĚJI KLADENÉ DOTAZY


Kde se v Londýně ubytovat?

Možností, jak se v Londýně ubytovat, je celá řada. Na své si tady přijdou ti, kteří se chtějí po cestě seznamovat v hostelech i ti, kteří hledají soukromí v hotelech nebo celých apartmánech. Více informací o cenách a tipech na konkrétní ubytování najdete v článku.

Dá se v Londýně levně najíst?

Ano, dá, ale vyhněte se podnikům poblíž největších atrakcí. Zkuste pouliční jídlo, které je tady skvělé. Na kolik vás vyjde průměrné jídlo v restauraci nebo jaké městské trhy určitě musíte navštívit, čtěte tady.

Jak se pohybují ceny v Londýně?

Ceny v Londýně jsou většinou výrazně vyšší než u nás – až o 44 %. Čtěte více o cenách potravin.

Dá se ušetřit na vstupném do památek v Londýně?

Vstupné na londýnské atrakce je občas nekřesťansky drahé. Naštěstí existuje hned několik možností, jak na něm ušetřit. Od turistické karty přes objednání vstupenek online až po kombinované vstupenky.

Znáte někoho, kdo hledá inspiraci? Udělejte mi radost a pošlete článek do světa :).
0 0 votes
Líbil se vám článek?
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Scroll to Top