LONDÝN BEZ CESTOVKY: ubytování, ceny, slevy, jídlo

Plánujete si užít Londýn bez cestovky na vlastní pěst? Mrkněte na našeho průvodce s tipy, kde se ubytovat, kam na dobré jídlo, kolik co stojí a jak ušetřit na vstupném do památek.

Tento článek je doplněním předchozího článku o dopravě do Londýna a londýnské MHD.

Ubytování v Londýně

Londýn je nejnavštěvovanějším evropským městem. Ruku v ruce s tím jde i nabídka ubytování, která je tady široká a rozmanitá. Čtvrti v Londýně jsou natolik různé, že vás každá bude bavit něčím jiným. Přikládám naše nejoblíbenější čtvrti v Londýně:

  • Shoreditch – umělecká, moderní čtvrť plná restaurací, barů, vintage obchůdků a street art
  • City of London – centrum Londýna plné mrakodrapů
  • Camden – část Londýna oblíbený u batůžkářů díky velkému množství restaurací, barů, vintage obchůdků
  • Covent Garden – divadelní čtvrť plná turistů a pouličních umělců; v docházkové vzdálenosti od Trafalgarského náměstí, Big Benu a dalších atrakcí.
  • Soho – živá a bohémská čtvrť plná restaurací, hospod, obchodů, nočních kaváren, divadel
  • Kensington – klidná a tichá čtvrť ideální pro rodiny s dětmi

Kde se ubytovat v Londýně?

Klasika v ubytování je řetězec hotelů ibis, který úspěšně funguje už v jiných evropských městech, jako je Berlín nebo Vídeň. V Londýně můžeme doporučit:

Více informací o ubytování v Londýně se dozvíte v tomto článku: Nejlepší hotely v Londýně.

Mapa ubytování v Londýně

Přikládám přehlednou mapu, pomocí které si svou cestu snadno naplánujete. V mapě najdete tipy na nejlepší ubytování, jaká jsou zajímavá místa v okolí, kde se najíst a odkud vám jede vlak nebo autobus.

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu Londýna. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci o Londýně. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

Kdy navštívit Londýn s ohledem na počasí?

Podnebí v Londýně je mírné přímořské, tzn. že jejich zimy jsou o něco mírnější než u nás a léta naopak o něco chladnější. Málokdy teploty v zimě klesnou pod bod mrazu a v létě naopak přesáhnou 32 ° C. Nejteplejším měsícem je srpen, nejchladnějším naopak únor.

Londýn je známý pro své typické deštivé počasí. Ročně tu proprší 156 dní a nejdeštivějším měsícem je prosinec. Přesto my tu měli při každé návštěvě slunečno.

Londýn déšť

Hlavní turistickou sezónou je vzhledem k počasí léto. Pokud se chcete vyhnout návalu turistů, jeďte sem na jaře nebo na podzim. Duben – červen a září – listopad jsou ideální měsíce. Ustálené počasí s mírnými teplotami.

A pokud vám nevadí zima, navštivte Londýn v zimě. Ceny letenek i ubytování jsou často za babku a turistů je tu znatelně méně.

Kde se v Londýně najíst?

Londýn má podobně jako Berlín skvělé pouliční jídlo ze všech koutů světa. Fish&chips nebo kebab vás vyjdou na 7 £, indické a asijské jídlo 8-10 £, pizza, burrito nebo sendvič na 5-9 £.

Londýn jídlo fish and chips

Jídlo v restauraci střední třídy stojí přibližně 14-16 £ za těstoviny nebo vegetariánské jídlo a kolem 18 £ za maso a ryby. V luxusních restauracích si – 60-70 £ za tříchodové menu.

Potraviny nakoupíte v řetězcích Lidl, Aldi, Sainsbury´s nebo Tesco.

Městské trhy v Londýně

Městské trhy v Londýně jsou skvělé. Vůbec nemusíte do restaurace, abyste se dobře najedli a vyzkoušeli speciality z celého světa. A má to svou atmosféru. Každý trh něčím specifickou.

Borough Market

Jižně od London Bridge pod střechou viktoriánského skladu najdete nejstarší trh s jídlem v Londýně. Jestli hledáte místo, kde se skvěle najíte, určitě sem zajděte – gurmánská jídla a kvalitní jídlo přímo od výrobců, kdy na každém rohu nabízí vzorky zdarma.

Camden Market

Camden Market je jedna z nejlepších a nejnavštěvovanějších atrakcí ve městě, kterou jen za víkend navštíví přes 100 000 lidí. Funky oblečení, originální dárky, pouliční stánky s jídlem, obchody věnované alternativní hudbě a oblečení. I kdyby jste si nic nekoupili, nebudete návštěvy litovat.

Portobello Road Market

Portobello Road Market je trh v krásné čtvrti Nothing Hill, který sloužil jako kulisa pro stejnojmenný film. Říká se, že je největším světovým trhem starožitných a sběratelských předmětů. Kromě toho se tady skvěle najíte.

Greenwich Market

Greenwich Market je jeden z nejlepších londýnských trhů pro umění a řemesla, jedinečné dárky, starožitné a sběratelské dárky. V okolí hospody, kavárny, restaurace a jídlo ze všech koutů světa.

Brick Lane Market

Brick Lane Market je trh, na kterém opět najdete od všeho něco – od použitého nábytku po ovoce a zeleninu. V okolí je řada kari restaurací, řemeslných pivovarů a obchodů s vintage oblečením.

Old Spitafields Market

Na Old Spitafields Market najdete klenoty a oděvy od vintage po současnost, nezávislé butiky prodávající řemesla, módu a dárky, stánky s gramofonovými deskami, skvělé jídlo a spousta dalšího.

Ceny v Londýně

Ceny potravin v Londýně jsou až o 43 % vyšší než v Praze. Některé potraviny, jako je rýže, sýr, hovězí, salát nebo banány koupíte za podobné ceny jako u nás. Většina zeleniny a ovoce vás ale vyjde dráž a za alkohol a cigarety si připlatíte i třikrát tolik.

Památky v Londýně

Památkám a zajímavým místům v Londýně jsem zasvětila samostatný článek. Najdete v něm vše od toho, co navštívit v Londýně po informace, kde si objednat vstupenky, kam je potřeba rezervace předem a kolik stojí vstupné. Odkaz na článek: Co navštívit v Londýně.

Jak ušetřit v Londýně za vstupné do památek

Další tipy, jak ušetřit v Londýně, najdete v samostatném článku.

Bezpečnost v Londýně

Londýn je bezpečné město. Kapsáři a drobní podvodníci jsou běžní ve všech větších městech. Dejte na svůj selský rozum. Pokud máte z něčeho špatný pocit, jděte raději pryč. Nenoste s sebou velkou hotovost a u hlavních turistických atrakcí nebo v přeplněném metru si svoje věci hlídejte. V případě nebezpečí volejte 999.


Související články o Londýně

Nejčastěji kladené dotazy

Kde se v Londýně ubytovat?

To záleží, co od návštěvy Londýna očekáváte. Každá čtvrť je tady specifická a přinese vám jiný zážitek. Podle toho volte i ubytování.

Dá se v Londýně levně najíst?

Ano, dá, ale vyhněte se podnikům poblíž největších atrakcí. Zkuste pouliční jídlo, které je tady skvělé. Na kolik vás vyjde průměrné jídlo v restauraci nebo jaké městské trhy určitě musíte navštívit, čtěte tady.

Jak se pohybují ceny v Londýně?

Ceny v Londýně jsou většinou výrazně vyšší než u nás – až o 43 %. Čtěte více o cenách potravin.

Dá se ušetřit na vstupném do památek v Londýně?

Řada muzeí v Londýně je zdarma. Využijte toho. Při nákupu vstupenek online se dá ušetřit i několik liber. Další variantou je London Pass a London Explorer Pass. Více tipů najdete v článku.