27 tipů, co navštívit v Algarve (+ mapa) – nejkrásnější pláže a místa v Algarve, Portugalsko

co navštívit v algarve, portugalsko

Hledáte tipy, co navštívit v Algarve? Podívejte se na našeho průvodce Algarve s tipy na nejkrásnější místa, co vidět v Algarve, Portugalsko.

Součástí jsou taky praktické informace a mapa, pomocí které si můžete naplánovat svůj itinerář pro dovolenou v Algarve.

Algarve, region na jihu Portugalska, je známý svými nádhernými plážemi, skalnatými útesy a malebnými vesničkami. Pláž Praia da Marinha je často považována za jednu z nejkrásnějších pláží v Evropě díky svým zlatým pískům a křišťálově čisté vodě. Podobných pláží je tu ale daleko víc.

Pojďte se s námi podívat na nejkrásnější místa a pláže, co navštívit v Algarve.

Co navštívit a vidět v Algarve – mapa

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu s tipy na nejkrásnější místa a zajímavosti, co navštívit v Algarve v Portugalsku. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci o Algarve . Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

Co navštívit v Algarve: nejkrásnější místa

Je tolik nádherných míst, co navštívit v Algarve. Tento seznam je jen malou ochutnávkou toho, co můžete v Algarve v Portugalsku vidět.

1. Lagos

Lagos má vše, co od přímořského letoviska očekáváte. Nádherné pláže, historické památky a skvělé zázemí.

Díky tomu se jedná o jedno z nejpopulárnějších měst v Algarve, s živou atmosférou a úzkými uličkami, které lemují kavárny, restaurace a obchody.

lagos algarve portugalsko

Lagos má perfektní výchozí pozici pro objevování Algarve. V okolí se nachází špičkové pláže jako Praia Dona Ana a Praia do Camilo ideální ke koupání.

Přímo z Lagos můžete vyrazit po stezce Ponta da Piedade, která vás provede kolem rozličných skalních útvarů s těmi nejkrásnějšími výhledy. A o stezce si hned povíme víc.

lagos algarve portugalsko

2. Ponta da Piedade

 • Náročnost: nenáročné, celý okruh 1-3 hodiny podle zvolené trasy
 • Přístup: přístupné celoročně zdarma

Ponta da Piedade je proslulá svými vápencovými útesy, které se tvarovaly působením větru a vody po tisíce let. Výsledkem jsou úchvatné skalní formace, včetně oblouků, jeskyní a útesů, které dosahují výšky až 20 metrů nad hladinou moře.

ponta da piedade algarve portugalsko

Útesy obklopuje tyrkysová voda Atlantského oceánu a vytváří dokonalý kontrast s žlutými a oranžovými tóny vápence.

Celou oblast můžete prozkoumat pěšky po upravených stezkách nebo si pronajmout loď a objevovat jeskyně a skryté pláže z moře. Ze stezky vybíhají dřevěná schodiště, po kterých můžete sejít blíže ke skalním formacím nebo plážím. Časově počítejte cca 2-3 hodiny včetně kochání se okolím.

ponta da piedade algarve portugalsko

Stezka je nenáročná a vede převážně po rovině (dřevěné chodníky, betonová cesta), pokud se nerozhodnete jít dolů na pláž nebo ke skalám.

Pokud máte chuť, z Ponta da Piedade můžete pokračovat dál po dřevěných chodnících. Je tu několik dalších pláží, které jsou ale o něco hůř přístupné.

ponta da piedade algarve portugalsko

Ponta da Piedade je extrémně populární. V sezóně určitě vyrazte co nejdříve ráno, ať se vyhnete davům a horku. I mimo sezónu tu budou turisté, ale nejdete s davem a počasí je příjemnější. Po cestě jsou kryté lavičky s posezením a restaurace.

Jak navštívit Ponta da Piedade

Ponta da Piedade se nachází v samém závěru stezky, ale tady platí, že cesta je cíl. Máte několik možností, jak se sem dostat:

Pěšky z Lagos

Stezka k Ponta da Piedade začíná u pláže Praia Dona Ana. Tady můžete zaparkovat na bezplatném parkovišti nebo sem dojdete za cca 15 minut z centra Lagos (staví tu taky autobus).

Ze začátku jdete po dřevěné stezce, na kterou naváže betonová cesta a vyšlapané cestičky. Už od začátku vás čekají nádherné výhledy, takže celá stezka určitě stojí za to.

ponta da piedade algarve portugalsko
Autem nebo autobusem

Pokud jedete autem, můžete zaparkovat na bezplatném parkovišti u pláže Praia Dona Ana (v sezóně se rychle plní) a odtud se vydat po malém schodišti na stezku k Ponta da Piedade. Tady se nachází taky autobusová zastávka. Odtud půjdete po panoramatické cestě asi půl hodinky, než dojdete k Ponta da Piedade.

Druhou možností je jet až na konec, kde staví auta podél úzké silnice nebo je tu větší parkoviště. Parkování je zdarma, ale v sezóně tu může být už později ráno problém zaparkovat.

ponta da piedade algarve portugalsko
Plavba na lodi nebo kajaku

Plavba lodí je jedním z nejlepších způsobů, jak prozkoumat celou oblast kolem Ponta da Piedade. Pokocháte se zase zcela jinými výhledy, které rozhodně stojí za to.

Powered by GetYourGuide

3. Albufeira

Albufeira, bývalá rybářská vesnice, je dnes jedním z nejrušnějších letovisek v Algarve. Město je známé svým pulzujícím nočním životem, nádhernými plážemi a širokou nabídkou vodních sportů.

Projděte se starým městem a jeho úzkými uličkami. Kolem bílých domů, se spoustou obchůdků a restaurací. Staré město je rušné a odpoledne a večer to tu bývá v sezóně doslova hlava na hlavě. Pokud se chcete davům vyhnout, vyrazte sem hned ráno nebo mimo sezónu.

albufeira algarve portugalsko

4. Tavira

Přesouváme se na východ Algarve, kde se nachází malebné město Tavira. Oproti Lagos nabídne klidnější atmosféru, ale přesto poskytuje skvělé zázemí a nádherné písčité pláže s čistou vodou.

Projděte se po starém městě s jeho bílými domy, kostely a římským mostem přes řeku Gilão. Navštivte hrad Tavira, odkud se vám naskytne nádherný výhled na město a okolí nebo zaplujte do obchodu s tradiční keramikou.

tavira nejkrásnější místa algarve portugalsko

Z letiště je Tavira snadno dostupná asi za půl hodiny autem nebo za 1,5 hodiny veřejnou dopravou.

Tip: Pokud si plánujete půjčit auto na místě, doporučuji si ho rezervovat s dostatečným předstihem – zajistíte si tak nejlepší cenu a výběr. Navíc Portugalsko a především Algarve je velmi populární a na poslední chvílí může být nabídka hodně omezená.

tavira algarve portugalsko

5. Faro

Faro je hlavní město Algarve a zároveň bránou do regionu, protože právě tady se nachází mezinárodní letiště.

Město je velké a poskytuje skvělé zázemí. Není tak kouzelné jako některé vesničky v okolí, ale přesto má krásné a zachovalé staré město obklopené hradbami.

Ria Formosa

Pobřeží Faro lemuje přírodní rezervace Ria Formosa, domov mnoha druhů ptáků a dalších živočichů. Napříč rezervací vedou dlouhé dřevěné chodníky, ze kterých při troše štěstí zahlédnete i plameňáky.

Procházku rezervací můžete spojit s koupáním. Chodníky vás zavedou až ke zdejším plážím, které jsou klidné a poskytují dokonalý relax.

Nejkrásnější místa, co navštívit v Portugalsku.

ria formosa algarve

6. Sagres

Sagres je malebné městečko na jihozápadním cípu Algarve, které je známé svými dramatickými útesy a historickým významem.

Sagres je vyhledávaný surfaři díky svým vlnám a krásným plážím, jako je Praia do Tonel a Praia da Mareta.

sagres co navštívit v algarve portugalsko

Obecně na Algarve platí, že na západě jsou větší vlny a v okolí Lagos a směrem na východ je oceán klidnější.

Nenechte si ujít návštěvu pevnosti Sagres, která hrála klíčovou roli v portugalských objevitelských výpravách. Z pevnosti jsou nádherné výhledy na oceán a příjemně tu fouká jako v celém okolí Sagres.

sagres co navštívit v algarve portugalsko

7. Mys svatého Vincente

Jen kousek od Sagres leží Cabo de São Vicente, známý také jako mys svatého Vincence, který je nejjihozápadnějším bodem kontinentální Evropy.

Dramatický útes se tyčí vysoko nad Atlantickým oceánem a nabízí nádherné výhledy, zatímco vás vítr šlehá do tváře. Na mysu se nachází maják, který je klíčovým navigačním bodem pro lodě plující podél portugalského pobřeží.

Cabo de São Vicente algarve portugalsko

Zaparkovat můžete kousek od majáku – parkovacích míst podél silnice je tu dostatek a jak bývá v Portugalsku zvykem, jsou zdarma. Najdete tu taky stánky a nedaleko odtud restauraci.

Od majáku můžete pokračovat dál po pobřežní stezce, kopírující divoké útesy, které schovávají ty nejkrásnější pláže v okolí.

8. Olhão

Olhão je malebné město známé svou rybářskou tradicí, s tradiční architekturou a úzkými uličkami lemovanými bílými domy. Perfektní výlet na pár hodin.

Olhão nejkrásnější místa algarve portugalsko

Když tu budete, nenechte si ujít návštěvu místního trhu přímo u oceánu, kde si můžete nakoupit čerstvé ryby, mořské plody, ovoce, zeleninu i portugalské speciality. Bývá tu rušno a trh je sám o sobě krásný.

Olhão je taky výchozím bodem pro výlety do přírodní rezervace Ria Formosa. Ze zdejšího přístavu se dostanete trajektem na ostrovy Armona a Culatra.

Ubytování Algarve 😴

ubytování algarve
Resort Utopia

Útulné ubytování s terasou, k dispozici bazén a velká zahrada + skvělá cena

ubytování algarve portugalsko
NAU Salema Beach Village

Prostorné domy s plným zázemím a bazénem, ideální pro rodiny a větší skupiny

Olhão nejkrásnější místa algarve portugalsko

9. Sedm visutých údolí

 • Náročnost: délka 5,7 km v jednom směru, tj. 11,4 km celý okruh, nenáročné, ale cestu tvoří hlína a štěrk, místy schody, tak je lepší zvolit pevnou obuv
 • Přístup: přístupné celoročně zdarma

Percurso dos Sete Vales Suspensos, což by se dalo přeložit jako Trasa sedmi visutých údolí, je jednou z nejkrásnějších turistických stezek v regionu Algarve na jihu Portugalska.

setes vales suspensos algarve portugalsko

Tato trasa vede podél dramatického pobřeží Atlantského oceánu mezi plážemi Praia da Marinha a Praia de Vale Centeanes a nabízí fantastické výhledy. Po cestě budete míjet několik dalších pláží a zátok, které jsou ideální pro koupání a odpočinek.

setes vales suspensos algarve portugalsko

Jak navštívit trasu Sedm visutých údolí

Trasa Sedm visutých údolí se rozkládá mezi plážemi Praia da Marinha a Praia de Vale Centeanes. Na jejich obou koncích jsou bezplatná parkoviště, kde můžete zaparkovat.

Můžete využít taky místní autobusy, které staví poblíž. V tom případě je lepší vyjít od pláže Praia de Vale Centeanes, které je snadno dostupná autobusem z centra města Carvoeiro nebo sem dojdete z města asi za půl hodinky pěšky.

Obě pláže i samotná stezka jsou velmi populární, tak je dobré vyrazit co nejdříve.

raia de Vale Centeanes

Trasa je dobře značená a udržovaná. Podél stezky jsou umístěné informační tabule, které poskytují zajímavosti o místní geologii a přírodě.

V okolí stezky není moc možností, kam zajít na jídlo (kromě pláží). Vezměte si s sebou dostatek vody, jídlo a opalovací krém.

setes vales suspensos algarve portugalsko

10. Carvoeiro – co navštívit v Algarve

Carvoeiro je přímořské městečko rozprostírající se na vápencových útesech. Najdete tu nádherné pláže, včetně pláže Praia do Carvoeiro, kterou obklopují dramatické skalní útvary.

Celé město má živou atmosféru a to po celý rok, takže v létě se připravte na davy lidí.

Vydejte se podél pobřeží, které lemují stezky s fantastickými výhledy na divoké útesy a hluboké vody oceánu. Carvoeiro je taky výchozím bodem pro skalní formace Algar Seco.

carvoeiro co navštívit v algarve portugalsko

11. Algar Seco

 • Náročnost: nenáročné, časově počítejte maximálně 1-2 hodiny podle počtu zastávek
 • Přístup: přístupné celoročně zdarma

Algar Seco je jednou z nejúžasnějších přírodních atrakcí v regionu Algarve, která se nachází jen kousek od městečka Carvoeiro. Tato oblast je známá svými dramatickými vápencovými útvary, které zahrnují různé tvary a formace, jako jsou skalní mosty, oblouky a jeskyně.

Jednou z nejznámějších jeskyní je “A Boneca” (Panenka), která nabízí nádherný výhled na oceán skrz dva otvory ve skále, připomínající oči panenky.

Algar Seco Algarve Portugalsko

Algar Seco má dobře udržovanou pobřežní stezku s dřevěnými chodníky a schody, které vedou mezi skalními útvary a poskytují přístup k různým vyhlídkám a jeskyním.

Pokud máte chuť na dobrý koktejl nebo grilovanou rybu, zastavte se v Boneca Bar, který je zaklíněný mezi skalami. S nádherným výhledem především na západ slunce (rezervace je v sezóně nutná).

Algar Seco Algarve Portugalsko

Jak navštívit Algar Seco

Neplacené parkoviště se nachází přímo u stezky nebo se dá zaparkovat na ulicích trochu dál. V sezóně cca od května do října tu bývá rušno, tak je dobré vyrazit brzy ráno nebo navečer.

Z centra jste tu pěšky za pár minut – vydejte se k pobřeží a odtud po promenádě doleva.

Více informací: Plánujete si půjčit auto v Portugalsku? Sepsali jsme podrobného průvodce pro půjčení a řízení auta v Portugalsku.

Algar Seco Algarve Portugalsko
Algar Seco Algarve Portugalsko

12. Ferragudo

Ferragudo, rybářská vesnice s pravým portugalským šarmem, je jedním z nejkrásnějších míst na jihu Portugalska. Úzké uličky lemují bílé domy s barevnými okenicemi a voňavými květinami, které doslova lákají k objevování skrytých zákoutí.

Projděte se podél promenády, která vás během pár minut zavede k městské pláži. Pláže v okolí Ferragudo jsou klidné, hojně využívané místními obyvateli a ideální pro rodiny s dětmi.

Ferragudo algarve

13. Costa Vicentina

Costa Vicentina je jednou z nejkrásnějších oblastí na Algarve, kde se setkává divoká a nedotčená příroda s dramatickými útesy, krásnými plážemi a bohatou biodiverzitou.

Oblast je součástí přírodního parku Parque Natural do Sudoeste Alentejano e Costa Vicentina a pokrývá oblast od města Porto Covo v Alentejo až po Burgau v Algarve.

costa vicentina

Tento přírodní park chrání rozsáhlé pobřeží, kde najdete různé ekosystémy, včetně mořských útesů, písečných dun, lesů a mokřadů.

Pokud chcete uniknout davům na jihu Algarve, vydejte se sem. Zdejší pláže jsou rozlehlé a poskytují dostatek soukromí.

costa vicentina

Rota Vicentina

Rota Vicentina je rozsáhlá síť turistických stezek v jihozápadním Portugalsku, která prochází malebnými krajinami regionů Alentejo a Algarve. Částečně prochází taky oblastí Costa Vicentina, o které jsem se zmínila v předchozím odstavci (především tudy prochází Rybářská stezka).

Turistické stezky prochází některými z nejkrásnějších a nejméně dotčených částí portugalského pobřeží a vnitrozemí. Poskytují fantastické výhledy na Atlantický oceán, dramatické útesy, husté lesy a zelené kopce.

Hlavní trasy Rota Vicentina

1. Historická cesta (Caminho Histórico)
 • Délka: Přibližně 230 km
 • Popis: Historická cesta je dálková turistická trasa, která propojuje vesnice a města ve vnitrozemí Alentejo a Algarve. Trasa začíná v městě Santiago do Cacém a končí v Cabo de São Vicente, nejjihozápadnějším bodě Evropy. Prochází přes tradiční vesnice, kopce, lesy a zemědělskou krajinu, takže poskytuje hluboký vhled do života v této oblasti.
 • Náročnost: Střední, vhodná pro zkušenější turisty.
rota vicentina algarve
2. Rybářská stezka (Trilho dos Pescadores)
 • Délka: Přibližně 120 km
 • Popis: Rybářská stezka vede podél dramatického pobřeží Atlantského oceánu a je známá svými nádhernými výhledy na moře, útesy a skryté pláže. Trasa začíná v městě Porto Covo a končí v městečku Odeceixe. Tato stezka sleduje cesty používané místními rybáři a nabízí nádherné a mnohdy téměř nedotčené scenérie.
 • Náročnost: Střední vzhledem k písčitému a skalnatému terénu.
costa vicentina algarve portugalsko
3. Okružní trasy
 • Popis: Kromě hlavních tras zahrnuje Rota Vicentina také několik okružních tras, které jsou ideální pro jednodenní výlety. Tyto trasy jsou navržené tak, aby byly dostupné z různých vesnic a měst a poskytovaly flexibilitu pro kratší procházky nebo cyklistické výlety.
 • Náročnost: Různá, od snadných až po středně náročné trasy.

Můžete si vybrat jen část trasy a udělat si z ní například jednodenní výlet. Trasy nejsou náročné a většinu úseků zvládnou bez problémů i děti. V okolí se nachází dostatek možností k ubytování, parkování a občerstvení, ale přesto si nezapomeňte dostatek vody, jídla, opalovací krém a pokrývku hlavy.

costa vicentina algarve portugalsko

14. Serra de Monchique

Serra de Monchique je pohoří v západní části Algarve, které nabízí nádherné výhledy, svěží lesy a přírodní prameny.

Z nejvyššího vrcholu Fóia v nadmořské výšce 902 metrů si užijete panoramatické výhledy na okolní krajinu až k pobřeží (doporučuji předem zkontrolovat předpověď počasí). Až nahoru dojedete autem. Krásný výhled (a klidnější) je z vrcholu Picota.

miradouro da picota algarve portugalsko

Projděte si historické centrum městečka Monchique, které nabízí výborný vhled do portugalské kultury. Monchique je známé svými tradičními řemesly a místními produkty.

Kromě korkových výrobků a řemeslných suvenýrů můžete ochutnat med, likér medronho (vyrobený z plodů medroně) a místní uzeniny.

monchique algarve co navštívit

Tip: Pokud si plánujete půjčit auto na místě, doporučuji si ho rezervovat s dostatečným předstihem – zajistíte si tak nejlepší cenu a výběr. Navíc Portugalsko a především Algarve je velmi populární a na poslední chvílí může být nabídka hodně omezená.

15. Jeskyně Benagil – co navštívit v Algarve

Jeskyně Benagil (Gruta de Benagil) je jednou z nejikoničtějších a nejfotografovanějších přírodních atrakcí v Algarve, Portugalsko.

Tato jeskyně je známá svým velkým přírodním otvorem ve stropě, který umožňuje slunečním paprskům osvítit písčitou pláž uvnitř.

jeskyně benagil algarve

Jak navštívit jeskyni Benagil

1. Lodní výlety:

Plavba lodí je nejpopulárnější způsob, jak navštívit jeskyni Benagil. Z několika blízkých přístavů, jako jsou Portimão, Lagos, Carvoeiro a Albufeira, odplouvají různé lodní společnosti, které nabízejí výlety do jeskyně Benagil.

Lodní výlety obvykle trvají mezi 1 až 2 hodinami. Při plavbě uvidíte nejen jeskyni Benagil, ale proplouval budete taky kolem dalších krásných jeskyní a útesů.

Pokud si chcete vychutnat plavbu bez davů turistů, vydejte se na plavbu lodí při východu slunce.

Tato prohlídka zahrnuje kromě návštěvy jeskyně Benagil taky pozorování delfínů v otevřeném oceánu.

Algar de Benagil algarve
2. Kajaky

Máte chuť na více dobrodružství? Kajakování je další oblíbený způsob, jak prozkoumat jeskyni Benagil. Prohlídky probíhají s průvodcem, který vám půjčí záchrannou vestu a zaškolí vás, pokud nemáte s kajakováním zkušenosti.

Podívejte se na možnosti kajakování v oblasti jeskyně Benagil.

Upozornění: Dříve bylo možné prozkoumat jeskyni plaváním nebo na paddleboardu. To ale vedlo často ke zraněním a dalším problémům. V roce 2023 proto vstoupila v platnost nová pravidla, která návštěvu jeskyně omezují na prohlídky se zkušenými průvodci, ať už na lodi nebo na kajaku.

Algar de Benagil algarve
3. Pěšky

Pěšky se do samotné jeskyně nedostanete. Můžete si jí ale prohlédnout z výšky. Výhled sice není tak dobrý jako uvnitř, ale přesto pořád stojí za to.

Začněte svou procházku na pláži Benagil, kde je k dispozici parkoviště. Z pláže Benagil se vydejte směrem vzhůru po značené stezce, která vede podél pobřeží. Ta je součástí stezky Sedm visutých údolí (více o trase výše v tomto článku), takže pokud jdete tuto celou trasu, uvidíte taky jeskyni.

Algar de Benagil algarve

Hlavní vyhlídkový bod nad jeskyní Benagil se nachází přibližně 10-15 minut chůze od pláže Benagil. Tento bod je dobře značený a nabízí výhled přímo do jeskyně Benagil skrze její velký přírodní otvor ve stropě.

Z tohoto místa můžete vidět vnitřní část jeskyně a písčitou pláž uvnitř, kterou prosvětluje sluneční světlo.

Ubytování Algarve 😴

Sensations Guesthouse

Hotel s výhledem a bazénem + skvělá cena

ubytování algarve lagos
Atalaia Sol Aparthotel

Moderní 4* apartmány s parkováním a bazénem

16. Marina de Vilamoura

Marina de Vilamoura je největším přístavem v Portugalsku. Moderní a dobře vybavený přístav v luxusním letovisku Vilamoura, který obklopuje množství restaurací, barů, obchodů a rekreačních zařízení.

Přístav je taky výchozím bodem pro různé lodní výlety a exkurze, včetně výletů za pozorováním delfínů a plavby podél pobřeží Algarve.

Marina de Vilamoura algarve

17. Hrad Silves

Castelo de Silves, nebo hrad Silves, je viditelný už z dálky díky své impozantní poloze na vrcholu kopce. Z hradu se dochovaly především hradby, po kterých se můžete projít a užít si výhled do okolí.

Projděte si taky městečko Silves, které stojí za vidění samo o sobě. Ideální výlet na pár hodin do vnitrozemí Algarve.

Castelo de Silves algarve

Co navštívit v Algarve: Nejkrásnější pláže v Algarve

Algarve je proslulé svými úchvatnými plážemi, které nabízejí jedinečnou kombinaci zlatého písku, dramatických útesů a křišťálově čisté vody. Navíc jsou přístupné široké veřejnosti.

Pláže na západě jsou obklopené divokými útesy, do kterých se opírají vlny rozbouřeného Atlantiku. V centrální části Algarve najdete nejoblíbenější pláže na celém Algarve, které obklopují rozlišné skalní útvary. Východ Algarve patří dlouhým písčitým plážím, kolem kterých se můžete brodit pískem celé hodiny.

Zde je přehled některých z nejkrásnějších pláží v Algarve:

1. Praia da Arrifana

Kde leží: Praia da Arrifana se nachází v chráněné oblasti Costa Vicentina, poblíž města Aljezur na západním pobřeží Algarve.

Čím je výjimečná: Praia da Arrifana je dlouhá písčitá pláž obklopená vysokými útesy z černého sopečného kamene. Je to ideální místo pro koupání, surfing a kochání se výhledem na bouřící oceán. Pláž je také skvělá pro ty, kteří hledají klidnější prostředí s větším soukromím.

Přístup s služby: Pláž je snadno dostupná autem a nabízí dostatek parkovacích míst. Poblíž staví taky autobus z Aljezur (zastávka Arrifana). V blízkosti pláže se nachází několik restaurací a kaváren.

Praia da Arrifana nejkrásnější pláže v algarve, portugalsko

2. Praia do Beliche

Kde leží: Praia do Beliche se nachází poblíž městečka Sagres na jihozápadním cípu Algarve.

Čím je výjimečná: Pláž je zasazena mezi vysokými útesy, kde se vytvořily malé jeskyně a převisy, které poskytují úkryt před sluncem. Je to krásně čistá a prostorná pláž, ideální pro klidný den na slunci.

Přístup a služby: Od bezplatného parkoviště vede na pláž dřevěné schodiště nebo můžete jet autobusem ze Sagras nebo Lagos. Ze Sagres se sem dostanete taky za hodinu chůze po stezce, která kopíruje pobřeží. Na pláži je také restaurace, kde si můžete odpočinout a občerstvit se.

praia do beliche nejkrásnější pláže algarve

3. Praia da Marinha – nejkrásnější pláže v Algarve

Kde leží: Praia da Marinha se nachází mezi městy Carvoeiro a Armação de Pêra v centrální části Algarve.

Čím je výjimečná: Praia da Marinha je často uváděna jako jedna z nejkrásnějších pláží v Evropě. Je známá svými impozantními vápencovými útesy, skalními oblouky a křišťálově čistou vodou, kde můžete plavat a šnorchlovat.

Přístup a služby: Pláž je dostupná autem s parkováním poblíž nebo autobusem z Lagoa. Můžete jít taky pěšky po pobřežní stezce s nádhernými výhledy od jeskyně Benagil (cca 25 minut chůze). Občerstvit se můžete v plážovém baru.

praia do marinha nejkrásnější pláže algarve

4. Praia da Dona Ana

Kde leží: Praia da Dona Ana se nachází v blízkosti města Lagos.

Čím je výjimečná: Pláž se vyznačuje zlatým pískem, tyrkysovou vodou a dramatickými útesy. Vody jsou zde klidnější než na západě Algarve, což je ideální pro rodiny s dětmi.

Přístup a služby: Pláž je snadno dostupná pěšky z Lagosu a nabízí řadu služeb, včetně restaurací, barů a vybavení pro vodní sporty.

Praia da Dona Ana nejkrásnější pláže algarve

5. Praia do Camilo

Kde leží: Praia do Camilo se nachází poblíž města Lagos, kousek za Praia da Dona Ana.

Čím je výjimečná: Praia do Camilo je malá, krásná pláž, ke které se dostanete po dřevěných schodech z útesů. V sezóně je lepší přijít ráno nebo později odpoledne, protože je to tu hlava na hlavě.

Přístup a služby: Bezplatné parkoviště se nachází u Praia da Dona Ana, odkud jste u Praia do Camilo za pár minut. Z centra sem dojdete asi za půl hodiny nenáročnou procházkou.

Praia do Camilo pláže algarve

6. Praia do Vau

Kde leží: Praia do Vau se nachází mezi městy Portimão a Alvor na centrálním pobřeží Algarve.

Čím je výjimečná: Pláž je oblíbená díky svému jemnému zlatému písku a klidným, čistým vodám. Pískovcové útesy poskytují úkryt před větrem a stín během horkých dnů, což je ideální pro rodiny s dětmi.

Přístup a služby: Praia do Vau je snadno dostupná autem s dostatkem parkovacích míst poblíž pláže. Můžete se sem dostat taky pěšky z blízkých měst Portimão a Alvor po pobřežní stezce. Pláž má vlastní občerstvení.

Praia do Vau algarve portugalsko

7. Praia Três Irmãos

Kde leží: Praia Três Irmãos se nachází poblíž města Alvor na centrálním pobřeží Algarve.

Čím je výjimečná: Pláž je známá svými impozantními skalními útvary, které tvoří tři charakteristické skály (odtud název “Três Irmãos”). Je ideální pro koupání, šnorchlování a prozkoumávání skalních útvarů a jeskyní.

Přístup a služby: Pláž je snadno dostupná autem s bezplatným parkováním, v blízkosti staví taky autobusy. V okolí pláže jsou restaurace a plážové bary.

Praia Três Irmãos

8. Praia da Falésia

Kde leží: Praia da Falésia se táhne mezi městy Albufeira a Vilamoura na centrálním pobřeží Algarve.

Čím je výjimečná: Pláž je obklopena impozantními rudými útesy, které vytvářejí dramatický kontrast s modrým oceánem. Ideální místo pro dlouhé procházky, koupání a pozorování západu slunce.

Přístup a služby: Pláž je dostupná autem s parkováním kousek od pláže, autobusová zastávka se nachází asi 10 minut odtud. K dispozici je restaurace a plážové bary.

Praia da Falésia algarve pláže

9. Praia da Ilha de Tavira

Kde leží: Praia da Ilha de Tavira se nachází na ostrově Tavira, poblíž města Tavira na východním pobřeží Algarve.

Čím je výjimečná: Pláž se vyznačuje jemným pískem a pravou plážovou atmosférou. Je ideální pro rodiny s dětmi a ty, kteří hledají klidnou atmosféru.

Přístup a služby: Na pláž se dostanete trajektem z města Tavira, který jezdí v létě každých 15 minut (cesta trvá jen pár minut a stojí 2,50 € za zpáteční jízdenku). K dispozici jsou restaurace, bary a další zázemí.

 algarve pláže

10. Praia do Barril

Kde leží: Praia do Barril se nachází na ostrově Tavira, poblíž města Santa Luzia na východním pobřeží Algarve.

Čím je výjimečná: Pláž je známá svým jemným pískem a klidnou vodou. Jedinečným rysem je “Cemitério das Âncoras” (Hřbitov kotví), kde jsou vystaveny staré kotvy jako památka na minulost této oblasti jako rybářské komunity.

Přístup a služby: Na pláž se dostanete malým vláčkem z městečka Santa Luzia. Na pláži jsou k dispozici restaurace a bary.

 algarve pláže

Kde se ubytovat v Algarve?

Algarve není rozlehlé. Z jedné strany se na druhou dostanete autem za cca 2 hodiny. Přesto je dobré zvolit ubytování strategicky podle toho, co máte v plánu na Algarve podniknout.

Západní Algarve – okolí Sagres, Aljezur a Odeceixe

Hledáte více klidu, kde si užijete divokou přírodu a typické portugalské pobřeží? Vydejte se do Sagres a na západ Algarve – do letovisek Aljezur či Odeceixe, kde si užijete příjemné ubytování za nízké ceny.

 • Resort Utopia – útulné ubytování s terasou, k dispozici bazén a velká zahrada + skvělá cena
 • NAU Salema Beach Village – ubytování v soukromí s plným zázemím a bazénem, ideální pro rodiny a větší skupiny
 • Pure Fonte Velha B&B – stylové ubytování s výbornou snídaní v klidné vesničce
 • Sagres Time Apartamentos – moderní a prostorné apartmány s bazénem a parkováním, kousek od pláže a zajímavostí v okolí

Ubytování Algarve 😴

ubytování algarve
Resort Utopia

Útulné ubytování s terasou, k dispozici bazén a velká zahrada + skvělá cena

ubytování algarve portugalsko
NAU Salema Beach Village

Prostorné domy s plným zázemím a bazénem, ideální pro rodiny a větší skupiny

Centrální Algarve – okolí Lagos, Portimão a Albufeira

Chcete navštívit zlatavé pláže obklopené dramatickými útesy, které vidíte na mnoha fotografiích Algarve? Vydejte se do centrálního Algarve v okolí letovisek Lagos, Portimão, Albufeira, které je zároveň skvělým výchozím bodem pro výlety po okolí.

Ubytování Algarve 😴

Sensations Guesthouse

Hotel s výhledem a bazénem + skvělá cena

ubytování algarve lagos
Atalaia Sol Aparthotel

Moderní 4* apartmány s parkováním a bazénem

Východní Algarve – okolí Vilamoura, Faro a Tavira

Východ Algarve v okolí letovisek Vilamoura, Faro a Tavira vás dostane svými nekonečnými písčitými plážemi s tím nejjemnějším pískem.

Vilamoura je luxusní letovisko s golfovým hřištěm a moderním přístavem. Faro představuje vstupní bránu do Algarve a má dobré spojení včetně Lisabonu. Tavira je perfektní pro rodiny s dětmi, protože má ty nejdelší pláže a nabízí klidnější atmosféru.

 • Pine House – levné, ale útulné ubytování s kuchyňským koutem ve Faro nedaleko letiště
 • Roots Hotel – moderní apartmány s plným zázemím, klimatizací a možností snídaní
tavira algarve portugalsko

Jak se dostat do Algarve?

Letecky

Nejjednodušší způsob, jak se dostat do Algarve, je letadlem. Hlavním letištěm v regionu je mezinárodní letiště Faro (FAO).

Letiště Faro má výborné spojení s mnoha evropskými destinacemi a během letní sezóny nabízí četné přímé lety. Z letiště Faro se do různých částí Algarve dostanete snadno pomocí taxi, autobusů nebo pronájmu auta.

☞ Podívejte se na všechny lety zde.

co navštívit v algarve, portugalsko

Vlakem

Pokud preferujete cestování vlakem, můžete se dostat do Algarve přes Lisabon nebo Porto. Portugalská státní železniční společnost (CP) nabízí pohodlné a pravidelné spoje do měst jako Faro, Lagos a Tavira. Cesta vlakem z Lisabonu do Fara trvá přibližně 2,5 až 3 hodiny.

Autobusem

Další možností je cestování autobusem. Společnosti jako Flixbus, alsa, Rede Expressos, EVA Transportes provozují pravidelné dálkové spoje do Algarve z různých portugalských měst včetně Lisabonu. Autobusy jsou pohodlné a cenově dostupné.

Zde najdete všechny dálkové spoje na území Portugalska.

co navštívit v algarve, portugalsko

Doprava v Algarve

Pronájem auta

Nejlepším způsobem, jak prozkoumat Algarve, je pronájem auta. To vám poskytne svobodu pohybu a umožní navštívit méně přístupná místa.

Pronájem auta je dostupný na letišti Faro a ve většině větších měst. Vzhledem k popularitě Algarve je lepší rezervovat auto předem – při rezervaci si zároveň zvolíte, kde si auto budete chtít vyzvednout a zda ho budete vracet ve stejné autopůjčovně.

Více informací: Plánujete si půjčit auto v Portugalsku? Sepsali jsme podrobného průvodce pro půjčení a řízení auta v Portugalsku.

Plavba lodí

Plavba lodí je dalším skvělým způsobem, jak poznat Algarve. Z oceánu se vám naskytnou zcela jiné výhledy a často objevíte místa, která byste neměli šanci ze souše vidět.

Lodě vyplouvají z většiny větších přístavů na Algarve po celý rok, pokud počasí dovolí.

Zde najdete širokou nabídku výletů na lodi v Algarve.

co navštívit v algarve, portugalsko

Veřejná doprava

Veřejná doprava v Algarve je dobře rozvinutá. Místní autobusová doprava spojuje hlavní města a turistické destinace. Vlaky jsou vhodné pro cestování podél pobřeží a spojují města jako Lagos, Portimão, Albufeira, Faro a Tavira.

Taxi a sdílené jízdy

Taxislužby jsou k dispozici ve všech větších městech a turistických oblastech. Alternativou jsou služby jako Uber, které fungují v hlavních městech Algarve.

Ubytování Algarve 😴

ubytování algarve portugalsko
Hotel Alcaide

Rodinný hotel, skvělá poloha, bazén a 5 minut od pláže

ubytování algarve portugalsko
Sagres Time Apartamentos

Moderní a prostorné apartmány s bazénem, kousek od pláže

Co ochutnat v Algarve, Portugalsko?

Typické jídlo v Algarve často zahrnuje čerstvé mořské plody, ryby, tradiční koření a lokální suroviny. Zde je několik typických pokrmů, které můžete v portugalských restauracích vyzkoušet:

Cataplana je tradiční dušený pokrm z mořských plodů a ryb, připravovaný v měděné nádobě stejného jména. Obsahuje různé druhy ryb, škeblí, krevet a často i chorizo, cibuli, česnek, rajčata a bílé víno.

Arroz de Marisco je bohaté rizoto z mořských plodů, které obsahuje krevety, mušle, škeble, krabí maso a další mořské plody. Pokrm je ochucený česnekem, cibulí, rajčaty a bylinkami.

Grilované sardinky (Sardinhas Assadas) jsou ikonickým pokrmem Algarve a jsou jednoduše ochucené solí a grilované nad otevřeným ohněm. Podávají se s bramborami, salátem a často s tradičním portugalským chlebem.

cataplana portugalské jídlo algarve

Caldeirada je rybí guláš, který se připravuje z různých druhů ryb, brambor, rajčat, paprik a cibule.

Feijoada je vydatný pokrm z fazolí, vepřového masa a klobásy, často podávaný s rýží. Existují různé varianty tohoto jídla – v Algarve se často přidávají i mořské plody nebo ryby.

Na závěr si můžete vychutnat tradiční dezert z Algarve, Dom Rodrigos. Tento dezert se vyrábí z mletých mandlí, vaječných žloutků a cukru, a je často ochucený skořicí a citronovou kůrou.

Medronho je tradiční pálenka vyráběná z plodů stromu medronho (planika). Tento silný alkoholický nápoj je oblíbený mezi místními a často se podává po jídle jako digestiv.

cataplana portugalské jídlo algarve

Kdy navštívit Algarve?

Algarve je přesně ta destinace, kterou můžete navštívit kdykoliv v průběhu roku:

Jaro (březen až květen): Průměrné denní teploty v březnu dosahují příjemných 15°C, v dubnu se zvyšují na 16°C a v květnu už můžete očekávat teploty kolem 19°C. Teplota vody se v těchto měsících pohybuje mezi 15°C a 17°C. Celkově je jaro ideální pro turistiku a poznávání krásných míst v Algarve bez davů lidí.

Léto (červen až srpen): V červnu průměrné denní teploty stoupají na 22°C, v červenci a srpnu pak na 25°C. Teplota vody se pohybuje mezi 19°C a 21°C, což je ideální pro koupání, potápění a další vodní aktivity.

Podzim (září až listopad): Podzim v Algarve nabízí příjemné teploty a klidnější atmosféru po letním ruchu. V září průměrné denní teploty klesají na 23°C, v říjnu na 20°C a v listopadu na 16°C. Teplota vody zůstává relativně teplá, s průměry kolem 20°C v září, 19°C v říjnu a 17°C v listopadu.

Zima (prosinec až únor): Zima v Algarve je mírná ve srovnání s mnoha jinými evropskými destinacemi. Průměrné denní teploty se pohybují kolem 12°C v lednu, 13°C v únoru a opět 13°C v prosinci. Zima je ideální pro ty, kteří si chtějí užít klidnější atmosféru, vychutnat si místní kuchyni a navštívit méně přeplněné turistické atrakce.

co navštívit v algarve, portugalsko

Toto byl náš průvodce pro Algarve a tipy na nejkrásnější místa a pláže, co navštívit v Algarve v Portugalsku. Máte dotaz? Rádi ho zodpovíme v komentáři níže. Šťastnou cestu!

Více informací o Portugalsku

PORTUGALSKO: Inspirujte se nejkrásnějšími místy, co navštívit v Portugalsku.

Plánujete si půjčit auto v Portugalsku? Sepsali jsme podrobného průvodce pro půjčení a řízení auta v Portugalsku.

LISABON: Podívejte se na naše tipy na nejkrásnější místa, co navštívit v Lisabonu. V podrobné recenzi se dozvíte, jak ušetřit s Lisabonskou kartou.

SINTRA: Pokud plánujete jednodenní výlet do Sintry, získejte naše tipy, jak se dostat do Sintry z Lisabonu. V dalším článku sdílíme tipy, co navštívit v Sintře a jak si užít návštěvu paláce Pena.

PORTO: Zde je seznam nejlepších míst, co navštívit v Portu, Portugalsko (včetně mapy a užitečných informací o dopravě, jídle apod.).

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *