Palác Pena, Sintra: vstup, vstupenky, jak se dostat a mapa

palác Pena Sintra Portugalsko

Palác Pena je ikonou města Sintra, které leží jen kousek od Lisabonu. V tomto článku si povíme bližší informace před návštěvou paláce Pena – vstup, vstupné, kde koupit vstupenky, jaká je otevírací doba, jak se k paláci dostat a jak se vyhnout frontám, které tu jsou velmi časté.

Národní palác Pena zajímavosti a informace

Národní palác Pena (Palácio Nacional da Pena) je ikonické místo, za kterým se sjíždějí turisté z celého světa. Je barevný, pohádkový a naprosto odporuje všem pravidlům. A to je přesně to, co na něm všechny láká.

Sytě žlutočervené odstíny vás doslova ozáří, stejně jako neskutečné výhledy, kterých je tu požehnaně. Národní palác Pena právem patří mezi 7 divů Portugalska (sem se řadí taky klášter Jeronimytů a Belémská věž v Lisabonu).

palác Pena Sintra Portugalsko  výhled

Kam až dohlédnete z paláce Pena? Jako na dlani budete mít okolní lesy v Sierra da Sintra a za nimi Atlantský oceán. Pokud budete mít štěstí na jasnou oblohu, výhledy jsou odtud nekonečné.

Palác je směsicí nejrůznějších stylů od novogotiky, manuelského stylu až po neorenesanci a neoislám. Na první přečtení by se mohlo zdát, že díky mixu těchto stylů musí palác představovat pořádný mišmaš.

Všechny styly ale překvapivě hrají dohromady a palác působí jako harmonický celek. Málokde na světě uvidíte tak dobrý příklad romantismu 19. století jako právě tady.

palác Pena Sintra Portugalsko

Palác Pena byl postavený na místě původního kláštera, který byl zničen při Velkém portugalském zemětřesení v roce 1755 (stejně jako velká část Lisabonu). Jeho stavbu si vzal pod svá křídla portugalský král Ferdinand II., který byl známý jako král umělec.

Palác Pena stojí obklopený zelení a lesy na vrcholu v pohoří Sierra da Sintra. Za dobré viditelnosti ho uvidíte až z Lisabonu.

palác Pena Sintra Portugalsko
palác Pena Sintra Portugalsko

Kolem paláce Pena se rozprostírá rozlehlý 200 hektarový park Pena. Park plný klikatých cestiček, které propojují všechny zajímavosti od chaty hraběnky po jezírka, vodopády, labutě a dokonce farmu s koňmi. Zahrady jsou bujné, exotické a najdete tu nejvýznamnější arboretum v Portugalsku, kam nechal král Ferdinand II. přivézt stromy z celého světa.

Jaké je vstupné do paláce Pena?

Vstupné do paláce Pena se liší podle toho, co máte v plánu navštívit:

  • Vstupné do paláce i parku: plné vstupné pro 18-64 let 14 €, snížené vstupné pro děti 6-17 let a seniory nad 65 let 12,50 €, do 6 let zdarma
  • Vstupné do parku bez paláce: plné vstupné pro 18-64 let 7,50 €, snížené vstupné pro děti 6-17 let a seniory nad 65 let 6,50 €, do 6 let zdarma

Vstupenku si můžete koupit online nebo na místě. Doporučuju koupit online, ať se vyhnete frontě na lístky. Ceny lístků se nemění. Při vstupu jen ukážete vstupenku ve svém mobilu.

Upozornění: Při rezervaci vstupenky si volíte konkrétní čas, který musíte dodržet, jinak vám vstupenka propadne. Nechte si dostatek času na cestu do paláce.

Pokud pojedete z nádraží autobusem nebo taxi, počítejte s 20-30 minutami (podle provozu) a od vstupu pak 15 minut pěšky k paláci. Je lepší mít časovou rezervu. Když dorazíte dříve, můžete si prohlédnout park nebo exteriér paláce.

TIP: S Lisabonskou kartou získáte slevu 10 %. Další slevu 5 % získáte v rámci kombinované vstupenky s Maurským hradem, který odtud leží jen 10 minut chůze (popř. jednu zastávku autobusem 434). Více se o Lisabonské kartě dozvíte v samostatném článku.

Pokud máte Lisabonskou kartu, je potřeba koupit vstupenky až na místě. Prodej lístků se nachází nalevo od vstupní brány. Lístky se dají koupit na pokladně nebo v automatu. Pozor: Ne vždy automaty fungují, takže si radši vezměte hotovost s sebou.

palác Pena Sintra Portugalsko

Jaká je otevírací doba paláce Pena?

Národní palác Pena je otevřený denně v čase 9:30-18:30 (poslední vstup v 18:00). Park je otevřený o něco déle – 9:00-19:00 (poslední vstup 18:00).

Na prohlídku paláce a parku Pena si vyhraďte alespoň 2 hodiny. Jednu hodinu vám zabere samotný palác. Pokud plánujete projít důkladněji i přilehlý park, počítejte s 3-4 hodinami.

Jak se dostat do paláce Pena?

Palác Pena leží přímo na vrcholu kopce a není od nádraží snadno dostupný. Máte několik možností, jak se nahoru dostat:

Pěšky

Pěšky můžete vyrazit už od nádraží. Nahoře budete za cca 1,15 hod – z nádraží se vydáte doleva kolem krásné radnice po ulici Volta do Duche (tu kopíruje stezka Santa Maria).

Pohled z ulice Volta da Ducha – ulice vpravo vede k vlakovému nádraží
radnice ve městě Sintra

Autobus

Sintra je malé město, ale paláce a hrady jsou od sebe relativně vzdálené. Právě proto tu jsou k dispozici 2 autobusové linky od přepravce Scotturb, které slouží především turistům.

K paláci Pena se dostanete autobusem č. 434, který staví napravo od nádraží. Cesta nahoru trvá cca 20 minut, ale během dopoledne a poledne počítejte raději s půl hodinou.

Lístky si koupíte přímo naproti nádraží u přepravce Scotturb nebo u zastávky v automatu.

Jedna jízda vyjde na 4,10 €. Druhou možností je okružní jízdenka za 7,60 € nebo celodenní jízdenka za 15 €, se kterou můžete neomezeně cestovat všemi autobusy po Sintře. Pokud plánujete navštívit taky vzdálenější palác Monserrate, celodenní jízdenka vyjde levněji.

Ještě se zastavím u okružní jízdenky, která funguje na principu hop-on hop-off, tj. jednu vstupenku můžete použít jak k paláci Pena, tak poté zpět do města.

Z autobusu 434 pak vystoupíte na třetí zastávce Palácio da Pena, která je přímo před vstupem do parku Pena.

Zastávky na autobusové lince 434

TIP: Pokud plánujete taky návštěvu Maurského hradu, doporučuju jet autobusem až k paláci Pena a až poté jít do Maurského hradu. Maurský hrad leží jen 10 minut chůze od paláce Pena a fronty tu jsou obecně o mnohem menší, takže můžete přijít kdykoliv.

Tuk tuk

Tuk tuk je další variantou, jak se dostat do paláce Pena. Je sice dražší (5-7 € na osobu), ale jízda je zábavnější. Od řidiče se můžete dozvědět různé zajímavosti a taky vás vyfotí po cestě, pokud ho požádáte.

Několik tuk tuků staví přímo na nádraží nebo pak na dalších místech po městě a u paláce. Brzy ráno jich moc nepotkáte, ale dopoledne už jich je po městě celá řada.

Taxi nebo Uber

Taxi nebo Uber jsou poslední možností, jak se dostat k paláci. Jsou o něco dražší než autobus, ale na druhou stranu jsou nejspolehlivější.

U autobusů se totiž ne vždy můžete spolehnout, že přijedou na čas. Navíc začínají jezdit až po 9 hodině, takže pokud chcete být u paláce co nejdřív, představují taxi nebo Uber nejlepší možností.

Nasednout můžete přímo u nádraží Sintra.

Auto

Autem se k paláci Pena nedostanete. Cesty tu jsou úzké, klikaté a nejsou tu téměř žádné parkovací plochy. Parkování v centru Sintry je vyhrazené pouze pro rezidenty. Zaparkovat můžete v okolí nádraží, kde je několik placených parkovišť.

Z nádraží se pak dostanete k paláci jednou z výše uvedených možností.

palác Pena Sintra Portugalsko

Jednodenní výlet s průvodcem

Rádi byste si udělali jednodenní výlet do Sintry a okolí? V rámci organizovaného výletu s přátelským průvodcem navštívíte palác Pena, nádherné útesy Cabo da Roca a přímořské městečko Cascais.

Jednoduchá a zábavná možnost, jak si užít okolí Lisabonu.

Klimatizovaný vůz vás vyzvedne ráno přímo u hotelu a večer zase odveze. Nemusíte řešit dopravu ani vstupenku do paláce.

Vyberte si z nejlépe hodnocených jednodenních výletů z Lisabonu:

 

Vstup do parku Pena

Pěšky, autobusem, tuk tukem nebo taxi jsme se dostali ke vstupní bráně do parku Pena. Lístky máme koupené a můžete přejít ke vstupu do parku s palácem Pena. V závislosti na období roku i dne se tu může tvořit další fronta na vstup (první fronta bývá na vstupenky).

Od vstupní brány je to k paláci ještě 15 minut do kopce po zpevněné cestě. Pokud nechcete jít pěšky, kousek za vstupem jsou kyvadlové autobusy, které vás za 3 € dovezou až k paláci.

Cestu kyvadlovým autobusem si přikupujete už při koupi vstupenky do paláce Pena (nedá se platit u řidiče).

V sezóně tu můžou být na autobus fronty nebo se naopak čeká, dokud se autobus nezaplní. Může se tak stát, že budete pěšky u paláce rychleji než autobusem. Jestli nemáte pohybové omezení, doporučuji jít pěšky – cesta je nenáročná a vede parkem Pena.

Přijdete až k paláci, který si můžete prohlédnout zblízka. Pokud máte vstupenku do interiéru paláce, přejdete k samotné prohlídce (v sezóně nebo kolem poledne se tu opět může tvořit fronta). Máte vstupenku jen do parku? Přímo od paláce vedou trasy napříč celým parkem.

palác Pena Sintra Portugalsko
Parques de Pena
palác Pena Sintra Portugalsko
Parques de Pena

Jak přeskočit fronty do paláce Pena?

Dlouhé fronty jsou něco, co spoustě lidí dokáže prohlídku paláce pokazit. Dlouhé fronty se tvoří obvykle od dubna do září/října. Je obvyklé, že strávíte čekáním 1-2 hodiny. Čekáte na lístky, čekáte na vstup do areálu paláce a do třetice čekáte taky na prohlídku paláce.

Fronty ale nejsou něco, co by vás mělo od návštěvy paláce Pena odradit. Chce to se jen lépe připravit, abyste se frontám vyhnuli. A teď si povíme, jak na to.

Doporučuju naplánovat si návštěvu paláce Pena mimo sezónu od poloviny října do března, kdy tu nejsou davy lidí. Nejlépe v pracovním týdnu.

Co se týká denní doby, největší davy se začínají hrnout kolem 10. hodiny, ale už v půl 10 tady můžou být v sezóně nebo o víkendu fronty. Začíná tu být trochu zmatek a spousta lidí neví, kde mají stát, kam jít apod. Nejlepší je přijít po 9. hodině, kdy se otevírá park.

První autobus k paláci odjíždí až v 9:15, takže si budete muset vzít taxi nebo Uber. Ukážete vstupenku a můžete vstoupit do areálu. Od brány k paláci je to ještě minimálně 15 minut chůze. Palác otevírá v 9:30, tak vám zbyde ještě čas prohlédnout si ho zvenčí bez lidí.

Nebo sem jděte pozdě odpoledne, kdy už největší davy lidí odejdou.

TIP: Ať už si vyberete jakýkoliv den, doporučuju koupit vstupenku předem, díky které nemusíte stát frontu na lístky. Cena je stejná jako v případě koupě vstupenky na místě. Na místě jen ukážete lístky v mobilu.

Tipy před návštěvou paláce Pena v Sintře

  • Pokud jste si koupili Lisboa Card, máte vlak do Sintry zdarma. Navíc získáte 10 % slevu na lístky (pro uplatnění slevy je potřeba koupit lístky na místě). Zahrňte do kombinované vstupenky i Maurský hrad a získáte slevu dalších 5 %. Maurský hrad leží jen 10 minut od paláce Pena. Více se dozvíte o Lisabonské kartě v naší podrobné recenzi.
  • Nalevo od vstupu do areálu paláce si můžete vzít mapu pro snadnější orientaci v parku a okolí paláce.
  • V sezóně platí: Přijďte brzy ráno (max. do 10 h) nebo naopak pozdě odpoledne, abyste se vyhnuli největším frontám. Palác Pena je hojně navštěvovaný po celý rok, ale fronty jsou tu v listopadu a v zimě mnohem menší než v létě.
  • Rezervujte si vstupenky dopředu, abyste nemuseli čekat ve frontě na vstupenky.
  • Vezměte si vrstvu navíc. I když hlásí aplikace na počasí po celý den modrou oblohu. Díky poloze paláce v Sierra da Sintra se totiž mohou během 5 minut okolní vršky zahalit do husté mlhy a teplota klesnout o pár stupňů Celsia. Stejně rychle se pak může zase vyjasnit.
  • Ve vytížených časech, o víkendech a sezóně si vezměte dostatek vody a svačinu. Je tu občerstvení, ale fronty mohou být dlouhé.
  • Nejezděte k paláci autem. Parkování je tady nemožné. Řidiči tu pak bloudí a zbytečně zatarasí úzkou jednosměrnou cestu, která vede k paláci. Tím blokují i autobus 434, který sem jede z nádraží a centra Sintry.

Palác Pena a město Sintra: MAPA

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu Sintry. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci o městu Sintra. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Poté se vám uloží mezi Google mapy a můžete si jí kdykoliv načíst v mobilu nebo počítači. Pro větší verzi mapy klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

Pokud máte dotaz k cestě do Sintry, dejte vědět v komentáři níže. Šťastnou cestu!

Další informace o Portugalsku

LISABON: Podívejte se na naše tipy na nejkrásnější místa, co navštívit v Lisabonu. V podrobné recenzi se dozvíte, proč se vám vyplatí Lisabonská karta.

SINTRA: Pokud plánujete jednodenní výlet do Sintry, získejte naše tipy, jak se dostat do Sintry z Lisabonu. V dalším článku sdílíme tipy, co navštívit v Sintře.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *