Jak se dostat do Sintry z Lisabonu (2024) – podrobný průvodce a mapa

Sintra Portugalsko

Plánujete výlet do Sintry a přemýšlíte, jak se dostat do Sintry z Lisabonu? Možností je hned několik a teď si je všechny představíme – auto, vlak, autobus i návštěva Sintry v rámci prohlídky.

Součástí článku je taky mapa a tipy, jak se dopravovat v Sintře, byste si užili svůj výlet na maximum a bez starostí.

Do Sintry se z Lisabonu dostanete nejsnadněji autem nebo vlakem. Na výběr jsou taky autobusy, ale nejsou výhodně – finančně ani časově.

Jak se dostat do Sintry z Lisabonu: VLAK

Vlak představuje pro turisty nejoblíbenější možnost, jak se dostat do Sintry z Lisabonu. Stojí jen pár drobných a za 45 minut jste na místě. Navíc jsou pohodlné, čisté a jezdí v pravidelných intervalech.

Z Lisabonu se dostanete vlakem do Sintry hned z několika vlakových nádraží.

Tím nejoblíbenějším a nejsnadněji dostupným pro většinu lidí bude nádraží Rossio v centru Lisabonu. Nádražní budova je nádherná a určitě stojí za vidění sama o sobě.

jak se dostat do Sintry z Lisabonu
Nádraží Rossio na kraji náměstí Rossio v centru Lisabonu

Druhou oblíbenou variantou je nádraží Oriente v moderní zástavbě Parque das Nações na severovýchodě Lisabonu. To je dobře dostupné taky z letiště (metrem 3 zastávky).

Spoj z nádraží Oriente pak projíždí dalšími stanicemi v Lisabonu. Aktuální informace zjistíte na stránkách vlakového přepravce v Portugalsku.

Jak dlouho trvá cesta vlakem do Sintry z Lisabonu?

Vlak pojede z Lisabonu 40-47 minut v závislosti na nádraží, ze kterého vyjíždíte. Vystoupíte na poslední zastávce Sintra (ve vlaku je taky znázorněná mapa jednotlivých zastávek pro snadnější orientaci, kde vystoupit).

V kolik odjíždí vlak z Lisabonu do Sintry?

Z nádraží Rossio jezdí vlaky do Sintry v čase 5:41-1:00, ze Sintry do Lisabonu pak v čase 5:20-00:20 (o víkendu až v 1 h ráno). Obdobně to platí i pro nádraží Oriente s rozdílem několika minut.

To je dostatek času, aby jste stihli v Sintre navštívit 2-3 paláce a zajít si na večeři nebo si udělat výlet k Atlantskému oceánu do Cabo da Roca.

Cabo da Roca Lisabon Portugalsko
Nejzápadnější bod Evropy Cabo da Roca

Vlakové spoje jsou časté – každých 15-20 minut v týdnu a každých 30 minut o víkendu.

Bližší časy odjezdů najdete taky na stránkách vlakové přepravce v Portugalsku Comboios de Portugal.

Kolik stojí vlak z Lisabonu do Sintry?

Aby jste mohli jezdit v Lisabonu a okolí vlakem, potřebujete kartu Viva Viagem. Tu si koupíte na nádraží nebo letišti za poplatek 0,5 €.

Kartu si přednabijete v automatu nebo na pokladně a poté přiložíte k turniketu. Nastoupíte do vlaku a po příjezdu do Sintry opět kartu přiložíte, aby se vám odečetla přesná částka. Vlak z Lisabonu do Sintry stojí 2,40 € (nezáleží, kde v Lisabonu nastupujete).

TIP: Pokud máte Lisabonskou kartu, vlak do Sintry je zdarma. Stačí jen přiložit kartu k turniketu při odjezdu a následně i po příjezdu do Sintry. Nemusíte si kupovat kartu Viva Viagem. Lisabonská karta platí taky pro vlak do Cascais, které je dalším oblíbeným výletem z Lisabonu. Více se o Lisabonské kartě dočtete v naší podrobné recenzi.

Jak se dostat do Sintry: AUTO

Z Lisabonu jste v Sintře za půl hodiny. V centru města ale parkovat nemůžete. Tady jsou vyhrazená stání jen pro rezidenty. Navíc není Sintra přizpůsobená pro hodně aut. Zvlášť poblíž paláce Pena, kde jsou jen úzké jednosměrky.

V okolí nádraží je hned několik placených parkovišť, kde můžete auto nechat a dál pokračovat pěšky nebo autobusem (viz níže Jak se dopravovat ve městě Sintra). Pro bližší informace o parkovištích se podívejte na oficiální informace města, kde jsou vyznačené parkovací plochy.

Auto si můžete půjčit přes Rentalcars, kde najdete nejširší nabídku vozidel včetně pojištění a možnosti zrušení zdarma. Pokud plánujete návštěvu Portugalska v sezóně od jara do podzimu, je dobré rezervovat s větším časovým předstihem.

Výlet do Sintry a okolí se zajištěnou dopravou

Nebo se vyjdete na celodenní výlet s průvodcem. Jednoduchá a zábavná možnost, jak si užít okolí Lisabonu. Klimatizované auto vás vyzvedne přímo u hotelu, kam vás večer zase přiveze.

V rámci výletu navštívit palác Pena, město Sintra, nádherné útesy Cabo da Roca a přímořské letovisko Cascais.

Celým dnem vás provede přátelský a zkušený průvodce, který navíc zajistí, že se vyhnete frontám do paláce Pena.

Oblíbené výlety do Sintry a okolí:

 

Jak se dopravovat ve městě Sintra?

Sintra je sice malé město, ale je rozprostřená po vrcholcích Sierra da Sintra a není pěšky snadno dostupná. Zvlášť pro lidi s pohybovým omezením nebo pokud máte omezený čas a plánujete navštívit Sintru na 1 den.

Existují dvě autobusové linky pro Sintru:

  • 434 – okružní trasa přes centrum města k Maurskému hradu a k paláci Pena
  • 435 – okružní trasa přes centrum města k paláci Quinta da Regaleira a k paláci Monserrate

Všechny spoje provozuje přepravce Scotturb.

Autobus 434 jede k paláci Pena a Maurskému hradu, zdroj: GYG

Autobusová linka 434

Nejoblíbenějším a taky nejvytíženějším spojem je autobusová linka 434 k paláci Pena. Autobus staví napravo od nádraží.

První autobus vyjíždí po 9 hodině ráno a jezdí každých 15-20 minut až do 19:50 v létě. V zimě jsou intervaly delší a autobusy jezdí do 18:20. Autobusy mají sice jízdní řád, ale nedá se jím přesně řídit.

Jakmile přijedete na nádraží, nezdržujte se a jděte rovnou na zastávku, ať se na vás dostane. Lístky si koupíte v prodejně Scotturb naproti nádraží, v automatu u zastávky nebo u řidiče.

Zastávky na autobusové lince 434

Lístek na celou okružní trasu vyjde na 8,40 €. Můžete vystoupit u paláce Pena a pak zase nastoupit se stejným lístkem a nechat se odvézt zpět do města. Samostatný lístek jen k paláci Pena (bez odvozu zpět do města) vyjde na 4,55 €.

K paláci Pena se dá vyrazit taky pěšky, ale cesta je dlouhá a strmá (přes 1 hodinu). Autobusem 434 jste nahoře za 20 minut a zbyde vám dostatek sil na prozkoumání zdejšího parku.

Jak se vyhnout frontám na autobus 434: Vyrazte do Sintry brzy ráno a nasedněte na spoj 434 maximálně do 10. hodiny. První autobus vyjíždí v 9:15 a další v 9:30 – to jsou dva nejlepší časy, abyste se vyhnuli frontám.

Autobusová linka 435

Autobusová linka 435 je druhým oblíbeným spojem v Sintře. Autobusy vyjíždí od nádraží a následně staví v centru, u paláce Quinta da Regaleira a u paláce Monserrate, který je od centra nejdál a pěšky je hůř dostupný.

První autobus vyjíždí v 9:20 a jezdí v pravidelných, 20 minutových intervalech v létě a méně často v zimě. Poslední spoj chytnete v létě v 19:50 a v zimě v 18:10.

Zastávky na autobusové lince 435

Lístek na autobus 435 vyjde na 6 € a platí na celou okružní trasu. V průběhu cesty můžete například vystoupit u paláce Quinta da Regaleira a poté zase nastoupit a nechat se odvézt k paláci Monserrate. Až si prohlédnete palác Monserrate, necháte se svézt zpět do města.

Vstupenku si tak nezapomeňte nechat stále u sebe. Lístky se kupují u řidiče.

☞ Pokud plánujete využít autobusy 434 i 435, můžete si zakoupit celodenní jízdenku za 13,40 €, která platí neomezeně na 24 hodin pro všechny spoje přepravce Scotturb.

Kromě autobusů můžete využít taky taxi, Uber nebo tuk tuky, které staví hned před nádražím. Cena je v případě tuk tuku cca 5-15 eur na osobu – konečná částka závisí na tom, kam jedete.

Kde se ubytovat v Sintře?

Oblast poblíž nádraží je ideální pro prozkoumání Sintry i spojení s Lisabonem a okolím (Cascais, Cabo da Roca). Klidná čtvrť 5 minut od autobusu k paláci Pena nebo paláci Monserrate a v docházkové vzdálenosti do historického centra Sintry. Poblíž je taky dostatek restaurací a obchody s potravinami.

Chalet Saudade sídlí v historické budově a má nádhernou zahradu s jezírky a fontánou. Jen kousek od Chalet Saudade leží B&B Lanui Guest House. Levné, ale útulné ubytování se zahradou a výbornou snídaní v ceně.

Jak se dostat do Sintry z Lisabonu: MAPA

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu Sintry. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci o městu Sintra. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Poté se vám uloží mezi Google mapy a můžete si jí kdykoliv načíst v mobilu nebo počítači. Pro větší verzi mapy klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

Toto byl náš průvodce, jak se dostat z Lisabonu do Sintry. Máte dotaz? Rádi ho zodpovíme v komentáři níže. Šťastnou cestu!

Další informace o Portugalsku

LISABON: Podívejte se na nejkrásnější místa, co navštívit v Lisabonu. V podrobné recenzi se dozvíte, jak ušetřit s Lisabonskou kartou.

SINTRA: Pokud plánujete jednodenní výlet do Sintry, zde jsou tipy, co vidět v Sintře a doporučení pro návštěvu paláce Pena.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *