Jak se dostat do Sintry z Lisabonu? Tipy a mapa

Sintra Portugalsko

Plánujete výlet do Sintry a přemýšlíte, jak se dostat do Sintry z Lisabonu? Možností je hned několik a teď si je všechny představíme – auto, vlak, autobus i návštěva Sintry v rámci prohlídky.

Součástí článku je taky mapa a tipy, jak se dopravovat v Sintře, byste si užili svůj výlet na maximum a bez starostí.

Do Sintry se z Lisabonu dostanete nejsnadněji autem nebo vlakem. Na výběr jsou taky autobusy, ale nejsou výhodně – finančně ani časově.

Jak se dostat do Sintry z Lisabonu: VLAK

Vlak představuje pro turisty nejoblíbenější možnost, jak se dostat do Sintry z Lisabonu. Stojí jen pár drobných a za 45 minut jste na místě. Navíc jsou pohodlné, čisté a jezdí v pravidelných intervalech.

Z Lisabonu se dostanete vlakem do Sintry hned z několika vlakových nádraží.

Tím nejoblíbenějším a nejsnadněji dostupným pro většinu lidí bude nádraží Rossio v centru Lisabonu. Nádražní budova je nádherná a určitě stojí za vidění sama o sobě.

jak se dostat do Sintry z Lisabonu
Nádraží Rossio na kraji náměstí Rossio v centru Lisabonu

Druhou oblíbenou variantou je nádraží Oriente v moderní zástavbě Parque das Nações na severovýchodě Lisabonu. To je dobře dostupné taky z letiště (metrem 3 zastávky).

Spoj z nádraží Oriente pak projíždí dalšími stanicemi v Lisabonu. Aktuální informace zjistíte na stránkách vlakového přepravce v Portugalsku.

Jak dlouho trvá cesta vlakem do Sintry z Lisabonu?

Vlak pojede z Lisabonu 40-47 minut v závislosti na nádraží, ze kterého vyjíždíte. Vystoupíte na poslední zastávce Sintra (ve vlaku je taky znázorněná mapa jednotlivých zastávek pro snadnější orientaci, kde vystoupit).

V kolik odjíždí vlak z Lisabonu do Sintry?

Z nádraží Rossio jezdí vlaky do Sintry v čase 5:41-1:00, ze Sintry do Lisabonu pak v čase 5:20-00:20 (o víkendu až v 1 h ráno). Obdobně to platí i pro nádraží Oriente s rozdílem několika minut.

To je dostatek času, aby jste stihli v Sintre navštívit 2-3 paláce a zajít si na večeři nebo si udělat výlet k Atlantskému oceánu do Cabo da Roca.

Cabo da Roca Lisabon Portugalsko
Nejzápadnější bod Evropy Cabo da Roca

Vlakové spoje jsou časté – každých 15-20 minut v týdnu a každých 30 minut o víkendu.

Bližší časy odjezdů najdete taky na stránkách vlakové přepravce v Portugalsku Comboios de Portugal.

Kolik stojí vlak z Lisabonu do Sintry?

Aby jste mohli jezdit v Lisabonu a okolí vlakem, potřebujete kartu Viva Viagem. Tu si koupíte na nádraží nebo letišti za poplatek 0,5 €.

Kartu si přednabijete v automatu nebo na pokladně a poté přiložíte k turniketu. Nastoupíte do vlaku a po příjezdu do Sintry opět kartu přiložíte, aby se vám odečetla přesná částka. Vlak z Lisabonu do Sintry stojí 2,30 € (nezáleží, kde v Lisabonu nastupujete).

TIP: Pokud máte Lisabonskou kartu, vlak do Sintry je zdarma. Stačí jen přiložit kartu k turniketu při odjezdu a následně i po příjezdu do Sintry. Nemusíte si kupovat kartu Viva Viagem. Lisabonská karta platí taky pro vlak do Cascais, které je dalším oblíbeným výletem z Lisabonu. Více se o Lisabonské kartě dočtete v naší podrobné recenzi.

Jak se dostat do Sintry: AUTO

Z Lisabonu jste v Sintře za půl hodiny. V centru města ale parkovat nemůžete. Tady jsou vyhrazená stání jen pro rezidenty. Navíc není Sintra přizpůsobená pro hodně aut. Zvlášť poblíž paláce Pena, kde jsou jen úzké jednosměrky.

V okolí nádraží je hned několik placených parkovišť, kde můžete auto nechat a dál pokračovat pěšky nebo autobusem (viz níže Jak se dopravovat ve městě Sintra). Pro bližší informace o parkovištích se podívejte na oficiální informace města, kde jsou vyznačené parkovací plochy.

TIP: Auto si můžete půjčit přes autopůjčovnu Discovercars.com, oceněnou jako nejlepší autopůjčovna na světě. Mají obrovský výběr vozidel, ale taky míst, kde si auto vyzvednete (klidně hned na letišti). Zrušení rezervace je u většiny vozů zdarma a auta jsou pojištěná. Podívejte se na nabídku vozidel.

Výlet do Sintry a okolí se zajištěnou dopravou

Nebo se vyjdete na celodenní výlet s průvodcem. Jednoduchá a zábavná možnost, jak si užít okolí Lisabonu. Klimatizované auto vás vyzvedne přímo u hotelu, kam vás večer zase přiveze.

V rámci výletu navštívit palác Pena, město Sintra, nádherné útesy Cabo da Roca a přímořské letovisko Cascais.

Celým dnem vás provede přátelský a zkušený průvodce, který navíc zajistí, že se vyhnete frontám do paláce Pena.

Oblíbené výlety do Sintry a okolí:

 

Jak se dopravovat ve městě Sintra?

Sintra je sice malé město, ale je rozprostřená po vrcholcích Sierra da Sintra a není pěšky snadno dostupná. Zvlášť pro lidi s pohybovým omezením nebo pokud máte omezený čas a plánujete navštívit Sintru na 1 den.

Existují čtyři autobusové linky pro Sintru a okolí začínající číslem 4:

  • 434 – okružní trasa přes centrum města k Maurskému hradu a k paláci Pena
  • 435 – okružní trasa přes centrum města k paláci Quinta da Regaleira a k paláci Monserrate
  • 417 – do pobřežního městečka Cascais
  • 403 – do Cabo da Roca k pobřeží Atlantiku

Všechny spoje provozuje přepravce Scotturb.

Autobus 434 jede k paláci Pena a Maurskému hradu, zdroj: GYG

Autobusová linka 434

Nejoblíbenějším a taky nejvytíženějším spojem je autobusová linka 434 k paláci Pena. Autobus staví napravo od nádraží.

První autobus vyjíždí po 9 hodině ráno a jezdí každých 15-20 minut až do 19:50 v létě. V zimě jsou intervaly delší a autobusy jezdí do 18:20. Autobusy mají sice jízdní řád, ale nedá se jím přesně řídit.

Jakmile přijedete na nádraží, nezdržujte se a jděte rovnou na zastávku, ať se na vás dostane. Lístky si koupíte v prodejně Scotturb naproti nádraží, v automatu u zastávky nebo u řidiče.

Zastávky na autobusové lince 434

Lístek na celou trasu vyjde na 7,60 €. Můžete vystoupit u paláce Pena a pak zase nastoupit se stejným lístkem a nechat se odvézt zpět do města. Samostatný lístek jen k paláci Pena (bez odvozu zpět do města) vyjde na 4,10 €.

TIP: K paláci Pena se dá vyrazit taky pěšky, ale cesta je dlouhá a strmá (přes 1 hodinu). Autobusem 434 jste nahoře za 20 minut a zbyde vám dostatek sil na prozkoumání zdejšího parku.

Jak se vyhnout frontám na autobus 434: Vyrazte do Sintry brzy ráno a nasedněte na spoj 434 maximálně do 10. hodiny. První autobus vyjíždí v 9:15 a další v 9:30 – to jsou dva nejlepší časy, abyste se vyhnuli frontám.

Autobusová linka 435

Autobusová linka 435 je druhým oblíbeným spojem v Sintře. Autobusy vyjíždí od nádraží a následně staví v centru, u paláce Quinta da Regaleira a u paláce Monserrate, který je od centra nejdál a pěšky je hůř dostupný.

První autobus vyjíždí v 9:20 a jezdí v pravidelných, 20 minutových intervalech v létě a méně často v zimě. Poslední spoj chytnete v létě v 19:50 a v zimě v 18:10.

Zastávky na autobusové lince 435

Lístek na autobus 435 vyjde na 5,50 € a platí na celou okružní trasu. V průběhu cesty můžete například vystoupit u paláce Quinta da Regaleira a poté zase nastoupit a nechat se odvézt k paláci Monserrate. Až si prohlédnete palác Monserrate, necháte se svézt zpět do města.

Vstupenku si tak nezapomeňte nechat stále u sebe. Lístky se kupují u řidiče.

TIP: Pokud plánujete využít autobusy 434 i 435, můžete si zakoupit celodenní jízdenku za 15 €, která platí neomezeně pro všechny spoje přepravce Scotturb.

Kromě autobusů můžete využít taky taxi, Uber nebo tuk tuky, které staví hned před nádražím. Cena je o něco vyšší, ale získáte víc komfortu a nemusíte stát frontu na autobus.

Kde se ubytovat v Sintře?

Oblast poblíž nádraží je ideální pro prozkoumání Sintry i spojení s Lisabonem a okolím (Cascais, Cabo da Roca). Klidná čtvrť 5 minut od autobusu k paláci Pena nebo paláci Monserrate a v docházkové vzdálenosti do historického centra Sintry. Poblíž je taky dostatek restaurací a obchody s potravinami.

Chalet Saudade sídlí v historické budově a má nádhernou zahradu s jezírky a fontánou. Jen kousek od Chalet Saudade leží B&B Lanui Guest House. Levné, ale útulné ubytování se zahradou a výbornou snídaní v ceně.

Jak se dostat do Sintry z Lisabonu: MAPA

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu Sintry. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci o městu Sintra. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Poté se vám uloží mezi Google mapy a můžete si jí kdykoliv načíst v mobilu nebo počítači. Pro větší verzi mapy klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

Další informace o Portugalsku

LISABON: Podívejte se na naše tipy na nejkrásnější místa, co navštívit v Lisabonu. V podrobné recenzi se dozvíte, jak ušetřit s Lisabonskou kartou.

SINTRA: Pokud plánujete jednodenní výlet do Sintry, získejte naše tipy, co vidět v Sintře a doporučení pro návštěvu paláce Pena.

Pokud máte dotaz k cestě do Sintry, dejte mi vědět v komentáři níže. Šťastnou cestu!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *