Kam v Portugalsku? 33 nejkrásnějších míst, co navštívit v Portugalsku (+ mapa)

nejkrásnější místa, co navštívit v Portugalsku

Co navštívit a kam v Portugalsku? Kde zažijete nezapomenutelnou dovolenou? Zde je 33 tipů na nejkrásnější místa a města Portugalska, která vás budou bavit.

Přiložíme také mapu pro snadnější sestavení itineráře Portugalska.

S portugalskou krajinou je to jako na vlnách oceánu. Zlatavé pláže Algarve se střídají s dramatickými útesy a divokým pobřežím, které následně přechází do zelených vinic a terasovitých kopců oblasti Douro.

Jeden den se procházíte historickými uličkami Lisabonu, další den objevujete tajemné paláce v Sintrě a třetí den relaxujete na pláži se sklenkou portského vína.

Pojďte se s námi podívat na nejkrásnější místa, co stojí za to vidět a navštívit v Portugalsku. Součástí jsou také odkazy na další články, kde se o daných místech a městech dozvíte více informací.

Co navštívit a vidět v Portugalsku – mapa

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu s tipy na nejkrásnější místa a zajímavosti, co navštívit v Portugalsku. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci Portugalskem. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

Nejkrásnější místa, co navštívit v Portugalsku

Je tolik skvělých věcí, co můžete dělat v Portugalsku. Od nádherných pláží s jemným pískem v Algarve nebo na pobřeží Costa Vicentina až po svěží horské masivy v Serra da Estrela. Portugalsko je také domovem mnoha krásných měst a vesniček – dnes si ukážeme ty nejzajímavější z nich.

Pojďme se podívat na to, co musíte v Portugalsku navštívit a zažít:

1. Lisabon

Lisabon, hlavní město Portugalska, vás bude bavit svojí pohodovou a uvolněnou atmosférou. Hýří barvami, je zábavný a pestrý. Domy zdobí dlaždice různých tvarů, barev, motivů. Lisabon má multikulturní nádech a ty nejlepší koláčky se žloutkovým krémem Pastéis de Nata.

lisabon co navštívit v portugalsku

I když neleží přímo u moře a nejsou tu žádné pláže ke koupání, budete mít pocit, že jste se ocitli na slunné riviéře u moře díky řece Tajo.

Ta ovívá břehy až ke zdejší promenádě, kde si můžete sednout na schody a užívat si pohled na ikonický most 25. dubna se sochou Ježíše Krista nad ním.

Navštivte nádherně zdobený klášter Jeronymitů, mistrovské dílo portugalské architektury a Belémskou věž, která je spolu s klášterem zapsaná na seznamu památek UNESCO. Nenechte si ujít taky jízdu barevnou tramvají, které jsou symbolem Lisabonu.

Více informací: Inspirujte se nejkrásnějšími místy, co navštívit v Lisabonu.

Tip: Vyhněte se davům a navštivte Belémskou věž a klášter Jeronymitů brzy ráno nebo pozdě odpoledne. Pokud chcete zažít autentickou portugalskou kulturu, vydejte se na večerní procházku po Bairro Alto, kde najdete tradiční fado bary s živou hudbou.

Ubytování Lisabon 😴

ubytování lisabon
Empire Lisbon Hotel

Výborný poměr ceny a kvality

ubytování lisabon
Chalet d’Ávila Guest House

Levné ubytování se sdílenou kuchyní

lisabon co navštívit v portugalsku

2. Porto – kam v Portugalsku

Porto, druhé největší město Portugalska, je známé svým vínem, historickým centrem a nádhernými mosty přes řeku Douro. Navštivte malebné obchůdky a kavárny na Rua das Flores a pokochejte se výhledem z katedrály Sé.

porto most Dom Luís I.

Dominantou města je ikonický most Dom Luís I. Když přejdete na druhý břeh, dostanete se do města Vila Nova de Gaia, centra portského vína, kde můžete ochutnat různé odrůdy vína.

Další zajímavostí v Portu je knihkupectví Livraria Lello, jedno z nejkrásnějších na světě, které inspirovalo mnoho spisovatelů, včetně J.K. Rowlingové.

Pokud se sem chystáte, doporučuji přijít hned na otevření, abyste se vyhnuli davům. Na oficiálních stránkách najdete aktuální informace o otevírací době a vstupném.

Více informací: Zde je seznam nejlepších míst, co navštívit v Portu, Portugalsko (včetně mapy a užitečných informací o dopravě, jídle apod.).

Livraria Lello porto památky

3. Sintra

Sintra je pohádkové město s romantickými paláci, hrady a nádhernými zahradami. A jeden je zajímavější než druhý, takže nejlepší je strávit v Sintře noc a všechny si je postupně projít.

Tím nejznámějším palácem je palác Pena, tyčící se vysoko v lesích a doslova nepřehlédnutelný díky své žlutočervené fasádě.

sintra portugalsko co navštívit

O kousek níž si můžete pojít hradby Maurského hradu – ty výhledy jsou odtud fantastické. Nebo navštivte Quinta da Regaleira, palác s tajemnými zahradami, podzemními chodbami a bohatě zdobenými stavbami.

Anglický básník Lord Byron nazval Sintru “slavným rájem” a Robert Southey “nejpožehnanějším místem na celé obyvatelné zemi”. To vše jsou důvody, proč je celá oblast zapsaná na seznamu UNESCO.

sintra portugalsko co navštívit

Pokud plánujete cestu do Lisabonu, byla by velká škoda nenavštívit Sintru, protože je snadno dostupná přímým vlakem. Málokde na světě uvidíte hrady, paláce a zahrady, které vás doslova přenesou do Disneyho pohádek.

Více informací: Zde jsme sepsali podrobné informace, co vidět v Sintře, Portugalsko a všechny možnosti, jak se dostat z Lisabonu do Sintry. Palác Pena je nejnavštěvovanější památkou – v tomto průvodci palácem Pena najdete tipy, jak si návštěvu užít a přeskočit fronty.

4. Algarve

Algarve, region na jihu Portugalska, je známý svými nádhernými plážemi, skalnatými útesy a malebnými vesničkami. Pláž Praia da Marinha je často považována za jednu z nejkrásnějších pláží v Evropě díky svým zlatým pískům a křišťálově čisté vodě. Podobných pláží je tu ale daleko víc.

algarve co navštívit v portugalsku

Algarve je doslova prošpikované krásnými místy a zajímavostmi. Tou největší je jeskyně Benagil, kterou můžete prozkoumat pěšky ze shora nebo v rámci prohlídky na lodi. Dříve bylo možné jeskyni navštívit taky samostatně nebo na paddleboardu – to již není od roku 2023 možné.

Město Lagos nabízí bohatou historii, krásné pláže a živý noční život, zatímco Tavira na východě regionu je známá svými klidnými atmosférou a tradiční architekturou.

Více informací: Zde ja náš podrobný průvodce pro Algarve v Portugalsku, včetně nejkrásnějších míst, stezek a pláží (+ mapa).

jeskyně benagil algarve co navštívit v portugalsku

5. Madeira

Madeira, ostrov věčného jara, je rájem pro milovníky přírody. Projděte se po levádách, tradičních zavlažovacích kanálech, které vás provedou nádhernou krajinou plnou květin a zeleně. Jednou z nejkrásnějších je Caldeirão Verde.

Nebo navštivte botanickou zahradou ve Funchal, plnou exotických rostlin, japonských prvků, ptáků a fontán, kde se můžete kochat nádhernými výhledy.

madeira funchal

Chcete zažít jedny z nejlepších výhledů na světě? Vydejte se na túru na Pico do Arieiro, kde vás doslova obklopují mraky. Odtud můžete pokračovat dál na Pico Ruivo, nejvyšší horu Madeiry. Už cesta sem je zážitek.

Nezapomeňte ochutnat místní speciality, jako je espada (černý rybák) s banánem a slavné víno Madeira.

Pico do Arieiro - pico ruivo madeira portugalsko

6. Azory

Svěží zelená příroda, dechberoucí výhledy a stovky kilometrů turistických tras – vítejte na souostroví Azory v Atlantském oceánu, které by nemělo uniknout žádnému milovníkovi přírody (stejně jako Madeira).

Na ostrově São Miguel můžete navštívit kráterová jezera Sete Cidades, v okolí kterých se nacházejí vyhlídky s dechberoucími výhledy. Je jich tu několik a jedna je lepší než druhá. Dalším krásným jezerem je Furnas na východě ostrova.

azory co navštívit v portugalsku

Na São Miguel navštivte taky termální prameny v oblasti Caldeira Velha, kde můžete relaxovat v teplé vodě obklopené bujnou zelení.

Azory jsou taky rájem pro pozorování velryb a delfínů – na výběr jsou různé plavby lodí, odkud je můžete vidět v jejich přirozeném prostředí.

Více informací: Inspirujte se nejkrásnějšími místy, co navštívit na Azorech. Součástí průvodce jsou taky odkazy na články o jednotlivých ostrovech, které jsou součástí Azorského souostroví.

azory co navštívit v portugalsku

7. Coimbra

Přesouváme se do středního Portugalska, kde se nachází město Coimbra. To je známé svou Univerzitou Coimbra, která patří mezi nejstarší v Evropě. Má nádherný kampus s barokní knihovnou Joanina (vstup je placený na konkrétní časový úsek).

coimbra portugalsko nejkrásnější města

Projděte se úzkými uličkami starého města až na náměstí Praça da República nebo relaxujte v místní botanické zahradě. Celé město má živou, studentskou atmosféru a určitě stojí za návštěvu, pokud se pohybujete poblíž.

coimbra portugalsko nejkrásnější města

8. Évora

Évora je nádherné město, co v Portugalsku určitě musíte navštívit. Místo plné historie, které je domovem římských ruin, gotických katedrál a malebných uliček.

Římský chrám v Évoře, známý také jako Dianin chrám, je dokonce jednou z nejlépe zachovalých římských památek na Pyrenejském poloostrově.

Užijte si výhledy ze střechy katedrály Sé nebo navštivte slavnou Kapli kostí (Capela dos Ossos), kde stěny pokrývají lidské kosti a lebky.

Když tu budete, ochutnejte místní speciality, jako je ječná polévka a dušené jehněčí.

évora co navštívit v portugalsku

9. Braga

Braga, náboženské centrum Portugalska, je známá svými kostely a poutními místy. Právě tady se nachází nejstarší katedrála v Portugalsku, která kombinuje různé styly, od románského až po barokní.

Hledáte místo na odpočinek? Vydejte se do zahrad Santa Bárbara v centru, kde je několik laviček a tisíce barevných květin.

Bom Jesus do Monte portugalsko

Nenechte si ujít Bom Jesus do Monte na kraji města, slavné poutní místo, které je známé svou nádhernou barokní architekturou a monumentálním schodištěm. Po jeho vystoupání se vám odmění výhledy na město a okolní krajinu.

Tip: Pokud si ho chcete vyfotit bez lidí, přijďte co nejdříve ráno.

Bom Jesus do Monte portugalsko

10. Óbidos – kam v Portugalsku

V žádném seznamu nejkrásnějších měst v Portugalsku nemůže chybět Óbidos, středověké město obklopené hradbami.

Projděte se úzkými dlážděnými uličkami plnými květin a barevných domů, navštivte hrad Óbidos, který nabízí nádherné výhledy na okolní krajinu, a ochutnejte místní likér ginjinha, který se podává ve skleničkách z čokolády.

óbidos co navštívit v portugalsku

11. Aveiro

Aveiro, známé jako “Benátky Portugalska”, je město s kanály, barevnými loďkami a nádhernou architekturou. Projděte se po městě a vychutnejte si projížďku na tradiční “moliceiro” lodi, která vás provede kolem krásných budov a zajímavých míst.

aveiro portugalsko

Aveiro je také známé svými solnými pánvemi, kde se můžete dozvědět více o tradiční těžbě soli. Solné pánve můžete prozkoumat pěšky – je to nenáročná procházka po dřevěných chodnících, kam nezavítá tolik turistů.

aveiro portugalsko

12. Nazaré

Nazaré je oblíbené místo mezi surfaři, známé svými obřími vlnami a tradičními rybářskými domky.

Pokud chcete vidět ty největší vlny na světě, vydejte se na Praia do Norte, pláž s jemným pískem a nádhernými západy slunce.

nazaré portugalsko nejkrásnější místa

Pro nejlepší výhled na pláž a dramatické útesy navštivte vyhlídku Miradouro do Suberco. Ta se nachází u otevřeného náměstí se stánky a restauracemi, odkud vybíhají úzké uličky lemované tradičními domy s bílou fasádou.

Více informací: Plánujete si půjčit auto v Portugalsku? Sepsali jsme podrobného průvodce pro půjčení a řízení auta v Portugalsku.

nazaré portugalsko nejkrásnější místa

13. Guimarães

Guimarães, nádherné městečko ve vnitrozemí, má zachovalé historické jádro zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO.

Navštivte hrad Guimarães, impozantní románský kostel s výhledem, kde se můžete dozvědět více o historii Portugalska.

Guimarães portugalsko

Nebo se nechte vyvézt kabinovou lanovkou ke svatyni Penha vysoko na kopci, odkud jsou ty výhledy ještě lepší.

Když tu budete, ochutnejte taky místní specialitu “rojões”, tradiční pokrm z vepřového masa.

svatyně penha

14. Tomar

Tomar je město templářských rytířů s impozantním hradem a klášterem Kristova řádu, který je zapsaný na seznamu světového dědictví UNESCO.

Projděte se po nádvořích a chodbách rozlehlého historického komplexu a obdivujte jeho bohatou výzdobu a architektonické detaily, od rotundy inspirované Božím hrobem v Jeruzalémě po renesanční prvky z 16. století.

Více informací o otevírací době a vstupném najdete na oficiálních stránkách kláštera Kristova řádu.

portugalsko tomar

15. Serra da Estrela

Serra da Estrela je nejvyšší pohoří Portugalska, které je ideální pro lyžování v zimě a pěší túry v létě. Vydejte se na vrchol Torre, nejvyšší bod v Portugalsku, a užijte si panoramatické výhledy na okolní krajinu. Až nahoru se dostanete autem, takže je to perfektní tip pro nenáročný výlet.

serra da estrela portugalsko

Celé pohoří je doslova ráj pro milovníky přírody. S vodopády, křišťálově čistými jezery a dechberoucími výhledy, kde můžete strávit týdny a stále budete mít co objevovat.

Pokud jste v okolí a hledáte místo pro relaxaci u vody, vydejte se k Vale do Rossim. Ve výšce téměř 1 500 metrů nad mořem se nachází pláž, čistá voda, restaurace a nenáročné trasy v okolí.

Další zajímavostí je Covão dos Conchos, uměle vybudovaný trychtýř, do kterého padá voda z jezera. Vede sem asi 4 km trasa napříč pohořím Serra da Estrela.

serra da estrela portugalsko

16. Údolí řeky Douro

Údolí řeky Douro nemůže chybět na žádném seznamu nejkrásnějších míst, co navštívit v Portugalsku. Toto malebné údolí je známé svými vinicemi a loděmi “rabelos”, které převážejí víno po řece.

Navštivte jednu z mnoha vinic a ochutnejte slavné portské víno nebo méně známá lokální vína.

douro údolí co navštívit v portugalsku

I když nejste milovníky vína, nenechte si údolí řeky Douro ujít. Ty výhledy na terasovitě uspořádané vinice jsou dechberoucí. Mezi nejlepší vyhlídky patří Miradouro São Leonardo de Galafura, kousek od které je parkoviště s posezením nebo Miradouro Casal De Loivos.

Zdejší silnice jsou úzké a klikaté, napříč kopcovitou krajinou, takže si z nich užijete nádherné výhledy už pří jízdě. Nejlepší doba pro návštěvu je brzy ráno, kdy se ranní mlha zvedá nad řekou a zahaluje okolní kopce. Nejkrásnější výhledy si užijete mezi městy Peso da Régua a Pinhão.

douro údolí co navštívit v portugalsku

Pokud pojedete podél druhého břehu řeky, jeďte po silnici EN222, která je považována za jednu z nejkrásnějších scénických silnic na světě, především v okolí Miradouro da Estrada Nacional 222 (přesnou polohu najdete v mapě na začátku článku).

Oblíbené jsou taky výlety lodí po řece, kterou lemují malebné vesničky a terasovité vinice.

douro údolí co navštívit v portugalsku

17. Monsaraz – co navštívit v Portugalsku

Monsaraz je středověká vesnice s nádhernými výhledy na přehradu Alqueva, největší umělé jezero v Portugalsku. Dominantou vesnice je impozantní hrad, který stojí na vrcholku kopce.

Projděte se taky po úzkých uličkách lemovaných bílými domy a tradiční architekturou, kde nasajete tu pravou místní atmosféru.

monsaraz nejkrásnější místa v portugalsku

18. Národní park Peneda-Gerês

Peneda-Gerês je jediný národní park Portugalska, plný divoké přírody, vodopádů a malebných vesnic. Vydejte se po jedné z turistických tras, které vás provedou skrz husté lesy, kolem krásných jezer a přes dramatické horské scenérie.

V parku najdete taky “espigueiros”, tradiční kamenné sýpky – snadno dostupné jsou Espigueiros do Soajo. Jedním z nejkrásnějších míst v národním parku Peneda-Gerês jsou vodopády Tahiti, které se nacházejí kousek od silnice.

espigueiros

Nedaleko odtud můžete navštívit vyhlídku Miradouro da Pedra Bela, kam se dostanete pěšky nebo se dá dojet po úzké silnici autem až nahoru. Výhledy jsou fantastické na celé údolí včetně malých městeček a řeky Cávado.

19. Berlengas

Berlengas je malé souostroví u pobřeží, kam se dostanete lodí nebo trajektem z Peniche. Oblast je známá svými jeskyněmi, dramatickými útesy a především pevností São João Baptista, která stojí na malém ostrůvku spojeném s hlavním ostrovem kamenným mostem.

berlengas

20. Fátima

Fátima je jedinečné místo, kam mnozí přicházejí hledat klid a porozumění. Jedná se o významné poutní místo, kde se v roce 1917 údajně zjevila Panna Marie. Svatyně Naší Paní Fátimské je jedním z nejvýznamnějších katolických poutních míst na světě a každoročně přitahuje miliony návštěvníků.

fátima co navštívit v portugalsku

Projděte se po široké Esplanade, kde se konají velké poutní ceremonie. Navštivte taky baziliku Nejsvětější Trojice, moderní kostel, který postavili později pro rostoucí počet poutníků.

Tip: Fátima je velmi populární mezi turisty i poutníky z celého světa. Nejvýznamnějšími poutními daty jsou 13. května, kdy se Panna Maria poprvé zjevila a následně 13. října, kdy se Panna Marie zjevila naposledy. V tomto období vždy kolem 13. dne v měsíci můžete očekávat ve Fátimě více turistů, než bývá běžné.

fátima co navštívit v portugalsku

21. Costa Vicentina

Costa Vicentina, divoké a nádherné pobřeží v Alenteju, nabízí opuštěné pláže, malebné vesničky a klidnou atmosféru (alespoň v porovnání s Algarve).

Projděte se po stezce Rota Vicentina, která lemuje pobřeží a poskytuje parádní výhledy na Atlantský oceán. Navštivte taky tradiční vesnice jako Zambujeira do Mar a Odeceixe, kde si můžete užít nádherné zátoky a divoké pláže s jemným pískem.

costa vicentina portugalsko
costa vicentina portugalsko

22. Klášter Batalha

Klášter Batalha je mistrovským dílem gotické architektury, který postavili na počest vítězství v bitvě u Aljubarroty. Celé místo je nádherné, s bohatou výzdobou, nádvořími a kaplí, kde jsou pohřbení portugalští králové. Je snadné pochopit, proč je celý komplex zapsaný na seznamu světového dědictví UNESCO.

batalha portugalsko

23. Mafra

Mafra, město s impozantním palácem Mafra, je jednou z největších barokních staveb v Evropě. Navštivte palác a obdivujte jeho bohatě zdobené interiéry, knihovnu s tisíci vzácnými knihami a nádherné zahrady.

mafra klášter portugalsko

24. Ericeira

Ericeira, malé přímořské město s rybářskými domky, je rájem pro surfaře s krásnými plážemi a klidnou atmosférou. Navštivte pláže jako Praia dos Pescadores a Praia de Ribeira d’Ilhas, které jsou známé svými vlnami a ideálními podmínkami pro surfování. Město tvoří labyrint malebných uliček, kaváren a restaurací.

ericeira portugalsko

25. Klášter Alcobaça

Impozantní kláštery jsou pro Portugalsko typické. Dalším z nich je klášter Alcobaça, jeden z nejvýznamnějších cisterciáckých klášterů v Evropě, který je zapsaný na seznamu světového dědictví UNESCO.

Klášter je známý svou gotickou architekturou, která vyniká jednoduchostí a čistými liniemi, což odráží cisterciácké principy skromnosti a duchovnosti. Mezi nejvýznamnější části kláštera patří jeho monumentální kostel, nádherně zdobené kapitulní síně a tiché křížové chodby.

Alcobaça klášter portugalsko

26. Porto Santo – co navštívit v Portugalsku

Porto Santo, menší ostrov poblíž Madeiry, ukrývá jednu z nejkrásnějších pláží v Evropě – Ponta da Calheta poskytuje zlatavý písek a nádherné výhledy na rozličné skalní útvary.

Kromě této pláže se na ostrově nacházejí další, menší a klidnější pláže, s čistou vodou a zlatým pískem, které jsou ideální pro koupání a slunění.

porto santo portugalsko

27. Arouca Geopark

Arouca Geopark je jeden z nejvýznamnějších přírodních parků v Portugalsku, který je zároveň zapsaný na seznamu globálních geoparků UNESCO.

Mezi nejunikátnější geologické jevy v geoparku patří tzv. “rodící kameny” v oblasti Castanheira. Jedná se o granitové balvany, které vylučují malé disky, což je světový geologický unikát.

Geopark je domovem mnoha fosilních nalezišť, včetně některých z největších fosilizovaných trilobitů na světě, které můžete vidět v Canelas Geological Interpretation Center.

Passadiços do Paiva

Hlavní atrakcí parku je Passadiços do Paiva, 8,7 km dlouhá dřevěná stezka podél řeky Paiva, ze které si užijete parádní výhledy na divokou řeku a vodopády.

Součástí je taky visutý most Arouca 516, kam se sice platí vstup, ale určitě to za ty výhledy a adrenalin stojí. Vstupenky je nutné rezervovat předem. Po cestě se můžete taky osvěžit a vykoupat v řece.

arouca 516 portugalsko

Stezka se rozprostírá mezi Areinho a Espiunca. Na obou stranách se nachází bezplatná parkoviště, toalety a občerstvení. Lepší je vyrazit z Areinho, protože po počátečním výstupu už pak většinu cestu klesáte do Espiunca. Z Espiunca se pak můžete vrátit zpět pěšky nebo tu jsou taxíky, které vás zavezou zpět.

Nezapomeňte si dostatek vody, občerstvení a sil – čekají vás cca 2,5 hodiny stoupání a klesání údolím.

Passadiços do Paiva portugalsko
Passadiços do Paiva portugalsko

Frecha da Mizarela

Dalším nádherným místem v Arouca Geoparku je Frecha da Mizarela, impozantní vodopád padající z výšky více než 60 metrů. Nejlepší výhled si užijete z této vyhlídky, která se nachází přímo u silnice. Jsou tu menší plácky pro zaparkování.

Frecha da Mizarela

28. Cabo da Roca

Přesouváme se na nejzápadnější bod kontinentální Evropy s názvem Cabo da Roca, kterému se často přezdívá “konec světa”.

Tento dramatický útes, tyčící se 140 metrů nad hladinou rozbouřeného Atlantského oceánu, je známý svými dalekými výhledy a divokou přírodou.

Nachází se na okraji pohoří Sintra nedaleko Lisabonu, odkud je snadno dostupný autem i veřejnou dopravou. Je tu návštěvnické centrum a občerstvení.

cabo da roca portugalsko co navštívit

Na místě uvidíte památník s nápisem “Aqui, onde a terra se acaba e o mar começa” (Zde, kde země končí a moře začíná), což jsou slova slavného portugalského básníka Luíse de Camõesa.

Na vrcholu útesu stojí maják Cabo da Roca, postavený v roce 1772, který je jedním z nejstarších majáků v Portugalsku. Maják stále funguje a je důležitým navigačním bodem pro lodě plující podél portugalského pobřeží.

cabo da roca portugalsko co navštívit

Cabo da Roca je oblíbenou turistickou destinací a výchozím bodem pro různé pěší túry po přírodním parku Sintra-Cascais. Trasy vedou přes krásné pobřežní scenérie, lesy a historické památky.

V oblasti je několik vyhlídkových plošin nebo se můžete vydat podél pobřeží po jedné z turistických tras.

29. Foz Côa

Navštivte archeologický park Foz Côa, kde si můžete s průvodcem prohlédnout tisíce paleolitických skalních rytin, které byly vytvořeny před více než 20 000 lety.

Moderní muzeum stojí na kopci uprostřed přírody, takže jsou odtud nádherné výhledy do údolí.

Pro více informací o archeologickém parku se podívejte na oficiální stránky muzea.

30. Elvas – co navštívit v Portugalsku

Elvas je historické město nedaleko hranic se Španělskem, které obklopuje jeden z největších a nejlépe dochovaných komplexů bastionových opevnění na světě. Tyto hradby postavili v 17. století podle principů vojenského inženýrství a sloužily jako obrana proti invazím z blízkého Španělska.

elvas portugalsko pevnost

Elvas má krásné historické centrum s úzkými dlážděnými uličkami, tradičními bílými domy a množstvím kostelů a klášterů.

Na kraji města se nachází akvadukt Amoreira, monumentální stavba ze 16. století, která měří více než 7 km a přivádí vodu do města. S jeho čtyřmi patry oblouků je jedním z největších akvaduktů v Portugalsku.

elvas portugalsko

Nejlepší výhled na most se vám naskytne z opevnění, které je volně přístupné. Pokud chcete mít jako na dlani celé město včetně hradeb, vydejte se k místnímu hradu Castelo de Elvas, který má volně přístupné hradby s výhledem.

31. Monsanto

Rádi byste navštívili nejportugalštější vesnici Portugalska? Tou je podle mnohých vesnice Monsanto se zachovalou tradiční architekturou a domy postavenými mezi obrovskými žulovými balvany. Dokonalá souhra člověka a přírody, kterou jen tak někde neuvidíte.

monsanto portugalsko co navštívit

Doporučuji vystoupat na zříceninu hradu nad vesnici, která je volně přístupná. Moc se z ní nedochovalo, ale výhledy jsou parádní.

Nejlepší čas pro návštěvu je brzy ráno, kdy tu budete téměř sami. Zároveň je potřeba respektovat, že tu stále bydlí místní.

monsanto portugalsko co navštívit

32. Azenhas do Mar

Azenhas do Mar, zasazená na strmém útesu s výhledem na Atlantský oceán, je jedním z nejkrásnějších míst, co navštívit v Portugalsku. Bílé domy s červenými střechami jsou uspořádány ve stupňovitém terénu a přímo pod nimi se rozprostírá malá pláž se zlatavým pískem.

Azenhas do Mar portugalsko

Celá vesnice je malička a snadno jí projdete za hodinku. Nejlepší výhled se vám naskytne z této vyhlídky (viz foto výše). Je tu upravené promenáda a kousek odtud se dá zdarma zaparkovat.

Azenhas do Mar portugalsko

Toto byl náš průvodce nejkrásnějšími místy, co navštívit v Portugalsku. Máte dotaz? Rádi ho zodpovíme v komentáři níže. Šťastnou cestu!

Více informací o Portugalsku

PORTUGALSKO: Zde ja náš podrobný průvodce pro Algarve v Portugalsku, včetně nejkrásnějších míst, stezek a pláží (+ mapa).

Plánujete si půjčit auto v Portugalsku? Sepsali jsme podrobného průvodce pro půjčení a řízení auta v Portugalsku.

LISABON: Podívejte se na naše tipy na nejkrásnější místa, co navštívit v Lisabonu. V podrobné recenzi se dozvíte, jak ušetřit s Lisabonskou kartou.

SINTRA: Pokud plánujete jednodenní výlet do Sintry, získejte naše tipy, jak se dostat do Sintry z Lisabonu. V dalším článku sdílíme tipy, co navštívit v Sintře a jak si užít návštěvu paláce Pena.

PORTO: Zde je seznam nejlepších míst, co navštívit v Portu, Portugalsko (včetně mapy a užitečných informací o dopravě, jídle apod.).

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *