Letiště El Prat v Barceloně: Jak se dostat z letiště do centra Barcelony? (2024)

Barcelona

Letiště Barcelona – El Prat představuje hlavní vstupní bránu do Barcelony. V tomto průvodci se podíváme, jak se dostat z letiště Barcelona – El Prat do centra Barcelony a další užitečné tipy. Součástí článku je taky mapa, kde jsou vyznačené všechny důležité informace pro cestu z letiště do města.

LETIŠTĚ BARCELONA – EL PRAT

Letiště El Prat leží přibližně 12 km jihozápadně od centra Barcelony a je důležitou spojnicí pro Barcelonu a celé Katalánsko. 

Zázemí letiště je moderní a přehledné, takže se snadno zorientujete. Letiště je otevřené 24/7 a nabízí kompletní vybavení včetně obchodů, restaurací, salónků a půjčoven aut. Wifi připojení je dostupné v rámci celého letiště zdarma. Pitnou vodu si můžete dolít ve fontánách, které bývají k dispozici u toalet. 

Pokud cestujete s dětmi, mám dobrou zprávu – na letišti se nachází taky několik hracích prvků, kde se ratolesti zabaví. 

S turistickou kartou Hola Barcelona můžete neomezeně využívat hromadnou dopravu po celé Barceloně – karta platí pro metro, autobusy, tramvaje, vlaky, pozemní lanovku na Montjuic a dopravu z a na letiště. Karta je k dispozici na 48 až 120 hodin a aktivujete si jí jednoduše prvním použitím.

Alternativou je Barcelona Essentials Pass, která zahrnuje neomezenou dopravu zdarma a vstup do 2 nejoblíbenějších atrakcí v Barceloně – Sagrada Familia a park Güell.

Kolik má letiště Barcelona – El Prat terminálů? 

Letiště El Prat v Barceloně má dva hlavní terminály T1 a T2, které jsou od sebe vzdálené 4 km.

 • T1 je novější a větší terminál, který navrhl Ricardo Bofill, a odbavuje většinu mezinárodních a dálkových linek. Sem létá například španělská aerolinka Vueling. 
 • T2 je starší, ale po rekonstrukci. Dělí se na tři propojené části (T2A, T2B a T2C) a obvykle slouží nízkonákladovým dopravcům a některým vnitrostátním letům. Pokud letíte s Ryanair nebo Eurowings, týká se vás terminál T2 (resp. T2B). Jednotlivé terminály jsou mezi sebou snadno dostupné pěšky – stačí sledovat ukazatele, které vás nasměrují.
Casa Battlo Barcelona

Jak se pohybovat mezi terminály na letišti El Prat? 

Potřebujete se dostat z T1 na T2 nebo naopak? Žádný problém!

Všechny terminály propojuje letištní kyvadlový autobus, který vás během mžiku a zdarma dostane na požadovaný terminál. Autobus jezdí nepřetržitě a v častých intervalech 5-10 minut (v noci mohou být intervaly delší). Cesta z terminálu T1 na T2 (a obráceně) trvá asi 10-14 minut.

Sledujte ukazatele na letišti, které vás k transferovým autobusům navedou: u terminálu T2 se zastávka nachází před T2B pod mostem, kde staví taky Aerobús a u T1 je zastávka přímo před terminálem. Autobusy jsou zelené, vpředu s nápisem T1-T2B-T2C.

letiště El Prat Barcelona
Pohled na terminál 2 ze zastávky Aerobús

Hotely poblíž letiště El Prat

Pokud vás čeká pozdní přílet nebo naopak brzký odlet, zde jsou hotely poblíž letiště:

Salles Ciutat del Prat Barcelona Airport

Designový hotel s bazénem a terasou

Hotel Barcelona Aeropuerto

Moderní ubytování s transferem na letiště

JAK SE DOSTAT Z LETIŠTĚ EL PRAT DO BARCELONY

Letiště El Prat se nachází jen 12 km od centra města, kam se dostanete jednoduše vlaky, autobusy, metrem nebo taxi. Všechny možnosti si teď blíže představíme.

METRO

 • Cena jízdenky: 5,15 €, zdarma s HolaBCN nebo BCN Essentials Pass
 • Doba jízdy: maximálně 35 minut, ale záleží na konečné stanici
 • Frekvence: 7 minut

Oranžová linka metra L9 Sud spojuje Barcelonu s terminálem 1 (stanice Aeroport 1) a terminálem 2 (stanice Aeroport 2). 

Děti do 4 let cestují zdarma, starší děti a dospělí platí za jednu cestu 5,15 €. Lístek na metro si můžete koupit přímo v automatu na letišti, kde si vyberete speciální jízdenku “letiště”. 

Pokud máte kartu Hola BCN (pro neomezené využívání dopravy v Barceloně), metro z letiště je v ceně. To platí taky pro kartu BCN Essentials Pass

Linka metra L9S je v provozu bez výjimky v čase 5:00-00:00.

Kde staví metro L9S?

Narozdíl od jiných způsobů dopravy, linka metra L9S nestaví na žádné ze zastávek v centru města. Konečnou stanicí je Zona Universitària nedaleko stadionu Camp Nou, kde můžete přesednout na zelenou linku metra L3. Z letiště trvá cesta metrem L9S na konečnou zastávku 35 minut.

Můžete vystoupit na některé z dřívějších přestupních stanic a přesednout na jinou linku metra. Snadno se tak dostanete do centra a kamkoliv po Barceloně. Přestupní stanice na trase L9S jsou: 

 • Europa | Fira – přestup na metro L8 a přestup na vlaky
 • Torrassa – přestup na linky metra L1 a L10S
 • Collblanc – přestup na linky metra L5 a L10S

Tip: Linka L9S projíždí L’Hospitalet de Llobregat, které nabízí skvělé spojení do centra metrem a navíc spoustu možností, kde se ubytovat. Od levného ubytování až po čtyřhvězdičkové hotely, které jsou díky lokalitě mimo centrum za lepší cenu – zde je několik tipů na skvělé hotely:

Hotel Porta Fira

Moderní hotel s kvalitnímu službami

Leonardo Royal Hotel

Stylový hotel se střešním bazénem

AUTOBUS AEROBÚS

 • Cena jízdenky: jednosměrná jízdenka 6,75 €, zpáteční jízdenka 11,65 €
 • Doba jízdy: 35 minut
 • Frekvence: nonstop, přes den každých 5-15 minut, v noci jednou za cca 30 minut

Kyvadlový autobus Aerobús bude pro většinu lidí tou nejsnadnější možností, jak se dostat z letiště El Prat do města a zpět. Aerobús propojuje letiště s centrem a staví na několika zastávkách včetně Plaça de Catalunya a Plaça d’Espanya. Na poslední zastávce – na Katalánském náměstí, jste za cca 35 minut.

Všechny zastávky najdete na obrázku o kousek níže. Jejich přesnou polohu jsem vyznačila na mapě na konci článku – mapu si můžete stáhnout do svého mobilu.

Aerobus Barcelona

Autobusy jsou světlemodré s nápisem Aerobús na boku. Jsou nízkopodlažní a poskytují dostatek prostoru pro uložení zavazadel. 

Autobusy jezdí nepřetržitě po celý den a noc – přes den až do noci s frekvencí 5-15 minut, v noci pak jednou za cca 30 minut (na webu uvádějí, že je frekvence o něco častější, ale ve skutečnosti je o trochu delší).

Autobus operuje ve dvou trasách: 

 • A1 – z Katalánského náměstí na terminál T1 a naopak
 • A2 – z Katalánského náměstí na terminál T2 a naopak 

Zda se jedná o linku A1 nebo A2 poznáte hned při příjezdu autobusu – je to vyznačené přímo na přední straně autobusu, popř. vás upozorní taky pracovník (pokud tu stojí).

park Ciutadella Barcelona

Kolik stojí Aerobús do Barcelony?

Jednosměrný lístek vyjde na 6,75 €, zpáteční na 11,65 €. Děti do 4 let cestují zdarma. Lístek není vázaný na určitý den, takže ho můžete využít na kterýkoliv spoj v kterýkoliv den potřebujete. 

Lístek si můžete koupit online, u pracovníka na místě, u řidiče nebo v automatu, které bývají k dispozici na vybraných zastávkách. 

Před vstupem do autobusu pak oskenujete QR kód u pracovníka na zastávce nebo u řidiče. 

Upozornění: Aerobús je soukromá společnost a nevztahuje se na ní jízdenky pro MHD v Barceloně ani karta HolaBCN. 

Aerobus Barcelona letiště
Automaty pro prodej jízdenek na Aerobús

AUTOBUS TMB

 • Cena jízdenky: 2,40 €, zdarma s HolaBCN, BCN Essentials Pass a T-Casual
 • Doba jízdy: 45-60 minut
 • Frekvence: 15-20 minut, v noci nahrazené nočními autobusy N17 a N18, které jezdí jednou až dvakrát za hodinu

Červený autobus č. 46 s nápisem TMB integrovaného dopravního systému Barcelony je nejlevnější možnost, jak se dostat z letiště El Prat do města. 

Navíc na něj můžete využít kartu HolaBCN nebo T-Casual pro 10 jízd. Děti do 4 let cestují zdarma, starší děti platí plné jízdné. 

Cena za jednorázovou jízdenku je 2,40 €. Lístek si můžete koupit v turniketu vpředu u řidiče, kde stačí přiložit bezkontaktní kartu. 

barcelona

Na druhou stranu je potřeba počítat s tím, že autobus není expresní a staví na více zastávkách než Aerobús. V Barceloně ale autobusy zastavují pouze na znamení, takže se konečný čas může o něco zkrátit. Zároveň je tu taky méně úložného prostoru pro zavazadla. 

Autobusem č. 46 se dostanete na Plaça d’Espanya, které je jednou z nejdůležitějších spojnic ve městě. Tady můžete přesednout na metro nebo autobus podle toho, kam míříte.

Autobus projíždí celou hlavní tepnou Avinguda de la Granvia de l’Hospitalet mezi letištěm a Španělským náměstím. Na mapě na konci článku najdete vyznačené zastávky po cestě, kde můžete čekat, pokud jedete na letiště.

☞ Podívejte se na popis a mapu trasy, jak strávit 4 dny v Barceloně.

Plaça d'Espanya Barcelona
Pohled na Plaça d’Espanya a po levé straně červený autobus č. 46 letiště

Autobusy jezdí přes den každých 15-20 minut v čase 4:50-23:50. V noci je nahrazují noční autobusy N17 a N18. 

 • N17 staví u terminálu T1. Zde je jízdní řád a mapa N17.
 • N18 staví u všech terminálu – při cestě na letiště je první zastávkou T2, poté končí u T1. Zde je jízdní řád a mapa N18.
 • Cena nočních autobusů je stejná jako pro běžné jízdenky na MHD v Barceloně – 2,40 €. Na noční autobusy neplatí HolaBCN.

Nejoblíbenější turistické karty v Barceloně:

 

VLAKY

 • Cena jízdenky: 4,60 €, zdarma s HolaBCN, BCN Essentials Pass a T-Casual
 • Doba jízdy: 20-30 minut
 • Frekvence: 30 minut

Příměstské vlaky spojují letiště s hlavním nádražím v Barceloně – Barcelona Sants, Passeig de Gràcia a El Clot. Jedná se o linku R2N.

Pozor jen na to, že v Barceloně jezdí taky vlaková linka R2, která ale nejede až na letiště a končí o jednu zastávku dříve. Hledejte tedy vlaky s N na konci (zkráceně Nord).

Vlakové nádraží se nachází u terminálu T2B. Pokud přilétáte nebo odlétáte z T1, musíte nejprve nasednout na bezplatný letištní autobus, kterým se dostanete na T2. Odtud přes krytý most dojdete na vlakové nádraží.

barcelona barceloneta

Jednosměrná jízda vyjde na 4,60 €. S kartou HolaBCN máte jízdu vlakem z letiště zdarma nebo můžete využít T-Casual (karta na 10 jízd). Jízdenky si zakoupíte v automatu na nádraží, stejně tak T-Casual.

Vlaky jezdí dvakrát za hodinu od cca 5 hodin ráno do půlnoci. Aktuální spoje najdete na stránkách vlakového přepravce Renfe

barcelona sagrada familia

TAXI

Taxi v Barceloně staví přímo před terminály T1 a T2. Stačí sledovat ukazatele, které vás na stanoviště taxíků navedou. Mají oranžovočernou barvou a je jich tu víc než dost, takže rezervace předem není potřeba. 

Cena se liší podle toho, odkud a kam jedete. Minimální poplatek je 21 €. Z T1 do Barcelony zaplatíte většinou 40 € a z T2 do města pak 30 €. Dodatečné poplatky najdete přímo v taxi, popř. se informujte před cestou. 

S turistickou kartou Hola Barcelona můžete neomezeně využívat hromadnou dopravu po celé Barceloně – karta platí pro metro, autobusy, tramvaje, vlaky, pozemní lanovku na Montjuic a dopravu z a na letiště. Karta je k dispozici na 48 až 120 hodin a aktivujete si jí jednoduše prvním použitím.

Alternativou je Barcelona Essentials Pass, která zahrnuje neomezenou dopravu zdarma a vstup do 2 nejoblíbenějších atrakcí v Barceloně – Sagrada Familia a park Güell.

LETIŠTĚ BARCELONA – EL PRAT NA MAPĚ

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu, jak se dostat z letiště El Prat do Barcelony. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v článku o dopravě z letiště do Barcelony. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

Toto byly naše tipy a průvodce pro letiště Barcelona – El Prat a jak se dostat z letiště do města. Máte dotaz? Rádi ho zodpovíme v komentáři níže. Šťastnou cestu!

Více informací o Barceloně

CO NAVŠTÍVIT V BARCELONĚ: Naplánujte si svojí cestu pomocí našeho 3- denního itineráře pro Barcelonu. Podívejte se na popis a mapu trasy, jak strávit 4 dny v Barceloně.

V samostatném článku se dočtete o nejkrásnějších místech, co navštívit v Barceloně (fotografie, mapa, praktické informace). V dalším článku sdílíme tipy, co navštívit v Barceloně s dětmi.

Připravili jsme taky samostatný článek, jak navštívit Sagrada Familia (zajímavosti, jak se vyhnout frontám, vstupné atd.)

BARCELONA PRŮVODCE: Zde je podrobný průvodce dopravou v Barceloně. Kde se ubytovat jsme sepsali v tipech na nejlepší ubytování v Barceloně (nejlepší oblasti a hotely). V dalším článku sdílíme tipy, jak ušetřit v Barceloně.

barcelona casa vicens

Nejčastější dotazy: Jak se dostat z letiště do Barcelony

Jak se dostat z letiště El Prat do Barcelony? 

Pokud cestujete z letiště El Prat do Barcelony, na výběr jsou autobusy, vlaky, metro a taxi. Cena se liší podle toho, kterou dopravu zvolíte – pohybuje se v rozmezí 2,40 € až 6,75 € za jednosměrnou cestu. S kartou HolaBCN máte v ceně dopravu z letiště – autobusy TMB, vlaky i metro. 

Jaká je nejlevnější cesta, jak se dostat z letiště Barcelona do centra? 

Cesta červenými autobusy č. 46 vyjde na pouhých 2,40 € a lístek si můžete zakoupit pomocí bezkontaktní karty v turniketu u řidiče. 
Pokud máte kartu HolaBCN či BCN Essentials Pass, je cesta z letiště v ceně – na výběr je metro L9S, vlaky R2N a autobusy č. 46. 

Kolik stojí doprava z letiště Barcelona do města? 

Cena se liší podle toho, jakou dopravu zvolíte. Nejlevnější možností je autobus TMB č. 46 za 2,40 € a nejdražší Aerobús za 6,75 €, který je ale na druhou stranu expresní a pohodlný. Podrobný přehled o jednotlivých možnostech dopravy z letiště Barcelona najdete v článku. 

Jak se dostat na letiště Barcelona metrem? 

Nasedněte na oranžovou linku metra L9S. Myslete jen na to, že se jedná o speciální linku, kde neplatí běžné jízdenky na MHD v Barceloně. Jízdenka v tomto případě vyjde na 5,15 € a můžete si jí zakoupit v automatu na stanicích metra ve městě i na letišti. 

Pokud jste si zakupovali HolaBCN nebo BCN Essentials Pass na neomezenou dopravu zdarma v rámci Barcelony, máte metro na letiště v ceně.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *