Barcelona patří mezi nejkrásnější města Evropy. Zároveň ale patří mezi ta nejdražší. I přesto nabízí spoustu možností, jak si užít Barcelonu, pokud cestujete s rozpočtem. Zde je seznam 10 nejlepších věcí, co dělat v Barceloně zdarma.
Nejlepší věci, co dělat v Barceloně zdarma
1. Obdivujte exteriér Sagrada Familia
Většina známých měst má svojí ikonu, kvůli které se sem sjíždějí turisté z celého světa. Londýn má Big Ben, Miláno Duomo, Amsterdam kanály, Pisa Šikmou věž a Barcelona má baziliku Sagrada Família, kterou navrhl Antoni Gaudí.
Bazilika Sagrada Família v Barceloně je monumentální, jedinečná a kontroverzní zároveň. Málokterá památka vzbuzuje tak silné emoce. Anglický spisovatel George Orwell jí označil za “ohavnou”, Salvador Dalí za “děsivou a jedlou krásu”.
I když je interiér baziliky nádherný, už samotný exteriér vám vezme dech. S tolika složitými detaily potrvá, než si vše prohlédnete.
Fasáda Sagrada Familia je neuvěřitelná. Najdete tu spoustu křesťanských symbolů, protože záměrem Gaudího bylo vybudoval poslední velkou svatyni křesťanství. Bazilika měla vyprávět příběh Ježíše a představovat obrovskou bibli.
Sagrada Familia má 3 zcela odlišné a jedinečné fasády, kdy každá z nich symbolizuje jinou etapu života Ježíše Krista. Na východě (u parku s jezírkem, kde je momentálně hlavní vstup) je fasáda Narození Páně. Ta je nejzdobenější a nejvíc vystihuje Gaudího. Byla dokončená jako první a má 4 věže, které symbolizují apoštoly.
Na západě (u druhého parku) je fasády Umučení, která je zasvěcená Ježíšově ukřižování a lidskému hříchu.
Třetí fasáda nese název fasáda Slávy a vypráví o Ježíšově slávě a cestě k Bohu. Zatím není dokončená, ale měla by být nejmonumentálnější. Když jsme viděli, jak dechberoucí jsou už dokončené fasády, nedokážeme si představit, jak monumentální může být fasáda Slávy po jejím dokončení. Jakmile budou práce hotové, bude tvořit fasády Slávy hlavní průčelí, protože nabízí přímý přístup do centrální lodi.
2. Projděte se po Passeig de Gracia
Passeig de Gracia je jednou z nejznámějších ulic Barcelony. Široká třída lemovaná stromy a elegantními domy, kde sídlí luxusní butiky a pětihvězdičkové hotely. Začnete na Katalánském náměstí v centru města, odkud vybíhá taky La Rambla a další významné ulice včetně Passeig de Gracia.
Chvilku se zdržte, sedněte si a pozorujte cvrkot města. Kolem náměstí je 6 sousoší, které představují 4 katalánská hlavní města, moudrost a práci.
Na Passeig de Gracia se nacházejí dvě další Gaudího mistrovská díla – Casa Batlló a Casa Milà (La Pedrera). Oba domy jsou známé svým jedinečným designem a jsou zařazené na seznam světového dědictví UNESCO (stejně jako Sagrada Familia). Jejich interiér je jedinečný, ale samotný exteriér taky určitě stojí za vidění.
Casa Batlló vás dostane fasádou zvlněného vzhledu, mozaikovým sklem, keramickými deskami, kamenným sloupy ve tvaru kostí a střechou symbolizující drakova záda. Okenní otvory působí jako očnice a balkony jako vyčnívající čelisti. Keramické dlaždice mění barvu podle úhlu pohledu a světla.
Hned vedle se nachází Casa Amatller, další nádherný modernistický dům, který navrhl architekt Josef Puig pro čokoládového průmyslníka Antoniho Amatllera.
Přejděte ulici a pokračujete dál až ke Casa Milà, která se nachází jen pár minut od Casa Batlló.
Casa Milà, známá taky jako “La Pedrera” (Kamenolom), je další z významných děl Antoni Gaudího a jednou z nejcharakterističtějších staveb v Barceloně. Budova je známá svou vlnící se fasádou inspirovanou horou Montserrat a střešní terasou, kde se nacházejí surrealistické komínové věže.
Gaudí navrhl Casa Milà bez jakýchkoli rovných čar, což z ní dělá skvělý příklad Gaudího přirozeného stylu, inspirovaného přírodou.
☞ Podívejte se na popis a mapu trasy, jak strávit 4 dny v Barceloně.
3. Ztraťte se v uličkách gotické čtvrti
Gotická čtvrť (Barri Gotic) patří mezi nejkrásnější čtvrti v Barceloně. Je úplně jiná než čtvrť Eixample, kterou prochází Passeig de Gracia.
Barri Gotic byla dříve obehnaná městskými zdmi a během nadvlády Římanů a později ve středověku byla srdcem města. Pro Gotickou čtvrť jsou typické úzké dlážděné uličky a spousta historických zákoutí, která vás vrátí v čase. Můžete se tu jen tak procházet a kochat se.
Navíc se tu nachází několik zajímavostí, které si nenechte při svých toulkách Barri Gotic v Barceloně ujít:
Nástěnná malba Kiss of Freedom
Nástěnná malba Kiss of Freedom vznikla v roce 2014 ke 300. výročí katalánské kapitulace ve Španělské válce o dědictví. Na první pohled vidíte polibek, ale jakmile přijdete blíž, rozpoznáte tisíce malých čtverečků, na nichž místní znázornili, co pro ně znamená svoboda.
Malba se nachází kousek od barcelonské katedrály, trochu zastrčená za zahrádkou místní restaurace.
Barcelonská katedrála
Gotické čtvrti dominuje barcelonská katedrála, sídlo arcibiskupa, odkud nese název katedrála.
Stavba barcelonské katedrály začala už ve 4. století a s přestávkami pokračovala až do 13. století. Díky tomu se na ní mísí několik stylů od paleokřesťanských základů, přes románské prvky a gotickou fasádu až po modernistické a renesanční vitráže. Exteriér je natolik působí, že určitě patří mezi nejlepší věci, co dělat v Barceloně zdarma.
Plaça de Sant Felip Neri
Plaça de Sant Felip Neri je malé náměstí, které vás zasáhne. Dostanete se sem úzkou uličkou od katedrály – půjdete po pravé straně katedrály a odbočíte doprava, až dojdete na malé náměstíčko s barokním kostelem.
Na zdech uvidíte pozůstatky od bomb z občanské války, které tu zabily desítky lidí (převážně dětí, které tu hledaly útočiště).
Plaça del Rei
Úzkou uličkou se dostanete za katedrálu, kde odbočíte doleva k Plaça del Rei. Na náměstí se nachází MUHBA neboli Barcelonské historické muzeum, kde v rámci prohlídky můžete sestoupit do podzemí.
El Pond del Bisbe
Vraťte se od náměstí Plaça del Rei zpět za katedrálu a pokračujte úzkými uličkami až k mostu El Pont del Bisbe, který spojuje 2 budovy na ulici Carrer del Bisbe. Uličkou dojdete až na otevřené náměstí Plaça de Sant Jaume, kde sídlí katalánská vláda a barcelonská radnice.
Plaça Reial
Plaça Reial je dalším krásným náměstím v Barri Gotic, které v překladu znamená Královské náměstí. Je známé svými neoklasicistními sloupy a oblouky a uprostřed fontánou Tří grácií s 2 lucernami, které navrhl Gaudí.
4. Relaxujte na pláži
Pokud chcete relaxovat a užít si slunce, nezapomeňte navštívit jednu z pláží, které byly vytvořené k Olympijským hrám v roce 1992.
Barcelona má skvělé městské pláže, které jsou přístupné zdarma. Některé možná nejsou nejčistší a s tím nejbělejším pískem, ale obecně jsou na dobré úrovni.
Nejsnadněji je dostupná pláž La Barcelonata, která je taky nejnavštěvovanější. Pro rodiny s dětmi jsou ideální o kousek vzdálenější pláže Nova Icària nebo Bogatell, kde je méně lidí a písek je jemnější.
Na plážích to žije pozdě do večera. V písku posedávají místní i turisté, hrají volejbal nebo se prochází po promenádě.
5. Navštivte Vítězný oblouk a Parc de la Ciutadella
Vítězný oblouk (Arc de Triomf) patří mezi nejkrásnější památky, co navštívit v Barceloně. Vítězný oblouk v Barceloně se liší od Vítězného oblouku v Paříži nebo v jiných městech – je totiž z červených cihel. Prohlédněte si ho zblízka a uvidíte reliéfy o zemědělství, umění a obchodu.
Arc de Triomf se nachází v centru města a je vstupní branou do oblíbeného Parc de la Ciutadella a na druhé straně do moderní části Barcelony.
Parc de la Ciutadella je ideálním místem pro odpočinek od ruchu Barcelony. Procházejte se, sledujte pouliční umělce a obdivujte krásné budovy včetně katalánského parlamentu.
Jakmile vstoupíte do parku, po pravé straně uvidíte krásnou budovu Castell dels Tres Dragons. Vydáte se doleva a po pár minutách dojdete ke slavné barokní kašně, kterou navrhl Josepa Fontseré i Mestrès s mladým Gaudím.
6. Vystoupejte na kopec Montjüic
Kopec Monjüic, v překladu hora Židů, ukrývá spoustu zajímavých míst a je ideálním místem k procházkám s výhledy na město. Nahoru se dostanete lanovkou (není součástí barcelonské MHD – více informací o lanovce najdete v tomto článku) nebo pěšky (počítejte cca 25-30 minut od Španělského náměstí).
Severní svahy zabírají terasy, kašny a neoklasicistní budovy z mezinárodní výstavy v roce 1929.
Montjuïc je taky domovem olympijského stadionu, dvou významných uměleckých galerií – muzeem katalánského a románského umění Museu Nacional d´art de Catalunya a muzeem moderního umění Fundació Joan Miró a pevnosti Montjüic (placené). Získejte více informací o Montjüic zde.
Na úpatí Montjüic se nachází Magická fontána, kde se každý večer koná nádherné představení plné barev. Běžně je to jedna z nejlepších věcí, co dělat v Barceloně zdarma. Momentálně ale představení neprobíhá kvůli nedostatku vody (platné od roku 2023 – sledujte oficiální stránky pro aktuální informace).
7. Prohlédněte si Španělské náměstí
Plaça d’Espanya, neboli Španělské náměstí, je jedno z nejvýznamnějších a největších náměstí v Barceloně. Bylo vybudované pro Světovou výstavu v roce 1929 a je významným dopravním uzlem města s velkým kruhovým obchvatem a fontánou v jeho středu.
Když tu budete, nenechte si ujít vyhlídku na střeše budovy Arenas de Barcelona, která původně sloužila jako býčí aréna. Dnes slouží jako obchodní centrum. Na vyhlídku se dostanete venkovním výtahem za drobný poplatek nebo zdarma vnitřkem obchodního centra.
Před náměstím se nachází dva významné věže ve stylu Benátek, které jsou vstupem do oblasti Montjuïc – skrz věže dojdete k Magické fontáně a Národnímu muzeu katalánského umění.
8. Užijte si výhled na Barcelonu
Díky svému nerovnému terénu nabízí Barcelona skvělé možnosti pro výhledy na město a moře, které lemuje pobřeží. Jedním z těchto míst je Montjüic, o kterém byla zmínka před chvíli. Odtud je výhled především na pobřeží.
Bunkers del Carmel
Dalším místem je Bunkers del Carmel, kam chodí mladí Katalánci popíjet a sledovat západ slunce. Odtud budete mít Barcelonu jako na dlani. Když si počkáte na západ slunce, nebude to mít chybu.
Jedná se o bývalé bunkry, které se využívaly během španělské občanské války. Tohle je jedna z nejlepších věcí, co dělat v Barceloně zdarma.
Jen myslete na to, že místní tu turisty nevidí až tak rádi (jako na některých dalších místech v Barceloně), tak je lepší splynout a užívat si atmosféru místa.
Jak se dostat na Bunkers del Carmel: Nejbližší stanice metra je Alfons X (linka L4), která staví asi 20 minut odtud. Poté vás čeká výstup do kopce. Pokud si chcete zkrátit výstup, můžete jet autobusem 119 téměř pod bunkry.
Park Güell
Dalším místem s výhledem je park Güell, kam je sice vstup placený, ale vstupenky jsou za dobrou cenu vzhledem k oblíbenosti parku. Do parku Güell se tvoří dlouhé fronty a počet vstupenek je omezený – rezervujte vstupenky s předstihem.
Tibidabo
Pokud si chcete užít Barcelonu jako na dlani, Tibidabo je tím nejlepším místem. Jen budete potřebovat víc času, abyste se sem dostali. Zvlášť, pokud cestujete s rozpočtem a plánujete využívat běžné jízdenky.
Na vrcholu Tibidabo se nachází zábavný park a především nádherný neogotický kostel, který se skládá ze dvou kostelů na sobě. Vstup do kostela je zdarma, ale pokud byste chtěli vyjet až nahoru k soše Ježíše, za výtah se platí 5 €.
Jak se dostat na Tibidabo
- Nejoblíbenější možností je historická modrá tramvaj, která vyjíždí z Avinguda Tibidabo (Tramvaj je momentálně od roku 2023 v rekonstrukci.). Sem se dostanete linkou metra L9. Tramvaj vás doveze na Plaça del Doctor Andreu, kde se nachází dolní stanice lanovky. Místo tramvaje můžete jít taky pěšky – od konečné metra L9 je to asi 15 minut, popř. jezdí autobusy. Lanovka vás poté za pár minut doveze až na vrchol Tibidabo (cena 7,7 €), popř. můžete jít pěšky (necelá hodina po zpevněných nebo vyšlapaných stezkách do kopce s několika vyhlídkami na město).
- Pokud chcete jet výhradně barcelonskou MHD, jeďte příměstským vlakem S1 nebo S2 do stanice Peu del Funicular, kde nasednete na lanovkou do Vallvidrera Superior. Od horní stanice lanovky jezdí autobus 111 až na Tibidabo. Na cestu můžete klasické jízdenky T10 nebo kartu Hola BCN, která umožňuje neomezené cestování po Barceloně.
9. Toulejte se čtvrtí El Born (a ochutnejte katalánskou kuchyni)
El Born je živá čtvrť se středověkými ulicemi, skvělými restauracemi, značkovými butiky a tou správnou atmosférou.
Kostel Santa Maria del Mar je pomyslnou třešinkou čtvrti El Born a dokonalým příkladem katalánské gotiky. Je impozantní a má nádherné detaily. Vstup dovnitř je placený, ale kostel stojí za vidění i zvenčí.
Přímo za kostelem začíná pěší třída Passeig del Born, kde se kdysi odehrávaly souboje středověkých rytířů – odtud získala čtvrť El Born svůj název.
Navštivte El Born CCM, kde si můžete zdarma prohlédnout vykopávky původního města z 18. století.
El Born je jednou z nejlepších čtvrtí, kam zajít v Barceloně na jídlo. A byl by hřích neochutnat paellu nebo tapas v místních barech. Naopak se vyhněte restauracím podél pěší třídy La Rambla, které jsou hodně turistické a do autentičnosti mají daleko. Nebo pokračujete od La Rambla do čtvrti El Raval, kde najdete další skvělé možnosti, kam na jídlo v Barceloně.
10. Projděte se po nábřeží v Barceloně
Barcelona má nádherně upravené nábřeží, které je kilometry dlouhé. Můžete začít ve starém přístavu Port Vell v centru města, pokračovat kolem La Barceloneta a slavného hotelu W Barcelona a dojít (dojet na kole) až do Port Fòrum, které vás bude bavit svým inovativním designem.
Pobřeží lemují pláže se zlatavým pískem, rekreační plochy a spousta restaurací a barů.
Kde se levně ubytovat v Barceloně
Pokud cestujete s rozpočtem, podívejte se na tyto možnosti na levné ubytování v Barceloně:
- Hostal Sans – moderní hotel u Plaça de Sants s čistým a upraveným okolím a skvělou dostupností do centra i na letiště
- Hotel River – levný hotel kousek od La Rambla
- Hostal la Palmera – útulný penzion v historickém centru města
- Hotel Paral·lel – hotel na úpatí Montjuïcu s výbornou dostupností do centra i na letiště
- Hotel Orangine – čtyřhvězdičkový hotel se střešním bazénem, který leží nedaleko Camp Nou a má dobrou dostupnost na letiště a do centra
- easyHotel Barcelona Fira – udržitelný, moderní hotel s dobrou dostupností na letiště
Jak se dopravovat po Barceloně?
Doprava v Barceloně se nijak neliší od dopravy v jiných evropských městech. Je spolehlivá, moderní a pohodlná. Sepsali jsme podrobného průvodce pro dopravu v Barceloně, kde se dozvíte vše potřebné.
Pro cestu z letiště do Barcelony můžete využít metro, vlaky, expresní autobusy i běžné autobusy TMB. V článku Jak se dostat z letiště El Prat do centra Barcelony najdete podrobný přehled pro jednotlivé druhy dopravy (čas, cena, kde staví apod.).
Naplánujte si svou cestu snadno a rychle. Pokud si něco koupíte prostřednictvím našich odkazů, získáme malou provizi. Vy neplatíte nic navíc. Děkujeme!
Toto bylo 10 nejlepších věcí, co dělat v Barceloně zdarma. Máte dotaz? Rádi ho zodpovíme v komentáři níže. Šťastnou cestu!
Více informací o Barceloně
BARCELONA ITINERÁŘ: Naplánujte si svojí cestu pomocí našeho 3- denního itineráře pro Barcelonu. Podívejte se na popis a mapu trasy, jak strávit 4 dny v Barceloně.
V samostatném článku se dočtete o nejkrásnějších místech, co navštívit v Barceloně (fotografie, mapa, praktické informace). V dalším článku sdílíme tipy, co navštívit v Barceloně s dětmi.
Připravili jsme taky samostatný článek, jak navštívit Sagrada Familia (zajímavosti, jak se vyhnout frontám, vstupné atd.)
BARCELONA PRŮVODCE: Zde je podrobný průvodce pro Barcelonu a vše, co potřebujete vědět o dopravě v Barceloně. Kde se ubytovat jsme sepsali v tipech na nejlepší ubytování v Barceloně (nejlepší oblasti a hotely). V dalším článku sdílíme tipy, jak ušetřit v Barceloně.
ŠPANĚLSKO: V našem seznamu o nejkrásnějších místech Španělska přinášíme tipy, co navštívit ve Španělsku.
VALENCIE: Valencie je dalším krásným městem ve Španělsku. Vytvořili jsme kompletního průvodce pro návštěvu Valencie včetně tipů, co navštívit ve Valencii.