Jak na poplatek za vstup do Benátek v roce 2024 (kdy se platí, cena a další tipy)

poplatek za vstup do benátek v itálii

Od roku 2024 byl v Benátkách zaveden poplatek, který má zamezit enormnímu množství turistů, kteří sem míří na jednodenní výlet. V tomto průvodci se podíváme na informace, kdy se poplatek za vstup do Benátek platí, jaká je jeho výše a v jakých případech se vás poplatek netýká.

Platí se poplatek za vstup do Benátek v Itálii?

Ano, od roku 2024 je nově zavedený poplatek, který musíte za určitých okolností uhradit při vstupu do Benátek.

Cílem je snaha o regulaci turismu a snížení dopadu přetížení starého města Benátek. Vybraná částka za poplatky pomůže městu pokrýt vysoké náklady spojené s údržbou a ochranou historického dědictví.

výhled ze zvonice svatého Marka,Benátky

Kdy se platí poplatek za vstup do Benátek v roce 2024?

Poplatek se platí za vstup do starého města Benátek, které se rozprostírá za Piazzale Roma a za vstup na malé ostrovy spadající pod magistrát města Benátky (například Burano, Murano, Lido apod.). V roce 2024 se poplatek vztahuje pouze na staré město, v dalších letech bude platit pro vstup do starobylého města i na okolní ostrovy (vždy se bude platit jen jeden poplatek).

Důležité je, že za vstup platíte pouze ve vybrané dny od dubna do poloviny července. Mimo tyto dny se vstupné neplatí a nikde se nemusíte registrovat.

Toto jsou termíny v roce 2024, kdy se platí poplatek za vstup do starého města Benátek:

dubenkvětenčervenčervenec
svátky 25. až 30. dubnasvátky 1. až 5. květnavíkend 8. a 9. červnavíkend 6. a 7. července
víkend 11. a 12. květnavíkend 15. a 16. červnavíkend 13. a 14. července
víkend 18. a 19. květnavíkend 22. a 23. června
víkend 25. a 26. květnavíkend 29. a 30. června

Pokud město navštěvujete v některý z těchto dnů na jednodenní výlet (tj. nepřespáváte na území města), musíte zaplatit za vstup.

☞ Inspirujte se tipy, co navštívit v Benátkách. Pokud vás čeká jednodenní výlet do Benátek, při plánování vám pomůže itinerář pro jeden den v Benátkách.

Kolik je poplatek za vstup do Benátek v roce 2024?

Vstupné do Benátek je v roce 2024 stanovené na 5 €. Tuto částku platí všichni nad 14 let, kteří navštěvují Benátky na jednodenní výlet v čase 8:30-16:00. Mimo tento čas platit za vstup nemusíte.

Od poplatku jsou osvobozené tyto osoby:

 • Děti do 14 let,
 • Ubytovaní turisté na území města Benátky (tj. celé území včetně předměstí Mestre),
 • Osoby se zdravotním postižením a jejich doprovod,
 • Rezidenti v Benátkách
Benátky, Itálie

Kde zaplatím poplatek za vstup do Benátek?

Pokud cestujete do Benátek ve dnech, kdy musíte uhradit vstup, přejděte na oficiální stránky. Klikněte na “Platba příspěvku”, kde po zaplacení získáte potvrzení s QR kódem. To si uschovejte po celou dobu svého výletu v Benátkách.

Poplatek bude možné uhradit taky na místě – dočasná místa budou magistrátem zřízená na Piazzale Roma a u vlakové stanice Santa Lucia. Doporučuji ale raději uhradit předem, protože zatím není odzkoušené, zda se na místě nebudou tvořit dlouhé fronty.

☞ V článku o parkování v Benátkách se dozvíte vše potřebné o parkování, pokud jedete autem. Připravili jsme taky podrobného průvodce pro dopravu v Benátkách.

Ponte di Rialto Benátky

Jak probíhá kontrola v praxi?

Kontrola je namátková. Ve starém městě budou pracovníci, kterým na požádání musíte předložit potvrzení s QR kódem. Pokud ho mít nebudete a nespadáte do výjimek, vystavujete se riziku pokuty minimálně 50 €.

Děti do 14 let a osoby s průkazem ZTP včetně doprovodu se nikde registrovat nemusí – v případě vyzvání ke kontrole prokážete příslušným dokladem, že jste od poplatku osvobození.

☞ Zde je itinerář pro 2 dny v Benátkách (včetně mapy a praktických informací).

Co mám dělat, pokud jsem v některý z těchto termínů ubytovaný na území Benátek?

Váš hotel nebo penzion vám vystaví potvrzení s QR kódem, které bude obsahovat informace o délce vašeho pobytu. Při kontrole tak pracovník města uvidí, že jste od poplatku osvobození.

bazilika svatého Marka Piazza San Marco Benátky

Toto byl náš průvodce, jak na poplatek za vstup do Benátek v Itálii. Máte dotaz? Rádi ho zodpovíme v komentáři níže. Šťastnou cestu!

Více informací o Benátkách

Inspirujte se tipy, co navštívit v Benátkách. Pokud vás čeká jednodenní výlet do Benátek, při plánování vám pomůže itinerář pro jeden den v Benátkách.

Máte víc času? Zde je itinerář, jak si užít 2 dny v Benátkách.

V článku o parkování v Benátkách se dozvíte vše potřebné o parkování, pokud jedete autem. Sepsali jsme taky podrobného průvodce dopravou v Benátkách.

Hledáte způsoby, jak se dostat z letiště do Benátek? Zde najdete tipy, jak se dostat do Benátek z letiště Marco Polo. Letíte na letiště Treviso? V tomto článku najdete způsoby, jak se dostat z letiště Treviso do Benátek.

☞ Čtěte ještě více tipů o cestování v Itálii.

4 názory na “Jak na poplatek za vstup do Benátek v roce 2024 (kdy se platí, cena a další tipy)”

 1. Dobrý den,
  jedeme od 30.4. do Benátek. Ubytováni budeme na pevnině, ale Benátkách chceme věnovat cca dva až tři dny. Jiné dny chceme ale cestovat lodí na ostrov Murano, Burano a Lido. Našla jsem však spoje pouze z Benátek. Budeme platit vstupné, i když se ve městě zdržovat nebudeme? Nemám tušení, jak jsou umístěné turnikety a kde. Možná se do přístavů dá dostat…Je reálné v tyto dny neplatit, když v Benátkách nebudeme, ale musíme odtud odjíždět směr ostrovy? Popřípadě nevíte o nějakém jiném spoji? A prosím ještě jeden dotaz…před 8:30 se tedy do Benátek dostat nedá? Chtěla jsem den začínat mnohem dříve…
  Děkuji za odpověď, s pozdravem LucreziJa

  1. Dobrý den Lucie,

   do starého města můžete kdykoliv. Není uzavřené a nejsou tu žádné turnikety. Kontroly jsou namátkově ve městě, podobně jako například v MHD. Ubytování na pevnině máte na mysli v Mestre? Pokud ano, poplatek se vás netýká, protože Mestre je předměstí města Benátky a během svého pobytu uhradíte pobytovou taxu.

   Co se týká ostrovů, tak tento rok ještě zpoplatněné nejsou, od příštího roku ale budou taky podléhat poplatku za vstup. Poplatek byste platit neměli, protože vůbec nebudete vstupovat do starého města. Vlastně jen nasednete na začátku starého města na vaporetto a starému městu se vyhnete. Zde je mapa, kde jsou vyznačená vaporetta. O dopravě jsem psala taky zde, pokud by pomohlo.

   Když budete ubytovaní na pevnině, přijdete od Mestre na Piazzale Roma, odkud vyplouvá několik linek vaporetta včetně linky na Murano a pak dále Burano, tj. nebudete vůbec vstupovat do centra a celé to obeplujete – stačí najít číslo linky, kterou potřebujete a na elektrické tabuli pak přejdete ke správnému nástupišti. Na některé linky se dá nastoupit taky v Tronchetto, pokud byste jeli autem a parkovali tam.

 2. Dobrý den,
  ráda bych se tedy jen ujistila. Jedeme od 25.04-30.04.2024 do Benátek a budeme v hotelu na otravě Murano. Chápu to tedy správně, že jakmile dorazíme na hotel stačí pouze požádat o potvrzení a je vše v pořádku?
  Moc děkuji.
  Vlasáková K.

  1. Dobrý den,

   ano, v hotelu by vám měli vystavit potvrzení s QR kódem, který byste v případě požádání ve starém městě ukázali pracovníkovi. Vše je ale v testovací fázi i pro Benátky samotné, takže se teprve v praxi odzkouší, jak vše funguje. Možná vás hotel sám kontaktuje pár dní předem, aby vás ujistil, že bude vše v pořádku. Ale těžko říct u Italů. 🙂

   Nebo bych se pro jistotu informovala u hotelu předem, zda vám potvrzení vystaví, popř. zašlou do emailu. Zvlášť, když se jedná o první termín, ve kterém platí povinnost vstupního poplatku.

   Vy už platit nebudete, protože jste ubytovaní v Benátkách a za svůj pobyt odvedete turistikou daň. Platí pouze jednodenní návštěvníci nebo ti, co jsou ubytovaní mimo Benátky. Nikde se tedy registrovat nemusíte.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *