Kam v Dublinu? 20 tipů na památky, co navštívit v Dublinu (2024) + mapa

Dublin průvodce / co navštívit a vidět v Dublinu

Dublin vás nadchne dlouhou historií, zajímavými muzei, tradičními hospodami a neuvěřitelné vstřícnými lidmi. Podívejte se na našeho průvodce s tipy na zajímavosti a památky, co navštívit v Dublinu.

Dnes si ukážeme ta nejkrásnější místa a památky, co navštívit a vidět v Dublinu pro sestavení itineráře na 1, 2 nebo 3 dny v Dublinu. Přidáme taky tipy, jak si návštěvu Dublinu užít (doprava, MHD, jídlo, ceny, ubytování, mapa).

Dublin

Dublin leží na východním pobřeží Irska. Žije tady téměř 550 tisíc obyvatel. Je to poměrně malé město a hlavní atrakce se dají bez problémů projít pěšky.

Snadno se dostanete taky k pobřeží, odkud můžete vyrazit po jedné ze stezek a užít si nádherné výhledy na útesy a moře. Irské pobřeží totiž patří k tomu nejlepšímu, co můžete v Dublinu a Irsku zažít.

Dublin zajímavosti

Irsko je 3. nejmírumilovnější zemí. Bylo dokonce první zemí, která zlegalizovala manželství osob stejného pohlaví na základě lidového hlasování.

Místní obyvatelé jsou neuvěřitelně vstřícní a pohostinní. Nikam nespěchají a užívají si, co jim život nabízí. Na druhou stranu jsou Irové docela hluční a hospodská potyčka tu není nic neobvyklého.

Dublin a celé Irsko se silně zasazují o ekologii. Irsko bylo dokonce první zemí, která zpoplatnila tašky v obchodech.

Nejkrásnější místa a památky, co navštívit v Dublinu

1. Trinity College

Začneme prestižním univerzitním komplexem, po kterém se kdysi procházel Jonathan Swift nebo Oscar Wilde. Trinity College určitě musí být na seznamu památek, co navštívit v Dublinu. Místo, kde se inspirovala J. K. Rowlingová při psaní Harryho Pottera (pokud jste fanoušky, nesmí vám uniknout Edinburgh).

Na 47 akrech si prohlédnete krásné historické budovy, které lemují zdejší náměstí a park. Trinity College byla postavená už v 16. století po vzoru univerzit Cambridge a Oxford.

Hlavní nádvoří v Trinity College / památky v Dublinu
Hlavní nádvoří v Trinity College / památky v Dublinu

Kampus Trinity College si můžete projít zdarma nebo využít jedné z prohlídek s místními, kteří vám ukáží spoustu zajímavostí a poví o světově známých absolventech (prohlídky začínají na 15 €).

Old Library a Book of Kells

Tím největším tahákem na Trinity College je Old Library – Long Room a Book of Kells.

Book of Kells obsahuje 4 evangelia Nového zákona a je stará neuvěřitelných 1200 let. To už je pořádná doba. Aby se podařilo uchovat knihu co nejdéle, je Book of Kells schovaná pod sklem. V rámci prohlídky si prohlédnete taky menší výstavu, která se týká právě Book of Kells.

Součástí knihovna je Long Room, dlouhá místnost s dubovými policemi od podlahy až po strop, které jsou vyplněné víc jak 200 tisíc starými knihami. Úžasný pohled a jedna z nejkrásnějších knihoven na světě (i když ta v Praze je taky nádherná).

Long Room v Old Library / památky v Dublinu
Long Room v Old Library / památky v Dublinu

Do knihovna a k Book of Kells se dostanete přímo z hlavního nádvoří – tady odbočíte za nádvořím doprava.

Jak přeskočit fronty do Book of Kells a Old Library: Vzhledem k tomu, že se jedná o jedno z nejoblíbenějších míst v Dublinu, rezervujte si vstupenky dopředu. Cena za prohlídku je 21,50 €.

Jak se tam dostat: Trinity College se nachází v centru města, jižně od řeky Liffey. Nejsnadněji se sem dostanete zelenou linkou tramvaje (zastávka Trinity).

2. Socha Molly Malone

Jen kousek od Trinity College najdete bronzovou sochu prodejkyně ryb Molly Malone. A čím je výjimečná? Molly Malone je totiž hlavní hrdinkou známé irské balady Molly Malone (nebo taky Cockles & Mussels), která se stala neoficiální hymnou Irska.

Molly Malone / památky v Dublinu
Molly Malone / památky v Dublinu

Socha stojí před kostelem mezi Trinity College a nákupní ulicí Grafton Street.

3. Grafton Street – co navštívit v Dublinu

Kam na nákupy v Dublinu? Určitě na Grafton Street a do přilehlých ulic. Grafton Street je totiž jednou z nejrušnějších nákupních ulic v Evropě.

Grafton Street / Co vidět v Dublinu
Grafton Street / Co vidět v Dublinu

Známá je taky z jiného důvodu. A to díky buskerům – zpěvákům, kteří vystupují na Grafton Street. Jen tak zlepšit den kolemjdoucím nebo se tu snaží proslavit. Mezi známá jména, kterým se to podařilo, patří například Bono nebo Glen Hansard.

Nejlepší ubytování v Dublinu 😴

ubytování dublin
Castle Hotel

Oblíbený 4* hotel v klidné čtvrti

ubytování dublin
Staycity Aparthotels

Moderní apartmány s kuchyňským koutem

4. St Stephen’s Green

Jakmile projdete Grafton Street, vyjdete u městského parku St Stemphen’s Green. Oáza zeleně v centru Dublinu s jezerem, zákoutími, květinami a taky racky. Racků je tu plno a někdy jsou dost drzí, tak si pořádně hlídejte svojí svačinu.

St Stemphen's Green / co navštívit v Dublinu
St Stemphen’s Green / co navštívit v Dublinu

Vchod do St Stephen’s Green vede přes oblouk Fusiliers’ Arch. Ten byl věnovaný padlým vojákům během druhé búrské války na přelomu 19. století.

St Stemphen's Green / co navštívit v Dublinu
St Stemphen’s Green / co navštívit v Dublinu

Jak se tam dostat: zelená linka tramvaje – zastávka St. Stephen’s Green; autobusy 32X, 41X, 181, 193, 194, 194A, 824

Tip: Pokud máte rádi zajímavou architekturu (nebo nákupy), zamiřte do Stephen’s Green Shopping Centre (na rohu Kings St a St Stephen’s Green).

5. National Museum of Ireland

National Museum of Ireland zahrnuje několik oblastí. Každá z nich sídlí v jiných prostorách:

 • National Museum of Ireland-Decorative Arts & History se nachází na severním břehu řeky Liffey. Tady se dozvíte více o historii Irska a prohlédnete si luxusní módu, stříbro a další dekorativní předměty.
 • National Museum of Ireland – Archaeology je nejoblíbenější. Leží mezi St Stephen’s Green a Trinity College. Zahrnuje archeologické nálezy z doby bronzové, z dob Vikingů a středověku a několik egyptských artefaktů a mumií.
 • National Museum of Ireland – Natural History sousedí s archeologickou pobočkou. Zaměřuje se na irskou faunu – uvidíte největšího pstruha na světě (11,8 kg) nebo obří jeleny, kteří dříve v Irsku žili.

Všechna muzea mají vstup zdarma a stejnou otevírací dobu: úterý-sobota 10:00-17:00, neděle-pondělí 13:00-17:00.

S archeologickou a přírodovědnou pobočkou sousedí National Gallery of Ireland. Místo, které by nemělo uniknout žádnému milovníkovi umění. Ukrývá totiž sbírku evropských mistrů od 14. do 20. století (Picasso, Velázquez, Rembrandt, Monet, Goya, Degas a spousta dalších). Vstup na stálou výstavu je zdarma.

6. Merrion Square

Merrion Square se rozprostírá před Národní galerii. Úžasné náměstí s parkem, které obklopují původní georgiánské domy z přelomu 18. století. S barevnými dveřmi, sloupy a typickým obložením z červených cihel.

Právě v tomhle období v Irsku georgiánský sloh převládal – název pochází od čtyř anglických hannoverských králů, kteří se všichni jmenovali George.

Když se zadíváte na domy kolem Merrion Square podrobněji, všimnete si, že mají trochu rozdílné výšky. Každý dům měl totiž jiného nájemníka a tím i stavitele. Nájemníci v té době dostávali nájemní smlouvy na 50-100 let. Po vypršení lhůty se předpokládalo, že budou původní domy zbourány a znovu postaveny novými nájemníky.

Park je známý barevnou sochou Oscara Wilda, který si tu hoví na skále z Wicklow Mountains (pohoří jižně od Dublinu) a kouká na dům, kde jako dítě žil.

7. Temple Bar

Nejznámější hospodou v Dublinu (a možná i na světě), je Temple Bar Pub. Je tak známá, že po ní byla pojmenovaná celá čtvrť. Čtvrť se rozprostírá podél jižního břehu řeky Liffey.

Dlážděné uličky, které lemují domy s barevným obložením a spoustou květin. Právě to je Temple Bar. Oblast s obrovskou koncentrací hospod a taveren.

Temple Bar / co navštívit v Dublinu
Temple Bar / co navštívit v Dublinu
Temple Bar / co navštívit v Dublinu

Tou nejslavnější je už zmíněný Temple Bar Pub, kterou poznáte už z dálky díky červenému obložení a davu turistů.

Hospoda funguje už od roku 1840 a stále se drží na špici nejlepších hospod v Dublinu. S tradiční atmosférou, živou hudbou a výborným jídlem a pivem (a whiskey – má totiž ten největší výběr irské whiskey). Díky tomu si už od roku 2002 drží titul “Tradiční irská hudební hospoda roku”.

Vysloužila si taky další ocenění – například pro největší výběr hospodských sendvičů na světě nebo Guinessův rekord za nejdelší maraton ve hře na kytaru (David Browne tady hrál na kytaru neuvěřitelných 114 hodin).

Temple Bar je tou nejturističtější a nejdražší oblastí v Dublinu. Přesto stojí za každé euro.

8. Guinness Storehouse – co navštívit v Dublinu

Když se řekne Dublin, většina z nás si asi vybaví pivo Guinness. Černé husté pivo s nahořklou chutí, které je známé po celém světě.

Prohlídka Guinness Storehouse patří k nejoblíbenějším atrakcím, co navštívit v Dublinu. Je zábavná, interaktivní (i když nejste fanda piva jako já) a plná zajímavostí o výrobě a historii piva (celkem 7 pater!). V závěru si užijete ochutnávku na střešní terase s výhledem na Dublin.

Guinness Storehouse / co navštívit v Dublinu
Guinness Storehouse / co navštívit v Dublinu

Vstupné: Vstupenky do Guinness Storehouse začínají na 26 € pro dospělé. Jedná se o jednu z nejoblíbenějších věcí, co dělat v Dublinu – pro přeskočení fronty je rezervace předem nezbytná. Získejte vstupenky kliknutím zde.

Otevírací doba: neděle-pátek 10:00-19:00 (poslední vstup v 17:00), sobota 9:30-18:30 (poslední vstup v 17:00)

Jak se tam dostat: Guinness Storehouse leží mimo centrum, ale stále v docházkové vzdálenosti (cca 20 minut od Dublin Castle nebo St Patrick’s Cathedral). Nejsnadněji se sem dostanete autobusem (linky 13, 123, 61 nebo 62) – vystoupíte na James Street.

9. St Patrick’s Cathedral

Katedrála svatého Patrika je dalším památkou v Dublinu, kterou si nemůžete nechat ujít. Vždyť která jiná katedrála se pyšní titulem národní katedrály církve Irska.

Katedrálu postavili místní v roce 1220 na místě staré studny, kterou podle legendy používal v 5. století sám svatý Patrik ke křtu lidí do křesťanství.

Uvnitř je pochován Jonathan Swift, autor Gulliverových cest.

St Patrick's Cathedral / co navštívit v Dublinu
St Patrick’s Cathedral / co navštívit v Dublinu
St Patrick's Cathedral Dublin
St Patrick’s Cathedral / co navštívit v Dublinu

Vedle katedrály se rozprostírá menší, udržovaný park se záhony květin, lavičkami a menším dětským hřištěm. Na druhé straně od katedrály je pak vstup do nejstarší knihovny v Dublinu – Marsh’s Library.

Vstupné do St Patrick’s Cathedral: Plné vstupné stojí 10 €, snížení pro seniory nad 60 let a studenty 9 € a pro děti 6-12 let 4,50 €. Vstupenky získáte zde.

Otevírací doba: Katedrála je otevřená od pondělí do pátku v čase 9:30-17:00 (poslední vstup), v sobotu 9:00-17:00 (poslední vstup) a v neděli 9:00-10:30 a 13:00-14:30.

Jak se tam dostat: Katedrála svatého Patrika je snadno dostupná pěšky a nachází se v centru města. Mimo to tu staví autobusy 27, 49, 54A, 56A, 77A, 150, 151.

Čtěte: Nejkrásnější místa ve Skotsku

10. Christ Church Cathedral

Pokud budete pokračovat od St Patrick’s Cathedral po hlavní ulici na sever, dojdete za pár minut k další významné katedrále – Christ Church Cathedral. Nejstarší stavba v Dublinu (už z roku 1030), která byla původně vikingským kostelem.

Uvnitř Christ Church Cathedral se nachází slavná mumifikovaná kočka a krysa nebo největší krypta v Irsku a Velké Británii.

Christ Church Cathedral / co vidět v Dublinu
Christ Church Cathedral / co vidět v Dublinu
Christ Church Cathedral / co vidět v Dublinu
Christ Church Cathedral / co vidět v Dublinu

Vstupné do Christ Church Cathedral: Plné vstupné stojí 11,50 €, snížené pro seniory a studenty 10 € a pro děti do 12 let 4 €. Audioprůvodce je v ceně (angličtina, němčina, španělština, italština, francouzština).

Otevírací doba: pondělí-sobota 9:30-17:00 a v neděli 12.30-15:00 (poslední vstup vždy 45 minut před koncem otevírací doby)

Jak se tam dostat: Christ Church Cathedral se nachází 5 minut pěšky od Dublin Castle nebo St Patrick’s Cathedral. Staví tady autobusy 123, 12, 27, 40. 49. 77A, 77X.

Tip: Spolu s Christ Church Cathedral sousedí muzeum Dublinia, které se zaměřuje na historii Vikingů v Irsku. Interaktivní muzeum vhodné i pro rodiny s dětmi. V rámci návštěvy můžete vylézt do středověké věže a pokochat se výhledem na centrum Dublinu.

Čtěte: Nejkrásnější místa Irska

11. Dublin Castle

Dublin Castle je jednou z nejznámějších památek, co vidět v Dublinu. Hrad byl postavený už ve 13. století na místě bývalé vikingské osady. Po staletí sloužil jako sídlo anglické a poté britské administrativy.

Dublin Castle leží v centru Dublinu / co navštívit v Dublinu
Dublin Castle leží v centru Dublinu

Po vyhlášení nezávislosti Irska v roce 1922 se z něj stal hlavní vládní komplex. I to je důvod, proč vám jeho interiér bude připomínat spíš vládní instituci nebo zámek. Nejedná se o typický hrad jako například hrad v Edinburghu.

Vstupné: Plné vstupné je 8 €, snížené pro seniory a studenty 6 €, pro mládež 12-17 let 4 € a děti do 12 let mají vstup zdarma. Vstupenky není potřeba rezervovat předem.

Otevírací doba: denně 9:45-17:45 (poslední vstup v 17:15)

Jak se tam dostat: Dublin Castle leží v centru, jen pár minut od Christ Church Cathedral nebo Trinity College.

Nejlepší ubytování v Dublinu 😴

dublin ubytování
Beresford Hotel

Oblíbený 3* hotel v centru

levné ubytování dublin
Abbey Court Hostel

Levné ubytování s kompletním zázemím

12. Teeling Whiskey Distillery

Irská whiskey je pojem. A v Dublinu najdete hned několik palíren, které můžete navštívit v rámci prohlídky. Tou nejznámější je Jameson Distillery (více o ní za chvíli). Za návštěvu ale určitě stojí taky Teeling Whiskey Distillery, která leží kousek od St Patrick’s Cathedral (10 minut chůze).

Teeling Whiskey Distillery otevřeli teprve v roce 2015. 125 let předtím v Dublinu žádná nová palírna nevznikla. Na rozdíl od Jameson Distillery je prohlídka jedinečná tím, že uvidíte lihovar v akci. Nejedná se pouze o muzeum, ale o plně fungující lihovar.

Dalším důvodem, proč stojí Teeling Whiskey Distillery za návštěvu, je udržitelnost. Její systémy zachycují dešťovou vodu, využívají místní studnu a používají přebytečnou energii vyrobenou během výrobního procesu k vytápění návštěvnického centra. Díky tomu si vysloužila ocenění pro udržitelný lihovar nebo “Best visit in Ireland”.

 • Vstupné: Ceny za prohlídky začínají na 20 €. Získejte vstupenky kliknutím zde.
 • Otevírací doba: pondělí až středa 12:00-18:00, čtvrtek až pátek a neděle 11:00-18:00, sobota 11:00-19:00
 • Jak se tam dostat: autobus 150, 27, 56A, 77A, 151; 10 minut chůze od St Patrick’s Cathedral

13. Ha’penny Bridge

V Dublinu je řada mostů. Tím nejvýznamnějším je Ha’penny Bridge, který propojuje čtvrtě Temple Bar a North City na severním břehu řeky Liffey.

Ha'penny Bridge / co vidět v Dublinu
Ha’penny Bridge / co vidět v Dublinu

Bílý litinový Ha’penny Bridge pochází už z 19. století. Je 43 metrů dlouhý a 3 km široký. Po 200 let byl jediným mostem pro pěší v Dublinu.

Před jeho postavením vozil místní přes řeku trajekt. Ten poté nahradil Ha’penny Bridge – za průchod se platila polovina penny (stejně jako za trajekt). A jak dopadl převozník? Dostal od města odškodné 3000 liber a pronájem mostu na 100 let.

Tip: Plavba lodí je další možnost, jak poznat Dublin zase z jiného úhlu. Prohlédnete si Temple Bar, nábřeží, Docklands a projedete se pod několika mosty vč. Ha’penny Bridge.

14. The Spire a O’Connell Street

Přes Ha’penny Bridge jsme se dostali na severní břeh řeky Liffey. Kousek od mostu se nachází rušná třída O’Connell, uprostřed které stojí 120 metrů vysoká, ocelová stavba ve tvaru jehlanu – The Spire.

The Spire na O'Connell Street Dublin
The Spire na O’Connell Street

The Spire nahradil zničený Nelsonův pilíř z bombardování v roce 1966. Tvoří ho 8 dutých kuželů, které se postupně zužují z šířky 3 metry na 15 cm. Slouží jako oblíbené místo pro setkávání místních nebo díky své výšce jako snadný bod pro orientaci ve městě. Navíc v noci svítí jako maják.

Hned vedle sídlí v historické budově GPO Museum, které poutavě vypráví o velikonočním povstání z roku 1916 a moderní irské historii.

15. Jameson Distillery Bow St.

Jameson Distillery představuje jednu z předních palíren whiskey na světě. John Jameson založil palírnu už v roce 1780.

Jameson Distillery Bow St Dublin
Jameson Distillery Bow St

Jameson Distillery už dnes sídlí jinde a tady v původních prostotách vybudovali návštěvnické centrum se spoustou zábavných prohlídek. Dozvíte se, jak pít whiskey jako profesionál, jak ovlivňují typy sklenic chuť whiskey, jak si namíchat vlastní whiskey a nemine vás taky ochutnávka.

Vstupné a otevírací doba: Jameson Distillery Bow St. je otevřené od pondělí do čtvrtka v čase 10:00-18:00, v pátek a sobotu 11000-19:00 a v neděli 12:00-18:00. Ceny za prohlídku začínají na 26 €. Získejte vstupenky kliknutím zde.

Jak se tam dostat: červená linka tramvaje – zastávka Smithfield.

Tip: Váháte, kterou palírnu navštívit? Pokud se nemůžete rozhodnout, navštivte Irish Whiskey Museum, které není zaměřené na žádnou značku. Provede vás historií výroby a nechybí ani ochutnávka. Nachází se v centru naproti Trinity College.

16. EPIC – The Irish Emigration Museum

EPIC muzeum je netradiční muzeum, které vám umožňuje nakouknout na Irsko z pohledu irských emigrantů. Víc než 300 příběhů spisovatelů, vědců, umělců či politiků, kteří se zasadili o to, jak Irsko vypadá dnes. Skvělý interaktivní zážitek, jak si přiblížit Irsko zase z jiného úhlu.

Vstupné: Plné vstupné je 21 €, snížené pro seniory nad 65 let 19 €, studenty 18,50 €, mládež 13-17 let 14,50 € a děti 6-12 let 10,50 €. Ceny jsou zvýhodněné pro online rezervaci – vstupenky získáte zde.

Otevírací doba: Muzeum je otevřené denně v čase 10:00-18:45 (poslední vstup v 17:00).

Jak se tam dostat: Muzeum EPIC se nachází na nábřeží v Dublin Docklands. Přímo před muzeem staví autobusy 191 nebo 912. Kousek odtud projíždí červená linka Luas (zastávka George’s Dock).

17. Phoenix Park

Parku Phoenix místní přezdívají “Dublinské hřiště”. Největší park v Dublinu, který původně sloužil jako královský lovecký park. Z té doby tady zůstalo obrovské stádo daňků (víc jak 450), které tu můžete volně potkat, jak spásají zdejší louky.

Phoenix Park Dublin
Ve Phoenix Parku volně pobíhají daňci

Kromě toto se tu nachází zoo, viktoriánské květinové zahrady, kavárna, čajovna a další místa, kde se zabavíte klidně na celý den.

Phoenix Park se nachází na předměstí Dublinu. Je otevřený nepřetržitě zdarma a po celý rok se tu konají různé akce.

18. National Botanic Gardens

Krásné botanické zahrady s viktoriánským palmovým skleníkem, kde se prohánějí veverky po stromech. Uvidíte tady víc než 15 tisíc druhů rostlin. National Botanic Gardens jsou skvělým tipem pro dlouhé procházky růžovou zahradou nebo skleníků s exotickými rostlinami.

National Botanic Garden / co navštívit v Dublinu
National Botanic Garden / co navštívit v Dublinu

Národní botanické zahrady jsou dalším místem mimo centrum města. Leží na severu Dublinu a dostanete se sem autobusy 83 nebo 83A. Zahrady jsou přístupné zdarma.

19. Dublinské uličky

Dublin má spoustu kouzelných dlážděných uliček, které lemují domy s barevným obložením, květinami a přátelskými místními. Jen se toulejte a nasávejte zdejší uvolněnou atmosféru. Místní nikam nepospíchají a nehoní se. Příjemné osvěžení oproti jiným hektickým městům (ano, mám na mysli Londýn a New York).

20. Cliffs of Moher

Moherské útesy tady nemůžou chybět, i když se nenachází v Dublinu. 200 m vysoké a 14 km dlouhé útesy, které patří k největším na světě. Díky tomu jsou zapsané na seznamu UNESCO. Tohle je jedno z nejkrásnějších míst, které můžete v Irsku navštívit a rozhodně stojí za jednodenní výlet z Dublinu.

Moherské útesy

Cliffs of Moher se nachází na západním pobřeží Irska. Na výběr máte několik možností, jak je navštívit:

 • Veřejná doprava: K útesům se dostanete autobusy (většinou s 1 přestupem; přímé autobusy ani vlaky sem nejezdí). Nevýhodou je, že na cestě strávíte 4,5-5 hodin v jednom směru.
 • Půjčte si auto a udělejte si výlet k útesům po vlastní ose. Cesta vám zabere cca 3 hodiny a většinou vede po dálnici. Pro půjčení auta stačí vyplnit údaje a při převzetí se prokázat občanským průkazem. Součástí ceny je taky pojištění a storno zdarma. Auto si můžete vyzvednout hned na letišti nebo na několika dalších místech v Dublinu (místo vyzvednutí je vždy napsané přímo u daného auta).
 • Nasedněte na přímý autobus ke Cliffs of Moher. Autobusy vyjíždí od Hugh Lane Gallery v centru města (je tu zastávka) a dělají okružní trasu přes nejkrásnější místa na západním pobřeží. Projdete si Moherské útesy, měsíční krajinu národního parku The Burren a krásné městečko Galway. Navíc za skvělou cenu, kde je součástí ceny taky vstup do parků. Nemusíte nic řešit, autobus vás zaveze až na místo.

Dublin: TOP 10 nejkrásnějších míst, co navštívit v Dublinu

Máte omezený čas a chcete navštívit to nejlepší, co Dublin nabízí? Níže najdete našich TOP 10 míst, co si nenechat ujít v Dublinu:

 1. Trinity College
 2. Temple Bar
 3. Guinness Storehouse
 4. St Patrick’s Cathedral
 5. Christ Church Cathedral
 6. Dublin Castle
 7. Ha’penny Bridge
 8. Jameson Distillery Bow St. / Teeling Whiskey Distillery
 9. St Stephen’s Green
 10. Grafton Street

Kde se ubytovat v Dublinu

 • Castle Hotel – Útulný 4* hotel v klidné ulici s výbornou dostupností do centra i na letiště
 • Beresford Hotel – Oblíbený hotel v centru ve střední cenové relaci
 • Abbey Court Hostel – Levné ubytování s kompletním zázemím (terasa, prádelna, sdílená kuchyně, PC, herna) v centru se zastávkou na letiště přímo před hostelem
 • Staycity Aparthotels – Moderní apartmány s kuchyňským koutem ideální pro páry i rodiny
ubytování dublin
Castle Hotel

Oblíbený 4* hotel v klidné čtvrti

ubytování dublin
Staycity Aparthotels

Moderní apartmány s kuchyňským koutem

dublin ubytování
Beresford Hotel

Oblíbený 3* hotel v centru

levné ubytování dublin
Abbey Court Hostel

Levné ubytování s kompletním zázemím

Co vidět v Dublinu – mapa

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu Dublinu s tipy na památky, co navštívit. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci o Dublinu. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

Dublin ceny

Dublin je v průměru drahé město, i když je trochu levnější než Londýn a Paříž (z pohledu turistů).

Za jídlo v levné restauraci zaplatíte kolem 20 € a za večeři o 3 chodech pro dva kolem 90 €. Rychlé občerstvení si dáte v průměru za 10-12 € a za půl litr piva Guinness zaplatíte 6-7 € (v Temple Bar i trochu víc). Některé podniky občas pořádají akce, kde se dá sehnat pití mnohem levněji.

Ceny základních potravin jsou následující:

 • Mléko 1 l – 1,33 €
 • Bílý chleba 500 g – 1,95 €
 • Vejce 12 ks – 3,98 €
 • Sýr 1 kg – 7,79 €
 • Kuřecí prsa 1 kg – 9,93 €
 • Banány 1 kg – 2,02 €
 • Voda 1,5 l – 1,61 €
 • Brambory 1 kg – 1,86 €

Kde se najíst v Dublinu

Dublin je známý svými hospodami, kterých je tu víc než 700. Téměř každá ulice má svojí hospodu. A co hospoda, to originál. Někde vám jen načepují pivo, jinde si užijete taky živou hudbu nebo tanec.

Kromě již zmíněné Temple Bar Pub ve čtvrti Temple Bar stojí za návštěvu taky The Brazen Head. Nejstarší hospoda v Dublinu, která tu funguje už od 12. století. Kdysi doupě povstalců, dnes živá hospoda s hudbou a atmosférou.

Nebo zajděte do M. J. O’Neill. Nachází se v centru přímo naproti soše Molly Malone. Bylo tu plno, ale pořád si to zachovává autentickou atmosféru s živou hudbou a výbornou kuchyní.

Když procházíte kolem hospod v Dublinu, z některých zaslechnete tradiční irskou hudbu, které se říká zkráceně Trad.

Při návštěvě Dublinu musíte vyzkoušet jejich smaženou tresku a hranolky s octem a solí. A kam zajít na výborné Fish & chips? Určitě do Leo Buldock. Tady si na Fish & chips pochutnávala spousta známých osobností včetně Bruce Springsteena, Micka Jaggera a Johna Malkoviche. Kompletní seznam jmen mají dokonce vyvěšené vedle okénka. První pobočka se nachází v malé uličce v Temple Bar a druhá kousek za Christ Church Cathedral.

Nebo byste si radši dali něco zdravějšího? V Chopped dělají výborné saláty, burritos, polévky, acai nebo smoothie. V Dublinu je hned několik poboček – například u Trinity College nebo u St Stephan’s Green.

Co jíst v Dublinu a v Irsku

Při návštěvě musíte vyzkoušet dušené maso nebo cokoliv s bramborami, protože brambory jsou tady surovinou číslo jedna.

Typickým jídlem je Coddle, na které ani neexistuje recept, protože slouží pro spotřebování zbytků. Obvykle se dělá tak, že se na sebe naskládá klobása, brambory, cibule, bylinky a často taky ječmen, který je obecně v Irsku oblíbený.

Coddle / Co jíst v Dublinu
Coddle / Co jíst v Dublinu

Klasikou je irský guláš Irish Stew z jehněčího, brambor, cibule, mrkve a slaniny. Nebo vyzkoušejte Boxty, malé bramboráky. Vzhledem k tomu, že leží Dublin u moře, místní jedí taky hodně mořských plodů.

Ke guláši můžete zakousnout Soda bread, rychlý chléb, kam se místo droždí přidává pro nakynutí soda. Místní si ho dávají s uzeným lososem nebo nasladko s džemem.

Ráno naberete sílu vydatnou irskou snídaní, kde se nachází od všeho něco – slanina, klobásky, houby, rajčata, volské oko, fazole, boxty a někdy taky chléb.

Do dezertů se přidává kapky alkoholu. Stejně tak do irské kávy, kterou vám připraví z kávy, panáka whiskey, cukru a lehce našlehané dvojité smetany.

Čtěte: Kompletní průvodce dopravou v Dublinu

Dublin Pass: Jak ušetřit v Dublinu

V Dublinu můžete snadno ušetřit díky turistické kartě Dublin Pass. Záleží, co vše chcete navštívit. Na základě toho si můžete propočítat, zda se vám karta vyplatí.

Na výběr jsou 2 varianty Dublin Pass:

 • All-Inclusive Pass, kde si zakupujete počet dní, po které vám bude karta platit – 1, 2, 3, 4 nebo 5 dní.
 • Explorer Pass, kde si kupujete počet atrakcí (3, 4, 5 nebo 7 atrakcí), na jejichž návštěvu máte 60 dní od aktivace karty.

A jak karta funguje? Na oficiálních stránkách si zvolíte typ karty Dublin Pass, která vám následně dorazí do emailu. Odtud si jí stáhnete prostřednictvím aplikace do mobilu (popř. vytisknete v pdf, pokud je vám to příjemnější) a jen nasnímáte kód karty při vstupu.

Karta se aktivuje až při vstupu do první atrakce, ne při koupi. Na některé místa je pak potřeba rezervace předem.

Je nutné cestovní pojištění do Irska? Váš Evropský průkaz zdravotního pojištění (EHIC) pokryje nezbytné lékařské ošetření v důsledku nemoci nebo úrazu. Pojištění ale nepokrývá případnou spoluúčast (například za hospitalizaci, při stomatologických zákrocích či při nákupu léků). Tuto spoluúčast pokrývá právě cestovní pojištění, stejně jako situace, jako je zrušení cesty, ztráta zavazadel nebo pojištění odpovědnosti za škodu. Zjistěte více o tom, co vše cestovní pojištění zahrnuje.

Užitečné tipy, jak si užít Dublin

 • Měna: euro
 • Oficiální jazyk: angličtina, irština
 • Zásuvky: zástrčka typu G se třemi kolíky; 230 V/50 Hz – z České republiky potřebujete redukci
 • Než přejdete, pořádně se rozhlédněte doprava. To vám na některých místech připomínají taky upozornění na chodnících nebo silnicích.
 • Poblíž hlavních památek v Dublinu najdete modré ukazatele, díky kterým se snadno zorientujete, kde se co nachází. Vše je taky dobře značené.
 • Wifi chytnete téměř po celém městě – v autobusech, na letišti, v kavárnách apod.
 • Spropitné není povinné, ale pokud se rozhodnete spropitné dát, dává se 10-15 %.
 • A až vyrazíte do přírody, nejspíš vás potěší, že v Irsku nejsou hadi.

Počasí v Dublinu

Počasí v Dublinu je oceánské a vlhké. Po většinu roku tady panují příjemné teploty bez větších teplotních výkyvů. V létě málokdy přesáhne teplota 25 °C (77 ℉), ale přesto je tu pár horkých dní, kdy můžete zajít na jednu z pláží.

Zimy jsou teplotně mírné, ale díky studenému vzduchu se mohou zdát pocitově chladnější.

Dublin je často zatažený a deštivý. Málokdy tu zažijete dokonale modrou oblohu bez mráčku. Moře je relativně studené. I v létě dosahuje průměrně 15 C (59 ℉)

Dublin průvodce

Kdy navštívit Dublin

Vzhledem k počasí v Dublinu je nejlepším obdobím pro návštěvu červen-září. Navíc později na jaře Dublin krásně rozkvete díky třešňovým květům a tulipánům. Nevýhodou je, že v této době jsou ceny ubytování a letenek nejvyšší. Zároveň je tu nejvíc turistů. I když není Dublin obecně tak přeplněný jako jiná města (Řím, Barcelona), na některých místech může být i přesto plno.

Ulice Dublinu se zaplní taky kolem svátku svatého Patrika (17. března), kdy probíhá 5-denní festival.

Na jak dlouho navštívit Dublin

Centrum Dublinu není velké a dá se projít za jeden den. Za tak krátkou dobu byste ale nestihli nahlédnout do téměř žádné památky nebo nasát atmosféru města a to by byla velká škoda.

Na návštěvu Dublinu si proto doporučuju vyhradit alespoň 2-3 dny nebo 3-5 dní, pokud plánujete výlet po okolí Dublinu.

Bezpečnost

Dublin je velmi bezpečné město. A to i v noci. Pozor si dejte na kapsáře v okolí Temple Bar a poblíž hlavního nádraží.

Obecně stačí používat selský rozum. Pokud z něčeho nemáte dobrý pocit, dejte na svou intuici.

Naplánujte si svou cestu snadno a rychle. Pokud si něco koupíte prostřednictvím našich odkazů, získáme malou provizi. Vy neplatíte nic navíc. Děkujeme!

Pokud máte dotaz k tipům na zajímavosti a památky, co navštívit v Dublinu, veškeré dotazy rádi zodpovíme v komentáři níže. Šťastnou cestu!

Více informací o Irsku

DUBLIN: Inspirujte se našimi tipy na výlety v okolí Dublinu. Zde je kompletní průvodce dopravou v Dublinu.

NEJKRÁSNĚJŠÍ MÍSTA V IRSKU: Podívejte se na 25 tipů, co navštívit v Irsku.

PŮJČENÍ AUTA V IRSKU: Zde je podrobný průvodce, jak si půjčit a řídit auto v Irsku (ceny, požadavky, postup, tipy pro řízení a čemu se vyhnout).

Shrnutí: Co navštívit a vidět v Dublinu

Co navštívit a vidět v Dublinu?

Mezi nejkrásnější památky a zajímavosti, co navštívit v Dublinu, patří univerzitní komplex Trinity College, St Patrick’s Cathedral, Guinness Storehouse nebo čtvrť Temple Bar s barevným obložením a živými hospodami. Nenechte si ujít návštěvu palírny whiskey – na výběr jich je hned několik.
Dublin toho ale nabízí daleko víc – spoustu tipů včetně užitečných informací najdete v článku.

Co dělat v Dublinu?

Je tolik skvělých aktivit, co dělat v Dublinu. Projděte si historické centrum jižně od řeky Liffey s těmi nejznámějšími památkami v Dublinu. Toulejte se v uličkách, které jsou často dokonale skryté a přitom tak kouzelné. Vyzkoušejte whiskey v palírně nebo navštivte irskou hospodu a užijte si autentickou atmosféru s živou hudbou.

Ochutnejte pivo Guinness, které vám načepují v každé hospodě. Nebo navštivte Guinness Storehouse, kde se dozvíte vše o výrobě piva Guinness a ještě si užijete výhled na Dublin ze střešní terasy. A co se vydat k majáku na pobřeží nebo se projít po pláži?

Jak se dopravovat po Dublinu?

Historické centrum Dublinu se dá bez problémů prochodit pěšky. Na vzdálenější místa můžete využít autobusy, tramvaje Luas nebo vlaky DART. Doprava je rychlá, hustá a spolehlivá. Podrobné informace včetně odkazů a mapy najdete v článku.

Jaké jídlo vyzkoušet v Dublinu a kam na jídlo?

V Dublinu se nachází přes 700 hospod, kde vám naservírují výborné irské jídlo a k tomu pivo Guinness. Jak jinak. Klasikou je dušené maso, pokrmy z brambor, irský guláš nebo jídlo se zelím a slaninou. Kuchyně v Dublinu je sytá a poctivá.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *