Průvodce a tipy pro Paříž: ubytování, ceny, slevy, restaurace

paříž průvodce a tipy

Plánujete navštívit Paříž a hledáte tipy a praktické informace před cestou? Podívejte se na našeho průvodce s tipy, kde se ubytovat, kam na dobré jídlo, kolik co stojí a jak ušetřit na vstupném do památek.

Doprava v Paříži

Sepsali jsme samostatného průvodce, jak se dopravovat po Paříži a jak se dostat z letiště do centra města.

Ubytování v Paříži

Paříž je jedním z nejnavštěvovanějších evropských měst. Ruku v ruce s tím jde i nabídka ubytování, která je tady široká a rozmanitá.

Průměrně ceny za ubytování v Paříži:

 • Levné hotely nebo hostely: 40-100 € za noc
 • Hotely střední třídy: 100-250 € za noc
 • Luxusní hotely: 250 € a více, některé špičkové hotely stojí více než 1 000 € za noc (například luxusní hotely v centru podél Seiny nebo s výhledem na Eiffelovu věž).

Doporučené ubytování v Paříži se skvělým poměrem ceny a kvality:

Ubytování v Paříži 😴

paříž ubytování
Ibis Paris Tour Eiffel

Oblíbený hotel u centra a metra za dobrou cenu

paříž ubytování
hotelF1 Paris Porte de Châtillon

Levné, ale příjemné ubytování v Paříži

Co ochutnat v Paříži?

 • Croissant: Křupavé a máslové pečivo, ideální ke snídani nebo jako rychlá svačinka s kávou.
 • Baguette: Tradiční francouzský chléb, který můžete najít v každé pekárně.
 • Escargots de Bourgogne: Hlemýždi vaření v česnekovém másle a bylinkách.
 • Coq au Vin: Kohout dušený ve víně, často podávaný s bramborami nebo těstovinami.
 • Boeuf Bourguignon: Hovězí maso dušené ve víně s cibulí, mrkví a bylinkami.
 • Quiche Lorraine: Slaný koláč plněný vejci, smetanou, slaninou a sýrem.
 • Soupe à l’oignon: Tradiční francouzská cibulová polévka se sýrem a krutony.
 • Ratatouille: Tradiční francouzský zeleninový pokrm z rajčat, lilku, cukety a papriky.
 • Crêpes: Francouzské palačinky, které mohou být sladké nebo slané.
 • Macarons: Malé mandlové sušenky plněné krémem, k dostání v různých příchutích.
paříž montmartre

Restaurace v Paříži

Francouzská kuchyně je skvělá, ale je tu i spousta mezinárodních restaurací, kde vaří vynikající kuchyni (například italská kuchyně v Pizzeria Popolare).

Na výbornou francouzskou kuchyni skočte do čtvrti Montmartre u baziliky Sacré-Coeur, do Latinské čtvrti v Rue Mouffetard nebo do čtvrti Saint-Germain-des-Prés, která se rozprostírá mezi Lucemburskými zahradami a Seinou.

Opatrně vybírejte restaurace poblíž hlavních turistických atrakcí, kde často cena neodpovídá kvalitě. Jak varovný signál berte, pokud na vás volají už z dálky.

kam v paříži

Trhy v Paříži

Trhy v Paříži jsou skvělá možnost, jak ochutnat místní kuchyni.

Pokud půjdete od Eiffelovky směrem k Invalidovně, nemůžete minout Rue Cler. Zastavit se tady můžete nejen na oběd, ale i na večerní drink. V Latinské čtvrti nedaleko Pantheonu stojí za zmínku Rue Mouffetard, kde je řada restaurací a každý den od rána trh se stánky.

Ve čtvrti Le Marais si nemůžete nechat ujít historický trh Marché des Enfants Rouges.

Další tipy, kde se v Paříži najíst

Zkuste pouliční jídlo. Palačinky jsou francouzská specialita a nezáleží, zda si je dáte na sladko nebo na slano. Nebo ochutnejte panninis (francouzské sendviče).

Kupte si čerstvé bagety, sýry a víno a udělejte si piknik v jednom z pařížských parků, jako je Jardin des Tuileries nebo Parc du Champ de Mars.

Zkuste během oběda pre-fixe neboli dvou až tříchodové menu, za které dáte cca 12-25 €. Dostanete stejné jídlo jako na večeři, ale za poloviční cenu.

paříž za 5 dní itinerář / kam v paříži

Jaké jsou ceny za jídlo v restauraci v Paříži

Jídlo v levné restauraci vyjde na 12-30 € na osobu. Menu o třech chodech pak stojí v rozmezí 30-60 €. Voda (0,33 l) stojí v restauraci průměrně 2,77 € a cappuccino 4,23 €.

montmartre paříž

Supermarkety a obchody v Paříži

Obchody v centru Paříže

Obchody v centru Paříže jsou fajn, pokud potřebujete udělat menší nákup. Ať už se jedná o zeleninu, ovoce, mražené výrobky nebo třeba drogérii – najdete tu vše. V centru nejčastěji uvidíte Monoprix, Franprix, Marché U.

Jedná se o obchodní řetězce, takže jsou rozeseté po celé Paříži. Většina těchto obchodů otevírá v 8:00 a zavírá maximálně ve 21:00-22:00. Menší z nich mají otevřeno v neděli jen do 13:00.

Budete mít ve svém ubytování k dispozici kuchyň a nechce se vám vařit? Alternativou jsou obchody s mraženými výrobky Picard, které nabízí vše od předkrmů, hlavních jídel, ryb až po dezerty. Jejich jídlo je vyhlášené a v centru mají hned několik poboček.

Supermarkety v Paříži

Na kraji Paříže leží větší supermarkety, jako je Leclers, Carrefour, Intermarché a taky Lidl a Aldi.

Ceny v Paříži

Ceny základních potravin jsou v Paříži následující:

 • Mléko 1 l – 1,40 €
 • Bílý chleba 500 g – 1,85 €
 • Vejce 12 ks – 4,65 €
 • Sýr 1 kg – 20,85 €
 • Kuřecí prsa 1 kg – 14,49 €
 • Banány 1 kg – 2,21 €
 • Brambory 1 kg – 2,22 €
 • Voda 1,5 l – 0,95 €
tuilerijské zahrady louvre paříž

Kdy navštívit Paříž?

Paříž je krásná po celý rok a v každém ročním období má své kouzlo.

Jaro: Na jaře panují v Paříži příjemné teploty a Tuilerijské nebo Lucemburské zahrady začínají kvést.

Léto: Léto je v Paříži slunečné a teplé s průměrnými denním teplotami kolem 24 °C. Teploty jsou snesitelnější než například v Římě, ale Paříž je v tomto období plná turistů.

Podzim: Podzim má příjemné teploty, které jsou ideální pro poznávání Paříže. S blížící se zimou je podzim v Paříži deštivější.

Zima: Vánoce jsou v Paříži jako z pohádky. Vše je krásně nazdobené a osvětlené. Dokonce i Disneyland se halí do vánoční atmosféry. Zimy jsou spíše mírnější, občas nasněží, ale sněhová nadílka brzy roztaje.

canal st. martin paříž

Jak si užít Paříž

Využívejte veřejné toalety zdarma. Jsou to malé nerezové domečky, které najdete především v centru města. Stačí zadat do map “toilet” a vyjedou vám nejbližší. Počítejte ale s tím, že především v sezóně se tu tvoří fronty.

Fontány s pitnou vodou zdarma. Po Paříži je spousta tmavě zelených fontán s pitnou vodou, kde si můžete zdarma dolít svou láhev. Říká se jim Wallace Fountains, ale najdete tu i jiné fontány. Jak vypadají včetně interaktivní mapy si můžete prohlédnout online nebo jednoduše zadejte “Wallace Fountains” do Google map.

bazilika Sacré-Cœur paříž montmartre

Navštivte Paříž mimo sezónu – Z kraje jara a na podzim tu panují příjemné teploty a turistů je znatelně méně. Pokud byste rádi při cestě do Paříže ušetřili, vyrazte do Paříže v zimě, kdy jsou letenky a ubytování nejlevnější.

Uplatněte nárok na vstup zdarma – Většina památek je dětem a mládeži do 26 let přístupná zdarma. Některá muzea nabízejí vstup zdarma ve vybrané dny, ale zároveň se tu můžou tvořit fronty.

Pořiďte si Paris Pass – Je vám víc než 26 let a chcete si užít Paříž se vším všudy? I tady existuje možnost, jak ušetřit na vstupném do památek. S Paris Pass máte v ceně vstup do více než 60 památek a muzeí nebo například plavbu po Seině.

Nebo zvolte druhou turistickou kartu Paris Explorer Pass, kde si vybíráte počet atrakcí, které plánujete za zvýhodněnou cenu navštívit (Disneyland, Louvre, Eiffelova věž, gurmánský oběd a další).

Paříž praktické informace

Měna: Euro (EUR)

Placení: Pro drobné nákupy a platby je menší mít u sebe hotovost, ale jinak na většině míst zaplatíte kartou. Ve městě je taky dostatek bankomatů, kde si můžete v případě potřeby hotovost vybrat.

Elektrická zásuvka: Ve Francii se používají zásuvky typu E, tzv. francouzské zásuvky, které jsou kompatibilní s většinou zásuvek v Evropě. Mají 2 dutinky a nahoře zemnící kolík.

Bezpečnost: Paříž je obecně bezpečné město. V navštěvovaných oblastech (památky, metro apod.) si hlídejte své věci před kapsáři. Pozor taky na podvody, pokud by se z vás někdo snažil pod nějakou záminkou na ulici vymámit peníze (například vyplnit dotazník). Nám se to stalo hned několikrát – na Champs-Élysées, poblíž Eiffelovy věže nebo na Montmartre.

Rezervace vstupenek: Paříž je pověstná svými frontami, které jsou na některých místech téměř po celý rok. Mezi místa s nejdelšími frontami patří Eiffelova věž, Louvre, Versailles nebo muzeum Orsay. Podrobné informace ke vstupnému a rezervaci najdete v samostatném článku o nejlepších místech, co navštívit v Paříži.

Ubytování v Paříži 😴

ubytování v paříži
Pullman Paris Tour Eiffel

4* hotel s výhledem na Eiffelovu věž

ubytování v paříži
citizenM hotel – skvělý poměr ceny a kvality

Moderní ubytování s výhledem + výborné snídaně

louvre paříž za 5 dní itinerář / kam v paříži

Jak se domluvit v Paříži

Úředním jazykem je francouzština. V turistických oblastech (památky, hotely, restaurace) se většinou domluvíte s personálem anglicky nebo tu jsou k dispozici brožury v jiných jazycích. Zvolit můžete taky prohlídky s průvodcem, které většinou bývají v angličtině, němčině nebo španělštině.

Obecně se dá říct, že starší lidé nebo v okrajových částech Paříže můžete mít problém domluvit se jiným jazykem než francouzštinou. Navíc místní nemusí být vstřícní, pokud na ně začnete rovnou mluvit jiným jazykem.

most Bir-Hakeim eiffelova věž paříž za 5 dní itinerář

Pro radu je lepší oslovit mladší Francouze, ale obecně se nám v Paříži nikdy nestalo, že by byl někdo nepříjemný a nechtěl se s námi dorozumět. Naopak, když jsme se snažili použít pár francouzských frází, ocenili to.

Základní francouzské fráze:

 • Dobrý den – Bonjour
 • Děkuji – Merci
 • Prosím – S’il vous plaît
 • Na shledanou – Au revoir
 • Ano – Oui
 • Ne – Non
 • Hledám… – Je cherche…
 • Chtěl bych lístek na metro. – Je voudrais un ticket de métro.
 • Zarezervoval jsem si pokoj na jméno… – J’ai réservé une chambre au nom de…
 • Kde je…? – Où est… ?
 • Mohu platit kartou? – Puis-je payer par carte?
 • Chtěl bych stůl. – Je voudrais une table.
 • Kolik to stojí? – Combien ça coûte?
paříž saint germain

Mapa Paříže

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu Paříže. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci o Paříži. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

Nejlepší rezervační zdroje pro návštěvu Paříže

Přes Booking.com hledáme veškeré ubytování. Jedná se o největší ubytovací portál na světě a najdete tu vše od moderních hotelů, útulných penzionů po přímořské vily.

Get Your Guide je obrovský rezervační systém pro nákup vstupenek, výletů s průvodci a nejrůznější aktivity. Na jednom místě si můžete přečíst zkušenosti ostatních cestovatelů a zarezervovat lístky do Vatikánských muzeí, plavbu lodí po Dunaji nebo pouštní safari v Dubaji.

Pohled na čtvrť La Défense z hotelu CitizenM

Toto byl náš průvodce s užitečnými tipy pro návštěvu Paříže. Máte dotaz? Rádi ho zodpovíme v komentáři níže. Šťastnou cestu!

Více informací o Paříži

PAŘÍŽ: Podívejte se na tipy, co navštívit v Paříži (včetně vstupného, otevírací doby a mapy). Naplánujte si svůj itinerář pro 3 dny v Paříži. Máte více času? Zde je 5-denní itinerář, kam v Paříži.

Muzeum Louvre patří mezi to nejlepší, co navštívit v Paříži a to i pro ty, kteří jinak umění nevyhledávají. V dalším článku se dozvíte vše, co potřebujete vědět před návštěvou Versailles.

Plánujete navštívit Disneyland? Čtěte podrobného průvodce Disneylandem.

Zde se dozvíte vše o dopravě v Paříži (letiště, MHD, metro, kolo) a další tipy o cenách, jídle a ubytování najdete v průvodci Paříží. Čtete naše tipy, jak levně navštívit Paříž. Karta Paris Pass je oblíbenou možností, jak ušetřit v Paříži – více o Paris Pass.

PROVENCE: Zde je podrobný průvodce pro Provence, jednu z nejkrásnějších oblastí ve Francii.

2 názory na “Průvodce a tipy pro Paříž: ubytování, ceny, slevy, restaurace”

 1. Dobrý den paní Blanko,
  moc Vám děkuji za perfektně zpracovaného průvodce, moc nám to pomohlo pro plánování naší cesty s rodinou do Paříže na prodloužený víkend koncem září. Mám na Vás velikou prosbu jedeme s manželkou a dvěma dětmi 12 a 8 let, chtěli bychom dětem ukázat ty nejznámější památky, muzea Paříže jaký si prosím máme zakoupit pass, máte to velmi hezky popsané, jenže já se vtom úplně ztratil. Moc Vám děkuji za pomoc. David

  1. Dobrý den Davide,

   to moc ráda slyším, děkuji :).

   Co se týká vaše itineráře: Pokud chcete to nejznámější z Paříže a muzea, zvolila bych Paris Museum Pass nebo koupila lístky zvlášť.
   Paris Pass se vám nevyplatí, protože zahrnuje Paris Museum Pass až od 4. dne a Paris Explorer Pass je orientovaný více zážitkově.

   Děti budou mít vstupné do většině míst zdarma (až na Eiffelovku, plavbu po Seině apod.), takže Paris Museum Pass by byla fajn varianta jen pro vás rodiče.

   Paris Museum Pass zahrnuje například Vítězný oblouk, Louvre, muzeum Orsay apod.(nezahrnuje Eiffelovku). Záleží, co vše máte v plánu navštívit, protože s dětmi bude asi program volnější, tak se vám možná vyplatí koupit vstupenky zvlášť.

   Zkoušeli jste propočítat vstupné podle tohoto článku?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *