Průvodce a tipy pro Paříž: ubytování, ceny, slevy, restaurace

Paříž průvodce

Plánujete navštívit Paříž a hledáte tipy a praktické informace před cestou? Podívejte se na našeho průvodce s tipy, kde se ubytovat, kam na dobré jídlo, kolik co stojí a jak ušetřit na vstupném do památek.

Tento článek je doplněním předchozího článku o dopravě do Paříže a pařížské MHD.

Ubytování v Paříži

Paříž je jedním z nejnavštěvovanějších evropských měst. Ruku v ruce s tím jde i nabídka ubytování, která je tady široká a rozmanitá. Ceny za ubytování jsou vyšší než například v Neapoli.

Průměrně ceny za ubytování v Paříži:

 • Levné hotely nebo hostely: 40-100 € za noc
 • Hotely střední třídy: 100-250 € za noc
 • Luxusní hotely: 250 € a více, některé špičkové hotely stojí více než 1 000 € za noc (například luxusní hotely v centru podél Seiny nebo s výhledem na Eiffelovu věž).

LUXUSNÍ HOTELY

Pullman Paris Tour Eiffel má jede z nejlepších výhledů na Eiffelovu věž. Součástí je taky hotelová restaurace, kde se podávají kalifornské speciality s francouzským vlivem. Pokoje jsou čisté, moderní a zařízené v přírodních tónech. Využít můžete taky úschovnu zavazadel a nepřetržitě otevřenou recepci.

Jardins Eiffel leží v centru Paříže, jen 200 metrů od Invalidovny. V docházkové vzdálenosti máte Eiffelovu věž, muzeum Orsay, Louvre, Seinu a další místa. Ideální poloha k procházkám. Pokoje jsou útulné včetně klimatizace a balkonu. Některé mají navíc výhled na Eiffelovu věž. Recepce 24/7 a úschovna zavazadel v ceně.

Hotel Pullman Paris Tour Eiffel má nádherný výhled na Eiffelovu věž

STŘEDNÍ TŘÍDA

Hotel de Paris Montmartre leží v živé čtvrti Montmartre plné dlážděných uliček, restaurací a výhledů. Pokoje jsou elegantní a čisté včetně vlastní koupelny. Stanice metra se nachází jen 2 minuty od hotelu. Stejně tak i kabaret Moulin Rouge a bazilika Sacré Coeur, které jsou odtud v docházkové vzdálenosti. Recepce je otevřená nepřetržitě.

Ibis Styles Paris Massena Olympiades je moderní a svěží hotel jihovýchodně do centra. V docházkové vzdálenosti je vše potřebné – zastávky metra, autobusů i tramvaje, obchody a restaurace. Recepce je otevřená 24/7 a v případě potřeby si tu můžete uschovat zavazadla.

Hotel de Paris Montmartre v krásné a živé čtvrti Montmartre

LEVNÉ HOTELY

HotelF1 Paris Porte de Châtillon je velmi levný hotel ve 14. obvodě, který je ideální pro ty, co přilétají na letiště Orly. Zastávka metra a tramvaje je jen pár minut od hotelu. Ráno se podává snídaně a v případě potřeby si můžete přes ulici nakoupit v supermarketu Monoprix. Recepce je otevřená 24 hodin denně.

ibis Budget Paris Nord 18ème najdete v 18. obvodě na kraji Paříže, takže je vhodný pro cestující z letiště Charles de Gaulle. Stanice metra a tramvaje je jen pár minut od hotelu, stejně jako obchody a restaurace. Pokoje jsou malé, ale dostačující a s vlastní koupelnou. Recepce je otevřená 24/7.

Kde se v Paříži najíst

Restaurace v Paříži

Nejezte v restauracích v centru. Z naší zkušenosti cena jídla neodpovídá často kvalitě. Mimo turistické části Paříže se najíte levněji a často i lépe.

Restaurace jsou povinné vystavovat své menu před vchodem, takže si můžete předem udělat obrázek, zda má cenu vůbec chodit dovnitř.

Francouzská kuchyně je skvělá, ale je tu i spousta jiných a dobrých restaurací, které se zaměřují na mezinárodní kuchyni. Několik našich konkrétních tipů, kde se najíst v Paříži, přikládám níže.

TIP: Na skvělé jídlo můžete zajít do čtvrtí Montmartre u baziliky Sacré-Coeur, do Latinské čtvrti u Pantheonu nebo čtvrti St. Germain mezi Lucemburskými zahradami a Seinou. Konkrétní tipy na restaurace nejsou třeba, protože v těchto čtvrtích málokdy šlápnete vedle.

Paříž restaurace a kavárny

Trhy v Paříži

Trhy v Paříži jsou skvělá možnost, jak za přijatelnou cenu ochutnat místní kuchyni.

Pokud půjdete od Eiffelovky směrem k Invalidovně, nemůžete minout Rue Cler. Zastavit se tady můžete nejen na oběd, ale i na večerní drink.

Na rohu je dobrá francouzská restaurace Le Roussillon a kousek odtud si můžete dát hamburger v Birdy. Mají i lanýžové hranolky.

A pokud musíte mít něco sladkého na závěr jako my, zkuste cukrárnu Aux Merveilleux de Fred. Mají výborné nadýchané dorty.

V Latinské čtvrti nedaleko Pantheonu stojí za zmínku Rue Mouffetard. Zdejší trh i restaurace. V brzkých večerních hodinách jsou tu také šťastné hodinky na alkohol. Stánkaři tu jsou každý den kromě pondělí od 8 hodin do 13 hodin. Pokud hledáte typicky pařížský trh, tak Marché Mouffetard bude ten pravý.

Marché Bastille, který najedete u Place de la Bastille, je podle mnohých tím nejlepším. Na trhu je neustále plno a výběr masa, zeleniny, ale i jídla je široký. V okolí je spousta restaurací a fastfoodů, ale já bych vypíchla veganskou restauraci B.Better asi 10 minut odtud pěšky. My nejsme vegani a přesto nám chutnalo moc.

Čtvrť Montmartre nabízí skvělé možnosti, kam zajít na jídlo

Další tipy, kde se v Paříži najíst

Zkoušejte pouliční jídlo. Palačinky jsou francouzská specialita a nezáleží, zda si je dáte na sladko nebo na slano. Nebo ochutnejte panninis (francouzské sendviče).

Pokud milujete kávu, dejte si jí u baru v kavárnách nebo bistrech, kde vás vyjde několikanásobně levněji, než v kavárnách bez baru.

Sestavte si svoje menu a najezte se v trávě. Teplá bageta nebo croissant z místního pekařství a k tomu francouzský sýr nebo salám. Piknik si můžete udělat pod Eiffelovou věží nebo u baziliky Sacré-Coeur.

Zkuste během oběda pre-fixe neboli dvou až tříchodové menu, za které dáte cca 10-15 €. Dostanete stejné jídlo jako na večeři, ale za poloviční cenu.

Nejlepší makronky mají v Ladurée na Champs-Élysées

Jaké jsou ceny za jídlo v restauraci v Paříži

Jídlo v levné restauraci vyjde na 15 € na osobu. Menu o 3 chodech pak stojí průměrně 30 €. Voda (0,33 l) je v restauraci za 2,61 € a cappuccino za 3,81 €.

Supermarkety a obchody v Paříži

Obchody v centru Paříže

Obchody v centru Paříže jsou fajn, pokud potřebujete udělat menší nákup. Ať už se jedná o zeleninu, ovoce, mražené výrobky nebo třeba drogérii – najdete tu vše. V centru nejčastěji uvidíte Monoprix, Franprix, Marché U.

Jedná se o obchodní řetězce, takže jsou rozeseté po celé Paříži. Většina těchto obchodů otevírá v 9 hodin a zavírá mezi 21-22 hodinou. Menší z nich mají otevřeno v neděli jen do 13 hodin.

Budete mít ve svém ubytování k dispozici kuchyň a nechce se vám vařit? Alternativou jsou obchody s mraženými výrobky Picard. Nabízí vše od předkrmů, hlavních jídel, ryb až po dezerty. Jejich jídlo je vyhlášené. V centru mají hned několik poboček.

Supermarkety v Paříži

Větší supermarkety v centru Paříže nenajdete. Musíte si udělat cestu na okraj Paříže. Leclers, Carrefour, Intermarché, to jsou jedny z nejčastějších pařížských supermarketů. V okrajovějších částech Paříže najdete i Lidl a Aldi.

Ceny v Paříži

Ceny základních potravin jsou v Paříži následující:

 • Mléko 1 l – 1,21 €
 • Bílý chleba 500 g – 1,78 €
 • Vejce 12 ks – 3,57 €
 • Sýr 1 kg – 17,35 €
 • Kuřecí prsa 1 kg – 13,27 €
 • Banány 1 kg – 2,21 €
 • Brambory 1 kg – 2,18 €
 • Voda 1,5 l – 0,84 €

Kdy navštívit Paříž?

Paříž je krásná po celý rok a v každém ročním období má své kouzlo. Na jaře panují v Paříži příjemné teploty a Tuilerijské nebo Lucemburské zahrady začínají kvést.

Léto je v Paříži slunečné a teplé s průměrnými denním teplotami kolem 24 °C. Teploty jsou snesitelnější než například v Římě, ale Paříž je v tomhle období plná turistů.

Podzim má příjemné teploty, které jsou ideální pro poznávání Paříže. S blížící se zimou je podzim v Paříži víc a víc deštivý.

Vánoce jsou v Paříži jako z pohádky. Vše je krásně nazdobené a osvětlené. Dokonce i Disneyland se halí do vánoční atmosféry. Zimy jsou spíše mírnější, občas nasněží, ale sněhová nadílka brzy roztaje.

Jak si užít Paříž

Využívejte veřejné toalety zdarma. Jsou to malé nerezové domečky, které najdete především v centru města.

Fontány s pitnou vodou zdarma. Po Paříži je spousta tmavě zelených fontán s pitnou vodou, kde si můžete zdarma dolít svou láhev. Říká se jim Wallace Fountains, ale najdete tu i jiné fontány. Jak vypadají včetně interaktivní mapy si můžete prohlédnout online.

Navštivte Paříž mimo sezónu – na jaře a na podzim tu panují příjemné teploty a turistů je znatelně méně. Pokud byste rádi při cestě do Paříže ušetřili, vyrazte do Paříže v zimě, kdy jsou letenky a ubytování nejlevnější.

Uplatněte nárok na vstup zdarma – většina památek je dětem a mládeži do 26 let přístupná zdarma.

Pořiďte si Paris Pass – Je vám víc než 26 let? I tady existuje možnost, jak ušetřit na vstupném do památek. S Paris Pass máte v ceně vstup do více než 60 památek a muzeí nebo například plavbu po Seině.

Nebo zvolte druhou turistickou kartu Paris Explorer Pass, kde si vybíráte počet atrakcí, které plánujete za zvýhodněnou cenu navštívit (Disneyland, Louvre, Eiffelova věž, gurmánský oběd a další).

PAŘÍŽ PITNÁ VODA FONTÁNY
Fontány s pitnou vodou

Paříž praktické informace

Měna: Euro (EUR)

Placení: Pro drobné nákupy a platby je menší mít u sebe hotovost, ale jinak na většině míst zaplatíte kartou. Ve městě je taky dostatek bankomatů, kde si můžete v případě potřeby hotovost vybrat.

Elektrická zásuvka: Ve Francii se používají zásuvky typu E, tzv. francouzské zásuvky, které jsou kompatibilní s většinou zásuvek v Evropě. Mají 2 dutinky a nahoře zemnící kolík.

Bezpečnost: Paříž je obecně bezpečné město. V navštěvovaných oblastech (památky, metro apod.) si hlídejte své věci před kapsáři. Pozor taky na podvody, pokud by se z vás někdo snažil pod nějakou záminkou na ulici vymámit peníze. Nám se to stalo hned dvakrát na Champs-Élysées a poblíž Eiffelovy věže.

Rezervace vstupenek: Paříž je pověstná svými frontami, které jsou na některých místech téměř po celý rok. Mezi místa s nejdelšími frontami patří Eiffelova věž, Louvre, Versailles, Vítězný oblouk nebo muzeum Orsay. Podrobné informace ke vstupnému a rezervaci najdete v samostatném článku o památkách v Paříži.

Jak se domluvit v Paříži

Úředním jazykem je francouzština. V turistických oblastech (památky, hotely, restaurace) se většinou domluvíte s personálem anglicky nebo tu jsou k dispozici brožury v jiných jazycích. Zvolit můžete taky prohlídky s průvodcem, které většinou bývají v angličtině, němčině nebo španělštině.

Obecně se dá říct, že starší lidé nebo v okrajových částech Paříže můžete mít problém domluvit se jiným jazykem než francouzštinou. Navíc místní nemusíte být vstřícní, pokud na ně začnete rovnou mluvit jiným jazykem.

Pro radu je lepší oslovit mladší Francouze, kteří mají lepší znalost angličtiny.

Doporučuji si taky osvojit pár francouzských frází. Místní uvidí, že se snažíte a budou vstřícnější.

Základní francouzské fráze:

 • Dobrý den – Bonjour
 • Děkuji – Merci
 • Prosím – S’il vous plaît
 • Na shledanou – Au revoir
 • Ano – Oui
 • Ne – Non
 • Hledám… – Je cherche…
 • Chtěl bych lístek na metro. – Je voudrais un ticket de métro.
 • Zarezervoval jsem si pokoj na jméno… – J’ai réservé une chambre au nom de…
 • Kde je…? – Où est… ?
 • Mohu platit kartou? – Puis-je payer par carte?
 • Chtěl bych stůl. – Je voudrais une table.
 • Kolik to stojí? – Combien ça coûte?

Mapa Paříže

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu Paříže. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci o Paříži. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

Nejlepší rezervační zdroje pro návštěvu Paříže

Přes Booking.com hledáme veškeré ubytování. Jedná se o největší ubytovací portál na světě a najdete tu vše od moderních hotelů, útulných penzionů po přímořské vily.

Get Your Guide je obrovský rezervační systém pro nákup vstupenek, výletů s průvodci a nejrůznější aktivity. Na jednom místě si můžete přečíst zkušenosti ostatních cestovatelů a zarezervovat lístky do Vatikánských muzeí, plavbu lodí po Dunaji nebo pouštní safari v Dubaji.

Toto byl náš průvodce s užitečnými tipy pro návštěvu Paříže. Pokud máte dotaz, rádi ho zodpovíme v komentáři níže. Šťastnou cestu!

Více informací o Paříži

PAŘÍŽ ITINERÁŘ: Podívejte se na tipy, co navštívit v Paříži. Abychom vám usnadnili plánování, vytvořili jsme itinerář pro 3 dny v Paříži. Kompletní přehled vstupného na památky získáte z článku přehled vstupného a otevírací doby na památky v Paříži.

ZAJÍMAVOSTI V PAŘÍŽI: Pokud jste milovníky umění, máme připraveného podrobného průvodce muzeem Louvre (co vidět, ceny, vstup apod.). V dalším článku se dozvíte vše, co potřebujete vědět před návštěvou Versailes.

Plánujete navštívit Disneyland? Čtěte podrobného průvodce Disneylandem.

PAŘÍŽ PRŮVODCE: V samostatném článku se dozvíte vše o dopravě v Paříži (letiště, MHD, metro, kolo).

JAK UŠETŘIT V PAŘÍŽI: Čtete naše tipy, jak levně navštívit Paříž. Paris Pass je oblíbenou možností, jak ušetřit v Paříži – více o Paris Pass.

PROVENCE: Co takhle objevit další nádherná místa ve Francii? Provence je jedním z nich. V průvodci Provence se dozvíte vše, co před svojí cestou potřebujete vědět.

2 názory na “Průvodce a tipy pro Paříž: ubytování, ceny, slevy, restaurace”

 1. Dobrý den paní Blanko,
  moc Vám děkuji za perfektně zpracovaného průvodce, moc nám to pomohlo pro plánování naší cesty s rodinou do Paříže na prodloužený víkend koncem září. Mám na Vás velikou prosbu jedeme s manželkou a dvěma dětmi 12 a 8 let, chtěli bychom dětem ukázat ty nejznámější památky, muzea Paříže jaký si prosím máme zakoupit pass, máte to velmi hezky popsané, jenže já se vtom úplně ztratil. Moc Vám děkuji za pomoc. David

  1. Dobrý den Davide,

   to moc ráda slyším, děkuji :).

   Co se týká vaše itineráře: Pokud chcete to nejznámější z Paříže a muzea, zvolila bych Paris Museum Pass nebo koupila lístky zvlášť.
   Paris Pass se vám nevyplatí, protože zahrnuje Paris Museum Pass až od 4. dne a Paris Explorer Pass je orientovaný více zážitkově.

   Děti budou mít vstupné do většině míst zdarma (až na Eiffelovku, plavbu po Seině apod.), takže Paris Museum Pass by byla fajn varianta jen pro vás rodiče.

   Paris Museum Pass zahrnuje například Vítězný oblouk, Louvre, muzeum Orsay apod.(nezahrnuje Eiffelovku). Záleží, co vše máte v plánu navštívit, protože s dětmi bude asi program volnější, tak se vám možná vyplatí koupit vstupenky zvlášť.

   Zkoušeli jste propočítat vstupné podle tohoto článku?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *