PAŘÍŽ BEZ CESTOVKY: ubytování, ceny, slevy, restaurace

Plánujete si užít Paříž bez cestovky na vlastní pěst? Mrkněte na našeho průvodce s tipy, kde se ubytovat, kam na dobré jídlo, kolik co stojí a jak ušetřit na vstupném do památek.

Aktualizováno 8.6.2022

Tento článek je doplněním předchozího článku o dopravě do Paříže a pařížské MHD.

Ubytování v Paříži

Paříž je jedním z nejnavštěvovanějších evropských měst. Ruku v ruce s tím jde i nabídka ubytování, která je tady široká a rozmanitá, ale není tak cenově příznivá jako například v Neapoli. Ubytování se nejčastěji pohybuje v rozmezí 2500-3500 Kč. Čím blíže k centru nebo čím lepší výhled na Eiffelovu věž, tím více stoupají i ceny ubytování.

Kde se ubytovat v Paříži?

Naším prvním tipem se skvělým poměrem cena/kvalita je hotel ibis Styles Paris Bercy. Leží 2 minuty od stanice metra, odkud jste za 15 minut u Notre-Dame nebo Louvru a za další čtvrt hodinku na Champs-Élysées nebo u Eiffely věže. I když hotel leží mimo nejturističtější centrum Paříže, je to metrem kousek k těm nejznámějším místům. Můžete vyrazit na promenádu k Seině nebo se projít v parku Bercy se zahradami, který je pár metrů od hotelu. Pokoje jsou menší, ale útulné se snídaní v ceně. Pokud hledáte dobrou restauraci poblíž, zajděte do L’Auberge Aveyronnaise. Druhým tipem na ubytování je Campanile Hotel Paris Bercy Village, které leží taky u parku Bercy a má skvělou základnu pro objevování Paříže.

Přesouváme se do čtvrti Montmartre, která je má oblíbená. Angleterre Hotel najdete jen pár minut od nádraží Gare du Nord, které má dobré spojení z letiště a taky do centra Paříže. Zastávka metra leží hned u hotelu a za 20 minut se dostanete k Vítěznému oblouku a Champs-Élysées, odkud je už dobře dostupné pěšky centrum Paříže včetně Eiffely věže. Hotel leží kousek od baziliky Sacré-Coeur, kam si určitě zajděte na večerní výhled na nasvícenou Paříž a v okolí na jídlo. Celá Montmartre má se svými úzkými dlážděnými uličkami kouzelnou atmosféru.

Mapa ubytování v Paříži

Přikládám přehlednou mapu, pomocí které si svou cestu snadno naplánujete. V mapě najdete tipy na nejlepší ubytování, jaká jsou zajímavá místa v okolí, kde se najíst a odkud vám jede vlak nebo autobus.

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu Paříže. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci o Paříži. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

Kde se v Paříži najíst?

Restaurace v Paříži

Nejezte v restauracích v centru. Z naší zkušenosti cena jídla neodpovídá často kvalitě. Neříkám, že se najíte špatně, ale mimo turistické části Paříže se najíte levněji a často i lépe. Restaurace jsou povinné vystavovat své menu před vchodem, takže si můžete předem udělat obrázek, zda má cenu vůbec chodit dovnitř. Případně jít o restauraci dál. Francouzská kuchyně je skvělá, ale je tu i spousta dobrých restaurací, které se zaměřují na jinou kuchyni. Několik našich konkrétních tipů, kde se najíst v Paříži, přikládám níže.

Trhy v Paříži

Bezva možnost, jak za přijatelnou cenu ochutnat místní kuchyni. A co zní více lokálněji? Pokud půjdete od Eiffelovky směrem k Invalidovně, nemůžete minout Rue Cler. Zastavit se tady můžete nejen na oběd, ale i na večerní drink (nebo na irské pivo Guinness do hospody Ha’Penny Bridge Pub). Na rohu je dobrá francouzská restaurace Le Roussillon a kousek odtud si můžete dát hamburger v Birdy. Mají i lanýžové hranolky. A pokud musíte mít něco sladkého na závěr jako my, zkuste cukrárnu Aux Merveilleux de Fred. Mají tak výborné nadýchané dorty, až se mi seběhla slina.

V Latinské čtvrti nedaleko Pantheonu stojí za zmínku Rue Mouffetard. Zdejší trh i restaurace. V brzkých večerních hodinách jsou tu také šťastné hodinky na alkohol. Stánkaři tu jsou každý den kromě pondělí od 8 hodin do 13 hodin. Pokud hledáte typicky pařížský trh, tak Marché Mouffetard bude ten pravý. A ukrývá i několik fajn restaurací. Například etiopskou kuchyni v Les Saveurs d’Abyssinie nebo zajděte na palačinky do Les Crêpes de Louis-Marie.

Marché Bastille, který najedete u Place de la Bastille, je podle mnohých tím nejlepším. Na trhu je neustále plno a výběr masa, zeleniny, ale i jídla je široký. V okolí je spousta restaurace a fastfoodů, ale já bych vypíchla veganskou restauraci B.Better asi 10 minut odtud pěšky. My nejsme vegani a přesto nám chutnalo moc.

Na skvělé jídlo můžete zajít do čtvrtí Montmartre u baziliky Sacré-Coeur, do Latinské čtvrti u Pantheonu nebo čtvrti St. Germain mezi Lucemburskými zahradami a Seinou.

Další tipy, kde se v Paříži najíst

 • Zkoušejte pouliční jídlo. Palačinky jsou francouzská specialita a nezáleží, zda si je dáte na sladko nebo na slano. Nebo panninis (francouzské sendviče).
 • Pokud milujete kávu, dejte si jí u baru v kavárnách nebo bistrech, kde vás vyjde několikanásobně levněji, než v kavárnách bez baru.
 • Sestavte si svoje menu a najezte se v trávě. Teplá bageta nebo croissant z místního pekařství a k tomu francouzský sýr nebo salám. Pod Eiffelovkou. Nebo na trávě před bazilikou Sacré-Coeur s parádním výhledem na Paříž.
 • Zkuste během oběda pre-fixe neboli dvou až tříchodové menu, za které dáte cca 10 – 15 €. Dostanete stejné jídlo jako na večeři, ale za poloviční cenu.

Jaké jsou ceny za jídlo v Paříži?

Většina lidí si nenechá ujít večeři v některé z francouzských restaurací. Ta vás vyjde na 25 – 40 € včetně vína. V turistických částech potom o 10 – 30 % víc. V levných restauracích zaplatíte jen 15 € za osobu. Za půl litr domácího piva dáte v restauracích kolem 6,50 € a za to dovezené ve skle (0,33 l) 6 €. 3,60 € stojí cappuccino a třetinková voda v lahvi necelá 2 €. Jestli se nechcete ani v Paříži vzdáte mekáče, McMeal vás vyjde na 9 €.

Nalákal vás piknik v trávě? Menu si sestavíte za 9 – 15 € (sýr, salám, víno…). Rychlé jídlo jako jsou palačinky, kupované sendviče nebo jiné šupito presto občerstvení vám z peněženky vytáhne 6 – 10 €.

Supermarkety a obchody v Paříži

Obchody v centru Paříže

Obchody v centru Paříže jsou fajn, pokud potřebujete udělat menší nákup. Ať už se jedná o zeleninu, ovoce, mražené výrobky nebo třeba drogérii – najdete tu vše. V centru nejčastěji uvidíte Monoprix, Franprix, Marché U. Jedná se o obchodní řetězce, takže jsou rozeseté po celé Paříži. Většina těchto obchodů otevírá v 9 hodin a zavírá mezi 21 – 22 hodinou. Menší z nich mají otevřeno v neděli jen do 13 hodin.

Budete mít ve svém ubytování k dispozici kuchyňku a nechce se vám vařit? Jenže jídlo v restauracích, to vyjde docela draho. Levnější variantou jsou obchody s mraženými výrobky Picard. Nabízí vše od předkrmů, hlavních jídel, ryb až po dezerty. Jejich jídlo je vyhlášené. V centru o jejich pobočku zakopnete na každém rohu.

Supermarkety v Paříži

Větší supermarkety, tak jak je známe my, v centru Paříže nenajdete. Musíte si udělat cestu na okraj Paříže. Leclers, Carrefour, Intermarché, to jsou jedny z nejčastějších pařížských supermarketů. V okrajovějších částech Paříže najdete i Lidl a Aldi.

Ceny v Paříži

Ceny v Paříži jsou přibližně o 68 % vyšší než v Praze. Ještě dráž vás vyjde pečivo, vajíčka, maso, některé druhy ovoce a zeleniny, alkohol. V restauracích si připlatíte přibližně jednou tolik než u nás.

Jak ušetřit v Paříži?

 • Využívejte veřejné toalety zdarma. Centrum je jimi prošpikované. Jsou to malé nerezové domečky.
 • Fontány s pitnou vodou zdarma. To jsou tmavě zelené fontánky s pitnou vodou, kde si můžete zdarma dolít svou láhev. Kromě typických Wallace Fountains tu najdete ale i spoustu dalších. Jak vypadají včetně interaktivní mapy si můžete prohlédnout online.
 • Navštivte Paříž mimo sezónu – na jaře a na podzim tu panují příjemné teploty a turistů je znatelně méně. Vůbec nejlepším čase je zima, kdy jsou letenky a ubytování nejlevnější.
 • Uplatněte nárok na vstup zdarma – většina památek je dětem a mládeži do 26 let přístupná zdarma. Využijte toho.
 • Pořiďte si Paris Pass – Je vám víc než 26 let? I tady existuje možnost, jak ušetřit na vstupném do památek. S Paris Pass máte v ceně vstup do více než 60 památek a muzeí nebo například plavbu po Seině.
 • Nebo zvolte druhou turistickou kartu Paris Explorer Pass, kde si vybíráte počet atrakcí, které plánujete za zvýhodněnou cenu navštívit (Disneyland, Louvre, Eiffelova věž, pětichodový gurmánský oběd a další).
 • Třetí možností je Paris Museum Pass, která zahrnuje po předem zvolený počet dní vstup do většiny hlavních pařížských památek.

Související články

Další průvodci

Scroll to Top