11 tipů na výlety, co navštívit v okolí Dublinu (tipy, popis, mapa)

Dublin výlety / co navštívit v okolí Dublinu

Irsko je známé svou svěží přírodou, malebnými městečky, archeologickými nalezišti a středověkými hrady. Byla by velká škoda navštívit Dublin a neudělat si alespoň jeden výlet po okolí. Přečtěte si naše tipy na výlety a co navštívit v okolí Dublinu.

Od památek UNESCO přes stezky s výhledem na útesy až třetí nejkrásnější zahrady světa. Okolí Dublinu je pestré a zábavné stejně jako Dublin samotný. Pojďme se podívat, co vás tady čeká, ať můžete začít plánovat svůj perfektní itinerář pro návštěvu Dublinu.

Dublin představuje dobrou základnu pro poznávání Irska. Dostanete se odtud na řadu zajímavých míst. Využít můžete veřejnou dopravou (vlaky, autobusy), půjčit si auto nebo vyrazit na výlet s autobusovým zájezdem, kde vše zařídí za vás.

Praktické tipy, než vyrazíte na výlet v okolí Dublinu

Než si ukážeme, co navštívit v okolí Dublinu, povíme si několik praktických tipů:

Autobusy a vlaky v Irsku

Pro plánování vlakových a autobusových spojů doporučuji využít oficiální aplikaci. Je to přehledné a v orientaci vám pomůže taky mapa. Stejně dobře fungují i Google Maps.

Pokud hledáte pouze vlakové spoje, podívejte se na stránky Irish Rail. Nabídnou vám přehledně všechny vlakové spoje včetně ceny.

Více informací o dopravě v Dublinu a jeho okolí se dočtete v našem průvodci Dublinem.

Z Dublinu vyjíždí taky řada autobusových zájezdů, se kterými navštívíte to nejlepší, co můžete v Irsku vidět. Navíc jsou ceny často velmi příznivé s ohledem na to, co vše uvidíte a že vše vyřídí za vás. Konkrétní tipy na autobusové zájezdy najdete v článku.

DART / doprava v Dublinu a okolí

Půjčení auta v Irsku

Auto je tou nejlepší možností, jak prozkoumat všechna místa, co stojí za to navštívit v okolí Dublinu.

Pro půjčení aut jsme využívali Rentalcars.com. Stačí vyplnit údaje a při převzetí se prokázat občanským průkazem. Součástí ceny je taky pojištění a storno zdarma.

Auto si můžete vyzvednout hned na letišti nebo na několika dalších místech v Dublinu (místo vyzvednutí je vždy napsané přímo u daného auta).

Upozornění: Nezapomeňte, že v Irsku a ve Velké Británii se jezdí vlevo. Doporučuji vybírat střední nebo menší modely aut. V některých oblastech jsou silnice úzké a když se setkáte s autobusem v protisměru (a nejen autobusem), můžete mít problém vyhnout se.

Turistika v Irsku

I když jsou Google Maps v mnoha případech skvělé, pro hledání turistických tras doporučuji využít jiné způsoby. Široký výběr stezek najdete na sportireland.ie.

Nebo se řiďte značením na místě, které je v Irsku skvělé. Nechybí informační tabule s mapami a rozcestníky. V turistických oblastech vám poradí v návštěvnických centrech, kde mají k dispozici taky mapy.

V Irsku prší. Často prší. Z toho důvodu jsou stezky často podmáčené a bahnité. Pořádné turistické boty a nepromokavá bunda jsou nezbytností.

Nejkrásnější výlety, co navštívit v okolí Dublinu

1. Howth

Howth je poloostrov s rybářským městečkem, kde se můžete procházet po přístavu, zajít do restaurace na mořské plody nebo vyrazit po jedné z turistických stezek.

Poloostrov je známý svými útesy s majákem, které možná nejsou tak impozantní jako útesy na západním pobřeží Irska, ale přesto jsou působivé.

Výhled na maják na poloostrově Howth / Výlety z Dublinu
Výhled na maják na poloostrově Howth / Výlety z Dublinu

Stezky začínají už u nádraží a na výběr je několik obtížností. Vybrat si můžete od nenáročné modré trasy po nejdelší fialovou trasu. Trasa vede po vyšlapané pěšině podél útesů. Během deště může být cesta blátivá – chce to pořádně boty a jistý krok. Jinak je ale cesta schůdná i s dětmi.

Všechny trasy vedou přes The Summit (tady je taky bezplatné parkoviště), odkud jsou krásné výhledy na maják v dáli. Je tu několik kaváren a restaurace.

Přímo u nádraží se nachází otevřený trh, kde si můžete nakoupit lokální produkty (především mořské plody a výborné dezerty). Hned za nádražím se rozprostírá přístav s majákem a výhledem na protilehlý ostrov.

Jak se dostat na Howth

Howth je ze seznamu výletů v okolí Dublinu nejsnadněji dostupný. Nachází se 30 minut severně od centra Dublinu a snadno se sem dostanete vlakem, autobusem i autem.

DART: Na nádraží Connolly nasedněte na DART a vystupte na konečné stanici Howth. Zpáteční jízdenka bez Leap Card vyjde na 5 € (s Leap Card pak 4 €). Pokud máte Leap Visitor Card (Leap Visitor Card není Leap Card – viz článek o Dublinu), cestu do Howth máte v ceně a nic neplatíte.

Autobusy: Z centra Dublinu se na poloostrov Howth dostanete autobusem H3. Cesta trvá cca 45 minut a s Leap Visitor Card máte cestu opět v ceně. Bez karty počítejte s přibližnou částkou jako v případě DART.

Výhodou autobusů je, že staví na poloostrově na několika zastávkách a končí až pod summitem, kde se sbíhají turistické trasy (na rozdíl od DART, kde musíte vystoupit na nádraží na kraji Howth).

Autem: Na poloostrově je několik neplacených parkovišť – přímo u přístavu nebo pak na summitu, odkud můžete rovnou navázat na jednu ze stezek.

2. Killiney Hill Park

Killiney Hill Park se rozprostírá jižně od Dublinu. V parku i v jeho okolí je spousta zajímavostí. Doporučuji vyrazit po okružní stezce Killiney Hill Walk. Trasa je krátká (2,9 km), ale výhledy jsou odtud nádherné na Dublin i moře.

A pokud je vám to málo, můžete si trasu prodloužit až přes Dalkey Hill, který se nachází ve stejném parku.

Nejvyšší bod Killiney Hill Walk
Nejvyšší bod Killiney Hill Walk

2 minuty od zastávky DART se pak rozprostírá písčito-kamennitá pláž Killiney Strand, kde můžete taky rybařit.

Pokud vystoupíte o zastávku dřív (Dalkey), dojdete po chvíli k pobřeží na Hawk Cliff, kde se můžete vykoupat. Jsou tu schody pro snadnější přístup do vody. Většina lidí ale skáče rovnou do moře. V okolí je taky několik menších pláží.

Jak se dostat do Killiney Hill Park

DART: V centru Dublinu nasedněte na DART (s Leap Visitor Card je v ceně) a jeďte na jih. Za 35 minut vystupte ve stanici Killiney. Tady uvidíte ukazatele na pláž a do parku. Vydejte se podél cesty směrem k parku, který už uvidíte na vyvýšenině v dáli. Za 20 minut dojdete ke schodům, po kterých navážete na Killiney Hill Walk.

Auto: Pokud jedete autem, vydejte se směrem ke Killiney Hill Park a zaparkujte nad pláží Whiterock. Je tu bezplatné podélné parkoviště (za hezkého počasí a o víkendu může být brzy plné). Odtud už uvidíte stezku do lesa na druhou stranu od pláže.

Čtěte: Nejkrásnější místa v Dublinu

3. Brú na Bóinne

Brú na Bóinne je fascinující místo. Pokud se zajímáte o historii, určitě sem zamiřte. Jedná se totiž o jednu z nejvýznamnějších neolitických sbírek na světě, která zahrnuje velké průchozí hrobky Newgrange, Knowth a Dowth. Ty jsou staré 5000 let a jsou tak dokonce starší než egyptské pyramidy nebo Stonehenge.

Newgrange / Brú na Bóinne / co navštívit v okolí Dublinu
Newgrange / Brú na Bóinne

Prohlídka začíná u návštěvnického centra pro Newgrange a Knowth (Dowth není přístupná zevnitř). Uvnitř centra můžete navštívit výstavu, kde se dozvíte více o historii Brú na Bóinne, prohlédnete si artefakty a uvidíte, jak se tu dříve žilo, co se pěstovalo a chovalo. Skvělá interaktivní výstava.

Odtud pak jezdí zdarma po menších skupinkách kyvadlový autobus do Newgrange nebo Knowth (Knowth je v zimě uzavřené – otevírá na začátku března). S průvodcem pak můžete navštívit hrobky uvnitř (cca 20-30 minut).

Knowth / Brú na Bóinne / co navštívit v okolí Dublinu
Knowth / Brú na Bóinne

Návštěvu si musíte rezervovat předem. Na výběr je několik typů vstupenek. Můžete si vybrat jednu z hrobek nebo klidně obě hrobky včetně návštěvnického centra. I s prohlídkou zvenčí počítejte s návštěvou celé oblasti kolem 2,5-3 hodin. Více informací se dočtete na oficiálních stránkách.

Jak se dostat k Brú na Bóinne

Brú na Bóinne se nachází kousek od města Drogheda, cca 50 km severně od Dublinu. Nejezdí sem přímé autobusy ani vlaky. Nejlepší možností je proto auto. Cesta po dálnici M1 (nebo silnici N2 – záleží na provozu) trvá kolem 40 minut.

Čtěte našeho podrobného průvodce, jak si půjčit a řídit auto v Irsku (ceny, požadavky, postup, tipy pro řízení a čemu se vyhnout).

4. Cliffs of Moher

Moherské útesy tady nemůžou chybět, i když se nenachází poblíž Dublinu. 200 m vysoké a 14 km dlouhé útesy, které patří k největším na světě. Díky tomu jsou zapsané na seznamu UNESCO. Jeskyně v útesech se taky objevily v několika scénách filmu Harry Potter a princ dvojí krve.

Tohle je jedno z nejkrásnějších míst, které můžete v Irsku navštívit a rozhodně stojí za jednodenní výlet z Dublinu.

Pokud sem zamíříte na jaře a v létě, možná budete mít štěstí zahlédnout papuchalky.

Moherské útesy

Praktické informace před návštěvou Cliffs of Moher

Útesy se rozprostírají mezi městečky Doolin a Liscannor. Zhruba v polovině se v nejvyšším místě nachází návštěvnické centrum. Můžete zaparkovat na všech třech místech – u návštěvnického centra, v Doolin nebo v Liscannor.

Parkování u návštěvnického centra je nejdražší, ale v ceně máte taky návštěvu interaktivní výstavy v centru. Návštěvnické centrum je samo o sobě zajímavá stavba – moderní a šetrná k životnímu prostředí.

Pokud máte omezený čas, jeďte sem, protože odtud jsou výhledy nejlepší a Moherské útesy tu jsou nejvyšší. Aktuální informace o vstupném a otevírací době najdete na oficiálních stránkách.

Parkování v Liscannor nebo Doolin je výrazně levnější. Z obou míst pak vyrazíte po stezce podél pobřeží (6-8 km podle zvolené trasy). Nezapomeňte na pořádné boty, protože stezka může být kluzká a blátivá.

Samotná návštěva Moherských útesů je zdarma.

Jak se dostat ke Cliffs of Moher

Cliffs of Moher se nachází na západním pobřeží Irska, přesně na druhou stranu od Dublinu.

Veřejná doprava: K útesům se dostanete vlaky a autobusy (většinou s 1 přestupem; přímé autobusy ani vlaky sem nejezdí). Nevýhodou je, že na cestě strávíte 4,5-5 hodin v jednom směru.

Auto: Lepší variantou je půjčit si auto v Dublinu a udělat si výlet k útesům po vlastní ose. Cesta vám zabere cca 3 hodiny a většinou vede po dálnici.

Nasedněte na přímý autobus ke Cliffs of Moher. Autobusy vyjíždí od Dublin City Gallery v centru města (je tu zastávka) a dělají okružní trasu přes nejkrásnější místa na západním pobřeží. Projdete si Moherské útesy, měsíční krajinu národního parku The Burren a krásné městečko Galway. Navíc za skvělou cenu, kde je součástí ceny taky vstup do parků. Nemusíte nic řešit, autobus vás zaveze až na místo.

5. Wicklow Mountains

Wicklow Mountains je drsné, místy nedotčené pohoří asi hodinu autem od Dublinu. Pokud hledáte místo pro turistiku, tohle je jednou z nejlepších míst poblíž Dublinu. Není to pohoří vysokých nadmořských výšek, ale přesto zdejší výhledy rozhodně stojí za to.

Lough Tay ve Wicklow Mountains / co navštívit v okolí Dublinu
Lough Tay ve Wicklow Mountains / co navštívit v okolí Dublinu

Vydejte se po jedné z turistických tras a užijte si návštěvu jediného národního parku na východě Irska. Navíc se jedná o největší pohoří v Irsku, takže výběr turistických tras je tu velký. Všechny turistické trasy a další tipy, co dělat ve Wicklow Mountains najdete na oficiálních stránkách.

Pokud jedete autem, za nás mohu doporučit Sally Gap. Jedná se o horský průsmyk, odkud jsou opravdu nádherné výhledy na Wicklow Mountains. Právě tady se natáčely scenérie pro film P.S. Miluji Tě (a taky pro další filmy).

Wicklow Mountains / co navštívit v okolí Dublinu
Wicklow Mountains / co navštívit v okolí Dublinu

Jak se dostat do Wicklow Mountains

Auto: Wicklow Mountains jsou od Dublinu vzdálené 30-60 minut. Záleží, kam přesně v pohoří jedete, protože je rozsáhlé. Auto je tou nejjednodušší a nejlepší možností, jak Wicklow Mountains navštívit.

Autobusový zájezd: Nasedněte na okružní jízdu a užijte si Wicklow Mountains, Glendalough a odpoledne zakotvěte v Kilkenny. Podívejte se na popis trasy na tomto odkaze.

6. Glendalough

Glendalough je nejoblíbenějším místem ve Wicklow Mountains. Právě proto si vysloužilo samostatnou zmínku. A proč sem vyrazit? Pod názvem Glendalough si můžete představit ruiny klášterního komplexu ze 6. století, které jsou rozeseté po okolí. Tady se natáčelo několik scén z filmu Statečné srdce.

Glendalough / co vidět v okolí Dublinu
Glendalough / co vidět v okolí Dublinu
Glendalough / co vidět v okolí Dublinu

Je tu návštěvnické centrum, občerstvení a placené parkování (v roce 2023 za 4 €). Odtud vedou stezky různých obtížností. Okolní krajinou a kolem Horního a Dolního jezera, nad která můžete vystoupat po modré trase a užít si výhled na okolí.

Připravte se na to, že Glendalough je jedním z nejoblíbenějších výletů v okolí Dublinu a v sezóně je tu plno. Proto je nejlepší dorazit brzy ráno nebo naopak později odpoledne, abyste se vyhnuli největším davům.

Jak se dostat do Glendalough

Auto: Glendalough se nachází asi 60 km jižně od Dublinu. Autem jste tu za necelou hodinu. Zaparkovat můžete přímo v Glendalough za 4 €.

Autobus: Nasedněte v centru Dublinu na autobus St Kevins, který vás zaveze až k návštěvnickému centru Glendalough. Cestra trvá 1 h 20 min a zpáteční lístek vyjde na 23 €.

Autobusový zájezd: Nasedněte na okružní jízdu a užijte si Wicklow Mountains, Glendalough a odpoledne zakotvěte v Kilkenny. Podívejte se na popis trasy na tomto odkaze.

7. Powerscourt House & Gardens a vodopád Powerscourt

Powerscourt House je známý pro své zahrady – ty byly totiž vyhlášené dle National Geographic jako třetí nejkrásnější zahrady na světě. Při procházení vás čekají okrasná jezírka, fontány, terasy, sochy, formální zahrady…a to vše s výhledem na Wicklow Mountains.

Powerscourt House & Garden / výlety v okolí Dublinu
Powerscourt House & Garden / výlety v okolí Dublinu

Za vidění stojí i zámek, který se umístil podle Lonely Planet Guide v Top Ten Houses and Mansions Worldwide. Je přístupný především pro výstavy. Informace o vstupném a otevírací době se dočtete na oficiálních stránkách.

Nedaleko zámku se nachází vodopád Powerscourt. Ten je s výškou 121 metrů nejvyšším vodopádem v Irsku. Můžete se projít kolem vodopádu a užít si výhled na vodopád z různých úhlů (procházka na 30 minut). Kromě toho se tu griluje, piknikuje přímo pod vodopádem a nechybí ani sociální zázemí.

Vstup k vodopádu je placený a podléhá otevírací době.

Vodopád Powerscourt
Vodopád Powerscourt

Jak se dostat k Powerscourt House & Gardens

DART: Jeďte na jihu do stanice Bray Station, kde přestupte na autobus 185. Ten vás zaveze až do malebného městečka Enniskerry, odkud se vydáte kolem ne moc frekventované silnice k Powerscourt House. Půjdete asi 25 minut po udržovaném chodníku, částečně s výhledy a částečně kolem lesa. Oblíbená procházka z Enniskerry. Cesta s přestupem a chůzí až k Powerscourt House trvá cca 1 h 45 min.

Autobus: V Dublinu nasedněte na O’Connolly Street na přímý autobus 44 (dopravce Dublin Bus), který vás zaveze za hodinu až do městečka Enniskerry. Odtud vyrazíte procházkou k Powerscourt House (viz předchozí bod). S Leap Visitor Card je autobus v ceně. S Leap Card vás jedna cesta vyjde na 2 € (v rámci jízdenky The TFI 90 Minute Fare) a bez Leap Card na 2,60 €.

Auto: Powerscourt House & Gardens jsou nejsnadněji dostupné autem – z Dublinu tu budete cca za 30 minut podle toho, odkud vyjíždíte. Přímo u zámku je pak dostatek parkovacích míst.

Co se týká vodopádu Powerscourt, nejlepší možností je auto. Vodopád se nachází asi 6 km od Powerscourt House & Gardens. Zaparkovat můžete kousek od vodopádu na vyhrazeném parkovišti.

Čtěte našeho podrobného průvodce, jak si půjčit a řídit auto v Irsku (ceny, požadavky, postup, tipy pro řízení a čemu se vyhnout).

8. Hill of Tara

Teď si představíme další starověké místo. Vrch Tara je známý už z doby kamenné, kdy tu vybudovali průchozí hrobku. Největšího významu dosáhl v době železné, kdy se stal sídlem vysokých králů Irska. Sem vedly všechny staré irské cesty.

Letecký pohled na Hill of Tara / co vidět v okolí Dublinu
Letecký pohled na Hill of Tara / co vidět v okolí Dublinu
Hill of Tara / co vidět v okolí Dublinu
Hill of Tara / co vidět v okolí Dublinu

Procházel tudy taky svatý Patrik, který Hill of Tara povýšil na symbolické místo. Dnes tu uvidíte jenom stopy z tehdejší doby, ale stále se jedná o magické místo plné historie, které určitě stojí za návštěvu.

Přímo na vrcholu se tyčí Lia Fáil (Kámen osudu), kde byli korunovaní dávní králové Irska.

Hill of Tara je přístupný zdarma. Pro aktuality doporučuji zkontrolovat oficiální stránky.

Jak se dostat k Hill of Tara

Autobus: K Hill of Tara se dostanete autobusem 109 z centra Dublinu. Vystoupíte v Tara Cross, odkud půjdete ještě 20 minut k vrchu. Cena zpáteční jízdenky je 12 € a autobus jede něco přes hodinu. Jízdenky si můžete koupit online.

Auto: Auto je nejjednodušší možnost, jak Hill of Tara navštívit. Z Dublinu jste tu za půl hodiny. Zaparkovat můžete na jednom ze dvou parkovišť kousek pod vrchem. Je tu taky kavárna s prodejnou suvenýrů.

Je nutné cestovní pojištění do Irska? Váš Evropský průkaz zdravotního pojištění (EHIC) pokryje nezbytné lékařské ošetření v důsledku nemoci nebo úrazu. Pojištění ale nepokrývá případnou spoluúčast (například za hospitalizaci, při stomatologických zákrocích či při nákupu léků). Tuto spoluúčast pokrývá právě cestovní pojištění, stejně jako situace, jako je zrušení cesty, ztráta zavazadel nebo pojištění odpovědnosti za škodu. Zjistěte více o tom, co vše cestovní pojištění zahrnuje.

9. Kilkenny

Starobylé irské město s úzkými uličkami, historickými památkami a tudorovskými domy. Tak přesně to je Kilkenny.

Město Kilkenny bylo založené už v 11. století a ve středověku bylo hlavním městem Irska. Díky tomu je historií a zajímavými místy doslova prošpikované – středověký hrad s rozsáhlou zahradou, historická ulice Medieval Mile, katedrála St Canice’s a spousta dalších.

St Canice Cathedral Kilkenny / co navštívit v Irsku
St Canice Cathedral Kilkenny / co navštívit v okolí Dublinu

Projděte se dlážděnými uličkami obklopenými obchody s uměním a řemesly, navštivte dechberoucí památky nebo si dejte guláš s pivem v jedné z historických pivnic.

Kilkenny / výlety v okolí Dublinu
Kilkenny / výlety v okolí Dublinu

Jak se dostat do Kilkenny

Autobus: Přímo z centra Dublinu vyjíždí autobus 600 přes Kilkenny do města Cork na jihu Irska. Cesta do Kilkenny trvá 1 h 45 min a lístek vyjde na 12 €. Lístek od přepravce Dublin Coach si můžete objednat online.

Vlak: Z nádraží Heuston vyjíždí několikrát denně vlak do Kilkenney. Cesta trvá 1 h 30 min a jízdenka stojí kolem 12 €.

Auto: Autem se do Kilkenny dostanete za 1 h 30 min. Většina cesty vede po dálnicích nebo rychlostních silnicích.

Autobusový zájezd: Nasedněte na okružní jízdu a užijte si Wicklow Mountains, Glendalough a odpoledne zakotvěte v Kilkenny. Podívejte se na popis trasy na tomto odkaze.

10. Giant’s Causeway

Giant’s Causeway rozhodně neleží poblíž Dublinu. Dokonce neleží ani v Irské republice. Giant’s Causeway najdete v Severním Irsku. Je to ale natolik ikonické místo, že byste měli zvážit jeho návštěvu.

A možná to bude jeden z vašich největších zážitků při návštěvě Irska (spolu s Moherskými útesy). Právě proto se jedná o jeden z nejoblíbenějších výletů z Dublinu i přesto, že je vzdálený 3 hodiny jízdy.

Giant's Causeway / nejkrásnější místa v Irsku
Giant’s Causeway / nejkrásnější místa v Irsku

Giant’s Causeway si můžete představit jako 40 tisíc do sebe zapadajících čedičových skal. Přírodní úkaz (je opravdu přírodní?) vznikl jako výsledek sopečné erupce před 60 miliony let.

Legenda zní ale zajímavěji. Podle té byl totiž irský obr Finn McCool napaden skotským obrem Benandonnerem. Fionn přijal výzvu a postavil hráz před Severní kanál. Ta byla během jejich bitvy zničena a tím vznikl Obří chodník (Giant’s Causeway).

Po čedičových kuželech se můžete libovolně procházet. Jen pozor za mokra, kdy to tu dost klouže. Na výběr jsou taky 4 stezky, po kterých celou oblast lépe prozkoumáte (na místě jsou cedule s mapami pro orientaci, popř. získáte víc informací v návštěvnickém centru).

Giant's Causeway / nejkrásnější místa v Irsku
Giant’s Causeway / nejkrásnější místa v Irsku

Praktické informace pro návštěvu Gaint’s Causeway

Vstup do Giant’s Causeway je zdarma. Pokud jedete autem, parkovné je 10 £. Nebo můžete zaplatit vstupné, kdy budete mít v ceně výstavu v návštěvnickém centru, parkovné a v případě zájmu prohlídku s průvodcem. Stojí to jen pár liber navíc a parkoviště je hned vedle návštěvnického centra. Více informací najdete tady.

Upozornění: Severní Irsko je velmi dobře dostupné. Z toho důvodu ho řada lidí zařazuje do svého itineráře pro návštěvu Irska. Jen pozor na to, že se tady platí britskou librou. Naštěstí se dá taky na většině míst platit kartou.

Jak se dostat ke Giant’s Causeway

Auto: Z Dublinu se dostanete ke Giant’s Causeway za cca 3 hodiny po dálnici M1 a následně M2. Zaparkovat můžete kousek od Giant’s Causeway – parkovné bez návštěvy návštěvnického centra je 10 £, s návštěvnickým centrem o pár liber víc (nutná rezervace předem – viz odkaz výše).

Veřejná doprava: Do Giant’s Causeway neexistují přímé autobusy ani vlaky. Doprava veřejnou dopravou s přestupem je navíc zdlouhavá (přes 5,5 hodiny).

Nasedněte na přímý autobus k Giant’s Causeway a udělejte si okružní jízdu přes jedny z nejkrásnějších míst v Severním Irsku – Dark Hedges, Giant’s Causeway a Belfast. Vstupné je v ceně. Nemusíte nic řešit, autobus vás zaveze až na místo. Až si místo prohlédnete, pojedete zase dál. Podívejte se na celý popis trasy na tomto odkaze.

11. Bray Head Cliff Walk

Bray je pobřežní město, které se nachází asi 40 minut jižně od Dublinu. Najdete tu pláž, promenádu i oblíbené mořské akvárium. Promenáda je hezky upravená a lemují jí přímořské vilky. Dojdete po ní až do přístavu. V okolí je několik kaváren a restaurací.

Na východním okraji města se rozprostírá přírodní rezervace Bray Head. Můžete vyrazit po stezce kolem útesů a užít si nádherný výhled na Bray a moře. Stezka je nenáročná, ale místy může být strmá (pokud půjdete i na vrchol). Vzhledem k irskému počasí nazujte dobré boty.

Bray Head Cliff Walk / výlety v okolí Dublinu
Bray Head Cliff Walk / výlety v okolí Dublinu

Jakmile přijedete do Bray, uvidíte Bray Head před vámi. S křížem na vrcholu. Většina lidí jde přímo na vrchol ke kříži, ale pokud máte víc času, doporučuji si udělat celý okruh. Je dlouhý 5,5 km a každý středně zdatný turista ho bez problémů zvládne. Na vrcholu je pak v karavanu malé občerstvení (od pátku do neděle). Pro podrobnější popis trasy koukněte zde.

Dříve bylo možné absolvovat trasu až do městečka Greystones. Poblíž Greystones se ale začala masivně sesouvat půda, takže je stezka neprůchozí a zkrácená. Na působivosti jí to ale neubralo.

Bray Head Cliff Walk / výlety v okolí Dublinu
Nejvyšší vrchol Bray Head / výlety v okolí Dublinu

Jak se dostat do Bray

DART: Bray je snadno dostupný z centra Dublinu. Nasedněte na DART a vystupte za 45 minut v Bray. Pláž se rozprostírá kousek za nádražním. Nebo jděte cca 20 minut na začátek trasy po Bray Head. S Leap Visitor Card máte dopravu v ceně.

Auto: Pokud jedete autem a chystáte se do Bray Head, zaparkujte na kraji rezervace. Je tu neplacené parkoviště.

Výlety v okolí Dublinu – mapa

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou tipů na výlety v okolí Dublinu. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci, co navštívit v okolí Dublinu. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

Naplánujte si svou cestu snadno a rychle. Pokud si něco koupíte prostřednictvím našich odkazů, získáme malou provizi. Vy neplatíte nic navíc. Děkujeme!

Toto byla naše tipy na výlety, co navštívit v okolí Dublinu. Máte dotaz? Rádi ho zodpovíme v komentáři níže. Šťastnou cestu!

Více informací o Irsku

DUBLIN: Podívejte se na našich 20 tipů, co navštívit v Dublinu (+ další užitečné informace a tipy pro vaší cestu). Zde je podrobný průvodce dopravou v Dublinu.

NEJKRÁSNĚJŠÍ MÍSTA V IRSKU: Inspirujte se 25 tipy, co navštívit v Irsku.

PŮJČENÍ AUTA V IRSKU: Zde je podrobný průvodce, jak si půjčit a řídit auto v Irsku (ceny, požadavky, postup, tipy pro řízení a čemu se vyhnout).

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *