DUBLIN DOPRAVA 2024 (letenky, letiště, MHD, trajekty, kolo) + MAPA

Dublin doprava

Dublin patří mezi má oblíbená místa v Evropě. S dlouhou historií, tradičními hospodami a vstřícnými místními je městem, které okouzlí téměř každého. Jak tady funguje doprava, jak se dostat z letiště do centra Dublinu nebo jak funguje MHD a trajekty v Dublinu? Vše si povíme v dnešním článku.

Jak se dostat do Dublinu

Letecky do Dublinu

Irsko je ostrov, takže se musíte spoléhat především na leteckou dopravu. Letadlem se do Dublinu dostanete z většiny velkých evropských měst. Podívejte se na letenky do Dublinu na tomto odkaze.

Mezinárodní letiště Dublin leží severně od města. Má 2 terminály a díky značení se tu dá dobře zorientovat.

Letiště v Dublinu
Letiště v Dublinu

Do města se pak dostanete za půl hodiny autobusy Aircoach Bus 700, které mají zastávku u obou terminálů. Jezdí každých 15 minut po celý den. Ve městě staví na několika zastávkách včetně O’Connell St, Trinity College nebo St Stephen’s Green.

Jízdenky si koupíte online, u řidiče při nástupu, v aplikaci nebo v zákaznickém centru na letišti. Jednosměrná jízdenka vyjde na 7 € (děti 3 €). Doporučuju koupit rovnou zpáteční jízdenku za 9 € (děti 4 €). Výrazně ušetříte.

Nejlepší ubytování v Dublinu 😴

dublin ubytování
Beresford Hotel

Oblíbený 3* hotel v centru

levné ubytování dublin
Abbey Court Hostel

Levné ubytování s kompletním zázemím

Trajekty z Francie a Velké Británie

Z Velké Británie se dostanete do Irska taky pomocí trajektů. Několikrát denně vyplouvají trajekty z Holyhead, který se nachází na západním cípu Velké Británie (nedaleko Liverpoolu). Stejně tak Liverpool má s Dublinem dobré trajektové spojení.

Několik trajektů týdne vyjíždí taky z Cherbourgu ve Francii. Podívejte se na aktuální trajekty do Dublinu na tomto odkaze.

Autobusy a vlaky v Irsku

Autobusem a vlakem můžete pohodlně projet velkou část Irska (včetně Severního Irska). Autobusy a vlaky jsou spolehlivé, levné a ekologické. Aktuální spoje pro celé Irsko (včetně cen a mapy) najdete tady.

Dublin má 3 hlavní vlaková nádraží:

  • nádraží Connolly se nachází na severním břehu, jen pár minut od centra.
  • nádraží Pearse leží kousek od St Stephen’s Green
  • nádraží Heuston je největší. Leží západně od centra.

Autem v Irsku

V rámci Dublinu doporučuju využít městskou dopravu. Pro poznání okolí Dublinu je ale auto nejpohodlnější možností, jak poznat Irsko. A Irsko má tolik krásných míst, středověkých hradů a dechberoucí přírody, která jsou díky autu snadno dostupná.

Pro půjčení aut jsme využívali Rentalcars.com. Stačí vyplnit údaje a při převzetí se prokázat občanským průkazem. Součástí ceny je taky pojištění a storno zdarma. Auto si můžete vyzvednout hned na letišti nebo na několika dalších místech v Dublinu (místo vyzvednutí je vždy napsané přímo u daného auta).

Zde je podrobný průvodce, jak si půjčit a řídit auto v Irsku (ceny, požadavky, postup, tipy pro řízení a čemu se vyhnout).

Dublin doprava

Centrum a Greater Dublin obsluhují autobusy, Luas (tramvaje), DART (vlak podél pobřeží) a příměstská železnice.

Doprava v Dublinu je spolehlivá a zaveze vás prakticky kamkoliv. Pro plánování trasy můžete využít aplikaci TFI Journey Planner.

Mapu městské dopravy v Dublinu (Aircoach 700, tramvaje, DART, železnice) si stáhnete zde. Mapu autobusů najdete na tomto odkaze.

Mapa tramvají a vlaků v Dublinu
Mapa tramvají a vlaků v Dublinu

Autobusy a tramvaje v Dublinu

Autobusovou dopravu zajišťují 3 přepravci. Na všechny platí stejné jízdenky. Autobusy jezdí v čase 5:30-23:30.

Tramvajové linky Luas jsou 2 (zelená, červená) a propojují předměstí s centrem. Jezdí od pondělí do pátku v čase 5:30-00:30, v sobotu 6:30-00:30 a v neděli a o svátcích v čase 7:00-23:00.

Trať pro DART vede podél pobřeží a propojuje Howth na severu a Greystones na jihu. Jezdí každých 10-20 minut v čase 6:00-00:00.

Autobusy v Dublinu
Autobusy v Dublinu
Luas (tramvaje) Dublin
Luas (tramvaje)

Druhy jízdenek

Na všechny druhy dopravy (autobusy, Luas, DART) platí stejné jízdenky. Ceny se liší podle toho, zda si kupujete jednorázové jízdenky v automatu (popř. u řidiče nebo na pokladně) nebo zda platíte jízdné s Leap kartou. Za jízdné pak budete platit v rozmezí částek níže:

  • Short Zone (3 zastávky) 1,70 € / s Leap kartou 1,30 €
  • Long Zone (nad 13 zastávek) 2,60 € / s Leap kartou 2 €

Jízdenky bez Leap karty si můžete koupit v automatech na zastávkách nebo na nádražích (automaty, pokladny), popř. u řidiče (pozor, pouze v hotovosti a musíte mít přesnou částku, protože nevrací).

Dublin doprava

Leap Card

Leap Card funguje stejně jako Oyster karta v Londýně. Koupíte si kartu za poplatek 5 € (vrátí vám ho zpět, pokud budete kartu vracet), nabijete požadovanou částkou a při jízdě pak jen přiložíte k turniketu (u Luas a DART přiložíte taky při výstupu). Tím se vám odečte přesně ta částka, kterou jste projeli (a bude rozhodně nižší než v případě jednorázových jízdenek).

Leap Card si můžete přednabít v automatech nebo pomocí aplikace. Denně můžete projet maximálně 8 €, tj. jakmile projedete víc jak 8 €, cestujete už po této částce v daný den zdarma. Pokud jezdíte pouze autobusy, je limit 5,60 €. Seznam míst, kde si můžete koupit Leap Card, najdete na tomto odkaze.

dublin doprava

Leap Visitor Card

Pro turisty je nejlepší variantou Leap Visitor Card (jedná se o jiný typ karty než je běžná Leap Card, o které jsem psala v předchozím odstavci).

Leap Visitor Card zahrnuje neomezené cestování po Dublinu a vy tak nemusíte nic řešit. Cena se pak liší podle toho, na kolik dní si Leap Visitor Card kupujete – 24 hodin za 8 €, 72 hodin za 16 € nebo 7 dní za 32 €.

S Leap Visitor Card můžete cestovat autobusy (nepatří sem Aircoach z letiště), Luas a DART v Short Zone. Do Short Zone patří celý Dublin včetně poloostrova Howth a Greystones.

Leap Visitor Card si můžete koupit na těchto místech:

  • Informace (Terminál 1 Přílety)
  • Spar (Terminál 2 Přílety)
  • WHSmith (Terminál 2 Přílety)
  • Centrum Dublinu v Dublin Bus na 59 Upper O’Connell St

Nejlepší ubytování v Dublinu 😴

ubytování dublin
Castle Hotel

Oblíbený 4* hotel v klidné čtvrti

ubytování dublin
Staycity Aparthotels

Moderní apartmány s kuchyňským koutem

Hop-on hop-off autobusy

Po nejkrásnějších místech Dublinu se můžete svézt hop-on hop-off autobusy, které mají otevřenou střechu. Ty jezdí po předem zvolené trase přes známá i méně známá místa, kam byste možná běžně neobjevili. Dostanete se až do Phoenix Parku, který se nachází dál z centra Dublinu.

Kdykoliv můžete z autobusu nastoupit a zase vystoupit. Kolikrát za den potřebujete. Autobusy jezdí často a po celý den. Kompletní seznam zastávek najdete tady.

Je to skvělá možnost, pokud si chcete udělat obrázek o tom, kde co v Dublinu leží. Nebo například cestujete s malými dětmi.

Na výběr je několik přepravců. Ceny jsou přibližně podobné. Doporučuji Do Dublin – sympatický a zábavný personál, kde si opravdu zakládají na tom, abyste si jízdu užili. Pokud cestujete s dětmi, dítě do 15 let je zdarma ke standardní jízdence.

Taxi v Dublinu

V Dublinu můžou provozovat taxislužbu pouze řidiči a auta s licencí. Je tu zakázáno pronajímat soukromá auta. Z toho důvodu tady nefunguje Uber ani Lyft.

Používáte aplikaci Uber? Klidně jí můžete používat i v Dublinu, jen místo Uberu přijede klasické taxi.

Oficiální aplikací pro přivolání taxíku je FREE NOW. Funguje skvěle a rychle. Můžete si přes ní vybrat auto, zadat platební kartu pro následnou platbu v autě, zavolat nebo zarezervovat taxi až několik dní dopředu.

Základní poplatek za taxi je 3,80 € (4,20 € mezi 20:00-8:00 a v neděli) a 1,14-1,50 € za každý kilometr (1,45-1,80 € večer a v neděli).

Moherské útesy můžete navštívit taky z Dublinu – více informací zde

Jak si půjčit kolo v Dublinu

Dublin není kopcovitý a dá se tak lehce projet na kole. Nejlepší aplikací pro půjčení kola je Dublin Bikes. Před použitím se zaregistrujete a zvolíte typ tarifu – půjčení kola na 1 den, 3 dny nebo rok. Podle toho se pak liší cena za půjčení kola. Prvních 30 minut je půjčení zdarma.

Kolo si můžete půjčit na řadě míst v Dublinu (mapu najdete na Dublin Bikes). My jsme vždy používali Google mapy – stačí jen zadat název (v tomto případě “dublinbikes”) a zobrazit místa.

Dublin mapa

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu Dublinu s tipy na památky, co navštívit. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci o Dublinu. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

Pokud máte dotaz k dopravě v Dublinu, ptejte se v komentáři níže. Šťastnou cestu!

Více informací o Irsku

VÝLETY V OKOLÍ DUBLINU: Inspirujte se našimi tipy na výlety v okolí Dublinu.

NEJKRÁSNĚJŠÍ MÍSTA V IRSKU: Podívejte se na 25 tipů, co navštívit v Irsku.

PŮJČENÍ AUTA V IRSKU: Zde je podrobný průvodce, jak si půjčit a řídit auto v Irsku (ceny, požadavky, postup, tipy pro řízení a čemu se vyhnout).

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *