Jak na půjčení a řízení auta v Irsku v roce 2024 (tipy a zkušenosti)

půjčení auta v Irsku

Panoramatické silnice kolem divokých útesů a horské průsmyky napříč nedotčenou přírodou nabádají nasednout do auta a poznat Irsko po vlastní ose. Jak probíhá půjčení auta v Irsku, jaká je cena, poplatky a požadavky a na co připravit při řízení v Irsku? Vše si ukážeme v dnešním průvodci včetně užitečných tipů a odkazů, aby vaše půjčení auta v Irsku proběhlo hladce a snadno.

Autobusové zájezdy jsou skvělá možnost, jak vidět to nejlepší z Irska a nemuset nic plánovat. Pokud máte ale radši svobodu rozhodování, je auto nejlepší možností.

Jak si půjčit auto v Irsku?

Rentalcars.com nebo jiná podobná služba je nejlepší způsob, jak si půjčit auto v Irsku. Na jednom místě najdete mezinárodní i lokální autopůjčovny a můžete si tak vyfiltrovat to nejlepší s ohledem na cenu a kvalitu. Díky pojištění a stornu zdarma vám odpadají dodatečné starosti.

Díky rezervaci předem získáte taky lepší cenu a možnost výběru. Auto si následně vyzvednete s číslem rezervace, dokladem totožnosti a řidičským průkazem.

S pracovníkem autopůjčovny doladíte poslední detaily nájemní smlouvy, zkontrolujete svůj vůz a můžete vyrazit.

Takhle probíhá ve zkratce půjčení auta v Irsku. Níže si celý postup podrobněji rozebereme, ať víte, jaké nástrahy vás mohou potkat, jaké pojištění zvolit apod.

V druhé části článku se podělíme o tipy, jak na řízení auta v Irsku a na co si dát pozor.

Jaké jsou požadavky pro půjčení auta v Irsku?

Pro půjčení auta v Irsku potřebujete:

 • věk nad 21 let
 • platný pas nebo občanský průkaz
 • řidičský průkaz musíte vlastnit alespoň 2 roky
 • řidičský průkaz z vaší domovské země, pokud jste občané EU/EHP
 • řidičský průkaz z vaší domovské země, pokud je v latince a nebyli jste v Irsku déle než 12 měsíců
 • mezinárodní řidičský průkaz, pokud vás řidičský průkaz není v latince nebo není opatřen fotografií

Kolik stojí půjčení auta v Irsku?

Auto se dá v Irsku půjčit už od 40-50 € včetně plného pojištění a poplatků. V sezóně jsou ceny vyšší.

Mnoho půjčoven účtuje příplatek za řidiče ve věku 21-25 let nebo pak nad 75 let. Je to z toho důvodu, že v tomto věku jsou řidiči podle statistik nejrizikovější.

Poplatek při vjezdu do Severního Irska

Plánujete si cestování po Irsku prodloužit až do Severního Irska? Dobrou zprávou je, že to autopůjčovny často umožňují. Při přejetí hranic vám ale naúčtují poplatek. Ten se pohybuje většinou kolem 30 €. Nezapomeňte autopůjčovnu informovat při převzetí vozidla.

Tip: Poplatek se účtuje při každém vjezdu do Severního Irska, takže si svou itinerář naplánujte tak, abyste nemuseli do Severního Irska vjíždět víckrát.

Mezi Irskem a Severním Irskem neexistují fyzické hranice. Můžete volně projet.

Ceny pohonných hmot v Irsku

Ceny pohonných hmot se v Irsku v porovnání s ostatními evropskými státy drží v průměru.

Průměrná cena benzínu (Natural 95) byla v únoru 2024 1,68 € za litr a nafty 1,68 € za litr. Aktuální ceny benzínu a nafty si můžete zkontrolovat na tomto odkaze.

Postup při půjčení auta v Irsku

1. krok: Rezervace vozidla

Kde si rezervovat auto v Irsku?

Pro rezervaci vozidla využijte ověřenou společnost. Máme zkušenost s více společnostmi a v Irsku nám nejlépe vyšla Rentalcars.com. Má nejširší nabídku vozidel od ověřených společností za nízké ceny (spolupracuje s půjčovnami Hertz, Enterprise, Europcar, Sixt, Avis a mnoha dalšími).

Tip: Větší sítě autopůjčoven nabízejí lepší služby a vybavení (není to podmínkou). To se týká taky asistenčních služeb, pokud by se objevila během půjčení auta komplikace.

Díky Rentalcars si můžete srovnat ceny lokálních i mezinárodních autopůjčoven v okolí a získat tak nejlepší cenu. Další výhodou je, že jsou přeložené do mnoha jazyků – technické údaje o autě a pojištění se zdají v rodném jazyce méně hrozivé :).

Rezervaci můžete stornovat zdarma do 48 hodin před vyzvednutím vozidla.

Jak si rezervovat auto v Irsku?

Při rezervaci vozidla zadejte místo vyzvednutí (a místo vrácení, pokud se liší). Pokud budete auto vracet jinde, může vám autopůjčovna účtovat dodatečný poplatek (za převoz vozidla na původní místo).

Nyní se vám zobrazí všechna vozidla, která splňují kritéria. Ceny, které vidíte, zatím nezahrnují pojištění a další poplatky.

Vyberte si požadovaný model auta. Doporučuji volit menší modely, protože některé silnice jsou v Irsku opravdu úzké. Někdy působí dokonce jako jednosměrka, i když nejsou. Menší auto se hodí taky při parkování. Parkovacích míst bývá v turistických oblastech málo a s menším autem máte větší šanci, že nějaké najdete.

To platí i při parkování na krajích silnice, když budete jen na pár minut vystupovat, abyste si prohlédli nějakou zajímavost v okolí. Podobných míst je v Irsku mnoho.

Na druhou stranu je potřeba myslet na to, aby se vám do auta vešla zavazadla, pokud jich máte víc (u každého vozu je tato informace uvedená).

Upozornění: Jakmile si vybere auto, podrobně si pročtěte všechny podmínky. Pokud vybíráte přes Rentalcars.com, prostudujte pečlivě část Důležité informace, Zahrnuto v ceně a Pojištění.

půjčení auta v Irsku
Ring of Kerry

Jaké pojištění vozidla v Irsku zvolit?

Standardní pojištění odpovědnosti za škodu je ze zákona součástí ceny.

V základní ceně máte zahrnuté taky finanční krytí pro případ nehody a krádeže. To je v Irsku povinné a bez toho si nemůžete auto pronajmout. Nevýhodou je, že toto pojištění je s vysokou spoluúčastí.

Co to znamená? Pokud byste na půjčeném autě něco poškrábali nebo měli nehodu, musíte uhradit výši škody (maximálně do výše spoluúčasti). 

Aby se půjčovna chránila, že tuto škodu opravdu uhradíte, na vaší kreditní kartě vám po dobu půjčení auta zablokuje částku, která odpovídá výši spoluúčasti. Jakmile auto v pořádku vrátíte, částku okamžitě uvolní.

Výše spoluúčasti se u každého modelu auta liší. Konkrétní částku najdete u každého auta v části Zahrnuto v ceně. Tohle je částka, kterou vám autopůjčovna zablokuje po dobu zapůjčení auta.

Upozornění: K blokaci spoluúčasti potřebujete kreditní kartu, nikoliv debetní kartu. Je to běžná praxe po celém světě. Kreditní karta je totiž méně riziková než platební karta – platební kartu získá každý, u kreditní karty je potřeba splnit konkrétní požadavky. Založení kreditní karty je dnes už naštěstí otázkou pár minut (karta dorazí obvykle do týdne domů).

A jak se můžete chránit vy? Jednou z možností je přikoupení komplexní pojištění, které Rentalcars nabízí. Pokud by se stalo něco s autem, Rentalcars vám následně vrátí částku zpět.

Připojištění nabízí taky autopůjčovny. Můžete si ho sjednat na místě. Tato pojištění mají různá značení:

 • CDW (Collision Damage Waiver) – základní havarijní pojištění
 • FDW nebo FCDW (Full Damage Waiver) – plné havarijní pojištění bez pojištění podvozku a kol
 • Super CDW – plné havarijní pojištění včetně podvozku a kol

Další možností je poptat se v bance, zda vaše karta toto pojištění nenabízí.

Pokud si sjednáte pojištění s Rentalcars (zahrnuje veškeré pojištění včetně podvozku a kol), nemusíte dodatečné připojištění řešit. Vše už máte v ceně.

Můžu si půjčit auto na místě?

Ano, své auto si můžete půjčit taky bez předchozí rezervace. To má ale několik nevýhod:

 • při rezervaci předem si můžete důkladně pročíst podmínky půjčení auta v Irsku
 • díky rezervaci online získáte výhodnější cenu
 • větší pravděpodobnost, že nebude k dispozici vybraný model auta
 • celý proces bude zdlouhavější, protože budete vše zařizovat až v kanceláři na místě

Pokud si plánujete půjčit auto s automatickou převodovkou, rezervujte s větším předstihem. Bývají brzy pryč, protože jich je jen omezený počet.

Jak ušetřit při půjčení auta v Irsku?

 • Rezervujte si auto v lednu, kdy jsou ceny za půjčení aut v Irsku nejnižší. Nejvyšší jsou naopak v listopadu, prosinci a od května do srpna.
 • Nepůjčujte si auto s GPS. Používejte Google Maps, které dobře fungují i v offline verzi.
 • Automobily s automatickou převodovkou jsou dražší než automobily s manuálem.
půjčení auta v Irsku
Regionální a místní silnice bývají úzké.

2. krok: Převzetí vozidla

Připravte si dokumenty a podepište nájemní smlouvu

Vyzvedněte si své auto na vybraném místě. Předložte potvrzení rezervace, průkaz totožnosti (pas nebo v rámci EU občanský průkaz) a řidičský průkaz.

Na základě vašeho potvrzení zhotoví autopůjčovna nájemní smlouvu a doplní vše, co je potřeba (další spolucestující, dodatečná pojištění apod.). Někdy poskytne taky schéma, kde je vyznačené vnější poškození vozidla.

Zkontrolujte stav vozidla

Zkontrolujte si stav vozidla a pokud najdete další poškození, nafoťte ho nebo nahrajte. Cokoliv, co nebude zdokumentováno, vám pak může být naúčtováno.

Překontrolujte světla (včetně mlhovek) a podívejte se, zda má auto bezpečnostní trojúhelník, vestu, rezervní pneumatiku, zvedák a klíč, pokud bude potřeba vyměnit pneumatiku.

Při převzetí auta vás autopůjčovna taky informuje, jak vrátit auto a jak platit mýtné na okruhu M50.

Půjčili jste si auto s manuální převodovkou? Než vyjedete, vyzkoušejte si řazení. Zvlášť, pokud jste pravák, protože v Irsku se řadí levou rukou. Vyzkoušejte si taky zpátečku, která není u každé manuální převodovky stejná.

Pokud to bude možné, je dobré se trochu projet kolem parkoviště.

Čtěte: Kompletní průvodce dopravou v Dublinu

3. krok: Vrácení vozidla

Natankujte nádrž, jak bylo domluveno při rezervaci (v části Důležité informace se při rezervaci dočtete víc). Auto čistit nemusíte, pokud není nadměrně znečištěné.

Vraťte auto na smluveném místě a počkejte, až ho pracovník před vámi zkontroluje a potvrdí, že je vše v pořádku. Na vrácení auta si vyhraďte cca 30 minut.

půjčení auta v Irsku
Nebyla by to návštěva Irska, kdyby vám aspoň jednou nezablokovaly cestu ovce :).

Tip: Rentalcars.com nebo jiná podobná služba je nejlepší způsob, jak si půjčit auto v Irsku. Na jednom místě najdete mezinárodní i lokální autopůjčovny a můžete si tak vyfiltrovat to nejlepší s ohledem na cenu a kvalitu. Díky pojištění a stornu zdarma vám odpadají dodatečné starosti.

Základní pravidla pro řízení v Irsku

 • V Irsku se jezdí vlevo a auta mají volant vpravo. Chce to chvilku cviku, ale uvidíte, že si zvyknete relativně rychle. Navíc bývá na silnicích značení, které vás upozorní, že máte jet vlevo (například poblíž letiště).
 • V Irsku je hodně kruhových objezdů. Na kruhový objezd odbočíte doleva a jedete po směru hodinových ručiček.
 • Levý pruh je pomalý pruh.
 • Pokud není uvedeno jinak, přednost mají řidiči zprava. Ovce mají přednost vždy. Nebyla by to návštěva Irska, kdyby vám aspoň jednou nezablokovaly cestu ovce :).
 • Značení v Irsku je dvojjazyčné (angličtina a irština kurzívou). V Severním Irsku je značení pouze v angličtině.
 • Policie se v Irsku nazývá Garda. Pokud budete potřebovat pomoc, volejte na celostátní tísňová čísla 999 nebo 112.
 • V případě poruchy volejte na asistenční služby (kontakt dostanete v nájemní smlouvě).

Tip: Před cestou se ujistěte, že rozumíte irským značkám. V základu jsou podobné, ale některé se mohou trochu lišit. Podívejte se na dopravní značení v Irsku.

Doporučuji taky shlédnout toto krátké video, pokud nemáte žádné zkušenosti s jízdou vlevo:

Platí se v Irsku mýtné?

Ano, v Irsku se platí mýtné na vybraných úsecích dálnic a národních silnic. GPS či navigace (Google Maps) vás upozorní. Na většině z dálnic jsou běžné mýtné brány.

Výjimkou je okruh M50, který vede kolem Dublinu. Tady funguje tzv. bezbariérový mýtný systém, který jen zaznamená vaší registrační značku. Není tady mýtná brána – mýtné uhradíte tady.

Pokud byste se chtěli vyhnout placení mýtnému, vyberte v navigaci “Vyhnout se zpoplatněným úsekům”. Cesta pak bude delší, ale malebnější.

půjčení auta v Irsku
Zpoplatněné úseky silnice, zdroj: etoll.ie

Jaké jsou rychlostní limity na silnicích v Irsku?

Rychlostní limity na silnicích v Irsku jsou následující:

 • 50 km/h pro města
 • 80 km/h na regionálních a místních komunikacích
 • 100 km/h na větších národních silnicích (i dvouproudových)
 • 120 km/h na dálnicích

Rychlostní limity v Severním Irsku se udávají v mph a jsou podobné jako v Irsku: 30 mph (50 km/h) v zastavěných oblastech, 60 mph (cca 100 km/h) na otevřených silnicích a 70 mph (v přepočtu 113 km/h) na dálnicích.

Čtěte: Nejkrásnější místa v Dublinu

Jak se značí silnice v Irsku?

 • M – dálnice včetně okruhu M50 (kolem Dublinu)
 • N – národní silnice, které spojují velká města
 • R – regionální silnice mezi menšími městy a vesnicemi
 • L – místní silnice, které jsou často velmi úzké

Na co si dát pozor při řízení v Irsku

 • Zapněte si bezpečnostní pásy.
 • Neřiďte pod vlivem alkoholu – v Irsku je tolerance 0,05 ‰.
 • Pozor na rychlost – dopravní kamery měří často.
 • Co se týká parkování, žlutá čára značí omezené parkování a dvojitá žlutá čára zákaz parkování.
 • Mějte u sebe hotovost – ne všechny parkovací automaty a mýtné brány přijímají karty.

Shrnutí: Jak na půjčení a řízení auta v Irsku

Jak na půjčení auta v Irsku?

Rentalcars.com nebo jiná podobná služba je nejlepší způsob, jak si půjčit auto v Irsku. Na jednom místě najdete mezinárodní i lokální autopůjčovny a můžete si tak vyfiltrovat to nejlepší s ohledem na cenu a kvalitu. Díky pojištění a stornu zdarma vám odpadají dodatečné starosti.

Co potřebuju pro půjčení auta v Irsku?

K půjčení aut v Irsku vám bude stačit věk nad 21 let, doklad totožnosti, potvrzení rezervace a řidičský průkaz (pro občany EU/EHP stačí běžný řidičský průkaz z jejich domovské země).
Podrobný postup, jak si půjčit auto v Irsku, najdete v našem průvodci.

Jak na řízení auta v Irsku?

Hlavním rozdílem je, že se v Irsku jezdí vlevo a vy jako řidič sedíte vpravo. Dálnice a hlavní silniční tahy jsou v dobrém stavu. Připravte se ale na to, že menší regionální a místní silnice mohou být často velmi úzké. Někdy dokonce působí jako jednosměrky. Z toho důvodu je potřeba být obezřetný a dávat pozor na chodce, cyklisty a především ovce, které mají v Irsku vždy přednost.

Toto byla naše tipy, jak si půjčit auto v Irsku. Máte dotaz? Rádi ho zodpovíme v komentáři níže. Šťastnou cestu!

Více informací o Irsku

DUBLIN: Podívejte se na našich 20 tipů, co navštívit v Dublinu (+ další užitečné informace a tipy pro vaší cestu). Inspirujte se našimi tipy na výlety v okolí Dublinu. Zde je podrobný průvodce dopravou v Dublinu.

IRSKO: V našem seznam 25 nejkrásnějších míst Irska jsme sepsali tipy, co si nenechat ujít v Irsku.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *