New York – průvodce 2024 (doprava, ceny, ubytování, tipy)

New York

Podrobný průvodce pro New York, se kterým se dozvíte užitečné informace, pokud cestujete do New Yorku bez cestovky a na vlastní pěst – letenky a letiště, doprava, ubytování, jídlo, ceny, bezpečnost a další užitečné tipy.

New York

Na světě nenajdete žádné jiné město, jako je New York. Velké jablko. Město, které nikdy nespí. Energické a uspěchané místo, které neustále prochází turbulentní změnou. Co frčí dnes, na to si zítra nikdo nevzpomene.

V New Yorku se nikdy nenudíte. Je to město, které je na návštěvníky připravené 365 dní v roce. Ve studené a pošmourné zimě i ve vlhkém a teplém létě tu máte na výběr z tolika aktivit, že vám na to nebude stačit ani několik návštěv.

Věděli jste, že se New York původně jmenoval New Amsterdam, když ho v roce 1624 osídlili holandští osadníci? O 40 let později ho ale převzali Angličané, kteří město přejmenovali po vévodovi z Yorku.

Wall Street New York

Kde leží New York?

New York najdete na východním pobřeží Spojených států u ústí řeky Hudson. Leží v jižním výběžku státu New York. Pro Evropany je to nejdostupnější velké město v Americe.

New York

Kolik obyvatel má New York?

New York má 8,5 milionů obyvatel v 5 čtvrtích – Manhattan, Brooklyn, Queens, Bronx a Staten Island. Každý 38 Američan žije v New Yorku.

Od roku 1790 je sice největším městem v Severní Americe, ale přesto je hlavním městem státu New York Albany s pouhými 100 tisíci obyvateli.

V New Yorku se mísí díky velkému množství přistěhovalců kosmopolitní atmosféra. Mluví se tu více jak 800 jazyky a je tak jazykově nejrozmanitější město na světě.

Mapa New Yorku

Na mapě níže najdete vyznačená ta nejlepší místa, co navštívit v New Yorku:

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu New Yorku. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci o New Yorku. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

Jak se dostat do New Yorku?

New York je dobře propojený přímými lety s většinou velkých měst v Evropě i ve světě. Výhodné letenky se dají sehnat z Berlína, Mnichova, Londýna, Milána nebo například Osla.

co vidět v New Yorku za 5 dní / New York itinerář

Letiště v New Yorku

V okolí New Yorku najdete 3 letiště:

 • Letiště John F. Kennedy (JFK)
 • Letiště Newark Liberty (EWR)
 • Letiště LaGuardia (LGA)

Pro lety z Evropy vás zajímají první 2 letiště – letiště JFK a letiště EWR. Letiště LaGuardia pak využijete především pro vnitrostátní lety a lety do Kanady.

Jak se dostat z letiště John F. Kennedy (JFK) do New Yorku?

Letiště JFK je od centra New Yorku nejvzdálenější. Leží jihovýchodním směrem v Queensu. Variant, jak se dostat na Manhattan, je několik od expresních autobusů po taxíky. Dnes si ukážeme nejčastěji využívané možnosti pomocí vlaků AirTrain.

AirTrain a letiště JFK

AirTrain jsou speciální vlaky, které zdarma obsluhují celé letiště JFK. Kromě toho vás ale taky dovezou za cenu $8.50 na nejbližší nádraží Jamaica Station nebo Howard Beach, kde můžete nasednout na metro do města. Platit můžete bezkontaktní kartou.

Shrnutí: Po letišti cestujete s vlaky AirTrain zdarma a mimo letiště na nádraží Jamaica Station nebo Howard Beach za poplatek $8,50 v jednom směru.

Nádraží si zvolíte podle toho, kam cestujete nebo kde máte ubytování. Z nádraží se pak dostanete metrem nebo pomocí příměstských železnic LIRR. Teď si obě možnosti rozebereme a ukážeme, jaké jsou výhody metra a následně jaké jsou výhody železnic LIRR.

Letiště JFK – vlak AirTrain – metro – centrum New Yorku

První možností je metro, které je levnější, ale na cestě strávíte o něco víc času. Zároveň není tak komfortní jako příměstské železnice LIRR.

Na metro nasednete v jedné ze dvou stanic, kam se dostanete vlakem AirTrain z letiště – Jamaica Station nebo Howard Beach.

 1. Jamaica Station obsluhuje 3 linky metra:
 • Linka E pro Queens a Midtown Manhattan
 • Linka J nebo Z (linka Z je expresní během dopravní špičky) pro Brooklyn a Lower Manhattan

2. Na Howard Beach operuje linka A směřující do Brooklynu a na Lower Manhattan

Vystoupili jste na jednom z nádraží, kde si v automatu koupíte MetroCard za $1 (dá se koupit i na letišti). Nebo si nemusíte kupovat MetroCard a použijete svojí bezkontaktní kartu (stačí přiložit ke čtečce OMNY, aby se vám odečetla částka).

Lístek na metro vás pak vyjde na $2,90 (stejná cena po celém městě pro metro a autobusy). Cesta do centra New Yorku trvá od 50 minut do 1 hod 15 minut dle cílové stanice. Celkově vás cesta s AirTrain a následně metrem do centra vyjde na $11,40.

Ubytování v New Yorku 😴

new york ubytování
LIC Hotel

Příjemný hotel za dobrou cenu

ubytování new york
Hotel Pod Times Square

Moderní hotel u Times Square, skvělá cena

Letiště JFK – vlak AirTrain – LIRR – centrum New Yorku

Druhou možnosti, jak se dostat do centra New Yorku, je příměstská železnice. Je rychlejší, ale v některých případech může být dražší.

Na letišti opět nasednete na AirTrain. Tentokrát si ale nevybíráte nádraží a jedete rovnou na nádraží Jamaica Station, odkud vás do centra zaveze příměstská železnice Long Island Railroad (zkráceně LIRR).

Lístek si koupíte přímo na nádraží v automatu nebo na pokladně, popř. si můžete stáhnout aplikaci MTA eTix a lístek si koupit přes aplikaci. Jízdenku (fyzickou nebo v mobilu) pak ukážete průvodčímu ve vlaku.

LIRR vás zaveze na Penn Station v Midtown Manhattan nebo na Grand Central. Jízdné vyjde celkem z letiště do centra města na $13-$19 (AirTrain + LIRR) podle toho, zda jedete ve špičce nebo mimo špičku. Časově počítejte 30 minut.

Jak se dostat z letiště Newark Liberty (EWR) do New Yorku?

Letiště Newark Liberty (EWR) leží v New Jersey jihozápadně od Manhattanu. Máte 2 základní možnosti, jak se dostat z letiště do centra New Yorku:

 • Přímý autobus Newark Airport Express, který vás doveze až na nádraží Grand Central Station, autobusový terminál Port Authority nebo Bryant Park kousek od Times Square. Autobus jezdí každých 15-30 minut mezi 4:00-1:00. Cesta trvá něco málo přes půl hodiny. Lístek vyjde pro všechny 17+ na $18,70, pro děti $5,50 a seniory nad 62 let na $9,35. Doporučuji si koupit rovnou zpáteční lístek, protože u plného vstupného výrazně ušetříte.
 • Vlak AirTrain vás doveze z letiště na vlakové nádraží Newark Liberty International Airport, kde nastoupíte do vlaku NJ Transit. Tím se dostanete až na Penn Station. Celková cena za jednosměrnou jízdu je $16 (včetně AirTrain).
Penn Station

Doprava v New Yorku

Metro a autobusy v New Yorku

Doprava v New Yorku je relativně levná (například oproti Londýně) a zaveze vás prakticky všude po 24 hodin denně.

Pořiďte si MetroCard za $1 v automatech, u pokladní ve stanici metra nebo v novinovém stánku. Cesta metrem nebo autobusem vás pak vyjde na $2,90 místo obvyklých $3,25. Druhou možností je koupit si 7 dní lístek za $34, se kterým můžete cestovat neomezeně.

Další variantou je platit svojí bezkontaktní kartou, kde jen kartu přiložíte ke čtečce a tím se vám odečte jízdné (jízdné je stejné jako u MetroCard). Maximálně můžete za týden projet $34 (platí od pondělí do neděle). Jakmile tuto částku projedete, jezdíte po zbytek týdne zadarmo.

New York Metro
Automaty v metru

MetroCard a bezkontaktní kartu využijete v metru i v autobuse a vždy platíte stejnou částku $2,90. V ceně vstupenky máte přestup mezi metrem a autobusem (a naopak) nebo mezi 2 různými autobusovými trasami v rozmezí maximálně 2 hodin.

Metro v New Yorku
Metro v New Yorku

Linky metra jsou značené číslicemi nebo písmenem. Metro je nejvytíženější v časech 7:00-9:00 a 17:00-19:00. Na některých stanicích metra se konají dokonce živá vystoupení.

Metro jezdí nejčastěji ze severu na jih (a obráceně). Západ s východem pak dobře propojují autobusy, které díky husté dopravě v New Yorku často nejezdí na čas.

Autobusy v New Yorku
Autobusy v New Yorku

Trajekty v New Yorku

Pokud chcete vidět New York z jiného úhlu, aspoň jednou se svezte trajektem. Je to parádní podívaná na město. Vybrat si můžete ze 3 trajektů:

 • Staten Island Ferry propojující Dolní Manhattan a Staten Island. Je zcela zdarma a vyplouvá každých 15-30 minut;
 • New York Waterways mezi Manhattanem a New Jersey;
 • NYC Ferry, který spojuje Manhattan, Brooklyn, Queens a Bronx přes East River a New York Harber. Jízdné vás vyjde na $4 s bezplatným přestupem do 90 minut.
New York trajekt

Kdy navštívit New York?

To záleží na tom, co plánujete v New Yorku zažít. V listopadu a prosinci tu panuje kouzelná vánoční atmosféra. Především u Rockefellerova centra, kde si můžete každý rok zabruslit u obrovského vánočního stromu.

Pokud chcete při své návštěvě ušetřit, zaleťte si na výlet do New Yorku v zimě leden-březen. Ubytování a letenky jsou nejlevnější a taky turistů je tu nejméně.

Nejpříjemnější počasí pro návštěvu je pak období duben-červen a polovina září-říjen. Počasí je teplé a slunečné. Léta tu bývají horká a vlhká, ale zase se koná spousta akcí.

Kde se ubytovat v New Yorku?

Ubytování je v New Yorku drahé. Nejlepší čtvrtě obecně jsou Chelsea a West Village. Obě mají skvělou atmosféru a jídlo. West Village navíc působí příjemným předměstským dojmem.

West Village

Mezi levnější čtvrti, které mají dobré propojení s centrem, patří Astoria v Queensu a Williamsburg v Brooklynu, obě východně od Manhattanu. Na Manhattanu jsou ceny vyšší, ale na druhou stranu máte vše po ruce.

K cenově dostupnějším čtvrtím tady patří Lower East Side. Pro rodiny je ideální čtvrť Upper West Side, protože je kousek od Central Parku, jsou tu dětská hřiště a je klidnější.

Pokoje jsou obecně v New Yorku malé. Doporučuju hledat dopředu, protože to nejlepší ubytování je rozebrané už několik měsíců předem. Většina hotelů navíc nabízí možnost zrušení rezervace zdarma na pár kliknutí.

 • NAŠE VOLBA: Hyatt Place NYC Chelsea: Fantastický hotel v centru Manhattanu, nádherné výhledy na Manhattan a metro 5 minut od hotelu.
 • Washington by LuxUrban: Čtyřhvězdičkový hotel v Downtown, nádherný výhled, skvělá dostupnost na letiště JFK.
 • Hotel Pod Times Square: Moderní a designový hotel 2 minuty od Times Square v centru Manhattanu. Skvělá dostupnost k památkám a na autobusové nádraží Port Authority.
 • LIC Hotel: Tříhvězdičkový hotel v Queens za dobrou cenu. Strategická poloha na půli cesty mezi Manhattanem a letištěm JFK.
 • West Side YMCA: Levné ubytování u Central Parku v jednoduše zařízených soukromých nebo sdílených pokojích. K dispozici bazén, sauna, fitness.

Ubytování v New Yorku 😴

new york ubytování
Washington by LuxUrban

Moderní hotel se skvělou dostupností a výhledem

new york ubytování
Hyatt Place NYC Chelsea

4* hotel v centru s výhledem na Empire

Co vidět v New Yorku?

New York je intenzivní a obrovský. Přesto je tu několik míst, která budou navždy s New Yorkem spjatá a tvoří obraz New Yorku, jak ho známe.

Empire State Bulding, Central Park, Socha Svobody, Rockefeller Center a další, o kterých jsem víc psala v článku, co navštívit v New Yorku (včetně vstupného, otevírací doby, kde musíte zarezervovat vstupenku předem a jak ušetřit za vstupy; článek se otevře v novém okně).

Zde je itinerář pro 5 dní v New Yorku včetně mapy a užitečných informací.

Kam na jídlo v New Yorku?

New York je vyhlášený svým pouličním jídlem. Téměř každá ulice má svůj stánek s párky v rohlíku nebo preclíky.

Při své návštěvě určitě musíte vyzkoušet newyorskou pizzu a bagel. Nejlepší pizzy dělají v Joe´s Pizza a Di Fara Pizza. Plátek pizzy vás vyjde většinou na $3,50, bagel něco přes $1, párek v rohlíku na $2-4 a pouliční jídlo $5-8.

Na dobrý hamburger si zajděte do Shake Shack. Mají na Manhattanu spoustu poboček. Není to ale klasické rychlé občerstvení, jak jsme zvyklí. V Shake Shack si dávají záležet na kvalitních surovinách, jako je například 100 % hovězí maso bez hormonů.

Obecně se skvěle najíte ve čtvrtích Chinatown a Chelsea. Pokud budete trávit čas v městském parku High Line (z bývalé nadzemní železnice), zajděte na trh Chelsea Market ve staré továrně. Rozmanité obchůdky a výborné jídlo pod jednou střechou.

Chelsea Market je otevřený od pondělí do soboty v čase 7:00-2:00 a v neděli 8:00-22:00.

Chelsea Market New York

Hledáte zajímavou kavárnu nebo místo na brunch? Zajděte do West Village. Nejstarší část New Yorku a jedna z nejznámějších oblastí, kde bydlela Carrie Bradshaw ze Sexu ve městě nebo Přátelé.

Nedaleko World Trade Center je samoobslužná jídelna Gansevoort Market, kde si můžete dát jídlo z celého světa – korejské, italské, japonské a další. Je to příjemná změna po všem tom pouličním jídle.

Nedaleko Wall Street a Battery Park (odkud vyplouvá trajekt k Soše Svobody) je typická americká restaurace Fraunces Tavern, kde na vás dýchne pořádný kus historie.

Možností, kam zajít na jídlo v New Yorku, je celá řada. To dokládá i fakt, že 76 restaurací ve městě získalo Michelinskou hvězdu.

Potraviny v New Yorku

V centru New Yorku jsou obchody spíše menší. Na druhou stranu je najdete téměř na každém rohu, protože Newyorčané většinou nejezdí autem.

Nejlepší nabídku má síť potravin Trader Joe´s. Na Manhtatanu mají hned několik poboček. Přirovnala bych to k našemu Lidlu. Dobrá kvalita a ceny (s ohledem na ceny v centru New Yorku). Najdete tu ale i jiné sítě prodejen, jako je Whole Foods Market nebo D´Agostino.

Místní taky rádi chodí na farmářské trhy. Nejznámější je na Union Square. Zajít si sem můžete v pondělí, středu, pátek a sobotu v čase 8:00-18:00.

New York

Ceny v New Yorku

Za jídlo v levné restauraci zaplatíte kolem $25 a za večeři o 3 chodech pro dva kolem $100. Ceny základních potravin jsou následující:

 • Mléko 1 l – $1,49
 • Bílý chleba 500 g – $4,80
 • Vejce 12 ks – $5,25
 • Sýr 1 kg – $16,45
 • Kuřecí prsa 1 kg – $15,02
 • Banány 1 kg – $2,12
 • Voda 1,5 l – $2,47
 • Brambory 1 kg – $3,98

Je New York bezpečný?

Ano, některé čtvrti v New Yorku nejsou bezpečné. Tam se ale pohybovat s největší pravděpodobností nebudete. Obecně je New York bezpečné město. Platí to zejména pro Manhattan a čtvrtě Brooklyn a Queens. Dokonce natolik, že je nejbezpečnějším městem nad 1 milion obyvatel v Americe.

Na Times Square, nádražích a dalších hojně navštěvovaných místech si chraňte věci proti kapsářům, kterými se to tu hemží stejně jako v ostatních velkých městech.

Značení v New Yorku

Užitečné tipy před návštěvou New Yorku

 • Velká část centrální Manhattanu je rozložená do mřížky s jasně očíslovanými příčnými ulicemi. Pokud čísla ulic stoupají, jdete směrem na sever. Pokud naopak klesají, směřuje vaše cesta na jih.
 • Největší koncentrace známých míst je v části Midtown, která se dá pohodlně prochodit pěšky.
 • V New Yorku panuje na řadě míst zákaz kouření. Platí to pro veřejné budovy, bary, restaurace, obchody, pláže, parky a pěší zóny.
 • Některé bary a restaurace berou pouze hotovost.
 • Newyorčané chodí rychle a jsou zaneprázdnění, takže do vás můžou občas dost hrubě narazit, když nebudete držet jejich tempo. Platí tady stejná pravidla jako na silnicích: Pokud jdete pomaleji, držte se vpravo.
 • Na přechodu buďte ostražití. Řidiči jsou tady známí tím, že nedodržují předpisy a jezdí na červenou.
 • Vyhněte se prázdným vlakům nebo vagónům.

Pokud máte dotaz k našemu průvodci New Yorkem, ptejte se v komentáři níže. Šťastnou cestu!

Více informací o New Yorku

KAM V NEW YORKU: Inspirujte se 30 místy, co navštívit v New Yorku včetně praktických informací o vstupném, otevírací době a jak se dostat.

NEW YORK PRŮVODCE: Zde najdete tipy, jak ušetřit v New Yorku.

Na vstupném můžete výrazně ušetřit díky turistickým kartám – podívejte se na jejich srovnání a recenzi.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *