New York průvodce / New York památky

New York | Tipy a průvodce

Podrobný průvodce pro New York, se kterým se dozvíte užitečné informace, pokud cestujete do New Yorku bez cestovky a na vlastní pěst – letenky a letiště, doprava, ubytování, jídlo, ceny, bezpečnost a další užitečné tipy.

Obsah průvodce:

New York

Na světě nenajdete žádné jiné město, jako je New York. Velké jablko. Město, které nikdy nespí. Energické a uspěchané místo, které neustále prochází turbulentní změnou. Co frčí dnes, na to si zítra nikdo nevzpomene.

Wall Street New York

V New Yorku se nikdy nenudíte. Je to město, které je na návštěvníky připravené 365 dní v roce. Ve studené a pošmourné zimě i ve vlhkém a teplém létě tu máte na výběr z tolika aktivit, že vám na to nebude stačit ani několik návštěv.

Věděli jste, že se New York původně jmenoval New Amsterdam, když ho v roce 1624 osídlili holandští osadníci? O 40 let později ho ale převzali Angličané, kteří město přejmenovali po vévodovi z Yorku.

Kde leží New York?

New York najdete na východním pobřeží Spojených států u ústí řeky Hudson. Leží v jižním výběžku státu New York. Pro nás Čechy je to nejdostupnější velké město v Americe. Z Prahy jste v New Yorku přímým letem za 8,5-9,5 hodiny.

New York

Kolik obyvatel má New York?

New York má 8,5 milionů obyvatel v 5 čtvrtích – Manhattan, Brooklyn, Queens, Bronx a Staten Island. Každý 38 Američan žije v New Yorku. Od roku 1790 je sice největším městem v Severní Americe, ale přesto je hlavním městem státu New York Albany s pouhými 100 tisíci obyvateli. V New Yorku se mísí díky velkému množství přistěhovalců kosmopolitní atmosféra. Mluví se tu více jak 800 jazyky a je tak jazykově nejrozmanitější město na světě.

Mapa New Yorku

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu New Yorku. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci o New Yorku. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

Jak se dostat do New Yorku?

New York je dobře propojený s většinou velkých měst na světě bez mezipřistání. Zpáteční letenky Praha-New York se dají sehnat už za 12 000 Kč. V ceně máte příruční zavazadlo do 10-13 kg. Z Vídně Berlína koupíte letenky od necelých 9 000 Kč. Pokud vám nevadí přestupovat, dobře vychází zpáteční letenky s přestupem v Lisabonu, Miláně, Helsinkách nebo například v Mnichově. Vždy záleží na aktuálních nabídkách. Po zadání ve vyhledávačích vám vyjedou aktuální nejlepší termíny – zkusit můžete Kiwi.com, Skyscanner.com nebo Pelikan.cz. Ty nejzajímavější spoje pak hledá Honza z Honzovyletenky.cz.

New York

Letiště v New Yorku

V okolí New Yorku najdete 3 letiště:

 • Letiště John F. Kennedy (JFK)
 • Letiště Newark Liberty (EWR)
 • Letiště LaGuardia (LGA)

Pro lety z Evropy vás zajímají první 2 letiště – letiště JFK a letiště EWR. Letiště LaGuardia pak využijete především pro vnitrostátní lety a lety do Kanady.

Jak se dostat z letiště John F. Kennedy (JFK) do New Yorku?

Letiště JFK je od centra New Yorku nejvzdálenější. Leží jihovýchodním směrem v Queensu. Variant, jak se dostat na Manhattan, je několik od expresních autobusů po taxíky. Dnes si ukážeme nejčastěji využívané možnosti pomocí vlaků AirTrain.

AirTrain a letiště JFK

AirTrain jsou speciální vlaky, které zdarma obsluhují celé letiště JFK. Kromě toho vás ale taky dovezou za cenu 7,75 $ na nejbližší nádraží Jamaica Station nebo Howard Beach, kde můžete nasednout na metro do města. Shrnutí: Po letišti cestujete s vlaky AirTrain zdarma a mimo letiště na nádraží Jamaica Station nebo Howard Beach za poplatek 7,75 $ v jednom směru.

Nádraží si zvolíte podle toho, kam cestujete nebo kde máte ubytování. Z nádraží se pak dostanete metrem nebo pomocí příměstských železnic LIRR.

Letiště JFK – vlak AirTrain – metro – centrum New Yorku

První možností je metro, které je levnější, ale na cestě strávíte o něco víc času a není tak komfortní jako LIRR. Na metro nasednete v jedné ze dvou stanic, kam se dostanete vlakem AirTrain z letiště – Jamaica Station nebo Howard Beach.

 1. Jamaica Station obsluhuje 3 linky metra:
 • Linka E pro Queens a Midtown Manhattan
 • Linka J nebo Z (linka Z je expresní během dopravní špičky) pro Brooklyn a Lower Manhattan

2. Na Howard Beach operuje linka A směřující do Brooklynu a na Lower Manhattan

Vystoupili jste na jednom z nádraží, kde si v automatu koupíte MetroCard za 1 $ (dá se koupit i na letišti). Lístek na metro vás pak vyjde na 2,75 $ (stejná cena po celém městě pro metro a autobusy). Cesta do centra New Yorku trvá od 50 minut do 1 hod 15 minut dle cílové stanice.

Letiště JFK – vlak AirTrain – LIRR – centrum New Yorku

Druhou možnosti, jak se dostat do centra New Yorku, je příměstská železnice. Je dražší, ale rychlejší. Na letišti opět nasednete na AirTrain. Tentokrát si ale nevybíráte nádraží a jedete rovnou na nádraží Jamaica Station, odkud vás do centra zaveze příměstská železnice Long Island Railroad (zkráceně LIRR). Lístek si koupíte přímo na nádraží v automatu nebo na pokladně, popř. si můžete stáhnout aplikaci MTA eTix a lístek si koupit přes aplikaci. Jízdenku (fyzickou nebo v mobilu) pak ukážete průvodčímu ve vlaku.

Jízdné za LIRR se liší podle toho, kam jedete:

 • stanice Penn Station v Midtown – ve špičce 10 $, mimo špičku 7,25 $, cesta 20 minut
 • stanice Atlantic Terminal v Brooklynu – ve špičce 15,25 $, mimo špičku 11 $, cesta 1 hodina

Jak se dostat z letiště Newark Liberty (EWR) do New Yorku?

Letiště Newark Liberty (EWR) leží v New Jersey jihozápadně od Manhattanu. Máte 2 základní možnosti, jak se dostat z letiště do centra New Yorku:

 • Přímý autobus Newark Airport Express, který vás doveze až na nádraží Grand Central Station, autobusový terminál Port Authority nebo Bryant Park kousek od Times Square. Autobus jezdí každých 15-30 minut mezi 4-1 hodinou ranní. Cesta trvá něco málo přes půl hodiny. Lístek vás vyjde na 17 $, ale doporučuju koupit rovnou zpáteční, protože ušetříte 4 $.
 • Vlak AirTrain vás doveze z letiště na vlakové nádraží AirTrain Newark Liberty International Airport, kde nastoupíte do vlaku NJ Transit. Tím se dostanete až na Penn Station. Celková cena za jednosměrnou jízdu je 15,25 $ (včetně AirTrain).
Penn Station

Doprava v New Yorku

Metro a autobusy v New Yorku

Doprava v New Yorku je relativně levná (například oproti Londýně) a zaveze vás prakticky všude po 24 hodin denně. Pořiďte si MetroCard za 1 $ v automatech, u pokladní ve stanici metra nebo v novinovém stánku. Cesta metrem nebo autobusem vás pak vyjde na 2,75 $ místo obvyklých 3 $. Druhou možností je koupit si 7 dní lístek za 33 $, se kterým můžete cestovat neomezeně.

New York Metro
Automaty v metru

MetroCard využijete v metru i autobuse a vždy platíte stejnou částku 2,75 $. V ceně vstupenky máte přestup mezi metrem a autobusem (a naopak) nebo mezi 2 různými autobusovými trasami v rozmezí maximálně 2 hodin.

Metro v New Yorku
Metro v New Yorku

Linky metra jsou značené číslicemi nebo písmenem. Metro je nejvytíženější v časech 7-9 hodin a 17-19 hodin. Na některých stanicích metra se konají dokonce živá vystoupení. Metro jezdí nejčastěji ze severu na jih (a obráceně). Západ s východem pak dobře propojují autobusy, které díky husté dopravě v New Yorku často nejezdí na čas.

Autobusy v New Yorku
Autobusy v New Yorku

Trajekty v New Yorku

Pokud chcete vidět New York z jiného úhlu, aspoň jednou se svezte trajektem. Je to parádní podívaná na město. Vybrat si můžete ze 3 trajektů:

 • Staten Island Ferry propojující Dolní Manhattan a Staten Island. Je zcela zdarma a vyplouvá každých 15-30 minut;
 • New York Waterways mezi Manhattanem a New Jersey;
 • NYC Ferry, který spojuje Manhattan, Brooklyn, Queens a Bronx přes East River a New York Harber. Jízdné vás vyjde na 2,75 $ s bezplatným přestupem do 90 minut.
New York trajekt

Kdy navštívit New York?

To záleží na tom, co plánujete v New Yorku zažít. V listopadu a prosinci tu panuje kouzelná vánoční atmosféra. Především u Rockefellerova centra, kde si můžete každý rok zabruslit u obrovského vánočního stromu. Pokud chcete při své návštěvě ušetřit, zaleťte si na výlet do New Yorku v zimě leden-březen. Ubytování a letenky jsou nejlevnější a taky turistů je tu nejméně.

Nejpříjemnější počasí pro návštěvu je pak období duben-červen a polovina září-říjen. Počasí je teplé a slunečné. Léta tu bývají horká a vlhká, ale zase se koná spousta akcí.

Kde se ubytovat v New Yorku?

Ubytování je v New Yorku drahé. Nejlepší čtvrtě obecně jsou Chelsea a West Village. Obě mají skvělou atmosféru a jídlo. West Village navíc působí příjemným předměstským dojmem.

West Village

Mezi levnější čtvrti, které mají dobré propojení s centrem, patří Astoria v Queensu a Williamsburg v Brooklynu, obě východně od Manhattanu. Na Manhattanu jsou ceny vyšší, ale na druhou stranu máte vše po ruce. K cenově dostupnějším čtvrtím tady patří Lower East Side. Pro rodiny je ideální čtvrť Upper West Side, protože je kousek od Central Parku, jsou tu dětská hřiště a je klidnější.

Na Manhattanu se dá sehnat dobré ubytování už od 2500 Kč. Není to nejlevnější, ale na druhou stranu nebudete bydlet někde ve sklepě (ano, i na taková místa se nejen tady dá natrefit) a často spoustu míst obejdete pěšky, takže ušetříte na metru. Pokoje jsou obecně v New Yorku malé. Doporučuju hledat dopředu, protože to nejlepší ubytování je rozebrané už několik měsíců předem. Většina hotelů navíc nabízí možnost zrušení rezervace zdarma na pár kliknutí.

Níže přikládám naše 4 tipy na ubytování se skvělým poměrem cena/kvalita:

1. Hotel DoubleTree by Hilton

Hotel DoubleTree by Hilton je oblíbená síť hotelů s moderními a čistými pokoji. Je to ideální volba taky pro rodiny, protože mají v nabídce nejen pokoje pro 2, ale i pro 3 a 4 osoby. Hotel leží kousek od Times Square, Empire State Building nebo mrakodrapu Flatiron přímo na 5th Avenue, který je známý svým trojúhelníkovým tvarem. Z některých pokojů ve vyšších patrech budete mít skvělý výhled na řeku a Manhattan. Autobusové nádraží Port Authority je odtud jen pár minut.

2. Hotel Pod Times Square

Jak už napovídá název, hotel Pod Times Square leží jen 600 metrů od Times Square. Má dobrou centrální polohu, takže téměř všude dojdete pěšky – Central Park, Hudson Yards, Chelsea Market, 5th Avenue a další známá místa v New Yorku. Hotel je moderní a designový a leží jen kousek od autobusového nádraží Port Authority, které má dobré spojení s letišti a zbytkem New Yorku.

3. Hotel Heritage

Heritage hotel najdete v Chelsea, což je podle mě jedna z nejlepších čtvrtí v New Yorku. Hotel leží v centru Manhattanu a má čisté a útulné pokoje. Metro je jen pár minut od hotelu. Za 10-20 minut dojdete pěšky na Times Square nebo k Empire State Building. Kousek od hotelu začíná park High Line, který byl vytvořený z bývalé nadzemní železnice. Můžete se procházet ve výšce 10 metrů nad ulicemi New Yorku a sledovat okolí. Nebo si zajít do Chelsea Market na něco dobrého.

4. Hotel Holiday Inn

Hotel Holiday Inn leží na jihu Manhattanu kousek od Wall Street, World Trade Center a 9/11 Memorial & Museum. Pokoje jsou jednoduché a moderní s pohodlnými postelemi. Plusem je taky nádherný výhled na New York a řeku Hudson. Zastávka metra Rector St. je hned za rohem. Tady nasednete na linku metra N a ta vás zaveze k Central Parku nebo na Times Square za 25 minut. Nenechte si ujít večerní pohled na Sochu Svobody a město z Battery parku, který je odtud jen pár minut chůze.

Airbnb je v New Yorku zakázané, pokud je pobyt kratší než 30 dní a hostitel není přítomný v místě ubytování. Možností jsou tak jen soukromé pokoje se sdílenou koupelnou a ostatními prostory.

Co vidět v New Yorku?

New York je intenzivní a obrovský. Přesto je tu několik míst, která budou navždy s New Yorkem spjatá a tvoří obraz New Yorku, jak ho známe. Empire State Bulding, Central Park, Socha Svobody, Rockefeller Center a další, o kterých jsem víc psala v článku, co navštívit v New Yorku (včetně vstupného, otevírací doby, kde musíte zarezervovat vstupenku předem a jak ušetřit za vstupy; článek se otevře v novém okně).

New York

Kam na jídlo v New Yorku?

New York je vyhlášený svým pouličním jídlem. Téměř každá ulice má svůj stánek s párky v rohlíku nebo preclíky. Při své návštěvě určitě musíte vyzkoušet newyorskou pizzu a bagel. Nejlepší pizzy dělají v Joe´s Pizza a Di Fara Pizza. Plátek pizzy vás vyjde většinou na 3 $, bagel něco přes 1 $, párek v rohlíku na 2-4 $ a pouliční jídlo 5-8 $.

Na dobrý hamburger si zajděte do Shake Shack. Mají na Manhattanu spoustu poboček. Není to ale klasické rychlé občerstvení, jak jsme zvyklí. V Shake Shack si dávají záležet na kvalitních surovinách, jako je například 100 % hovězí maso bez hormonů.

Obecně se skvěle najíte ve čtvrtích Chinatown a Chelsea. Pokud budete trávit čas v městském parku High Line (z bývalé nadzemní železnice), zajděte na trh Chelsea Market ve staré továrně. Rozmanité obchůdky a výborné jídlo pod jednou střechou. Chelsea Market je otevřený od pondělí do soboty v čase 7:00-2:00 a v neděli 8:00-22:00.

Chelsea Market New York

Hledáte zajímavou kavárnu nebo místo na brunch? Zajděte do West Village. Nejstarší část New Yorku a jedna z nejznámějších oblastí, kde bydlela Carrie Bradshaw ze Sexu ve městě nebo Přátelé.

Nedaleko World Trade Center je samoobslužná jídelna Gansevoort Market, kde si můžete dát jídlo z celého světa – korejské, italské, japonské a další. Je to příjemná změna po všem tom pouličním jídle. Nedaleko Wall Street a Battery Park (odkud vyplouvá trajekt k Soše Svobody) je typická americká restaurace Fraunces Tavern, kde na vás dýchne pořádný kus historie. Možností, kam zajít na jídlo v New Yorku, je celá řada. To dokládá i fakt, že 76 restaurací ve městě získalo Michelinskou hvězdu.

Všechny tipy na místa, kde se najíst v New Yorku, jsem zanesla do mapy New Yorku pro snadné plánování itineráře.

Potraviny v New Yorku

V centru New Yorku jsou obchody spíše menší. Na druhou stranu je najdete téměř na každém rohu, protože Newyorčané většinou nejezdí autem. Nejlepší nabídku má síť potravin Trader Joe´s. Na Manhtatanu mají hned několik poboček. Přirovnala bych to k našemu Lidlu. Dobrá kvalita a ceny (s ohledem na ceny v centru New Yorku). Najdete tu ale i jiné sítě prodejen, jako je Whole Foods Market nebo D´Agostino. Místní taky rádi chodí na farmářské trhy. Nejznámější je na Union Square. Zajít si sem můžete v PO, ST, PÁ a SO od 8 ráno do 6 večer.

New York

Ceny v New Yorku

Ceny potravin v New Yorku jsou o víc jak 120 % dražší než v Praze. Ještě více si připlatíte za chleba, rýži, vodu a některé druhy ovoce a zeleniny (jablka, pomeranče, brambory). Za jídlo v restauraci zaplatíte přibližně dvakrát tolik než u nás. Pokud jste vyrazili do New Yorku za nákupy, mám dobrou zprávu. Oblečení a boty se tu pohybují přibližně stejně jako u nás. Některé značky koupíte naopak o něco levněji.

Je New York bezpečný?

Ano, některé čtvrti v New Yorku nejsou bezpečné. Tam se ale pohybovat s největší pravděpodobností nebudete. Obecně je New York bezpečné město. Platí to zejména pro Manhattan a čtvrtě Brooklyn a Queens. Dokonce natolik, že je nejbezpečnějším městem nad 1 milion obyvatel v Americe.

Na Times Square, nádražích a dalších hojně navštěvovaných místech si chraňte věci proti kapsářům, kterými se to tu hemží stejně jako v ostatních velkých městech.

Značení v New Yorku

Užitečné tipy před návštěvou New Yorku

 • Velká část centrální Manhattanu je rozložená do mřížky s jasně očíslovanými příčnými ulicemi. Pokud čísla ulic stoupají, jdete směrem na sever. Pokud naopak klesají, směřuje vaše cesta na jih.
 • Největší koncentrace známých míst je v části Midtown, která se dá pohodlně prochodit pěšky.
 • V New Yorku panuje na řadě míst zákaz kouření. Platí to pro veřejné budovy, bary, restaurace, obchody, pláže, parky a pěší zóny.
 • Několik barů a restaurací bere pouze hotovost.
 • Newyorčané chodí rychle a jsou zaneprázdnění, takže do vás můžou občas dost hrubě narazit, když nebudete držet jejich tempo. Platí tady stejná pravidla jako na silnicích: Pokud jdete pomaleji, držte se vpravo.
 • Na přechodu buďte ostražití. Řidiči jsou tady známí tím, že nedodržují předpisy a jezdí na červenou.
 • Vyhněte se prázdným vlakům nebo vagónům.

Šťastnou cestu a ať se v New Yorku líbí ?‍♀️?‍♂️!

Další průvodci