15 tipů, jak ušetřit v New Yorku: Jak na New York levně

jak ušetřit v New Yorku

New York má pověst jednoho z nejdražších měst na světě. Je drahý pro místní i turisty, kteří často hledají při své cestě možnosti, jak ušetřit v New Yorku.

V dnešním článku si ukážeme několik našich tipů, jak ušetřit na dopravě, atrakcích, jídle i za platby kartou. A je jedno, zda hledáte tipy, jak navštívit New York levně nebo zkrátka jen nechcete platit víc, než je nutné.

15 tipů, jak ušetřit v New Yorku

1. Pořiďte si MetroCard nebo plaťte bezkontaktní kartou

Doprava v New Yorku je relativně levná, funguje 24 hodin denně a zaveze vás prakticky kamkoliv.

Pořiďte si MetroCard za 1 $ v automatech, v pokladně ve stanici metra nebo v novinovém stánku. Cesta metrem nebo autobusem vás pak vyjde na 2,90 $ místo obvyklých 3,25 $.

Plánujete hodně cestovat? Pak se vám vyplatí MetroCard na 7 dní za $34, která vám umožní neomezené cestování po New Yorku.

Místo MetroCard můžete platit svou bezkontaktní kartou, kde jen kartu přiložíte ke čtečce a tím se vám odečte jízdné (jízdné je stejné jako u MetroCard). Maximálně můžete za týden projet 34 $ (platí od pondělí do neděle). Jakmile tuto částku projedete, jezdíte po zbytek týdne zadarmo.

New York Metro
Automaty v metru

MetroCard a bezkontaktní kartu využijete v metru i autobuse a vždy platíte stejnou částku 2,90 $. V ceně vstupenky máte přestup mezi metrem a autobusem (a naopak) nebo mezi 2 různými autobusovými trasami v rozmezí maximálně 2 hodin.

Metro v New Yorku

2. Kde se levně ubytovat v New Yorku?

Ubytování v Brooklynu, Queensu nebo dokonce v New Jersey může být levnější a většinou jste jen kousek od Manhattanu metrem.

Zde jsou nabídky s nejlepším poměrem ceny a kvality:

West Side YMCA: Toto ubytování se nachází na Upper East Side, v docházkové vzdálenosti k Central Parku a dalším místům. Máte komfort centra a ubytovat se můžete v soukromých nebo sdílených pokojích. Recepce 24/7, k dispozici bazén, sauna, fitness.

The Queens Hotel: Útulný hotel s dobrou dostupností do centra i na letiště JFK. Některé pokoje mají navíc kuchyňský kout. Recepce 24/7, koupelna součástí pokoje.

Levné ubytování v centru Manhattanu: jednoduše zařízené pokoje, bazén v ceně
Útulný hotel s dobrou dostupností: možnost kuchyňského koutu

Upozornění: Airbnb je v New Yorku zakázané, pokud je pobyt kratší než 30 dní a hostitel není přítomný v místě ubytování. Možností jsou tak jen soukromé pokoje se sdílenou koupelnou a ostatními prostory.

3. Rezervujte se slevou Genius

Genius je slevový program od Booking.com, kde najdete nejširší nabídku ubytování. Tady máte šanci najít opravdu levné ubytování i v centru.

Genius vás odmění za věrnost – čím víc cestujete, tím lepší slevu nebo výhodu získáte. Už při registraci získáte slevu 10 % na ubytování, která jsou součástí programu Genius (poznáte to jednoduše – přímo vedle ubytování je napsané Genius).

Pokud vycestujete alespoň pětkrát během posledních 2 let, postupujete na úroveň Genius 2 – získáte slevu až 15 %, upgrade pokoje a snídani zdarma.

Z vlastní zkušenosti víme, že to dokáže hodit pěknou slevu. Navíc hezčí pokoj není taky na škodu :).

Pohled na Downtown a nejvyšší budovu na fotce – One World Trade Center

4. Jak se dostat levně z letiště JFK do New Yorku?

Z letiště JFK se dostanete příměstskou železnicí LIRR nebo metrem. Zvolte metro, protože je výrazně levnější než příměstská železnice (až třikrát levnější – podle dopravní špičky). Na druhou stranu ale strávíte na cestě více času než v případě vlaku.

Na letišti nasednete na speciální vlak AirTrain, který vás za 8,25 $ zaveze na nejbližší nádraží Jamaica Station nebo Howard Beach. Tady přesednete na metro za 2,90 $ (cena platí při platbě s MetroCard nebo bezkontaktní platební kartou).

A které nádraží si vybrat? To záleží, kde jste ubytovaní:

1. Jamaica Station obsluhuje 3 linky metra:

  • Linka E pro Queens a Midtown Manhattan
  • Linka J nebo Z (linka Z je expresní během dopravní špičky) pro Brooklyn a Lower Manhattan

2. Na Howard Beach operuje linka A směřující do Brooklynu a na Lower Manhattan

5. Kupte si turistický pas

Zvažte zakoupení turistického pasu, jako je New York Pass, CityPASS nebo Explorer Pass. Pokud plánujete navštívit více placených atrakcí, můžete díky pasům výrazně ušetřit.

Zde jsou naše oblíbené turistické karty a krátký popis, jak fungují:

New York Pass

New York Pass je založený na tom, že si zakupujte dobu, po kterou budete zvýhodněnou kartu využívat – na výběr je 1, 2, 3, 4, 5, 7 nebo 10 dní.

Karta platí pro kalendářní dny a v ceně máte vstup na více než 100 atrakcí v New Yorku včetně 4 nejoblíbenějších vyhlídek na Manhattanu – Empire State Building, Top of the Rock, Edge a One World Observatory.

Mezi další oblíbené aktivity patří vyhlídkový autobus, vyhlídková plavba kolem Manhattanu, 9/11 Memorial & Museum, trajekt a muzeum u Sochy Svobody nebo například jedinečné muzeum Intrepid Sea, Air & Space Museum.

Po zakoupení karty vám přijde email s informacemi, průvodcem a odkazem ke stažení aplikace Go City. Kartu si aktivujete snímnutím QR kódu v aplikaci při vstupu do první atrakce.

Pokud byste měli raději něco v ruce, můžete si kartu vytisknout a prokazovat se papírovou verzí.

Ceny za New York Pass jsou následující:

Ceny se mohou zdát na první pohled vysoké, ale to je dáno cenami za atrakce, které patří k nejdražším na světě. Podle toho, co vše máte v plánu navštívit, můžete velmi dobře ušetřit už během jednoho dne.

New York Explorer Pass

New York Explorer Pass funguje naprosto stejně jako New York Pass, ale zásadně se liší v tom, že tady si zakupujete počet atrakcí, které chcete navštívit. Na jejich návštěvu máte 60 dní.

S kartou New York Explorer Pass máte vstup na 2, 3, 4, 5, 6, 7 nebo 10 atrakcí z celkového objemu 80+ atrakcí a zážitků v New Yorku. Karta zahrnuje vstup na 4 z 5 vyhlídkových plošin na Manhattanu (Empire State Building, Top of the Rock, Edge a One World Observatory).

Součástí je taky zábavný park Luna Park na Coney Island, trajekt k Soše svobody nebo 9/11 Memorial & Museum

Ceny za New York Explorer Pass jsou následující:

New York CityPASS

New York CityPASS je ideální pro ty, co plánují navštívit v New Yorku méně atrakcí. S kartou získáte vstup do 5 atrakcí:

  • 2 vstupy jsou součástí karty automaticky a nemůžete je měnit – jedná se o Empire State Building a Americké muzeum přírodní historie,
  • další 3 vstupy si můžete vybrat z těchto atrakcí – Top of the Rock, trajekt k Soše svobody a na Ellis Island, 9/11 Memorial & Museum, vyhlídková plavba v okolí Manhattanu, Intrepid Sea, Air & Space Museum a Guggenheim Museum.

Na návštěvu všech 5 atrakcí máte 9 dní.

U některých atrakcí je povinná rezervace předem: Po zakoupení karty si stáhněte aplikace z my.citypass.com a rezervujte vstupenky podle pokynů v aplikaci.

Cena za New York CityPass je $138 pro všechny nad 18 let a $118 pro děti ve věku 6-17 let. Na tomto odkazu získáte New York CityPASS se slevou.

Výhled z Empire State Building

O turistických pasech jsme psali samostatnou recenzi zde (včetně srovnání).

6. Navštivte veřejné parky

Veřejné parky Central Park, Battery Park, High Line a Brooklyn Bridge Park jsou přístupné zdarma a nabízejí spoustu aktivit. Bez problémů tu strávíte celý den.

V Central park je téměř 93 km pěších stezek nebo si můžete půjčit kolo. Battery Park je pobřežní park nedaleko Wall Street, odkud jsou jedny z nejlepších výhledů na Sochu Svobody.

Central park
Central Park, New York

Jak využít bývalou nadzemní železnicí? Co takhle vytvořit lineární městský park High Line, který prochází skrz 8 bloků a je dlouhý 2,33 km? Odtud si užijete výhledy na okolí a udržované zahrady.

Až se projdete po Brooklynském mostě, sejděte do Brooklynského parku, odkud jsou fantastické výhledy na protější Manhattan.

městský park High Line v New Yorku / co vidět v New Yorku
High Line, New York

Čtěte: Co vidět v New Yorku za 5 dní

7. Choďte pěšky nebo jezděte na kole

New York je obrovský, ale přesto se dá z velké části prochodit pěšky. Doporučuji si naplánovat itinerář tak, abyste každý den objevovali jednu část New Yorku. Díky tomu zabrousíte taky do skrytých uliček a objevíte zajímavosti, které byste běžně neobjevili (přesto buďte ostražití a když se vám něco nezdá, jděte jinudy).

Dáváte přednost kole? Využijte možnost půjčení sdílených kol Citi Bike. Cena za půjčení je 4,49 $ – zároveň máte 30 minut jízdy zdarma. Poté vyjde půjčení kola na 0,26 $/min.

jak ušetřit v New Yorku

8. Vyhněte se taxíkům

Vyhněte se taxíkům a spolujízdám. Ty se mohou rychle prodražit. Pokud je to možné, využívejte veřejnou dopravu.

9. Nasedněte na Staten Island Ferry

Staten Island Ferry je trajekt propojující Dolní Manhattan a Staten Island. Je zcela zdarma a vyplouvá každých 15-30 minut. Poznáte ho podle oranžové barvy, díky které je nepřehlédnutelný už z dálky.

Pozor si dejte jen na prodejce, kteří by se vám snažili prodat vstupenky. Trajekt je zcela zdarma i pro turisty.

Staten Island Ferry / jak ušetřit v New Yorku

10. Ušetřete za bankovní poplatky a směnné kurzy

Před cestou do New Yorku zkontrolujete, jak je na tom s poplatky vaše banka. Některé banky si občas účtují vyšší poplatky nebo nemají tak výhodné kurzy při směně peněz. Tento problém řeší Wise karta.

Wise Card je mezinárodní karta, kterou můžete využívat jako účet pro platby v cizích měnách. Nabízí několik skvělých funkcí, které vám mohou skutečně pomoci ušetřit peníze, zejména na cestách. Toto jsou výhody Wise karty:

  • Směnné kurzy v reálném čase: Wise používá skutečný směnný kurz – stejný, jaký najdete na Googlu – takže to, co vidíte, to také dostanete. Ne jako v bankách, kdy si k tomuto kurzu přidávají přirážku.
  • Nízké poplatky: Tradiční banky a jiné karty obvykle účtují další poplatky, když utrácíte v cizích měnách. Služba Wise je poměrně transparentní a nízkonákladová, což znamená více peněz na vaše cesty!
  • Účet ve více měnách: Na jednom účtu Wise můžete mít více měn, takže je snadné platit jako místní, ať jste kdekoli. Nemusíte u sebe nosit hotovost ve více měnách ani platit poplatky za konverzi peněz.
  • Okamžité převody: Potřebujete poslat peníze kamarádovi nebo zaplatit za hotel v jiné zemi? Udělejte to okamžitě a levně prostřednictvím aplikace Wise.
  • Zabezpečení: Dvoufaktorové ověřování a další spolehlivá bezpečnostní opatření zajišťují, že vaše peníze budou na cestách v bezpečí.

11. Jezte jako místní

Vydejte se do čtvrtí, kde se kvalitně a cenově dostupně najíte.

Na Manhattanu se jedná například o Chinatown a Chelsea. Pokud budete trávit čas v městském parku High Line (z bývalé nadzemní železnice), zajděte na trh Chelsea Market ve staré továrně. Rozmanité obchůdky a výborné jídlo pod jednou střechou.

chinatown new york
Chinatown, New York

Mým dalším tipem je Arthur Avenue v Bronxu, která je plná výborných italských restaurací a kaváren. Je tu velká italská komunita, takže se místu přezdívá “Bronx Little Italy”.

12. Piknik v trávě

Piknik v Central Park je jednou z nejvíce místních věcí, co můžete dělat v New Yorku. Zajděte si do potravin a nakupte si něco na piknik. S dobrým jídlem si pak sedněte do trávy a užívejte si atmosféru města.

Piknik v parku je jednou z nejoblíbenějších aktivit v New Yorku.

Nejlepší nabídku potravin má síť prodejen Trader Joe´s. Na Manhtatanu mají hned několik poboček. Přirovnala bych to k našemu Lidlu. Dobrá kvalita a ceny (s ohledem na ceny v centru New Yorku).

Najdete tu ale i jiné sítě prodejen, jako je Whole Foods Market nebo D´Agostino.

Na kraji Manhattanu nebo v ostatních čtvrtích se nachází Aldi, kde se dá taky dobře nakoupit a za rozumné ceny.

13. Food trucky a pouliční jídlo

Jedny z nejlepších a nejlevnějších jídel v New Yorku pochází z food trucků a pouličních prodejců.

Téměř každá ulice má svůj stánek s párky v rohlíku nebo preclíky. Při své návštěvě určitě musíte vyzkoušet newyorskou pizzu a bagel. Nejlepší pizzy za dobrou cenu dělají v Joe´s Pizza. Plátek pizzy vás vyjde většinou na 4 $, bagel s polevou kolem 3 $ (bez polevy asi 1 $), párek v rohlíku na 2-4 $ a pouliční jídlo 5-8 $.

Newyorská pizza / jak ušetřit v New Yorku
Newyorská pizza

14. Navštivte místa zdarma v New Yorku

Na New Yorku je skvělé, že je tu tolik aktivit, že si vyberou i ti, co cestují s rozpočtem.

Navštivte 9/11 Memorial, který je přístupný zcela zdarma (platí se až za vstup do muzea). Hned vedle se nachází zajímavé obchodní centrum Oculus.

9/11 Memorial & museum New York

Návštěva New Yorku by nebyla kompletní bez návštěvy Times Square, nejznámějšího dopravního uzlu na světě, který vidí i kosmonauti z vesmíru.

Times Square / co vidět v New Yorku

Katedrála svatého Patrika je nejpůsobivější náboženskou stavbou v New Yorku – mezi mrakodrapy na 5th Avenue dokonale kontrastuje. Vstup dovnitř je zdarma.

Projděte si taky samotnou 5th Avenue, plnou luxusních i světoznámých značek. Nenechte si ujít známý trojúhelníkový mrakodrap Flatiron.

Flatiron na 5th Avenue New York
Flatiron na 5th Avenue

Nasajte atmosféru na Wall Street a projděte si uličky Greenwich Village. Třeba najdete dům Přátel nebo Carrie ze Sexu ve městě.

Greenwich Village / jak ušetřit v New Yorku
Greenwich Village

15. Sjednejte si cestovní pojištění s 50 % slevou

Cestovních pojištění je na trhu celá řada. My využíváme pojištění od AXA, protože s tímto odkazem získáme slevu 50 %.

Cestovní pojištění není sice nutností, ale v případě nečekaného lékařského zákroku vám pomůže ušetřit značnou částku.

Toto byly naše tipy, jak ušetřit v New Yorku. Máte dotaz? Rádi ho zodpovíme v komentáři níže. Šťastnou cestu!

Související články o New Yorku

NEW YORK ITINERÁŘ: Podívejte se na víc než 30 tipů, co navštívit v New Yorku (včetně informací o vstupném, jak přeskočit fronty a otevírací doby). Pro snadnější plánování cesty se můžete inspirovat naším itinerářem “Co vidět v New Yorku za 5 dní“.

NEW YORK PRŮVODCE: V samostatném článku se dozvíte praktické informace a tipy pro návštěvu New Yorku. Zde najdete tipy, jak ušetřit na vstupném a dopravě v New Yorku díky New York Pass.

LONDÝN: Láká vás New York, ale je pro vás moc z ruky? Londýn je přesně to, co hledáte – město s kosmopolitní atmosférou a obrovskou rozmanitostí, které je snadno dostupné. Zde je seznam nejlepších míst k návštěvě v Londýně nebo si naplánujte itinerář pomocí našeho článku 3 dny v Londýně.

DUBAJ: New York je ikonické město, ale někdo by možná mohl být rozčarovaný jeho stinnější stránkou (špína, bezdomovci). Dubaj je opakem – nádherné, upravené město, které doslova láká na svojí moderní architekturu a staré jádro města – inspirujte se nejkrásnějšími místy v Dubaji.

pohled na Manhattan z Brooklyn Bridge
Pohled na Manhattan z Brooklynského parku

FAQ: Jak ušetřit v New Yorku

Je New York drahý?

Ano, New York patří mezi nejdražší města na světě, ale při pečlivém plánování si ho můžete plnohodnotně užít, i když cestujete s rozpočtem.

Kde najít levné ubytování v New Yorku?

Zvažte ubytování ve čtvrtích mimo Manhattan, například v Brooklynu nebo Queensu. Levné ubytování najdete taky na Manhattanu, ale počítejte s horší kvalitou.

Je metro v New Yorku levné?

Metro je relativně levné a představuje nejúspornější způsob dopravy v New Yorku. Jedna jízda stojí 2,90 dolarů a neomezená sedmidenní karta MetroCard stojí 34 dolarů.

Co dělat v New Yorku zdarma?

V New Yorku existuje spousta aktivit, které můžete dělat zdarma. Navštivte parky High Line, Battery Park nebo Central Park. Užijte si atmosféru Times Square nebo se projděte po Brooklynském mostě a okolí, kde klidně můžete strávit celý den.

Jak ušetřit za atrakce v New Yorku?

New York Pass a CityPASS nabízejí vstup do více atrakcí za sníženou cenu. V článku najde srovnání turistických karet včetně dalších informací.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *