28 tipů, co navštívit ve Stockholmu a tipy na nejkrásnější místa

památky ve Stockholmu / co navštívit ve Stockholmu

Hipsterské kavárny, přístav lemovaný loděmi, gotická architektura, skořicové buchty a rušný noční život. To je ve zkratce Stockholm. Severské město, které dostane každého, kdo sem zavítá. Nádherné památky, bohatá muzea, zajímavé atrakce a spousta zeleně, kde můžete jen tak být. Co navštívit ve Stockholmu a jaká jsou ta nejkrásnější místa se dozvíte v tomto článku.

Aktualizováno 15. 7. 2022

Co navštívit ve Stockholmu? 28 tipů na nejkrásnější místa

Gamla Stan

Navštívit Stockholm a nezajít do nejstarší části Gamla Stan je jako v Římě nevidět Koloseum nebo v Paříži Eiffelovku. Klikaté uličky z dlažebních kostek, aristokratické domy ve hřejivých odstínech, kavárny, kde máte chuť se zachumlat a jen nasávat atmosféru.

Ty krásné barevné domky najdete na malém náměstí Stortorget, kterému dominuje Nobelovo muzeum (o tom víc za chvíli).

Atmosféru načerpáte nejlépe brzy ráno nebo v podvečer, kdy se to v Gamla Stan vylidní. Můžete se jen procházet skrytými uličkami a obdivovat zajímavé architektonické prvky od lamp přes dveře až po okenice. Jednou z nejzajímavějších ulic je Prästgatan. Klidná a autentická ulice s barevnými domy, která je vyhledávanou lokalitou pro natáčení filmů. Nebo blouděte dál až k nejužší uličce Mårten Trotzigs Gränd, která je široká jen 90 cm.

Na nákupy vyrazte na Västerlånggatan, která tvoří centrum čtvrti. Je tu plno, takže pokud hledáte něco klidnějšího s kuriózními obchůdky, zkuste ulici Österlånggatan.

Stockholmská katedrála (Storkyrkan)

Stockholmská katedrála je jednou z nejkrásnějších památek Stockholmu, kterou určitě musíte vidět i zevnitř. Barokní exteriér kontrastuje s gotickým interiérem doplněným červenými kachlemi. Kostel má rozsáhlou sbírku středověkých a současných uměleckých děl.

Stockholmská katedrála památky Stockholm

Otevřeno má denně od 10:00-18:00 a 9:00-18:00 v létě (červen-srpen). Vstupné je 75 SEK.

Královský palác (Kungliga slottet)

Na východní straně starého města dominuje Gamla Stan Královský palác. Královská rodina tady sice nežije, ale i tak stojí návštěva za to. Zajímavostí je, že Královský palác je oficiálním sídlem švédského krále a palác Drottningholm oficiálním sídlem švédské královny. Pokud nejste ale zarytými fanoušky podobného umění, asi celý palác v rámci jedné návštěvy neprojdete. S více jak 600 místnostmi patří k největším palácům na světě. V kombinované vstupence si navíc prohlédnete i pokladnici, přijímací místnost nebo muzea.

Interiér paláce je luxusně vyzdobené v rokokovém stylu. Nenechte si ujít velké mramorové západní schodiště, Síň státu, apartmány Bernadotte a Galerii Karla XVI., která je postavená podle zrcadlové síně ve Versailles.

Stockholm Královský palác

Stejně jako v Londýně i tady je oblíbené střídání stráží. Probíhá denně ve 12:15 (v neděli a svátky o hodinu později).

Královský palác je otevřen denně od 10:00-17:00 (květen-září) a 10:00-16:00 (říjen-duben). Vstup stojí 180 SEK (bez výstavy) a pro studenty a děti 7-17 let 90 SEK. Můžete si koupit taky kombinovanou vstupenku s kostelem Riddarholm (viz další bod) za 210 SEK (pro studenty a děti za 110 SEK). V případě oficiálních recepcí může být palác zcela nebo částečně uzavřen, tak raději předem zkontrolujte na webové stránky Královského paláce.

Ve Starém městě (Gamla Stan) zkuste restaurace Slingerbulten. Je cenově dostupná a pohostí vás tady švédskou klasikou založenou na sledích, uzeném lososu, mase ze sobů nebo losů či masových kuličkách.

Kostel Riddarholm (Riddarholmskyrkan)

To je přesně ten kostel, jehož věž dominuje velké části stockholmských fotografií. Riddarholmskyrkan je jeden z nejstarších stockholmských kostelů ze 13. století, který je postavený z červených cihel a má litinovou kostelní věž. Dříve sloužil jako pohřebiště mnoha švédských panovníků.

Kostel Riddarholm je otevřený v čase 10:00-17:00. Vstupné je 60 SEK a pro studenty a děti 7-17 let 30 SEK. Můžete si koupit taky zvýhodněnou kombinovanou vstupenku s Královským hradem za 210 SEK (pro studenty a děti 110 SEK).

Riddarholmskyrkan Stockholm

Dům šlechty (Riddarhuset)

Riddarhuset je jednou z nejhezčích budov ve Stockholmu. Je to ukázkové dílo holandské barokní architektury 17. století. Riddarhuset je otevřený v pracovní dní je v čase 11:00-12:00 a v létě do 12. srpna pak 10:00-13:00. Vstupné pro dospělé činí 60 SEK a pro studenty, děti nad 12 let a seniory 40 SEK.

Skansen

Skansen ve Stockholmu, kterému se přezdívá Švédsko v miniaturách, je díky svému otevření už v roce 1891 nejstarším skansenem na světě. Do historie Švédska vás dokonale vtáhne více než 150 zemědělských usedlostí, kostelů, větrných mlýnů, řemeslných dílen a obydlí.

Především při cestách s dětmi si nenechte skansen ujít. Dětem se bude líbit zdejší severská ZOO, kde si prohlédnou losy, medvědy, rosomáky, soby, vlky nebo rysy. V létě se pořádají ve skansenu koncerty a v zimě tu probíhají vánoční trhy.

Skanzen je otevřený v čase 10:00-18:00 a mimo sezónu 10:00-15:00. Vstupné je 220 SEK, pro studenty a seniory 200 SEK a pro děti 4-15 let 70 SEK.

Vasa muzeum (Vasamuseet)

Muzeum Vasa je zasvěcené bývalé bitevní lodi, která se nechvalně proslavila tím, že ztroskotala jen 1 míli od břehu. Příčinnou byla strojírenská chyba. Trup lodí byl natolik štíhlý, že neodolal nárazům vody a těžkému lanoví. Loď byla od 17. století 333 let na mořském dně, a přesto zůstala dokonale zachovaná. Návštěvníky láká nejen zachovalost, ale taky bohatá výzdoba – 200 ozdob a 500 soch představujících biblické postavy, mořské příšery, postavy z řecké mytologie a švédskou šlechtu. Kromě lodi se dozvíte víc o tom, jak probíhal život na lodi a jak se ve Stockholmu tehdy žilo.

Právě to jsou důvody, proč je muzeum Vasa nejnavštěvovanějším muzeem ve Skandinávii. Muzeum je otevřené denně 10:00-17:00 a ve středu až do 20:00. V létě je návštěvní doba prodloužená 8:30-18:00. Vstupné se pohybuje mezi 170-190 SEK v závislosti na době, kdy muzeum navštívíte. Děti do 18 let mají vstup zdarma.

Přeskočit frontu a rezervovat vstupenku předem.

Muzeum Vasa exteriér

Nobelovo muzeum

Chcete se dozvědět víc o nejprestižnějším ocenění na svět, pokud jde o kulturní, vědecký a akademický pokrok? V Nobelově muzeu se to dozvíte. Vstupné je 130 SEK, pro studenty a seniory 90 SEK a děti do 18 let mají vstup zdarma. Otevřeno je denně kromě pondělí v čase 10:00-17:00 (v pátek až do 21:00).

Nobelovo muzeum Stockholm

Palác Drottningholm

Palác Drottningholm neboli Královnin palác je soukromou rezidencí královské rodiny a jednou ze stockholmských památek, které jsou na seznamu UNESCO. Palác pochází z konce 17. století a byl postavený na základě italské a francouzské architektury. I proto se mu přezdívá Versailles severu. Stejně jako Versailles leží mimo samotné centrum města.

Součástí paláce je i Dvorní divadlo, které je nestarším aktivně využívajícím divadlem na světě. Za návštěvu stojí taky nádherný park se zahradami v barokním, rokokovém a anglickém stylu. Do zahrad je vstup volný. Palác Drottningholm je v létě otevřený v čase 10:00-17:00 a mimo sezónu 10:00-16:00. Vstupné je 140 SEK (pro děti 7-17 let a studenty 70 SEK). Pokud byste rádi nakoukli i do Dvorního divadla, kombinovaná vstupenka vychází na 210 SEK (snížené vstupné 110 SEK).

Nordiska muzeum = Nordiska Museet

Rádi byste nasáli víc ze švédského umění a kultury? Nordiska Museet je největším kulturně-historickým muzeem ve Švédsku, kde můžete mimo jiné obdivovat největší sbírku obrazů od známého švédského autora Augusta Strindberga a objevíte tady skandinávské tradice. Za vidění stojí taky eklektický hrad v renesančním stylu, ve kterém muzeum sídlí.

Nordiska Museet je otevřené v čase 10:00-17:00 a vstupné je 140 SEK (pro seniory a studenty 120 SEK, děti do 18 let mají vstup zdarma).

Stockholm co navštívit / Stockholm památky

Muzeum moderního umění (Moderna Museet)

V muzeu moderního umění Moderna Museet na vás čeká umění s obrazy a sochami včetně fotografie a filmu od roku 1900 do současnosti od takových jmen, jako je Picasso, Braque, Dalí, Matisse, ale taky nových umělců ze Skandinávie i zbytku světa. Venku najdete výstavu barevných soch.

Vstupné do muzea je zdarma, ale platí se za dočasné výstavy. Otevřeno je v časech 10:00-20:00 (ÚT a PÁ) a 10:00-21:00 (ST, ČT a víkend).

Muzeum leží na ostrově Skeppsholmen, který býval dříve důležitou námořní základnou a stále tady kotví tradiční dřevěné lodě. Celý ostrov svádí k procházkám v klidném prostředí.

Skeppsholmen Stockholm

A když už tady budete, určitě se projděte až k malému skalnatému ostrůvku Kastellholmen, kde sídlí středověký hrad Kastellet, který díky jeho cihlové barvě určitě nepřehlédnete.

Kastellet Stockholm

Historické muzeum (Historiska Museet)

Historické muzeum ve Stockholmu je autentickým zobrazením švédské historie. Vikingskou éru si dokonale přiblížíte pomocí artefaktů a multimediálních instalací. Vtáhne vás do středověkých bitev a ve Zlaté komnatě ukáže, jaké poklady byly v minulosti nalezené a uloupené.

Zdroj: Øyvind Holmstad

Historické muzeum je skvělým místem i pro rodiny, protože na venkovním nádvoří vybudovali zábavné atrakce pro děti. Muzeum je otevřené ÚT-NE 11:00-17:00 a ve středu až do 20:00 a v létě 10:00-17:00. Vstupné je zdarma.

Národní muzeum (Nationalmuseum)

Národní muzeum bylo založeno v roce 1792 a je největším muzeem umění ve Švédsku. Najdete tady díla od Rembrandta, Rubense, Renoira, Degase, Goyi a známých švédských umělců Carl Larsson, Erns Josephson, CF Hill a Anders Zorn. Je to obrovská sbírka, kam máte vstup zdarma (až na dočasné výstavy, kde bývá vstup kolem 85-170 SEK). I kdyby jste nešli dovnitř, pokochejte se nádhernou budovou zevnitř. Jako by z oka vypadla renesančním budovám ve Florencii. Otevřeno je ÚT-NE 10:00-17:00.

Stockholm národní muzeum

Středověké muzeum (Stockholms medeltidsmuseum)

Středověké muzeum leží pod Královským palácem. Postavili ho kolem vykopaných památek a části městských hradeb, takže tu na vás dokonale dýchne atmosféra historického Stockholmu před 400 lety. Dozvíte se spoustu informací o středověkém Švédsku a životě ve Stockholmu. Vstupné je zdarma. Otevřeno je denně kromě pondělí 10:00-17:00.

Zdroj: Bengt Oberger

Dům parlamentu (Riksdagshuset)

Na stejném ostrově, kousek od Středověkého muzea, leží honosná budova parlamentu neboli Riksdagshuset. Přímo před ním se můžete projít v parku.

Komentované prohlídky byly prozatím kvůli koronaviru zrušeny, ale přesto se můžete zúčastnit veřejného slyšení nebo debat a hlasování ve sněmovně.

Radnice (Stadshuset)

Radnice je jedním z top míst, které si určitě dejte na seznam míst, co navštívit ve Stockholmu. Historická cihlová budova s hranatou siluetou a výraznou věží z roku 1911 definuje panorama města. Na výstavbu radnice použili 8 milionů tmavě červených cihel. Věž je známá svými 3 zlatými korunami, které tvoří švédský erb.

Radnice Stockholm

To hlavní se ale nachází uvnitř. Třpytivá zlatá síň, fresky od umělce Princ Eugena a banketová místnost Nobelovy ceny. Koná se tady řada obřadů a ceremonií, takže je budova radnice přístupná jen v rámci komentované prohlídky. Prohlídky probíhají celoročně v časech 10, 11, 12, 13, 14 a 15 hodin za vstupné 130 SEK (studenti a senioři 110 SEK a děti 7-19 let 50 SEK). V létě jsou prohlídky každou půl hodinu v čase 9:30-16:00. Uvidíte oficiální oblasti, dozvíte se více o historii místa a místní správy. Od května do září je taky otevřená věž za dodatečný poplatek 80 SEK.

Podél radnice se rozprostírá Radniční park, kam je vstup zdarma. Park je otevřený denně 8:00-20:00 (červen-září) a 8:00-18:00 (říjen-květen).

Rádi byste zašli na něco dobrého? Zkuste vyhlášenou cukrárnu Vete-Katten na rohu ve čtvrti Norrmalm nedaleko centrálního nádraží. Mají tu výborné dorty, pečivo, pralinky, ale bývá tu brzy plno, tak je lepší sem vyrazit o víkendu nebo si přivstat.

Od radnice budete mít krásný výhled na ostrov Riddarholmen, který se nachází hned vedle Gamla Stan. Nad budovami na ostrově Riddarholmen vykukuje věž kostela Riddarholm, o kterém už dnes byla řeč. Stejně dobrý výhled se zase nabízí z ostrova Riddarholmen na radnici.

Stockholm co navštívit / Stockholm památky
výhled z radnice na ostrov Riddarholmen

Přírodopisné muzeum (Naturhistoriska Museet)

Naturhistoriska Museet je úžasné interaktivní muzeum, kde se zabavíte na dlouhé hodiny i s dětmi. Dozvíte se zábavnou formou spoustu informací o přírodě, zvířatech i dinosaurech. Obecně máme přírodopisná muzea rádi – skvělé je i v Londýně nebo ve Vídni.

Otevřeno je ÚT-NE v čase 9:00-17:00 (v létě 10:00-18:00). Vstupné na výstavy je zdarma.

Millesgården muzeum (Millesgården Museet)

Millesgården muzeum si můžete představit jako skandinávské umění v nádherné zahradě. Nachází se v bývalém domě a ateliéru sochaře Carla Millese. Dům je umělecké dílo samo o sobě. Otevřeno je denně kromě pondělí 11:00-17:00 a plné vstupné činí 170 SEK a pro studenty 140 SEK.

Zdroj: Holger.Ellgaard

Fotografiska (Fotografiska Museet)

Fotografiska je název relativně nového muzea, které najdete v bývalém secesním celním skladu z červených cihel. Tohle muzeum musí navštívit každý milovník fotografie. Fotografiemi místních i mezinárodních umělců se pokocháte na měnící se řadě 3-4 výstav současně, které se obměňují každých několik měsíců. Výstavy v sobě často nesou sociální přesah. V nejvyšším patře pak najdete restauraci s panorama výhledem na přístav a Gamla Stan.

Muzeum Fotografiska je otevřené denně v čase 10:00-23:00. Vstupné je 210 SEK, studenti a senioři 170 SEK, do 12 let zdarma.

ABBA muzeum (ABBA Museet)

Hledáte něco zábavného? Zkuste ABBA muzeum, které je věnované nejznámější švédské popové skupině ABBA. Můžete zpívat, tancovat, zkoušet si převleky a dokonce si zaznamenat svůj výkon a do 30 dnů si ho stáhnout. Vstupné je 220-280 SEK v závislosti na době, kdy muzeum navštívíte (dají se pořídit i zvýhodněné vstupenky). Otevřeno je denně 10:00-20:00.

Stockholmská veřejná knihovna (Stadsbiblioteket)

Stockholmská veřejná knihovna představuje příklad severského klasicismu. Budova je jedinečná svou hlavní rotundou, která je vybavená 360° policemi s knihami ve více než 100 jazycích. Vstup je zdarma. Otevřeno je denně kromě neděle 10:00-19:00 a v sobotu 12:00-16:00.

Asi všichni milujeme dobré jídlo. A přesně takové vám naservírují na trhu Östermalms Saluhall. Najdete tu vše od mořských plodů po vegetariánské speciality. Kromě neděle je otevřeno každý den.

Globe aréna (Avicii Arena)

Globe aréna je jednou z nejhezčích arén v Evropě a taky největší sférickou budovou na světě. A navíc nabízí nádherný výhled na Stockholm. Vstupné je 160 SEK a pro seniory a děti 5-12 let 120 SEK.

Metro ve Stockholmu

Nejdelší umělecké galerie na světě. Ano, přesně to představuje metro ve Stockholmu, které tvoří přes 100 stanic a 90 z nich je dokonalým uměním. Tady je radost cestovat veřejnou dopravou.

Zábavný park Grona Lünd

Zábavný park Grona Lünd na ostrově Djurgårdan nabízí více jak 30 atrakcí včetně dřevěné horské dráhy. Gröna Lund je nejstarší švédský zábavný park a je tu už od 80. let 19. století. Park je snadno dostupný pěšky. Otevírací doba se často mění, tak je lepší před návštěvou zkouknout webové stránky Grona Lünd. Vstupné se liší dle akce (lístky se dají koupit online). Park je otevřený jen od května do září.

Stockholm Grona Lünd zábavný park

Čtvrť Södermalm

Čtvrť Södermalm (místní říkají Söder) je hipsterská část Stockholmu, která patří k těm nejlepším na světě. Stačí se tu jen procházet a užívat si zdejší atmosféru. Za nejkrásnější ulici je považována starodávná, dlážděná ulice Fjällgatan, kterou lemují staré domy s dřevěným obložením.

Stockholmské souostroví

Stockholmské souostroví tvoří 20 000 ostrovů a ostrůvků, které jsou rozeseté v Baltském moři. Trvale obydlených jen jen 200 z nich, takže na většině ostrovů zažijete dokonale nedotčenou skandinávskou přírodu.

Stockholm archipelago

Na ostrovy se můžete vydat s průvodcem, v rámci Stockholm Pass nebo sami, pokud si koupíte vlastní vstupenku na trajekt – ceny se pohybují mezi 50-100 SEK podle ostrova, na který máte namořeno – lístky Stockholm – Stockholmské souostroví.

Jako ústřední bod Stockholmského souostroví je bráno městečko Vaxholm, kde najdete taky stejnojmennou pevnost. 

Zarezervovat vstupenku na ostrovy s průvodcem.

Stockholm Vaxholm

TIP: Na vstupném můžete ušetřit díky turistické kartě Stockholm Pass, se kterou získáte vstup do více než 60 památek, muzeí a atrakcí včetně Stockholmského souostroví a neomezené jízdy vyhlídkovým autobusem a lodí.

Kam vyrazit za nákupy ve Stockholmu?

Čtvrť Norrmalm je obchodním centrem Stockholmu, kde najdete obchodní domy, nákupní centra, luxusní butiky, ale taky spoustu nočního vyžití. Mezi nákupy si můžete odpočinout v parcích Kungsträdgården a Berzeli Park. Narazit na kus zeleně ale není ve Stockholmu nic neobvyklého. Parky a zelené plochy tady totiž tvoří jednu třetinu rozlohy města. V parku Kungsträdgården se v létě pořádají koncerty a v zimě si tu můžete zabruslit.

náměstí Sergels Torg ve čtvrti Norrmalm poblíž stanice metra T-centralen

Ty nejmódnější a nejluxusnější butiky pak najdete ve čtvrti Östermalm. Když tu budete, projděte si promenádu Strandvägen. Kuriózní a zajímavé obchůdky leží ve čtvrti Södermalm.

Co navštívit ve Stockholmu: MAPA

Mrkněte před cestou na mapu (nebo si jí stáhněte do mobilu), podle které si můžete vytvořit svůj itinerář cesty po Stockholmu. V mapě najdete taky naše tipy na ubytování a jídlo.

Související články o Stockholmu