památky ve Stockholmu / co navštívit ve Stockholmu

28 tipů, co navštívit ve Stockholmu a tipy na nejkrásnější místa

Hipsterské kavárny, přístav lemovaný loděmi, gotická architektura, skořicové buchty a rušný noční život. To je ve zkratce Stockholm. Severské město, které dostane každého, kdo sem zavítá. Nádherné památky, bohatá muzea, zajímavé atrakce a spousta zeleně, kde můžete jen tak být. Co navštívit ve Stockholmu a jaká jsou ta nejkrásnější místa se dozvíte v tomto článku.

Co navštívit ve Stockholmu? 28 tipů na nejkrásnější místa

Gamla Stan

Navštívit Stockholm a nezajít do nejstarší části Gamla Stan je jako v Římě nevidět Koloseum nebo v Paříži Eiffelovku. Klikaté uličky z dlažebních kostek, aristokratické domy ve hřejivých odstínech, kavárny, kde máte chuť se zachumlat a jen nasávat atmosféru.

Ty krásné barevné domky najdete na malém náměstí Stortorget, kterému dominuje Nobelovo muzeum (o tom víc za chvíli).

Atmosféru načerpáte nejlépe brzy ráno nebo v podvečer, kdy se to v Gamla Stan vylidní. Můžete se jen procházet skrytými uličkami a obdivovat zajímavé architektonické prvky od lamp přes dveře až po okenice. Jednou z nejzajímavějších ulic je Prästgatan. Klidná a autentická ulice s barevnými domy, která je vyhledávanou lokalitou pro natáčení filmů. Nebo blouděte dál až k nejužší uličce Mårten Trotzigs Gränd, která je široká jen 90 cm.

Na nákupy vyrazte na Västerlånggatan, která tvoří centrum čtvrti. Je tu plno, takže pokud hledáte něco klidnějšího s kuriózními obchůdky, zkuste ulici Österlånggatan.

Stockholmská katedrála (Storkyrkan)

Stockholmská katedrála je jednou z nejkrásnějších památek Stockholmu, kterou určitě musíte vidět i zevnitř. Barokní exteriér kontrastuje s gotickým interiérem doplněným červenými kachlemi. Kostel má rozsáhlou sbírku středověkých a současných uměleckých děl.

Otevřeno má denně od 9:00-16:00 (září-květen), 9: 00-17:00 (červen) a 9: 00-18:00 (červenec-srpen). Vstupné je 60 SEK.

Královský palác (Kungliga slottet)

Na východní straně starého města dominuje Gamla Stan Královský palác. Královská rodina tady sice nežije, ale i tak stojí návštěva za to. Zajímavostí je, že Královský palác je oficiálním sídlem švédského krále a palác Drottningholm oficiálním sídlem švédské královny. Pokud nejste ale zarytými fanoušky podobného umění, asi celý palác v rámci jedné návštěvy neprojdete. S více jak 600 místnostmi patří k největším palácům na světě. V kombinované vstupence si navíc prohlédnete i pokladnici, přijímací místnost nebo muzea.

Interiér paláce je luxusně vyzdobené v rokokovém stylu. Nenechte si ujít velké mramorové západní schodiště, Síň státu, apartmány Bernadotte a Galerii Karla XVI., která je postavená podle zrcadlové síně ve Versailles.

Stejně jako v Londýně i tady je oblíbené střídání stráží. Probíhá denně ve 12:15 (v neděli a svátky o hodinu později).

Královský palác je otevřen denně od 10:00-17:00 (květen-září) a 10:00-16:00 (říjen-duben). Vstupné stojí 140 SEK (bez výstavy). V případě oficiálních recepcí může být palác zcela nebo částečně uzavřen, tak raději předem mrkněte na webové stránky Královského paláce.

Ve Starém městě (Gamla Stan) zkuste restaurace Slingerbulten. Je cenově dostupná a pohostí vás tady švédskou klasikou založenou na sledích, uzeném lososu, mase ze sobů nebo losů či masových kuličkách.

Kostel Riddarholm (Riddarholmskyrkan)

To je přesně ten kostel, jehož věž dominuje velké části stockholmských fotografií. Jeden z nejstarších stockholmských kostelů ze 13. století je postavený z červených cihel a má litinovou kostelní věž. Dříve sloužil jako pohřebiště mnoha švédských panovníků.

Zdroj: Zeke530

Dům šlechty (Riddarhuset)

Dům šlechty je jednou z nejhezčích budov ve Stockholmu. Je to ukázkové dílo holandské barokní architektury 17. století. Otevřeno je od pondělí do pátku od 11 hodin. Vstupné pro dospělé činí 60 SEK.

Skansen

Skansen ve Stockholmu, kterému se přezdívá Švédsko v miniaturách, je díky svému otevření už v roce 1891 nejstarším skansenem na světě. Do historie Švédska vás dokonale vtáhne více než 150 zemědělských usedlostí, kostelů, větrných mlýnů, řemeslných dílen a obydlí.

Především při cestách s dětmi si nenechte skansen ujít. Dětem se bude líbit zdejší severská ZOO, kde si prohlédnou losy, medvědy, rosomáky, soby, vlky nebo rysy. V létě se pořádají ve skansenu koncerty a v zimě tu probíhají vánoční trhy.

Vasa muzeum (Vasamuseet)

Muzeum zasvěcené bývalé bitevní lodi, která se nechvalně proslavila tím, že ztroskotala jen 1 míli od břehu. Příčinnou byla strojírenská chyba. Trup lodí byl natolik štíhlý, že neodolal nárazům vody a těžkému lanoví. Loď byla od 17. století 333 let na mořském dně, a přesto zůstala dokonale zachovaná. Návštěvníky láká nejen zachovalost, ale taky bohatá výzdoba – 200 ozdob a 500 soch představujících biblické postavy, mořské příšery, postavy z řecké mytologie a švédskou šlechtu. Kromě lodi se dozvíte víc o tom, jak probíhal život na lodi a jak se ve Stockholmu tehdy žilo.

Právě to jsou důvody, proč je muzeum Vasa nejnavštěvovanějším muzeem ve Skandinávii. Muzeum je otevřené denně 10:00-17:00 a ve středy až do 20:00. Vstupné se pohybuje mezi 170-190 SEK v závislosti na době, kdy muzeum navštívíte.

Přeskočit frontu a rezervovat vstupenku předem.

Nobelovo muzeum

Chcete se dozvědět víc o nejprestižnějším ocenění na svět, pokud jde o kulturní, vědecký a akademický pokrok? V tomto muzeu se to dozvíte. Vstupné je 130 SEK a pustí vás dovnitř od ČT do NE v čase 11:00-17:00.

Palác Drottningholm

Palác Drottningholm neboli Královnin palác je soukromou rezidencí královské rodiny a jednou ze stockholmských památek, které jsou na seznamu UNESCO.

Palác pochází z konce 17. století a byl postavený na základě italské a francouzské architektury. I proto se mu přezdívá Versailles severu. Stejně jako Versailles leží mimo samotné centrum města.

STockholm památky

Součástí paláce je i Dvorní divadlo, které je nestarším aktivně využívajícím divadlem na světě. Za návštěvu stojí taky nádherný park se zahradami v barokním, rokokovém a anglickém stylu. Do zahrad je vstup volný. Do paláce mrkněte pro aktuální otevírací dobu na oficiální webové stránky paláce Drottningholm.

Nordiska muzeum = Nordiska Museet

Rádi byste nasáli víc ze švédského umění a kultury? Nordiska Museet je největším kulturně-historickým muzeem ve Švédsku, kde můžete mimo jiné obdivovat největší sbírku obrazů od známého švédského autora Augusta Strindberga. Za vidění stojí taky eklektický hrad v renesančním stylu, ve kterém muzeum sídlí.

Muzeum moderního umění (Moderna Museet)

V muzeu moderního umění na vás čeká umění s obrazy a sochami včetně fotografie a filmu od roku 1900 do současnosti od takových jmen, jako je Picasso, Braque, Dalí, Matisse, ale taky nových umělců ze Skandinávie i zbytku světa. Venku najdete výstavu barevných soch.

Vstupné do muzea je zdarma, ale platí se za dočasné výstavy. Otevřeno je v časech 10:00-20:00 (ÚT a PÁ) a 10:00-21:00 (ST, ČT a víkend).

Muzeum leží na ostrově Skeppsholmen, který býval dříve důležitou námořní základnou a stále tady kotví tradiční dřevěné lodě. Celý ostrov svádí k procházkám v klidném prostředí.

A když už tady budete, určitě se projděte až k malému skalnatému ostrůvku Kastellholmen, kde sídlí středověký hrad Kastellet, který díky jeho cihlové barvě určitě nepřehlédnete.

Historické muzeum (Historiska Museet)

Historické muzeum ve Stockholmu je autentickým zobrazením švédské historie. Vikingskou éru si dokonale přiblížíte pomocí artefaktů a multimediálních instalací. Vtáhne vás do středověkých bitev a ve Zlaté komnatě ukáže, jaké poklady byly v minulosti nalezené a uloupené.

Zdroj: Øyvind Holmstad

Historické muzeum je skvělým místem i pro rodiny, protože na venkovním nádvoří vybudovali zábavné atrakce pro děti.

Národní muzeum (Nationalmuseum)

Národní muzeum bylo založeno v roce 1792 a je největším muzeem umění ve Švédsku. Najdete tady díla od Rembrandta, Rubense, Renoira, Degase, Goyi a známých švédských umělců Carl Larsson, Erns Josephson, CF Hill a Anders Zorn. Je to obrovská sbírka, kam máte vstup zdarma (až na dočasné výstavy, kde bývá vstup kolem 150 SEK). I kdyby jste nešli dovnitř, pokochejte se nádhernou budovou zevnitř. Jako by z oka vypadla renesančním budovám ve Florencii.

Středověké muzeum (Stockholms medeltidsmuseum)

Středověké muzeum leží pod Královským palácem. Postavili ho kolem vykopaných památek a části městských hradeb, takže tu na vás dokonale dýchne atmosféra historického Stockholmu před 400 lety. Dozvíte se spoustu informací o středověkém Švédsku a životě ve Stockholmu. Vstupné je zdarma a v pondělí je zavřeno.

Zdroj: Bengt Oberger

Dům parlamentu (Riksdagshuset)

Na stejném ostrově, kousek od Středověkého muzea, leží honosná budova parlamentu neboli Riksdagshuset. Přímo před ním se můžete projít v udržovaném parku.

Komentované prohlídky byly prozatím kvůli koronaviru zrušeny, ale přesto se můžete zúčastnit veřejného slyšení nebo debat a hlasování ve sněmovně.

Radnice (Stadshuset)

Radnice je jedním z top míst, které si určitě dejte na seznam míst, co navštívit ve Stockholmu. Historická cihlová budova s hranatou siluetou a výraznou věží z roku 1911 definuje panorama města. Na výstavbu radnice použili 8 milionů tmavě červených cihel. Věž je známá svými 3 zlatými korunami, které tvoří švédský erb.

To hlavní se ale nachází uvnitř. Třpytivá zlatá síň, fresky od umělce Princ Eugena a banketová místnost Nobelovy ceny. Koná se tady řada obřadů a ceremonií, takže je budova radnice přístupná jen v rámci komentované prohlídky. Prohlídky probíhají celoročně v časech 10, 11, 12, 13 a 14 hodin za vstupné 130 SEK. Uvidíte oficiální oblasti, dozvíte se více o historii místa a místní správy. Od května do září je taky otevřená věž za dodatečný poplatek 50 SEK.

Rádi byste zašli na něco dobrého? Zkuste vyhlášenou cukrárnu Vete-Katten na rohu ve čtvrti Norrmalm nedaleko centrálního nádraží. Mají tu výborné dorty, pečivo, pralinky, ale bývá tu brzy plno, tak je lepší sem vyrazit o víkendu nebo si přivstat.

Přírodopisné muzeum (Naturhistoriska Museet)

Úžasné interaktivní muzeum, kde se zabavíte na dlouhé hodiny i s dětmi. Dozvíte se zábavnou formou spoustu informací o přírodě, zvířatech i dinosaurech.

Otevřeno je ÚT-NE v čase 9:00-17:00. Vstupné na výstavy je zdarma, ale musíte si rezervovat vstupenku předem online.

Millesgården muzeum (Millesgården Museet)

Millesgården muzeum si můžete představit jako skandinávské umění v nádherné zahradě. Nachází se v bývalém domě a ateliéru sochaře Carla Millese. Dům je umělecké dílo samo o sobě. Otevřeno je denně kromě pondělí a plné vstupné činí 150 SEK – více informací na oficiálních stránkách Millesgården.

Zdroj: Holger.Ellgaard

Fotografiska (Fotografiska Museet)

Fotografiska je název relativně nového muzea, které najdete v bývalém secesním celním skladu z červených cihel. Tohle muzeum musí navštívit každý milovník fotografie. Fotografiemi místních i mezinárodních umělců se pokocháte na měnící se řadě 3-4 výstav současně, které se obměňují každých několik měsíců. Výstavy v sobě často nesou sociální přesah. V nejvyšším patře pak najdete restauraci s panorama výhledem na přístav a Gamla Stan.

Muzeum je otevřené denně v čase 10:00-23:00. Vstupné se pohybuje v rozmezí 165-255 SEK v závislosti na čase návštěvy. Oficiální stránky Fotografiska Museet >>>.

ABBA muzeum (ABBA Museet)

Hledáte něco zábavného? Zkuste ABBA muzeum, které je věnované nejznámější švédské popové skupině ABBA. Můžete zpívat, tancovat, zkoušet si převleky a dokonce si zaznamenat svůj výkon a do 30 dnů si ho stáhnout. Vstupné je 250 SEK (260 SEK při koupi online).

Stockholmská veřejná knihovna (Stadsbiblioteket)

Stockholmská veřejná knihovna představuje příklad severského klasicismu. Budova je jedinečná svou hlavní rotundou, která je vybavená 360° policemi s knihami ve více než 100 jazycích. Vstup je zdarma.

Asi všichni milujeme dobré jídlo. A přesně takové vám naservírují na trhu Östermalms Saluhall. Najdete tu vše od mořských plodů po vegetariánské speciality. Kromě neděle je otevřeno každý den.

Globe aréna (Avicii Arena)

Globe aréna je jednou z nejhezčích arén v Evropě a taky největší sférickou budovou na světě. A navíc nabízí nádherný výhled na Stockholm. Vstupné je sice vyšší (160 SEK), ale pokud máte rádi výhledy, ta 20 minutová jízda za to stojí.

Metro ve Stockholmu

Nejdelší umělecké galerie na světě. Ano, přesně to představuje metro ve Stockholmu, které tvoří přes 100 stanic a 90 z nich je dokonalým uměním. Tady je radost cestovat veřejnou dopravou.

Zábavný park Grona Lünd

Zábavný park Grona Lünd na ostrově Djurgårdan nabízí více jak 30 atrakcí včetně dřevěné horské dráhy. Gröna Lund je nejstarší švédský zábavný park a je tu už od 80. let 19. století. Park je snadno dostupný pěšky. Otevírací doba se často mění, tak je lepší před návštěvou zkouknout webové stránky Grona Lünd. Vstupné se liší dle akce (lístky se dají koupit online). Park je otevřený jen od května do září.

Čtvrť Södermalm

Čtvrť Södermalm (místní říkají Söder) je hipsterská část Stockholmu, která patří k těm nejlepším na světě. Stačí se tu jen procházet a užívat si zdejší atmosféru. Za nejkrásnější ulici je považována starodávná, dlážděná ulice Fjällgatan, kterou lemují staré dřevěné chaty.

Stockholmské souostroví

Stockholmské souostroví tvoří 20 000 ostrovů a ostrůvků, které jsou rozeseté v Baltském moři. Trvale obydlených jen jen 200 z nich, takže na většině ostrovů zažijete dokonale nedotčenou skandinávskou přírodu.

Na ostrovy se můžete vydat s průvodcem, v rámci Stockholm Pass nebo sami, pokud si koupíte vlastní vstupenku na trajekt – ceny se pohybují mezi 50-100 SEK podle ostrova, na který máte namořeno – lístky Stockholm – Stockholmské souostroví.

Jako ústřední bod Stockholmského souostroví je bráno městečko Vaxholm, kde najdete taky stejnojmennou pevnost. 

Zarezervovat vstupenku na ostrovy s průvodcem.


Pozn.: Otevírací doba a ceny vstupného jsou platné pro září 2021. Vstupné je uváděno v plné výši pro dospělého. Děti a mládež do 18 let mívají často vstupné zcela zdarma a studenti mohou zase využít snížené sazby.

TIP: Ušetřete na vstupném díky turistické kartě Stockholm Pass, se kterou získáte vstup do více než 60 památek, muzeí a atrakcí včetně Stockholmského souostroví a neomezené jízdy vyhlídkovým autobusem a lodí.

Kam vyrazit za nákupy ve Stockholmu?

Čtvrť Norrmalm je obchodním centrem Stockholmu, kde najdete obchodní domy, nákupní centra, luxusní butiky, ale taky spoustu nočního vyžití. Mezi nákupy si můžete odpočinout v parcích Kungsträdgården a Berzeli Park. Narazit na kus zeleně ale není ve Stockholmu nic neobvyklého. Parky a zelené plochy tady totiž tvoří jednu třetinu rozlohy města. V parku Kungsträdgården se v létě pořádají koncerty a v zimě si tu můžete zabruslit.

náměstí Sergels Torg ve čtvrti Norrmalm poblíž stanice metra T-centralen

Ty nejmódnější a nejluxusnější butiky pak najdete ve čtvrti Östermalm. Když tu budete, projděte si promenádu Strandvägen. Kuriózní a zajímavé obchůdky leží ve čtvrti Södermalm.

Co navštívit ve Stockholmu: MAPA

Mrkněte před cestou na mapu (nebo si jí stáhněte do mobilu), podle které si můžete vytvořit svůj itinerář cesty po Stockholmu. V mapě najdete taky naše tipy na ubytování a jídlo.

Co si sbalit do Stockholmu?

Do Stockholmu se vyplatí letět s nízkonákladovou leteckou společností. Letenky se v akcích pohybují doslova za pár stovek, ale je potřeba si ohlídat limity zavazadel, protože příplatek za zavazadlo nad limit vám cenu letenky může nepříjemně navýšit. Za nás je nejlepší cestovat s batohem. Rychleji se přesunujete a s kvalitním batohem se váha pěkně rozprostře. Navíc nás s batohem vždycky pustili dovnitř a nemusíte tak na batoh po přistání čekat jako v případě příručního zavazadla, které se dává do zavazadlového prostoru. Já mám batoh Osprey Farpoint a počítám, že ještě pěknou řádku let mít budu.

Zimy jsou ve Stockholmu dlouhé a mrazivé, tak určitě myslete na dostatek teplých vrstev a zateplené boty.

Spoustu dalších tipů, co si zabalit při cestování do města včetně seznamu, najdete v předchozím článku: Univerzální seznam věcí, co si sbalit do města pro skvělou dovolenou

Další tipy na cesty:

Související články o Stockholmu

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.