památky ve Stockholmu / co navštívit ve Stockholmu

28 tipů, co navštívit ve Stockholmu a tipy na nejkrásnější místa

Hipsterské kavárny, přístav lemovaný loděmi, gotická architektura, skořicové buchty a rušný noční život. To je ve zkratce Stockholm. Severské město, které dostane každého, kdo sem zavítá. Nádherné památky, bohatá muzea, zajímavé atrakce a spousta zeleně, kde můžete jen tak být. Co navštívit ve Stockholmu a jaká jsou ta nejkrásnější místa se dozvíte v tomto článku.

Co navštívit ve Stockholmu? 28 tipů na nejkrásnější místa

Gamla Stan

Nenavštívit ve Stockholmu Gamla Stan je jako nevidět v Římě Koloseum nebo v Londýně Big Ben. V Gamla Stan to všechno začalo. Je to nejstarší část Stockholmu, která se formovala už od středověku. Dlážděné a klikaté uličky, útulné kavárny a barevné aristokratické domy, které uvidíte na každé druhé fotce Stockholmu.

Ty krásné barevné domky najdete na malém náměstí Stortorget, kterému dominuje Nobelovo muzeum (o tom víc za chvíli).

Gamla Stan nejlépe vyzní v podvečer nebo brzy ráno, kdy se centrum vylidní a vy se jen procházíte skrytými uličkami se spoustou architektonických prvků od lamp, přes dveře až po okenice. Určitě zavítejte do klidné ulice Prästgatan s domy v pastelových barvách, která je díky své autentičnosti vyhledávaná pro natáčení filmů. Na Gamla Stan najdete taky tu nejužší uličku Mårten Trotzigs Gränd o šíři 90 cm. Je velmi snadné jí přehlédnout, tak mějte oči na stopkách.

Nejoblíbenější nákupní ulicí na Gamla Stan je Västerlånggatan, která prochází středem čtvrti. Je tu dost plno, takže pokud hledáte něco klidnějšího s kuriózními butiky, zkuste ulici Österlånggatan.

Stockholmská katedrála (Storkyrkan)

Stockholmská katedrála je jednou z nejkrásnějších památek Stockholmu, kterou určitě musíte vidět i zevnitř. Barokní exteriér kontrastuje s gotickým interiérem doplněným červenými kachlemi. Kostel má rozsáhlou sbírku středověkých a současných uměleckých děl.

Otevřeno má denně od 9:00-16:00 (září-květen), 9: 00-17:00 (červen) a 9: 00-18:00 (červenec-srpen). Vstupné je 60 SEK.

Královský palác (Kungliga slottet)

Na východní straně starého města dominuje Gamla Stan Královský palác. Královská rodina tady sice nežije, ale i tak stojí návštěva za to. Zajímavostí je, že Královský palác je oficiálním sídlem švédského krále a palác Drottningholm oficiálním sídlem švédské královny. Pokud nejste ale zarytými fanoušky podobného umění, asi celý palác v rámci jedné návštěvy neprojdete. S více jak 600 místnostmi patří k největším palácům na světě. V kombinované vstupence si navíc prohlédnete i pokladnici, přijímací místnost nebo muzea.

Interiér paláce je luxusně vyzdobené v rokokovém stylu. Nenechte si ujít velké mramorové západní schodiště, Síň státu, apartmány Bernadotte a Galerii Karla XVI., která je postavená podle zrcadlové síně ve Versailles.

Stejně jako v Londýně i tady je oblíbené střídání stráží. Probíhá denně ve 12:15 (v neděli a svátky o hodinu později).

Královský palác je otevřen denně od 10:00-17:00 (květen-září) a 10:00-16:00 (říjen-duben). Vstupné stojí 140 SEK (bez výstavy). V případě oficiálních recepcí může být palác zcela nebo částečně uzavřen, tak raději předem mrkněte na webové stránky Královského paláce.

Ve Starém městě (Gamla Stan) zkuste restaurace Slingerbulten. Je cenově dostupná a pohostí vás tady švédskou klasikou založenou na sledích, uzeném lososu, mase ze sobů nebo losů či masových kuličkách.

Kostel Riddarholm (Riddarholmskyrkan)

To je přesně ten kostel, jehož věž dominuje velké části stockholmských fotografií. Jeden z nejstarších stockholmských kostelů ze 13. století je postavený z červených cihel a má litinovou kostelní věž. Dříve sloužil jako pohřebiště mnoha švédských panovníků.

Zdroj: Zeke530

Dům šlechty (Riddarhuset)

Dům šlechty je jednou z nejhezčích budov ve Stockholmu. Je to ukázkové dílo holandské barokní architektury 17. století. Otevřeno je od pondělí do pátku od 11 hodin. Vstupné pro dospělé činí 60 SEK.

Skansen

Skansen ve Stockholmu je díky svému otevření už v roce 1891 nejstarším skansenem na světě. Tvoří ho více než 150 zemědělských usedlostí, obydlí, větrných mlýnů, kostelů a řemeslných dílen, které vás dokonale vtáhnou do historie Švédska, a proto se mu přezdívá Švédsko v miniaturách.

Je to místo, které vám nesmí uniknout, když cestujete s dětmi. Taky kvůli zdejší severské zoo, kde se pokocháte losy, soby, medvědy, vlky, rosomáky nebo rysy. V létě se tu pořádají koncerty a v zimě vánoční trhy. Ceny i otevírací době jsou sezónní, tak mrkněte před návštěvou na oficiální stránky skansenu ve Stockholmu.

Vasa muzeum (Vasamuseet)

Nejnavštěvovanější muzeum ve Skandinávii. Vasa je bývalá bitevní loď, která ztroskotala jen 1 míli po svém vyplutí. Důvodem byla strojírenská chyba, kdy trup lodi byl příliš štíhlý, aby odolal nárazům vody a těžkému lanoví. 333 let byla na mořském dně a nyní je jedinou takhle dobře zachovalou lodí ze 17. století. Loď návštěvníky oslňuje svou bohatou výzdobou čítající na 500 soch a 200 ozdob. Sochy představují biblické postavy, postavy z řecké mytologie, mořské příšery, švédskou šlechtu a královské odznaky. Kromě lodi si tu prohlédnete výstavy o životě na lodi a jak se ve Stockholmu v 17. století žilo.

Muzeum je otevřené denně 10:00-17:00 a ve středy až do 20:00. Vstupné se pohybuje mezi 170-190 SEK v závislosti na době, kdy muzeum navštívíte. Oficiální stránky muzea Vasamuseet >>>.

Nobelovo muzeum

Kdo by neznal nejprestižnější ocenění na světě, pokud jde o akademický, vědecký a kulturní pokrok. A v tomhle muzeu se dozvíte, proč bylo více než 600 Nobelových cen uděleno. Vstupné je 130 SEK a pustí vás dovnitř od ČT do NE v čase 11:00-17:00.

Palác Drottningholm

Palác Drottningholm neboli Královnin palác je jednou ze tří stockholmských památek zařazených na seznam UNESCO. Palác je soukromou rezidencí královské rodiny, ale přesto je jeho většina celoročně zpřístupněná veřejnosti. Pochází z konce 17. století a byl postavený na základě italské a francouzské architektury. I proto se mu přezdívá Versailles severu. Stejně jako Versailles leží mimo samotné centrum města.

STockholm památky

Součástí paláce je i Dvorní divadlo, které je nestarším aktivně využívajícím divadlem na světě. Za návštěvu stojí taky nádherný park se zahradami v barokním, rokokovém a anglickém stylu. Do zahrad je vstup volný. Do paláce mrkněte pro aktuální otevírací dobu na oficiální webové stránky paláce Drottningholm.

Nordiska muzeum = Nordiska Museet

V Nordiska Museet se pokocháte širokou škálou švédské kultury a umění. Je to největší švédské kulturně-historické muzeum, které sídlí v elektrickém hradě v renezančním stylu z roku 1907. Mimo to tu najdete největší sbírku obrazů ikonického švédského autora Augusta Strindberga.

Muzeum moderního umění (Moderna Museet)

V muzeu moderního umění na vás čeká umění s obrazy a sochami včetně fotografie a filmu od roku 1900 do současnosti od takových jmen, jako je Picasso, Braque, Dalí, Matisse, ale taky nových umělců ze Skandinávie i zbytku světa. Venku najdete výstavu barevných soch.

Vstupné do muzea je zdarma, ale platí se za dočasné výstavy. Otevřeno je v časech 10:00-20:00 (ÚT a PÁ) a 10:00-21:00 (ST, ČT a víkend).

Muzeum leží na ostrově Skeppsholmen, který býval dříve důležitou námořní základnou a stále tady kotví tradiční dřevěné lodě. Celý ostrov svádí k procházkám v klidném prostředí.

A když už tady budete, určitě se projděte až k malému skalnatému ostrůvku Kastellholmen, kde sídlí středověký hrad Kastellet, který díky jeho cihlové barvě určitě nepřehlédnete.

Historické muzeum (Historiska Museet)

Historické muzeum ve Stockholmu je autentickým zobrazením švédské historie. Vikingskou éru si dokonale přiblížíte pomocí artefaktů a multimediálních instalací. Vtáhne vás do středověkých bitev a ve Zlaté komnatě ukáže, jaké poklady byly v minulosti nalezené a uloupené.

Zdroj: Øyvind Holmstad

Historické muzeum je skvělým místem i pro rodiny, protože na venkovním nádvoří vybudovali zábavné atrakce pro děti.

Národní muzeum (Nationalmuseum)

Národní muzeum bylo založeno v roce 1792 a je největším muzeem umění ve Švédsku. Najdete tady díla od Rembrandta, Rubense, Renoira, Degase, Goyi a známých švédských umělců Carl Larsson, Erns Josephson, CF Hill a Anders Zorn. Je to obrovská sbírka, kam máte vstup zdarma (až na dočasné výstavy, kde bývá vstup kolem 150 SEK). I kdyby jste nešli dovnitř, pokochejte se nádhernou budovou zevnitř. Jako by z oka vypadla renesančním budovám ve Florencii.

Středověké muzeum (Stockholms medeltidsmuseum)

Středověké muzeum leží pod Královským palácem. Postavili ho kolem vykopaných památek a části městských hradeb, takže tu na vás dokonale dýchne atmosféra historického Stockholmu před 400 lety. Dozvíte se spoustu informací o středověkém Švédsku a životě ve Stockholmu. Vstupné je zdarma a v pondělí je zavřeno.

Zdroj: Bengt Oberger

Dům parlamentu (Riksdagshuset)

Na stejném ostrově, kousek od Středověkého muzea, leží honosná budova parlamentu neboli Riksdagshuset. Přímo před ním se můžete projít v udržovaném parku.

Komentované prohlídky byly prozatím kvůli koronaviru zrušeny, ale přesto se můžete zúčastnit veřejného slyšení nebo debat a hlasování ve sněmovně.

Radnice (Stadshuset)

Radnice je jedním z top míst, které si určitě dejte na seznam míst, co navštívit ve Stockholmu. Historická cihlová budova s hranatou siluetou a výraznou věží z roku 1911 definuje panorama města. Na výstavbu radnice použili 8 milionů tmavě červených cihel. Věž je známá svými 3 zlatými korunami, které tvoří švédský erb.

To hlavní se ale nachází uvnitř. Třpytivá zlatá síň, fresky od umělce Princ Eugena a banketová místnost Nobelovy ceny. Koná se tady řada obřadů a ceremonií, takže je budova radnice přístupná jen v rámci komentované prohlídky. Prohlídky probíhají celoročně v časech 10, 11, 12, 13 a 14 hodin za vstupné 130 SEK. Uvidíte oficiální oblasti, dozvíte se více o historii místa a místní správy. Od května do září je taky otevřená věž za dodatečný poplatek 50 SEK.

Rádi byste zašli na něco dobrého? Zkuste vyhlášenou cukrárnu Vete-Katten na rohu ve čtvrti Norrmalm nedaleko centrálního nádraží. Mají tu výborné dorty, pečivo, pralinky, ale bývá tu brzy plno, tak je lepší sem vyrazit o víkendu nebo si přivstat.

Přírodopisné muzeum (Naturhistoriska Museet)

Úžasné interaktivní muzeum, kde se zabavíte na dlouhé hodiny i s dětmi. Dozvíte se zábavnou formou spoustu informací o přírodě, zvířatech i dinosaurech.

Otevřeno je ÚT-NE v čase 9:00-17:00. Vstupné na výstavy je zdarma, ale musíte si rezervovat vstupenku předem online.

Millesgården muzeum (Millesgården Museet)

Millesgården muzeum si můžete představit jako skandinávské umění v nádherné zahradě. Nachází se v bývalém domě a ateliéru sochaře Carla Millese. Dům je umělecké dílo samo o sobě. Otevřeno je denně kromě pondělí a plné vstupné činí 150 SEK – více informací na oficiálních stránkách Millesgården.

Zdroj: Holger.Ellgaard

Fotografiska (Fotografiska Museet)

Fotografiska je název relativně nového muzea, které najdete v bývalém secesním celním skladu z červených cihel. Tohle muzeum musí navštívit každý milovník fotografie. Fotografiemi místních i mezinárodních umělců se pokocháte na měnící se řadě 3-4 výstav současně, které se obměňují každých několik měsíců. Výstavy v sobě často nesou sociální přesah. V nejvyšším patře pak najdete restauraci s panorama výhledem na přístav a Gamla Stan.

Muzeum je otevřené denně v čase 10:00-23:00. Vstupné se pohybuje v rozmezí 165-255 SEK v závislosti na čase návštěvy. Oficiální stránky Fotografiska Museet >>>.

ABBA muzeum (ABBA Museet)

Hledáte něco zábavného? Zkuste ABBA muzeum, které je věnované nejznámější švédské popové skupině ABBA. Můžete zpívat, tancovat, zkoušet si převleky a dokonce si zaznamenat svůj výkon a do 30 dnů si ho stáhnout. Vstupné je 250 SEK (260 SEK při koupi online).

Stockholmská veřejná knihovna (Stadsbiblioteket)

Stockholmská veřejná knihovna představuje příklad severského klasicismu. Budova je jedinečná svou hlavní rotundou, která je vybavená 360° policemi s knihami ve více než 100 jazycích. Vstup je zdarma.

Asi všichni milujeme dobré jídlo. A přesně takové vám naservírují na trhu Östermalms Saluhall. Najdete tu vše od mořských plodů po vegetariánské speciality. Kromě neděle je otevřeno každý den.

Globe aréna (Avicii Arena)

Globe aréna je jednou z nejhezčích arén v Evropě a taky největší sférickou budovou na světě. A navíc nabízí nádherný výhled na Stockholm. Vstupné je sice vyšší (160 SEK), ale pokud máte rádi výhledy, ta 20 minutová jízda za to stojí.

Metro ve Stockholmu

Ano, opravdu to myslím vážně. Stockholmské metro má přes 100 stanic a na 90 z nich zažijete dokonalé představení. To je důvod, proč je zdejší metro považováno za nejdelší uměleckou galerií na světě. Tady je radost cestovat veřejnou dopravou.

Zábavný park Grona Lünd

Zábavný park Grona Lünd na ostrově Djurgårdan nabízí více jak 30 atrakcí včetně dřevěné horské dráhy. Gröna Lund je nejstarší švédský zábavný park a je tu už od 80. let 19. století. Park je snadno dostupný pěšky. Otevírací doba se často mění, tak je lepší před návštěvou zkouknout webové stránky Grona Lünd. Vstupné se liší dle akce (lístky se dají koupit online). Park je otevřený jen od května do září.

Čtvrť Södermalm

Čtvrť Södermalm (místní říkají Söder) je hipsterská část Stockholmu, která patří k těm nejlepším na světě. Stačí se tu jen procházet a užívat si zdejší atmosféru. Za nejkrásnější ulici je považována starodávná, dlážděná ulice Fjällgatan, kterou lemují staré dřevěné chaty.

Stockholmské souostroví

Stockholmské souostroví, to je 20 000 ostrovů rozesetých v Baltském moři nedaleko Stockholmu. Jen 200 z nich je trvale obydlených a na většině z nich zažijete dokonalý klid v nedotčené skandinávské přírodě.

Dostanete se sem v rámci výletu, které ale bývají často docela mastné. Navíc většina společností je pořádá jen v letních měsících a zkraje podzimu. Přitom zdejší ostrovy můžete navštívit po celý rok. Kupte si vlastní jízdenku na trajekt – ceny se pohybují mezi 50-100 SEK dle ostrova, který si vyberete – lístky Stockholm – Stockholmské souostroví.

Jako ústřední bod Stockholmského souostroví je bráno městečko Vaxholm, kde najdete taky stejnojmennou pevnost. 


Pozn.: Otevírací doba a ceny vstupného jsou platné pro září 2021. Vstupné je uváděno v plné výši pro dospělého. Děti a mládež do 18 let mívají často vstupné zcela zdarma a studenti mohou zase využít snížené sazby.

TIP: Ušetřete na vstupném díky turistické kartě Stockholm Pass, se kterou získáte vstup do více než 60 památek, muzeí a atrakcí včetně Stockholmského souostroví a neomezené jízdy vyhlídkovým autobusem a lodí.

Kam vyrazit za nákupy ve Stockholmu?

Čtvrť Norrmalm je obchodním centrem Stockholmu, kde najdete obchodní domy, nákupní centra, luxusní butiky, ale taky spoustu nočního vyžití. Mezi nákupy si můžete odpočinout v parcích Kungsträdgården a Berzeli Park. Narazit na kus zeleně ale není ve Stockholmu nic neobvyklého. Parky a zelené plochy tady totiž tvoří jednu třetinu rozlohy města. V parku Kungsträdgården se v létě pořádají koncerty a v zimě si tu můžete zabruslit.

náměstí Sergels Torg ve čtvrti Norrmalm poblíž stanice metra T-centralen

Ty nejmódnější a nejluxusnější butiky pak najdete ve čtvrti Östermalm. Když tu budete, projděte si promenádu Strandvägen. Kuriózní a zajímavé obchůdky leží ve čtvrti Södermalm.

Co navštívit ve Stockholmu: MAPA

Mrkněte před cestou na mapu (nebo si jí stáhněte do mobilu), podle které si můžete vytvořit svůj itinerář cesty po Stockholmu. V mapě najdete taky naše tipy na ubytování a jídlo.

Co si sbalit do Stockholmu?

Do Stockholmu budete nejspíš cestovat s nízkonákladovou leteckou společností. Nezapomeňte si ohlídat limity zavazadel, abyste neplatili za odbavení zavazadla navíc (to by se pak letenky dost prodražily). Za nás doporučujeme cestovat s batohem. Můžete se rychleji pohybovat a s kvalitním batohem je to i pohodlnější, protože se váha pěkně rozprostře. Navíc se nám ještě nestalo, že by nás s batohem nepustili dovnitř (příruční kufry se často dávají do zavazadlového prostoru, takže po přistání musíte na zavazadlo počkat). Já mám batoh Osprey Farpoint a počítám, že ještě pěknou řádku let mít budu.

Zimy jsou ve Stockholmu dlouhé a mrazivé, tak určitě myslete na dostatek teplých vrstev a zateplené boty.

Spoustu dalších tipů, co si zabalit při cestování do města včetně seznamu, najdete v předchozím článku: Univerzální seznam věcí, co si sbalit do města pro skvělou dovolenou

Další tipy na cesty:

Související články o Stockholmu

Znáte někoho, kdo hledá inspiraci? Udělejte mi radost a pošlete článek do světa :).
5 1 vote
Líbil se vám článek?
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Scroll to Top