HELSINKY 18 tipů na památky a co navštívit (vstupné, mapa)

Plánujete navštívit Helsinky a hledáte tipy na ta nejkrásnější místa a památky, které stojí za to vidět? Vytvořte si svůj itinerář z přehledu památek, co navštívit v Helsinkách. Při plánování vám pomůže taky mapa Helsinek, kterou si můžete jednoduše stáhnout.

Helsinky památky a co navštívit

Mořská pevnost Suomenlinna

Suomenlinna Helsinky Finsko

Začneme hned tím největším tahákem celých Helsinek, který vám doporučí před návštěvou téměř každý. Jedná se o historickou mořskou pevnost Suomenlinna (v překladu Finský hrad), která je zapsaná i na seznamu UNESCO. Seznámíte se tu s historií Finska a severní Evropy.

Můžete navštívit komentovanou prohlídku Suomenlinny, muzeum Suomenlinna, muzeum Ehrensvärd, Vojenské muzeum, ponorku Vesikko nebo Muzeum hraček Suomenlinna.

Pevnost je rozlehlá a má svého online průvodce. Najdete tu restaurace, kavárny i obchod s potravinami. Ke stažení mapa v pdf.

Pevnost se rozprostírá na skupině 6 ostrovů, které obyvatelé Helsinek považují za ráj. Nádherná příroda obklopená vodou, kde se můžete jen tak procházet po jedné z turistických tras, poznávat pevnost i okolí a dát si piknik v trávě jako místní.

Helsinky památky

Jak se dostat na souostroví Suomenlinna? Od přístavu u tržnice Kauppatori (Market Square) sem vyplouvá 1-4x za hodinu loď (frekvence se liší dle ročního období). Cesta trvá jen 15-20 minut. Jednosměrný lístek vás vyjde na 2,80 €.

Pevnost spadá do zóny A a platí zde běžné lístky, které zakoupíte i pro ostatní dopravu v Helsinkách. Lístek si můžete koupit v automatu přímo v přístavu. Vše je dobře značené včetně místa, odkud vyplouvají lodě na souostroví.

Ještě jednodušší možností je stáhnout si aplikaci HSL, kde si koupíte lístky i naplánujete cestu, kam v Helsinkách potřebujete.

Vstupné na pevnost Suomenlinna

  • Komentovaná prohlídka Suomenlinny – dospělý 8 €, studenti a senioři 5 €, dítě 4 €
  • Muzeum Suomenlinna – dospělý 8 €, dítě 4 €
  • Muzeum Ehrensvärd – dospělý 5 €, dítě 2 €
  • Vojenské muzeum – dospělý 7 €, studenti a senioři 4 €, do 18 let zdarma
  • Ponorka Vesikko – prohlídka ponorky je součástí vstupenky do Vojenského muzea
  • Muzeum hraček Suomenlinna – dospělý 9 €, studenti a senioři 5 €, dítě 3 €, rodinné vstupné 20 € pro 2 dospělé a 2 až 4 děti

Kauppatori (Market Square)

Kauppatori Helsinky

Kauppatori je celoročně otevřený trh přímo u přístavu, kde nakoupíte vše od lokálních produktů po řemeslné výrobky. Jen pár kroků odtud je Helsinská katedrála a ještě blíž Prezidentský palác.

Evangelická katedrála (Helsingin tuomiokirkko)

Evangelická katedrála Helsinky / Helsinky památky

Evangelická katedrála je poznávacím bodem Helsinek. Když si zadáte Helsinky do Googlu, na nejvíce fotkách uvidíte právě tuhle katedrálu. Leží přímo u Senátního náměstí (Senaatintori) a prohlédnout si jí můžete zdarma.

Senátní náměstí Helsinky
Senátní náměstí

Přímo u náměstí se můžete najíst ve vyhlášené restauraci Savotta, kde vyzkoušíte finské jídlo od sobů až po místní ryby připravené tradičním způsobem.

Prezidentský palác (Presidentinlinna)

Prezidentský palác je jednou ze tří rezidencí prezidenta, kde si můžete udělat krátkou zastávku. Najdete ho u Market Square. Sice vás nepustí dovnitř a taky není tak honosný jako jiné královské a prezidentské paláce, ale je to významná budova v Helsinkách.

Chrám Zesnutí Bohorodičky (Uspenskin katedraali)

Chrám, který jakoby v mnohém z oka vypadl staroruským kamenným chrámům, je největším pravoslavným chrámem v západní a severní Evropě. Do přední haly je vstupné zdarma.

Kostel sv. Jana (Johanneksenkirkko)

Kostel svatého Jana je nádherný neogotický kostel z 19. století, který je zároveň největším kamenným kostelem ve Finsku. Sídlí tady luteránská církev.

Ruské kolo v Helsinkách (SkyWheel Helsinki)

Ruské kolo Helsinky památky

Nebyly by to Helsinky, aby neměly své ruské kolo jako většina hlavních měst (Londýn, Budapešť, Paříž). To helsinské se ale od jiných ruských kol liší: v jedné z gondol totiž najdete saunu. Plné vstupné (12+) na SkyWheel Helsinki je 13 € a pro děti nad 3 roky 9,50 €. Otevřeno je denně.

zábavný park Linnanmaki

Zábavný park Linnanmaki je nejstarším a taky nejoblíbenějším zábavným parkem ve Finsku. Najdete tady přes 40 atrakcí, z nichž nejoblíbenější je dřevěná horská dráha.

Otevírací doba parku Linnanmaki se liší dle období. Před návštěvou tak raději překontrolujte na oficiálních stránkách, kdy je otevřeno. Do parku vás pustí zdarma.

Můžete si zakoupit náramek 45 €, se kterým získáte vstup na atrakce (snížené vstupné 35 €, pokud přijdete až 3 hodiny před koncem otevírací doby) nebo zaplatit za jednu jízdu v jedné atrakci 10 €.

Přímo u parku najdete taky oblíbený podmořský svět SEA IFE Helsinky. Ten je rozdělený do několika zón na deštný prales, tropy, oceán, Baltské moře a další. Vstupné sem stojí pro dospělého 15+ 19,50 € a pro děti 3-14 let 16 €. Podmořský svět je otevřený v čase 10:00-20:00 (může se lišit dle období).

Kostel Temppeliaukio

Temppeliaukion kirkko / Helsinky památky

Kostel Temppeliaukio (Temppeliaukion kirkko) je kostel luteránské církve postavený v neobvyklém moderním stylu. Hlavní chrámová místnost je vytesaná v žulové skále a celý prostor je uzavřený měděnou střechou se 180 okny. Právě proto se kostelu přezdívá Rock of the Rock a Roch Church. Kromě bohoslužeb se tady pořádají taky koncerty díky výborné akustice.

Vstupné do kostela je jen 5 €. Lístek si koupíte ve vstupní hale. O víkendu je zavřeno, ale může být zavřeno i některý den v týdnu. Před návštěvou překontrolujte oficiální stránky (ve spodní části strany), kde je aktuální otevírací doba na nadcházející dny.

Kaple Kamppi

Kaple ticha Helsinky památky

Kaple Kamppi (Kampin kappeli) znamená v překladu Kaple ticha. Je to místo, kde můžete jen tak rozjímat a být. Co je ale na kapli zvláštní, je její neobvyklý minimalistický dřevěný exteriér. V kapli se nesmí fotografovat. Kaple je otevřená denně kromě úterý v čase 10:00-18:00. Vstup je zdarma.

Kostel Kallio (Kallion kirkko)

Impozantní luteránský kostel, ze kterého uvidíte až na estonské pobřeží. Vnitřek je strohý, ale nachází se tady barokní a francouzské varany z období romantismu (jako v jediném kostelu ve Finsku).

Památník Sibelius

Památník Sibelius (Sibeliuksen puisto) symbolizuje hudbu. Skládá se z více než 600 ocelových trubek ve tvaru vln. Je volně přístupný v městském parku Sibelius Park.

Helsinky co vidět

Skanzen Seurasaari

Skanzen Seurasaari je za nás jedním z nejlepších míst, které můžete v Helsinkách navštívit. Vezme vás zpět v čase a vy tak uvidíte, jak se dřív žilo na finském venkově. Skanzen se skládá z více než 80 tematických budov – chatky, hospodářské usedlosti, statky.

Součástí je taky muzeum s lokálními výrobky, které jsou vyrobené podle dřívějších postupů.

Skanzen leží na samostatném ostrově Seurasaari, kam vede dlouhý bílý most. Ostrov má taky několik menších pláží a útesů s pěknými výhledy do okolí. Vstup je zpoplatněný od poloviny května do poloviny září, kdy je skanzen otevřený. Zajít sem ale můžete i po zbytek roku a jen se procházet skanzenem po lesních cestách.

Součástí jsou taky 2 kavárny (v sezóně otevřené denně, mimo sezónu o víkendech). Vstupné do skanzenu Seurasaari je 10 € a 8 € pro studenty a seniory (do 18 let zdarma).

Přístav v Helsinkách

Helsinský přístav patří k nejrušnějším v Evropě. Každoročně přepraví obrovské množství cestujících a zboží v rámci zahraničního obchodu.

Finské národní muzeum

Národní muzeum Finska je skvělým úvodem pro lepší pochopení historie, umění a kultury ve Finsku. Stálou výstavu doplňují menší, dočasné výstavy. Muzeum je otevřené denně 11:00-18:00 (od září do dubna zavřeno v pondělí). Vstupné je 15 € pro dospělé a 10 € pro studenty a seniory (do 18 let vstup zdarma).

Muzeum umění Amos Rex

Muzeum umění Amos Rex otevřeli teprve v roce 2018, ale už během několika týdnů přilákalo tisíce návštěvníků a těšilo se velké oblibě. Muzeum spojuje tradiční a moderní umění nevšední formou. Co je ještě nevšednější, je jeho podzemní umístění a venkovní exteriér.

Vstupné do muzea je 20 €, pro seniory 15 € a pro děti do 18 let zdarma. Otevřeno je kromě úterý denně 11:00-20:00.

Muzeum Kiasma

Muzeum Kiasma (Nykytaiteen museo Kiasma) je zástupcem současného umění v Helsinkách. Stálou výstavu doplňují dočasné výstavy a pravidelné akce.

Vstupné pro dospělé je 18 € a pro studenti a seniory snížené 16 € (do 18 let je vstup zdarma). Muzeum Kiasma je otevřené denně kromě pondělí v časech – ÚT-PÁ 10:00-20:30, SO 10:00-18:00 a NE 10:00-17:00.

Co dělat v Helsinkách?

Vyrazte na plavbu lodí

Díky plavbě lodí se dostanete na místa, která byste běžně neviděli. Uvidíte krásné pobřeží města a spoustu nejznámějších míst zase z jiného úhlu. Mořskou pevnost Suomenlinna, kanál Degerö, ostrov Korkeasaari a zdejší ZOO nebo flotily ledoborců.

Plavba trvá hodinu a půl a stojí 25 € nad 16 let a 12,50 € nad 5 let. Plavbu lodí si můžete rezervovat tady.

Dejte si kávu

Věděli jste, že se ve Finsku vypije nejvíc kávy na světě? Finové vypijí 8-9 filtrované finské kávy denně a k tomu si dávají cookies nebo koláček. Na kafe (nebo horskou čokoládu) můžete zajít do Cafe Regatta. Malá roztomilá tradiční kavárna u moře a nedaleko Sibelius památníku. V zimních měsících si můžete zadarmo půjčit sáně a sáňkovat na zamrzlém moři.

Navštivte saunu

Slovo sauna pochází právě z Finska. Saun je ve Finsku dokonce víc než automobilů. Na 5,5 milionů obyvatel v celé zemi tu připadá 2 miliony saun.

Pokud ale chcete zažít trochu klidu, tak ten v sauně nenajdete. Pobyt v sauně je pro Finy společenskou událostí a probírá se tady všechno možné. K nejznámějším patří sauny Allas Sea Pool a Löyly.

Co vidět v okolí Helsinek?

V okolí Helsinek je spousta krásných míst, která stojí za vidění.

Porvoo

Porvoo je město východně od Helsinek, které je známé svými dřevěnými domy lemující pobřeží Finského zálivu. V minulosti bylo sídlem královské rodiny. Dnes je oblíbeným jednodenním výletem z Helsinek. Dostanete se sem autobusem přímo z Helsinek.

Národní park Nuuksio

Nuuksio / Helsinky co navštívit

Pokud byste rádi nasáli nádhernou finskou přírodu, národní park Nuuksio je k tomu ideální. Leží jen hodinu severozápadně od Helsinek, odkud můžete vyrazit autobusem. Díky snadné dostupnosti je NP Nuuksio oblíbený a za hezkého počasí a v sezóně tu může být rušněji.

V parku je několik stezek, kdy některé jsou vhodné i pro kočárky. Můžete si tady půjčit loďku, opéct párek na ohništi, kempovat nebo navštívit finské přírodní centrum Haltia s expozicí o národních parcích Finska.

TIP: Plánujete si půjčit auto na místě a objet nejkrásnější místa ve Finsku? Discovercars.com byla oceněná jako nejlepší autopůjčovna na světě. Mají obrovský výběr vozidel, ale taky míst, kde si auto vyzvednete (klidně hned na letišti). Zrušení rezervace je u většiny vozů zdarma a auta jsou pojištěná.

Mapa památek a atrakcí v Helsinkách

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu Helsinek. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci, co vidět v Helsinkách. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

Jak ušetřit na dopravě a vstupném?

Helsinki Card je skvělý tip, jak ušetřit na dopravě a vstupném v Helsinkách. Jedná se o turistickou kartu, za kterou zaplatíte jednu souhrnnou částku a získáte vstup zdarma do více než 25 památek, atrakcí a muzeí a možnost využívat městskou dopravu včetně trajektu. O dalších výhodách karty se dočtete v článku o Helsinki Card.

Helsinky ubytování

Hotel Haaga Central Park leží na půli cesty mezi centrem Helsinek a letištěm uprostřed přírody. Kolem vede cyklostezka až do Helsinek (kola vám půjčí zdarma přímo v hotelu). Autobus na letiště je odtud jen pár minut. Pokoje jsou dvoulůžkové s vlastní koupelnou a bezplatnou wifi a možností vyžít bazén a fitness. V centru Helsinek jste za půl hodinky autobusem.

Hotel Haaga Central Park uprostřed přírody, odkud jste za 30 minut v centru

Eurohostel je levná varianta ubytování v Helsinkách. Nabízí 1-2 lůžkové pokoje se společnou koupelnou nebo samotné postele ve větších pokojích. K dispozici je taky kuchyňka, obývací pokoje a sauna. Ubytování leží jen 5 minut od centra města a nedaleko zastávky tramvaje.

Hotel Helka je skvělou volbou pro všechny. Má útulné a světlé pokoje s kvalitními postelemi a vlastní koupelnou. Výhodou je taky strategická pozice v centru města, kdy máte vše po ruce. Nádraží i pláž jsou odtud jen 10 minut chůze.

Hotel Helka leží přímo v centru Helsinek

Hotel Arthur leží jen 5 minut od nádraží a v docházkové vzdálenosti od nejkrásnějších míst v Helsinkách. Dvoulůžkové pokoje jsou čisté a útulné a mají vlastní koupelnou a wifi. Po předchozí rezervaci je k dispozici taky sauna.

Související články

Toto byly naše tipy, co navštívit a vidět v Helsinkách. Máte dotaz? Rádi ho zodpovíme v komentáři níže. Šťastnou cestu!

Časté otázky:

Jaké památky navštívit v Helsinkách?

Helsinky nemají celosvětově známé památky, jako má například Londýn nebo Řím. To ale neznamená, že tu nejsou krásná místa, která vás nadchnou. Například nádherná Helsinská katedrála, kterou uvidíte zářit už od moře. Nebo mořská pevnost Suomenlinna, která je oblíbená i mezi místními.

Jaké je vstupné do památek v Helsinkách?

V podrobném přehledu si můžete propočítat vstupné předem, ať víte, jak velké kapesné si s sebou vzít. Některými památkami se navíc můžete pokochat zcela zdarma.

Lze ušetřit v Helsinkách na dopravě a vstupném?

Ano, lze a to pomocí turistické karty Helsinki Card, která zahrnuje vstupné do více než 25 nejznámějších památek + další výhody, jako je třeba doprava po městě zdarma.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *