památky v Helsinkách

Helsinky: tipy na nejkrásnější památky, které stojí za to vidět

Plánujete výlet do Helsinek a hledáte tipy na ta nejkrásnější místa a památky, které stojí za to vidět? Mrkněte na přehled památek včetně interaktivní mapy, pomocí které si snadno sestavíte itinerář, ať už navštívíte Helsinky na jeden den nebo více dní.

Mořská pevnost Suomenlinna

Začneme hned tím největším tahákem celých Helsinek, který vám doporučí před návštěvou téměř každý. Jedná se o historickou mořskou pevnost Suomenlinna, kterou zapsali i na Seznam kulturního dědictví UNESCO.

Helsinky co navštívit

Návštěvníci se tady můžou seznámit s historií Finska a severní Evropy a to prostřednictvím několika možností:

 • Komentovaná prohlídka Suomenlinny
 • Muzeum Suomenlinna
 • Muzeum Ehrensvärd
 • Vojenské muzeum
 • Ponorka Vesikko
 • Muzeum hraček Suomenlinna

Pevnost najdete na skupině ostrovů, kam se dostanete pravidelnou lodní přepravou za 15 minut od tržnice Market Square. Trajekt jezdí přibližně 1 – 4x za hodinu dle ročního období. Jednosměrný lístek vás vyjde na 2,80 €. Pevnost spadá do zóny A a platí zde běžné lístky, které zakoupíte i pro ostatní dopravu v Helsinkách (za cenu 2,80 € jsou to zóny A a B).

Lístky si můžete zakoupit jako u nás v kiosku, obchodech, automatu nebo pomocí aplikace. Lístek začne platit jakmile jej označíte (až na automat, kde platí okamžitě).

Helsinky památky

Ale zpátky k souostroví Suomenlinna :). Podle obyvatel Helsinek je tohle místo vysněným ostrovem. Všude kolem voda a příroda a vy se můžete na ostrovech jen tak procházet po některé z turistických tras a zkoumat nejen pevnost samotnou, ale i okolí. A až vám vyhládne, najíst se v jedné z kaváren, kterých je tu hned několik.

Jaké je vstupné na pevnost Suomenlinna v roce 2020?

 • Komentovaná prohlídka Suomenlinny – dospělý 11 €, dítě 4 €
 • Muzeum Suomenlinna – dospělý 8 €, dítě 4 €
 • Muzeum Ehrensvärd – dospělý 4 €, dítě 2 €
 • Vojenské muzeum – dospělý 7 €, dítě 4 €
 • Ponorka Vesikko – prohlídka ponorky je součástí vstupenky do Vojenského muzea
 • Muzeum hraček Suomenlinna – dospělý 7 €, dítě 3 €

Market Square (Kauppatori)

Když už jsem zmínila Market Square, rovnou na něj navážu. Proč tohle místo stojí za návštěvu? Přímo u břehu najdete celoročně otevřený trh, kde nakoupíte vše od místního zboží přes jídlo až po řemesla. Jen pár kroků odtud je Helsinská katedrála a ještě blíž Prezidentský palác.

Helsinská Evangelická katedrála (Helsingin tuomiokirkko)

Helsinky památky

Evangelická katedrála je poznávacím bodem Helsinek. Když si zadáte Helsinky do Googlu, na nejvíce fotkách uvidíte právě tuhle katedrálu. Leží přímo u Senátního náměstí (Senaatintori) a prohlédnout si jí můžete zdarma.

Helsinky co vidět
Senátní náměstí

Přímo u náměstí se můžete najíst ve vyhlášené restauraci Savotta, kde vyzkoušíte finské jídlo od sobů až po místní ryby připravené tradičním způsobem. Jen raději udělejte rezervaci předem.

Prezidentský palác (Presidentinlinna)

Prezidentský palác je jednou ze tří rezidencí prezidenta. Najdete ho u Market Square.

Chrám Zesnutí Bohorodičky (Uspenskin katedraali)

Chrám, který jakoby v mnohém z oka vypadl staroruským kamenným chrámům, je největším pravoslavným chrámem v západní a severní Evropě.

Do přední haly je vstupné zdarma.

St John´s Church (Johanneksenkirkko)

V St John´s Church sídlí luteránská církev. Je taky největším kamenným kostelem ve Finsku.

Helsinky památky

Ruské kolo v Helsinkách (Sky Wheel Helsinki)

ruské kolo Helsinky

To by nebylo hlavní město, aby nemělo své ruské kolo :). I Helsinky ho mají, ale na rozdíl od těch ostatních se něčím liší: v jedné z gondol najdete saunu, takže se můžete saunovat a u toho kochat nad Helsinkami.

Plné vstupné (12+) na Ruské kolo je 13 € a pro děti nad 2 roky 9,50 €.

Ulice Huvilakatu

Ulice Huvilakatu je nejbarevnější ulicí v Helsinkách. Nic extra tady nenajdete. Jen je to tu hezký :).

Helsinky co vidět

Linnanmaki zábavný park

Do zábavného parku Linnanmaki se dostanete zadarmo. Platíte si přímo atrakce, které máte v plánu navštívit.

Přímo u parku najdete taky podmořský svět SEA IFE Helsinky. Vstupné sem stojí pro dospělého 15+ 16,50 € a pro děti 3-14 let 13,50 €.

Kostel na Temppeliaukio (Temppeliaukion kirkko)

Kostel na Temppeliaukio neboli Dome of the Rock je kostel postavený v neobvyklém moderním stylu. Hlavní chrámová místnost je vytesaná v žulové skále a celý prostor je uzavřený měděnou střechou se 180 okny. Kromě evangelických bohoslužeb se zde pořádají díky skvělé akustice taky koncerty.

Helsinky památky

Vstupné do kostela je jen 3 € a lístek si můžete zakoupit předem. Poté si stáhnete do mobilu QR kód, který snímnete při vstupu.

Kamppi Chapel of Silence (Kampin kappeli)

Kaple Kamppi neboli Kaple ticha zaujme zvenku především svým vzhledem. Zároveň je to ale místo, kde můžete jen tak sedět a užívat si chvíli klidu.

Kaple ticha Helsinky památky

Kostel Kallio (Kallion kirkko)

Luteránský kostel, ze kterého uvidíte až na estonské pobřeží. Jako jediný kostel ve Finsku má jak barokní, tak i francouzské varhany z období romantismu. Díky své akustice je právě skvělým místem pro koncerty varhanní hudby.

Helsinky památky

Památník Sibelius (Sibeliuksen puisto)

Památník se skládá z více než 600 ocelových trubek ve tvaru vln a symbolizuje hudbu. Najdete ho v městském parku Sibelius Park.

K památníku se dostanete zcela zdarma.

Helsinky co vidět

Seurasaari Open-Air Museum / skanzen

Skanzen Seurasaari je odrazem finského venkovského života, který najdete na samostatném ostrově, jen kousek od centra Helsinek.

Muzeum se skládá z 87 budov – chatky, hospodářské usedlosti, statky z posledních 4 století, ukázka tradičních předmětů, nábytku a oblečení.

Vstupné do muzea pro dospělého je 10 € a pro děti 4 €.

Přístav v Helsinkách

Helsinský přístav je jedním z nejrušnějších v Evropě a to jak do osobní přepravy cestujících, tak z pohledu zahraničního obchodu.

Muzea v Helsinkách

Muzea jsou něco, co určitě nesmíte vynechat při své návštěvě Helsinek. Je jich tu tolik a každé představuje zcela jinou oblast Helsinek a celého Finska.

Pokud se chcete dozvědět více o historii Finska, navštivte Národní muzeum Finska. Zajímá vás moderní umění? Pak vám zase nesmí uniknout Museum of Contemporary Art Kiasma. Kombinaci tradičního a moderního umění uvidíte v podzemním muzeu Amos Rex.

muzea v Helsinkách
Kiasma muzeum

Znáte Moomins neboli muminky? Jedná se o roztomilá stvoření, typická pro Finsko. Vytvořila je spisovatelka Tove Jansson a jejich stálou výstavu si můžete prohlédnout v Helsinském uměleckém muzeu (zkráceně HAM).

Mapa památek a atrakcí v Helsinkách

Co dalšího nesmíte vynechat a musíte zažít při návštěvě Helsinek?

Dejte si kávu

Věděli jste, že se ve Finsku vypije nejvíc kávy na světě? Finové vypijí 8 – 9 filtrované finské kávy denně a k tomu si dávají cookies nebo koláček.

Na kafe (nebo horskou čokoládu) můžete zajít do Cafe Regatta. Malá roztomilá tradiční kavárna u moře a nedaleko Sibelius památníku. V zimních měsících si můžete zadarmo půjčit sáně a sáňkovat na zamrzlém moři.

Navštivte saunu

Slovo sauna pochází právě z Finska. Saun je ve Finsku dokonce víc než automobilů. Na 5,5 milionů obyvatel v celé zemi tu připadá 2 miliony saun. Pokud ale chcete zažít trochu klidu, tak ten v sauně nenajdete. Pobyt v sauně je pro Finy společenskou událostí a pusu tady nezavřou :).

Jaké sauny patří k těm nejznámějším?

Allas Sea Pool
Restaurace a sauna Löyly

Helsinki Card: tip, jak ušetřit na památkách a dopravě

Helsinki Card je zvýhodněná karta, za kterou zaplatíte jednu souhrnnou částku a získáte vstup zdarma do více než 25 památek, atrakcí a muzeí a možnost využívat helsinskou městskou dopravu a dopravu z letiště.

O dalších výhodách Helsinki Card se dočtete tady:


Jaké památky navštívit v Helsinkách?

Helsinky nemají celosvětově známé památky jako třeba Londýn nebo Řím. To ale neznamená, že se tady nenachází místa, která vás dostanou :). Mrkněte na přehled těch nejznámějších a nejoblíbenějších památek a atrakcí, které byste neměli při své návštěvě minout.

Jaké je vstupné do památek v Helsinkách?

V podrobném přehledu si můžete propočítat vstupné předem, ať víte, jak velké kapesné si s sebou vzít. Některými památkami se navíc můžete pokochat zcela zdarma.

Lze ušetřit v Helsinkách na dopravě a vstupném?

Ano, lze a to pomocí turistické karty Helsinki Card, která zahrnuje vstupné do více než 25 nejznámějších památek + další výhody, jako je třeba doprava po městě zdarma. Čtěte více v kompletním průvodci Helsinki Card.

Další inspirace na cesty:

Máte dotaz? Jsem jedno ucho v komentáři nebo na mejlu :).

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top