Helsinki Card: Jak ušetřit na dopravě a vstupném v Helsinkách?

jak ušetřit v helsinkách

Helsinki Card zahrnuje vstupné do nejoblíbenějších památek, muzeí a atrakcí v Helsinkách. V tomto článku si ukážeme kompletní recenzi, jak ušetřit v Helsinkách a zda je pro vás karta dobrou volbou.

Helsinky jsou známé svou námořní pevností Suomenlinna, Helsinskou katedrálou a futuristickou architekturou, kterou jen tak někde neuvidíte. Je to klidné město, které tvoří vstupní bránu do nádherné finské přírody.

Na druhou stranu Helsinky nejsou levné stejně jako ostatní skandinávská města (př. Stockholm). Výši vstupného si můžete spočítat z článku Co navštívit v Helsinkách.

Jedním ze způsobů, jak ušetřit v Helsinkách, je turistická karta Helsinki Card, kterou si dnes blíže rozebereme.

Jak ušetřit v Helsinkách: Helsinki Card

Helsinki Card je turistická karta, která byla navržená ve spolupráci s památkami, muzei a atrakcemi v Helsinkách, a vy jste tak ušetřili na vstupném nebo si zjednodušili cestování po Helsinkách. Zároveň si taky můžete přikoupit neomezené cestování v zónách AB nebo ABC (včetně letiště).

suomenlinna helsinky

Výhody a benefity

Vstup zdarma nebo se slevou do 30+ nejznámějších památek, muzeí a zážitků. V ceně je zahrnutá pevnost Suomenlinna, podzemní muzeum Amos Rex, skalní kostel Temppeliaukion, plavba lodí, skanzen Seurasaari nebo muzeum současného umění Kiasma.

Zlevněné vstupné do dalších 25+ atrakcí, zážitků a zájezdů v Helsinkách i okolí, kam patří například ruské kolo SkyWheel, trajekt do Tallinu, půjčení auta u Europcar nebo helsinská ZOO.

Bezplatná jednodenní jízda po Helsinkách vyhlídkovým autobusem Hop On Hop Off (květen-září). Kdykoliv můžete nastoupit a vystoupit.

Plavba po kanálech, odkud uvidíte nábřeží i známé památky, flotily ledoborců nebo mořskou pevnost Suomenlinna.

Platnost karty je 24, 48 nebo 72 hodin, takže si můžete zvolit tolik dní/hodin, kolik potřebujete v závislosti na délce pobytu.

Volitelné: Doprava v zónách AB nebo ABC v ceně (metro, tramvaje, autobusy, příměstské vlaky, trajekt na ostrov Suomenlinna). Do zóny AB spadá centrum Helsinek a širší okolí (více zde), do zóny ABC letiště a region.

90 denní záruka vrácení peněz bez udání důvodu

Zdarma obsáhlý digitální průvodce, díky kterému si naplánujete svou cestu po Helsinkách. Najdete tady podrobné informace o atrakcích včetně kontaktů, otevírací doby a jak se tam dostanete.

plavba lodí helsinky
Plavba lodí je součástí Helsinki Card

Jak funguje Helsinki Card?

Helsinki Card si zakoupíte na vybraný počet dní, takže se můžete sami rozvrhnout, jaké atrakce a kdy chcete navštívit. Kartu si můžete zakoupit na 24, 48 nebo 72 hodin. Platí v hodinách, takže pokud kartu aktivujete až odpoledne v 16 h a máte jí na jeden den, bude vám platit do dalšího dne do 16 h.

Karta je v nabídce ve 3 verzích:

 • Helsinki Card, která zahrnuje vstupy zdarma a slevy na vstupné (nezahrnuje dopravu) – tato karta vám po nákupu na oficiálních stránkách dorazí přímo do emailu. Nikam už nemusíte.
 • Helsinky Card CITY – karta ve variantě CITY zahrnuje navíc dopravu v zónách AB po celou dobu platnosti karty. Tuto kartu si pak musíte fyzicky vyzvednout v Helsinkách – klidně hned na letišti. Více informací níže.
 • Helsinky Card REGION – karta ve varianta REGION se liší od předchozí verze tím, že zahrnuje neomezenou dopravu v zónách ABC, tj. můžete jí využít taky pro cestu z/na letiště. I v tomto případě si musíte kartu vyzvednout v Helsinkách.

Jednotlivé karty se tak liší jen tím, zda zahrnují dopravu, popř. v jakém rozsahu. V případě, že dopravu zahrnují, potřebujete fyzickou kartu, kterou si vyzvednete v Helsinkách (na letišti, Tržním nádraží v centru apod. – viz níže).

kiasma helsinky

Po zakoupení karty vám přijde email s potvrzením. Potvrzení si vytisknete a následně ukážete v Helsinkách na jednom z míst pro vyzvednutí (pro varianty CITY a REGION). Nejpohodlnější je pro většinu lidí letiště, ale i další místa jsou v případě potřeby dobře dostupná v centru města.

 • Letiště Helsinky, letištní služby pro nadváhu vozidel v terminálu 2 přílety, otevřeno pondělí až neděle v čase 05:00-21:00
 • Obchodní dům Stockmann, servisní služby v 8. patře, otevřeno pondělí až pátek 10:00-20:00, sobota 10:00-19:00, neděle 12:00-18:00, odkaz na mapy
 • Hotel Holiday Inn vedle hlavního nádraží, otevřeno nonstop, odkaz na mapy
skywheel helsinky

Jaká místa Helsinki Card zahrnuje?

Helsinki Card zahrnuje vstup do více než 30 míst v Helsinkách a okolí:

 • Pevnost Suomenlinna
 • Kostel Temppeliaukio
 • Plavba lodí
 • Muzeum Amos Rex
 • Muzeum finské architektury
 • Jízda vyhlídkovým autobusem
 • Muzeum Kiasma
 • Skanzen Seurasaari
 • …a mnoho dalších (Kompletní seznam atrakcí najdete tady)
Kostel Temppeliaukio helsinky

Jaká je cena Helsinki Card?

Ceny za helsinskou kartu se liší podle toho, na kolik dní si kartu zakupujete – v nabídce je vstup na 24, 48 nebo 72 hodin. Zároveň se liší ceny pro hlavní sezónu (kdy je v ceně taky plavba lodí) a mimo sezónu, kdy jsou ceny o něco nižší.

Ceny v hlavní sezóně od května do konce září jsou následující:

Ceny mimo sezónu od října do konce dubna jsou následující:

Ceny platí pro všechny nad 16 let. Pro děti 7-16 let je k dispozici dětská verze, která zahrnuje stejné výhody, a cena je přesně poloviční oproti plné verzi.

Děti do 7 let mají dopravu v Helsinkách zdarma a navíc platí na řadu míst vstup zdarma do 18 let. Více informací o vstupném najdete v článku Co navštívit v Helsinkách.

knihovna oodi helsinky

Kolik ušetřím s Helsinki Card?

Helsinki Card zahrnuje většinu muzeí a atrakcí v Helsinkách. Na některé sice platí pouze sleva, ale i tak vám karta může přinést pěknou úsporu. Záleží, co vše chcete vidět.

Helsinky jsou proslulé svou architekturou a uměním. Nenavštívit muzea Amos Rex (20 €) a Kaisma (22 €) by byla velká škoda.

Pokud letíte do Helsinek v sezóně, nenechte si ujít plavbu lodí. Je to skvělý zážitek, protože v okolí Helsinek se nachází spousta menších ostrovů. Samotné plavby stojí běžně kolem 26 €.

Do itineráře jsme zahrnuli pouze 3 místa a už jsme na ceně Helsinky Card na 72 hodin. Cokoliv teď navštívíte navíc, máte zcela zadarmo.

Například skalní kostel Temppeliaukio (8 €), sleva 2 € na ruské kolo SkyWheel nebo oblíbená pevnost Suomenlinna. Na pevnosti se nachází několik muzeí, za které se platí zvlášť (více zde), takže konečná úspora záleží na tom, co plánujete navštívit – muzeum Suomenlinna, kde se dozvíte více o celé oblasti, ponorku Vesikko, zajímavé je taky Vojenské muzeum. Je tu toho spousta k vidění a pokud tady plánujete strávit celý den a chcete vidět vše, vstupné se vyšplhá až na 41 €.

Kartu si můžete koupit online přes oficiální stránky prodejce. Po koupi vám přijde obratem potvrzovací email s veškerými instrukcemi. Helsinky Card bez dopravy si jen stáhnete do mobilu, Helsinky Card s dopravou si pak vyzvednete na letišti.

Nejlepší rezervační zdroje pro návštěvu Helsinek

Přes Booking.com hledáme veškeré ubytování. Jedná se o největší ubytovací portál na světě a najdete tu vše od moderních hotelů, útulných penzionů po přímořské vily.

Get Your Guide je obrovský rezervační systém pro nákup vstupenek, výletů s průvodci a nejrůznější aktivity. Na jednom místě si můžete přečíst zkušenosti ostatních cestovatelů a zarezervovat lístky do Vatikánských muzeí, plavbu lodí po Dunaji nebo pouštní safari v Dubaji.

Toto byla naše recenze Helsinki Card a reálné příklady, zda se karta vyplatí. Máte dotaz? Rádi ho zodpovíme v komentáři níže. Šťastnou cestu!

kalasatama helsinky

Více informací o Skandinávii

HELSINKY: Inspirujte se nejkrásnějšími místy, co navštívit v Helsinkách. Zde je podrobný průvodce, jak navštívit Helsinky bez cestovky.

KODAŇ: Čtěte podrobný itinerář, co vidět v Kodani za 3 dny. Inspirujte se nejkrásnějšími místy v Kodani. Pro více informací o MHD čtěte podrobného průvodce dopravou v Kodani.

STOCKHOLM: Stockholm je dalším krásným, královským městem ve Skandinávii. Inspirujte se tipy, co navštívit ve Stockholmu.

Shrnutí: Jak ušetřit v Helsinkách díky Helsinki Card

Co je Helsinki Card?

Helsinki Card je turistická karta, která byla navržená ve spolupráci s památkami, muzei a atrakcemi v Helsinkách, a vy jste tak ušetřili na vstupném nebo si zjednodušili cestování po Helsinkách. Zároveň si taky můžete přikoupit neomezené cestování v zónách AB nebo ABC (včetně letiště).

Kde koupit Helsinki Card?

Kartu si koupíte online na oficiálních stránkách Helsinki Card. Pokud si zakupujete kartu bez dopravy, nikam už nemusíte – kartu si jednoduše dle instrukcí z emailu stáhnete do mobilu. V případě, že si zakupujete ke kartě taky neomezenou dopravu, kartu je pak potřeba vyzvednout v Helsinkách – na letišti, u nádraží nebo v nákupním centrum Stockmann.

Jaká je cena Helsinki Card?

Cena se odvíjí podle toho, na kolik hodin plánujete Helsinky navštívit – vybrat si můžete helsinskou kartu na 24, 48 nebo 72 hodin.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *