HELSINKY (doprava, ubytování, ceny, jídlo) | Průvodce 2023

Průvodce pro Helsinky, ve kterém se dozvíte vše potřebné před cestou do Helsinek – doprava, letiště, MHD, ubytování, ceny, jídlo a kdy navštívit Helsinky.

Helsinky

Helsinky jsou relativně malé a klidné město, které působí maloměstským dojmem. Navíc vás tu nečekají zástupy turistů. Helsinky jsou plné zeleně a originálního designu, kterým je proslulé nejen celé Finsko, ale taky Skandinávie.

Doprava do Helsinek

Letecky do Helsinek

Letecká doprava je nejvýhodnější a nejrychlejší možností, jak se dostat do Helsinek. Přímé vlakové ani autobusové spoje neexistují a autem byste na cestě strávili téměř jeden den.

Helsinky mají jen jedno letiště a tím je letiště Helsinki (HEL) v městečku Vantaa, které je od města vzdálené asi půl hodiny.

Helsinky mají přímé letecké spojení s významnými evropskými městy, jako je Praha, Berlín, Londýn, Krakov, Vídeň, Paříž či Amsterdam. Levné zpáteční letenky seženete už od 40 € (př. Londýn a Paříž). Většinou se zpáteční letenky pohybují kolem 160-190 € (Praha, Berlín).

Jak se dostat z letiště do Helsinek?

Nejrychleji a nejvýhodněji se z letiště dostanete do centra Helsinek příměstskými vlaky. Jednosměrná cesta vyjde na 4,10 €. Jízdenku si můžete koupit přímo v automatu na vlakovém nástupišti nebo pak přes aplikaci HSL. Vlaky jezdí každých 10 minut a stanici najdete v příletové hale v prvním patře. Vybrat si můžete mezi 2 vlakovými linkami:

 • Linka I přes Huopalahti na hlavní nádraží v Helsinkách
 • Linka P přes Tikkurila na hlavní nádraží v Helsinkách – ve stanici Tikkurila staví dálkové vlakové spoje, takže je ideálním místem pro další cesty dál do Finska.
vlaky v Helsinkách

Kromě vlaků se dostanete do centra Helsinek taky autobusy 615. Cena jízdenky je opět 4,10 € a cesta trvá 40 minut. Automaty na koupi lístků jsou přímo na autobusovém nádraží kousek od příletové haly nebo si je pak můžete koupit přes aplikaci HSL.

MHD v Helsinkách (metro, autobusy, trajekty)

Helsinky mají rozvinutou veřejnou dopravu jako většina velkých metropolí. Funguje tady metro, tramvaje, trajekt k souostroví Suomenlinna, autobusy a regionální vlaky. Pro všechny druhy dopravy platí stejné podmínky a ceny vstupenek.

Ceny vstupenek se v Helsinkách liší dle zón, do kterých cestujete. Čím jedete dál od centra Helsinek, tím úměrně stoupá cena lístku. Zóny jsou celkem 4:

 • A – centrum Helsinek
 • B – širší okruh Helsinek
 • C – letiště a sousední města (Kauniainen, Espoo, Vantaa)
 • D – města Tuusula, Kerava, Sipoo, Siuntion, Kirkkonummi

Před zakoupením jízdenky zkontrolujete, jakými zónami budete projíždět a dle toho zakoupíte příslušnou jízdenku. Zóny A, B a C nemají samostatnou jízdenku. Můžete si zakoupit pouze jejich kombinace – AB, BC nebo ABC.

Co se týká zóny D, tak tady si opět můžete zakoupit kombinace jednotlivých zón – ABCD, CD, BCD, ale taky samostatnou jízdenku jen pro zónu D.

Ceny jízdenek v Helsinkách

Jednorázové jízdenky

Ceny jednorázových jízdenek se liší dle toho, kam plánujete jet. Pro návštěvu města vám stačí zóna AB, která zahrnuje centrum i širší okolí. Jízdenka vás v tomto případě vyjde na 2,80 € a platí 80 minut.

Ceny za konkrétní kombinace jízdenek:

 • Zóna AB, BC a D – 2,80 €
 • Zóna ABC a BCD – 4,10 €
 • Zóna ABCD – 5,70 €
 • Zóna CD – 3,20 €

Děti 7-17 let mají jízdenky za 50 %. Platnost jednotlivých jízdenek je 80 – 110 minut dle zón, kterými projíždíte. Jízdenku si koupíte v aplikaci HSL nebo standardně v prodejním automatu.

tramvaje v Helsinkách

Denní vstupenky

Další možností je zakoupit si lístek na celý den, popř. víc dní a cestovat bez starostí. Opět ale musíte myslet předem na to, kterými zónami budete projíždět.

Pro zóny AB jsou ceny následující:

1 den – 8 €
2 dny – 12 €
3 dny – 16 €

Tip: S Helsinki Card máte zdarma neomezené cestování zónami AB a vstup do většiny nejznámějších míst v Helsinkách. Karta nezahrnuje dopravu z letiště (zóna C), odkud se dá dokoupit jednorázový lístek na cestu z letiště (viz předchozí bod Jednorázové jízdenky). Více o kartě se dozvíte v samostatném článku.

Pro zónu ABC (včetně cesty na letiště) jsou pak ceny jízdenek následující:

 • 1 den – 11 €
 • 2 dny – 16,50 €
 • 3 dny – 22 €

Lístek si můžete zakoupit až na 7 dní a opět platí, že děti 7 – 17 let jezdí za polovinu. Nejjednodušší možností je stáhnout si aplikaci HSL přímo do telefonu a kupovat si lístky online.

Kromě aplikace si koupíte lístek v prodejních automatech, novinových stáncích, obchodech apod.

Taxi v Helsinkách

Taxi v Helsinkách jsou černé a můžete si je zarezervovat přes jednoduchou aplikaci. Startovné začíná na 4,90 € (o víkendech a mezi 18:00-6:00 je startovné 6,90 €). Sazba za kilometr se pak pohybuje od 0,99 €. Z letiště do centra Helsinek vás taxi odveze za pevnou sazbu 35 €.

Půjčení kola v Helsinkách

Helsinky půjčení kola

Kolo je v Helsinkách oblíbený a preferovaný způsob přepravy. Půjčit si ho můžete od dubna do konce října.

Jak funguje půjčení kola v Helsinkách?

 • Zaregistrujete se na oficiálních stránkách.
 • Zvolíte si, na jak dlouho plánujete kolo využívat.
 • Určíte si svůj PIN kód a zadáte platební metodu.
 • Poté vám přidělí vaše osobní ID číslo, které potřebujete spolu s PINem pro odblokování kola.
 • První půl hodinu je jízda zdarma. Za každou další půl hodinu pak zaplatíte 1 €.
 • Kolo si můžete půjčit maximálně na 5 hodin v kuse. Poté ho musíte vrátit na kteroukoliv stanici s koly. Tam jednoduše kolo zasunete a vyčkáte, až se na displeji kola objeví OK.

Helsinky ubytování

Hotel Haaga Central Park leží na půli cesty mezi centrem Helsinek a letištěm uprostřed přírody. Kolem vede cyklostezka až do Helsinek (kola vám půjčí zdarma přímo v hotelu). Autobus na letiště je odtud jen pár minut. Pokoje jsou dvoulůžkové s vlastní koupelnou a bezplatnou wifi a možností vyžít bazén a fitness. V centru Helsinek jste za půl hodinky autobusem.

Hotel Haaga Central Park uprostřed přírody, odkud jste za 30 minut v centru

Eurohostel je levná varianta ubytování v Helsinkách. Nabízí 1-2 lůžkové pokoje se společnou koupelnou nebo samotné postele ve větších pokojích. K dispozici je taky kuchyňka, obývací pokoje a sauna. Ubytování leží jen 5 minut od centra města a nedaleko zastávky tramvaje.

Hotel Helka je skvělou volbou pro všechny. Má útulné a světlé pokoje s kvalitními postelemi a vlastní koupelnou. Výhodou je taky strategická pozice v centru města, kdy máte vše po ruce. Nádraží i pláž jsou odtud jen 10 minut chůze.

Hotel Helka leží přímo v centru Helsinek

Hotel Arthur leží jen 5 minut od nádraží a v docházkové vzdálenosti od nejkrásnějších míst v Helsinkách. Dvoulůžkové pokoje jsou čisté a útulné a mají vlastní koupelnou a wifi. Po předchozí rezervaci je k dispozici taky sauna.

Kdy navštívit Helsinky?

Hlavní sezóna probíhá v Helsinkách od dubna do září, kdy je tu nejtepleji. Léta jsou slunečná a průměrné teploty se pohybují kolem 17 °C. S růstem teplot zároveň stoupají i ceny ubytování.

Zimy tu jsou mrazivé a relativně dlouhé, ale přesto jsou Helsinky v zimě skvělou volbou. Finové jsou zvyklí na dlouhé zimy a tomu přizpůsobili množství aktivit, které tu můžete dělat mimo sezónu.

Jak si užít Helsinky v zimě?

 • Navštivte pevnost Suomenlinna – sníh a mráz jí dodají úplně jinou tvář, která rozhodně stojí za vidění.
 • Zajděte na něco dobrého do Staré tržnice (Vanha Kauppahalli), kterou najdete kousek od Tržního náměstí (Market Square).
 • Zajděte se ohřát do sauny. Finové jsou svými saunami proslulí. Mají jich tu dokonce víc než aut.
 • Pokochejte se show na LUX světelném festivalu, která probíhá každoročně v lednu (další bude probíhat 6.-10.1.2021) napříč Helsinkami. Jedním z míst, které jsou osvětlené zajímavými efekty, je taky Evangelická katedrála na Senátním náměstí.
Helsinky v zimě

Helsinky typické jídlo

Finská kuchyně je založená na kombinaci venkovské kuchyně, haute cuisine a současného kontinentálního stylu vaření. V kuchyni najdete čerstvou zeleninu, maso (vepřové, sobí a hovězí) a ryby.

Hojně se využívají houby a bobuloviny (borůvky, brusinky, moruše a rakytník, ale taky lesní jahody na ozdobu dortů), které chodí místní trhat do lesů.

Některá jídla jsou podobná německé kuchyni, ale ve Finsku si zakládají víc na čerstvých surovinách.

Ke snídani nebo svačině můžete vyzkoušet rýžový koláč Karjalanpiirakka se žitnou kůrkou a náplní z rýžové kaše a vaječného másla. Nebo Korvapuusti, které připomínají skořicové rolky. Ke kávě se často podává chlebový sýr Leipajuusto vyrobený z mléka čerstvě otelené krávy.

Helsinky jídlo
rýžové koláče Karjalanpiirakka

Možná znáte švédské masové kuličky. I Finsko má masové kuličky Lihapullat, jen jsou méně kořeněné a naopak navíc s tvarohovým krémem. Podávají se se šťouchanými bramborami, omáčkou, brusinkovým džemem a kyselou okurkou.

Další variantou je Poronkaristys, dušený sob s bramborovou kaší, brusinkami a kyselou okurkou. Na chlebu (tmavém, ze 100 % finského žitného klasu) můžete ochutnat studeného lososa naloženého v kopru, soli a cukru.

Ceny v Helsinkách

Za jídlo v levné restauraci zaplatíte cca 12 € a za večeři o 3 chodech pro dva kolem 80 €. Ceny základních potravin v Helsinkách jsou následující:

 • Mléko 1 l – 0,98 €
 • Bílý chleba 500 g – 2,24 €
 • Vejce 12 ks – 2,29 €
 • Sýr 1 kg – 7,19 €
 • Kuřecí prsa 1 kg – 10,46 €
 • Banány 1 kg – 1,63 €
 • Brambory 1 kg – 1,07 €
 • Voda 1,5 l – 1,63 €

Helsinky mapa

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu Helsinek. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci o Helsinkách. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

Helsinky praktické informace

Oficiální měnou Helsinek je euro (EUR).

Platby kartou: Pro nákupy na trzích nebo poplatek za toalety je lepší mít u sebe menší hotovost, ale jinak všude bez problémů zaplatíte kartou.

Bankomaty: Ve městě je taky dostatek bankomatů, kde si můžete v případě potřeby hotovost vybrat. Hledejte bankomaty s označením “OTTO”, které bez problémů přijímají mezinárodní platební a kreditní karty včetně MasterCard nebo Visa.

Elektrická zásuvka: 220-240 V střídavý proud. Ve Finsku jsou zásuvky typu C a E/F.

Jazyk: Úředním jazykem je finština a švédština. Bez problémů se většinou domluvíte anglicky nebo jiným světovým jazykem.

Bezpečnost: Helsinky jsou jedno z nejbezpečnějších měst nejen v Evropě, ale i na světě. Vždy je lepší mít se na pozoru v turističtějších oblastech před kapsáři, ale i drobné krádeže bývají spíš raritou.

Spropitné: V hotelech a restauracích je poplatek za služby. Pokud vám opravdu chutnalo nebo jste byli spokojení se službami, můžete dát spropitné.

Toto byl nás cestovatelský průvodce pro Helsinky. Líbil se vám článek? Zanechte komentář nebo sdílejte. Šťastnou cestu!

Více informací o Helsinkách

HELSINKY ITINERÁŘ: Podívejte se na nejkrásnější místa, co navštívit v Helsinkách (včetně mapy a informací o vstupném a otevírací době).

JAK UŠETŘIT V HELSINKÁCH: Helsinki Card představuje možnost, jak ušetřit v Helsinkách.

STOCKHOLM: Stockholm je oblíbenou skandinávskou metropolí. Co navštívit ve Stockholmu se dozvíte v samostatném článku. Máme připraveného taky průvodce Stockholem s praktickými tipy.

2 názory na “HELSINKY (doprava, ubytování, ceny, jídlo) | Průvodce 2023”

 1. Hezký den,
  moc skvěle udělané stránky. Začátkem září mám naplánovaný jednodenní výlet z Tallinu do Helsinek a tak tohle využívám jako hlavní zdroj.. Potřeboval bych poradit – je někde odkaz na vyhledávání spojení autobusů? Zvažuji, jestli se dá zvládnout výlet z Helsinek do Jokivarsi, což je kousek před Keravou a tím pádem ještě zóna D… Ale nemohu najít JŘ… Díky za případnou reakci 🙂
  Pavel

  1. Hezký den Pavle,

   ráda bych poradila, ale bohužel mi posílá web pro dopravu v Helsinkách chybu: https://www.hsl.fi/
   Zkoušela jsem to i včera, ale nezdařilo se.

   Cesta tam trvá necelou hodinu a autobusy jezdí pravidelně, ale konkrétní časy jedině zkusit přes Google mapy nebo si stáhnout aplikaci HSL pro dopravu v Helsinkách – s tou se dá naplánovat cesta i koupit jízdenky: https://apps.apple.com/us/app/hsl/id1340229182 nebo v Google Play: https://play.google.com/store/apps/details?id=fi.hsl.app&hl=en_US

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *