Kam v Kodani? 23 tipů na památky, co navštívit v Kodani (2024) + mapa

cestovní průvodce pro Dánsko

Kodaň, město s uvolněnou atmosférou a nejbarevnějším přístavem Nyhavn, které doslova láká k procházkám kolem nábřeží až k soše Malé mořské víly, zatímco vás studený vítr šlehá do tváře. Zde je seznam nejkrásnějších míst a památek, co navštívit v Kodani, Dánsko.

Kodaň jsem si naprosto zamilovala. Je ležérní, zábavná a přitom nepostrádá královský punc. Vše tady funguje, lidé jsou milí, posedávají kolem nábřeží a vůbec jim nevadí, že je 10 stupňů.

Pokud hledáte destinaci pro svojí první dovolenou bez cestovky, Kodaň je k tomu naprosto ideální.

V dnešním článku se podíváme na zajímavosti a památky, co navštívit v Kodani. Součástí je taky mapa, kterou si můžete stáhnout do mobilu, upravit a naplánovat si perfektní itinerář pro svojí dovolenou v Kodani.

Jak ušetřit v Kodani: Kodaň je jedno z nejdražších měst na světě. Díky Copenhagen Card získáte vstup zdarma do více než 80 míst v Kodani, včetně plavby lodí, zahrad Tivoli, Christiansborg, ZOO, Rosenborg a dalších. K tomu zahrnuje neomezenou dopravu zdarma nejen v Kodani, ale v celém regionu (včetně cesty z letiště). Přečtěte si podrobnou recenzi karty zde.

kodaň dánsko

Nejkrásnější místa, co navštívit v Kodani

1. Přístav Nyhavn

Nejde začít jinak než přístavem Nyhavn, ikonickým místem, které je téměř na každé fotografii města. Nyhavn si nemůžete nechat ujít při návštěvě Kodaně.

Přístav je známý svými barevnými domy, které lemují kanál Nyhavn, kde kotví několik historických lodí. Nachází se v centru města a je startovním bodem pro plavby lodí napříč kanály v Kodani.

kodaň přístav nyhavn
Přístav Nyhavn / co navštívit v Kodani

Kolem se nacházejí obchůdky a restaurace se zahrádkami, odkud můžete sledovat dění kolem. Skočte na výbornou točenou zmrzlinu do Vaffelbageren Nyhavn. Mají taky vafle a další dobroty (místo najdete v mapě na konci článku).

kodaň přístav nyhavn / kam v kodani
kam v kodani - přístav nyhavn

2. Christiansborg – nejkrásnější památky v Kodani

Christiansborg je domovem dánského parlamentu, Nejvyššího soudu a kanceláře premiéra, takže je jedinou budovou na světě, kde jsou tyto tři hlavní státní instituce umístěné pod jednou střechou.

Zajímavostí je, že Christiansborg je pátou budovou na tomto místě. Místní ho postavili na troskách čtyř předchozích paláců a hradů, které přestavěli v důsledku požárů a politických změn. Jeho současnou podobu dokončili v roce 1928 v neobarokním stylu.

Navštívit Christiansborg je jako objevovat různé kapitoly dánské historie. Navštivte parlament, kde se rozhoduje o budoucnosti země či si prohlédněte bohatě zdobené místnosti. Nebo se vydejte do podzemí Christiansborgu a prozkoumejte jeho archeologické vykopávky se zbytky starých pevností a hradů, které kdysi stály na tomto místě.

Stáje u Christiansborg / co navštívit v Kodani, Dánsko
Stáje u Christiansborg / co navštívit v Kodani, Dánsko

Vstupné a otevírací doba Christiansborg

Součástí Copenhagen Card: Ano, vstup zdarma s Copenhagen Card

Vstupné do Christiansborg se liší podle toho, co vše plánujete vidět.

Kombinovaná vstupenka vyjde nejvýhodněji, pokud plánujete vidět vše (královské reprezentační místnosti, královská banketní kuchyně, zříceniny pod Christiansborg a královské stáje) – dospělí 175 DKK, studenti 155 DKK, děti do 18 let zdarma

Vstupenky na jednotlivá místa se pak pohybují v rozmezí 65-105 DKK – zde najdete více informací. Vstup do věže a kostela je zdarma.

Návštěva parlamentu je taky zdarma, včetně komentovaných prohlídek. Své místo si zarezervujete na webu dánského parlamentu.

Vnitřní prostory zámku jsou většinou přístupné v čase 10:00-17:00, ale mohou se v průběhu roku (v zimě bývá v pondělí zavřeno). Podívejte se na aktuální otevírací dobu na oficiálních stránkách.

Ubytování v Kodani 😴

kodaň ubytování
Cabinn Copenhagen

Levné ubytování s dobrou dostupností

kodaň ubytování
Next House Copenhagen

Výborné zázemí a skvělá cena

3. Národní muzeum Dánska

Jen pár minut od Christiansborg dojdete k Národnímu muzeu Dánska (Nationalmuseet). Muzeum sídlí v bývalém královském paláci, který uvnitř ukrývá rozsáhlou sbírku artefaktů zahrnujících 14 000 let dánské historie.

Národní muzeum Dánska

K nejvýznamnějším exponátům patří slavné Zlaté rohy z Gallehus, které byly v minulosti ukradené a roztavené, ale muzeum vystavuje jejich věrné repliky. Nahlédnete do života Vikingů a prohlédněte si unikátní výstavy z historie Grónska a Faerských ostrovů.

Děti se zabaví v dětském koutku. V muzeu se nachází restaurace, ale klidně si můžete vzít vlastní svačinu a sníst si jí na zahradě.

 • Vstupné do Národního muzea Dánska: Vstupné je 130 DKK a pro děti do 18 let zdarma.
 • Otevírací doba: Národní muzeum Dánska je otevřené od června do září denně v čase 10:00-18:00 a od října do května od úterý do neděle v čase 10:00-17:00.
 • Součástí Copenhagen Card: Ano, vstup zdarma s Copenhagen Card
Kanál Frederiksholms kolem Christiansborg
Kanál Frederiksholms kolem Christiansborg

4. Rådhuspladsen

Rådhuspladsen, v překladu Náměstí radnice, představuje pomyslné srdce Kodaně. Rozlehlé náměstí obklopují krásné budovy, z nichž nejvýznamnější je samotná radnice.

Rådhuspladsen Kodaň, Dánsko

Při její stavbě se inspirovali radnicí v italské Sieně v Toskánsku. Procházejte se jejími klenutými chodbami, obdivujte nádherné malby a výzdobu, nebo vystoupejte na věž radnice pro jeden z nejlepších výhledů na Kodaň.

5. Zábavný park a zahrady Tivoli

Věděli jste, že se v Dánsku nacházejí hned dva nejstarší zábavné parky na světě? Prvním je Dyrehavsbakken, asi 10 km severně od Kodaně, druhým je park Prater ve Vídni a třetím park Tivoli, který se nachází v centru Kodaně.

zahrady Tivoli / Kodaň

Park Tivoli byl poprvé otevřený v roce 1843 a dodnes zůstává jedním z nejpopulárnějších míst v Dánsku. Potkáte tady všechny věkové skupiny a každý si tu najde to svoje.

A vůbec nemusíte být fanoušky adrenalinových atrakcí. Jakmile vejdete dovnitř, na první pohled vás upoutá nádherná zahrada plná barevných květin, malých jezírek a vzrostlých stromů. Dokonalá oáza uprostřed městského ruchu, kde se mezi atrakcemi nacházejí klidná zákoutí s lehátky, lavičkami a restauracemi.

zahrady Tivoli / Kodaň

Co se týče atrakcí, Tivoli nabízí vše od klasických kolotočů a horských drah až po moderní adrenalinové jízdy. Vyberou si malí i velcí.

Mezi atrakcemi se nacházejí různé stánky se suvenýry nebo s občerstvením, jako je tradiční chlebíček smørrebrød. Je tu taky řada restaurací, kdy některé jsou umístěné bokem od atrakcí, takže se můžete najíst v klidu.

zahrady Tivoli / Kodaň

Vstupné a otevírací doba parku Tivoli

Vstupné do zahrad Tivoli se liší podle toho, co vše chcete zažít:

 • Samostatná vstupenka do zahrad Tivoli bez jízd – 155 DKK v pondělí až pátek pro všechny nad 8 let a 70 DKK pro děti 3-7 let, o víkendu je vstupné 165 DKK (pro děti zůstává 70 DKK). Vstupenky získáte kliknutím zde.
 • Kombinovaná vstupenky zahrnují zahrady Tivoli a neomezené jízdy na atrakcích – 439 DKK pro všechny nad 8 let, 339 DKK pro děti 3-7 let, děti do 3 let mají vstup zdarma. Získejte vstupenky kliknutím zde.

Pokud plánujete jít jen na jednu nebo 2 atrakce, je lepší koupit samostatnou vstupenku do zahrad Tivoli a na místě si zaplatit za jednotlivé jízdy pomocí platební karty nebo aplikace Tivoli.

Součástí Copenhagen Card: Ano, s Copenhagen Card máte v ceně samostatnou vstupenku do zahrad Tivoli. Pokud byste si rádi užili neomezené jízdy, je potřeba přikoupit Turbo Pass za 259 DKK (stejna cena bez ohledu na věk).

zahrady Tivoli / Kodaň

Otevírací doba Tivoli se v průběhu roku liší. V letní sezóně je otevírací doba následující:

 • 31. března – 22. června neděle-čtvrtek 11:00-22:00, pátek a sobota 11:00-24:00
 • 23. června – 13. srpna neděle-čtvrtek 11:00-23:00, pátek a sobota 11:00-24:00
 • 14. srpna – 24. září neděle-čtvrtek 11:00-22:00, pátek a sobota 11:00-24:00

Při vstupu do parku Tivoli se především v sezóně od dubna mohou tvořit fronty. Při zakoupení vstupenky předem půjdete prostřední vchodem, kde ukážete vytištěné vstupenky v mobilu nebo nasnímáte QR kód z mobilu. Vstupenky zakoupené předem platí na celý den (můžete přijít kdykoliv) a jsou za stejnou cenu, jako v případě nákupu na místě.

6. Christianshavn

Na východním okraji Kodaně se rozprostírá Christianshavn, autentická čtvrť, která nese přezdívku “Kodaňské Benátky”. Projděte se kolem malebných kanálů lemovaných zachovalými starými budovami, kde se líně poflakují barevné lodi a jachty. Přejděte až k nábřeží, kde jsou stoly a různá sezení, abyste si mohli sednout k vodě a jen relaxovat s místními.

Christianshavn Kodaň

Do Christianshavn se dostanete snadno od přístavu Nyhavn – stačí přejít moderní most. Přímo u mostu v Christianshavn se nachází Broens Gadekøkken se stánky s občerstvením a venkovním posezením. Tady můžete vyzkoušet místní speciality, burger, nachos, burrito a další pochoutky z celého světa nebo si dát něco dobrého k pití. Není to nejlevnější, ale chutná to skvěle.

Další most spojuje Christianshavn s Christiansborg a starou budovou burzy, ale snadno se sem dostanete taky městskou dopravou.

7. Kostel Našeho Spasitele

Když budete v Christianshavn, nenechte si ujít kostel Našeho Spasitele (Vor Frelsers Kirke). Barokní kostel ze 17. století, který je známý svojí spirálovitou věží s vnějšími schody.

Při stoupání na vyhlídkový ochoz procházíte kolem velkých kostelních zvonů a zvonkohry, která hraje jemné melodie díky 48 zvonkům.

Christianshavn Kodaň kostel našeho spasitele

Upozornění: Vstup na věž není vhodný pro ty, co trpí strachem z výšek a necítí se dobře ve stísněných prostorách. Až do věže vás čeká 400 schodů po úzkých schodech, kdy posledních 150 schodů je venkovních s výhledem na Kodaň.

 • Vstupné do kostela: zdarma
 • Vstupné na věž: 69 DKK, 53 DKK pro studenty a seniory nad 65 let, 20 DKK pro děti 5-14 let, do 5 let zdarma
 • Otevírací doba: 9:00-20:00, věž je v lednu uzavřená
 • Součástí Copenhagen Card: Ano, vstup zdarma s Copenhagen Card

8. Christiania

Přicházíme k nejkontroverznějšímu místu, co navštívit v Kodani. Pro některé jedno z top zajímavostí v Kodani, pro další (včetně mě) místo, které vzbuzuje více rozporuplných než pozitivních reakcí.

Freetown Christiania, často jen Christiania, je místo s alternativním stylem života a bohémskou atmosférou. Nachází se ve čtvrti Christianshavn a bylo založené v roce 1971 skupinou místních umělců a aktivistů, kteří obsadili bývalé vojenské kasárny s cílem vytvořit komunitu založenou na ideálech svobody, kreativity a kolektivního rozhodování.

Christiania Kodaň

Christiania se rozprostírá na ploše 34 hektarů a je domovem pro více než 800 obyvatel, kteří žijí v barevně malovaných domech a komunálních budovách. Tato čtvrť je známá svou ekologickou filosofií, s mnoha domy postavenými z recyklovaných materiálů a s velkým důrazem na udržitelnost a život v souladu s přírodou.

Můj subjektivní dojem je, že Christiania působí relativně chladným dojmem, pohybuje se tu hodně prodejců marihuany a místní nejsou přátelští, pokud si od nich nechcete něco koupit. Pokud ale máte rádi hippie atmosféru, zvažte návštěvu. Místo není vhodné pro děti.

 • Vstupné: zdarma
 • Upozornění: Na řadě míst platí zákaz focení. Časté zátahy policie.

Čtěte: Průvodce dopravou v Kodani

9. NY Carlsberg Glyptoteket

Milujete umění a krásné předměty? Pak vám nesmí uniknout muzeum umění Glyptoteket, které sídlí v impozantní budově v centru Kodaně. Uvnitř se pokocháte sbírkou více než 10 000 děl, od antických soch až po moderní malby.

NY Carlsberg Glyptoteket Kodaň

Uprostřed muzea se nachází zimní zahrada se skleněnou konstrukcí, která je plná exotických rostlin a vodotrysků. Nádherné místo, kde se můžete zrelaxovat mezi prohlídkou jednotlivých sbírek.

Můžete vystoupat na střechu a užít si pohled na Kodaň. Výhled není tak dobrý, jako například v případě Christiansborg nebo Rundetaarn, ale i tak stojí za to, když tu budete. Součástí muzea je taky kavárna.

 • Cena: Vstupné do Glyptoteket je 125 DKK, 95 DKK pro studenty a do 18 let zdarma. Vstup zdarma pak mají všichni poslední středu v měsíci.
 • Otevírací doba: Muzeum je otevřené od úterý do neděle v čase 10:00-17:00 a ve čtvrtek až do 21:00.
 • Součástí Copenhagen Card: Ano, vstup zdarma s Copenhagen Card

10. Amalienborg

Amalienborg patří mezi nejkrásnější místa, co vidět v Kodani. Královský palác v centru města, který je symbolem dánské monarchie, jedné z nejstarších na světě.

Amalienborg tvoří elegantní komplex čtyř identických budov, které obklopují okrouhlé náměstí, v jehož středu stojí socha krále Frederika V. na koni. Dnes jsou dva z paláců využívány jako rezidence dánské královské rodiny, v paláci Christian VIII. se nachází muzeum Amalienborg.

Amalienborg Kodaň

V muzeu si prohlédnete bohaté interiéry včetně nádherné knihovny a Gala Hall, kterou využívá královská rodina pro zvláštní příležitosti.

V poledne si nenechte ujít střídání stráží, které se koná před palácem Christian VIII. v severozápadním rohu náměstí. Přijďte brzy, protože tu chvíli před 12. hodinou bývá opravdu plno a téměř nic byste neviděli.

střídání stráže Amalienborg Kodaň

Vstupné a otevírací doba Amalienborg

 • Vstupné do muzea Amalienborg je 125 DKK a zvýhodněné pro studenty 80 DKK. Děti do 18 let mají vstup zdarma. Můžete si koupit kombinovanou vstupenku do Amalienborg a Rosenborg za zvýhodněnou cenu.
 • Otevírací doba je velmi proměnlivá a mění se v průběhu celého roku. Podívejte se zde na aktuální otevírací dobu.
 • Součástí Copenhagen Card: Ano, vstup zdarma s Copenhagen Card

Jak ušetřit v Kodani: Kodaň je jedno z nejdražších měst na světě. Díky Copenhagen Card získáte vstup zdarma do více než 80 míst v Kodani, včetně plavby lodí, zahrad Tivoli, Christiansborg, ZOO, Rosenborg a dalších. K tomu zahrnuje neomezenou dopravu zdarma nejen v Kodani, ale v celém regionu (včetně cesty z letiště). Přečtěte si podrobnou recenzi karty zde.

11. Frederiks Kirke

Už od paláce Amalienborg uvidíte vykukovat kopuli Frederiks Kirke, který se nachází jen 2 minuty odtud.

Frederiks Kirke postavili mezi 18. a 19. století ve stylu baroka. Na jeho stavbu použili dánský mramor, díky kterému kostel nese přezdívku “Mramorový kostel”. Jeho kopule je s průměrem 31 metrů jednou z největších v severní Evropě. Aby ne, když se při stavbě kostela inspirovali bazilikou svatého Petra ve Vatikánu.

Frederiks Kirke Kodaň

Kostel uvnitř ukrývá nádherné fresky, zlacené detaily a vysoké mramorové sloupy.

 • Vstupné: Vstup do kostela je zdarma a můžete dokonce vystoupat i do kopule – zde najdete více informací o návštěvě kopule.
 • Otevírací doba: Mramorový kostel je otevřený od pondělí do čtvrtka a v sobotu v čase 10:00-17:00, v pátek 12:00-17:00 a v neděle 12:30-17:00.

12. Rosenborg a Králova zahrada

Rosenborg, majestátní hrad s věžemi a zahradami, je jednou z nejkrásnějších památek v Kodani. Hrad nechal postavit král Christian IV. jako svou letní rezidenci, takže uvnitř můžete vidět mnoho významných historických předmětů, včetně dánských korunovačních klenotů, královských portrétů, krásného nábytku i kolekce zbraní a brnění.

Rosenborg Kodaň

Rosenborg z jedné strany obklopují krásné zahrady Kongens Have (Králova zahrada), které jsou nejstarším a nejoblíbenějším městským parkem v Kodani. Zahrady plné květinových záhonů, starých stromů, soch a malých jezírek, kam chodí místní na piknik a procházky.

Rosenborg Kodaň

Upozornění: Je možné, že brána z Rosenborg do Královy zahrady bude uzavřená – pak byste museli opět ven z areálu hradu a do Královy zahrady přijít zvenčí.

Vstupné a otevírací doba Rosenborg

 • Vstupné do Rosenborg je 140 DKK a zvýhodněné pro studenty 90 DKK. Děti do 18 let mají vstup zdarma. Můžete si koupit kombinovanou vstupenku do Amalienborg a Rosenborg za zvýhodněnou cenu.
 • Otevírací doba je velmi proměnlivá a mění se v průběhu celého roku. Podívejte se zde na aktuální otevírací dobu.
 • Součástí Copenhagen Card: Ano, vstup zdarma s Copenhagen Card

Ubytování v Kodani 😴

kodaň ubytování
Comwell Copenhagen Portside Dolce

Oblíbený, moderní hotel kousek od metra

kodaň ubytování
CPH Hotel

Skandinávský hotel s bazénem

13. Botanická zahrada

Hned naproti Rosenborg se nachází Botanická zahrada (Botanisk Have), která je součástí Národního přírodopisného muzea. Pro turisty trochu mimo vyšlapané cesty, pro místní místo, kam si chodí odpočinout a posedět v trávě mezi 13 tisíci rostlinami, které se rozprostírají na ploše 10 hektarů.

Dominantou Botanické zahrady je Palmehuset (Palmový dům), historický skleník z 19. století. V létě je součástí návštěvy taky Motýlí dům.

botanická zahrada Kodaň
 • Vstupné: Vstup do Botanické zahrady je zdarma. Platí se pouze za návštěvu Palmehuset, pokud budete mít zájem – 70 DKK a 40 DKK pro studenty a děti ve věku 3-17 let.
 • Otevírací doba: 8:30-18:00
 • Součástí Copenhagen Card: Ano, vstup do Palmehuset zdarma s Copenhagen Card

14. Kodaňská ZOO

Kodaňskou ZOO (København ZOO) založili už v roce 1859 a patří tak mezi nejstarší ZOO na světě. Je domovem více než 4000 zvířat z celého světa, která jsou rozdělená podle ekosytémů, od africké savany přes arktickou tundru až po tropický deštný prales.

Obdivujte lvy, slony a žirafy v Africkém pavilonu, setkejte se tváří v tvář s ledními medvědy v Arktickém obydlí, nebo se vydejte na procházku po deštném pralese plném barevných ptáků, opic a exotických rostlin.

kodaň zoo

Tím největším tahákem jsou ohrožené pandy velké, protože Copenhagen ZOO je jednou z mála zoologických zahrad na světě, která má povolení chovat pandy.

Kodaňská ZOO je jedním z nejlepších míst, co navštívit v Kodani s dětmi. Zvířata mají volný výběh a jsou vám tak téměř na dosah ruky.

 • Vstupné: Vstupné je 239 DKK a 139 DKK pro děti 3-11 let.
 • Otevírací doba: ZOO je otevřená denně, ale otevírací doba se mění podle období.
 • Součástí Copenhagen Card: Ano, vstup zdarma s Copenhagen Card

15. Kongens Nytorv a Strøget

Projděte si historické centrum, které je plné spletitých uliček lemovaných barevnými domy. Jedna je kouzelnější než druhá (Magstræde je obzvlášť kouzelná), s malými obchůdky a útulnými kavárnami, kde si můžete dát dánský smørrebrød nebo klasickou kanelsnegl (skořicový šnek).

Magstræde / co navštívit v Kodani

Navíc je z velké části určené pouze pro pěší, takže se můžete jen toulat a kochat.

Centrum se rozprostírá kolem pěší třídy Strøget mezi rozlehlým náměstím Kongens Nytorv a kodaňskou katedrálou.

Magstræde / co navštívit v Kodani
kam v kodani / centrum kodaň

16. Kulatá věž – kam v Kodani

Až se budete toulat historickým centrem, určitě při svých procházkách natrefíte na Rundetaarn, kulatou věž, ze které je jeden z nejlepších výhledů na Kodaň.

Rundetaarn je ikonická památka Kodaně a jednou z nejstarších funkčních observatoří v Evropě (stojí tu už od 17. století). Toto místo určitě musí být na seznamu, co navštívit v Kodani.

Už cesta nahoru je zážitkem – až k vrcholu věže se místo tradičních schodů vine spirálová rampa, která je lemovaná historickými expozicemi o historii věže.

Rundetaarn se stále využívá jako observatoř a pravidelně tu pořádají večerní pozorování hvězd pro veřejnost.

 • Vstupné: Vstupné je 40 DKK a 10 DKK pro děti 5-15 let.
 • Otevírací doba: Kulatá věž je otevřená od dubna do konce září denně v čase 10:00-20:00 a od října do března v čase 10:00-18:00 a v úterý a ve středu až do 21:00, takže si můžete užít pohled na nádherně nasvícenou Kodaň.
 • Součástí Copenhagen Card: Ne, nově od 1. 4. 2024 není součástí Copenhagen Card

17. Procházka po nábřeží

Procházka po nábřeží je jednou z nejlepších věcí, co dělat v Kodani v Dánsku. Nábřeží je krásně upravené, s místy k sezení, stánky a zajímavostmi, díky kterým máte při své procházce stále co objevovat.

Kodaň nábřeží

Vine se podél celého břehu a vede až k Malé mořské víle na severu, s výhledem na futuristickou budovu opery na druhém břehu. Chvílemi máte pocit, že jste se ocitli v Hamburku díky domům z červených cihel.

Kodaň nábřeží
Kodaň nábřeží

Nebo se vydejte podél břehu na jih a prohlédněte si moderní budovy, jako je Dánská královská knihovna a architektonické centrum.

Můžete si půjčit kolo a projet si celý břeh. Z přístavu Nyhavn budete na kole u Malé mořské víly za pár minut, pěšky asi za půl hodinky.

18. Malá mořská víla – nejkrásnější památky v Kodani

Malá mořská víla, známá v dánštině jako “Den lille Havfrue”, je jednou z nejznámějších a nejikoničtějších památek v Kodani.

Malá mořská víla Kodaň

Bronzovou sochu Malé mořské víly vytvořil sochař Edvard Eriksen a byla odhalená v roce 1913. Inspirací pro její vytvoření byla pohádka Hanse Christiana Andersena o mladé mořské víle, která se zamilovala do lidského prince a obětovala svůj život pod mořem za lidskou duši.

Možná vás překvapí, že socha měří jen 1,25 metrů. Pro někoho je možná zklamáním, ale její význam je spíše symbolický a podle mého názoru stojí za příjemnou procházku z centra. Kolem se nacházejí parky a upravené nábřeží, kde můžete posedět v kavárně nebo si dát piknik v parku.

Vstupné: přístupné celoročně zdarma

19. Kastellet – co navštívit v Kodani

Kastellet je pevnost, která se nachází u sochy Malé mořské víly. Místo, které byste v Kodani možná nečekali. Další dílek mozaiky, který vytváří zajímavou směsici, co vás v Kodani čeká.

Kastellet Kodaň

Kastellet je jednou z nejlépe zachovalých hvězdicových pevností v Evropě (jako například Suomenlinna v Helsinkách). Je obklopená mohutnými hradbami, po kterých se můžete projít.

Dnes slouží jako vojenská kasárna, která je zdarma přístupná veřejnosti. Není tu přelidněno, naopak pocítíte příjemný klid a bezpečí.

 • Vstupné: zdarma
 • Otevírací doba: V létě je Kastellet otevřená v čase 6:00-22:00 a v zimě v čase 6:00-20:00.
Kastellet Kodaň

20. Plavba lodí

Plavba lodí po kanálech a přístavu je jedním z nejlepších způsobů, jak prozkoumat Kodaň. Získáte zcela jinou perspektivu na kodaňskou architekturu, historické památky a živý městský život.

Většina plaveb začíná v přístavu Nyhavn, odkud se loď plaví kolem některých z nejznámějších památek města, včetně zámku Christiansborg, opery a sochy Malé mořské víly.

Mnoho plaveb lodí zahrnuje průjezd historickými kanály města, obklopenými starými obchodními domy a elegantními paláci. Je to skvělá příležitost pochopit, proč je Kodaň často označována za “Benátky severu”.

plavba lodí Kodaň

Průvodce vám poví nejrůznější zajímavosti a získáte taky skvělý úhel pro fotografování. Lodě vyplouvají po celý rok, v zimě jsou vyhřívané a kryté.

Cena: Plavba lodí se pohybuje od 135 DKK (poloviční cena pro dítě). Lodě většinou vyplouvají už od 9:30 ráno v pravidelných půlhodinových intervalech až do večera.

Pokud se chcete vyhnout davům, zvolte ranní časy. Pro nejkrásnější světlo si nenechte ujít plavbu při zlaté hodince nebo kolem západu slunce (v létě tady většinou slunce zapadá mezi 20.-22. hodinou).

Vstupenky: Svou plavbu si můžete rezervovat zde. Na místě jen ukážete potvrzení rezervace při nástupu a přeskočíte frontu na lístky.

plavba lodí Kodaň

Součástí Copenhagen Card: Ano, zdarma s Copenhagen Card. Pokud plánujete plavbu s Kodaňskou kartou, nástupní místo je ve Ved Stranden (naproti Christiansborg, 5 minut od Nyhavn). Plavba trvá hodinu. Zde najdete více informací o plavbě lodí s Copenhagen Card.

☞ Čtěte podrobný itinerář, co vidět v Kodani za 3 dny.

21. Národní akvárium Dánska

Národní akvárium Dánska, v dánštině Den Blå Planet, znamená v překladu Modrá planeta. Je jedním z největších a nejmodernějších akvárií v severní Evropě a nachází se kousek od letiště v Kodani.

Sídlí ve futuristické budově, která byla inspirovaná tvarováním vodních proudů. Uvnitř je akvárium rozdělené do několika sekcí, od Dánského jezera přes Aljašské chaluhové moře až po Oceán.

Modrá planeta Kodaň, Dánsko
 • Vstupné do Národního akvária Dánska: Plné vstupné je 199 DKK (v sezóně 209 DKK) a 107 DKK (v sezóně 112 DKK) pro děti 3-11 let. Ceny platí při rezervaci online – na místě jsou vstupenky dražší.
 • Otevírací doba: V hlavní sezóně je otevřeno denně v čase 10:00-21:00, po zbytek roku pak v pondělí 10:00-21:00 a od úterý do neděle 10:00-17:00
 • Součástí Copenhagen Card: Ne

Na akvárium navazuje menší přístav s dřevěnými chatkami, za kterým se rozprostírá dlouhá pláž Amager Strandpark, kde se můžete vykoupat, občerstvit nebo se kochat pohledem na dlouhý most, který propojuje Dánsko se Švédskem.

amager strandpark kodaň

22. Kronborg – nejlepší výlet v okolí Kodaně

Kronborg, často nazývaný “Hamletův hrad”, je jednou z nejvýznamnějších historických památek v Dánsku a je zapsaný na seznamu světového dědictví UNESCO.

Tento hrad a pevnost, který se nachází na nejsevernějším cípu dánského ostrova Zealand, hraje klíčovou roli v dánské historii a patří mezi nejkrásnější renesanční hrady v Evropě. Kronborg je nejznámější jako místo konání Shakespearova dramatu Hamlet.

Kronborg Dánsko
 • Jak se dostat: Kronborg leží 40 minut severně od Kodaně a je nejoblíbenějším výletem z hlavního města Dánska. Nejsnadněji se sem dostanete přímým vlakem z hlavního nádraží v Kodani, které leží u zahrad Tivoli v centru. Pokud máte Copenhagen Card, cestujete zdarma.
 • Vstupné do hradu Kronborg: Plné vstupné je 125 DKK, 115 DKK pro studenty a do 18 let zdarma.
 • Otevírací doba: Otevřeno denně – v sezoně od května do října v čase 10:00-17:00 a mimo sezónu v čase 11:00-16:00.
 • Součástí Copenhagen Card: Ano, vstup zdarma s Copenhagen Card

23. Katedrála v Roskilde

Katedrála v Roskilde, situovaná ve městě Roskilde západně od Kodaně, je jednou z nejvýznamnějších historických a architektonických památek v celé severní Evropě. Jedná se o první gotický chrám postavený z cihel, po kterém se tento styl rozšířil po celé severní a východní Evropě. Katedrála je na seznamu světového dědictví UNESCO.

Od 15. století až do současnosti je v katedrále pohřbeno více než 40 dánských králů a královen. Navíc je interiér katedrály stejně působivý jako její historický význam, s bohatě zdobenými kaplemi a nádhernými vitrážemi.

 • Jak se dostat: Roskilde leží jen 20 minut přímým vlakem z Kodaně, který vyjíždí z hlavního nádraží v centru. Pokud máte Copenhagen Card, cestu máte zdarma.
 • Vstupné do katedrály v Roskilde: Plné vstupné je 70 DKK, 50 DKK pro studenty a seniory nad 67 let a do 18 let zdarma.
 • Otevírací doba: Otevírací dobu zkontrolujte zde.
 • Součástí Copenhagen Card: Ano, vstup zdarma s Copenhagen Card

Kde se ubytovat v Kodani

 • Comwell Copenhagen Portside Dolce by Wyndham: Fantastický, nový hotel s kompletním zázemím, výbornými snídaněmi a jen pár kroků od metra a lodního autobusu
 • Next House Copenhagen: Ubytování se skvělým poměrem ceny a kvality v klidné části na kraji centra, společenská místnost s hernou, sdílenou kuchyní, pračkou, na výběr samostatné pokoje s koupelnou nebo sdílené pokoje
 • CPH Hotel: Útulný hotel zařízený ve skandinávském stylu s bazénem a wellness
 • Cabinn Copenhagen: Levné ubytování včetně vlastní koupelny, snídaně a dobré dostupnosti do centra

Ubytování v Kodani 😴

kodaň ubytování
Cabinn Copenhagen

Levné ubytování s dobrou dostupností

kodaň ubytování
Next House Copenhagen

Výborné zázemí a skvělá cena

Co ochutnat v Kodani

V Kodani si vaše chuťové pohárky přijdou na své. Můžete ochutnat tradiční dánské jídlo, ale také moderní a inovativní pokrmy z celého světa. Zde je několik tipů na to, co ochutnat v Kodani:

 • Grød: Vločková kaše s oříšky a ovocem ke snídani
 • Smørrebrød: Klasický dánský chlebíček ve zdravější verzi, který se skládá z kusu tmavého chleba, obvykle žitného, pokrytého různými druhy náplní, jako je uzený losos, hovězí maso, vepřové, sýry, vejce nebo různé druhy zeleniny. Často je zdobený bylinkami nebo dokonce květinami.
 • Frikadeller: Dánské masové kuličky vyrobené z vepřového nebo hovězího masa, které se podávají s bramborovým salátem, červeným zelím nebo brusinkovou marmeládou.
 • Hot Dog po Dánsku: Kodaň je známá svými stánky s hot dogy, které nabízejí hot dog v mnoha variacích. Dánský hot dog obvykle obsahuje párek v rohlíku, zdobený hořčicí, kečupem, majonézou, cibulí, nakládanými okurkami a někdy i remoulade.
 • Dánsko je známé svými vynikajícími mořskými plody, včetně ústřic, krevet, raků a dalších. Mnoho restaurací v Kodani nabízí speciální mořské plody, které jsou čerstvé a z lokálních zdrojů.
 • Dánské pečivo a cukrovinky, jako jsou kanelsnegle (skořicový šnek) nebo tebirkes (makový závin).
Smørrebrød / co ochutnat v Kodani, Dánsko
Smørrebrød / co ochutnat v Kodani, Dánsko

Co navštívit v Kodani – mapa

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu, co navštívit v Kodani, Dánsko. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci o Kodani. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

Základní informace před cestou do Kodaně, Dánsko

Jazyk: Oficiálním jazykem je dánština, ale velmi dobře se dorozumíte taky anglicky.

Měna: Měnou v Kodani je dánská koruna (DKK).

Zásuvka: Dánsko používá typ zásuvek C a K, napětí 230 V a frekvence 50 Hz. Typ C je běžný “euro” konektor se dvěma kulatými piny. Typ K má dva kulaté piny jako typ C, ale navíc má i třetí pin pro uzemnění.

Bezpečnost: Kodaň, jako mnoho jiných evropských metropolí, je bezpečné místo pro život i pro návštěvu. Městské části jsou dobře osvětlené, veřejná doprava je bezpečná a většina lidí mluví anglicky, takže se v případě potřeby dorozumíte.

Nicméně, stejně jako v jakémkoli velkém městě, je lepší být opatrný a dbát na své osobní věci. Kapesní zloději mohou být aktivní v turistických oblastech a na místech s velkým počtem lidí, jako jsou nádraží nebo velké veřejné akce.

Základní fráze:

 • Hej – Ahoj
 • Goddag – Dobrý den
 • Hej hej – Neformální Na shledanou
 • Tak – Děkuji
 • Ja – Ano
 • Nej – Ne
 • Undskyld – Promiňte
 • Hvor er toilettet? – Kde je toaleta?
 • Jeg forstår ikke – Nerozumím
 • Kan du tale engelsk? – Mluvíte anglicky?
 • Hjælp – Pomoc
Kodaň, Dánsko

Jak si užít Kodaň

 • Papírové mapy a menší průvodce Kodaní si můžete vzít zdarma ve stanicích metra.
 • Půjčte si kolo a projeďte se kolem nábřeží. Kodaň je velmi přátelská k cyklistům.
 • Kodaň má krásné parky a dlouhé, upravené nábřeží, které svádí k procházkám. Pohodlné boty jsou nutností.
 • Pokud snadno prochladnete, vezměte si šál na krk, abyste se ochránili před studeným větrem.
 • Pořiďte si Copenhagen Card a za jednu cenu získejte zdarma vstup do většiny míst v Kodani a neomezenou dopravu v celém regionu (včetně cesty z letiště).
 • V Kodani najdete čisté toalety zdarma. V centru je to u přístavu Nyhavn, u Strøget nebo na náměstí s radnicí. Stačí zadat “Public toilet” do Google maps a vyjedou vám ty nejbližší (jen pozor na to, že některé jsou určené pouze pro dámy a některé pro pány).
Kodaň, Dánsko

Naplánujte si svou cestu snadno a rychle. Pokud si něco koupíte prostřednictvím našich odkazů, získáme malou provizi. Vy neplatíte nic navíc. Děkujeme!

Toto byl náš průvodce s tipy na památky a zajímavosti, co navštívit v Kodani. Máte dotaz? Rádi ho zodpovíme v komentáři níže. Šťastnou cestu!

Více informací o Skandinávii

KODAŇ: Čtěte podrobný itinerář, co vidět v Kodani za 3 dny. Pro více informací o MHD čtěte podrobného průvodce dopravou v Kodani. Sepsali jsme podrobnou recenzi, jak ušetřit v Kodani s Copenhagen Card.

STOCKHOLM: Stockholm je dalším krásným, královským městem ve Skandinávii. Inspirujte se tipy, co navštívit ve Stockholmu.

HELSINKY: Zde jsou tipy na nejkrásnější místa, co vidět v Helsinkách.

Získejte ještě více inspirace a vyberte si destinaci pro vaší další cestu zde.

12 názorů na “Kam v Kodani? 23 tipů na památky, co navštívit v Kodani (2024) + mapa”

 1. Dobrý den,
  chystáme se do Kodaně autem. Nemáte, prosím, tip na parkoviště na okraji města, ze kterého by se dalo dostat do centra metrem? Děkuji Vám. Jana

  1. Dobrý den Jani,

   bohužel tip na parkování na kraji Kodaně nemám. Nejsou tu parkoviště P+R, jak tomu bývá v Praze nebo jiných městech. Parkování v Kodani je rozdělené do zón – především v centrálních čtvrtích. Mimo tyto čtvrti je parkování zdarma, většinou běžně na ulici.

 2. Ďakujem za cenné informácie.

  Doplním novinku z webstránky Rundetaarn.dk: vstup do guľatej veže od 1.4.2024 nie je zahrnutý v Copenhagen Card.

 3. Dobrý den, chtěl bych poděkovat za vaše tipy zajímavostí Kodaně, díky kterým jsme včera včera strávili ve městě krásný den. Článek jsem vygůglil večer před odjezdem, ale až dnes jsem objevil další článek o dopravě v Kodani – nebylo by možné dát odkaz do článku o zajímavostech i na ten o dopravě? Jinak z Christianie mám podobný dojem jako Vy – zajímavá lokalita, ale necítil jsem se tam moc dobře…

  1. Dobrý den Michale,

   to moc ráda slyším, jak jste si to v Kodani užili :). Mně se tam taky líbilo, příjemné a pohodové město.

   Děkuji za upozornění. Snažím se to vždy provázat, ale tady jsem na to zapomněla. Doplním :).

 4. Dobrý den,
  tedy nevím, jestli to není blbá otázka:)), ale chtěla jsem se zeptat. Když budu mít kodaňskou kartu, stejně si vstupenku mohu buď objednat nebo koupit až na místě? Např. u té lodě, i když mám tu kartu, se mi ukazuje cena, i když by to mělo být zaplacené v rámci té karty. . Nevím, jestli nedělám něco špatně.

  Děkuji moc za odpověď. Petra laluhová

  1. Dobrý den Petro,

   většinou vše stačí udělat až na místě, kde nasnímáte čárový kód z Copenhagen Card. Je to oficiální karta, takže je to v Kodani běžná praxe :). V Kodani není třeba rezervovat předem, nejsou tu dlouhé fronty. To platí i pro loď, kde se prokážete kartou v přístavišti Ved Stranden.

   Po zakoupení karty vám přijde odkaz ke stažení aplikace, kde je vše podrobně vypsané pro každou atrakci. Je tam taky přehledná mapa s památkami.

 5. Dobrý den moc děkuji za vaše super rady nevím jestli můžu touhle cestou ale chtěla bych se zeptat jakou plavbu lodí doporučujete jestli grande kanál nebo clasic moc děkuji za odpověď Zdeňka

  1. Dobrý den Zdeňko,

   při plavbě Classic objedete to nejhlavnější z Kodaně – centrem kolem opery, nábřeží až k Malé mořské víle na sever. Při plavbě Grande projedete i čtvrť Christianshavn, která se mi osobně líbila moc, protože byla víc místní. Zajedete víc do místních, ne tak turistických částí Kodaně. Pokud máte na Kodaň méně času, je to dobrá možnost, jak vidět co nejvíc z Kodaně. Nebo pokud máte hodně ráda plavby lodí.

   Pokud máte dostatek času, tak za sebe bych klidně zvolila Classic a zbytek prošla pěšky, protože jsou kolem nábřeží pěkná posezení, stánky s jídlem apod.

   Ať se v Kodani líbí :).

   Blanka

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *